Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. moor INES, lelharnis. ROOM, )n Tuin der vaartoe zich N? 2154. 1878. BUITENLAND. BINNENLAND- Js Zondag 16 Juni. en. LD. Bullenlandsch Overzicht. e ieep. LOTING VOO1 DK SCHUTTERIJ, AFKONDIGING. AM, CaSTH.Ein. 1.95.) ;e 1) 321 a Spuistraat. aat. fdateag. aer de Don- KMAN. GOUDSCHE COURANT. areid volgens Oouda alben den heer L. onheugelijke LEN, is een Tan J. J- lekening zich e het doosje ent op ta zya eennamaak- en. aren met het maagver- a wording de 011, byronder laxerend mei bengt I navolgende BURGEMEESTER en WETHOUDERS Tan Gouda, I gezien Art. 10 der Wet rau 11 April 1827 (Staak- I klad No. 17), brengen ter kennis ran de belang- I hebbenden, dat de LOTING voor de Schutterij I zal plaats hebben in het RAADHUIS dezer Gemeente, I op MAANDAG den 24 JUNU aanstaande, des I voormiddag» ten tien ure, voor de ingeschrevenen I ran dezen jare of geboren in 1853, en ten elf nre, I voor de ingeschrevenen van vorige jaren of geboren I in 1844 tot en met 1852 ingesleten; wordende I zij in hun belang aangemaand, om op de hierboven I gemelde plaats en op den bepaalden tijd in persoon tegenwoordig te zijn, of, ingeval zij door ziekte of eenig ander wettig beletsel hierin verhinderd worden, een ander, met hunne belangen of omstandigheden bekend, iu hunne plaats te doen verschijnen. Voorts worden de ingeschrevenen verwittigd, dat de Alpkabetucke Naamlijet voor hen ter inzage ligt op de Plaatselijke Secretarie, van DINGSDAG den 18 tot en met ZATURDAG den 22 JUNIJ 1878, des voormiddags van tien tot twaalf ure, ten einde oen ieder iu staat zoude zijn, om, in geval dat hem op de gezegde lijst eeuige pertonen of onutan- diykeden mogten voorkomen, die Jaarop nog zouden behooreu te worden aangsteekend, of daarvan moeten worden weggelaten, zulks by de LOTING kenbaar te maken. Gouda, den I4n Juny 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. •eken J. C. wien Pros- nen zyn. erland erdrecht. N, Goee, Amsterdam, raat, F. 250. UMINGEN, (L'HOIST). t Frankamt. WOOD in f van MIT- X van H0- ELSONS. bekroonde nietig en den heer Tilden tot president te verklaren. Het is om dit schandaal te voorkomen, dat het congres verzocht wordt de door ons genoemde motie aan te nemen. De heeret» van het Berlyner congres beginnen met de zaken kalm op te nemen. Donderdag hebben zij niets gedaan dan elkanders geloofsbrieven onderzocht, het besluit genomen om al bet verhandelde geheim te houden en von Bismarck op voorstel rau Andrasey met algemeene stemmen tot president gekozen. Maan dag volgt eerst de tweede zitting. Waarschjjnlyk zullen de heeren hun vryen tyd b«steden aan officiease onderbandelingen en onder linge gedachtenwisseling, welke zeker het terrein kunnen effenen voor overeenstemming ter vergadering. Behalve de reeds gemelde conferentie tusschen Bis marck en Beaconsfield, wordt er ook melding gemaakt van een langdurig onderhoud tusschen graaf Schon- waloff en lord Salisbury. Ter eere van bet congres is ten hove een officieel diner gegeven onder voorzitting van den Kroonprins. De berichten uit Konstantinopel blijven ongunstig luiden: .Het nieuws uit Konstantinopel toch toont hoe dringend de crisis ia» zegt de Londeusche Standard, .en men begint te vreezen dat de Zieke Man zelf moord zal plegen en dat eenige plotselinge revolutie do voorwaarden van het vraagstuk, dal besproken wordt, zal veranderen.» De Belgische liberalen zjjn nog geheel vervuld van de schitterende overwinning, die ay hebben behaald op de clerioiden; het Ministerie heeft nog op den avond van den verkiezingsdag zyu ontslag ingediend voor het nieuwe liberale Ministerie worden de vol gende namen genoemdFrère-Orban, FinanciënBar», Justitie; Saincteletle, Openbare WerkenGraux, Bin- nenlandsche Zaken. Anderen noemen nog van Hum beek, Rolin-Jaquemins, v. Kerckhoven van Deuter- ghem. Officieel ia niets bekend dan het verzoek om ontslag 'der tegenwoordige' ministers. De Duitsche Keizer hoopt nog altyd de congres leden voor hun vertrek nit Berlijn te ontvangen. Al gaat het met de wonden zoo goed als dat gewensoht kan worden, blijft er toch nog eenig ongerustheid bestaan over den rechterarm. Zij, die den Keizer na den aanslag niet gezien hebben, moeten geschrikt zyu door het geheel veranderde, bleeke gelaat van den Vorst; juist het aanmerkelijke bloedverlies doet vreezen, dat de zwakte van langen duur zal zyu; het humeur van den Vorst blijft voorbeeldig. Slechts óéa bulle'in wordt dagelijks meer uitgegeven, waarvan de iuboud door Reuter niet weer wordt geseind, aangezieu het eiken dag hetzelfde isgoed geslapenkrachten nemen toe. De Kroonprins be tuigt in een lang stuk in naam zijns vaders dank voor de rele bewijzen van liefde eu trouw. Berlyu is, ter wille van bet congres dat binnen zyu muren vergadert, uiet in staat van beleg gesteld, maar de krachtigste maatregelen zijn genomen om de orde te handhaven en het Berlyusche gemeen dat wel een» beschreven wordt als bet ruwste der geheele wereld in bedwang te houden. De politie heeft een harde taak, want men is berretsd voor uieuwe aanslagen van socialisten op gekroonde hoofden en voorname staatslieden. Het ergste teeken des tyds is ongetnyfeld de arrestatie te Berlijn van een tiental Duitsche soldaten, die openlijk de mislukking van den lafbartigen moordaanslag betreurd hadden. Dit is een voorbeel- deloos geval in bet Pruisisch leger en heeft een aller- pijnlykaten indruk gemaakt. men dezer dagen De Fransche Kamer en Senaat zijn tot 28 October „jj^. ïall p uiteeugegaan. Dat de Kamer, vóór zij scheidde, het zouden. LI. Vrijdag haudelsverdrag met Italië verworpen heeft, maakte - diepen iudruk iu Italië. Heden zal de Italiaauscbe Kamer der Afgevaardigden beraadslagen over wat haar nu te doen staat. Bij gebrek aan parlementair nieuws houdt men zich te Parijs bezig met de verkiezingen voor de gehad en waarbij ook de nqlitiek was betrokken. De republtkeinsche candidaten Henri Martin en Ernest Reuan zijn gekozen met 18 en 19 stemmen tegen over de heeren Henri Taiae en Wallon. Henri Martin ia de opvolger van Thiers. Het aantal Academieleden is op dit oogenblik tot 35 ingekrompeu. Er zijn drie doodeu eu twee die niet stemmen. Mgr. Dupauloup heeft geen voet in het instituut gezet sinds de heer Littré werd gekozen en de heer Duvergier de Hauranue is te ziek om te komen stemmen. Nu zegt men dat 17 Academieleden door de «el- sprekenheid Van den heer d’Hausaouville bewojeu zyu om hun stemmen aan den heer Taiue te geven eu 17 andere door de welsprekende taal vau heer Legouvé zyu overtuigd dat zy voor deu heer Martin meeaten stemmen. Alleen de hertog d’Aumale heeft bet zwijgen bewaard. De beslissing lag dus iu zyu hand. Blijkens den reeds vermelden uitslag heeft de Or- leanistische prins iu Republikeinscheu geest gestemd. Henri Taiue dankte den steun der clericalen eu con servatieven aan een boek, waariu hij de revolutie aanvalt eu Wallon aan een leven van Jeanne d’Arc in clericalen geest en andere vrome werken. Uit de Vereenigde Staten komt het bericht dat het „Judiciary Committee met acht tegen één stem besloten heeft aan te bevelen, dat het congres een motie mocht aannemen, waarbij verklaard wordt dat het congres bet recht niet heeft, het eenmaal goedgekeurde resultaat der presidentsverkiezing later af te keuren. Vijf de mocraten en drie republikeinen hebben deze motie ondersteund, waarbij der wetgevende macht de raad gegeven wordt »de laver son Huge sale eu familie» en uiet het vertrouwen van bet publiek en vau Europa te schokken door verdere vertooningen van de schan dalen en onwettigheden, Welke Amerika’» staatslieden plegen. Dat de tegenwoordige president Hayes eigen lijk niet wettig gekozen is, weet-iedereen in Amerika sinds lang, maar men achtte het beter die verkiezing maar goed te keuren, dan de orde en rust van bet land in groot gevaar te brengen, door een nieuwe verkiezing uit te schryven. De democraten meeuen thans echter zulk een overvlouti van bewijzen in banden te hebben, dat de infuister vau financiën Sherman, door omkooping, de verkiezing in Louisiana vervalsoht heeft, en dat andere schandelijke praktijken geschied zyn, dat zy aan het Opperste Gerechtshof willen vragen om de verkiezing van den heer Hayes GOUDA, 15 Juui 1878. Gisteren morgen is van Schoonhoven per stoom* boot Vreeswijk gevankelijk naar Botterdam getranspor teerd de huisvrouw A. O. te Ammerstol, verdacht vau op jl. Dinsdag haar 2,/g-jarig natuurlijk kiud zoodanig te hebben mishandeld, dat de dood zeer spoedig daarvan het gevolg was. Behalve de reeds vermelde prijzen, op de vee tentoonstelling te Parys behaald, werden aan de Vereeniging Het Nederlandsch Rundvee-Stamboek toe gekend eene mention tres honorable voor sti ren en zes mentions tres honorables voor koeien. De Tijd verklaart, dat ook de Katholieken tegen de wet op het lager onderwijs moeten petitioneeren. Met de verzending van nieuwe aardappelen uit het Westland via Rotterdam naar Engeland heeft men dezer dagen een begin gemaakt, nadat eerst bij proef enkele kinuenmanden waren ver- j en Zaterdag zijn reeds een paar volgeladcn schuiten, te zamen p. m. 500 manden iu stoombooten naar de verschillende Eugelsche en Schotsche havens bestemd indieu deze consignation bevredigende uitkomsten opleveren, kan men zeker zijn, dat weldra de gewone schcepsruimten onvol- w doende zullen wezen, trots dat men bijna op alle Académie Franchise, welke Donderdag hebben plaats zeestoombooten van groenten en fruitlading een waarby ook.de politiek was betrokken, grooten deklast maakt. (H.) ’s Lands middelen over de vijf eerste maanden dezes jaars hebben opgebracht 38,246,216.87 Vs» zijnde 513,368,68% meer dan iu hetzelfde tijdvak van 1877. De raming bedroeg ƒ39,328,678.10. De afdeelingen van de tweede kamer hebben zich Donderdag bezig gehouden met het onderzoek van verschillende wets-outwerpen. De Tweede Kamer heeft in hare zitting van Vrijdag gekozen tot candidaten voor de vacature in den hoogen raad der Nederlanden de heeren Mrs. P. R. Feith, rechter te Amsterdam, met 37van de 52 stemmen; S. M. S. de Ranitz, president der rechtbank te Zwolle, met 33 van de 54 stemmen; H. A. Neeb, advocaat te Leiden, met 26 van de 49 stemmen; W. J. Triebels, president der rechtbank te Arnhem, met 34*van de 53 stemmen en D. J. Mom Visch. raadsheer te Arnhem, met 24 van de 46 stemmen. Wyders heeft de minister van waterstaat, bij de behandeling van het rapport omtrent de adressen tot verhooging der Diezedijken naby ’s Bosch ver klaard dat een plan in» onderzoek is tot ophooging van den linker Diezedijk, waardoor een groot ge deelte van de klachten der schipperij zal zyn op geheven. De minister vau financiën heeft bekend gemaakt de voorwaarden, waarop kan worden ingeschreven tot het bekomen van schuldbekentenissen in eeur geld- leening ten laste van den staat, groot f 43.000.006, vastgesteld bij de wet van den 5d*n Juni 1878. Voor die geldleening worden uitgegeven schuldbe kentenissen aan toonder, groot 1000, alsmede onderdeden van schuldbekentenissen, groot 500 en 100. De renten dier stukken, ad vier ten honderd in het jaar, ayn op halfjarige coupons, ver schijnende lo Juni en lo December, groot 20, ƒ10 en ƒ2, betaalbaar te Amsterdam, in de hoofd - plaatsen der provinciën (met uitsondering van Noord- Holland) en te Rotterdam. -De prys van uitgifte is 98*/s pCt. van het nominaal bedrag der sohnidbe- keuteniMen, met reotegenot voor de insohryvers te rekenen l Juli 1878. De insehryviug pschiudl in sommen van 100 of veelvouden, vau dit bedng, by biljetten» welk* khoorlyk ingevuld en onder- teekend, op Donderdag eu Vrijdag deu 2On en 2bi Juni 1878, vau des voormiddags negen tot des na- parlementair

Goudsche Courant | 1878 | | pagina 1