Laatste Berichten. Staten-Generaai. Tweede Kxmeh. Zittingen van 18 en 19 Juni 1878. POLITIE, Petersburg, J9 Juni. U® d°or In de zitting van Diusdagzijn de beraadslagingen over de ouderwjjs-wet voortgeaet. De heeren Bichon van IJsselmonde, Saaymans Vader en Tediug van Berkhout hebben het nnti-revolutionair standpunt verdedigd en uiteengezet dat zij vrybeid van ouderwijs wenschen, gelijkstelling van het bijzonder met het openbaar ouderwijs. Dit ontwerp bevredigde hen allerminst. De heer van Nispen refuteerde het antwoord van den minister tegen zyne nota en verdedigde het subsidie stelsel. Door dit ontwerp werd geen grief wegge nomen, maar werden nieuwe bezwaren geboren. De heer vau Baar deelde die zienswijze. In de zitting van Woensdag ziju de beraadslagingen over de onder v\ ijs wet voortgezet. De hh. Tediug vau Berkbout en de Jonge hebben het ontwerp bestreden, daar de grondslag van het christendom bij het ouder- wijs ontbreekt. De hh. Reekers, Brouwers en Barge hebben evenzeer het ontwerp afgekeurd, als nadeelig voor het onderwijs in het algemeen en vooral voor het bijzonder onderwijs, terwijl daardoor de strijd niet zal ophouden. De heer Bastert heeft het ontwerp voorwaardelijk verdedigd, daar het veel overeenkomst beeft met het ontwerp-Heeiuskerk en zeker eene ver betering is waar het opneemt de erkenning van staats wege van de behoefte aan godsdienst-onderwijs. Hij mankte zijne stem afhankelijk van verschillende vragen, onder meer of de strekking (Ier regeering was later het .onderwijs geheel op het centraal gezag over te brengen. Heden voortzetting. Voor de 21 beurzen, aau de rijks kweekschool te Gro ningen vncaut, hebben zich 124 sollicitanten aangemeld. Volgens te Vlaardingen ontvangen bericht uit Hit land, had de eerste jager op 16 dezer nog slechts 11 ton nieuwe Hollandsche haring aan boord, en wel van 16 schepen, welke daarvoor reeds verscheidene nachten gevischt hadden. De vangst was dus zeer karig. Volgens de Standaard hebben reeds 300 kerkeraden zich vereenigd met het volks-petitionement, tegen de onderwijswet door haar op touw* gezet; tal van anderen zullen zelfstandig dit voorbeeld volgen, ter wijl ook van R. Catholieke zijde algemeen een adres ter teekening is gelegd. Het Gerechtshof te Amsterdam behandelde gisteren de zaak tegen Willem Card graaf van Recbtercn Lim- purg, geboren te Kampen, oud 38 jaren, tot 1 Oct. 1875 burgemeester van Nieuwkoop, sedert zonder be roep, beschuldigd van poging tot moord op zijn opvolger, den tegen woord igeu burgemeester van Nieuw koop, H. B. Onderwater. Het feit zou hebben plaats gevonden in den nacht van 17 op 18 Januari 11. Gemelde burgemeester werd toen plotseling uit zijn slaap gewekt duor het hooren van twee schoten; twee glasruiten van het raam van zijn slaapkamer die gelijkvloers was, werden verbrijzeld door de kogels, (lie ook door het blind dat achter het raam geschoven was, heendrongen. Een der kogels is ook door een ijzeren hor «achter het raam en het gordijn van het ledikant gedrongen en daarna tegen het eikenhouten beschot van dat ledikant afgestuit. De andere kogel, die een balk van den zolder moet geraakt hebben, werd den volgenden dag in het bed gevonden. Er zijn 10 getuigtn a charge, 5 a decharge gedagvaard. Het O. M. werd waargenomen door den advocaat- generaal rar. J. W. Op ten Noort, de verdediging door de advocaten mrs. W. II. Tydeman Sr. cn J. W. Tydeman Jr. De (e.ste getuige de heer Onderwater, verklaarde, dat hij dadelijk na het losseH der schoten was op gestaan en met zijn inmiddels toegeschoten dienst maagd de beschuldigde op straat heeft zien staan, die, de vuist tegen hem ballende, uitriep: „verdomde lummel.* Den volgenden morgen deed hij hem nrres- tceren in de tegenover de zijne gelegen woning. De aanleiding tot deze daad zou volgens getuige gelegen zijn in den wrevel dien beschuldigde koesterde, om dat hij zijn opvolger was gewordenvandaar dat be schuldigde hem van den beginne af ontweek. Met den secretaris bleef hij echter óp vriendschappelijkcn voet, hetgeen hem, getuige, hinderde eh aanleiding gaf dat hij meermalen hierbver met dien ambtenaar sprak; dat hy hem verzocht zou hebben niet meer met dien gemeenen kerel om te gaan ontkent getuige. Beschul digde kwam gedurig op het raadhuis en nam daar inzage van allerlei, ook justitieele stukken, hetgeen den burgemeester aanleiding gaf den veldwachter te gelasten hem te verwijderen, wanneer hij weder zou terugkomen. Dat hy dfarbij gezegd zou hebben „don dert hem er af* ontkent getuige. Beschuldigde maakte, volgens gerucht, meermalen misbruik van sterken drank, hij had hem echter nooit dronken gezien. De beschuldigde, die aanvankelijk had opgegeven dat zyue bedoeling was geweest om op een paar katten le schieten en daarbij by ongeluk het raam van de slaapkamer des Burgemeesters had getroffen, verklaarde thans dat hij* alk-en had geschoten, om den Burgemeester, die teu onrechte een veldwachter zijn ontslag had bezorgd, ecu schrik aau té jagen en een onaangenameu nacht te veroorzaken. Hy ontkende eenige bedoeling gehad te hebben te kwetsen, veel min te doo.len. Uit het burge meestersambt, dat hij ongeveer 1 Vs jiur bekleedde, was hij op zijn verzoek tegen dcu lsteu October 1877 eervol ontslagen. Bij de dd. schutterij te Kampen zijn nog maar steeds geen officieren benoemd. Maandagavond heeft ouder commando van den nieriWeu koiumanduat, den heer Tourtou Bruins, de eerste exercitie van dit jaar plaats gehad, met behulp van eenige officieren van het instructie-bataljon. Het departement Atnerongen der maatschappij tot Nut van 't algemeen heeft met algemeens stemmen besloten zich met een adres tot den Koning te wen den, om Z. M. te verzoeken geen gevolg te geven aan de verzoekschriften der clerioale partij tegeu het wetsontwerp op 't lager onderwijs. Afschriften van het adres zullen worden gezouden aan de beide Kamers der Staten-Generaai. Dezer dagen werd gemeld, dat een aantal mauschap- peu, die aan boord van bet schip Grosser Kurjiirst waren, zijn omgekomen doordien zij niet konden zwemmen. Hierbij werd aan het Mirinebjsiuur ver weten, dat er niet genoeg aan de zwemoefeningen werd gedaan. Naar aanleiding daarvan zegt de Nordd. Allg. Zeitung, dat werkelijk vele manscluppeu niet in het zwemmen waren geoefend, maar dat dit re- cruten waren, die eerst in Februari bij de vloot in dienst waren gekomen, terwijl de zwemoefeniugen eerst des zomer9, gewoonlijk eerst in het laatst vun Juni, kunnen plaats hebben. In de algeraeene wekelijksche vergadering1^^ Duitsche sociaal-demcJbratische club te Louden, is inct algeineeue stemmen' eene resolutie aaugenomeu, waarin op «ie meest stellige wijze wordt verklaard, dat dr. Nobiliug deel heeft uitgemaakt vau de nationaal-liberale partij en mede-reJacteur is geweest van de Boehmertsche Corresp^ndern, een blad, dat opzettelijk gesticht is om de sociaal-democratische beginselen te bestrijden en dat hij te Dresden iu openbare vergaderiugen de sociaal-democratische re denaars bestreed. Da beweringen der Duitsche bladen, die Nobiliug als een sociaal-democraat voorstellen, worden als vuige laster beschouwd. Terwijl lardloopcrs en zij die langen tyd achter een loopen in New-York nog steeds goede zaken maken, is thans ook de dwaasheid van het tjegen elkander dansen ingevoerd. De Fransche dansmeester Cartier danste 12 uren, Samuel Barou, een Ameri kaan, moest met den Franschmau om deu palm der overwinning kampen, en danste 14 uren, ouder luid gejuich van het volk, dat hem op zijne schou ders naar huis droeg. Cartier echter bracht het vervolgens tot 15 urert en zoo zal het voortguun tot een van de beide gekken zich heeft doodgedaust. Een heerlijke uitvinding, vofcr liefhebbers van bier, is door een Amerikaan, Emery Lockwood, gedaan, die daarvoor een patent heeft genomen. Wie heeft wel niet eens op eeue wandeling naar een glas goed frisch bier verlangd en vond eindelijk iu een of andere herberg niets dan een akelig troebel, verschaald of verzuurd en lauw vocht, dat „bier* werd genaamd? De heer Lockwood distil leert het bier, van welke samenstelling of broaw- methode men wil, zoolang alle alcoholdeeleu er uit zijn eu slechts een stroopachtig extract is overge bleven. Dit „bierextract* wordt, met zuiveren alcohol vermeugd, in hermetisch gesloten busjes gedaan. Voor het gebruik behoeft men slechts eene hoeveelheid van dit extract in een glas water te werpen, om terstond een schuimend glas „Erlanger,* „Dortmuii- der* enz. te verkrygen. De Midd. Cl. maakt de opmerking dat, tengevolge vau het door den heer De Bruyu Kops voorgesteld en door den Minister overgenomen amendement op 10 der onlangs aangenomen wet tot wijziging van de successiewet, in die verwezen wordt naar art. 56 no. 5 der wet van 28 Mei 1869, terwijl bedoeld werd art. 56 no. 6. Deze fout kan slechts hersteld worden door een nieuwe wet tot wyziging van de pas afgekondigde. Vrijdag ontving te Brussel eene fatsoenlijke zestig jarige koopvrouw in plaats van ,een goudstuk, een penning van verguld koper. Aanstonds bemerkende dat zy gefopt was, sprong zij uit haar winkel, om den bedrieger achterna te Zettenmaar bij den höek der straat gekomen, zakte de ongelukkige als een ziellooze massa, op deu openbaren weg ineen. Zy wfca gestorven tengevolge eeuer slagaderbreuk. Prof. van Geer doet in het Vad. het voorstel om art. 45 vau het ouderwys-outwerp aldus te wijzigen; „Door het rijk kan over elk dienstjaar aan de gemeente een deel van het bedrag dezer kosteu vergoed uordèu, doch nooit meer dan vijftig ten honderd. De grootte dezer uitkeeriug, iu verband met den toestand van het ouderwijs eu de finamiën der gemeente, beuevens de wijze, waarop zij zal plaats hebbeu, worden door 0119 bij maatregel van inwen dig bestuur geregeld.* De schr. beschouwt eene wijziging van het artikel in dezer voege als het middel om, zonder verwerping of uitstel van de wetsvoordraeht, alsnog eene behoorlijke oplossing vau het finantieele vraagstuk te verkrijgen. Na dc aan neming kan de regeeriug, hetzij aau het departement, kjtzij door eene commissie van deskundigen, de zaak laten onderzoeken, alle noodige gegevens byeeubren- geu en daarop een deugdelijk stelsel vormen. Is de goedkeuring der volksvertegenwoordiging hierop uoodig, dan kan de regeling bij afzonderlijke wet; kan zy gemist worden, bij koninklijk besluit ge schieden. Het muximum der uitkeeriug is boven de 30 pet. gesteld, om juist die gemdeuten te hulp te komen, welke auders te veel door de hooge kosten der nieuwe regeling zoudeti worden gedrukt, tera ijl voor buitengewone gevallen de subsidiën van art. 49 kunnen dienen. De uitkeeriug is facultatief en niet verplichtend gesteld oindat de aanzienlijke ge- maenteu, die het lager ouderwijs geheel of nagenoeg geregeld hebben en wier draagvermogen in zake be lastingen groot genoeg is, geen uitkeeriug behoeven te ontvangen. Dit punt kau althans nader onder zocht worden. Op die wijzfe kunnen de groote moei lijkheden voorkomen worden, die zoowel uit de regeliug iu het wetsontwerp, als uit een andere even weinig proefhöudende, by amendement er iu gebracht, noodzakelijk moeten voortvloeien. Men meldt uit Zwolle dd. 16 Juni; De zoogeuaarade boeren-begrafcuissen worden in deze streek nog steeds op zonderlinge wijze gehouden. Zondag zag men daarvan alhier nog een belangryke type. Een welgestelde buiten de Kamperpoort moest bagraven worden. Omstreeks zeven uur iu den morgen zag men van verschillende kau teu families of goede kennisseu in huif- of speelwagentjes naar het sterf huis rijden. Gewoonlijk is de eerste ontvangst op koffij met koek, broodjes en beschuit met kaas, rookeu enz. Het uur van vertrek beuauld zijnde, wordt de afgestorvene nog gezien, de kist gesloten en vervolgens op een open boereu wagen gezet, met doodskleed bjdekt en dc wagen met zwarte paarden bespnnueu. Doorgaans gaan de nnuste vrouwelijke bloedverwanten op de kist zitten, terwyl de naaste minnelijke leden rijden of varen, zoouls men dat hier noemt. Nu volgen de wagens, vrij regelmatig naar familierang, Zondag p. m. SO in getal, sta,- Viets den lijkwagen naar het kerkhof. De begrafenis plechtigheid is zeer eenvoudig en inden regel spoedig afgeloopci. Nu wordt wtór opgestapt en wanneer allen g zelen zijn, gaut liet iu vollen draf naar het sterfhuis terug. By aankomst is alles in de weer om uit te spannen en de paarden goed te verzorgen. De vrienden en vrieudiuneu gaan intusschen naar binnen, waar tijdens de afwezigheid een meer dan ruim voorzieue disch de gasten wacht. Zulk eene 1 ocre.i-begrafeni8 duurt gewoonlyk den geheelen dag. Tegenwoordig worden de gasten onthaald op een kouden maaltijd. Vroeger werd den gasten een warm maal aangeboden en geleek dit meer op eene boeren bruiloft dan op eene vaak treurige begrafenis. In- tussohen bestaat in deu toestand in deze streek nog eene soort mode, zoodat naar gelang van afkomst of stand de drukte en het onthaal daarnaar worden afgemeten. In het overzicht van het A. D. v. N. I. leest men Er is een ontwerp besluit bekend geworden, om trent afschaffing van sommige heerendiensten, en daar onder in de eerste plaats de pantjèsdiensten aan inlandsehe hoofden en inlandsche ambtenaren. Behalve deze diensten worden nog afgeschaft, die tot vervoer van gevangenen, tot het bewaken der distriktgevan- geneu, tot het leveren van gras aan de biunenlansche paardenposlery, tot het verleenen van hulp by het vervoer der rytuigen van goevernementsreizigers langs steilten, tot den aanleg, het herstel en onderhoud van goevernements inlandsche schoollokalen. In plaats van al die diensten zullen de heerendienstpliohtigen 1 gulden 'sjaars hoofdgeld te betalen hebben. Daar tegenover echter krijgen volgens het ontwerp de inland sche hoofden 60,'s jaars door eiken pantjen. Er worden nog andere diensten iu het. besluit opge» noemd, die tegelijk qf later afgeschaft zullen worden, 't Zal met deze wel „later* worden. Zij zyn 't bewaken van 's lands pakhuizenhet bedienen van niet ver pachte overvaarten, het overbrengen van brieven, het bewaken van waterwerken, de aanleg, bet herstellen en onderhoud van distrikt gevangemissen en pas- sangrahans en het vervoer van goevernementsreizigers eu gojdereji. De ecnfge diensten, die bestemd zijn te blijven bestaan, zijn die voor den aaulcg, t herstel en onderhoud van groote post-r en binnen- e<reu bruggen eu duikers, in die wegen gelegen, •ken' dammen, waterleidingen, wachthuizen mijl— leu cn passerloodseu eu die voor het bezetten van achthuizen. Wanneer men die lijst van diensten nagaat cn enkt, dat de dienst iu de koffietuinen nog niet ujeind is, dan begrijpt meu nauwelijks, boe de *olkiug nog vrije dagen over gehad heeft, en even- ia, boe één gulden per hoofd iu de verte equivalent 'zijn voor hetgeen men wil afschaffen. Doch de reudiensten vorderden altijd veel meer volk, dan dig was. Het werken in heerendieust is geen d werk onder de zweep; het is bijua evenZierj| n sauieiikomst van buren. Personen uit de binueu- uden zullen u verhalen, hoe zij b. v. veeitig mcnsch-n fu eertien dagen een werkloods hebben zien opzetteu oor het maken vau een brug, terwijl vier goede •e.'klicden de loods in vier (lagen koucjen gezet ebben. Dit zal de vergoeding van het equivalent, uitbetaald anu vrij werkvolk, veel verder doeu strek ten dan de arbeid der velen, waarvoor die vergoc- jii<r betaald wordt. Onzuinig is' bet werken in ccreudieust buiten alle bedenking. Men past het hter toe, waar een talryke bevolking is, die geen -ld heeft om de briatling te betalen, waaruit de dige werken zouden moeten betaald worden. Sedert de invoering van het kultuursteisel eu oor- -ronkelijk daardoor; is echter hoe lauger hoe meer «ld ouder de inlanders gekomen. Aanleg van spoor wegen, iu gebruikneming van Eur. zaken, en daar door üitbrcidiug van den kring der behoeften, maken Uun-zamorhaud den tijd der inlanders niet meer tot een voorwerp voor hen vau geen waardeen het kan niet missen, of de intrekking van tijdroovende heerendieusteu moet op de materieole ontwikkeling der bevolking gunstig werken en van zelf de middelen doen ontótaan, waaruit zy later gemakkelijk ten volle de kosten kan opbrengen, van hetgeen zij met iroot tijdverlies eu tot grootcn hinder vau een alge mene toeneming iu baar stoffelijke welvaart, vroeger eigenhandig verrichtte. Uit Timor wordt bericht, dat de Sainarang, ter bi schikking van deu Resident gesteld wegens mensohen- ro»f door straadb toners vau de baai vau Eude op Fbree gepleegd, op in 't gebergte woneude landge- moten, een vergeefechen toclit naar die baai gedaan beft 'omdat al het atrandrolk naar het gebergte gëvlucbl waa. Aan deze zending was een bezoek van deu posthouder van Ende met een aanzienlijk hoofd voorafgegaan, welke met een vijandig antwoord van bet hoofd der rooverskampong was afgeloopeu. Up Timor zelf moet de Resident eeu dergelijk antwoord ontvangen hebben, van den Keizer van Sonnebat in 't Binnenland, die weigerde het recht vau benoeming van eeu opvolger in een deel van zijn gebied aan de Ned. Regeeriug langer te erkennen. De bericht gever erkent, dut indien de biuneulandsche vorsten maar geen vijandelijkheden plegen tegen de Neder landers of hunne vrienden, bij een bevolking zoo onbeschaafd, alsdan veel door de vingers kan gezteu worden; maar betreurt het voor ons prestige, dat de militaire bezetting van het fort van onze hoofd plaats op Timor is ingetrokken. Veertien schaakspelers van verschillende nalicn hebben zioh laten inschrijven voor het congres te Parijs. De Regeering heeft prijzen van 5000, 2300, 1500 en 1000 frs. uitgeloofd. Onder de afdeeling kledingstukken heeft mme. Rousseau-Brondttix op de Parijscbe tentoonstelling twee hoedjes ingezonden. De een is vau geciseleerd paarlemoer, de andere van gecieleerd gotid beide tijn met kant versierd. Het eerste koat 2800, het tveede 2000 fts. Een zeer geacht inwoner vau Montóiimar, de ad vocaat Chabaud, vroeger maire dier stad, werd reeds ledert jaren vervolgd door de familie Brun, die net sommetje van 87'/j mittioen ciscbtte, dat haar door Chaband zou ziju ontvreemd. De zaak is deze. In 1792 nam eeB jeugdige werkman van Montóli- mar dienst bij het legermen hoorde niets van hem, maar in 1890 vernam men, dat hij de ver trouwde vriend was van een schatrijken Engelsohman. Twaalf jaar later vernam men, dat de Eugelscue Hegeering de familie van zekeren Brun opriep, die te Calcutta 37'/, millioen had nagelaten. De familie Brun droeg aan Chaband op de identiteit te bewij zen. Deze zohoot 4000 frs. voor, om de noodige kosten te bestrijden en zond zijn zoon naar Londen •m een onderzoek in te stellen. Alle nasporingen bleven vruchteloos en' de ftrme familie Brun zag alle kans vervliegen op de sohitterende erfenis. Iu» tusschen had Chabaud de naam van de erfenis le hebben verduisterd. Chabaud werd in het openbaar belee- digd, voor dief gescholden en voor liet gerecat gedaagd om 37'/s miliioen uit te keereti. De zaak duurde j'aren en werd van het eene hof naar het andere gebrachtdat van Grenoble heeft de familie Brun tot 1000 frs. schadevergoeding veroordeeld. Het Utrechlsch Dagblad bespreekt de werklieden- beweging naar aanleiding van de te Utrecht ge bonden vergadering vau het Werkliedenverbond. Terwijl zij den goeden geest der werklieden prijst en bij de groote vrijheid hier te lande niet beducht is voor socialistische woelingen, acht zij het toch bedenkelijk, dat het werkliedenverbond meer en meer een staat kundige vereeniging wordt en als zoodanig den ötaat allerlei cisehen gaat stellen. Ook iu andere kringen der maatschappij ziet zij tegenwoordig die gevaarlijke strekking. Men schijnt den Staat steeds omvang rijker taak op te willen dragen, alsof de Staat daar- voor niet telkens meer geld uoodig zou hebben, terwijl een belasting iu te voeren zoo ontzettend moeilijk is. Alsof verder het optreden van ambte naren zoo gunstig werkte en alsof niet van den bijzouderen ondernemingsgeest veel meer te wachten ware. Wel is het wenschelijk, dat de Staat optrede om zwakken te beschermen tegen ongeoorloofde winzucht, oin maatregelen te nemen voor gezondheid i en veiligheid, maar het is verkeerd hem te laten treden iu de onderlinge verhoudingen tusschen werkgevers eu werknemers. Zoo zou t er laugza- j merhaud toe komen, dal de Staat niet alten alles j zou gaan doen en regelen, maar dat bij ook voor j de individuen zou gaan denken en oordeelen, en dat het met de vrijheid geheel gedaan zou zijn. De criinineele kamer van het gerechtshof te Am- sterdam heeft eene belangrijke beslissing genomen in de zaak tegen deu bekenden Hendrik Roeper, die, uit vrees voor de toepassing van verzwarende omstandigheden, wegens vroegere veroordeelingeu, bet proces-verbaal van zijn verhoor voor den rechter commissaris te Haarlem valschelijk met den naam Jacob Bakker bail geteckend. Het Hof beeft name lijk dien beschuldigde vrijgesproken van de hem te laste gelegde valschheid in een authentiek geschrift, o. a. op grond dat in deze het eigenaardige keumerk ontbreekt voor het boos opzet (dolus), daar de ge- j bezigde leugen kau liggen binnen dolt kring vau verdediging van een beklaagde. Nam men dit hier biet aan, dan zou, bij de bestaande jurisprudentie 1 omtrent de iuteüeeiuceie valschheid, eeu leugenachtige opgave door eeu bckbiugde in de instructie gedaan eu met zijn waren naam onderteekend ook als valsch- j beid moeten worden gestraft. Dat dit de bedoeling I des wetgevers niet ziju kan, valt ook of te leiden uit de omstandigheid, dat zelfs in den tijd toen de verklaringen van beklaagde btëedigd werden, een valsche verklaring of ontkenteuis uiet als meineed kou worden vervolgd. Ingevolge de opdracht, die op de algemceue ver gadering, gehouden 28 Juni 1877, aan het Hoofd bestuur der Nederlaudsche jaohtvereeuiging Nimrod gegeven werd tot het orgauiseeren van wedstrijden van staande honden, heeft genoemd Bestuur die zaak in handen gesteld van de heeren jhr. mr. F. vau Schugleuburch te 's-Hage. A. J. P. Suertnondt te Rotterdam en F. W. baron Van Tugll van I Serooskerken te Velzeu. Deze heeren ziju van mee ning, dat dc geschiktste tijd daartoe valt in het laatst van Augustus, vlak vóór hel openen der jacht, wanneer de houden goed geconditioneerd zgn. Gebruik makende van een aaubod van jachtrecht hebbenden op gronden, iu de uabgheid der gemeente Castrieum gelegen, stelt liet Hoofdbestuur zich voor deu wedstrgd te houden op 24 Aug. 1S78, eu daar toe des morgeus ten 8 uur samen te komen aan het station te Cistricum. Voor het bekomen van ver- versohiugen iu het veld zal voldoende gezorgd wor den. Ten ongeveer 12'/s uur zal onder de teuten van Nimrod gelegenheid tot déjeuneeren gegeven worden. Eeu gids zal om 11 uur aan het stalion Castrieum aanwezig zijn voor hen die met den 2n trein komen. Voor iederen ingeschreven houd Zal vóór deu aan vang van den wcdslrgd de som van 10 betaald worden. Van deze betaling worden de gewone leden vim Nimrod vrijgesteld. De gevolmachtigden der mogendheden zgn nog niet reobt op hun gemaK in Berlgn, en toch hoort men in politieke kringen reeds kluchtige ontmoetingen en auecdoten, omtrent sommige van de vertegenwoordi gers van Europa vertellen. Natuurlijk hebben de meeste cn de pikantste bc 1 rekking op prins Gortsohakoff en lord Beaéonsfield laatstgenoemde is vooral bet mikpunt voor allerlei sp jtterngen. Een van de aardigste is wel die, welke den Duitsohen Rijkskanselier in den mond wordt gelegd. Zooals bekend is, worden in Berlijn de hooge, stgvc, zwart zijden cilindervormige hoeden, om hunlastigen vorm AngUrölrm (pgnkokers) genoemd. Toen nu lord Beaoonsfield zgn eerste bezoek in het koninklijke paleis aflegde, verscheen hij in een onberispelijk fijne burgerkleding, met een even onberispelijk fijnen zwarten hoog™ hoed. Prise Bismarck, die dit on middellijk opmerkte, wendde zich tot eeu iu zga nabijheid staanden Duitsohen diplomaat en zeide half fluisterend: „Nu, excellentie; wij kunnen thans over den vredelievende!! afloop van het congres gerust zijn; Engeland zal niets van belang ondernemen." Verrast keelde de aangesproken diplomaat zich om en vroeg: „Waarom denkt," uwe doorluchtigheid OatJ» Wel antwoordde prins Bismarck lachend „ziet gij dan het Ang.lröhr niet, dut zijn lord schap draagt Nog meer is de lachlust opgewekt door de volgende grap, die bijna authentiek zeker is, en plaats greep bij het late bezoek dat prins Bismarck, op den eersten dag van diens komst iu Berlijn aan den Italiaanscben gezant, graaf Corti bracht. Prins Bismarck had tal van visites te maken en de Minister Corti die in het hotel Royal woont, geloofde dien avond geen bezoek van nrins Bismarck meer te znllen ontvangen, daar het reedl 10 uren was geworden. De Italiaansohe Minister was moede van de vermoeienissen der reis 1 bij besloot daarom vroeg naar bed te gaan, ontkleedde ziob en stond juist in zijn naohthemd en onderbroek toen bij in het nacht-salon eeuig leven hoorde. Hij sloeg hierop echter geen acht, maar stapte met een voet in het bed, terwijl hij de naar de receptie- salou vo .rende openstaande deur der slaapkamer den rug toekeerde. Daar werd eensklaps de salondeur open gerukt enprins Bismarck treedt binnen. Hg had den tegenstrevenden kamerdienaar terzijde ge schoven, omdat deze slechts gezegd had, dat Graaf Corti aan den arbeid zat en niet gestoord wilde worden. Zoodra de beide diplomaten elkander zagen barsten zij in een homerisch gelach uit. Graaf Corti trok snel een chambercloak aan en de Duitsche Rijkskanselier legde onder voortdurend wederzijdsch gelach zijn be zoek af. Ongetwijfeld is dit de eerste maal dat een diplomatieke visite onder dergelijke omstandigheden is volbracht. De Minister Carti it overigens een zeer geestig man, die zich door dergelijke kleinigheden niet uit het veld laat slaan. Bij bét galadiner vroeg hem de Kroon prinses van het Duitsche Rijk, op niet zeer galante wijze naar de gravin Corti. Graaf Corti is echter niet gehuwd. Hij is een monster van leelijkheid, vooral door zijn neus, die een ongeloofelijken omvang heeft. Toen daarom de Kroonprinses hem naar den welstand zijn gemalin vroeg, begonnen 'de meesten van het gezelschap in stilte te lachen, doch graaf Corti aarzelde niet lang en antwoordde vroolgk, fu onbe rispelijk Frausch, terwijl hij naar zijn neus wees: Votre AlCe.se Inpériah, je ne suis pas mar ié, car je ne ceax pas que mes en/anls disent, ilt soient nes {nés) de Corti!' Natuurlijk had nu de graaf (1e lachers op zijn zijde. Yan den Moutenegrijitschen vertegenwoordiger wordt bet volgende verhaald. Te Wéenen zag Boto Petro- v itsch voor het eersl slaapwaggons, eu nam er terstond een in beslag, waarna hij mei zijn zware, voile ruiters- lnaraen in bed s'apte. De ooaducteur van den waggon was over deze handelwijze zoo ontsteld, dat hij eerst niet wist wat te doeu, doch eindelijk tot den reiziger zeide: „Mijuheer, het is verboden hier te slapen.» De reeds half indommelende diplomaat was over deze stoornis niets gfsticht en zeide: „Ik ben Boto Petro- vitsch, de vertegenwoordiger van Montenegro op bet congres te Berlijn, laat mij slapen als ikwil, schaapskop!» In het eerste oogenblik was de ijverige conducteur o erbluft, doch wilde gaarne bet keurige beddengoed redden en kwam eindelijk met de volgende uitvlucht voor den dag. „Excellentie» zeide hg „neem mij niet kwalijk; in Oostenrijk gaat dat heel goed, maar we komen zoo aanstonds op de Pruisische grenzen en ih Pruisen is het bepaald verboden met laarzen en hoed in bed te leggen. De Pruisen zgn zoo verschrikkelijk streng, excellentie, en wij zonden aan da grenzen kunneu ivorden aangehouden, indien uwe excellentie met hoed en laarzen in bed werd gevonden." „Als dat zoo is, bromde de eerlijke Petrovitseh, trek mij dan mijn laarzen maar uitl" Ziedaar bet verbaal der laarzen van den Montene- grijnsohen gezant, dat algemeen bekend is geworden, daar Z.Exc. het aan de table d'hóte van zgn hotel beeft medegedeeld, om te vernemen waarom liet .in Pruisen verboden is met hoed en laarzen in bed te liggen. (Roll. Nbl.) Gevonclen en aan het bureau van Politie gede poneerd Een KOP, 5 hektogramecu GOUDEN OORBELLETJE met BLOEDKORAAL; een IJZE REN SCHOP. baar gemaakte stukken maken geen goeden indruk. De bladen geven over 't algemeen hunne afkeuring er over te kennen. Berlijn, 19 Juni. Da zitting van het oóngres, die oedmi te 2 uren gvoprnd is, beeft geduor^l tot 48/4 uur.

Goudsche Courant | 1878 | | pagina 2