BINNENLAND- bij ons gevoerden strijd over het al dan niet wen- sehelyke van de verkiesing vau ministers tot ledeu dtr Kaufer. In Engeland en België is zoodanige verkiezing gebruikelijk. De Belgische Moniteur be paalt de nieuwe verkiezing voor Luik, Tournay, («ent, Brussel en Bergen op 15 Juli, tengevolge /Ier benoeming tot minister van de heerenFrère, Bara, Rolin, Van Humbeeck, Sainctelette, terwijl <ie verkiezing voor een nieuw lid van deu Senaat voor Brussel voor den heer Graux tevens zal ge houden worden. Onmiddellijk na afloop der verkiezingen zal eene buitengewone zitting van de volksvertegenwoordigers worden gehouden, en die zitdag belooft inderdaad hoogst belangrijk te zijn. Naar bericht werd ligt het in de bedoeling van het nieuwe ministerie, reeds terstoad eene volledige raededeeling te doen van den toestand der verschillende departementen, op het oogeu- blik der optreding van het nieuwe bewind. Naar het schijnt is daartoe alleszins reden, want de politieke nalatenschap van de vorige Eegeering kan niet dan wonder het voorrecht van boedelbeschrijving" worden aanvaard. Er moeten zaken zijn voorgevallen, waar van de open mededeeling in 's lands belang wen- schelijk wordt geacht. Zijn die inlichtingen juist, dan zal natuurlijk de nieuwe verkiezing weder tot heftigen strijd aanlei ding geven. Niet alleen toch zal de thans overwon nen partij zoo zij ten minste eenige kans ziet, zich te herstellen, gaarne een bewijs willen leve ren van krachtig leven, maar bovendien, zoo het haar mogelijk was een paar plaatsen te winnen, zou daardoor de positie van het nieuwe bewind veel worden verzwakt en het misschien al te stoutmoedig optreden, aan de nieuwe ministers, moeilijker worden gemaakt. Het Hongaarsche Lagerhuis volgt het voorbeeld van de Oostenrijksohe Kamer en maakt een einde aan de quaestie van het Vergelijk; Zaterdag verdedigde de Minister-president de regeling ten opzichte van de bekende schuld van 80 raillioen, welke daarop met een meerderheid van 56 stemmen werd aangenomen. De berichten uit Rome over den gezondheidstoe stand van den Paus luiden minder gunstig; de genees- heeren raadden hem aan het Vaticaan te verlaten, wat Leo XIII echter weigert. Men weet echter zelden, wat men van deze berichten gtlooven moet; de ultra- montauen strooien dikwijls zulke berichteu uit om bekende redenen. De verwerping van het Fransch-Italiaansche han- delstractaat in de Fransche kamer is sedert eenige dagen het onderwerp van vrij scherpe vertoogeu in de Italiaausehe dagbladen. Beide landen zullen nu hunne algemeene tarieven op elkander toepassen en zoo terugkeeren tot het stelsel van bescherming, waarop het bestaande tractaat zulk eene gelukkige inbreuk maakte. Voor beide landen zal deze toestand zeer onaangename gevolgen hebben. Italië zal de Fransche wijnen en lijnwaden misseu of duurder koopenFrankrijk zal den grooten invoer van Ita- liaansohe ruwe zijde en van rundvee belemmerd zien. Juist echter die treurige gevolgen zullen deze politiek van isolement veroordcelm en de stem der openbare meening zal in beide landen de regeering dwingen tot eene schikking te komen. Reeds is Dinsdag te Parijs eene vergadering gehouden van ruim 300 groothandelaars en industrieelen, waar eene vereeniging is opgericht „tot verdediging der vrijheid van handel en nijverheid en tot handhaving en ontwikkeling der handelstraotaten." De vereeniging stelt zich ten doel een onophoudelijk en krachtig verzet tegen iedere verhooging van de grenstarieven, moge die ook ingevoerd zijn onder het schoonschijnend mom efcner bescherming van zekere takken van Nijverheid. Zulk eene bescherming geschiedt ten nadeele van de ge zamenlijke bevolking des lands en wordt, zoodra men ze aan éene industrie toestaat, aanstonds door alle andere gevergd. De vereeniging zal den eisch stellen, dat er gebroken worde met het systeem der herhaalde verlengingen voor korten termijn der tractaten, wier bepaalde duur is afgeloopen. Eene geheele vernieuwing der tractaten voor genoegzaam langen tijd kan alleen Vertrouwen baren en den tegenwoordigen staat van zaken afdoende verbeteren. Alle politieke quaestiën blijven buiten de vereeniging, die de medewerking vraagt van allen, die het met hare economische be ginselen eens ziju. In China heereeht een hongersnood, waarvan de berichten de haren doen te berge rijzen. De Chineesche regeering, die de ramp zoo licht mogelijk voorstelt, erkent, dat reeds b millioeu menschett gestorven zijn door gebrek, of geslacht zijn door hen, die in hun wilden honger, kanibalen werden. Het droge officieele verslag der Chineesche regee- Ting zegtIn den aanvang van den hongersnood voedden de levenden zich roet de lijken van hen, die bezweken vervolgens verslonden de sterken de zwak ken; en nu is de ellende zoo verschrikkelqk gewor den, dat ëe mannen hun eigen vrouwen en kin deren opeten, GOUDA, 25 Juni 1878. Het zuiver bedrag van de Inschrijving in deze gemeente voor het Nationaal Huldeblijk ter gelegen heid van het huwelqk van Z. K. H. Prins Hendrik, bedraagt 387.32^ Aangenomen het beroep naar Zalt-Bomrael, door ds. A. Rutgers van der Loeff Jr. Pred. te Haastrecht. Bij de herstemming voor den Gemeenteraad te Nieuwerkerk a. d. IJsel, is gekozen de heer K. Roos. Door de plaatselijke Sub-Commissie te Woerden voor het Natioiiaul Huldeblijk is, na aftrek >an de noodzakelijk gedane uitgaven, aan de Hoofd-Com- mi8sie te Amsterdam overgemaakt een bedrag van ƒ154.93; door die te Haastrecht 97.60 en door die te Vlist/38.25. Bij het hoofdbureau voor het Nationaal Huldeblijk ter gelegenheid van het huwelijk van Prins Hendrik aan te bieden, is tot dusver een totaal bedrag vau ruim 30,000 ontvangen. De bijdrage der hoofdstad voor dit nationaal ge schenk beloopt omstreeks 8900. j Van 19 Mei tot 15 Juni 1878 zijn, blijkens inge komen ambtsberichten, door longziekte aangetast: in Gelderland5 runderen. Zuid-Holland 55 Noord-Holland 2 Utrecht1 rund. Friesland1 Totaal 64 runderen In het vorige tijdperk van vier weken waren 84 runderen door die ziekte aangetast. Staten-Generaal. Tweede Kameb. Zitting van 24 Juni 1878. In deze zitting zijn de beraadslagingen over de onderwijswet voortgezet. De heer des Amorie van der Hoeven begon met een woord van warme waar deering te brengen aan de nagedachtenis van het kamerlid Stieltjes, plotseling .ie Rotterdam overleden. Daarna verdedigde hij de vrije school door het grootste deel der natie gewenscht. Het ontwerp bedreigt die school, door de bepalingen omtrent kweekelingen eu examens. De heer Moens verdedigde daarentegen de neutrale school en de verbetering van het onder wijs, zoowel het openbaar als het bijzonder ouderwijs. Hij verklaarde zijn vroeger ingediend ontwerp in te trekken. Heden is de minister aan het woord. De minister van financiëu heeft bekend gemaakt dat de insenrijvingen tot het bekomen van schuld bekentenissen in de bij de wet van den 5deu Juni 1878 vas gestelde geldleening van 43.000.000 te zamen een bedrag uitmaken van 127.917.300dat die inschrijvingen mitsdien slechts ten deele kunnen worden aangenomen en dat zoo spoedig mogelijk, namens hem minister, door den agent van het mi nisterie vau financiën te Amsterdam aan de inschrij vers schriftelijk van het aan elk huuner toegewezen bedrag zal worden kennis gegeven. Yrij algemeen is men in de Alblasserwaard reeds begonnen met bet rooien der vroege aardappelen. De opbrengst is vrij voldoende en de qualiteit der zeer vroeg gelegde uitmuntend. Daarenboven zal ook de hoeveelheid, bij meer volkomen wasdom, aanmerkelijk toenemen. Voor de puike soorten wordt, per vijf liter, 40 ct. betaald. Óp sommige akkers richten de ratteu ongewone verwoesting aan. Vaak liggen 's morgens velq stronken verwelkt, dqordien zij even onder den grond zijn afgeknaagd en van den knol zijn beroofd. De beetwortelen en hennep lijden veel van de slakken, en menigeen heeft bij- of wel geheel over moeten zaaien. Stoel- en slok- boonen staan bijna algemeen goed, vooral die niet vroeg zyn gelegd. Salade, wortelen en vooral uien tieren slecht. Alles verlangt blijkbaar warmte de kleur van bijna alle tuinvruchten is te geel. De geplante koolsoorten staan krachtig. Dr. T. J. Stieltjes is plotseling overleden. Het bericht van zijn sterven zal algemeen in den lande groote verslagenheid teweegbrengen. In deu regel kunnen talentvolle mannen weder door anderen wor den vervangen, maar Stieltjes zal een plaats openlaten die niet weer kan worden aangevuld. Amsterdam zal in zijn plaats een bekwaam vertegenwoordiger kun nen kiezen; de Rotterdamsche Handelsvereeniging zal wel een ander kundig ingenieur kunnen krijgen; de openbare werken en de belangen der defensie zullen in en buiten de Kamer toch weder talentvolle woordvoerders vinden maar als op elk gebied voor dezen 'onvermoeiden strijder voor den bloeien de entwikkeling van het vaderland weer een opvolger zal Zijn aangewezen, dan zal men telkens weer de adviezen van Stieltjes raadplegen, en zelfs zijn tegen standers zullen het betreuren dat zulk een man in de kracht van zijp leven moest worden weggerukt Stieltjes was meer dan bekwaam, hij was geniaal Vooral in de Tweede Kamer was bij in zijn kracht! Redenaar was hij volstrekt niet, maar zijn adviezen waren zoo degelijk, zoo zakelijk en getuigden vau een zoo grooten schat van kenuis, dut de Kamer al» het ware aan zijn lippen hing. Er is slechts één man in de Kamer, zeide men wei eens, die nog bij het openbaar debat invloed op de beslissing uitoefent en dat is Stieltjes. Is grooter lofspraak iu weinige woorden denkbaar? Het bericht van zijn overlijden komt zeer onver wachts. Sinds eenigen tijd was hij ongesteld, maar werkelijk bevond hij zich in de laatste dagen beter de geneesheer gaf alle hoop, dat hij nog aan dé stemming over de schoolwet zou kunnen deelnemen. Zondag echter verhief zich plotseling de kwaal, waaraan hij in *den laatsten tyd leed, dermate, dat zij iu weinige oogenblikkeu een einde aan zijn leven maakte. De werkzame man ontsliep te zeven ure te midden der zyneu. Morgen ten 12 ure zal zijne ter aardebestelling plaats hebben. Zondag zyn per tramway tusscben Den Haag en Scheveuingen vervoerd 7860 personen. In Den Haag 1236 en tusschen Den Haag en Delft met slechts vier wagens 1680. De 22ste algemeene vergadering van het aardrijks kundig genootschap wordt op Zaterdag 29 Juni ge houden, té Leiden, in het lokaal der maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De Evangelische maatschappij zal hare 26ste al gemeens vergadering houden op den Ilden September te Almelo. De Hoornsche Gemeenteraad heeft zich met een adres gewend tot den Minister van binnenl. zaken, houdende verzoek, dat de bepaling der patentwet moge worden gewyzigd die den gemeentebesturen belet het getal tapperijen en kroegen te beperken. Mr. N. P. J. Kien, oud-burgemeester van Utrecht, heeft het voorzitterschap vun het hoofdbestuur der vereeniging Het Metalen Krui» neergelegdhet hoofd bestuur heeft hem het eerelidmaatsohap verleend. Niet zonder verwondering vernemen wy, dat het in omloop komen der nieuwe bronzen pasmunt (centen, halve centen en stukken van 2llr-ce.nt) wordt belem merd door het wantrouweu vau sommigen, waaronder winkeliers en 't is nauwelijks te gelooven zelfs ostbenmbten. Reeds sedert 1 Juli van 't vorig jaar ad die nieuwe munt in omloop moeten zyn, maar dit is wegens bezwaren van technischru aard aan de Rijksmunt vertraagd. Thans is zy echter in grooten getale in de wandeling gebracht en zij is evenzeer wettig betaalmiddel als de oude koperen centen en halve centen, die allengs worden ingehouden bij de Rijkskassen. Men behoeft dus geenszins huiverig te zyn, de nieuwe bronzen pasmunt iu ontvangst te nemen. Bandehbl.) De opwekking van de commissarissen der Maat schappij van weldadigheid in 't vorig jaar, naar aan- leiding van het besluit der algemeene vergadering aan de afdeelingsbesturen eu correspondenten gedaan tot uitbreiding van het lidmaatschap, is niet vruohteloos geweest. Voor zoover tot heden bekend is, zyu ruim 500 nieuwe leden toegetreden en heb ben een 7 0tal oude leden hunne bijdrage verhoogd, ongerekend de meer of minder aanzieulijke giften, by die gelegenheid geschouken. Het ledental, dat allengs tot 4700 gedaald was op 1 Juni jl., is thans weder geklommen tot ongeveer 5200. Zondag had de 9e uitvoering van het Nederlandsch Gymnastiekverbond te Haarlem plaats. Om 11 ure vereenigden zich in de groote zaal van de Sociëteit //Vereeniging" ruim 400 gymnasten, die, uit ver schillende gemeenten vau Nederland komende, daar ter plaatse door den voorzitter van det Bondsbestuur, den heer Stokvis, werden verwelkomd. Omstreeks 12 ure werden de gymnasten ingedeeld tpt het uitvoeren van de vrije oefeningen eu het verder opstellen van den optocht. Ten 1 ure stelde de stoet zioh in beweging en marcheerde deze in zeer geregelde volgorde, onder het spelen der muziek van het aldaar in garnizoen zijnde le regimeut huzaren en van de stedelijke schuttery,. door de voornaamste straten naar den Hertenkamp in den HaarlemmeHiout. Aldaar aan gekomen, werden de gymnasten in geregelde orde tot het uitvoeren van verschillende voor-oefeningen op de plaats opgesteld en voor die aan de werk tuigen ingedeeld. Het geheel, dat ouder leiding van den heer A.A. Sprenger plaats had, heeft op uitnemende wijze aan het in grooten getale opgekomen publiek voldaan. Bij de voortgezette behandeling der zaak van graaf van R. L.oud-burgemeester van Nieuwkoop, beschuldigd van poging tot moord op zyn opvolger, heeft de adv.-geu. bij 't gerechtshof te Amsterduui, mr. Op ten Ooort, een tuchthuisstraf van vijfjaren gercquireerd. Zijn advocaat, mr. Tydeman, conclu deerde tot vrijspraak of hoogstens tot veroordeeliug wegens burengerucht enz. De Raad van beheer der Vereeniging «Het Ne derlandsch Tooneel" heeft verslag uitgebracht over het afgeloopen tooneeljaar. Vau de zijde van het publiek werden de bemoeiingen van de vereeniging weer meer gewaardeerd, getuige de talrijker opkomst vergeleken met het vorig jaar. Vooral te 's Hage was dit gunstige verschijnsel in hooge mate zichtbaar. Ook van andere zijde werden de pogingen van het Nederl. Tooneel meer gewaardeerd eu begrepen, getuigen: lo.de vrieudelgker houding der journalis tiek iu het algemeen; 2o. de toenemende warme sympathie van eenige onzer meest gewaardeerde letterkundigen, o. a. dr. Jan ten Brink, die met name genoemd kan worden, omdat hij zich nooit achter den sluier der anouyraiteit verbergt. Tot groot leedwezen van de directie moet nog steeds voortgegaan worden met de zoiner-éampagoe, welken tijd zij zoo gaarne zou bestemmen als vacantie- tijd voor de artisten. De kas gedoogt die luxe evenwel niet. De zomervoorstellingen te Amsterdam hebben zooveel succes dat het verlies iu de drie zomermaanden, hetwelk by het niet geven van voor stellingen ongeveer op 30/ra. kan begroot worden, tot op ongeveer 20/m. inkromp. Zoolang nog een pachtsom moet betaald worden (d. w. z. te Amsterdam) voor het bespelen van deu Schouwburg, is aan een verandering vau dezen on gezonden toestand niet te denken eu kau er iu het gunstigste geval alleen sprake zyu vau een verlof gedurende eenige dagen oun dezen en genen der uitstekendste artisten. j I» 't geheel werden 18 nieuwe stakken opgevoerd eu 273 voorstellingen gegeven (153 te Arasterdam, 90 te 's Hage en 30 elders). Omtrent het persoueel zegt het verslag: Ifet gelukte ons in het afgeloopen tooneelseizoen een paar artisten aan ons te verbiuden en eenige minder noodige elementen te verwijderen, hetgeen naar onze meaning van gunstigen invloed zal zijn op het geheel. ,/AU debutanten traden op raej. E. Baart en D. Hoedt. De stemming van het publiek was voor gene niet zoo gunstig als voor deze. De eerste beginne hare opleiding aan een goede voorbereidings school, de tweede doe desgelijksde aanleg van deze is echter van zulk een aard, dat zij tot het geven eener tweede openbare proeve kan worden toegelaten. Behalve die twee debutanten deden wij verschil lende anderen, die zioh tot kunstenaar voelden gea deld, in ergeren kring een proeve afleggen." De uitslag was met een enkele uitzondering treurig. De raad van beheer schrijft dit toe* aau gebrek aan voorbereiding, die zelfs bij deu gunstigsten aanleg in de tooneelspeelkunst, een der moeielijkste vakken onontbeerlijk is. De gouverneur der Koninklijke militaire academie, als daartoe door den minister van oorlog gemachtigd, noodigt in de Slaats-Courant de heeren oud-leeraren eu oud-beambten dezer inrichting uit om het halve- eeuwfeest der academie, dat te Breda op Maandag 23 September e. k. zal worden gevierd, met hunne te genwoordigheid te willen vereeren. Aan heeren oud- kadetten en oud-adelborsten, die hunne opleiding bij genoemde academie hebben ontvangen, wordt van de voorgenomen réunie kennis gegeven, onder mededee ling, dat van elk cursusjaar één hunner zal worden uilgenoodigd om haar bij te wonen. Heeren oud- leeraren, beambten, kadetten en adelborsten, die aan deze réunie deel wenschen te nemen, worden beleef delijk verzocht v66r 15 Juli a. s. schriftelijk aan den gouverneur voornoemd hunne namen te willen mede- deelen, met opgave tevens van hun rang, woonplaats en het jaar, waarin zij de academie hebben verlaten. Het Rotterd. Nieuwsblad, 't nieuwe dagblad te Rot terdam, door de hh. Sythoff en Frentzen, onder hoofd redactie van Mrd. Cohen Stuart, enkele maanden in 4o. formaat uitgegeven, is van vorm veranderd en ziet in gewoon groot dagbladformaat 't licht, o'm geregelder feuilletons te kunnen plaatsen en voor handels-, beurs- en zeetijdingen duidelijker leesbare letter te knPRpn gebruiken. Bljjken, het jaarverslag, Wf 1877 Tan <Ja v«eetugde spoorwegen i» Zwitserland JJnion Suisse) waren in 1877 het verkeer en de ontvangsten aanmerkelijk minder dan in het vorige jaar. Het aantal reizigers was 147.190 lager dan in 1876, terwijl de ontvang sten uit het personenvervoer verkregen 122.493 frank minder bedroegen. De ontvangsten uit het goederen vervoer getrokken waren 249.985 frank lager dan in het vorige jaar. Het geheele bedrag der ontvang sten was in 1877 385.478 frauk lager dan in 1876. De werkzaamheden aan den spoorweg Ltiden Woerden gaan goed vooruit. De aardebam wordt van Woerden tot Zwamraerdam dagelijks door treinen, die zand, aarde en andere voorwerpen aanvoereu, be reden. (Stand.) Het Centraalbestuur der vereeniging voor volks voordrachten en volks-vereenigingen en Floralia iu Nederland heeft vtrslag uitgebracht zijner bemoeiin gen over 1876'/77. De uitgaven bedroegen iu 1876 eu 1877 244.40l/a en de inkomsten 240, zoodat er weder een nadeelig saldo was. Het Centraal bureau wil echter niet klagen over de betrekkelijk weinige ondersteuning, die het ondervindt, maar voortgaan op den ingeslagen weg, met het doel voor oogen, nl. omwikkeling en beschaving van hen, die zich den vierden stand in de maatschappij noe men. Het vraagt daartoe bij hernieuwing bijdragen iu geld. In verband met de quaestie betreffende den heer Van de Kamp te Roermond schrijft men het volgende: De redacteur van het weekblad De Neder-Velutce, de heer H. van Gortel, is levens onderwijzer aan eene openbare school te Wageningen. Ruim 3 maan den geleden wendde hij zich met een verzoek tot Ged. Staten, om de betrekking van onderwijzer en reducteur tegelijk te mogen waarnemen; tot den schoolopziener richtte hij tevens de vraag: »of het ziju van redacteur al dan niet als een beroep moet worden beschouwd?* in strijd met de wet op het lager onderwijs. Terwijl de heeren Lalleman, Q. van Riet en andere redacteuren van schoolbladen sedert jaren ongehinderd hunue function uitoefenen, meende adressant even goed redacteur van eeu onzijdig weekblad te mogen zijn. Van Ged. Staten ontving hij echter tot heden geen bericht, doch hij vernam dat de stukken, zijne aanvraag betreffende, te 's Hage berusten, om in verband met Roermondsche quaestie te worden be slist. Daar echter de schoolcommissie te Wagenin gen, blykeDS het verslag over het lager onderwijs, meent, dat het zijn van redacteur fften nadeele van het onderwijs zou kunnen zijn," heeft de heer van Gortel aan den raad eervol ontslag uit zijne betrek king gevraagd en bekomen tegeu 1 Juli a. 8. Het indirecte nut, dat de mieren ons verschaffen, door ons voor te gaan in stalen vlijt en onuitputtelijk geduld, werd ons reeds in onze jeugd ingeprent; doch ook op meer directe wijze bewyzen ze groote diensten, waaromtrent Qartenjlora het volgende mee deelt: «De boomkweekers in de provincie Mantua (Italië) hebben de gewoonte, jaarlijks in het voorjaar aan de voet van elkeu vruchtboom een mieren-kolonie aan te leggen, en zyn daarvoor verzekerd, dat zulk een boom dat jaar vrij van insecten en gezond blijft. Nog maar al te veel vindt de ineeniug ingang, dat de mieren de vruchten opvreten eu de boomen be schadigen, of zelfs doen sterven, terwijl toch reeda langen tijd geleden iu 't bijzonder door Ratzeburg is bewezen, dat de mieren de larven en en poppen ver delgen, en ze geen gave vruchtefi aantasten, maar alleen zulke, die reeds door vogels zijn aangevreten of op andere wijze zijn opengebarsten. Ratzeburg geeft als zijn bepaalde meeuing te kennen dat veel beschadiging aan boomen zou voorkomen worden, als men de mierenkolonies beschermde, het opzamelen der poppen streng verbood en zpo noodig zelfs mieren nesten vormde.// Uit eene mededeeling van den heer B. Veth in de Arnh. Cl- blijkt, dat de werkstaking op zijne fabriek eene andere oorzaak had dan daarvoor eerst is opge geven. 't Was niet een andere wijze van betaling, maar een andere regeling van het toezicht op den arbeid, die er aanleiding toe gaf. Onder de zaken, die in de aanstaande zomer vergadering der Provinciale Staten van Limburg zullen worden behandeld, is ook een ontwerpsbesluit tot intrekking van het reglement, verbiedende het Hanenvechten, ganzenwerpen enz., en vervanging door een nieuw reglement, waarbij dat verbod nader ge regeld en tot het vossen-, dassen- eu hondenvech- ten uitgebreid wordt. Blijkens een in de Wekker opgenomen staat van den uitslag der voorjaarsexamens van 1878 in de verschillende provinciën, bedroeg het aantal aeten, dat gevraagd is 2682. Het aantal opgekomenen tot eenig acte-examen heeft bedragen 2679. Van de gevraagde aoten zijn 1661 uitgereikt, terwijl aan 1009 de gevraagde acten niet konden worden toegewezen. Voor de vakken van het lager onder wijs zijn 1063 acten gevraagd. Voor 1023 is er examen afgelegd, wdarvan 570 met gunstigen, vóór 112 met ougunstigeu uitslag. Het aantal geslaag den voor de vakken van het lager onderwijs of voor hoofd- en hulponderwijzers, hoofd- en hulp- onderwxjzeressen, huisonderwijzers en hüisonderwijze- r<ssen bedraagt 55.7 percent, volgens het blad een zeer ongunstig cijfer. ld de provincie Grouingen is blykens eene waar schuwing van den geneeskundigen inspecteur voor Friesland en Groningen, dr. Ali Cohen, dezer dagen een kiud vergiftigd ten gevolge van het likken aau het lichtgroene papier van ulevellen, die het ten ge schenke had out vangen, en dat bevonden is eene groote hoeveelheid arseuikkoper te bevatten. De genoemde inspecteur heeft den verkooper van de lekkernij bekend gemaakt met zijne gevaarlijke han deling, en ook deu leverancier, die de ulevellen aan den bikker had verkocht, gewezen op het gevaar van dien handel. Hij heeft na wijders ieder wien het aangaat nogmaals herinnerd, dat, wegens boven gemelde reden, tot het inpakken van snoeperijen nooit fraai groen gekleurd papier behoort gebezigd te worden. Naar aanleiding van het gelukken der poging om uit hyacinthen het welriekend beginsel te trekken, schrijft de heer dr. A. E. van Roijen, te Haarlem, in de Landb. Ct.: ffDat hierdoor een nieuwe bron van nijverheid zou kunnen geopend wordeti, behoef ik u niet te zeggen; ook de jouquille eu narcis en andere hier in het r groot geteelde bloemen zouden kannen dienen. De firma Pirer, te Parijs, heeft my reeds een vorig jaar geschreven, dat zij voor debiet instaat. In Amerika keeft men een plan gehad de zaak te exploiteerendoor onvoorziene omstandigheden is dat echter niet gebeurd, hoewel men reeds kapitaal bijeen had. Waarom niet in Nederland? De op door mij aangeraden mest geteeld# hyacinthen groeien goed." Over de landconcessie op Borneo, waarover bij gelegenheid van de verhooging der Indische bcgrooting iu de Tweede Kamer is gesproken, bevat het Alge meen Dagblad van Nederlandsch Indie een hoofdartikel. In 't kort komt dit op het volgende neer. Toen het gerucht van den verkoop zich verbreidde, ging de radjah vau Serawak, wiens groudgebied aan dat vau deu sultan van Broenei grenst, poolshoogte nemen. Hij vernam van den miuister des sultans, dat deze buiten hem om, niet eeu stuk land ver kocht, maar de inkomsten en hulpbronnen van een streek lands verpacht had tegen een jaarlijksch betaling van 15000 dollars, roet bepaling dat de concessie zou vervallen, ah die som drie jaar achtereen niet werd betaald. Doch de radjah van Serawak bemerkte, dat er wel degelijk een overdracht van land heeft plaats gehad en dat alleen de koopsom iu een janrlijksche betaling bestaat. Dit nu zou verboden zijn, omdat de Sultan van Broenei bij tractaat met Eugelaud verboden wa9 geen Europeaan souve- reiuiteitsrechteu over te dragen, zonder toestemming der Engelsche regeeriug. Daarom heeft de radjah vau Serawak bij de Engelsche regeering geprotesteerd. Zeer vreemd werd daarbij geacht de houding van den Engels'cheu gouverneur op Laboeau, die bij de overdracht aan baron Overbeck tegenwoordig was en Diet protesteerde. De baron is nu reeds begonnen belasting te heffen, maar beeft zich niet geïnstalleerd en weigert den eersten termijn van 15000 dollars te betalen, gelijk hij volgens contract verplicht was. Het schijnt nu, dat de baron om de menschen voor zijn maatschappij op te winden, eerst warme artikeltjes in enkele Eugelsche bladen heeft laten drukken, maar dat intusschen de zaak slecht op neemt. En daar werkelijk land overgedragen is, zal er waarschijnlijk niet alleen van de zijde van Holland en Spanje, maar ook van Engelsche zijde verzet komen. De zaak draagt een sterk Amerikaansche tint, en als men nagaat, dat het gekophte land niet vrucht baar is en een slecht geregeld bestuur heeft, zal de Borneo Company" wel spoedig een fraaie zeepbel blijken en niets meer. De Delftiche Ct. wijst op het tijdverlies, dat w\j ons berokkenen, door de gewoonte om 's Zomers va- cantie te nemen. Die vacantien vqrmen byna een vierde gedeelte van een jAarde maatschappij staat wel geen drie maanden volkomen stil, maar de zaken kwijnen ër heersoht eene onverschilligheid, die rèeds aanvangt, Voordat de zomer begonnen ïs. Wanneer men eeps naging, hoeveel tyd er verkwist wordt met die vacanties, men zou verwonderd staan. Nu is het niej tegen te spraken, dht het hoogst onaangenaam is in het zweet zyns aanschijna te werlrerï. tCftar is dit wel zoo noodig vraagt de D. Ct. Hangt dit qiet af va» onze verdeeling van den dag Da morgenuren bestaan voor een talloo*. aantal landgenoofón niet, en juist omdat men van die uren geen gebruik maakt, die voor geestelijken

Goudsche Courant | 1878 | | pagina 2