POTTENBAKKERS. TE HUURGEVRAAGD BUITENLAND. BINNENLAND- LATIJNSCHE SCHOOL, jTh, schmid Zondag a. s. weer 7 porfrettena/*!.- lfuttcnlanilscli «verzicht. ADVERTENTIE!* G. BONTEBAL, |hraplute~i;abrikant STRIJKWERK. Onfeilbaar Middel. Dr. JULIUS. te GOUDA. tié&msi&msgMws&i D. HOOGENBOOM. A. M. HOOGENBOOM- D. ITERPSTRA, 0 Boelekade, R. No. 30 alhier, Parapluies, Entouseas ena. L. H. SERRÉ. De Wed. J. SCHENK, J. DE JONÖ/MLz. dere schoten. Het antwoord van den minister was niet bemoedigend voor den vrager. Het artikel werd eienwel zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, bjijkbaar ^had men de overtui ging niet te zullen slagen, als men een wijzi ging voordroeg in den geest van het ontwerp Heemskerk, waarin dit artikel een der kleine concessiën aan het bijzonder onderwijs bevatte. Wel lokte art. 17, de verplichting tot het doen geven van herhalingsonderwijs bevattende, geen discussie uit, maar daar door den lieer Teding stemming gevraagd werd, bleek dat met 54 tegen 16 stemmen het beginsel van herha lingsonderwijs werd goedgekeurd. Ook de artikelen 18, 19, 20 de rechten der Gedeputeerde Staten omschrijvende werden goedgekeurd na verwerping van een amende ment van dén heer Van Delden, met 55 tegen 16 stemmen, om ook de regeling der schooltij den en der vacantiën aan de goedkeuring der Gedeputeerde Staten te onderwerpen. L. Niemand twijfelt meer aan het welslagen van het congres te Berlijn. Zooals onze laatste beriohten in het vorig nummer deden zien, verwacht men reeds in de volgende week bet einde der beraadslagingen en het teekenen van het slotprotocol. De vrede is dus verzekerd tu aan de ijverige pogingen van Bis marck vooral h^eft men het te danken, dut de mogendheden het eens zijn geworden. Zelfs Turkije heeft tegenover de aaneengesloten houding der Wes- tersche mogendheden alle denkbeeld qan verzet tegen de besluiten van het congres laten varen. De eenige, schoon ernstige raoeielijkheid ligt in de quaestie of Batoum aan Rusland zal komen. Engeland en lius- land zyn het er nog niet over eens kunnen worden. De commissies van het Congres zullen nog eenige weken werk hebben en het vaststellen van de gren zen zal, wat de bijzonderheden ^etreft, waarschijnlijk nog met veel moeilijkheden gepaard gaan do kaarten van het Balkan-schiereiland zijn zoo onnauwkeurig, dat het wellicht blijken zal een onmogelijkheid tc zijn om zich tc houden aan de liju, door het Con gres opgegeven. In de Donderdag gehouden zitting van het Congres hebben de Turksche gevolmachtigden verklaard, dat zij genoegen nemen met de tydelyke bezetting van Bosnië door de Oostenryksche troepen. Het congres heeft de grenzen van Montenegro vastgesteld; Mon- tenogro verkrijgt Niksiks, Podaoritza en^Antivari. Ten opzichte van de scheepvaart op chin Donau, heeft het congres het oorspronkelijk voorgestelde woord neutraliteit" op Rus lands verlangen, ver vangen door ff vrije vaart," zoodat de vaart voor alle handekrlaggen open is. Over de grensregeling van Griekenland is, voor zoover wij Weten, door het Congres nog geen besluit genomen. De toestand van den Duitscheu Keizer blijft gunstig. Door verschillende Berlijnsche dagbladen is beweerd dat tot de onderwerpen, in de eerst volgende zitting van den Rijksdag zullen worden behandeld, een voorstel zal behooren tot wijziging der kieswet. Met zekerheid raag worden gezegd volgens de Bank und Handels- Zeitungdat zelfs geen voorbereidende maatregelen van dien aard zijn genomen. De verschijning van het verkiezingsprogramma der Pruisische Regeering voor de aanslaande verkiezin gen, dat in een artikel van de Provincial Corres~ pondenz is opgenomen, doet onderstellen, dat der Regeering de oogen eenigszinB opengaan, en zij inziet, dat door verder op den weg der reactie voort te hollen, zy zelve in een afgrond zou storten. Wel acht de Regeering buitengewone maatregelen tegen de sociaal-democfatie noodzakelyk, maar zij rftemt met de beide liberale verkiezingsprogramma's toe, dat door voorbijgaande maatregelen geen duur zame verbetering mogelijk is, maar 'Jat sedert jaren voorbereide hervormingen op materieel en financieel gebied moeten worden ingevoerd. Bij de opsomming van enkele speciale onderwerpen, die regeling behoe ven, legt- de Regeering zeer conciliante neigingen ten aanzien van de liberale partijen aan den dag, hoewel zy zich nu en dan eenig9zius onbepaald uitlaat. Van een persoonlijke politiek van „Bismarck" of „Benning^en" zooals door soramigeu reeds op het tapyt is gebracht, is in het Regeeringsprograrama g^cen spraKe. 't Is te hopen, dat de liberalen de waarschuwing der Kölnische Zeitung zullen ter harte nemen, om door ijverige kracht9iuspanning der Regee ring een reactionaire politiek voor goed onmogelyk te maken. Indien het tdsschen de regeering en den nieuwen Rijksdag tot een conflict mocht komen, en dat zoo iets tot de gebeurlijkheden behoort, acht men niet zoo geheel onwaarschijnlijk, zegt de JVeser Zeitungdan zullen verscheiden ministers hunne zetels moeten ontruimen Tot dit, getal zullen dan behooren de heeren Falk, Hubrccht en Friedeuthal, wier plaatsen dan door leden der eigenlyke conservatieven zullen worden bezet. Aan de Weser-Zeitung wordt uit Berlijn gemeld, dat onder de socialisten geen bemoedigende stemming heerscht ten aanzien van den vermoedelijken afloop der aanstaande verkiezingen. Dit denkbeeld was derwijze doorgedrongen, dat de vraag in overweging is genomen, of men voor dezen keer zich zou onthouden van deeluc- ming aan de verkiezingen. Ten slotte is dit voorstel toch verworpen. Men zal een zoo krachtig moge lijke verkiezings-agitatie op het getouw zetten, ten einde te beproeven wat ten behoeve van de partij kan gedaan worden. Het raadsel hoe de Engtlsche Globe aan de mede deling van het geheim tractaat tusschen Rusland en Engeland is gekomen, schijnt thans te zijn opgelost. Voor de rechtbank van politie te Londen staat nl. terecht de heer Charles Mason, kopiist bij het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, die den 29sten Mei jl., eene kopie van bedoeld stuk moest maken. Het voorloopig onderzoek heeft zijne intieme relatiëu met de Globe cn de Advertiser bewezen. De verdere behandeling zijner zaak is op 9 dezer vastgesteld. Ilij is tegen eeu borgtocht van 200 pond sterling op vrije voeten gesteld. Deze zaak heeft in het Heerenhuis aanleiding gegeven tot eene interpellatie van lord Granville, die er zich verbaasd over toonde, dat een dergelijk stuk als het door de Globe openbaar gemaakte me morandum, in handen van een kopiist was gesteld, die geen deel van het vaste personeel bij hgt Mi nisterie van Buitenlandsche Zaken uitmaakt. Eenig9ziii9 zonderling i9 de houding, die de Re geering iu deze geheele zaak aanneemt. De hertog van Richmond, lord-president van den geheimen Raad, verklaarde, dat hij geen ophelderingen kon geven, daar de zaak thans iu handen van de rech terlijke macht is. Tengevolge van eenige manifestaties der Katholieken te Marseille, aan het standbeeld van bisschop Bel- zünce, dat met kransen en bouquetten werd getooid, zijn ongeregeldheden uitgebroken, wafiVbij de politie is tusschenbeide moeten komen. Maandag is de adjuuct-maire, omdat bij het voorstel iu den raad had gedaan tot verwijdering van genoemd standbeelij, \aii dé beurs gedrougen, waarop gistergn nieuwe ongeregeldheden zijn gevolgd. Dinsdagavond echter was de orde hersteld. v 4 GOUDA, 6 Juli 1878. Bij berinneren onzen starlgenooten nogmaals aan de ititnoodiging namens de feestcommissie tot haar gericht, om de volgende weck, van af Maandag, de .vlag uit hunne woniageif' te doen wapperen. Eerst dan, wanneer huis aan huis de vlag uithangt, krijgt de gemeente een feestelijk aanzien en voorze ker zal gaarne ieder op deze wijze medewerken om hulde te brengen aan de Maatschappij, die het schoone doel heeft: Vermeerdering van Volkswelvaart door bevordering der Nijverheid Zooals men weet heeft tegenwoordig in Leeuwar den eene tentoonstelling plaats van voorwerpen van nijverheid en kunst, uitsluitend door vrouwen ver vaardigd. Terecht wekt die algeraeeue belangstelling en een dergelijke expositie, waar nu eens „de heeren der schepping" de hand niet in hebben, heeft inderdaad veel eigenaardigs. Het was ons aangenaam uit den catalogus te bemerken, dat onze gemeentè Gouda tot die plaatsen behoort, waaruit een en ander werd ingezonden. Zoo vinden wij daarin vier nrs. ingezonden en vervaar digd door de dames H. en N. Brinkman, zes nrs. van mej. II. Brinkman, een nr. van de dames G. en R. van den Berg en voorts ook nog nrs. van de vereeniging Tesschelschade alhier. Die voorwerpen prijken niet alleen op den catalogus maar schijnen van dien aard, dat zjj niet over het hoofd gezien maar veeleer zeer opgemerkt worden. Althans de feuilletonist van de bekeude daines-courant Ons Streven spreekt er met lof over en acht de kleedjes van Javagaas der dames Brinkman een af zonderlijke vermelding waardig. Waar wij zoo menigmaal inzendingen op tentoon stellingen van mannelijke starlgenooten vermelden, wilden we thans; nu ook de dames gaan exposeeren, niet nalaten daarvan met een enkel woord gewag te maken. Zondag jl. werd in 't Hotel uTivoli" de Aïgemeene Vergadering gehouden van het Zieken- en Weduwen- fonds „Providentia". Nadat de Voorzitter de Ver gadering geopend en de Secretaris-Boekhouder de notulen gelezen had en die waren goedgekeurd, bracht de Penningmeester verslag nit over het 2e kwartaal en bleek daaruit dat de Ontvangsten dit kwartaal hadden bedragen 675.80 (met inbegrip van 140 van H.H. Donateurs) en de Uitgaven 49187 (daaronder begrepen ƒ50,— aan de weduwe van het overleden lid R. de Zeeuw) en aldus een batig saldo was van 183.93, terwijl het ledentaf' van 341 tot 358 was geklommen. Ten slotte kwam in behandeling de/ aanvraag van het Bestuur van het Alg. Ned. Werklieden-Verbond om verhooging van Contributie. De Secretaris Boek houder verhief ziju stem tegen het verleenen van die verhoogde Contriburie en daarop wordt het voorstel tot verhoogiijk der Contributie van het Alg. Ned Werklieden-Verbond in stemming gebraoht en met algemecne stemmen op 1 na verworpen en een voorstel van het Bestuur om Providentiate doen ophouden eene afdeeling uit te maken van het Alg. Ned. Werklieden-Verbond, met aïgemeene stemmen oh 1 na aangenomenwaarna de Voorzitter de vergadering sloot. Naar het Vaderland verneemt is bij den Raad van State een nieuw wetboek van strafrecht ingekomen. De afzonderlijke jachten op waterwild voor dit jaar zullen worden geopend op Donderdag den lsten Augustus aanstaande. Bij de Donderdag te Rjjsoord gehouden hard draverij waaraan door 18 paarden deelgenomen werd, waaronder de zw. merrie Christina van gebr. Blom alhier, werd de prijs ad 100 behaald door de zw. mer rie Nooitgedachtvan P. J. de Jong de Leeuw te Dubbeldam, pikeur J. de Boer; Re le premie ad 50 door de zw. merrie Marie van D. Hoogen- doorn te Waddiuxveen, pikeur A. Jonkheijdt, en de 2e premie ad 25 door de zw. merrie David, van T. Kleinjan te Rhoon, pikeur de eigenaar. Het vervoer langs den Nederlandschen Rgn-spoor- weg heeft gedurende de maand Juni 1878 opgebracht aan reizigers 214,266, aan goederen 55,320, aan direct verkeer van reizigers eu goederen 170,976 te zamen 440,562. Sedert 1 Mei 1878 «was de opbrengst van reizi gers en goederen 842,179. Bij de op Donderdag jl, te Oversohie plaats ge had hebbende herstemming voor eeu hoofd-ingeland plaatsvervanger van Schieland, is gekozen de heer P. Visser te Hillegersberg. De geruchten als zouden de preeessiën naar Keve laar van Pruisische zijde zijn verboden, zijn volgens De Tjd ten eeuenmale uit de lucht gegrepen. Staten—Generaal. Tweede Kamer, Zittingen van 4 eu 5 Juli 1878. In de zitting van Donderdag zijn de beraadsla gingen ovt (Ie ouderwijs-wet voortgezet. Een door de lib. van Delden en van Houten voorgesteld nieuw artikel, om de regeling der schooltijden eu vacan tiën door de gemeenteraden te doen geschieden, i*> DEl bestrijding door den minister, verworpen met 53 tegen 23 stemmen. Art. 51 is onveranderd aangenomen. Art. 22 (het vrijgeven van bepaalde uren eu openstellen van lokalen voor godsdienst onderwijs) gaf aanleiding tot veel discussie. Van katholieke en anti-revolutionaire zijde zag men er geen concessie in, verschillende liberale leden ver zetten er zich tegen, omdat zij botsing tnssobcn het geestelijk en het maatschappelijk gezag vreesden. De mitiis'er erkende dat het geen concessie was, maar een uitvloeisel van den regeeriugsplicht om te zorgen dat bij de opvoeding de godsdienst niet worde buitengesloten. Moeiclijkheden vreesde hij, bij eeiiigen goeden wil van weerszijden, niet. Het artikel werd, met eene kleine wijziging, met 63 tegen 16 stem men aangenomen, evenals art. 23. Hl de zitting van gisteren zijn de beraadslagingen over de onderwgs-wet voortgezet. Artt. 24—32 zijn goedgekeurd. Op art. 24 (aantal onderwijzers in eene school, neerkomende op 1 op 40 leerlingen) is ver worpen, met 51 tegen 26 stemmen, een amendement van den heer van den Bereb van Heemstede om het getal der onderwijzers door den gemeenteraad te doen bepalen en verworpen met 44 tegen 33 stemmen een amendement van den heer Schimmelpenninck, neer komende op 1 onderwijzer op 50 leerlingen. Op art. 25 (minima der onderwijzers-tractementen) is aangenomen met 38 tegen 34 stemmen een amen dement van den heer Moens, om de minima der trnctementen van hoofden van scholen van minder dan 30 leerlingen ook op 700 te stellen, en aan genomen een amendement van den heer Meinesz, om geen vergoeding aan den onderwijzer te geven, als hij reeds vrye woning heeft in eene andere betrekking. Maandag voortzetting, te beginnen met art. 33. al» Nadat verleden Dinsdag de aïgemeene vergadering der „Neder!maatschappij tot bevordering der ge neeskunst" was geopend met een receptie in de sociëteit „Kunstmin" te Dordrecht, zijn de eigenlyke werkzaamheden eerst Donderdag begonnen. Belangrijke bydragen uit het gebied der geneeskunde, pby9iologie, werden toen geleverd door den voorzitter, dr. Her- manides uit Tricht, prof. Stokvis <uit Amsterdam, dr. Küthe uit Tiel, dr. Kapteijn uit Abcoude, lilanus en dr. Guy, uit Amsterdam, dr. Gori uit Breda en dr. Buchner uit Deventer. Na afloop der vergadering vereenigden de leden zich aan een vriendschappelijke!» disch in de „Harmonie". Op het landgoed van mevrouw Willink, te Benne- broek, by Haarlem, had Woensdag het 15e Christelijk Nationaal Zendingsfeest plaats. Te ÏO1^ uren, toen de fee9ttreiuen uit de omliggende en deels ook uit meer verwijderde streken tal van feestgenoolen echter «iel zooveel als bij vorige gelegenheden hadden aangebracht, opende dr. N. H. de Graaf van Amster dam het feest. Algemeen was men tevreden over de goede regeling vau het feest en de spreekplaatsen. Het weder was ondanks een paar regenbuien zeer bevredigend. Tegen den namiddag scheidde men recht voldaan over de liefelijke plaats, waar velen een dag van waar genot hadden doorgebracht. Tot den raad der gemeente Amsterdam hebben zich gewend etnige ouders of voogden van jongelieden, die de lessen aan het gymnasium en aan de onder scheiden inrichtingen van middelbaar ouderwijs al daar bijwonen, met verzoek, dat, voor elke der be doelde inrichtingen, waar dat nog niet het geval is, de bepaling worde gemaakt, dat des Woensdags na één uur geen lessen meer worden gegeven. Zij doen dit verzoek bepaaldelijk in het belang van het godsdienstonderwijs en gronden het op de groote beteekenis van dit onderwijs en de daaruit voort vloeiende eischec. De vereeniging tot opleiding van jongelingen tot predikanten heeft thans een tekort van 10.000, wegejis de voltooiing van het gymnasium te Doetiu- chem en het tweede huis te Utrecht. Zij is daar entegen in één jaar tijds 50.000 aan kapitaal" in inrichtingen vooruitgegaan. De Groen-van-Prinsterer-school, ..tot opleiding van chiist. onderwijzers, zal in 't najaar geopend worden. Woor 300 per jaar eu 25 entrée kan men er een jongeling geplaatst krijgen. Eerlang zal door de commissie rechtspersoonlijkheid worden aangevraagd. Een hulponderwijzer te Ol9t is in hechtenis ge nomen en gevankelijk naar Zatfen overgebracht, be schuldigd van, in qualiteit van boekhouder bij het. armbestuur te Olst, eene som van 2700 te hebben verduisterd met behulp van valschheid in geschrifte. In het geheel bedraagt het aantal katholieke adressen tegen de onderwijs-wet 1040 met 148,294 handteekeningen. De hh. Roëll, van Naaracn en Patijn hebben de volgende araei^demeuten voorgesteld op de bij de Tweede Kamer aanhangige wet tot regeling van bet lager onderwijs. Art. 45 te lezen als volgt: „De gemeenten, al- Vaar tot dekking der plaatselijke uitgaven, behalve de beschikking over vier vijfde gedeelten van de opbrengst der rijksbelasting op het personeel, de heffing wordt gevorderd vau een hooger bedrag aan gemeente-belastingen dan het gezamenlijk bedrag van: 40 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor de gebouwde eigendommen en 10 opcenten op die hoofdsom voor de ongebouwde eigendommen; 25 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting en een hoofdelijkcn omslag of andere directe plaat selijke belasting, minstens gelijkstaande met voor melde vier vijfde gedeelten der personeele belasting, bedraagt of zou bedragen, indien de gemeente belastingen iu dien vorm werden geheven, hebben aanspraak op vergoeding uit 's rijks schatkist van een gedeelte der kosten van haar lager onderwijs, tot dat hooger bedrag, zonder dat voormelde ver goeding echter 50 ten honderd der kosten wegens de jaarwedden der onderwijzers kunne overtreffen. De noodige voorschriften omtrent de uitvoering dezer bepalingen worden door ons bij algemeenen maat regel vau inwendig bestuur gegeven." Art. 49 te lezen als volgt: „Indien wij, op voor dracht van de Gedeputeerde stateu van hpt betrok ken gewest, oordeeleu, dat eene gemeente door heffing van het in art. 45 aangegeven belasting-bedrag te zwaar zoude worden gedrukt, of wel, in weerwil der toepassing vati gemeld artikel, door de uitgaven, tot eene behq^-lyke inrichting van haar lager on derwijs vereisclit, in verhouding tot hare middelen en andere uitgaven te zeer zoude worden bezwaar^, kan haar, bij een door ons te nemen, met tedenen tc omkleeden en in de Staatscourant te vermelden besluit, uiPï rijks schatkist een subsidie in de kosten van haar lager onderwijs worden toegekend. Art. 50 te lezen nis volgt„Do bestekken voor den bouw cn verbouw van scholen en onder wijzers woningen in gemeenten, op welke de artt. 45 of 49 zijn toegepast, worden aan de goedkeuring van den districts-schoolopziener onderworpen. In geval deze bezwaar maakt zijne goedkeuring te ver leenen, kan de beslissing van onzen minister, met de uitvoering dezer wet belast, worden ingeroepen.' I Burgerlijke Stand. GEBOREN: 4 Juli. Anna Maria, ouders P. Blok en P. Scharlenaau. 5 Anna Coruelia Johanna, ouders J. tan Kuiken en A Toppers. OVKRIEDBN: 6 Juli. A. J Bulk, 9 j. ONDERTROUWD.- 5 Juli. L. Begeer, 26 j. en J. A. Bik. 23 j. C. A. Schouten, 24 j. en P J. Siinons, 23 J. D. de Weger, 20 j. en K. van der 8pelt, 19 j. P. ran Straaten, 22 j. en C. H. Faaij, 21 j. J. Snel, 26 j. en M. van den Berg, 27 j. SÜt Ondertrouwd Het OPENBAAR EXAMEN, na afloop van den cursus 1877/78, wordt gehouden op 9—13 JULI e. k., dea morgens van 912 en des namiddags van 1 31/, uren, doch den lOden tot 4 uren, daar het examen in de GYMNAS TIEK op dien Woensdag plaats heeft, 'snam. van 3—4 in het Stedelijk Locaal. Alle belangstellenden, zoo ouders als verdere Stad- genooten, hebben vrijen toegang. i De Directeur, PETRUS van STRAATEN en CATHARINA HELENA FAAIJ. Gouda, 5 Juli 1878. Ondertrouwd J. J. MULDER, p van Velzen BN J. M. MARTIJN. |jg ||H Wilnisf 4 Juli 1878. §5^ Voorspoedig bevallen van een welge schapen Zoon, ALIDA WILHEMIINA T1M.MERS— VAN VrEUMINQÏN. Rotterdam, 2 Juli 1878. i Voorspoedig bevallen van een Dochter A. van KUIKEN—Toppers. Gouda, 5 Juli 1878. Voor de vele biijken van Belangstelling bij de geboorte van ons Dochtertje ontvangen, betuigen wij onzen hartelijken dank. VÖ^I.MAll. De ondergeteekende verklaart bij deze niets te weten ten nadeele van CURINA van der WEIJDEN, en in te trekken de legen haar op den 3en Juljj op de Houtmansgrachf alhier, gebezigde beleedigende uitdrukkingen. L. G. van VELZEN. Het EXAMEN VAN TOELATING zal plaats hebben 16 JULI e. k. des middags ten 12 ure, in het lokaal der schools? Rector. Een DRAAIJÊR of een LOODERen OVEN- VULLER, kan direct VAST WERK beko men tegen later overeen te komen conditiën. Reflecteerenden adresseeren zich aan den Heer J. de RUITER Wz., Fabrikant te Sneek. Jl J 11)11 jjUilU Ulill ULiU lJiL Aan belangstellenden wordt bij deze bekend gemaakt, dat de eerstvolgende BALLOTAGE voor het Lidmaatschap der Sociëteit zal plaat3 hebben op ZATERDAG 27 JULI a. st. en de Ballotage-Ljjst aanst. ZATERDAG 13 JULI gesloten wordt. Het Bestuur, Mr. P. J. SNEL, President. H. JAGER, Secretaris. Gouda, 6 Juli 1878. WORDT voor een Klein Gezin tegen 1 NOVEMBER a. st. een BURGERHUIS met VIER it VIJF KAMERS en TUINTJE bij of in Gouda, huur prijs 250.a f 275.niet te bovengaande, wordende franco brieven ingewacht onder No. 98 aan het Bureau der Goudsche Courant. brengt ter kennis aan zijne Geachte Stadge- nootcn en Begunstigers, dat hij van af heden, tot Deelgenoot in zijn affaire heeft genomen gewezen Meesterskneeht van de Wed. A. van GENT, alhier. Door een nette en civiele bediening, hoopt hjj steeds UEds. gunst en vertrouwen waardig te blijven. DUBBELE BUURT bij de Haven, B. No. 6. VERKOOPT alle soorten van PARAPLDIES, PARASOLS, ENTOUSCAS, WANDELSTOK KEN en MANDWERK, tegen concunreerende prijzen, Overtrekt en repareert Wordt gevraagd STRIJK- en WASCH- WERK, liefst FIJN GOED. Crabethstraat Q. 192, Gouda. Ondergeteekende heeft de eer te berichten, hij sedert 3 jaar een middel heeft uitgevonden tot geheele UITROEIING VAN WANDGE DIERTEN uit alle Woningen, zonder het Hout en de Verf te beschadigen. Hij biedt zich bij deze beleefd aan tot het REINIGEN VAN WANDGEDIERTE. Van de stipste geheimhouding kan menver- zekeid zijn, verschillende getuigschriften zijn voor de belanghebbenden ter inzage. Geene betaling behoeft te geschieden voör men overtuigd is van de geheele vernietiging. Timmerman, Kuipersteeg, K. 207, éfntda.

Goudsche Courant | 1878 | | pagina 2