Ncdeiiaiidsclic Maatschappij lcr bcvorderiug vau Nijverheid. v Bedraagt het getal leerlingen derzelfder klasse meer duu vier eu twintig, too moet zy in twee, bedraagt het meer dan vijftig zoo moet zij in drie paral- lil klassen gesplitst worden. Art. v. l>e tabel, bij dit besluit gevoegd, wijst aan hoevele lesuren aan het onderwijs in elk der vakken, vermeld ouder a tot en met m. in art. 5 der wet vau 28 April 1876 (iStaatsblad no. 1Q2) tot regeling vau het het hooger onderwijs, wekelyks in elke klasse minsten» besteed moet wjrdeu. Vermeerdering dier lesuren is geoorloofd, mits het getal tot bijwoning waarvan de leerlingen van elke klasse verplicht zijn, dat van twee en dertig niet te boven ga. Wordt daarenboven onderwijs gegeven iu één der gakken, vermeld in genoemd art. 5 ouder n of o, of in bride, dan rekenen de daaraan te besteden ltsureu bij de toepassing der twee vorige zinsneden niet mede. Art. 5. Vrijstelling wordt iu de vyfde en de zesde klassen verleend aan leerliugen; a. die zich uitsluitend willen onderwerpen aan het eiud-exameu ter verkrijging van het getuigschrift voor de faculteit der godgeleerdheid of der letteren en wijsbegeerte, van de lessen in de meetkuude, meer bijzonderlijk bestemd voor hen, hieronder onder b genoemd, en van die iu de natuurlijke historie; b. die zich uitsluitend willen ouderwerpeu aan het eind-examen ter verkrijging vau bet getuigschrift voor de faculteit der geneeskunde of der wis- eu natuurkuude, vau de lessen in het Grieksch eu in het Latiju, meer bijzonderlijk bestemd voor hen, hierbo ven onder a genoemd. Art. 6. Het onderwijs aau de progymnasia wordt gegeven iu een vierjarigen cursus. Voor het overige ziju de bepalingeu vau dit be sluit, met uitsluiiiug van die vau art. 4, voor zoover deze het onderwijs in de vijfde en in de zesde klasse betreffen, en die vau art. 6, op deze instellingen mede toepasselijk, Art. 7. Met het in werking treden vau dit besluit vervalt ons besluit van 27 April 1877 Staatsblno, 85), houdende vaststelling van het in art. 7 der wet vau 28 April 1876 {Staatsbl. no. 102) tot regeling van 'het hooger ouderwijs bedoelde leer plan der gymnasia. Het is voorzeker een groot voorrecht voor onze gemeente dat haar de eer waardig werd gekeurd om binnen hare muren de Maatschappij van Nijver heid te mogen ontvangeu. Wij beschouwen het als een eer om hier zoovele mannen te mogen zien als waardige vertegenwoordigers eeuer vereeniging, die gedurende haar meer dan houd^rdjarig bestaan het schoone doel voor oogen had eu nog steeds heeft vermeerdering vau volkswelvaart door bcvorderiug •der Nijverheid Het vorig jaar mocht de maatschappij haar eeuw feest vieren; met uieuwe kracht en met versterkte inspauning vangt zij een nieuw tijdperk aau, wij gelooveu de tolk te zijn van Gouda's burgerij, wan neer wij verklaren, dat het haar hoogst aaugenaam is, dat de eerste vergadering der Maatschappij in dit nieuwe tijdperk binnen onze gemeente plaats beeft. Het is hier de plaats niet om tot in détails de Maatschappij in hare nuttige werkkring te schetsen, maar om ous voor oogeu te stellen wat zy deed zjj 't voldoende te berinueren aan de vele nuttige wenken, die zy zoowel aan de regeering als aan de volksvertegenwoordiging gaf op gebied van landbouw, nyverheid, handel, zeevaart en koloniën Voorts schreef zij prijsvragen uit, hield tentoon stellingen, 't zij van meer algemeenfcn, 't zy vau bi- zonderen aard, gaf nuttige werken uit en last not leaststichtte het koloniaal museum en 't kunst-nij verheids-museum. Weinige vereeuigiugen zyn er, naar ons oordeel, die zoo praotisch werkzaam waren als juist de Maatschappij van Nijverheid j|n hare alge- meene vergaderiugen mogen al niet by het overgroote publiek, bij de massa eeue belangstelling wekken als die van soüimige andere vereenigiug- n, ieder beschaafd Nederlander, ieder uyver burger koestert sympathie, gevoelt hoogachting voor de Maatschappij. Onder veler iusiemmiug alzoo werd hier ter stede het besluit der vorige algemeen© vergadering verno men om hier de 101ste vergadering beuevens het Nijverheids-congres te doen plaats hebben en zoowel het Gemeentebestuur als onze burgers toonden met- derdaad het hunne te willen doen tot eeu ontvangst, die der zoo gewaardeerde Maatschappij niet geheel onwaardig zou zyn. Het bestuur toch verleende op meer dan eene wijze zyn onmisbaren steun en vele personen uit deze gemeeute inden tot het lidmaat schap der Maatschappij toe. Wy hopen dat het onze hooge, zoo geëerde, gasten by hun vertrek uit deze gemeente niet zal berouwen dat verleden jaar beslo ten werd om Gouda aan te.wiBn als plaats voor de lüle Alg. Vergadering. Gedurende den geheelen dag kwamen gisteren uit alle oorden des lauds afgevaardigden en verdere be langstellenden hierheen, geen trein bijua kwam er aan of hij bracht gasten mede, geen uur ging er voorbij of nieuwe nijverheids*vertegenwoordigers vertoonden zich op de straten onzer stad, die zich, nnar te den ken was, in feestgewaad had getooid. Allerwege prykte de Nederlaudsche vlag, niet al leen op de hoofdstraten maar ook op de overigeu, byua alle grachten en 9trateu waren in feestdos gehuld. Op 9omrnige huizen waren bijzondere versie ringen aangebracht, o. a. op de woning vau den heer C. J. C. Prince, voorzitter van het Goudsche Depar tement, waar het beeld der Nijverheid" opeen vlag prijkte, die geflankeerd was door twee andere andere vlaggen, nl. de Nederlandiche en de Goudsche. Het werd den vreemden bezoeker reeds aanstonds duidelijk dat niet bij enkele ingezetenen afzonderlyk, niet slechts bij dezen of genen de lust bestond om hulde te breugen aan de Maatschappij, maar dat er zoo goed als algemeene sympathie bestond jegens haar, die reeds zooveel deed en nog steeds doet in 't be lang der welvaart van Nederland's volk. Des middags werd de Groote Markt voornamelijk hei middenpunt der wandelaars, daar zouden toch de eerste tonen weêrklinken ter eerc van het feest vau den dag. Door het muziekcorps der dd. schut terij alhier, had daar nl. eene muziekuitvoering plaats. Deze was het le nr. van het ulgemeene rogramina, 't welk ter loops gezegd natuurlijk ge- eel is samengesteld met 't oog op het doel van het feest. Dit toch is vóór alles een huishoudelijk feest eu de festiviteiteu werdeu georganiseerd teu geuoege der directeuren, afgevaardigdeu en verdere leden der Maatschappij. Zooals van zelf spreekt wordt ook de burgery zooveel mogelijk in de gelegenheid gesteld daarvan te profiteeren, maar 't doel is de afgevaar digden na afloop der werkzaamheden genoeglijk bezig te houden. Dit uaar aanleiding van eukele opmer kingen die ons over 't program ter oore kwamen. Wat genoemde muziekuitvoering betreft, zij verhoogde nog de feestelijke stemming eu bereidde de gemoe deren voor op de plechtige ontvangst der hh. Di- recteureu en Afgevaardigden door het Dagelykscb Bestuur dezer gsmeente. Deze ontvangst had des avonds om acht ure plaats. Daartoe had zich iu de Raadszaul op het Studhuis het collegia vau Burgemeester en Wethouders veree- uigd. Op het aaugegei&a uur naderden in deftigeü stoet de directeuren, aan het hoofd waarvan hij, die gedurende deze alg. vergadering den voorzitterszetel zou bekieeden, nl. de heer AA. G. van Iterson, de zoo talentvolle directeur der Stearine Kaarsenfabriek #Gouda." Voorts ook de afgevaardigdeu der ver schillende departementen. Toen zy in de raadszaal aanwezig wareu, werden zy door den burgemeester, Mr. A. A. van Bergen IJzendooru hartelijk welkom geheeten. Het is toch, zeide spr., een hooge eer voorouze gemeente zoovele manueh in haar midden te ont vangen die op industrieel en wetenschappelijk gebied een zoo uitstekende plaats bekieeden. Niet alleen echter door bet gemeentebestuur werd de komst, dier munuen hier ter stede zeer gewaardeerd, ook de bur gerij stelde dat op hoogen prys eu de overal zicht bare nationale kleuren op de straten waren daarvau bet bewys. Maar, zeide spr., ofschoon het zeer op prijs stellende dat de Vergadering der Maatschappij van Nijverheid dit jaar hier ter stede gehouden wordt, giug de ontvangst met eeuigen schroom gepaard, daar onze stad de gelegenheid eu de iniddeleu mist om haar iu alle deelen waardiglijk te ontvangeu. Wy weten toch, zeide spr., dat zy gewoon is te vergaderen in plaatsen, waar veel meer dan hier die gelegenheid bestaat, wij weteu dat zij een vorig jaar byeenkwnm iu de schoone stad aau bet Spaarne met hare bekoorlijke omstreken, doch boe dat ook zy, waarin wij voor niemand onderdoen, dat is in sympathie voor de Maatschappij en daarom wordt door onze bevolking, die haar welvaart gedeeltelijk ook dankt aan de nijverheid, hare komst in ons midden zeer gewaardeerd. Moge ook deze vergadering, zeide spr. evenals vroegereu rijk aan vruehten zyu, mogen de overwegingen die plaats hebben eu de besluiten, die geuomeu worden, strekken tot bet algemeen belang. Deze woorden lokten luide toejuichingen uit, welke daarop door den voorzitter der feestvierende Muat- sohappy, den heer A. A. G. van Iterson, werden beantwoord. Spr. wees er op, dat de Maatschappij, die al hare krachten aau bevordering der nijverheid besteedde meende zich gelukkig te wogen rekenen eeue uit- noodiging te hebben ontvAngeu om te vergaderen in deze gemeeute, aan wier hoofd eeu bestuur stond, dat met juisteu blik en groote vrijgevigheid de hinderpalen tracht weg te ruimen die der Nijverheid in den weg staan en die al 't mogelijke doet om haten bloei te bevorderen. Spr. achtte de gemeente gelukkig, waar zulk een bestuur het roer in handen heeft. Was het de Maatschappij aangenaam hier te ver gaderen, niet minder had het eerste nr. van het programma genoegen gedaan, dat nl. de ontvangst aan- kondigde door het Dagelykscb Bestuur. Dat wordt als een hooge eer, zeide «pr. door ons op hoogen prijs ge steld en innigen dank brengen wij u by dezen toe voor de schitterende ontvangst ons bereid. Spr. eindigde met der. wensch, dat deze gemeente nog lang het voorrecht mocht genieten dit bestuur aau zijn hoofd te zien staan. Daarop werd de eerewijn aangeboden en kort daarna begaven zich allen langs de zoo feestelijk versierde Markt en Oo9thaven, begeleid door een talrjjkc menigte naar de zual „Nut en Vermaak- der Sociëteit „de Reünie," den tuin waarvan een con cert werd aangeboden van de 8tafmuziek vau het 4e Reg. Infanterie door HH. Oflicieren van dat regi. ment. De tuin der Sociëteit en de zsal Nut en Vefi maak" leverden een keurigeu, hoogst gezelligen aan blik op. De zaal was zeer sierlyk gedeooreerd. Vóór het ampt^ite&ter was een zeer nette versiering van groen, waarin de buste des Konings, aangebracht eu waarboven de wapens van Nederland en Gouda, benevens het opschrift 1777. MAATSCHAPPIJ 1578. VAN N IJ VERHEID. Algemeene Vergadering j 9 Juli l Tevens waren hier de namen der departementen Gouda en Haarlem te lezen, terwyl die der overige departementen aan de verschillende muren der zaal prijkten, welke muren verder zeer elegant wareu gefestoneerd. Het vaandel van het Goudsche departe ment der Maatsehappy hing voorts nog aau het einde der zaal. De voorzitter der Sociëteit, de heer G. J. Steens Zijnen ontving hier de gasten en verwelkomde hen namens commissarissen der Sociëteit Het was hem recht aangenaam, zeide spr. //de Réunie" open te stellen voor hen aileu en Jiy drukte den wensch uit, dat tij er genoegelijke oogenbiikkeu zouden door brengen. Prof. E. H. vou Baumbaucr betuigde, nament directeuren daarvoor zijn hartelykeri dank. De wt-1- willeude ontvangst hier ter stede, ook in deze Sociëteit, werd door hem zeer op prys gesteld. Daarop sprak je voorzitter van het Goudsche de partement, de heer C. J. C. Prince, nog etn #>ord van verwelkoming, waarin hij o. a. het volgendeyzeide Zoo even door het Dagelyksch Bestuur onzer stad verwelkomd en door heeren Commissarissen dezer so^ cieteit, zij het ook my vergund als voorzitter vau het departement Gouda en tevens nauieus de feest commissie U welkom te heeteu in onze stad. Ous departement is recht verheugd ook hier eens de ul gemeene vergadering te mogen zien plaats hebben. Onze nijvere stad is er zelfs trotsch op en ik geloof dat de uiterlijke teekenen van deelneming der burgery U toonen dat de gtheele stad er toe bijdraagt heeren Directeuren en Afgevaardigden recht feestelyk te ont vangen. Ons Departement, zeide spr., machtig gesteund door een feest-commissie en wetende door de vele maleu dat Gouda afgevaardigd werd naar elders, dat steeds na de vele werkzaainhedeu die de vergadering eu de congressen te doen gaven,alles in 't werk werd gesteld heeren Directeuren en Afgevuardtgden, zooveel iu huu was de uren van verpoozing tot aangename uren te ma ken, heeft gemeeud ook ten onzent daarnaar te trach ten eu zoowel^ het Departement als de feestcom missie, Leden eu ingezetenen eu allen die daartoe bij droegen zullen zich gelukkig rekenen als U |voldaan van hier vertrekt uw vergadering eens iu hun midden te hebben gehad. Ik heet U allen nogmaals wel kom in ons midden en laat ons thans zeide spr. hp* eerste concert bijwonen dat door heeren Officieren van het 4e Reg. Inf. ous iu den tuiu aangeboden wordt. De heer A. A. G. van Iterson beantwoordde den vorigen spreker met eene hartelijke erkentelijkheids- betuiging. Het menu door de commissie in baar programma der festiviteiten den gasten aangeboden was, zeide spr., van dien aard dut geen enkele schotel daarvan ongérept aou pnsseeren. Het was wellicht over 't algemeen gewoonte, zeide spr., om na het genoegen gesmaakt te hebben dank te betuigen, spr. wilde dit reedfc nu doen en zich erkentelijk ver klaren voor het beloofde genoegen. Daarop begaf men zich naar den tuin, waar zooals wij reeds zeiden de Stafmuziek van het 4e Reg. Infanterie zich deed hooren. Dit Concert wu8 te danken aan een beleefdheid der bh. Officieren van gemeld regiment, die de .leden der Nijver heul eu van de Béunie met hunne dames da rtoe hadden uitgenoodigd. Hier bleef men nog geruirucn tyd ge zellig en gcnoegelijk byeea om daarna zich ter roste te begeven tot liet opdoen vuil nieuwe krachten voor den volgenden dag. Hedenmorgen ten 9 ure werd de le algemeene Vergadering geopend in het lokaal der Remonstrant- soke kerk, waar de afgevaardigden by hun intrede in de zaal werden verwelkomd door de liefelijke tonen van het orgel. j De voorzitter, de heer A. A. G. van Iterson, hield daarop een breedvoerige rede, die ongeveer aldus aanving Directeuren, Afgevaardigden en Leden van de Maat schappij van Nijverheid Ik heet u allen welkom in dezen tempel des vredes. Het eeuwfeest in het af- geioopen jaar door ons gevierd, ligt nog versch in ons geheugen, en reeds begroeten wy weder het tijd stip, waarnaar wij allen steeds verlangen, waarop wij ejkander als broeders, eens van ziel en eens van zin, weder de hand drukken en ernstig medewerken tot bevordering der belangen onzer uyverheid. Met diepen weemoed herinneren wij ons het groote verlies dat onze Maatschappij iu het afgeloopeu jaar leed door bet overlyden van onzen geachten voorzitter, prof. V. S. M. van der Willigen. Het is een behoefte van ons hart eeu woord van hulde te brengen aan zijne nhgedachteuis. Het was eeu man helder van hoofd eu edel van hart, in 't bezit van groote gees tesgaven, blakende van geestdrift voor wat edel en goed was. Hy vatte zyn taak als lid vau bet hoofd bestuur ernstig op en wat hij nog had kunnen wor den voor onze Maatschappij, wie waagt het die vraag te beantwoorden. We nemen deel in de smart van v zijn nagelaten vrouw eu kinderen en uooit zullen wy hem vergeten Mag de maatschappij een tweede eeuwfeest beleven, dan zal de geschiedschrijver zeker zyn naam met de grootste eer vermelden. Na z^n overlijden aldus vervolgde spr. door directeuren uitgenoodigd om den voorzitterszetel in te nemen en de beraadslagingen te leiden, had spr. niet dan met schroom dauraan gevolg gegeven, liet was toch eeu stout bestaan die taak op zyne schouderen te nemen, doch hij hoopte kracht te vinden tot de vervulling dier taak iu de welwillendheid en mede werking der vergadering. Was de uituoodiging om hier in Gouda te verga deren velen zeer welkom geweest, de pudubbelzinuigste bewijzen waren gegeven dat de burgerij van deze stad heu gaarne ontving en de zoo eervolle ontvangst van het Dagelijksch Bestuur had du kroou op het werk gtzet, waarvoor by deze diepe erkentelijkheid werd betuigd. Spr. heriuuerde daarop aan bet feit dat Goudu steeds in vroeger tijden één gunstigeu naam had ge had op industrieel gebied, de kunst werd er geacht, ontwikkeling en beschaving op hoogen prys gesteld. Iu de 16e en 17e eeuw waren er onderscheidei.e takken vuu industrie, die hier bloeiden en wat de kunst hier ter stede betrof, de voortbrengselen daarvan wa ren wereldberoemd en nog thans den dage te aanschou wen. Voor 't onderwijs verder werd hier steeds in vroeger tyd veel gedaan en spr. bracht holde eu eere aan die oude magistraten die al 't mogelijke deden tot verspreiding vau keiiuis en ontwikkeling. Wat echter, vroeg spr., is thans overgebleven vau die vroegere bloei, op kunst-eu industrieel gebied? Van die groote industrie van vroeger geen schaduw meer, geeu enkel spoor, als hier of daar de naam vau een straat. De kunst is der nijverheid ontvlucht eu dat iu een stad gelegen in een land, dat vroeger de kroon spande boven audere rijken, dut eenmaal schatteu verdiende door Handel eu Nijverheid, dat een eerste plaats bekleedde in, en op dat gebied een leermees ter was van Europa. Wat echter hier te niet ging, voor de opvoeding der jeugd bleef steeds veel gedaan en op dut gebied huldigt een groot deel der nog levenden, dezelfde be ginselen die hier vroeger heerschten. Ziedaar eeu liohtstrunl op dat donkere tafereel van zooeven, zeide spr., een lichtstraal, die al9 't morgenrood is voor een betere toekdmst, want in het onderwijs alleen sehuilt ook vöor de Nijverheid eeu betere toekomst. Huis eu school, ziedaar de twee waarop ons oog is gevestigd, in 't eerste wordt hart eu gemoed ontsloten voor deugd en goede zeden, in de laatste de geest ontwikkeld en de jeugd gevormd tot bruik bare menschen. Eerst door de samenwerking vau de opvoeding in buis en school worden de jotige- liedeu zelfstandige mannen van karakter, en daar- aan vooral heeft Nederland groote behoefte. Ook voor de Nijverheid ligt de toekomst in de school, vroeger ware de uilviudiugeu veelal kinderen van het toeval, nu zyn zy de vruchten van onder zoek en studie. De geheim-periode in de Nyver- heid heeft afgedaan, voortaan zij de wetenschap de leidsvrouw van den industrieel! Spr. haalde daarop tot staving van zijn betoog van het innige" verband tu98cheu Wetenschap eu Nijverheid een paar sterk sprekende voorbeelden aan, doch toen deed hy de vraag: Zijn wij echter wel ^geschikt voor nijverheid? Welke vraag hij be vestigend beautwoordde, daar immers ook iu de l5e eu 16e eeuw die geschikiheid bestaan had eu er geen enkele reden bestond waarom dat nu niet meer het geval zou ziju. Toch moet het erkend, dat wij door onze nabu ren op uy verheids gebiecFzyu teruggedrongen. Iedere wereldtentoonstelling levert daarvau het bewijs, en alle krachten moeten duar door ons worden inge spannen om althans nog iets te leveren. Wat is de reden van dat verval? vroeg spr., zij is deze, dat meu zich hier te lande niet genoeg toelegt op beoefening der wetenschap. Om iets te kunnen moet men 't kenntn en de kraeht van een natie ligt in haar zedelijke en verstandelijke ontwikkeling. Daar moet verandering in komen en dat kan gebeuren voornamelijk door invloed der Middelbare school. Daar is voor deu industrieel de beste gelegenheid ziju geest te beschaven en kunde te vermeerderen. Spr. heriunerde aan de woorden van Jules Simon Het volk dat de beste scholen heeftis het eerste volkzoo niet hedendan morgen daarom moet het middelbare ouderwijs gewaardeerd eu op prijs gesteld wat nog niet steeds het geval is. Het heeft te strijden met grot eigenbelang, met flauwe onverschilligheid en met erg wantrouwen. Dat ego isme uioet beteugeld, zeide spr., die onverschilligheid bestredeu, dat wantrouwen weggenomen Het is de plicht van alle leden der Nijverheid, zeide spr., om daartoe mede te werken, om te zorgen dat de middelbare school tot haar recht kome! Spr. deed een ernstig beroep op alle aanwezig om ieder iu eigen kring het hunne daartoe te doen, want van die school hing veel, ja alles af voor de ontwikkeling en welvaart van het Nederlandsche volk Deze redevoering werd luide en herhaaldelijk toe gejuicht. Daarop werd het woord gegeven aan den heer H. W. G. Koning, die namens de Feest-Commissie de Directie en Afgevaardigden uitnoodigdc, om heden avond kwart vóór zeven uor iu „One Genoegen" aanwezigen te zijn otn den welkomstgroet te ontvangen van hh. Commissarissen dier Sociëteit. Uit de stemlijst bleek, dat door 20 vertegen woordigde Departementen en 6 steinuitbreugende Donateurs, 269 stemmen wordeu uitgebracht eu de volstrekte meerderheid dus 135 bedraagt. Het verslag van de verrichtingen vau directeuren sedert de lautste algemeene vergadering is reeds mede gedeeld in hel Tijdschrift der Maatschappij en wordt alzoo uiet nader voorgelizeu. Voor het onderzoek der rekening over 1877 en der begrooting over 1879, worden benoemd de De- purtementeu Tilburg, 's (iruveuhage, Groningen, Sueek en Utrecht. 1 liet aantal Leden bedraagt, thans 2140. De verslagen over het Koloniaal Museum, het Museum van Kuustuy verbeid, de Boekverzameling eu het Tijdschrift zijn reeds vroeger iu het Tijdschrift opgeuomeu. Du verslagen van de Departementen wegens hunne werkzaamheden in het afgeloopeu jaar zijn eveneens vroeger iu het Tijdschrift opgeuomeu er worden alzoo tvcuiniii als de vorige, voorgelezen. Ter inzage worden gelegd: de Rekeniug over 1877, de Begrootiug voor 1879 en de lijst der Caudidateu ter beuoeining van Directeurey. Aau de orde is Hut verslag van de Commissie tot het maken van een nader plan voor de bewerking van eeue kaart, wuarop al de streken worden aangegeven, (lie door het graven van Ontwateriugskanalen, op vele plaatsen tevens *oor de scheepvaart dienstbaar, ontgonnen eu verbeterd kunnen worden. De vergadering besluit om dit rapport op nieuw in hauden te stellen vau de Commissie, echter ver meerderd met 2 nieuwe leden. Op voorstel van Directeuren wordt aan de vroegere beslatten omtrent de bcvorderiug van het weteusehap- peltjk onderzoek der nuttige voortbreugseleu van Neder- laudsch-Iudië, de bevordering vau de Nederlandsche vischteelt eu vischfokkerij eu dat wegens eeuige wens,elielijke verbeteringen in de wetgeving op de onteigening, voorloopig geen gevolg gegeven wat. du 2 laatste betreft, met het oog op het' nieuw ingesteld Departemeut voor Waterstaat, Handel eu Nijverheid tot welks gebied die zaken bchoircn. Daarop komt iu behandeling het voorstel vac Directeuren om art. 30 vuu de wet, 2e alinea aldus te veraiidereu Het Hoofdbestuur benoemt een Vice-President uit de Directeurendie ie Haarlem vast verblijf houden. Dit wordt aaugenomen. Het voorstel vuu Directeuren om hen te machti gen zoo uoodig een nader te bepalen som van de kapitaleu der Maatschappij op het Grootboek inge- sphreveu, uf te schrijven, tot dekking van-het tekort op de rekening van 1377 wordt iu handen gesteld der commissie van financiën. Thans was de vergadering genaderd tot het voor stel vnu het Deparnm ut Utrecht, om uit te schrij ven de volgende prijst ia i IVordt verlangd eene handleidingwaarin de doelmatig' ste wijze van het ontginnen onzer heidevelden is aange geven, met opgave van lang» verschillende wegen verkregen uitkomst, met inachtneming van plaatsel. omstandigheden. De vergadering besloo t deze prys vraag uit c schrijven ter beantwoording in 1880, waarvoor de Maatsehappy uitlooft een kleiue Gouden Medaille. Daarna werd besloten de in 1877 vervallen prys* vraag: Vergelijkend onderzoek van de zuivel-productie van gehoornd en ongehoornd vee uitgeschreven in 1865, '69, '72 en '7o) met wederom uit te schrijven. Daar entegen die betreffende de zuivering van het af valwater der aardappelmeel-fabrieken {uitgeschreven in 1872 e» 1875) wederom uit te schrijven. Op de volgende prys vraag: Een der grootste belemmeringen voor de scheepvaart is de duisternis en wel vooral in betonde vaarwaters. Kon men in tonnen een licht ontwikkelendan zou die belemmering grootendeels zijn opgegeven en de scheepvaart in veel voordeeliger toestand geraken. De Maatschappij looft hare Goudeu Medaille en Drie Honderd Gulden uit aan hemdie het beste en voor de toepassing geschikt gebleken middel aan geeft tot het lichtend maken van tonnen in de vaar waters op onze kusten. wureu twee antwoorden ingezonden. Over deze antwoorden wordt een rapport voorge lezen door prof. von Baudihauer, waarop de vergadering overeenkomstig dat rapport, besluit geen dier ant woorden de bekroouing waardig te keuren. Ten slotte wordt op voorstel van den Voorzitter, onder acclamatie besloten om Z. K. H. Prins Hendrik, namens de Maatschappij een gelnkwensch te zenden met ziju voorgenomen huwelijk. De eerste zitting der 101e algemeene vergadering wordt daarop door den voorzitter gesloten. In de Zaal „Nut en Vermaakvereenigden zich de gasten daarop aan een gezellig Déjeunerhnn aangeboden door het Departement Gouda. Iutusschen waren door sommigen der gasten de kerkglazen bezichtigd, of de stearine-kaarsenfa- briek, terwijl anderen het stedelijk museum met eeu bezoek vereerdeu of elders de tijd kortten, die hen nog over bleef, alvorens de opening plaats had van den Wedstrijd van voorwerpen van kunstnijver heid in een der lokalen der Burger-avondschool. Tot recht verstand dient, naar ons oordeel, al vorens de opeuiug zelve vermeld wordt, een kleige historische schets daaraan vooraf te gaan om het publiek een duidelijker denkbeeld te geven wat die wedstrijd eigenlijk beteekeut. Bij de eerste wereldtentoonstelling had het naburige Engeland met smart de ervariug opgedaan, dat zijne voortbrengselen van nijverheid bij die van Fwnkryk achter stouden. Dat gaf aanleiding tot oprichting van bet South-Kensingion-Museumdat niet alleen schatten van knust bevatten zou, maar ook Inrich tingen, die de verzameliug practiscli zou doeu zijn en die door het onderwijs dat er bekomen zou kunnen worden, mede zou werken den werkman kunstzin in te nrenten. De invloed van dat tauseuin was op volgende tentoonstellingen duidelijk merkbiar. Daar 't ook hier te lande met deu kuustzin van deu werkman niet al te best geschapen stond, werd besloten Eugelands voorbeeld le volgen en in 1872 werd door de Maatschappij van Nijverheid besloten tot de opriebtiug van een Museum van voorwerpen van kunst, toegepast op Nijverheid, welk museum in het vorige jaar, bij het eeuwfeest te Haarlem werd geopend. Tevens werd in dat jaar op voorstel van hh. Di recteuren door de vergadering besloten otn door het Museum van Kunstnijverheid jaarlijks tijdens het houdeu der Algemeene Vergadering eu ter plaatse waar deze gehouden werd, wedstrijden te doeu houdeu tot opwekking van kanstzin toegepast op voortbrengselen vau vaderlandsche Nijverheid, waarin verschillende ain- bachtsvakkeu bij afwisseling zouden kunnen optredeu. De wedstrijd thans gehouden is dus de eerste die gehouden wordt. Ongeveer ten half drie ure werd zy geopeud. Ten slotte een enkel woord over de tentoonge stelde voorwerpen. Vooraf echter de vermelding dat het lokaal eenvoudig, maar keurig net voor de tentoon stelling was in gereedheid gebracht. Vlak tegenover de deur bevond zich een kenrige trophée van vlaggen, waaronder de woord eu WEDSTRIJD VAN fcSva.1 KUNSTNIJVERHEID, 9 Juli 1878. Daaronder groen en bloemeu, terwijl verder alle hoeken vau het lokaal met vlugdoek waren gedecoreerd. 0 In fc midden der zaal bevond zich de étalage der ijzeren Deuriiengels (gothiscb) en der yzercu Grendel sloten met sleutel (gothiscb), waaronder verscheidene, die, wat netheid van bewerking ey goeden smaak betreft alleszrus de veritfeldiug verdienen. Rechts en links van de zaal waren de Balusters (Italiaan) aohe Renaissance) geëxposeerd, tcjrwyl voor de trophé- een drietal atoeleu vau uotenbooydiout (stijl 17e eeu we te zien was. Aau de muur verder th apiegellijsUn (stijl Louis XIV) en de teekeaiug van een gekleurd Borduurpatroon van ccn tafelkleed (applioation).

Goudsche Courant | 1878 | | pagina 2