BUITENLAND. BINNENLAND- Bultenlandsch «verzicht. -- heel afliaukelijk maakt vau deboogc regeering. De bepaling otn 60 pCt. te reatituëeren van de mimmatraktementeu der onderwijzers, acht de minister eeu premie aan de gemeentebesturen om zoo weinig mogelijk onderwijzers aan te stellen, dus in strijd met het belang van het onderwijs. Even onbillijk werd het amendement geoordeeld, om slechts van die uitgaven resti tutie te geven, die door de uitvoering dezer wet veroor saakt worden. Dit zou met recht een premie genoemd kunnen worden, voor die ge meentebesturen, die zich tot nu toe zoo weinig mogeljjk om goed onderwijs bekommerd hebben. Of de restitutie 30 of 40 pCt. zal bedragen is den minister onverschilliger, toch meende hg, met het oog op alle gemeenten de voorgestelde 30 pCt. te moeten handhaven. Hetzelfde was het geval was het denkbeeld, om de twee laatste alinea's weg te laten, hoewel hij toch de weg lating moest ontraden. De minister werd hoofdzakelijk beantwoord door de heeren van Nispen en Wintgens, zonder dat nieuwe gezichtspunten werden aangeboden. Meer belangstelling verdient het advies door den heer van de Putte uitgebracht, die zich in deze zaak van zijn po'itieke vrienden afscheidde, en het onderwijz uitsluitend door de gemeenten wilden doen bekostigen, omdat deze gemakke lijker direote belastingen kunnen heffen dan het rjjk. Nadat de heer Bredius zijn amendement had ingetrokken, en eenige andere voorstellers de voorgestelde verbeteringen nog nader in het licht hadden gesteld, ging men na een drie- daagsch debat tot stemming over. Alle amendementen' werden achtereenvolgens verworpen, slechts 9 stemmen verklaarde zich voor het conciliante voorstel van den heer Bastert, 16 voor de verhooging tot 40 pCt., 26 voor het amendement om de restitutie van de belastingheffing afhankelijk te maken en 30 voor het weglaten der twee laatste alinea's. Het artikel werd met 45 tegen 36 stemmen goedgekeurd, en daarmede hoogst waarschijnlijk de aanneming der geheele wet verzekerd. Van de liberale partij stemden tegen de heeren Bastert, van Houten, Roëll, van de Putte, van Naamen en van Delden. Bjj het begin der zittingen zijn nog een twaalftal ontwerpen van geringe boteekenis aangenomen, hoofdzakelijk verhoogingen van begrootingsartikelen, of verkoop of regeling van rjjksgronden betreffende; het belangrijkste dier ontwerpen was dat tot regeling vau den dienst en het gebruik der lokaalspoorwegen of zooge naamde buurtspoorwegen, tramways enz waarbij in art. 1 afwijking der wet op de spoorweg diensten veroorloofd werd en de uitvoering werd opgedragen aan de uitvoerende macht bij ko- mnkljjk besluit, iets wat de heer Uodefroi meende, dat in strijd was met de constitutio neels beginselen. Een wet toch, meende spr., kan slechts door een wet gewijzigd worden. De minister verdedigde het voorgestelde, op grond van de onbekendheid met dit onderwerp. Het betreft een geheel nieuwe zaak, en wijzi ging of verandering eener wet gaat vrjj wat moeielijker dan die van een koninklijk besluit. Eerst, wanneer voldoende ondervinding omtrent dit onderwerp verkregen is, zal de tijd gekomen zjjn om een wettelijke regeling voor te Btellen. De heer Bredius achtte de voorgestelde regeling geheel onvoldoendetoch werd het ontwerp met 67 tegen 7 stemmen aangenomen. Moge het doel dier wet, uitbreiding van de middelen van gemeenschap voor die plaatsen die van het spoorwegnet uitgesloten zjjn, van die aanneming spoedig het gevolg zjjn L. Het oongres is Zaterdag nfgeloopen. In galacostuum zgn alle leden eveu ter vergadering opgekomen om de op perkament gedrukte exemplaren van het Berlijner verdrag te teekenen ep met hun zegel te bekrachtigen. Bismarck heeft toen dfl mogendheden gelukgewenscht' met den volbrachten arbeid j Andrassi bracht den dank der fergaderiug aan den voorzitter en eeu diner bg den Kroonprins zette de kroon op het werk. Nog gedurende eenige dagen zal het tractaat ge heim blijven, want men wenschte eerst de betrokken regeeringeu er officieel mede in kennis te stellcu. Toch zal spoedig de inhoud blijken uit de stukkeu aau het Enffelsche parlement, waar het geheele document zal worden overgelegd. De Oostersche politiek neemt alle belangstelling in beslagvan biunenlandsche politiek is er in de ver schillende Staten weinig nieuws. In Duitschlaud gaat men voort met candidateu stellen voor de verkiezingen, iu Oostenrijk zoekt men Ministers, in Italië wekt de treurige toestand van het schoone Florence, dat zonder geld en zonder crediet is, aller deelneming zonder dat er veel hulp voor te vinden is. De nieuwe I)uit9che socialistenwet, het ontwerp strekkende tot beteugeling der socialistische woelingen zal eerstdaags bij den ministerraad in behandeling worden gebracht. Het gerucht, dat zulks reeds was geschied, blijkt onjuist te zijn, maar gedurende de jongst verloopen twee weken hebben de verschillende daarbij betrokken ministers schriftelijk over deze aan gelegenheid eeu gedachtenwisseliug gehouden, hetgeen de latere beraadslagingen, deswege in deu minister raad te houden, zeer ten goede zal komen. De heer von Bismarck, die het voornemen had opgevat om Zaterdag jl. naar Kissingen te vertrekken, zal voorloopig in de hoofdstad big ven, met het doel om de beraadslagingen over bedoeld ontwerp in den ministerraad bij te wonen. Naar men verneemt, wordt de terugkeer van den vice-president van den ministerraad, den heer von Stolberg afgewacht, om deze aangelegenheid in behandeling te nemen. De gezondheidstoestand des heeren von Bismarck wordt tamelijk guustig geacht, in aanmerking genomen de gewichtige bezighuden, waarmede hij gedurende zijn terugkeer in de hoofdstad als het ware over stelpt is geworden. l)e Times deelt cene dépêche uit Sydney mede, waarin melding wordt gemaakt van een opstand der inboorlingen tegen de Fransche autoriteiten in Nieuw Culedonië. De inboorlingen hebben 125 blanken ge dood, waaronder verscheidene vrouwen en kinderen, en hebben twee militaire stations genomen. Onder de gedooden bevindt zich ook een kolonel. Geluk kigerwijs zijn de veroordeelden, die zich op het eiland bevinden, rustig gebleven. De Minister van Fiuanciën van de Vereenigde Staten Sherman heeft dezer dagen aan het syndicaat der Amerikaausche leening medegedeeld, dat zij geen nieuwe leening noodig heeft, omdat hij eeu voldoend bedrag gemunt geld in de schatkist heeft om de betalingen in specie weder te beginnen het zal biet noodig zijn verdere obligatiëu daarvoor te verkoopen. GOUDA, 16 Juli 1873. Na de examens aan de Rijks Hoogere Burgerschool alhier, zijn bevorderd van de le naar de 2e klasse, onvoorwaardelijk: J. W. Nortier, F. Schreuder, J. van Aelst, J. C. Blonk, W. Kramers; J. O. Langerak en M. Schinkel; voorwaardelijk: A. Jonker, W. van Krimpen, K. E. Rcuhl en J. J. W. Veldhorstvoor enkele lessen: 1). Krugtongeschikt werden geoor deeld 5 leerlingen. Vau de 2e naar de 3e klasse, onvoorwaardelijk W. R. Bouman, C. N. Binnendijk, A. C. vau Aelst en M. A. A. de Bock; voorwaardelijk: G. J. de Jong en M. H. Waardenburg; voor enkele lessen: E. van Leer, I. Krom en C. Kruyt Dz.ongeschikt werden geacht 4 leerlingeu voor het volledig ouder wijs en 1 voor enkele lessen. Van de 3e klasse werd het diploma toegekend 'aan S. P. Ham, L. van Krimpen, A. M. M. Montijii, J. Hoogenboom, P. Nortier en voor het boekhouden aan: J. Koeman. Aan 5 leerlingen voor het volledig onderwijs en aan 3 voor het boekhouden kon geen diploma worden gegeven. De gewone Jnli-vergadering van onderwijzers uit het zevende schooldistrict van Zuid-Holland zal aanst. Zaterdag, onder voorzitterschap van den school opziener, den heer J. Broedelet, in de soöieteit //Ons Genoegen" alhier gehouden worden Op de ngeuda zijn geplaatst de volgende punten: 1. Opening door den voorzitter. 2. Notulen der vorige vergadering. 3. Rapport van de commissie, belast met voor stellen over voorbereidend onderwijs. 4. Verslagen van de verschillende gezelschappen. 5. Het teekenonderwijs op de Ingere scholen, iu te leiden door den heer J. J. Bertelman. 6. Bgzoudere voorstellen. Tot lid van den gemeenteraad te ïifieuwerkerk a/d. (IJsel ter vervanging van den heer K. Roos, die be- Maukt heeft, is gekozen de beer A. Vis. Naar aanleiding van het verzoek om wettelijke beperking van het misbruik van bedwelmende dranken, door het hoofdbestuur van Multapatior's Bond tot den Éoning gericht, zijn verscheiden adressen van adhaesie aan Z. M. aangeboden. 's Lands middelen over de zes eerete maanden dezes jaars hebben opgebracht 45>131.203.39, zijnde 1.170.910.89 minder dan in hetzelfde tijdvak van 1877. De raming bedroeg 47.194.414.00. Dr. G. vau Gorkom, pred. te Amsterdam, heeft voor het op hein uitgebrachte beroep bij de Remon- strantsche gereformeerde gemeente te Leiden bedankt. Door den raad der gemeente Katwijk is besloten, vooral ten behoeve van deu vischhandel aldaar, eeue kamer van koophandel op te richten. Staten-Generaai. Tweede Kameh. Zitting vau 15 Juli 1878. In deze zitting zijn de beraadslagingen over de ouderwijs-wet gevorderd tot den vierdeu titel. Artt. 46—54 zijn goedgekeurd. Bij art. 46 bad eene dis cussie plaats over de facultatieve schoolgeld heffing, die door de heeren Mackay, Teding van Berkhout, Saaymaus Vader werd bestreden. Art. 49 werd aan genomen met de bijvoeging dat 's kouings besluit in de Staatscourant wordt gepubliceerd. Art. 54 werd goedgekeurd, na verwerping van een amendement van den beer vau deu Berch van Heemstede, om voor het platteland slechts de hulponderwijzers-acte^ te eischen voor hel hoofd der bijzondere school. Heden voortzetting. De commissie van oppertoezicht en beheer der kweekschool voor zeevaart te Leiden heeft bekend gemaakt, dat op Maandag 29 dezer 's morgens 10 uur, iu voornoemde inrichting eene keuring zul plaats hebben van knapen, die eene verbintenis in '8 rgks zeedienst wenschen uan te gaan; Naar Sieboldia verneemt, zal de vanwege de af- deeling Rotterdam der Nederlandschc Maatschappij van tuinbouw en pluntkunde uitgeschreven tentoon stelling van bouqnetten enz. dezeu zomer niet door gaan wegens te geringe deelneming. Blijkens een bg het departement van koloniën ontvangen telegram var. den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, dd. 12 Juli, ziju de IV en VI Moekim weder door de vijandelijke benden, die (blijkens het bericht iu de Staatscourant van 2 dezer no. 153) zich daar genestelu hadden, ontruimd, vóórdat nog de van Java gezonden troepen verster king in Atjeh was aangekomen. Een paar kolonnes, welke de verschillende bergpassen zijn doorgetrokken, hebben er geen vijanden ontmoet. 's Kouings Commissarissen iu de onderscheiden provinciën zijn door den minister van oorlog gemach tigd om, in het belang van de hnringvisscherg, aau de verlofgangers vau de militie te land, die reeds vóór hunne inlgving bij de militie hun beroep van de buiteiiland®che zeevaart maakten en die zich voor de zeemilitie hebben aangeboden, doch daarbij niet konden worden aangenomen, de vergunning te ver- leenen tot het deelnemen aan die visscherij, en dat wel al behooren zij tot een corps, waarbij zij tot bet bijwonen van herhalingsoefeningen zouden moeten opkomen zullende zij, ter visscherij afwezig, ter zake van bedoelde opkomst in werkelgken dienst voor dili gent wordeii gehouden. De commissie voor het //volkspetitionnement" heeft de plaatselijke comité's en allen, die zich met de leiding van liet petitionnement belasten, uitgenoodigd tot het houden van een bedestond, zoo mogelijk op den derden dag, des avonds ten 8 unr, nadat de wet in de Tweede Kamer zal ziju aangenomen. Vaff^^e hand van dr. G. D. J. Schotel kunnen eerlang, bgSBlom en Olivierse te Culemborg, Letter kundige bijdragen tot de geschiedenis van de tabak worden verwacht. De vereeniging liet Nederlandsch Tooneel wordt met een zeer eigenaardig proots bedreigd. Een voort durende grief van de artisten tegen den Raad vgn beheer is, dat hun vaak rollen worden te spelen ge geven, die huns iuziens geheel Vallen buiten het karakter waarvoor zij zich bij contract verbonden op te treden. Deze grief heeft thans een bepaalden vorm aangenomen de heer Van Ollefen namelijk verbond zich bij contrnct aan de vereeniging uls pfoe nobleen toen nu onlangs in een nieuw stuk bem weder eeu rol gegeven werd, geheel) gallende buiten zijn karakter, weigerde hij die te ycrvullen op grond van het contract. De Raad van beheer strafte toen den phe noble met inhouding vau een maand honorarium, waarop de heer Van Ollefen den president van den Raad van beheer, jjaei heer Schim mel, bij deurvvnarders-exploit de venweking van de met hem aangegane verbintenis heeft doen nauzeg- gen, op grond dat de vereeniging niet voldaan heeft aan bet le artikel der overeenkomst, terwijl de heer Van Ollefen tegelijk van de Vereeniging de uitbe taling van 4000 vergt, de som welke als schade vergoeding voor verbreking van contract is vastge steld. (N. r. d. D.) In een klein vérscholen hoekje op het terrein der Parijsche tentoonstelling heeft professor Moueher uit Tours zijn teut opgeslagen. De geniale professor, voofuit ziende, dat na een 10,000 tal jaren geen brandstof meer op te sporen zal zijn, doet voor de oogen van het publiek de belangwekkendste proeven met brandglazen en bereidt door middel daarvan de lekkerste koffie en malsche biefstuk, voor het koken en braden zonnestralen bezigende als brandstof. De heer C. J. Brutel de la Rivière, predikant te Haarlem, heeft in het Evangelisch Zondagsblad ziiue afkeuring uitgesproken over het zoogenaamd volles- petitionnement en tot deelneming daaraan gewaar schuwd. Hij noemt dat petitiounement volksmisleiding, i Zeg mij, wat gij wilt? vraagt hg deu leiders. Wat moet de Koning doen? Het ministerie ontslaan, I de beide Kamers outbiudeu? Eeu dubbele Kamer te zamen roepen om de grondwet te herzieu? Wilt gij dat? Zegt het dan met ronde woorden. Maar gij weet, dat dit alles niéts zal baten. Wat wilt gij dan? gaat hg voort. Een coup dÉat? Wilt gij dat de Koning de geheele con- I stitutie zal onderst boven werpen Weet gg wel, gij, die deze gunsche beweging op touw hebt gezet, wat gij doel? Of de Koning zal niet antwoorden op uwe petitiën en het volk zal denken„de Koning laut zich even min als andere hooggeplaatste personen aan ons zieleheil gelegen zijn.* Of de Koning zal zeggen /,Ik ben gebonden door mgn ministerie en de beide Kauitrs," eu dun zullen deze de schuldigen zijn Doch gij weet het maar al te wel, de schuldige moet elders gezocht worden. De verdeelde kerk is zelve oorzaak van deu toestand waarin we leven. Tegenover al de secten waarin de kerk verdeeld is moet de staat zich op een onzijdig, neutraal stand punt plaatsen. Hij moet aau de sec; en de vrijheid laten om zich te ontwikkelen, ook om scholen op te richtenmaar ondersteuning gevenaau eeu of twee of drie van haar, dat kan hij niet. Wg moeten de omstaudigheden nemen zooals ze zgn en het volk niet in den waan brengen dat bet van één mensch of eenige weinige menschen afhangt, ze te veranderen* Ieder weldenkende zal het toestemmen, dat men het niet mag doen voorkomen alsof het in de macht des Konings stond, op eens alle belastingen af te schaffen. Evenmin mogen wij bij het volk de gedachte wekken, dat de Kotiiiig het in zgn hand heeft den Bijbel op de school te brebgen of het onderwijs zoo te regelen, dat ieder scholen kan hebben naur ziju zin. Wie dat toch doet, hij toont èf dat hg weinig doorzicht heeft öf zich blindeliügs laat leiden door anderen, aan wie bg te veel vertrouwen schenkt óf dat hg zooveel heil verwacht van den triumf zijner partg, dat hg elk middel geoorloofd acht, om haar te doeu zegepralen. Wat meer zegtde heer Brutel de la Riviere wil zelfs eeu ooutra-adres aan deu Koning riohteu, om hem bekend te maken, dat hg het petitionnement ten hoogste afkeurthij wil zich daartoe vereenigen met zijne geestverwanten, met hen, die gelooveu dat het Christeudom eeu volk verhoogt, maar zich tevens schikken in de omstandigheden en daarvan zooveel mogelijk partij te trekken, omdat hij den meesten eerbied heeft voor een Vorst, die de be zworen grondwet handhaaft, een eerbied dien hij pok gaarne het volk zag ingeprent, om inmiddels alle kraobten te gebruiken, ten einde ook de school kinderen op een christelijk standpunt te brengeu, ^hopende en verwachtende dat Z. M. hem en allen, die in dien geest werkzaam willen zijn, zal steunen zooveel hg vermag, door een milde uitvoering van die bepalingen der wet, die op het onderwijs iu den .godsdienst betrekking hebben.' Dit is niet het oordeel van een der onzen, maar van een man, die ip de Standaard van 11 Juli verklaarde, de neutrale school slechts te aanvaarden - ,/als een noodzakelijk kwaad," en voor zich verreweg de voorkeur te geveu «aan een onderwijs geheel doordrongen van den geest van Christus." Zijn krachtig protest tegen het roekeloos drijven vau de ultra's onder de kerkelijkcn, moet dus beschouwd wordeu als een protest uit deu boezem der eigeu geestverwanten. De zeven-en-twintigBte algemeene vergadering def //Vereeniging ter bevordering der Fubriek- en Hand- werksnijverheid" zal gehouden worden te Utrecht, op Woensdag en Donderdag 7 en 8 Aug. aanst. Na de gewone huishoudelijke werkzaamheden, komen de 'volgende voorstellen van de afdeelingen en van I het hoofdbestuur iu behandeling. I. Zou het niet nuttig ziju en tot meerdere l opwekking leiden, wanneer bij het doel der Ver- j eeuigiiig werd opgenomen de bevordering van de algemeene ontwikkeling II. Wordt de oprichting vau een Kamer van arbitrage voor de beslcohtiiig van handelsgeschillen door de Vereeniging weu9chelijk geacht? III. Behoort de Staat toezicht te houden op de j maatschappijen van levensverzekering? IV. De wen schel ij kheid der vervanging van de patentbelasting door een belasting, welke meer aan de eischen van de algemeene belangen voldoet, vast staande, wordt het hoofdbestuur verzocht zich tot de Hooge Regeering te wendeu, ter verkrg^iug eeuer meer billijke belasting. i V. Vau vele zijdeu weftl iu den afgeloopen jaarkring aangedrongen op de wederinvoering der octrooien. Het hoofdbestuur blijft yan ineeniug, dat weder- invoering der octrooien iu Nederland niet weuschelijk is uit liet oogpunt der nijverheid, eu heeft dus geen redenen deswege eeu voorstel aau de vergade ring te doen. VI. Heeft de ondervinding reeds uitspraak gedaan iu de quaestie of Dqitsche gazkoleu naast Engelsche op gazfabrieken aanbeveling verdienen? VII. Ziju er betrouwbare wijzen van onderzoek bij wetenschap eu praktijk, om kunstboter van na tuurlijke boter te onderscheiden? VIII. Door de Maatschappij van Nijverheid wordt j de vraag overwogen, of de oprichtiug van een proef- j station voor de nijverheid weuschelijk zij. I)eze omstandigheid geeft het hoofdbestuur] aan leiding, de bespreking der navolgende vragen voor te stelleuIs voor de ngverheid eene iurichtiug weuschelijk, waar zij inlichtingen kan bekomen aan gaande bereidingswijzen, bronnen voor grondstoffen en fabrikaten, transportmiddelen, werktuigen, oc trooien, enz en wuar zij alle waren eu fabrikaten kuu doeu onderzoeken. Kan zulk een inrichting door particuliere krachten tot stand komen, of is medewerking eu toezicht der regecriug noodzakelijk, gelijk deze voor den laudbouw reeds werden verleend? IX. De Vereeniging weude zich met nadruk tot de Hooge Regeeriug, met verzoek, iu navolging van hetgeen onlangs'3 door de Italiaausche regeeriug eu vroeger reeds elders is geschied, ook hier lande te willeu iustelleu: eeu goed ingericht ceutraal-bureau i voor statistiek. X. (in verband met een dOor de 26e algemeene vergadering genomen besluit). De Vereeniging wende zich tot de regeering, om aau te driugen op de regeling vau het aiubachtsonderwijs in zijn vollen omvang. XI. Het hoofdbestuur stelt voor de oprichting eeuer kweekschool voor inuchiuisten, 16 bevorderen door uit de kus der Vereeuigiug 100 disponibel tè stellen, waardoor dc Vereeniging den titel van donateur zal verkrijgen. XII. Het hoofdbestuur stelt voor, dat een com missie worde benoemd tot oudrrzoek der vraag, iu hoeverre de invoering eeuer wet op deu arbeid iu Nederland wenschelijk is. XIII. De algemeene vergadering bespreke de quaes tie om te voorzien in bet lot van ouJe eu gebrek kige werklieden eu drpge casu quo aan het hoofd bestuur op, te onderzoeken, op welke wyze dit doel bereikt kau worden, zonder de oprichting vau eeu algemeen peusioeufondi over geheel Nederland. XIV. Het hoofdbestuur*stelt voor, nogmaals bij de Regeeriug aan te dringen op de iuvoering vau eenvormige tarieven voor goederen door geheel Ne derland aan alle hoofdstations, en kosteloozs inzage vau de tarieven aan alle stations waar deze niet verkocht worden. XV. Dc commissie tot het ontwerpen van wets bepalingen tegen vervnlscbing van levensmiddelen heeft nog geen .tweede rapport uitgebracht. Slechts een der drie leden heeft zich bereid verklaard, die taak te aanvaarden en zal zich daaromtrent verstaan met een rechtsgeleerde. Dit lid verzoekt daarom le worden diligent verklaard tot het uitbrengen van nader rapport. XVI. De antwoorden der afdeelingen op de vraag omtrent de voorwaarden voor het uitreikeu van ge tuigschriften aan handwerkslieden, die minstens 25 jaren bg één patroon werkzaam zijn. Twee nachtwacbts te Amsterdam hebben in den nacht van Zondag op Maandag bij proces-verbaal de verregaande mishandeling geconstateerd van een paard, dat gedurende geruimen tijd door harde zweep- en stokslagen genoodzaakt werd 3 opgewonden personen in een rgtuig ventre d terre straat iu, straat uit te trekken. De arme rosinante bezweek ten laatste ouder de slagen en zeeg neder, zocdat men het weder op d« been moest helpen. De dierentergers zullen zich over deze mishandeling voor deu rechter hebben te verantwoorden. De aangevraagde verhoogiug van het crcdiet aan de Hoofdcommissie voor de wereldtentoonstelling te Parijs deed bij vele ledeu der Tweede Kamer bij het onderzoek van het desbetreffend wetsontwerp, de mee ning ontstaan dat de gelden niet met behoorlijke spaarzaamheid waren besteed en dat de overtuiging van het crediet niet gemotiveerd was. .Iu het verslag viudt men de verklaring dat de meesten van de leden, die Parijs hadden bezocht, met de in druk waren teruggekeerd, dat de Nederlandsche af- deeling der tentoonstelling zooveel te wenschen over laat, dat het beter is vooreerst niet meer aan ihter- nationale tentoonstellingen deel te nemen Moet men daartoe wgder besluiten dan gaf men de voorkeur zich te beperken tot die takken vau industrie, waarin Nederland voortreffelijke producten kau leveren Men wilde met het stelsel van commissiëu voor goed bre ken en een of twee ambtenaren met dey regeling be lasten, nu het gebleken is dat eeu commissie kostbare en onvoldoende resultaten levert. De. geestige caricaturist Cham parodieert volgen derwijs de omzettende opdrijving der kosten in de Parijsche hotels. ffWat?! Moet ik 16 frs. voor een kaars betalen roept een vreemdeling. //Wel neen, mijnheerantwoordt de kellner, //hoe kan mijnheer zoo iets van ons denkeu Mijnheer betaalt slechts deu gewonen prijs van één franc voor de kaars; de vijftien overigen zjjn voor het gebruik van deu kandelaar. Uit Leeuwarden schrijft menuit Groningen is onlangs melding gemaakt van eene vergiftiging door de scliudelijke groene kleurstof vau eeu ulevel papiertje Eeu door de Vereeniging voor volksge zondheid alhier gedaan onderzoek heeft doen zien, dat ook hier dergelijk vergiftig groen papier tot het om wikkelen van ulevellen wordt gebezigd. Het licht groene, slechts aan één kant gekleurde papier is be vonden in het bijzonder gevaarlgk te zgn. Men wil een album met de photographische por tretten vau de schoonste vrouwen iu Europa ter be zichtiging stellen op het internationaal congres voor de authropologische wetenschap, dat deu 16den Au gustus iu het tentoonstellingsgebouw op het Troca- dero zal geopeud wordeu. De heer Mortillet, direc teur vau het museum van Saiut-Garmaiu, heeft eene circulaire verspreid, waarin hij de vrouweu dringend verzoekt haar portret in te zenden en hem abtoo iu staat te stellen eene rijke verzameling van de schoon ste vrouwenkoppeu van de verschillende natiën iu Europa bgeeu te brengen. Iu de laatste berichten uit de Kaap loopende tot 25 Juni wordt gemeld, dat generaal Theoi- ger een paar dagen na zijn verwachte aankomst te Kaapstad, naar de Transvaal zou vertrekken om een einde te gaan maken aan de kwestie over - het betwiste groudgebied en over de rechten der inboor lingen iu het algemeen. Kapitein Carriugton is tot commandant der vrijwilligers in de Transvaal benoemd. Den 22n Juni hadden hevige gevechten te Lan- gebeek, aan de noordelijke grenzen plaats, waarbij 34 opstandelingen werden gedood. De stam der Karaas is ontwapend en de twee zonen van het vroegere opperhoofd Seyolo werden gewond; de ge heele stam is uiteengejaagd. Mr. Miller gaf den 18n Juni aau het Kaapsohe Parierneut een overzicht van den finauciëelen toestand, lig constateerde, dat het afgeloopen jaar een tekort van 175,030 pd. st. aantoont, terwijl het loopende diens'jaar een deficit van 205,000 pd. st. doet verr wachten. Voor dat bedrag zullen nieuwe belastingen giheven moeten wordeu. De oorlogsrekeniug sloot tot 30 Juui met een tekort van 7 50.000 p. st. tot dekkiug waarvan de Regeering eeu vonwtel aanbood tot 't aangaan eciier nieuwe leening van ecu roiliioen pd. 8t. Eeu uurwerkmaker te Hazleton iii Pennsylrsirië, Stcphon D. Engel, heeft ten mechanisch wonder- gewrocht, n. 1. een uurwerk, dat het beroemde Straats burger uurwerk iu de schaduw stelt en wel het meest gecompliceerde werk is dat bestaat. Het wgsi niet alleen seconde, raiuuut, uur, dag maand en jaar aan, maar ook deu stand van zou, maan en sterren, de beweging der aarde, alsmede tal van sterrengroepeu Verder is het voorzien van een orgel, een klok- keuspel en anderd muziekinstrumenten, die zich op gezette tijden laten hcoren, terwijl 48 bewegelijke beelden, die zich aan het boveneinde van drie torens bevinden, telkens wanneer het uurwerk slaat in beweging en voor een deel uit nissen te voorschijn komen. De hoogte van bet kunstwerk bedraagt3.46 meter. Op regelmatige tijden openeu zich aan den rechtertoren twee deurtjes, waarachter Satan eu een metgezel le voorschgujcomeu; op deu middelsten toren vertouüt zich telkens mót het slaan der klok Christus met de Apostelen, waarbij het orger een

Goudsche Courant | 1878 | | pagina 2