POLITIE. Tot lid van deu rand der gemeente Woddiuxveen it met 87 stemmen gekozen de heer L. Vergeer, ter vervanging van den heer J. Zwart, overleden. De heer L. Vergeer was candidaat der kiesvereeni- ging „Gemeentebelang" en stond tegenover den heer H. Jongenburger, candidaat der auti-revolutionaire partij, die 54 stemmen op zich vereenigde. Staten-Generaal. Tweede Kam eb. Zittingen van 16 en 17 Juli 1878. In de sitting van Dinsdag is aangenomen het ontwerp tot wjjztging der spoorwegbegrooting, nadat de minister de bespoediging der liju Zwolle-Almelo had toegezegd*en verklaard had dat de afbakening der ombuiging Bolsward is afgeloopen. Voorts werd aangenomen de verhooging van het hoofdstuk Water staat, na eenige discussie over den Kotterdamschen waterweg en over de kosten der Parijsche tentoon stelling. Daarna zijn de beraadslagingen over de onderwijswet voortgezet. Art. 55-^-64 werden onver anderd aangenomen, met verwerping van verschil lende amendementen. Alleen is art. 56 aangehouden, tot na art. 65, thans in behandeling. In de zitting van de gisteren zijn de beraadsla gingen over de onderwijswet voortgezet. Bij art. 65 zyn verworpen, met 43 tegen 39 stemmen, de beide amendementen van de hh. Verheijen en van der Kaaij, en is het artikel onveranderd aangenomen, zoodat voor talen en speciale vakken, hoofd- en hulponderwijzersocte vereischt wozdt. Artt. 56 en 6686 zijn onveranderd goedgekeurd. Art. 81 is aangebonden, daar de stemmen staakten over een amendement van den heer Barge, 40 tegeu 40, om te doen vervallen den eisch dat geen ondersteuning wordt verleend aan ouders, tenzij de kinderen de school bezoeken. Artt. 8287 zijn goedgekeurd. Heden voortzetting. Het wetsontwerp tot vaststelling van bijzondere bepalingen ter beteugeling van de longziekte onder vee, is in de afucelingen der Tweede Kamer met genoegen ontvangeu, omdat de Begeering een begin wil maken met maatregelen, wier wenschelijkheid of noodzakelijkheid uit de bekende enquête is gebleken. De eömmissie van rapporteurs acht spoedige be handeling wenseheiijk en heeft dus de zaak rijp voor openbare beraadslaging geacht. De magistratuur heeft op nieuw een groot verlies ondergaan. De heer mr. Juptinus Cornelia Voorduin, raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden, ridder def orde van den NederJandsehen Leeuw, is Dinsdagnacht, na eene langdurige ongesteldheid te *s Hage overleden.. Geboren te Gorinchem den 17n October 1799, had hij bijna den ouderdom van 79 jaren bereikt. Als rechtsgeleerde en als schrijver, vooral door zijne werken over de nieuwe wetgeving {„Geschiedenis" en „Beginselen" der Nederlandsche wetgeving enz.) had hij zijn-naam gevestigd en ge noot hij de algemeene achting. De minister van waterstaat enz. verklaart in zijn uitwoog op de aanmerkingen der Tweede Kamer dat ook by hAd geweuscht, dat het door de wet gevende macht toegestaan crediel voor de kosten der Nederlandsche inzending op de Parijsche tentoon stelling niet ware overschreden Hij beeft niet nage laten de hoofdcommissie bij herhaling tot de meeste spaarzaamheid aan te sporen en haar te wijzen op de grenzen van het toegestaan erudiet. Zonder over de wyze, waarop de hoofdcommissie hare taak heeft opgevat en uitgevoerd, of over het verkregen resultaat eene beslissende uitspraak te doen, schijnt de stelling, dat Nederland alleen wegens de hier verkregen ervaring vooreerst niet meer aan interna tionale tentoonstellingen zou moeteu deelnemen, den minister alleszins betwistbaar. Méandag heeft van regeeringswege de opneming «n beproeving plaats gehad van den Nederlandsch- Westphaai8chen spoorweg ZutphenWinterswijk. De commissie, daarmede belast, gaf hare bijzondere te vredenheid te kennen over den staat, waarin de nieuwe spoorweg wordt opgeleverd. Wat de opening van den weg voor het publiek betreft, verneemt men dat die waarschijnlijk tot 24 dezer zal moeten wor den uitgesteld, tengevolge van moeielijkheden, ont staan mei de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij, die dezen zal exploiteeren. Bij het hoofdbestuur der Nederl. maatschappij van nijverheid ia van den keizerlijk Duitschen gezant te 's Gravenhage, baron von Canitz,..het bericht ont vangen, dat, op last der Duitsche regeeriug, in de koninklijke porseleinfabriek te Berlijn twee vazen worden gemaakt, bestemd als een geschenk voor het museum van kunstnijverheid der maatschappij op het Paviljoen te Haarlem. Zooals men weet, heeft ook de Fransche regeering in het vorige jaar een blijk vao belangstelling in het museum gege ven, door aanbieding vun eene verzameling porselein uit de nationale fabriek van Sèvres. Uit Parijs wordt aan het Roti. Nil. uit goede bron gemeld: Verscheiden leden van de jury zijn zoo veront- ontwaardigd over het feit, dat aan Alma Tadema niet een der 5 groote gouden medailles voor bui- tenlandsohe kunstenaars is toegekend, dat zij hun ontslag als leden der jury hebben genomen. Er zal nu een aanvulling der jury moeten plaats hebben. Van de 4610 huwelijken, die hier te lande in 1877 tusschen jonkmans en jongedochters werden gesloten, waren er 99^ waarbij de man alleen, 324 wanrbg de vrouw alleen, en 87 waarbij man en vrouw beiden verklaarden niet te kunnen schryvenf. Naar de Amst. Ct. verneemt zijn eenige liefheb bers van antiquiteiten voornemens eerstdaags in Arti te Arasterdam eene tentoonstelling te openen van gebakken aardewerk. Te Vlaardingen is overleden de heer A. Hoogen- dijk Jbsz., lid der stateu van Zuidholland, waarvan hij de jongste zitting nog had bijgewoond. Hij was het oudste lid van het collegie voor de zee- visscherijen en een der aanzienlijkste scheepsreeders aldaar. Men is, volgens het N. v. d. D., op 's rijks ma rinewerf te Nieuwediep tot de ontdekking gekomen van niet onbelangrijke ontvreemdingen ten nadeele van het rijk. De qpperbootsman is in verzekerde bewaring genomen, en er ontsluieren zich vrjj wat zaken, die een tijd lang ongestraft bedreven werden. De gezagvoerder van een schip, dat iu het Marine- dok gelegen heeft, schijnt ook bij de zaak betrokken te zijn. „Als bet Nederlandsche volk, schrijft de Arnh. Ct., iets aan zijne vorsten geven zul, brengt de usantie mede dat het eerst eens ruzie er over krijgt. Ook het huwelijksgeschenk aan prins Hendrik kan aan dit noodlot niet ontsnappen. De storm begint al op te steken. De commissie heeft een album in het Buitenland laten maken en van verscheidene zijden wordt haar dit hoogst kwalyk genomen. „De Tijd maakt zelfs de aandoenlijke vergelijking, dat „een ^pader toch ook liever een middelmatig eigen borduurwerkje beeft van zijne dochter, dan een dat in deu winkel^ gekocht is. Zoo zal ook een prins liever een kunstarbeid ontvangen uit het land zelf, dan uit den vreemde, al zou het ook iota minder sierlijk wezen." „Het Nederlandsche volk te vergelijken met eene jonge juffrouw die een handwerkje manlflt voor haar jarigen papa, is idyllisch, maar het beeld is, geloovfcn we, niet heel juist. Het Nederlandsche volk vertegenwoordigt geen fabriekevenmin kan er sprake van wezen om prins Hendrik by gele genheid van zijn huwelijk eens een blijk te leveren wat onze nijverheid al kan, en hoe onder de regee ring van ons bemind vorstenhuis kunst en iudustrie zich ontwikkeld hebben. „De natie wil een gedachtenis geven aan den prins de hoofdzaak is de band tusschen hen, die geven en hem ontvangt. Op de namen van de gevers en op de bedoeling van het geschenk komt het aan. En of dat geschenk nu uit het binnen-of buitenland afkomstig is, doet in dit geval niets ter zake. Men laat het in YVeenen maken, omdat dit de aangewe zen plaats is voor arbeid van dien aard. Men gaat naar het beste kantoor. En nu mogen onze industri- eeleu bewerenwij kunnen het even mooi als in het buitenland, een bescheiden twijfel op dat puut is geoorloofd. Slechts enkele takken onzer nyverheid hebben eene wereldreputatie en daaronder behoort, meenen wij, debewerking van leder niet, welke ver dienstelijke beoefenaars van dat vak ons land ook telt. „Laat men toch niet altijd het nuttige aau het schoone willen pareneen monument willen maken, dat tevens pomp en lantaarn en wachthuisje voor politieagenten is. Het geldt hier een geschenk van het volk aan zijn vorst, en niet de bevordering van een inlandschcn tak van industrie." Aan den Duitschcn historie-schilder prof. von Werner is opgedragen een groot doek te vervaardigen, voorstellende net congres, om te worden geplaatst in een der zalen van het Berlijnsche raadhuis. De schets van deze schilderij is reeds gereed, en wordt door den correspondent der Times geroemd om de prachtige gelijkeuis der portretten en ora de schoone en meesterlijk gedachte conceptie. De schilderij stelt het oogenblik vóór, dat de meeste gevolmachtigden het tractaat reeds teekenden en dat de Russische ambassadeur d' Oubril, de derde gevolmachtigde van Rusland, voor de tafel zit en zijne handieekening onder het stuk plaatst. Daar de alphabetische orde van dè Frhnschc namen der ianden gevolgd wordt, moeten na hem nog slechts de Turksche gevolmachtigden teekenen. Achter zijn stoel vormen de drie Fransche en de twee Itnliaansche gevolmachtigden eene groep der twee mogendheden, welke op het congers Griekenland'» bescbermateis waren. Rechts van d' Oubril is prins Gortschaioff in een armstoel gezeten, die zich hand in hand met lord Beaconsfield onderhoudt, die zich eenigsïins tot hem nederbuigt in ëene houding, gelyk de corrfes- pondent. zegt, „van wel is waar nog jonge, doch niet miuder hartelijke vriendsohap." Dit noemt hy het culminatie-punt van het congres: de twee eerste ge volmachtigden van Rusland en Engeland, elkander vriendschappelijk de hand drukkende, karakteriseereo zonder twijfel de oplossing, welke zoo moeielijk te vinden was en met zooveel bezwaren gevonden werd, en dfe maanden lang zoo loodzwaar op de gemoederen in Europa drukte. Prins Holienlohe, op Gortscha- koff's stoel leunende, ziet dit vertroostend eu onver wacht schouwspel aan met ceu glimlach vol voldoening, doch gemengd met eenige ironie. Midden op het stuk, een weinig voor de tafel, staat de hoofdgroep graaf Schuwaloff, die juist het tractaat geteekend heeft links van den prins Bismarck in schitterende uniform, die hem geluk wenscht en de hand drukt, en die tevens vriendelijk graaf Andrassy toelacht, die eveneens in vol uniform gekleed is. De correspondent weet niet of deze groep op den voorgrond geplaatst is, omdat zij de eenige gevolmachtigden in uniform zijn, dat wel of de schilder daarmede te kennen heeft willen geven dat het drie-keiz«rsbond, waarvan het congres te Berlijn het gevolg ié, zonder eenigen twyfel het juist geteekendc tractaat overleeft. Dan staan nog links van d' Oubril en een weinig achter de hoofdgroep de drie Turksohe gevolmachtigden, die hun blik vol vertrouwen gericht hebben qp de dicht naast hen staande Eugelschc gevolmachtigden, markies Salisbury en lord Odo Russell, als wilden zij hnn dank zeggen voor de bescherming, welke Enge land in 't vervolg aan Turkije zal verkenen. Ia deze groep is de conventie van Konstantinopel van 4 Juni gepersonifieerd, aan welks de schilder, uit eerbied voor de triple—alliantie, zedig maar missohieu ten onrechte de tweede plaats gaf in de door hem ge penseelde historische voorstelling. Voor zijn bewon derenswaardig talent als schilder, meent de oorres pondent, verdient professer von Werner den hoogéten lof, alhoewel misschien minder algemeen hulde ge bracht zal worden aan den politieleen zin, dien hy in zyn meesterstuk gelegd heeft. Men schrijft uit Zwolle van M aandag jl. In onze anders stille stad, was dezen avond eene buitengewone drukte; honderden meuschen bewogen zich in verschillende richtingen. Politie was op de been en patrouilles doorkruisten de stad waarom dat kou meinand met zekerheid zeggen. Uit een en ander dat wij vernamen kwamen wij tot het volgeude resultaat. Bij het excerceeren der schutterij, heden middag, waren eenige militairen van het garuizoen in conflict gekomen met de politie en hadden zij zich daarna uit de voeten gemaakt, een patrouille rukte uit om hen te zoeken, en dat ongewone schouwspel lokte wat menschen op de been. Intusschen kwam de schutterij terug en eéu politie-agi nt wilde wat on zacht een jongen verwijderen, die zich daartegen ver zette en gearresteerd werd, hetgeen bij eenige burgers en militaireu groote ontevredenheid verwekte, die daarvan door schreeuwen en tieren lucht gaven. Om streeks 9 uur begaf zich de Burgemeester, de heer vau Nahuys, op het groote kerkpleiu, sprak de zich aldaar bevindende menigte toe en maande ben aan uiteen te gaan, aan welk verzoek de mees'teu voldeden. Later had er echter op nieuw eeu oploop plaats, tengevolge van het wegvoeren van een 16 a 17-jarigea knaap. Intusschen was omstreeks half elf alles afgeloopen en Zprolle tot hare gewone rust terug gebracht. Zooals men zich zal herinneren heeft de Fransche Regeeriug 100,000 francs beschikbaar gesteld, ora eraonen, aan het onderwys verbonden in de gelegen- eid te stellen de tentoonstelling te bezoeken. Voor die som zullen 1000 onderwijzers, 90 inspec teurs, allen van het lager onderwijs, 80 directeuren vau normaal scholen en 80 onder-directeuren, te zamen 1250 personen, de tentoonstelling kunnen bezoeken. Op uitnoodiging van het gemeente-bestuur van Kampen is door de gezondheids-commissie aldaar meel, brood en melk onderzocht. Van zes monsters meel, bevatten er drie boonen- en aardappelmeel, een 10 pCt. krijtallen waren onzindelijk en ondoelmatig behandeld. Een der monsters brood bevatte sporen van gips en krijt, een ander van aardappelmeel; de meesten te veel water. Het aan de melk toege voegde water was bij vier monsters 20.73, 7.27, 6.74, 4.30, het soortelijk gewicht wisselde door verminde ring van room en toevoeging van water tusschen 1.024 en 1.035. Het gemeente-bestuur zal ook kruidenierswaren doen onderzoeken en, nogmaals vervalschingen ontdekkende, openbaar bekend raöken wie vervalschte goederen verkoopen. Het Vaderland merkt op, dat de Parijsche ten toonstelling, die met het krediet van 75.000, thans boven de toegestane gelden aangevraagd, den Btaat 235.000 kosten zal, ons aanmerkelijk duurder te staan komt, dan d'.e te Weenen en te Philadelpha. De Weeneagjhtoonstelling bleef binnen de 100.000, ofschoon lIBjk de kosten van vervoer droeg; die van PhiladeiPiia 23Ü.IJÜ0, waaronder 60.000 voor vervoer en assurantie en een groot gedeelte van de 52.000 die voor de etalages werden uit gegeven. Die onkosten dragen te Parijs de inzen ders zeiven en zoo kost de tegenwoordige tentoon stelling ons land 1 ton meer dan die te Philadelphia en 150.000 meer dan die te Weenen. Leest men de beoordeelingen van onze afdeeling, dan is het zeer twyfelachtig of men voor meer geld ook wat goeds en beters heeft gekregen. Het Va derland schrijft dit toe aan de wijze, waarop de hoofdcommissie is samengesteld. Men heeft ver zuimd diegenen te kiezen, die reeds by vorige ge legenheden ondervinding hadden opgedaan; vandaar vele noodelooze uitgaven en onvruchtbaar werk. Zoo zijn vijf commissarissen naar Parijs gezonden om 160 sohilderyen te plaatsen. Het is te hopen, dat wij door die schade en schande althans wys worden eu een volgenden keer toonen wat geleerd te hebben. In de Tweede Kamer is Dinsdag ook het een eu auder hierover gesproken. Ouder den titel van Annales de l'extrême Orient, Revue illustrce asiatique et océanieune, is dezer dagen, onder directie van M. Ie Comte Meyners d'Êstrey, een nieuw tijdschrift verschenen (Paris 6 Quai du Marché-neufj, dat vooral voor ons van groot belang worden kan, in zoover de redactie zich voorstelt, in rhimer kring de resultaten Vau de voor naamste Nederlandsche ontdekkingsreizen bekend te maken. Het eerste Dommer bevat (van de na te noemen opstellen meerendeels nog alleen het begin): TEXTE: Introduction, 8umatra, le Dyambi et le Korinlyij, Voyage de Bidar-Alara a Dyambi, par Schouw-Santvoort; la province de Deli; les cultures de Deli, pur le professeur P. J. Veth; la Nouvelle- Gninée, derniers voyages des Hollaudais; Moeurs et ooutumea des Arfaks, pur H. von Rosenberg; Dé- couverte du détroit d'Égeron, par P. J. Veth; ha Gnyos, tribu de Piutérieur d'Atchm par P. J. Vclh; L'art Kbincf e't la Société académique indo- chiuojse, par le dooteur LegrandBiographie Bi- bliographieL'Exposilion uuiverselle de Paris. GRAVURES: Naturels d'Andaï, d'Après* M. vou RosenbergMuison Arfak a Audaï d'aprés M. von Roseuberg; Fragment d'un pilastre de Mdléa; Frag ment d'un frouton en gres gris; la mort du Roi des Singes; la Tête de Phrom. CARTES: La Baie du Geelvink, par M. von Ko renberg. De vele ongebruikte ruimte in het gebouw, waarin het post- en telegraaf kantoor te Rotterdam gevestigd zijn, zal voor ecu audereu tak van deu rijksdienst woideu in beslag genomen. Thans is in dat gebouw gevestigd het kantoor van bewaring der hypotheken, bet kadaster en de scheeps be wijzen. In de Beemster zal een nieuwe R. K. kerk worden gebouwd. Twee parochianen gaven daartoe 20.000. Dit l>erioht mededeeleude, roept het Evangelisch Zondagsblad uit: „En de geheele Amsterdamsche (llerv.) gemeente gaf tot dusvtr voor de nieuw op te richten kerk 1133.45. Dat zij zioh schamel" Eergisterenmorgen is in een der duikers, welke dienen om het water der beken af te leiden, bij Laag-Socren, en welke dwars ouder den bodem van het kanaal doorloopen, een scheur of een gat ont staan, waardoor het kanaalwater met geweld naar buiten drong eu de daar gelegen broek- of weide gronden onder water zette. Wanneer men bedenkt, dat de bodem van het kanaal daar ter plaatse ten naastenbij gelijk ligt met do omliggende weidegronden, en de spiegel ten minste zes voet hooger, dan kan men daaruit gemukkelijk afleiden, welke een plotseling ongerief zulks voor de veehouders in dien omtrek en voor de scheepvaart zoude kunnen te weeg brengen. Gelukkig was er door den invallenden Zondag spoedig hulp te ver krijgen, en werd dan ook van Dieren een groot aantal werkvolk met de noodige materialen aange voerd, om den uitgebroken vloed le bedwingen. {Arnh. Ct.) Uit Parys wordt aan Sieboldia het volgende be treffende de tentoonstelling medegedeeld: „Omtrent den uitslag der beoordeel in gen valt nog niets bepaalds te zeggen, om rede» (lat eerst na afloop der jury-vergaderingen de presidenten der groepen bijeenkomen, ora alles in orde te brcugen. Dit kan ik u echter mededeeler», dat alles op het gebied van den tuinbouw voor Nederland uitstekend gaat. Met algemeene stemmen der jury-leden is besloten eon eersten prijs, met maximum van 20 punten, toe te kennen aan de Bloemisten-Vereeniging te Haarlem, voor hare inzending tulpen." De Maatschappij van landontginning, gevestigd te Apeldoorn, is in hooger beroep gekomen van het vonnis, door de Rechtbank te Zutfen op 6 Juni jl. uitgesproken, waarbij haar verzet tegen het vonnis van failliet-verklaring en de eisch tot opheffing van den staat van faillissement worden afgewezen. Laatstleden Zondag had in De Harmanie, te Har- lingen, de gewone zomervergadering der Nederl. Dierkundige Vereeniging plaats. Bij afwezigheid van den voorzitter, den heer A. A. van Bemmelen, door familie-omstandigheden verhinderd op te komen, werd de vergadering gepresideerd door het bestuurs lid dr. Hoek. Gedurende het huishoudelijk gedeelte werd aau de leden mededeeling gedaan van het con tract, door het Bestuur der vereeniging met de nieuwe uitgevers van het Tijdschrift der vereeniging (de firma E. J. Bril te Leiden) opgemaakt. Bij monde van dr. Hubrecht bracht vervolgens dé commissie voor het zoölogisch station een voorloopig verslag uit van hare werkzaamheden. Het station is dezen zomer te West-Terschelling gevestigd en heeft een aanzien lijke uitbreidïng ondergaan. Een ruim aquariën- vertrek is als voorportaal aan het gebouwtje toege voegd, eu het is der commissie gelukt in dit gedeelte een heetc lucht-machine met luchtperspomp en lucht- ketel voor den dienst der aquariën te plaatsen. Evenals in vorige jatgïn beschikt het station ook nu weer (tjngevolge der ondersteuning van den minister vau marine), over een gouvernemeuts-vaartuig, dat, in de havëu van Terschelling gestationneerdgedu rende de maanden Juli en Augustus ten dienste der van uit het station ondernomen onderzoekings tochten staat. Spreker wees er ten slotte op, hoe door ruime en talrijke bijdragen van particulieren en genootschappen, en vooral ook van het,Nederlandsche gouvernement, de toekomst van het zoölogisch station voor de eerstvolgende vijf jaren verzekerd is. Na een korte pauze volgde op de huishoudelijke eeu opgewekte wetenschappelijke vergadering, waarin mededeelingen werden gedaan door de heeren dr. Horst, dr. Hubrecht en dr. Hoek. Men schrijft aan het Ühl. het volgende: Als een merkwaardig voorbeeld van de poreusheid van eierschalen kan het volgend» worden medegedeeld. Eenigen tijd geleden Werden in den Haag eieren verkocht, waaruan in gaven toestand niets bijzonders viel te bespeuren. Werden *zy echter geopend, dan ontwikkelde zich, zoowel uit rauwe als uit gekookte, een sterke reuk van Hoffmann's droppels, die de eieren oneetbaar maakte, daar zij ook den smaak daarvan hadden aangenomen. Bij een ingesteld onder zoek is gebleken, dat de bezending eieren, per schip aangevoerd, de reis had gemaakt in gezelschap van sinaasappelen, die reeds iu staat van ontbinding ver keerden (het was einde Mei) en gelijk bekend is ontwikkelt zich bij die ontbinding de genoemde reuk in zeer sterke mate. In Marienburg is een kastelein veroordeeld tot 3 maanden, zyue vrouw tot 1 maand eu zijn zwager tot 8 dagen gevangenisstraf, omdat van de door den kastelein verkochte champagne- en andere wijnen alléén de etiquetten van eeue bekende Stettiner firma echt waren, zooals b|j het scheikundig onderzoek van den wijn bleek. Het fabrikaat, bestaande uit water, spiritus, suiker, en in den rooden wijn aui- liue, was eigeu brouwsel. Er was dus, naar de uitspraak der rechters, vervalsching en bedrog. Schoolspaarbauken. Ecu paar jaar geleden werd voor de schoolkinderen te Purmerland en Up door de hoofdonderwijzers de gelegenheid opengesteld om door hun tusschenkomst te spareu. Over het nu afgeloopen halfjaar is door de kinderen eene soin van pl. m. 424 ingebracht, tegen 407 over de eerste zes maanden van 1877, eu 225 over het eerste halfjaar 1876. Uit Nieuw Zuid-Wales wordt gemeld, dut de aanhoudende droogte in die kolonie en het daardoor ontstaan gemis aau veevoeder den dood van vier millioen schapen ten gevolge heeft gthad. Er is reden ora te vreezen, dat in Victoria en Zuid-Austrnlië het aantal omgekomen schapen naar verhouding even groot is, eu in Queensland moet de sterfte nog grooter geweest zijn, zoodat men berekent dat cr negen millioen schapen zijn omgekomen. In 1876 werd het aantal schapen iu de Australische koloniën op 45 milloeu geschat, waarvan 20 millioeu in Nieuw Zuid-Wales. Blijkens het thnns bekend geworden verslag nopens het Armwezen in Nederland, over 1875, heeft de gewijzigde wet van 1870 over het algemeen gunstig gewerkt. Door verscheidene colleges van Ged. Staten werd opgemerkt, dat de kerkelijke en bijzondere in stellingen van weldadigheid zich het lot der behoef- tigen sedert 1870 meer schijuen aan te trekken dan vroeger, toen zij meestal ondersteuning weigerden aan ben die in andere gemeenten domicilie van onderstand hadden en dus voor rekening vau die gemeenten konden worden bedeeld. De uitgaven voor het armwezen dit werd erkend zyu, tengevolge der opheffing van het restitutie-stelsel, in eeuige ge meenten aanmerkelijk gestegen, doch een ruim deel van die uitgaven is weder gedekt door de overbren ging der verpleging8kosten van bedelaars in de ge stichten Ommerschans en Veenhuizcn ten laste van het rijk. De Regeeriug heeft, voor zoover de deswege inge komen statistieke opgaven reikten, een staat mede gedeeld tot aanduiding waar de gewijzigde armenwet op de fiuanciën der gemeenten een al of niet gun- 8tigen invloed heeft geoefend. Gunstig was die invloed ia 762 gemeenten, waarvan 546 met 3000 zielen en minder, in 191 van 3000 10000, in 17 van 1000020000 en in 8 van meer dan 20000 zielen. Ougun8tig was de invloed in 40 gemeenten, waarbij de bedoelde categorieën vertegenwoordigd worden respectievelijk door de cijfers 22, 10, 1 en 7. Geen merkbare invloed werd ontwaard in 208 ge meenten waaronder 148 van 3000 en miuder zielen, 10 van 3000—10000, 5 van 10000—20000 en 3 van meer dan 20000 zielen. Uit dienzelfden staat blykfc dat de tubsidiën aan instellingen van weldadigheid verleend, zijn verminderd in 309 gemeenten (in 192 van 3000 en minder zielen), vermeerderd in 85 (iu 44 van 3000 en miuder zielen) en dat de subsidiën gelijk zijn gebleven in 93 ge meenten (in 66 van 3000 en minder zielen). Als resultaten worden voorts o. a. opgegeven: lo. dat van de 1130 gemeenten de9 rijks in 40 door de gewijzigde armenwet de gemeente-uitgaven Voor het armwezen zijn verzwaard) en 2o. dat van die 40 slechts 7 lot de groote ge meenten bebooivj). Gevonden en aan bet Bureau van Politie gedepo neerd Een Zilvereu PotloodpcD, en een gouden oor belletje. I» den luatsten tijd zijn ook üog aau het Bureau van Politie gebracht een gouden, oorbelletje een dito met bloedkoraal, een gouden kruisje, een wit Over hemd, welke voorwerpen uog niet zijn afgehaald. MARKTBERICHTEN. GOUda, 18 Juli 1878. Bij kleinen omzet was de stemming flauw. Poldertarwe puike 12.a 12.50. Mindere 10.all.Rogge, puike 7.25 a 7.80. fgdere 6.75 a 7.20. Voer 5.- a 5.40. Rt, puike 7.25 a 8.—. Minder» 6.75 a 7.Haver, zware 5.a 5.75. Ligte 3.75 a ƒ4.50, Koolzaad 12.50 a ƒ13.— De veemarkt met weinig aanvoer, de handel traagvarkens geschikt voor Londen van 20 a 22 ceuts per half kuo, magere varkens cn biggen traag te verkoopen. t Aangevoerd 150 partijen kaas, pryzen eerste kwa liteit van 27.a 30.—, tweede kwaliteit van 20.— a 26.—. Gocboter, 1.50 a 1.60. Weiboter 1.20 a 1.30. Burgerlijke Stand. Gouda GEBOREN15 Juli. Aldert Curnelis, ouders I. T. Berlyn eu S. Koppendiaijer. 16. Adriaan Cornelis, oudera J. A. Tir.holt en A C. Diepenhorst. OVEHLEDEN: 16 Juli. G. de Jong, 51 j. A. E van Koetsveld wel. J. J. Waller, 70 j. 17. A. van der Starre huisvr. van P. van Leeuwen, 29 j. GLHLWÜ: 17 Juli. L. Begeer en 3. A. Bik. 3 Snel en M. van den Btrg. D de Weger en K. van der Spelt. Burgerlijke Stand van onderstaande gemeenten van 11 tot 18 Juli 1878. Moordrecht: ONDERTROUWD: B Mudde 26 j. (van Goudcrsk) en \V. Versnel, 22 j. S. van den Oever, 26 j («a Bergstnbachi) m Molenaar, 20 j. GEHUWD; K. van Vli»t,en G. do Wit 22j. Krolingcu. Gouderak: Geene aangiften gedaan. Stolwijk G KUO RENFr.nk, ouder» K. Outan en N inker. Mlltieno W ithelmiua Cornelia en Slarkua, ouders H li Mat- huisen n V. t ran Oest. OVERUDKN; H. Bakker, 18 d. y. Oudene», 6 d. GEHUWD: D. rat Douk met J. Stigter. Haastrecht: GEBOREN t Jannigjé, oudera J. I.eewis en G, Oskam. Reeuwijk ONDERTROUWD: J rau Mju ik en W. Beuker». CEHUW'Di" A Kraijeubrink ett C. tan dor HeijJvo.

Goudsche Courant | 1878 | | pagina 2