■sGOUDA, 20 Juli 1878. BINNENLAND- Ëene patriarchale kenspreuk. Staten-Generaal. Twmjjv Kamer. Zitting van 18 Juli 1878. Vergadering van den Gemeenteraad. Burgerlijke Stand. Het wetsontwerp ter beetrydiug ran het aooialiame ia laatstleden Maandag in den Pruisiaohen Minister raad aangenomen en zon ten spoedigste aan den Kroonprins worden Terzonden om goedkeuring ter indiening by den Bondsraad. Bismarck is Woensdagochtend naar Kistingen ver- trokken; hy had rddr zyn rertrek een langdurig onderhond met den Keizer. Be toestand ran den gryzen Vorst is een ran langzamen vooruitgang. Bat er opnieuw bulletins zyn uitgegeven, geschiedde alleen om aan den wensoh van de Berlyuers tegemoet te komen. Omtrent de reisplannen is nog niets bepaaldde doctoren stellen zich veel voor van den invloed der lucht. Be Keizer zou naar Teplits willen gaan, waar zyn vader tegen rheumatische pijnen veel baat vondin dat geval zal hy eerst te Potsdam vertoeven. Alles hangt echter af van het Weer. Op het slot Mainau is alles in gereedheid gébracht veor het geval dat de Keizer daarheen vertrekt. Be Kroon prins blyft te Berlyn, zoolang zyn vader daar is, en zal zich dan naar Homburg begeven. Behalve eene kleine manifestatie, die door de cle- ricalen te Marseille wordt voorbereid by den intooht van den nieuwen bisschop, mgr. Robert, doch welk men vertrouwt dat zoowel door de gematigdheid van dezen kerkvoogd als door de voorzorgen der autori teiten met een sisser Zal afloopen, wijst de politieke barometer van Frankrijk steeds op eene volmaakte kalmte. Met billijke zelfvoldoening doet de Tempt opmerken dat de 15e Juli, de dag van Saint-Ileuri, door de koningsgezinden even rustig en veilig gevierd is als de vorige dag de herinnering aan de inneming der BattilU, door de republikeinen. „Ziedaar, zegt, het blad, de zeden welke wy vurig wenschen dat in Frankrijk wortel zullen schieten. Laat ieder zyn eigen heilige op zyn mauier vereeren, op voorwaarde alleen van de wettige orde te eerbiedigen en de repu- bliek, wel verre van door deze wederzijdsche verdraag zaamheid gevaar te Ioopen, zal er by winnen." Be ex-Keizerlijke prins zal half Augustas met zyn moeder naar Arencnberg gaau, waar hy een paar maanden denkt te btyven. Be werkstaking te Anzin heeft niet meer zulk een dreigend karakter als in den beginne en zal zieh waarschijnlijk niet uitbreiden. Hier en daar kwam het tot een botsing tussoben de Werkstakers en de gendarmerie en de soldaten. Som migen sohryven de „strike" toe aan Bonapartische intriges en te Arras wordt beweerd, dat zjj een weerwraak is voor de nederlaag van Jules Amigues als candidaat der werklieden. l)e houding der verschillende fraotiën van de liberale parly in België geeft reden om te hopen dat het uinisterie-Frere althans het begin zijner loopbaan door eenige vruchtbare werkzaamheid zal kunnen kenmerken. Be Echo du Parienent, het orgaan der dootrinairen, dringt aan op bet vergeten der oude grieven en op aaneensluiting, tot bevordering van het algemeen belang. En de meer progressistische Independence maakt zich van die woorden meester om meer in bijzonderheden op hetzelfde aan te dringen ïn België, even als in Nederland, zal de verbetering van het volksonderwijs het eerste werk zyu, waar het liberale bewind zyue krachten aan zal te wijden hebben. Be Pieterspenning brengt zoo weinig op, dat men zich op het Vaticaan ernstig bezorgd begint te maken. Reeds waren aan de bisschoppen instructies gezonden om het exequatur aan te vragen, ten einde de in komsten der kerspelen meester te wordenbovendien zal men op het voorbeeld van Pius IX zyn toevlnoht tot pelgrimstochten hemen en in den herfst zullen vier detgelyke tochten in Frankrijk, twee in Spanje en een in België worden georganiseerd. In October moéten zesentwintig verkiezingen plaats hebben voor den Bëenschen Landsthing; men ver- wacht daarvan geen groote veranderingen in de* ver houding her partijen in die vergadering. Be ver- kiexihgen voor den Foikething hebben eerst in het volgend jkar plaats. By Kon. beslnit is ais blijk van erkentelijkheid en goedkeuring wegens de door hem betóohde belang stelling in de rijksverzamelingen van wetenschap en knnat, toegekend de zilveren médaille, ingesteld bij koninklijk besluit van 5 Mei 1877, no. 32, aan den heer J. F. C. Prince. Morgen (Zondag) ten 12»/, ure heeft er eene Mu ziekuitvoering plaats pp de Markt door het muziek corps der dd. Schutterij alhier. Hedenmorgen ten 10 ure ia uit de Turfiingelgracht achter de Ijzergieterij opgehaald het lijk van het sedert Donderdag 12 uur vermiste kind. Naar wy vernemen is dezer dagen zekere landbouwer te Polsbroek, Westerhout genaamd, van een derge lijke misdaad verhecht als waarvoor O. de Vos on langs werd veroordeeld. Terwijl zijne vrouw voor eenigen lyd overleed, scheen hy nn voornemens zieh op nieuw met een, naar het gerucht zegt, niet onbemiddelde weduwe in den echt te verbinden. Daarop heef, zegt men, eene dienstbode met wie hy op een intiemen roet verkeerde, brieven openbaar gemaakt, waaruit bleek dat de eerste vrouw niet haar natuurlijken dood was gestorven. De man is gearresteerd en heden morgen naar Rotterdam getransporteerd. Ouder hen, die met goed gevolg examen hebben afgelegd als leerling aan de veeartaenysohool te Utrecht \banoort o. a. H. Anker Bz. te Stolwyk. X Aan de Leidaché stoomboot-maatschappij Volharding ia\ concessie verleend tot het in de vaart brengen jeener stoombarge, varende tussohen Alphen en Gouda. Bit is de zesde boot welke genoemde Maatschappij in de vaart brengt. Het uitgekeerde dividend be droeg over 1877 25 pCt. In deze zitting is de behandeling der onderwijs wet voortgezet en ten einde gebracht. Het in de vorige zitting aangehouden artikel 81 werd goed gekeurd, nadat de regeering de weigering van onder sleuning aan ouders van niet schoolgaande kinderen niet had doen slaan op hel verleenen van geuecs- kundige hulp. De overige artikelen werden goedge keurd, met verwerping van enkele amendementen. Het weta-ontwerp in zyn geheel werd ten slotte aan genomen met 52 tegen 30 stemman. Tegen hebben gestemd de heeren Heydenrjjek, Saaymans Vader, de Caaembroot, Arnoldts, Barge, Verheyen, Haffmans, van der Sohrieok, Teding van Berkhout, Insinger, Borret, Maokay, des Amorfe van der Hoeven, van Baar, de Jonge, Schimmelpenninck, van Asoh van Wjjk, Schimmelpenninck van der Oye, Wintgens, Biohon van IJsselmonde, de Bieberstein, van den^ Berch van Heemstede, van Nispen tot Seve- naer, Kerens de Wjjlré, van Zinnioq Bergmano, Brouwers, Lambrechta, Correr Hooft, Luyben en Ree kers. By de stemming waren afwezig de heeren de Roo van Aiderwerelt, Wassenaer van Catwjjek en van Houten. Be kamer heeft vervolgens, na verwerping, met 42 tegen 40 stemmen, van een amendement van de heeren Schimmelpenninck van der Oye en Barge, nog aangenomen het ontwerp vaststellende bepalingen ter beteugeling der longziekte onder het rundvee, met 75 tegen 3 stemmen. De kamer is daarop op reces gescheiden. In de onzekerheid vooralsnog, waar het album, Z. K. H. prins Hendrik ten geleide van het nationaal geschenk aan te bieden, zal worden vervaardigd, en by de vrees, dat daartoe wellicht buitenlaudsche hulp zal worden ingeroepen, beeft de heer C. Ed. Taurel een schrijven aan de hoofd-commissie gericht, ter mededeeling, dat het album, bevattende de namen der kunstenaars, die by gelegenheid van 's konings 25-jarig regeeringsjubilé Z. M. een reeks schilder stukken hadden aangeboden, te Amsterdam ontworpen, geschreven en gebonden is. Dat dit album van onze eerste meesters uitgaande, door hen gekeurd en goed gekeurd, een model mocht genoemd worden van smaak eu bewerking, zal ieder toegeven die bet voorrecht had het te bezichtigen. De burgemeester van Rotterdam heeft de aanplak king verboden van een biljet, waarin tot deelneming aan het „rolkspetitionuement" wordt opgewekt, we gens eene daarin voorkomende uitdrukking, die als opruiing van den eenen burger tegen den anderen wordt aangemerkt. In het Weekblnd voor Itraëlieten wordt het denk beeld geopperd om den beer Godefroi door zjjne ge- loofsgenooten een dank adres te doen aonbieden voor de uitstekende wjjze waarop hy wederom in de Tweede garner by het onderwijsdebat „voor de eer van het Jodendom" heeft pal gestaan. Het IVeeHlad geeft in bverweging dat zich een commissie vorme, die het adres zal ontwerpen en bij dragen in ontvangst zal nemen om de haodteekenin- gen in een album te verzamelen. De synode der Ned. herv. kerk is op 17 Juli te '•éHage geopend. Tot voorzitter wérd verkozen dr. G. Molenkamp van Délft, tot yiëe-voórzitter dr. A. T. Reltsrha van Grdnirtgép, eh tüt secundus van dézen dr. J. O. Verhoef! van Utrecht. De benoeming vsn een hoogleeraar te Utrecht (vaoëture GUhdlng) is op Dinsdag 23 Juli bepaald. In Friesland hebben zich bij de onlangs gehouden hooilands-verhuringen gevallen voorgedaan, dat er soms geen enkele gegadigde was opgekomen én de nótafls onverrichter zake huiawaarts kon kebren. Sommige stukken buitenland zijn dan ook voor be spottelijk lage pryzen verhuurd. Zoo heeft o. a. een atuk land, dat in den jongsten winter voor ruim 82000 was aangekocht, slechts 200 huur kunnen opbrengen. Uit de vergelijkende staten van het goederenver voer op den Nederi. Rhijnspoorweg blijkt, dat in 1877 over het algemeen in het binnenrerkeer 39,187,078 kilogr. minder ia vervoerd dan in het jaar 1876. De vermindering liep over bjjna alle artikelenmet uitzondering van lyn- en raapkoeken, steenen, tabak en sigaren, vruchten en yterwerk'. Er valt eehter op te merken, dat onder het cjjfer der vermindering begrepen ia bjjna 17'/i millioen kilogram aan dienst-vervoer, een achteruitgang die eer voor- dan nadeelig mag heeten. Beter dan met het locaal of binnenrerkeer, is het over 1877 met het rechtstreeksch verkeer met Duitschland gesteld, althans wat het verroer betreft. Bat vervoer toeh wijst op een vermeerdering van de goederen by aankomst met 45,942,027 kilogr. tegenover een vermindering van die by vertrek met slechts 20,815,655 kg. Bij de verzending Was al leen een kolossale toeneming van salpeter, sniker en tabakde vermindering was daarentegen zeer groot wat de garens, de koffie en de olie betrof. Onder het ojjfer der goederen bjj aankomst in het Bnitsoh verkeer speelt ook het vervoer van steen kolen een groote roler werd in 1877 16 millioen kg. meer van Duitschland ontvangen en per Ryn- spoor vervoerd dan in '78. Bij het Hoofdbestuur der Vereeniging tot ver spreiding van kennis aangaande 's lands verdediging hebben zioh bekend gemaakt als schrijvers der voor een deel van den prijs in aanmerking gebrachte ant woorden op de prijsvraag voor een ontwerp van Wet op de nationale militie en schutterijVan no. 1 de kapitein der artillerie W. Hoogenboom, te Hage, en van no. 6 de kapt. van den generales staf W. Rooseboom, te Breda. 3 Door de Zutpkentcke Crt. werd dezer dagen mede gedeeld, dat de Minister van oorlog tengevolge van de ondergane operatie het spraakvermogen zon heb ben verloren. Volgens onze infarmstiën mist deze mededeeling allen grond. Het spraakvermogen van den heer Be Boo is ongestoord, en er bestaat thans, evenmin als vroeger, eenige reden om voor het ver lies daarvan te vreezen. Wat in het algemeen den toestand des Ministers betreft, deze is bevredigend, en de gevolgen der laatstelijk verrichtte operatie laten (ioh zeer gunstig aanzien. (N. R. Ct.) Na aanhoudende proefnemingen ia het den y verigen directeur der Ned. risohkweekerjj te Velp, den heer Bontjes, mogen gelukken een aanzienlijk getal jonge zalmen kunstmatig tot den leeftijd van vjjftien maanden op te kweeken. Onder begunstiging van fraai weder werden op den 17den Juli 11. bij het Brielsohe veer, onder Oosterbeek in den Neder-Ryn, meer dan duizend stuks zalmen van bovengenoemdeu leeftijd vrijgelaten. Be vrijlating had plaats ouder toezicht van den regeeringe-commissaris dr. Pollen, in bjjejjn der heeren Bontjes, Maat en Wulster, welke dr. Pollen, bij de merking der zalmen, bebulpësam waren. Be merking geschiedde door afknippen der vetvin, welke operatie slechts aan een tiental het leven kostte; de overige waren kraohtig en vlug, en voor het meerendeel van hun nienw schabkleed voorzien. Bjj de Britsche zalmkweekers is de zalm in dit kleed bekend onder den naam van „smolt" en de vrijlating van zalmen van dien leeftijd in onze zaimhondende rivieren is een der voornaamste middelen, om door kunstviseh- teelt, onaf hankeljjk van andere Staten, deze met die kostbare vischsoort te bevolkeD en de lang gewenschle praotischc resultaten voor onze zalmvissoherjjen te bereiken. Het is te vertrouwen, dat onze Regeering zal voortgaan dit nuttige werk te stennen, tot in standhouding en toenemenden bloei onzer Zalmvis- scherijrn, die aan dnizenden nijvere handen werk en welvaart versohaffen. Vóór aankomst van den laatsten trein ontving de stationchef te Leiden Woensdagavond van den officier van justitie te Haarlem per telegéam het signalement van een reiziger, die zioh in den van Alkmaar komén trein moest bevinden, met verzoek hem nan te houden. Toen de trein was gearriveerd, werd in de verschillende waggons door den chef, een conducteur én een énn het station snrveillecren- den agent van politie een onderzoek ingesteld en inderdaad ook de bewuste persoon, cén hulponder- wjjrer uit Alkmaar, J. H. genaamd, gevonden, waarna de politieagent hem in arrest nam ea hem, per vjgelsnte, geboeid naar het commissariaat bracht. Zjjn zich eveneens in den trein bevindende vrouw kon do reis voortzetten. Het bestuur vsu de maatschappij ter bevordering der bouwkunst, te Amsterdam, deelt in een adres san den minister van binnenlandsehe zaken de ziens wijze der maatschappij mede ten aanzien van de wijze waarop van regeeringswege wordt gebouwd en van den invloed daarop door de oommissie van rijks adviseurs voor de monumenten van geschiedenis en kunst uitgeoefend. Zij rerwjjt der oommissie het volgen vau een eenzijdige richting, een gevolg van hare samenstelling, daar de oommissie bijna uit sluitend nit archaeologen en leeken bestaat, en het, door slechts twee arohitecten te zwak vertegenwoordigd, bouwkunstig element mede voor een groot deel der arobaeologiscbe richting is toegedaan. Die archaeo- logische richting spreekt zioh uit in nagenoeg alle ontworpen of in aanbouw zynde rijksgebouwen door de universeele toepassing der vormen van een zooge noemden oud-Hollandschen bouwstijl, die, wel verre van passend te zijn voor onzen tyd eu voor alle gebouwen, integendeel de ontwikkeling van zelfstau- dige, logische en levensvatbare kaust belemmert en de maatschappij acht zich verplicht den minister op die noodlottige gevolgen te wijzen. Ia het ware be lang der kunst teekeut de maatschappij teu ernstigste protest aan tegen de eeuzydige en verderfelijke richting, bjj de voorgenomen stichting van nagenoeg alle rjjks- gebouwen, sedert 1876 gevolgd of aangenomen. Be maatschappij verzoekt dientengevolge den mi nister een nauwgezet onderzoek naar de gegrondheid der door haar medegedeeld bezwaren te willen instellen en daaraan tegemoet te komen, door: lo. eene betere samenstelling van de oommissie der rijksadviseurs voor de monumenten van geschiedenis eu knnst, en 2o. eene regeling van de zaken der landsgebonwen, waarbij aan eiken landsbouwmeester, in den meest uitgebreiden zin, de rrnheid tot bet uiten van zijn eigen kunstrichting wordt verzekerd. Longtering iz niet erfeljjk, maar besmettelijk. In eene verhandeling van prof. Reelam (Gttund- heit 1878, uo. 17) wordt uiteengezet, dat er veel meer grond is aan te netnen de besmettelijkheid van de longtering dan hare erfelijkheid, zooais algemeen nog altjjd wordt geloofd. Waarnemingen by menschen en proeven op dieren hebben voor deze meening zeer gewichtige gronden aan de hand gedaan. Dat de zaak van het hoogste maatschappelijk belang is en aanleiding zon moeten geven tot geheel andere handelingen dan tot dusver plegen in het werk ge- steld te worden, ligt voor de hand. Te Leipzig werd onlangs eene voordracht ge bonden door dr. Schoen, over de te groote inspan ning der oogen en de toeneming van de bijziendheid. Het is gemakkelijker het nadeel van te groote inspanning te bewjjzen met betrekking tot de oogen, dan tot den geest. Het te aanhoudend ingespannen zien ia de nabijheid doet overigens ook op andere wjjze kwaad; het bevordert de verkrommingeu van het skelet, hindert de spijsvertering enz. Schoen wees op de 30,000 schoolkinderen, die in Duitschland en Zwitserland met betrekking tot den staat van hunne oogen zyn onderzocht (en waaromtrent wij te dezer plaatse reeds het een en ander vau tijd tot tijd hebben medegedeeld). Op het land zjjn voor de schoolkinde ren tusachen 68 jaar l'/s P«t. bjjziende, 70 pet vérziende, in de steden daarentegen 4 pet. bijziende. Ook te lande neemt met de jaren de bijziendheid toe, maar in eene geheel andere verhouding als dat plaats heeft bjj diegenen, die in de steden de school- cursussen doormaken. De hoofdzaken ter voorko ming van het kwaad door het diehtbyzien teweeg gebracht, zjjngoede verlichting in school en huis, goedere heldere druk der schoolboeken en een goede houding van het hoofd des kinds. Minder langdurig in school zitten, afgewisseld met spelen buiten het gebouw, grof werk tot afwisseling, oefeningeu in ver zien, en dergeljjke, dit alles zijn ook Zaken van groot INGEZO N D E N. v Vindicamus hereditatem pat rum noatrorum. Wel zeker, by alle herinneringsfeesten maken wy aanspraak op de erfenis onzer vaderen, voor zooveel wy hunne goede beginselen eu iustellingen hand haven of trachten te doen herleven. Hoe schitterend het „Nijverheidsfeest" geweest is, weet elk bewoner vau Gouda en met hem heel de beschaafde bevolking van Nederland, die de groote dagbladen leest. Alle retrospectieve beschouwingen, wat het afgeloopcn feest zelve betreft, zijn hier derhalve overbodig. ïlét moge my echter veroor loofd zijn een paar verschijnselen in het volksleven, die daarby weer al te beider uitkwamen, als eene fout aau te wijzen. De heer van Iterson sprak in zyn even grondige en kernachtige als toepasselijke rede over Gouda s verleden, en wees er o. a. op, dat de stad weleer ook bloeide door messen makerijen, ververijen, laken fabrieken enz. Wat nu de vermelding dier voor malige fabrieken betreft, zij scheen voor vele bewo ners der stad iets nieuws. Het is alsof de raeesten hunner nog steeds in de eenvoudige meening ver- keeren, dat men hier nimmer iets' anders gedaan heeft dan pijpen maken en wat fcaren spinnen, Zoodat door de Stearine-kaarsenfabriek en andere fabrieken eindelijk „vrat leven gebracht werd in de brouwerij," den tak van nijverheid, die eenmaal het hoofdbestaan der //Sta'd van der Goude" uitmaakte. Toen dan ook de Goudscbe en andere couranten de rede van den heer van Iterson onder het publiek brachten kon men meuig industrieel met verrassing zien lezen en zich hooren verbazen over een zoo lang vergeten bloei. Men stond er vau te kijken als van iets, dat nergens in de geschiedboeken vermeld was, eu dat de eerzame Gouwenaar slechts vernemen kon van een oude van dagen met rijke kennis en eerbiedwaardige geheugenis begaafd, gelijk de heer van Iterson bezit. Tydens de feestelijkheid bad ik het genoegen in gezelschap van een paar vreemdelingen en een paar tamelijk deftige Gouwenaars in de stad rond te wan delen. Terwijl ik daarbij als guide fungeerde, trof bet mijne aandacht hoe benieuwd ook die goede Gouwenaars raijue weinige Opmerkingen betreffeude de historie hunner aloude stad vernamen. Men kon zich uauwelyks begrijpen hoe ik, die betrekke lijk hier nog een vreemdeling was, zooveel bijzon derheden wist van het Oude-vrouwenhuis, het Museum, het Stadhuis enz. Als bron, waaruit ik mijne wijsheid had geput, heb ik mijne vrienden eenvoudig verwezen naar H De Geschiedenisen Beschrijving der Stad van der Goude, door C. J. de Lange van Wijngaerden. Ille D. bewerkt en vermeerderd door J. N. Scheltema." Dit werk van den heer Scheltema is voor iider be woner van Gouda, die op den uanra van beschaafd burger aanspraak maken wil, een onmisbaar meubel in zijne huiskamer. Niet alleen dus voor de man nen der Nyverheid, die bij de kennis van hare ont wikkeling of van haar verval, een rechtstreeksch belang hebben, maar ook voor elk auder inwoner, die de geschiedenis zijner eeuw vooral ook uit die zyner onmiddellijke omgeving wil leeren begrijpen. ff In het verleden ligt het hedenin hetgeen was wat wordtn zalDie spreuk toont door heel de geschiedenis van Gouda weer de kracht harer waarheid. De questiëu van den dag, die hier gilijk overal, in den engeren kriug der stadspolitiek gevoeld wor den en nog te wachten staan, viudeu iu dat ver leden hare oorzaken eu teveus hare verklaring. Met het oog daarop heeft het werk van den heer 8cbeltema een eigenaardige 'verdienste, die men in dergelijke litteratuur anders vergeefs zoekt. De auteur stelt den toestand vau het Verledenge- rugeld naast dien van het „Heden". Ook behandelt hij het „III D. der Geschiedenis van der Goude" zoo, dat het behalve de voltooiing vau bovengenoemd geschiedboek teveus een geheel vormt, waarmt de een beschaafd burger, wat de kenuis zijner stad betreft, kau volstaan, zonder zich te bekommeren om de twee eerste deeleu van de Ltuge van Wijngaerdeus werk, dat men nog slechts iu openbare bibliothe ken kan aantreffen. Bocendien werpt de heer Schel tema door zijne wijze van behandeling een helder licht over menig betwist punt in zake van oud recht en onrecht. De brandende school-questie bv. om het met de geijkte termen te noeinen die thans niet ullt&n in de Tweede Kamer, maar door stelselmatig mis baar door het geheele Laud aan de orde gebraoht os, vindt in Scheltema's werk de historische ver klaring harer verschillende drijfveeren (men leze slechts Hoofdst. Vlil scholen 3e Afl.). Behalve dit algeineeue vraagstuk staat ons weldra eeu byzonder te wachten, dat uitsluitend onze stad geldt. Men zal zich namelyk herinneren, dat oulaugs by den Gemeenteraad eene missive is ingekomen vau het bestuur der Christelijk Gereformeerde Qi- meente, houdende verzoek om aan hare leden het gebruik der St. Catharinakerk toe te staan, zoodra de nieuwe kerk der Katholieken zal voltooid zijif. Onder eene bepaalde volksklaéje wordt bij voor baat over den eigendom dier oude kerk reeds veel gemompeld en zelfs met evenveel onwetendheid uit vuur getwist. Welnu, iu de Vllle Afl. van zijn werk geeft de heer Scheltema even grondige als heldtre nasporiugen teu beste, waardoor deze rechts kundige quest ie voor den man zonder party- of baatzucht geen twijfel schijnt over te laten. Hiermede heb ik mijn doel bereikt. Houden we ons aau de patriarchale kenspreuk, kennen we de geschiedenis onzer stad en //handhaven we dus de erfenis onzer Vaderen." Gouda, 18 Juli 1878. X. VRIJDAG 19 JU tl. Tegenwoordig de hh. van bergen Ihmdeorn, voorz., Remij, Prince, Lnijten, Kranenburg, Ni.otbdven tan Goor, Óodijk, Muller, van Straiten, Post Drost, Samsora, Straver, de Rotte, en van Iterson. De notulen der vorige vergadering worden gelezen 'en gear resteerd. D«s voorzitter deelt mede dat door hh. Gedeputeerde Sta ten is goedgekenrd eece gemaakte wijziging in de begrootiug van 1877, alsmede dat den 16ea dezer zijn nagezien de boe ken en kas van den Gemeente-ontvanger, de boeken waren ia orde en het geld in kas aanwezig. B. en W. bieden aan de rekening en verantwoording over 1877, die wordt gesteld in handen van de hh. Fortnijn Droog- leever. Noothoven van Goor en Oodyk; de beer Kranenburg maakt hiertegen bezwaar en wil de commissie door den raad benoemd hebben, dit in stemming gebracht wordt afgewezen met 10 tegen 4 st. die der bh. Oodijk, Kranenborg, Sam- soin en de Rotte. Ingekomen is eene missive vsn de bh. J. de Vries Robbé alhier en A. Kaptein te Woerden, mededeelende dat de ge stelde voorwaarden voor concessionarissen eener waterleiding onaannemelijk zijn, waarom zij eene nadere wyziging in de ant. 9, 10, J2 en 19 voorstellen met eeu rapport van B. en W. die in bet amendeeren van drie artikelen geen bezwaar maken doch voorstellen art. 10 te behoudenbeidé stukken worden ter visie gelegd. B. en W doen een voorstel tot ingebrnik gering vsn gerioleerden groud aan den Raam bij de Vlamingstraat, en wel aan J. Fokker, G. Zuidam, A. den Hollander, H Ver- mealeo, J. van Berkel, P. de Hoog ea C. Jaspers, tegea 10 cents de centiare en de daarbij gestelde voorwaarden ter visie. een adrea van de hh. J. A. Biezenaar en J. P. van Catz, pachters vau de Beukmolen, aanbiedende eene noodige her stelling voor eigen rekening begroot op/1000te willen doen, indien de Raad genegen is de pacht voor 10 jaren te verlengen, het rapport van B. en W. luidt, om de pacht tot ultimo December 1889 te verlengenop voorstel van deu heer Straver wordt dit dadelijk in behandeling genomen en algemeen goedgekeurd. een adres van de hh. C. P. W. Desaing en W. Erberveld verzoekende eene bindlaag te mogen leggen in de mnur der ryka hoogere burgerschool aan den langen tiendeweg wordt gesteld in baudeu van B. en W ter fine van bericht en raad. eea adres van eenige bewoners der Bleekerskade, verzoe kende een of twee tonnen met gezuiverd drinkwater alsmede een gaslantaarn, wordt gesteld in handen van B. en W. om daarop te .beschikken. een adres van den heer A. Hola, verzoekende door zijne benoeming van hoofdonderwijzer te Aalsmeer, eervol ontslag tegen 10 September, op voorstel vso B. en W. wordt dit eervol verleend. een verzoek van den heer L. Burgersdyk, om zich te mogen belasten met eene teekeniog te maken en het toezicht te honden voor een hek aao het plantsoen vóór het Opde- Man- nenbnis; B„ bd W. stellen voor dit toetestaan de hh. Sam- so.o, Oudijk en Kranenburg verklaren zich daartegen, in stemming gebracht wordt het verzoek ingewilligd met 8 tegen 6 stemmen die der hh. Lnijten, Samsoui, de Rotte, Straver, kranenburg en Oudijk. De Voorzitter deelt mede dat door den Secretaris is ver zocht den 21en dezer de Gemeente voor 3 A 4 weken te mogen verlaten, dit wordt algemeen goedgekenrd. Aan de orde ie.- de rekening en verantwoording der stedelijke Beleenbank, boekjaar 1877 - 78, deze wordt algemeen goedgekeurd een voorstal tol het verleenen van feosioen aao J. van der Wolf, de heeren \ao Strasten en Oudijk -vragen inlich ting, nadat die door den Voorzitter en den beer van Iterson gegeven zijn wordt zulks algemeen goedgekenrd; de missive van den heer C. Thim, betrekkelijk zijne waar neming der Stads-apotheek, alvorens dit te behandelen wordt- gelezeo een heden ingekomen missive van genoemde heer, j zijne zienswijze nog nader uiteenzettende, het advies vau B. en W. luidt, dat die zienswijze onjuist is, de heer Kra nenburg meent dat de heer Thim gelyk beeft, ook de heer Lnyten spreekt iü dien zin, de voorzitter en de heer Remij wederspreken zulks, in stemming gebracht wordt het advies van B. en W. goedgekeurd met 10 tegen 4 stemmen die der heeren Oudijk, Kranenburg, Satnsom en Luijten het adres van dea kerkeraad der Chr. Gereformeerde ge meente betrekkelijk bet kerkgebouw op de Oosthaven, het rapport van B. en W. löiflt, dat dit voor geene inwilliging vatbaar ia, hiermede vereeuigen zich al de leden, bet adres van R Z<taJ. houdende verzoek om eenige te gemoetkoming als pachter van den tol op het Amsterdauische en Goudscbe rijpad, de heer Muller vraagt inlichting, de voorzitter geeft die, zegt dat de bepalingen waarover adres sant klaagt in de conditiën zijn opgenomen, nadut de heeren Remij en Prince hadden verklaard op welken grond zy voor tegemoetkoming gezind waren, is zulks in stemming gebracht en afgewezen met 10 tegen 4 stemmen die der heeren van Straaten, Post Drost, Piince en Remy, Benoemd wordt tot hulponderwijzer aan de. 2e openbare Armenschool, de hrer A. G. van Willigen te Ammerstol De voorzitter \raagt en verkrijgt machtiging om aan de genomen besluiten uitvoering te geveb zender resumptie. Daarna vraagt en verkrijgt de heer Samsom het woord om aan den voorzitter inlichting te vragen omtrent het terstraten van een gedeelte der Gouwe door het aanbrengen van rails voor de siroopfabriek, ook de heer Kranenburg heeft hierin bezwaar, de voorzitter beantwoordt die sprekers, zegt dut de kosten door de siroopfabriek gedragen worden en dat H. en VV. belast zijn n at het beheer over de wegen en voedpaden. GEBOREN: 17 Juli. Johéunes, ooders J. van dór Zaan cn C. C. Glasbeek. 18. Jacobai Marirths, onders A. Prinsenberg en J. Okkerse. Arie, ooders A. C. Doornid tn E Oudshoorn. 19. Abfaham, ondera S. de Zoete en L. Zeehandelaar. Nanne, ouders E. Hogendoorn en M. van Eyk. J OVERLEDEN' 17 Juli. R A. vsn Sou, 8 m. 18 N. Spruijt, 61 j - ONDF.RTRÖUWD: 19 Jdli. A. Rabouw, 22 j. cn M. van Loon, 27 j- J H. Brink, S3 j. en J. de Jong, 20 j. J. Wildschut, 22 j. en S. van Eijk te Reeuwyk, 2$ j. P Simei te Heenvliet, 22 j. en J. L- Hoogenstegcr, s»0 j. P II. Klopper, 52 j. en E Gihbon te Rotterdam, '50 j. F. van Eikel, te Schiedam, £5 j. cn A. C. de Mink, 2'2 j. - K J. van lngen, 26 j en D Peek, 27 j J H. Mulder te Waddinxtaen, 39 j. en J. Cr Gysman, 80 j.

Goudsche Courant | 1878 | | pagina 2