Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1878. N? 2170. Woensdag 24 Juli. Kennisgeving. Parlementaire Werkzaamheden. - epidemische Ziekten of krankzinnigen De inaending van advertentién kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. I De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is f 1.75, franco per post 2.— weg te laten, staakten de ;en 30 stemmen verklaarde iet opnemen der bepaling kinderen beneden de twaalf ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VUF CENTEN. GOUDSCHE COURANT. het zoo fel bestreden ontwerp bijna onveranderd aan. Alle leden der liberale partjj stemden voor de wet, alleen de heer van Houten was afwezig. Den heer Wintgens, dien ijverigen voorstander van onderwijs, van kunst en weten schap vindt men, helaasonder de tegenstanders. Waarlijk bij deze stemming en bij de geheele discussie is gebleken dat in ons parlementair leven geen plaats meer is voor de zoogenaamde conservatieve partij. Liberaal en clericaal zullen meer en meer de partjjen blijken, die elkander zullen bestrijden. En wat nu de gehouden discussie betreft, maar eerst een woord van hulde aan den dienaar des konings, die met onovertroffen bekwaamheid, de beginselen der wet tegen alle aanvallen heeft verdedigd. M< eerste kamer die hij nu zeker na o mattend debat zal ondervinden en is eens de wet door Z. M., onzen geëerbiedigden vorst, over eenkomstig het advies zijner verantwoordelijke raadslieden bekrachtigd, dan moge de heer Kappeyne deze wet uitvoeren in het waarachtig belang van het Nederlandsche volk. Een schoone taak wacht den minister, er mogen vele bezwaren zijn te overwinnen, zeker zal hij die v oldoening smaken, dat zijn naam, na tal van jaren met dankbaarheid door velen genoemd zal worden, als dien van den man, die den grond gelegd heeft tot verbetering van ons onderwijs. Is de wet niet volmaakt, voldoet zij in menig opzicht niet aan den wensch van allen, die ons volks onderwijs op hoogi n prijs stellen, laat ons dankbaar zijn voor hetgeen verkregen is. Het gebrekkige in de wet moge voor velen een aansporing zijn om zich te beijveren, ieder in zjjn kring die verbeteringen aan te brengen, die noodig mochten geoordeeld worden, en die zeker niet door de wet verboden zullen zijn. Legt bijv, de wet de verplichting niet op om het voorbereidend onder wijs te regelen, zij verbiedt het ook niet. Men achtte de gemeentebesturen verongelijkt door het ingrijpen van het staatsbestuur in velerlei zaken, een schoone gelegenheid is hun nu aangeboden, om ieder te overtuigen dat men hun ten onrechte van velerlei zorgen en bemoeiingen op het gebied van het onderwijs heeft ontheven, zij behoeven slechts te zorgen dat inrichtingen tot het ont vangen van voorbereidend onderwijs verrijzen, en daardoor zullen zij krachtig medewerken om een der grootste gebreken lau het ontwerp minder schadelijk te maken. En wat nu de gehouden discussiëu betreft, weinigen- zullen voldaan zijnzij waren zeker niet in evenredigheid met het hooge gewicht van het onderwerp. Wat was toch het doel der meeste amendementen, die aan stemming onderworpen zjjn? Niets anders da i verlaging van het peil der volksbeschaving, bsnadeeling het openbaar onderwijs alsof daaruit alleen voor het kerkelijk onderwijs te Verwachten ige-- ;e bet nem gegeven zijn in de le voldoening te smaken, zulk een langdurig en af besturen opgenomen en dus hier onnoodig, werd mede gevraagd Zoowel de heer Godefroi als de heef van der Feltz bestreden deze bepaling, die door de heeren Wybenga, Moens en den minister verdedigd werd. Over een amendement om die bepaling r~“ 11azj- stemmen. Met 48 tege de kamer zich voor h< dat de gemeenteraad verbodsbepalingen omtrent het arbeiden van b;~: jaren kan vaststellen. Of de bepalingen tot bevordering van het schoolbezoek veel nut zullen stichten is te betwijfelen, daar zjj, even weinig afdoende zullen blijken als de schoolfeestjes en dergelijke hulpmiddelen der laatste jaren. Een wjjziging in de overgangsbepalingen door den minister voorgesteld deed de discussie op voorstel van den heer Moens verdagen. En zoo was dan Donderdag de laatste dag van dit hoogst gewichtig debat aangebroken. Werd door den heer Moens nog een poging gewaagd om zoovele onderwijzers, die reeds sedert jaren naar verbetering van hun toestand uitzien, een paar jaren vroeger de traktementsverbetering te verzekeren, het verzet van den minister maakte dat het jaartal 1883 behouden bleef, zoodat nog ruim 4 jaren de minimumlijders zich mogen troosten met de vette jaren, die dan voor hen zullen aanbreken wanneer die traktementen van 375, f 400 en 450 op 700 zullen moeten gebracht worden. Met 58 tegen 20 stemmen verwierp de kamer die verbetering, welke billijk zou geweest zjjn, omdat de gemeentebesturen toch terstond bij de iuvoering aanspraak op de 30 pet. kunnen maken. Bijzondere scholen, die volgens de wet van 1857 subsidiën genoten hebben, zullen die nog tien jaren blijven genieten. Eveneens mislukte een poging van den heer Roëll om den inspecteurs, die wegens het op- heften van hun betrekking ontslagen zullen worden hun volle traktement als wachtgeld te doen behouden. Ook in deze zaak ging de kamer met 60 tegen 20 stemmen met den minister mede. Herstemming moest nog plaats hebben over het amendement om de hulp door de armbesturen te verleenen niet afhankelijk te stellen van het schoolbezoek der kinderen. Een nadere discussie over dit amendement werd zeer bekort toen de minister een amendement van den heer van der Loeft' overnam om geneeskundige hulp uit te zonderen, daar dit geheel was overeenkomstig i de toelichting door deregeering gegeven, omdat kunnen gebruikt worden het amendement verworpen, y- de bestrijders van het ontwerp ïan-- u ”'i men hun heil voor het kerkelijk onderwijs te Verwachten imperatief voorschrift te doen. Is bovendien niet ter wille zjjn. Eindelijk dan de eindstemming! js. Geen onderwjjs-wet is tot stand gebracht, lo-2.1 -1-1-va|1 nrtn_ Met 52 tegen 30 stemmen nam de tweede kamer heeft men gezegd, maar een onderwijzers-wet. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat de REKE NING ran de INKOMSTEN en UITGAVEN der Gemeente, over het dienstjaar 1877, voor den tijd van veertien dagen op de Secretarie ter lezing van een ieder is nedergelegd, waartoe gelegenheid wordt gegeven op alle werkdagen, van des morgeus ten tien tot des namiddags ten een ure, terwijl bovendien, tegen betaling van koeten, afschrift dier Rekening kan worden verkregen. Gouda, den 20 Julij 1878. Burgemeester en Wethou Iers voornoemd, VAN BERGEN 1JZENDOORN. De Secretarie, BROUWER. Reeds bij vroegere stemmingen was uitspraak gedaan omtrent de inrichting van het school toezicht, zoodat de titel daarover handelende bo ven verwachting spoedig van stapel liep, en de aanmerkingen slechts bijzonderheden betroffen. Er zullen dus zijn: inspecteurs, districts schoolopzieners (bezoldigd) en arondissements- schoolopzieners voor het rijkstoezicht en plaat- seljjke schoolcommissiën, indien die door den gemeenteraad noodig geoordeeld worden anders bljjft het plaatselijk toezicht aan Burg, en Weth. opgedragen. Meer discussie lokte titel VI uit, over de middelen tot bevordering van het schoolbezoek, bepalingen die in de tegenwoordige wet niet gevonden worden. Art. 80 schrjjft den onderwijzers voor, om jaarljjks vóór 1 Febr. aan Burg, en Weth. in te zenden een staat, bevattende de namen van alle kinderen die op 1 Jan. de school bezochten. Door Burg, en Weth. wordt een staat opge maakt van alle kinderen tusschen den leeftjjd van zes en twaalf jaren. Een lijst van die kinderen, welke op den eersten staat niet, op den tweeden wel voorkomen wordt ter secretarie ter visie gelegd, en de ouders of verzorgers van de kinderen op die lijst voorkomende, zullen van alle ondersteuning vanwege de gemeente ver stoken zijn. Het statenschrjjven der onder wijzers vond bestrijding bij een paar leden, doch werd aangenomen met 58 tegen 22 stemmen. Grooter tegenstand vond echter ook van be vriende zijde de bepaling, dut wegens school verzuim alle ondersteuning zal ingehouden worden. Geen vermomde leerplicht alleen voor de armenin vele gevallen zou bovendien die het artikel nooit zou 1 bepaling niet kunnen nitgevoerd worden, zonder j om menschen die van ladders zjjn gevallen, de grootste onmenscheljjkheidbij onverwachte Ijjders aan epidemische riekten of krankzinnigen ziekten, bij ongelukken enz. zou dikwijls in 1 hulpeloos te doen leggen. Mot 42 tegen 40 weerwil dier bepaling hulp moeten verleend J stemmen werd nu het amendement verworpen, worden. Schrjjft de armenwet voor, dat er be- en zoo werd dan ook die eenige, die geringe palingen omtrent het inhouden der bedoeling concessie aan j Kunnen worden gemaakt, hier hebben wjj met onthoudenzelfs in deze zaak wilde een i die bepaling niet in vele reglementen Met 52 tegen 30 stemmen nam de tweede kamer heeft

Goudsche Courant | 1878 | | pagina 1