BUITENLAND. BINNENLAND- Buitcnlandscli Overzicht. Burgerlijke Stand. Met evenveel recht kan men zeggen, dat het doel der minderheid was niet om het onderwijs te verbeteren maar om het tot een minimum terug te brengen. Dooft men toch de begeerte, geheel uit om zich aan het onderwijs te wijden, dan zullen spoedig geen 3700 maar 5000 onder wijzers te kort komen, en dan zal verder van onderwijs wel geen sprake meer kunnen zijn. Maar genoeg, misschien reeds te veel over dit onderwerp, de wet is door de Tweede Kamer goedgekeurd, thans is het woord aan de Eerste Kamer die reeds is bjjeen geroepen. Heeft deze mede haar zegel aan de wet gehecht, dan zal de koning partij moeten kiezen tusschen de vertegenwoordiging en de petitionarissen, en die keuze zal voor onzen vorst wel niet méeie- ljjk zijn. Des te grooter is dan ook de ver antwoordelijkheid van' hen, die den koning noodzaken zoovelen zijner onderdanen teleur te stellen. Na de aanneming der wet tot regeling van het lager onderwijs hield de Kamer zich nog cenige oogenblikken bezig met een ontwerp tot vaststelling van bijzondere bepalingen tot beteugeling der longziekte onder het ruudvée in bepaalde deelen des lands, hoofdzakelijk in het spoelingdistrict, Schiedam en Omstreken, een ontwerp, dat het gevolg is der enquête over deze zaak gehouden. Met 75 tegen 3 stemmen ver- eenigde de Kamer zich met dit ontwerp, keurde vervolgens nog de huishoudelijke begrooting goed, en ging, waarschijnlijk tot September, uiteen. L. litiek aller naudacht bezig houdt, ia in Duitsehland aller belangstelling op den verkiezingsstrijd gericht, die, helaas, een bedenkelijk aanzien krijgt. Prins Bismarck heeft blijkbaar al zyn reactionaire hulp middelen in het werk gesteld, om de nationaal-libe- ralen tegen te werken. Ulk stelt hem zeer aardig voor als een ezeldrijver, die, daar zijn ezel (waarop het woord „liberaal" staat) gevallen is, slaat op den zak (sociaal democratie) waarmede het dier belast is. Het onderschrift luidt: „Men slaat op den zak, maar bedoeld den ezel te treffen Wat de Regeering wil is dus duidelijk genoeg uitgemaaktreaotie. De meest gematigde organeu beginuen dit in te zien; tal van nationaal-liberulen loopen tot de conservatie ven over, en zij die doordrongen zijn van de gevolgen eener reaotionaire politiek zien met vrees den uitslag eener verkiezing te gemoet, die een overwegenden invloed zal uitoefenen op het lot van Duitschland. Uit Italië wordt gemeld, dat het Vaticaun eene overeenkomst met Turkije heeft gesloten om alle ge schillen te vereffenen, terwijl met Duitschland de on derhandelingen reeds ver gevorderd zyn. De^Pause- lijke nuntius te Möncheu zou belast wordeu met de jurisdictie over de Pruisische bisschoppen. Naar men verzekert, worden in verscheidene steden meetings voorbereid ten gunste van de Italiaansche provincies, die bij andere rijken zyn ingedeeld*, Te Petersburg is een verandering in het ministerie gekomen. In de plaats van Von Reu tem, die door den Keizer met de St.^Audreas-orde is begiftigd en in een langen brief voor zijn uitstekende diensten bedankt wordt, \s de rijkscontroleur Greig minister van tiuauciën geworden. Szulsky kwam in Greigs plaats, en Peretz is als Szulsky's opvolger directeur van de Rijkskanselarij geworden. Petersburg en Konstauunopel zijii thans op vrij goeden voet; de ontruiming van Schurala gaai zonder hiuderiiis. Daarentegen gaat het met Griekenland nog uiet ge makkelijk, en in Syrië en Mesopotainië begint groote gisting te ontstaan ouder de Arabische bevolking. Aan het bezwaar van den Burgemeester van Amster dam zal nu worden tegemoetgekomen door de bewuste woorden weg te maken. Te Waddinxveen was het biljet aan het gebouw der Chr. nat. school aangeplakt, doch op verzoek van den Burgemeester verwijderd. Maandagnacht heeft de gewezen administrateur der garnizoens-infirmerie te Woerden, die wegens frauduleuse handelingen, in zijn betrekking gepleegd, gerechtelijk werd vervolgd, een einde aan zyn leven gemaakt. Hg laat vrouw en kinderen na. Een inzender in de Arnh. Ct. verdedigt de Ne- derland8che industrie tegen de hevige aanvallen, die zij in de laatste dagen heeft moeten verduren naar aanleiding van de Parijsche tentoonstelling. Hij wil niet voor anderen spreken, maar zegt, dat hg, zelf industrieel, zijne aanvraag om plaatsruimte te Parijs heeft ingetrokken „omdat de Nederlandsche hoofdcommissie e<n programma ontworpen heeft, dat mij zoo weinig voldeed, mg zoo weinig bescherming verleende voor mijne zaken, mg zoo weinig, ja, ik zou bijna zeggen, geen zekerheid bood, dat ik het ingezoudeue ia bruikbaren toestand zou terug ontvangen, en ein delijk omdat volgeus dut programma de twijfelachtige eer en dito voordeeleu vau eene tentoeustelling te duur zouden gekocht worden, want de inzenders fiioeteu thans bijna alles zelf betalen, als: vracht, vracht, assurantie, étalage enz. enz. terwyl de hoofd commissie volgens art. 5 van genoemd programma, niet verantwoordelijk is voor het eventueel bescha digen of het verlies vuu de ingezouden voorwerpen." Wij schijnen niet gelukkig te zijn* met onze hoofd commissies. Na al wat daarover gesohreveu is, naar aanleiding van onze hoofdcommissie te Philadelphia in 1876, had men thans wellicht eene betere zorg voor onze uutiouale industrie kunnen wachteu. Wan neer de voorwaarden zoo gesteld zijn, dat ze de inzenders afschrikken om voorwerpen van waarde beschikbaar te stellen, dan zijn die voorwaardeu slecht Terwijl de algeraeeue Commissie zich bezig hield met het ontwerpen en voorbereiden van een huldeblijk aan Z. K. H. prins Hendrik by gelegenheid vau zijn aan staand huwelyk, hebben zich ecnige vriendeu en beoe fenaars der schoone kunsten vereenigd, om priusis Maria vuu Pruisen, wunueer zij als gemalin van den prins zich in Nederland vestigt, een echt natiouuul ge schenk aau te bieden, dat, gelooven wij, geheel eenig iu zijn soort zal zijr. niet alleen, maar dat te vent een geheel eigenaardige beteekeuis zal hebben. Harerzijds heeft de Prinses ons volk reeds het bewijs gegeven zich met de vaderlandsche geschiedenis, vader- landsclie kunst en letteren meer dan oppervlakkig bekend te willen maken, door een man, daartoe de geschikte bij uitnemendheid, dr. L. II. Beyuen van 's-Gravenhage, tot zich te doen komen, om door hem op dat gebied te worden ingeleid. Weluu, de vereenigiug die wij hierboven bedoelden die belangstelling, dat streven hoog wuurdecreude, heeft het plan ontworpen, en reeds de maatregelen geuo.nuu tot de samenstelling van een album, bestaande uit bijdragen vau de tegenwoordige beoefenaars der fraaie letteren en schoone kunsten in Nederluud, en dut wel iu uitgebreiden zin. Het album zd dus omvatten; handschriften onzer dichters, letterkundigen en com ponisten; teekeningen onzer hedeuduagsohe meesters en bouwkunstenaars; schetsen en studiëu van onze beeldhouwers, kuustprocven onzer graveurs. Bij den hartelijken welkomstgroet dieu de Prinses op Neder- laadschen bodem waUht* zullen op deze wij/.e Neerland» kuustoefeua-rgn Hare Koninklijke Hoogheid een geheel eigenaardigen krans aanbieden van bloemen en vruch ten, op Neerlauds kunstgebied gekweekteen geschenk geheel uit eigen middelen, geheel uit eigen hand, uit eigen gemoed. Naar wy vernemen, heeft de Commissie, reeds van vele zijden de toezegging van bijdragen tot dit doel dat, oozes inziens, algemeene sympathie verwerven zal, ontvangen en heeft menige beroemde baud reeds pen of stift opgevat. De Commissie is samengesteld uit de heereuL. graaf van Liraburg Stirum, voorzitter; W. J. Hofdijk, ondervoorzitter; G. F. Westerman, penningmeester; P. H. Witkamp, Iste en N. Redtker Bisdom 2de secretaris A. J. de Bull, A. Caramel li, Willem Gruyter Jr., W. Hekkiug, J. W. Kaiser, L.Lingetnau C. E. Phlippeuu, Stracké, J. Tuuuinun, Henri Violtu. AmstCt.) )C De hooibouw is in deu Krimpenerwnard iu vollen gang, en voldoet aan de verwachting. Het hooi wordt goed en in overvloed gewonnen Het gras in de weide staal niet zoo gunstig, daarbij komt dat op enkele hofsteden de tongbluur ouder het vee is uitgebroken, wat zeer nadeelig is voor het zuivel. En daar de prijzen -van kaas en boter toch al veel lager zijn dan het vorige jaar, zal het voor sommige huurboeren een zorgvol jaar zijn. Ook Het tractaat van Berlijn is in het Engelsehe Hoogerhuis breedvoerig door Beacousfield en Salisbury verdedigd en door Granville en Dcsjfop sommige punten bestreden, doeh ceuig besluit voor of tegen de regecring is niet genomen. Granville laakte vooral de houding jegeus Griekenland, Derby's bezwaren goldet; inzonderheid de enorme verantwoordelijkheid die Engeland op zich laadt door het protectoraat over Aziatisch Rusland. Bij deze gelegenheid heeft Derby ook medegedeeld, dat hij voor eetiige maanden zijn ontslag genomen heeft tengevolge van een be sluit der regeering om Cyprus en eenig punt op de Aziatische kust ondanks de Porte te bezetten. Donderdag eerst komt het tractaat in het lagerhuis aan de orde. De oppositie zal het de regeering niei moeilijk maken; algemeen schijnt men in het fait accompli te berusten; de voorgestelde motie is zeer tam eu het iaat zich aauzien, dat de verrader lijke houdiug der regeeriug tegenover Griekenland de hoofdschotel vau het parlemeutair debat zal zijn. De regeeriug der Vereenigde staten ziet blijkbaar eene zaak van groot gewicht in de bezetting van Cyprus door de Engelscheu. Zij heeft het in 1876 opgeheven Amerikaansche consulaat te Malta hersteld, daar ze het waarschijnlijk niet onnoodig acht een oog iu 't zeil te houden in de Middellandsche zee, die nu naar de uitdrukking van een Frausch blad un lac Anglais geworden is. Tusschen Oostenrijk en Turkye hebben nog on derhandelingen plaats over de bezetting van Bosnië. Er is nog geen datum overeengekomen doch de Oos- tenryksche regeering heeft thans een datum aan de Porte gegeven, na weikeu zij niet meer onderhandelen, doch slechts handelen zd. Het gerucht dat aan Frankrijk het protectoraat over Tunis zou zyn aangeboden, maar Waddington het geweigerd heeft, begint in Parijs geloof te vinden, althans naar de oorrespondent der Köln. Zeit. mede deelt Doch niet Bismarck, maar Beacousfield zou he( aanbod hebben gedaan, wat ook wel zoo waar schgnlijk is. Thans zou de Prins van Wules in Parijs zijn om het aanbod te vernieuwen. De Frau- eche blauen spreken er intusschen volstrekt niet van Frankrijk zou zeker aan zulk een prottctoraat weinig hebben. De uitgifte van papieren geld tegen 3 pCt. rente is boven verwuchtiug goed geslaagd, wat de republikciusche bladen weer als een grooten triomf voor de republiek beschouwen, cn met eenig recht. Men had gerekend op eeu koers van 791/2 pCt. en en er is gekocht voor 86'/j pGt. De werkstakers te Anzin ziju nog niet aan 't werk, doch nog trek ken talrijke benden iu de streek rond. Men vreest dat de greve zich zal uitbreiden en op andere plaatsen hebben ook bedeukelijke verschijn selen zich vertoond. Twintig strikers zijn door de rechtbank te Valencien nes veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf; het waren bijua allen Bonapartisten. Terwijl in Engeland geheel de biytenlnudsche po- GOUDA, 23 Juli 1878. De Eerste Kamer is tot hervattiug der werkzaam heden bijeengeroepen tegen Dinsdag 30 Juli, 's avonds te 8 uren. Bij jhr. mr. C. J. A. deu Tex, voorzitter der hoofdcommissie voor het nationaal huldeblijk aan Z. K. II. prins Hendrik, is vanwege den prins een schrijven ontvangen, gedagteekend uit Bad Rippo- lu8au van 20 dezer, waariu wordt medegedeeld dat „Hd's. keuze zich thans bepaald heeft tot eeu fon tein, die als een nationaal aandenken van het a. s. huwelijk des Prinsen met H. K. H. prinses Marie van Pruisen, te Soestdjjk opgericht zou kuuneu worden." A Zaterdag jl. werd iu de Sociëteit: „Ons Gi- 'uoegen," alhier, de zomervergadering gehouden der ouderwijzersvereeuiging iu het 7e district van Zuid- Holland, onder de leiding van den schoolopziener ds. J. Broedelet. In deze zeer talrijke vergadering werJ o. a. een hoogst belangrijke rede gehouden door den heer J. J. Bertelman, leeraar in het teekeuen alhier. Deze gaf een schets van zijn leerwijze bij het teekenonderwijs, de gewijzigde methode van den Duitscher Tiefenbaoh. Een belangrijke reeks keurig uitgevoerde modellen door een van Bertelmans leerlingen geteekend maakte die leerwijze zeer aanschouwelijk en de resultaten, alreeds alhier ver kregen, zijn allergunstigst. Bij de discussien gaven de schoolopziener en de leden hun begeerte te ken nen, dat de heer Bertelman zgn methode door den druk puoliek zou maken. Op het schoolmuseum te Amsterdam is ook eeu reeks der bovengenoemde modellen te zien. X Op de kermis alhier zullen dit jaar de volgende vermakelijkheden voorkomen E. Basel), Cagliostro-théatreJ. Spork, Beelden galerij Wery, Honden- en Apen-theatreSmif, (Ie Reis om de Wereld Blanus en Dassie, Pa .rdenspel Huskens, Velocipede; Spriet, Mtchaniekspelde Groote Lucas eu de Tweelingkiuderen van Bodegraven. Dit alles op de Markt. Op den Singel zal voorts de Schouwburgtent ge plaatst worden van de het-ren Judels cn Bouwmees ter, terwijl iu Ons Geuoegeu de gewone amusementen te genieten zullen zijn. Uit eene mededeeling van de Standaard blijkt, dat de Burgemeester van Amsterdam vergunning voor het aanpl tkken van het bekende biljet der anti-rerolution- uairen geweigerd heeft, tenzij de woorden: //uitgeno men voor de rijkereh" er uit wegvielen, en dat te Bergambacht die biljetten op last van den Burge meester zijn afgescheurd. 0 ooder de .varkens begint de gewone janrlijksche nekte zich te vertoonen. De stand van de veldvruchten is verschillend. Pe hennepteelt zal dit jaar zeer uiteenloopeu. Som mige akkers staan goed en laat het gewas niets te wenschen over, terwijl andere er slecht bij staan eo ver beneden de middelmatige opbrengst zullen kijven. De aardappelen staan over het algemeen vrij goed. De droogte is evenwel oorzaak, dat op de zware gronden de vrucht klein valt, doch zeer goed van qualiteit is. De prijzen van deze soort gjo 5 6. Op de .lichte gronden zgn quantiteit en qualiteit voldoende. Deze worden meest voor eigen gebruik geteeld, zy hebben veel te lgden van ongedierte, vooral van rotten. De ziekte vertoont rich wel hier en daar op de bladeren, doch de knol sohijat ze nog niet aangetast te hebben. De tuinvruchten ondervinden in ruimen mate den invloed van de groote droogte. Algemeen klaagt men over de geringe hoeveelheid groenten. De oogst van de boomvruchten zal weinig zijn. pe appelbooraen, die nog het meest beloven, hebben iog veel nadeel ondervonden van de zoogenaamde trekmade. De directeur van de Ecole Municipale Colbert te Parijs, Leeft zich gewend tot het gemeentebestuur van Amsterdam met verzoek om inlichtingen voor ten bezoek dat hij met veertig zijner leerlingen van plan is te brengen aau Amsterdam, Rotterdam, den Haag en Haarlem, omstreeks half Augustus e. k. In ziju uitvoerig schrijven m«ldt hij dat de prefect van de Seine evenals de directeur vivement frappé ie la belle exposition de modèles et plans de traveaux publiés qui fgurent dans la section Neérlandaise, het voor de meergevorderde leerlingen van het hoogste belang achten dat z'y deze merkwaardige kunst werken zelveu iu oogeuschouw nemen. Iu de Kamper Ct. vinden wg melding gemaakt van een wegafsluiting, waarbij de voerman, zonder vau den wagen te moeten afstijgen, iu de gelegenheid is het hek te openen en weder te sluiteu, zonder eenige hulp van anderen. De inrichting is ongeveer als volgt: een basca- leercude plaatijzeren sluitboom, zoowat een palm in raiddellyn, waaraan een hik vau zwaar bandijzer is bevestigd, welk hek bg het op- en neêr bewegen van den sluitboom in eu uit elkander vouwt of scharnieren kan. Het openen eu sluiten van het hek kan reeds plaats hebben op ongeveer B meter sfstaud Vau den boom, waartoe niet anders aoodig is dau een kleine beweging met de hond aan een wiel, dat terzgde van de passage op een ijzeren staaf is bevestigd, op welke staaf of as een kamwieltje zit werkende op een kwadrant aan den sluitboom bevestigd. Het toestel kan daardoor op en neer bewogou worden door een tegeugewicht. Door gebruik te makeu van een vslschen sleutel heeft de coucierge van het Nutsgebouw te Arnhem zich deu toi gang weten te vtrschaffeu tot de geldkist der Reiiionsirautsche gemeente, die iu dat gebouw hare godsdienstoefeningen houdt. Nadat herhaalde malen geld wa» vermist, deed men Zondag eenige gèmerktc guldeus in de bus, die kort daarop waren verdwenen en in den zak van den concierge werden gevouden. Hg werd terstond in hechtenis genomen en üaar het huis van arrest overgebracht. 4 In het jaarverslag van de Nederlandsche Vereeni giug tot afschaffing vaü sterken drauk leest inen, dat het Nederlaudsche volk per hoofd en per jaar 71/* aan jenever verkwist en dat aan rundvleesch nog geen fbl/6 wordt uitgegeven. Te Sevilla is het zoo warm, dat de stad besloten heeft tot den aankoop van zoovele waayers als er leden vau den Gemeenteraad ziju. De leden verklaar den zonder dit verkoelingsmiddel niet te kunnen Vergaderen. Het stelsel van dijksbeslng, dat onder de leiding van den heer F. H. H. Borret, lid van de Tweede Kamer en rentmeester der domeinen van Z. K. H. prins Frederlk der Nederlanden, op sommige plaatsen in Noord*Brabnut wordt toegepast, en waarop de aandacht van betrokken besturen door den Minister vai( waterstaat is gevestigd, bestaat uit een gewoon sprêidsel vnn riet, bezet, in plaats van met tuinen, met gegulvnniseerd ijzerdrond, dat door palen, waaraan een draadnagel bevestigd is, wordt neer- en aan den grond gehouden. In de vervanging der tuinen door gegalvaniseerd yzerdruad ligt dus de eigenaardigheid van dit stelsel. Hierdoor zou, naar het gevoelen der ingenieurs, aan wie het onderzoek werd opgedragen, eene be sparing van kosten ten bedrage van een derde ver kregen worden; ook zijn zij van meening, dat het bovenomschreven dyksbeslag met de verschillende elders gebruikelijke soorten van noodbeslag, voor zoo veel het weerstandbiedend vermogen betreft, kan wedijveren. Intttsschen zou voor het vestigen van eene bepaalde meening het nemen van vergelijkende proeven met de verschillende soorten van dyksbeslag noodig zgn. Men schrgft aan de L. CtToen de boeren aan den hooibouw waren, die opperbest is uitgevallen, hadden zij liefst geen regen, hoewel de behoefte aan eene goede vlaag niet kon ontkend worden. Ook de tuinders verlangden naar regen, als de ziekte onder de aardappelen hierdoor maar niet ontstaan mocht. Nu het hooi binnen is en er toch al eene menigte aardappelen is verstorven, zonder gebloeid te hebben; want het is lang gebleken dat de schimmelplant, die op den aardappel woekert, het loof vroegtijdig doodt en bij regenbuien zich spoedig aau den knol mede deelt, waardoor het verderf ontstaat, nu verlangt iedereeu naar regen. Het is dan ook zeer droog eu de moezerijen lijden er het meeste bij. Er kan gepoot noch gezaaid worden en de bloemkool is onder het gewas wel de minste. De snijboonen zijn anders mooi vooruitgekomen. Dan volgen de bouwlanden, waarop haver en boonec het ook zeer droog hebben, terwijl het grasland ook al kaal begint te worden. Wat misschien niet mag vergeten woeden is dat menige ledige regenbak aau de huisvrouw kwelling baart. Dagelijks worden er versche lauweren gevlochten in de kroon van de dienstmaagd, die 65 jaar lang bij eene zelfde familie diende. De zeldzaamheid betwisten wij volstrekt niet, maar wel de verdienste van de laatste tien of twintig jaar. Dat eene keukemeid op haar 60ste of 70ste jaar naar geen andere dienst omziet of een huwelijk sluit is, dunkt ons, zeer natuurlijk en er bleef haar dus uiet veel andera over dau bij de familie te blijven waar zij was, zo# deze haar houden wilde. Aau de familie echter kdftt hulde toe, dat zij eene oude trouwe dienstmaagd niet op straat heeft gezet toen deze slechts weinig dienst meer doen kon. (Arnh. Ct.) Volgens het Eo. Zondagsblad zal eeu adres aan deu kouiug geteekend worden, waarin tegenover het volkspetitionuement, dat als volksmisleiding beschouwd wordt, de verklaring wördt afgelegd: dat de ouderteekeuaren onschuldig ziju aau deze zonde; dat zij, zooveel in hun vermogeü is, hun invloed willen aanwenden om hen, die mochten meenen, den koning te moeten beschuldigen van gebrek aan belang stelling in hun zieleheil, van hunne dwaling te over tuigen ten slotte wordt gevraagd om milde uitvoering vau dis bepalingen der wet, welke op het godsdienst onderwijs betrekkiug hebbeu. Allen, die aan dit protest wenschen deel te nemeu, worden uitgenoodigd zieh bij briefkaart ten spoedig3te aan te melden bij de redactie van het Eo. Zondagsbl. De Meppeier boterkoopers hebben besloten zich met een gemotiveerd adres tot den geraeeuti raad van Amersfoort te wenden, houdende verzoek, iu navol ging van voorname handelsplaatsen in België, g. a. Luik, krachtige maatregelen te willen nemen, dat op de markt kunstboter niet voor natuurlijke boter worde verkocht. Iu voornoemde Belgische plaatsen zijn op de overtredingen straffen bedreigd. Verder is bepaald, adhaesie van 't ad res te verzoeken aan de Kamers van K. en F. te Mrppel, Deventer, Zwolle, Amsterdam en aan 't hooldbestuur der vereenigingen voor land bouw en veeteelt van Utrecht en Drente. Bij den bejaarden zadelmaker Zarecky in een Hou- gaarsch stadje ontstond brand. De grijsaard ging naar buiten, doch keerde weder iu het brandende gebouw terug. Zijn 80 jarige gebrekkige vrouw wilde hij redden; zijne krachten schoten echter tekort, en daar hij weigerde zonder zijue vrouw de woning te verlaten en de omstanders het gevaar te groot achtten om hulp te bieden, verbrandden beiden; men vond de twee verkoolde lijken naast elkander. Twee jaren geleden hadden zij hun gouden huwelijksfeest gevierd. Volgens het te Petersburg versohijnende blad Vedo- mosti, zijn de beide cirkelroude Russische oorlog schepen, gebouwd naar het plan van den vice-ndmiraal Popoff, en daarom popofka's genaamd, ouder het bevel van vice—admiraal Tchikatcheff deu Donau opgestoomd om te onderzoeken of de sohepen in sterken stroom aldnar naar het roer zouden luisteren. Men nam bij Sulina loodsen aan boord en alles liep uit om de cirkelronde schepen te zien voorbijgaan. Tegen den stroom op ging alles goed, doch toen men den 17den Juni het anker lichtte om de rivier af te gaan, begon het schip voortdurend iu de rondte te draaien en was het door geen beweging der machine of van het loer tot vooruitgaan te brengen, zoodat het evenals een stuk hout draaiende de rivier afdreef. Naderhand, toen het sobip iu de ruimte kwam, kon men het weder slaags brengen en de reis naar Odessa vervolgen. Hetzelfde gebeurde met de andere popofka, de Novgorod. Aan het hoofd van het „Rotterdamsch Nieuwsblad" komt een ingezonden stuk voor, beschouwingen be vattende over en uaar aanleiding onze oppositie op de Parijsche tentoonstelling. De schrijver wijst er op hoe zeer de mededeelingen die in 't begin tot on9 kwamen van de latere verschillen; rooskleurig als ze aanvankelijk waren, zoo ongunstig zgn ze nu. Nu heet het dat de gelden niet goed zijn besteed en dat de commisie slecht is zamengesteld. De steller beeft de tentoonstelling nog niet bezocht, maar afgaande op vertrouwde berichten, gelooft hij wel dat de Nederl. afdeeling veel te wenschen overlaat. Maar om nu te concludeeren, dat de comissie of elk harer leden ongeschikt is, gaat uiet aan. Hij twijfelt er volstrekt niet aan dat ijverige en bekwame mannen in de commissie zitting hebben, maar iets anders is 't of er genoeg onder zijn, die tegen de zeer moeilijke taak, welke hun werd opgedragen, zijn opgewassen. De wijze waarop in den laatsten tijd de commissies worden samengesteld, keurt de schrijver zeer af. Zulk een commissie mag zich van haar taak kwijten beter dan men verwacht had, maar dit is meer geluk dan wijsheid eu is ook uitsluitend te danken aan de eenige goede elementen die er zitting in hadden. Wil men met meer vrucht gewerkt zien op ten- 4 toonstellingen dan zal men vooral het oog moeten vestigen op hen, die reed9 ondervinding op dit ge bied hebben opgedaau. De schrijver wyst om het gewicht daarvan te doen uitkomen op den heer Muys ken. Deze heeft te Philadelphia uitstekende diénsten bewezen, zoowel aan ons land als jegens de iuzenders. Maar had hij niet te Weenen de noodige ondervinding opgedaan en kon bij bij deze niet teu nutte aanwen den te Philadelphia? Waarom nu den beer Muysken niet aangezocht voor de Parijsche tentoonstelling? Maar neen, geko zen werd eeu ander architect, op wiens bekwaamheden wij niets willen afdingen, zegt de schrijver, maar die op het gebied van wereldtentoonstellingen een nieu weling was. Men zegt, dat de heef Muysken te duur zou ge weest zijn, maar een glimlach komt ons op de lippen, zegt de schrijver, wanneer wij deuken aan het sub sidie van ƒ235000. Een nieuwe methode vau glasversiering is door Aubriot in Amerika uitgevonden. Na zorgvuldige reiniging van het glas wordt een laag emailverf, met gomwater aaugemengd, opgebracht en bg matige warmte gedroogd. Dau wordt een mal met de ge- weuschte versiering opgelegd en op onbedekte plaat sen de verf met een borstel verwijderd. Het glas wordt dau op een raam gelegd en bedekt met een stuk tulle van denzelfden vorm als de versiering. Het geheel wordt dan iu een kist gebracht, op den bodem waarvan zich een voorraad zeer fijn verdeelde, drooge éinailverf bevindt, die door een stroom heette lucht tegen het glas wordt aangeblazen, waar ze op de onbedekte plaatsen zich vasthecht. De kast wordt dan in een stoomkamer geplaatst, waariu door op lossing der gom de kleurstof op het glas bevestigd wordt. Ten slotte wordt de kleur in een oven in gebrand. Uit het thans ontvangen officieel verslag van de zitting der Tweede Kamer blijkt, dat de Minister van binueulandsche zaken, ter gelegenheid van de wet op de longziekte, zeer categorisch verklaard heeft dat de Regeering den maatregel, waardoor alle uit voer van vee uit Duitschland over Nederland naar Engeland belet wordt, streng volhoudt. (Bijblad bl. 1392.) De Leidsche Courant meldt, dat iu de gemeenten Zoetervvoude en leiderdorp ter teekening circuleert een adres aan de Directie vnn den spoorweg Leiden Woerden, ter verkrijging van eene halte op dien spoorweg aan den Weipoortschen weg. Vroeger was daarop uitzicht gegeven, maar uit den in den laat sten tijd gedane aanbestedingen mag meu met grond afleiden, dat de Directie van dat plan heeft afgezien. Intusschen acht men in die streek het verkrijgen van die halte van groot gewicht, niet alleeu voor het reizend publiek, maar ook en vooral voor het rechtsireek-ch vervoer van vee en landbouwproducten naar het buitenland, dat op die wijze vrij wat ge makkelijker eu doeltreffender zou kunnen plaats heb ben dan nu het geval is. GEBOREN: 20 Juli. Willetnina, onders J. van Eijk co A. van der Woewel. 21 Cornells, ouders C. de Yroedt c» A Aï Cornet. Muit.na Christin®, ouders E. de Jong tn M. G. Mulder. 0\ERLEUEN: 20 Juli A. Helhman, 85 j. 10 m C. A. Verhoef, 2 j. ju. 21 L. vau Eijk, 3 j. 5 in A. Wildschut. 00 j 11 in. 22. J. Lmnns, 2 j. 5 iu. J. A Sloop'eDdaal, 19 d. G. N. Rou\\»au, 55 j

Goudsche Courant | 1878 | | pagina 2