APVERTENTIÈM. POLITIE. MARKTBERICHTEN. Burgerlijke Stand. Gouda Gouderak: Stolwijk Haastrecht: Reeuwijk Waddinxveen: Zuudiigavaud a. at. zal iu hOns Genoegen" weder een concert plaats hebben van het muziekoorps der Grenadiers onder directie ran den heer Völlraar. Een dergelyke prachtige muziekuitvoering behoeft voorzeker geen aanbeveling, vooral niet in deze dagen, nu de heerlijke avonden opzichzelf reeds tot een bezoek aan Ons Genoegens tuin uitlokken. De reden, waarom wy onze lezers toch op dit concert willeu wijzen is deze, dat wy kunnen mede- deeleu dat zich in de pauze de Rotterdamsche Liedtrtaftl Jmpkion zal doen hooren, die reeds eene gunstige bekendheid verwierf. Men deelt ons althans mede, dat de uitvoeringen der Liedertafel inderdaad kunstgenot verschaffen en mocht het zijn, dat haar eerste optreden hier ter stede waardeering vond, 't zou niet onmogelijk zijn, dat een meer complete uitvoering op deze eerste kennismaking volgde. Hedenmorgen werd het stoffelijk overschot van den Heer G. N. Bouwman, gepensioneerd luitenant kwartiermeester, met militaire eerbewijzen ter aarde besteld. Dinsdag jl. werd aan de tapperij van C. Leeflang op de Turfmarkt alhier een bezoek gebracht door iemand, die niet Uitsluitend tot doei scheen te hebben zich bij de heerschende hitte mei een dronk te verfrisschen. Hij trachtte althans al spoedig een keurig bewerkte gouden ketting van de hand te zetten, terwijl hij een tweede dito aan den broeder van Leeflang ter hand te stelde met verzoek die te willen brengen in de bank van leening onder bewering wat con tanten noodig te hebben welke persoon voor zijn moeite het beleenbriefje zou mogen houden, Deze begaf zich naar den heer Beusekamp, met verzoek de ketting te taxeeren, die echter juist van wege de politie kennis htfd gekregcu dat er een ketting vermist was. Bij onderzoek bleek echter dat dit deze ketting niet was, doch toen de politie ter oore kwam dat dezelfde persoon, die deze ket ting had aangeboden, noch een tweede had van de hand willen zetten, vond zy genoeg reden een on derzoek iu het werk te stellen. Daarbij bleek dat hij nog een twaalftal gouden kettingen in zijn bezit had, die hij na ondervraagd te zijn beweerde van zijn broeder te hebben ontvangen, die in dienst was by van Gend en Loos Hij werd natuurlijk daarop gearresteerd. De geraeenterekening van Waddinxveen beloopt •over 1877 in ontvangst 23,591.03, in uitgaaf $1,551.7S6. Aan boofdelyken omslag is ontvan gen ƒ7250,06. terwyl voor het onderwijs is uitge geven 7184.17*. De verleende subsidie aan het Borgerlyk Armbestuur bedroeg 2850. Bij de verkiezing voor een lid vau den gemeenteraad te Reeuwyk zyn ingeleverd 79 stembiljetten. De uitslag is dat eene herstemming moet plaats hebben tussehen Leonardus Kompier en Adrianus Heij, Gz. De goedkoope trein van Den Haag, Rotterdam, Gouda en Amsterdam vervoerde gisteren uit al die plaatsen gezamenlijk 3500 pleizierreizigers naar Arnhem. In bet tijdperk van 16 Juni tot 13 Juli zijn, blijkens by het dep. van Binnenlandsche Zaken in gekomen ambtsberichten, door longziekte aangetast in Gelderland 4 runderen, in Zuidholland 31, in Friesland 2in het geheel 37 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 64 runderen door die ziekte aangetast. De commissie, die zich te Arasterdam gevormd heeft om op 24 Augustus feestelijkheden te houden, bij gelegenheid van het huwelijk van prins Hendrik, heeft van dit voornemen afgezien. Op dien dag zal echter in het Palcis voor Volksvlijt een groot feest plaats hebben. Als de Prins met zijne gade Amstenlam bezoekt, zullen de openbare feestelijkhe den geschieden, die oorspronkelijk door de commis sie op 24 Aug. waren bepaald. Eenige leden uit haar midden hebben Maaudag een onderhoud gehad met den Burgemeester, ten einde zijn oordeel over het plan te vernemen, vergunning te vragen voor een optocht enz. De commissie bestaat uit bestuursleden van werkliedenvereenigingen, liedertafels enz., byge- 6taan door eenige andere heeren, die voor de zaak ingenomenheid betoonen. (Ubl) Het bond der rustende schuttcryen van Zuid- Holland, ten vorige jare opgericht, begint teekenen van leven te geven. Wij vernemen, dat thans in het Westland monsteringen worden gehouden door den majoor van het eerste bataljon. Een groot aan tal schatters in de gemeenten Naaldwyk, de Lier, Maasland, Monster en 's Gravesaude beeft zich reeds aangeboden tot het houden van oefeningen in het schijfschieten en verder in den wapenhandel. Wij vernemen tevens, dat dergelijke mousteringen nog deze week zullen plaats hebben te Rijswijk en Voor burg en in den aanvang !der volgende maand in de gemeenten Loosduinen, Wateringen, 't Hof van Delft en Vlaardinger-Ambacht. Alle officieren zijn met den besten geest bezield en wenschen niets liever dan om al hun krachten in te spannen, om de rustende schutterijen den titel van urustend4 te doen verliezen. {Fad.) De Nederlandsehe openbare-hulponderwijzersver- eeniging zal haar vierde algemeene vergadering houden op 3 Augustus. Op de punten van bespreking komen o. a. de volgende onderwerpen voor. De Vereeniging zal zich wenden tot den Minister van oorlog ora voor hulponderwijzers (miliciens) vrijstelling of verkorting van den werkelijkeu dienst te verzoeken. Het is in het nadeel van het onderwijs en van de vrouw, dat zij als werkkracht iu de school voor het geven van gewoon lager onderwys optreedt. Ook de burgemeester van Zutfen (de heer Coenen, lid vnn de Eerste Kamer), heeft bevel gegeven de aanplakbiljetten van het Comité voor 't zoogenaamde volks-petitionnement van de aanplakborden te ver wijderen. De FriescAe Ct. wijst er op, dat door aanneming van art. 81 der onderwijs-wet feitelijk voor de klasse der proletariërs de leerplicht zal worden ingevoerd. Indien men den moed had om de wet-van Houten op deu kinderarbeid, ook op den veldarbeid toe te passen, dan zou men nog een belangrijke schrede vooruit zijn gegaan op den weg tot den leerplicht. Dan zou de Kamer zich echter al weder aan een wreedheid moeten schuldig maken. Gelijk zij thans wreed is geweest jegens de proletariërs, zou zij het dan moeten zijn jegens den landbouwenden stand in het algemeen, die in drukke tijden al wat kiud heet en maar de handen kan roereu, 'geheele dagen in beslag neemt voor den landarbeid en juist daardoor de toekomstige dorpsbewoners berooft van de school en laat opleiden tot vroegtijdige verwildering, want bet werken op den akker met volwassenen bederft het kind in zijne jeugd. Ten opzichte der armen is de Tweede Kamer wreed geweest, toen zy art 81 der onderwijs-wet aannam, doch het is eene hoogst nuttige wreedheid, de wreedheid vau deu hovenier, die niet schroomt de weelderige takken vau den vruchtboom af te snijden, de wreedheid van deu chirurgijn, die zich niet ontziet pijn te doen, als hij weet, dat daardoor de patient in de toekomst behouden blyft. De Fr. Ct. hoopt, dat de Tweede Kamer zich in staat moge gevoelen tot nog een der gelijke wreedheid als zij reeds heeft gepleegd door de aanneming van art. 81 der schoolwet. Voor de arrond.-rechtbank te Roermond stond dezer dagen terecht zekere G. van de Wijdeven, arbeider. Den 6n Juni had hij zich met den landbouwer Vacssen, bij wieu hij in den kost was, naar Budel begeven, ten einde hem behulpzaam te zijn in het koopen van een rund. Vaessen had behalve eenig zilvergeld 3 bankbilletten, elk van 25, by zich, die by in een kerkboekje had gestoken. Onderweg bood zich v. d. W. aan, dit boekje voor V. te dragen, wat deze echter afsloeg. Na deze weigering onthaalde v. d. W. zijn kostbaas op een gesmeerd broodje, waarvan deze echter weinig nuttigde, vermits hij het zeer bitter van smaak vond en daarenboven onmid dellijk door pijn en verlamming overvallen werd. In dieu toestand werd hy, te Budel gekomen, te bed gelegd en kerkelijk bedieud. V. d. W.die hem oppaste, wist nu het kerkboekje machtig te worden en de drie bankbilletten daaruit te ontvreemden. Hij keerde daarna naar Weert terug, voorgevende de vrouw van den lijder met diens toestand bekend te maken. Intusschen werd de diefstal spoedig ontdekt en de bankbilletten op den akker van deu beschul digde onder een steen teruggevonden. De beschul digde bekende den diefstal, maar ontkende Vaessen te hebben willen vergiftigen: voor dit laatste feit werd hij dan ook, uit gemis aan bewijs, niet vervolgd. De rechtbank veroordeelde hem tot één jaar cellu laire gevangenisstraf. Te Woolwich is een nieuw moordtuig uitgevonden men noemt hetde handtorpedo. Dit voorwerp wordt met de hand in vijandelijke booten geworpen en bestaat glleen uit schietkatoen, dat tot ballen van drie a vier pond wordt saamgeperst. Daarin bevindt zich een lont, die den weggeworpen bal uiet langen draud verbindt aan een pistool, dat in de hand wordt ge houden, en slechts afgedrukt behoeft te worden om bet projectiel te doen spriugen. Met zulk een bal heeft men een granietblok van vijf ton doen springen. Op den 19den dezer werd te 's-Gravenhage door bet Hoofdcomité van het Roode Kruisonder wel willende medewerking van de Directie der Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij, eene proef genomen met een goederenwagen, tot het vervoer var» zieken en gekwetsten ingerichtvolgens het stelsel van den Poolschen ingenieur Zavadowsky, een stelsel dat in den jongsten oosterschen oorlog met zulk een uit stekend gevolg is toegepast. De inrichting bestaat hoofdzakelijk in een toestel van hangende touwen, die van boven aan een dwars gespannen touw zyn bevestigd en onder aan haken in den bodem van den wagen zyn vastgemaakt. Op verschillende hoogten kunnen de draagbaren in lissen van deze touwen worden opgehangen, zoo, dat in een wagen acht lijders in liggende houding op doelmatige wijze kunnen worden verroerd. Het groote voordeel bestaat boven dien in tijd van oorlog daarin, dat het materieel (touw, hout en ijzeren haken) bijna overal te vinden is en overigens zonder veel moeite kan worden mede genomen. In tegenwoordigheid van den inspeeteur-Generaai van den geneeskundigen dienst, officieren van gezond heid, leden der permanente militaire spoorwégeom- missie en van de 's-Gravènhaagsche afdeeling van het Roode Kruis werd een proeftocht gedaan naar Delft en terug. Algemeen was men over deu uitslag zeer voldaan. Het bleek toch, dat de schommelende beweging der brancards, in de touwen hangende, betrekkelijk zeer gering was en dut lyders, op stevige baren geplaatst, op een doelmatige wijze zonder schokkeu kunnen worden vervoerd. Zelfs was de schommeling geringer dan die van vaste op knijp- veeren rustende brancards, volgens het stelsel van Lipowsky, dat voor algemeene toepassing te kostbaar is. De slotsom der beschouwingen van de deskundigen was, dat de wyze van gekwetsten vervoer langs spoor wegen, aangegeven door Zavadowsky uit een praclisch oogpunt bijzonder aanbeveling verdient. Het moet toch het streven zijn zoowel van de militaire overheid als van de vereeniging van het Roode Kruis in tijd van oorlog eenvoudige eu doelmatige middelen van vervoer te hebben, uit stoffen, die bijna nergens ontbreken. Een Engelsehe spoorweg-maatschappij heeft, met het oog op het „eomfort" van reizigers in deze dagen van buitengewoon hoogc temperatuur, het wenscheiijk geacht op verschillende stations op het perron een glas water met kunstmatig ijs verkrijg baar te stellen tegen betaling van écu penny. De reizigers behoeven hunne eoupé's niet te verlaten, maar het glas water zal door het portier aan den dorstige ter verfrissching worden overhandigd. Voor- loopig zal dit op de lijn LondenBrighten, waar geregeld pleiziertreinen loopen, iu praetijk worden gebracht, maar te oordcelen naar den algemeenen bijval, verwaeht men dat andere mmitsehappijen weldra dat loffelijk voorbeeld zullen volgen. Misschien zouden Nederlandsehe spoorwegmaat schappijen auu de reizigers deuzelfdcu dienst kunnen bewyzen. Voor eenigen tijd heeft de Spaansche regneringhet Fransche gouvernement verzoeht eene Spiansche dame van hoogen rang, die zieh in Frankryk bevond, nau te houden en uit te leveren. Zij had, iu vereeniging met andere personen van aanzienlijken naam, door diefstal zich meester gemaakt van de fabelachtige som van 10 millioen fr. Vrijdag jl. is zy ie Auteuil, waar zy zich schuil hield, in verzekerde bewaring genomen en spoedig daarna overgeleverd aan de Spaansche politie. De Tijd meldt dat Zondag in een koffiehuis in de Warmoesstraat te Amsterdam gehouden werd de eerste vergadering in Nederland van eene nieuw opge richte sociaal-democratische vereeniging, die het I)uit- sche programmajalthans in beginsel, heeft aangenomen. De president van het Nederlaudsch Werklieden verbond eu eenige Duitsche sociaal-democraten wa ren er tegenwoordig. Betreffende deze nieuwe vereeniging verneemt men, dat zij is een uitvloeisel van een beslu'.t op de jongste algemeene vergadering van het Nederlaudsch werkliedenverbond gedurende de Kerstdagen van 1877 aldaar gehouden. Ofschoon het algemeen bestuur zicrh niet met de oprichting kon vereenigen, werd door de meerderheid der leden daartoe bij stemming besloten, en het lidmaaisohap niet alleen opengesteld voor werklieden, maar voor iedereen. Zondag is voorloopig een bestuur gekozen, bestaande uit negen personen, waarbij zich nog zeven leden als commissie hebben aangesloten, die gezamenlijk een concept der statuten zullen opmaken, waarvoor het Duitsche program als model is gekozen. Deze commissie zal dezer dagen vergaderen en de resultaten van hare bemoeiingen Zondag a. s. iu eene vergadering van leden bekend maken. Aanvankelijk is nog geen groot getal leden toegetreden, omdat vejen zich tegen den naam der vereeniging van sociaal-democratische verzetten. Mocht men echter kannen goedvinden, om dezen naam te wijzigen of te veranderen naar gelang van het verschil der omstandigheden aldaar met ouze naburen, dan verklaarden velen zich bereid mede te zullen werken tot het verkrijgen van alge meen verplicht kosteloos onderwijs, algemeen stem recht, enz. AmsterdCt.) Het volgende stuk, voorkomende iu de Financier onder redactie van den heer J. Pik te Groningen, nemen wij ora de belangrijkheid van het onderwerp jn zijn geheel over. Misbruiken op financieel ombied. III. De Hollandsche Premieen Rente- bank. De Duitsche Crediet- en Spaarbank. Loterijen. Huurloten. Ofschoon we niet mogen onderstellen, dat vele onzer lezers zich inlaten met instelliugen als wij hierboven hebben genoemd, komt het ons toch niet ongepast voor eenige oogeublikken daarbij stil te staan. Wijlen de Holl. Premie- en Reutebauk (Qarl. Bruck fc Co.) belastte zich „met den verkoop vau effecten tot den koers van den dag, zoowel a contant als tegen maandelijksehe afbetaling." De heeren Carl Brack Co., begaan met het lot der arme stum- perts, die geld te veel hadden om het renteloos ie laten liggen en te weinig om er effecten voor te koopen, wensohten iedereen in de gelegenheid te stellen zijn penningen op doeltreffende wijze te beleggen, ten einde hem zoo doende aan te moedi gen tot sparen. Wel zou men zich kunnen wenden tot spaarkassen, maar zoo lezen wij in het Plan tn de Groudslageu der Bank „niet overal zijn ipaarkassen, en daar waar deze zijn, ontbreekt de gelelgenheid om het sparen door de hoop en het vooruitzicht op mogelijke kansen aangenaam te maken." Verstokte zondaar, die niet een traan stort bij zoo veel grootheid van ziel als de heeren Bruck hier aan den dag leggen, de heeren Bruck, die niet slechts gelegenheid wilden verschaffen tot sparen, maar daarenboven „de hoop eu het vooruitzicht" wenschten aan te bieden „op mogelijke kansen." Laat ons zien, hoe die heeren zich van die dub bele taak hebben gekweten. Tegen een maandelijksehe betaling van een aange geven bedrag, gedurende zeker aantal maanden, werdeu door de heeren Bruck eenige loten geleverd. Om de keuze zoo ruim mogelijk te maken, bad men verschillende combinatiën gevormd, die op onder scheidene voorwaarden verkrijgbaar werdeii gesteld. Bezien wij een enkele dier combinatiën van nabij Combinatie C., ua betaling van 800 in 29 maan delijksehe termijnen, werd door de Buuk geleverd 2 Am9t. Loten a 100 200 2 Rotfc. 100 200 2 Loten Gem. Cred. 85 170 2 Weener Rudolf St. 14 28 Samen 598. Voor 800 ontving men dus slechts een waarde in effecten van ca. 598. Daar die effecten eerst geleverd werden na de be taling van den laatsten termijn, liep de bank niet de minste risico van wanbetaling, terwyl de deel nemers daarentegen wel vertrouwen moesten stellen in de Bank. En ongelukkig de arme sukkels die, hetzij door sterfte, hetzij door ziekte, inet de laatste Ier mijnen iu gebreke bleven, nadat zij alle vorige stipt hadden voldaan. Natuurlijk verloren zij hun recht op het bezit der effecten, terwyl de gestorte gelden niet werden gerestitueerd. Bij het Hoofdcomité voor de IJszeevaart zyn, naar wy met genoegen vernemen, gunstige berichten van de Willem Barendz ingekomen. Maandag is n.l. van het eiland Vardoë, ten N. O. van Noorwegen gelegen, een telegram ontvangen, meldendedat de Barendz aldaar voor écu dug liet anker had laten vallen, ten eiude de brieven op de post te doen bezorgen, dat alles wel was aan boord en de reis tot dusver naar wensch was gegaan. Een 12jarige knaap te Arnhem, wien naar zijn oordeel geen vrije tyd geyqeg werd gelaten, maat die steeds tot studeeren werd aangezet, las in een der couranten, dat, in een naburige stad een bak kersknecht werd gevraagd. Zonder iets te zeggen, wandelde hij in pi tats van naar school, naar bedoelde stad, des nachts goede mcnschen gastvrijheid verzoe kende. Telegrammen, wijd en zijd verzonden, hiel pen niet en eerst na zes dagen mocht men er in slagen hem te vinden, terwijl hij bezig was met de broodmand op den schouder brood bij de klan ten rond te brengen. Het aantal weekbladen zal eerlang weer met één vermeerderd worden Bij den uitgever W. G. L. De Nobel, te Haarlem, zal met 8 Augustus a. s. worden uitgegeven éen „Geschiedkundig en Wetenschappelijk Weekblad voor hei Nederlandsehe volk", onder redactie van P. Vergers. Het doel van dit blad is, de kennis onzer gescbiedeuis meer algemeen te maken en by andere nuttige zaken den lezer een degelijke lectuur te bezorgen Dezer dagen is bij het Berlijnsche gereohtshof behandeld de zaak van het informatiebureau Mutua Confdentiafirma Wijs Muller, aldaar. De Berlijn sche bladen berichten dienaangaande het volgende: De Mutua Confldentia, 'onder directie van zekeren Gompertsz te Parijs, te Berlijn onder bestuur van den procuratiehouder Waal, is eene vereeniging van ongeveer 20,000 leden, ten doel hebbende bij nalatige schuldenaars geldeu iu te vorderen zonder gerechtelijke vervolging, alleen door moreele pressie. Dit bestaat hierin dat na aangifte bij de directie de schuldenaar wordt aangemaand, binuen een bepaalden termijn zijne schuld te voldoen. In geval vau weigering wordt de aanmaning herhaald, onder mededeeliug dat bij gebreke van betaling zijn naam vermeid zal worden iu de „partiouliere mededeelingen," die aan ieder lid der vereeniging worden toegezouden. Deze maatregel was toegepast op vier firma's. Ten gevolge daarvan had het openbaar miuisterie tegen de be ambten vnn genoemd bureau eene aanklacht inge diend wegens dwang. De beschuldigden ontkenden, eenig voornemen ter uitoefening van dwang te hebben gehad en stelden hunne handeling voor als bestaand gebruik iu de handelswereld. Het openbaar minis terie was echter niet slechts van oordeel dat de toegepaste maatregel, invordering onder dwang, in strijd met de wet was, maar aohtte ook de vermelding van namen op de lijsten der „particuliere mededee lingen" beleedigend, daar het uiemand onverschillig kou zijn of hij tegenover 20,000 personen als nalatig betaler weld aaugewezen. Op grond daarvan eischte het openbaar miuislcrie toepassing eener wetsbepaliug, volgens welke de beklaagden gestraft moeten worden met boete van 100 tot 1350 mark. De verdediger wees daarentegen op het feit dat wel ouwilligen gevoelig worden getroffen, maar dat men met de instelling over het algemeen ouder de mannen van zuken alleszins tevreden is. Van openlijke beleediging kon hier geen sprake zijn, daar de bedoelde „mede deelingen" streng geheim blijven. Bovendien bestaan er iu Pruisen reeds lang dergelijke inrichtingen, zonder dat nog ooit een openbaar minister een aan klacht er tegen heeft ingediend. Het gerechtshof heeft zich met de zienswijze vnn den verdediger ver- eeitigd eu mitsdieu de beklaagden vrijgesproken. Worden, door de uitbreiding der bevolking, de gevaarlijke diersoorten meer en meer uit Europa ver drongen, zoo al niet grootelijks in aantal verminderd of uitgedelgd, nu en clan deeleu de dagbladen toch noch vneselijke gebeurtenissen mede, die bewijzen dat de strijd tegen het wild gedierte nog uiet ge ëindigd is Zoo wordt thans uit Argenton (dep. de 1' ludre) het volgende gemeld; Een groote wolf beeft zioh dezer dagcu in de aangrenzende gemeenten vertoout eu grooten schrik verspreid. Zeven menschen, dertig schapen en vele geiten zyn meer en minder zwaar door tand en klauw van dit vreeselijke dier verwond. Onder die slachtoffers bevindt zich eene vrouw, die hare geiten hoedde, en in het bosch zat met haar kiud op den schoot, toen de wolf haar naderde, zich op haar wierp, haar het kind ontrukte, eu er meö wegliep iu het bosch. Jammerend snelde de moeder haar kind na. De wolf liet bet vallen, maar keerde zich ua woedend tot haar, rukte haar de linkerborst af» verbrijzelde haar de ouderkaak, en en viel daarna een maaier aan, die op het geschreeuw toesnelde. Deze man, die bekend stond herkulische krachten te bezitten, vocht lijf tegen lijf met het verschrikkelijk dier, en werd het eenige oogenblikken in zooverre meester dot hij hfct ouder de knie had maar toch hield de kracht van den wolf eindelijk de overhand, wnut hij wist zioh los te wringen, eu nam de vlucht, den maaier in deernis vaardigen toestand achterlatende. De duim van de rechterhand en een oor waren hem afgescheurd, en een klauw slag had hem het linkeroog uitgerukt. De boeren, door de alarmklok opgeroepen, zijn met hooivorken eu wat zij aan wapenen vinden konden, vergezeld van eenige uitmunteude jagere, op den wolf ter jacht gegaan. Niet hun echter was de eer gegund de landstreek van het monster te verlossen, maar een achttienjarige knaap, wicti9 schapen het aanviel. Moedig eu koelbloedig teveus, nam de knaap suel een gunstig oogenblik waar, stiet den wolf met een hooivork iu de zyde tegen een zware hegge aan, en hield hein zoolang in bedwang, totdat op zijn geroep zijn vader hem ter hulp snelde, en terwijl nu beide met vereende kracht den vijand overmees terden, greep de moeder een bijl en kloofde hem den kop. Sedert de groote uilbailstiug van den Vesuvius, die de stad onder asch eu strooroen lava begroef, was Pompei door geleerden en reizigers, maar uiet door tooneclgezelschappen bezocht, en de publieke vermakelijkheden waren er met de bewoners verdwenen. Signor Luigi, een Italiaansch impresario, is thans op het denkbeeld gekomen zulk een maagdelijk terrein ter exploitatie niet ongebruikt te mogen laten. Hij heeft iu „de stad van stof en asche" eeu schouwburg opgericht eu koudigt de opening aan in eene adver tentie, aldus luidende: „Na een tijdsverloop van achttien eeuwen zal de schouwburg te Pompei heropeud worden en wel met de opvoering van De dochter van het regiment. Ik verzoek van het publiek dezelfde toegevendheid, die het mijnen voorganger Quintus Martius bewees, en geef het de verzekering, dat ik al mijne krachten zal inspannen om de goede eigen schappen te evenaren, die hy gedurende zyne directie heeft aan den dag gelegd." De Amerikaansohe dagbladen melden dat zekere Bishop, in een papieren boot, eene reis heeft afgelegd van 2500 mijlen, te weten van Quebec naar de Mexicaau8che golf. De papieren boot zou weinig of niet geleden hebben, terwyl de reiziger uitgeput en ziek van zijn tocht is weêrgekeerd, ten gevolge zijner vermoeienissen en ontberingen. De papieren boot van Bishop weegt 58 pond, en heeft eene lengte van 14 voeten; de reis van Bishop, welke slechts het gevolg waa eener weddenschap, schijnt bewezen te hebben, dat papieren booten alle andere overtreffen, wat de snelheid, den weêrstand tegen de vochtigheid en den stroom aangaat. Sedert die reis .zijn reeds eene menigte p^pierqn booten vervaardigd door zekeren Waters, aan wieps zoon men de uitvinding verschuldigd is. Gevonden en aan het Bureau van Politie alhier ge deponeerd. Een wit Zakdoedje met blaauwe rand gemerkt M. GOUda, 25 Juli 1878. Bij klciueu omzet was de stemming flauw. Poidertarwe puike 12.a 12.50. Jdforfero ƒ10.—all.—Rogge, puike 7.25 ai 7.76. Miudere 6.a 6.50. Voer 5.o0 5.60. Gerst, puike 7.25 a 8.75. Mindere 6.25 a 7.75. Haver, zware 5.a 5.50. Ligte 3.75 a ƒ4.50. De veemarkt met weinig aanvoer, hoewel de pry zen hoog waren, wa9 echter den handel traag, uitgenomen in graskalvereu was den handel zeer levendigvarkens geschikt voor Londen van 21 a 23 cents per half kilo, magere varkens met veel aanvoer, den handel traag, schapen en lammeren vlug verkocht. Aangevoerd 108 partijen kaas, prijzen eerste kwa liteit van 27.a 30.tweede kwaliteit van 7 20.— a 26.—. Goeboter, 1.60 a 1.70. Weiboter 1.35 a 1.45. GEBOREN .- 23 Juli. Frcdrica Francina, ouders P. Swanen- burg eu J. J. de Jong. Hendriks, ouders J. ran Roon en C. Vergeer. 24. Corntlu Theodora, ouders A Rietveld eu P. Verbij 25 Johannes Adrianus, ouders J. Koetsier en A. Lems. OVERLEDEN; J. A. Stoopendaal, 19d. J. Higeman wed. N. Spruyt, 58 j 23. A. C. Du-penhorst buistr. vau J. A. Tiuholt. 27 j. 2t C. de Jong, 7 m. GEllUW 24 Juli. t'. A Schouten eu I'. J. Simons. P. van Siraateu en C. H. Fnaij. K. Ht-ij en N. de Koning. Burgerlijke Stand van onderstaande gemeenten van 18 tot 24 Juli 1878. Moordrecht: GEBOREN: Jannigje, ouders A. Verkaik en C. Ooms. GEBOREN; Wilhclmiua, ouders D. Borkus en p. van Wingerden. Geene aangiften bebben alhier plaats gebad. GEBORENJacob, ouders J. van der Horst en M. de Graaf. GEBOREN: Heudrik Anthonie, ouders L. den Edel en C. C'. »an der VN inden. Johanna, onders P. van Oosterom en L van Oosterom. Anna, ouders J. van Rijn en G. Nienhuis. OiERLEDEN; J. Hofland, 75 j. A dn Bruin, 26 j. GEBOREN: AliJa, ouders G. Verxijden M. Pa. en N. Vermeulen, Johanna, ouders G. Verzyden M. Gi. en W. Verkade Pieter, ouders C. Drost en M. de Bruin. OVERLEDEN W. Koster, 27j. J. J. Ratecabergen, 14 m. Bevallen van een welgeschapen Zoon C. M. BREUKEL—Clïjmns. Latten ajd Dedemsvaart, 22 Juli 1878. Heden overleed tot diepe droefheid vnn mij, hare ouders en wederzijdsche familie, mijne innig geliefde Echtgenoote ADRIANA COR NELIA DIEPENHORST, in den ouderdom van 27 jaren, mij nalatende drie Kinderen te jong om hun verlies te beseffen. J. A. TINHOLT. Gouda, 23 Juli 1878.

Goudsche Courant | 1878 | | pagina 2