Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. lHDEH, rouda. AIUJ 3HTII! N? 2172. BINNENLAND- 1AAGD met SLAAP- Heer. Adres lelaar J. W, Maas Jr.) «BE BODEN 2BEN. 17 Zondag 28 Juli. •OOR :crails. terdam. 1 1 URREE- 11 1.T liëntelle te De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. ider Crêpe ld worden DOOR i voldoende l-onlttekiin). den heer Uilenbroek, NKMAN. GOÜDSCHE COURANT. worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN, ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS IL.JART met STOELEN, a voorwerpen, aan den Rijn i spoedigste verkrijgbaar. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave' in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is f 1.75, franco per post 2. GOUDA, 27 Juli 1878. Morgen (Zondag) zul des namiddags ten half een ure eene muziekuitvoering plaats hebben door het muziekcorps der Goudsche Schuttery, op de Gröote Markt. Woensdag 31 Juli e. k. zal het kinderfeest plaats hebben, georganiseerd door de hier gevestigde af- deeling der vereeniging Volksonderwijs, daartoe in starft gesteld door de welwillende bijdragen van een aantal belangstellende Bind ge noo ten. Het feest bestaat uit een tochtje naar ’s-Graven- hage en Scheveningen. Moge het weêr medewerken om dit feest in alle opzichten te doen slagen! Uit eene mededeeling van c1'Z'.i te Waddinxvee» in de Standaard blykt, dat de bur gemeester dier gemeente het aanplakken en het ver spreiden van hetgeen gedrukt staat op de biljetten voor het j volkspetitionnement in strijd acht met het wetboek van strafrecht en met dc algem. pol. ver ordening dier gemeente Hij verwijst naar de artikelen 283—290 en 367—376 W. v. S. Een curieus staaltje van bureau-routine schrijft de Tijd vindt men in een kennisgeving van Bur gemeester en Wethouders, van de getneente Amster dam. Deze kennisgeving bevat bepalingen op de beweging van rijtuigen aan de oostzijde der stad, bij gelegenheid van het feest, aanstaanden Zaterdag door de roei- en zeilvereeniging de Hoop te geven. Zij is waarschijnlijk door een ambtenaar afgeschreven naar een model van ouden datum, zonder dat hij er op lette wat er in stond, en verder door niemand nagelezen. Onder meer voorschriften wordt daarin vastgesteld, dat de rijtuigen, komende van de Wees- perzijde, niet mogen rijden door de Weesperpoort, en die van de Utrechtsche zyde niet door de Utrecht- tche poort. Np is (het zelfs voor den kwaadwilligste^ en weerspanirigsten koetsier een onmogelykheid, om dit voorschrift te overtreden, en wel omdat reeds jaren geleden de beide in de kennisgeving genoemde poopten zijn atgebroken. Zelfs is het, wat de laatste betreft, vry moeielijk de plek aan te wyzen waar zij gestaan heeft. Door het tijdschrift Nature wordt een zeer een voudig middel medegedeeld, om op gebouwen een bliksemafleider te plaatsen. Deze bestaat uit een houten slaaf, gewikkeld in een bos stroo, eu die Uit het rapport der experts, op 27 Mei gehouden, blijkt, dat het schip toen lag in modder en zand, ter diepte van 18 voet, met den voorsteven naar het eiland, het dek boven water voor- en achter-, doch in de midscheeps eenige duimen onder water, dat de scheur aan bakboordzijde oumiddellyk achter het voor tuig is, en ongeveer 15 duim diep in de dekplaat, voorts recht naar beneden gaat 16 a 18 voet en over een strekkende lengte van 12 voet, 2 tot 4 voet openstaatde dekplaat en verschansing zijn ver brijzeld en er is een andere, even belangrijke opening, eenige voeten onder het bovendek. De brug, de stuurhut, de booten, stutten en davids zijn allen gebroken. Het oordeel der experts is, dat aangezieu het schip in zekere mate beschut is door een uit stekende landpunt en op 800 voet afstand van de kust ligt, terwijl er geen werking in het schip wordt bespeurd, het mogelijk is, de gaten te stoppen en door krachtige stoompompen 'het water uit het schip te halen. De agenten van de Voorwaart» hielden daarop eene insohryving voor het bergen van schip en lading, en sloten een contract met de voornaamste ingenietirsfirma’s van de plaats, waarbij deze aannamen, om te trachten schip en lading te bergen, tegen be taling van 37 Va pCt. der waarde van het geredde. Het moet daarvoor, hetzij te Penang of te Singapore, geleverd worden als een eerste klasse assurantie risico, en de bergers ontvangen dan 37 V» pCt. van de waarde, waarop het schip in zijn gerepareerden toestand ge schat wordt, met eene extra-belooniug van 15000 dollars. De Staten der provincie Groningen hebben in hunne jongste vergadering de wenschelijkheid uitgespro ken, dat het tappen in de tol- en sluishuizen, van de provincie moge ophouden, en Gedeputeerde Staten verzocht deze zaak in overweging te willen nemen. Velen verheugen zich, dat eindeiyk ook de Staten der provincie het bewijs hebben geleverd, dat aan de vaak schromelijke gevolgen van bedoeld lap pen een eind gemaakt behoort te worden, en dat het niet te pas komt, dat Staat, provincie of gemeente het drankgebruik in de hand werkt. inkomen, door de ingezetenen op te geven, te beoor- deelen door B. eu W. en zoo noodig te beslissen door den gemeenteraad. Donderdagmiddag omstreeks 2 ure is te Rotterdam een felle brand uitgebroken in het pakhuispand, bekend onder den naam van De Barakken, gelegen aan de zuidzijde der Scheepraakershaven, bijde Pottebak- kerssieeg. Het pand was verdeeld in drie afdeelingen. Van de waterzjle werd door iemand op de aldaar aanwezige brug bemerkt, dat er op de tweede verdie ping in het oosfelijke gedeelte van het gebouw brand was ontstaan en onmiddelyk zag men aldaar dc vlam in volle werking. lu een schier Ongelooflijk korten tijd zag men tevens het vuur door het geheele pand voortwoeden. Even snel sloegen de vlammen door in den zijgevel, die, achter bet hoofdgebouw, slechts door een smallen gang vaü de' huizen der steeg gescheiden was. In weerwil van de spoedige cfl krachtige maatregelen der brandweer, die onder de .werking van een groot aautal Jumd- eu bpide stoom spuiten, benevens twee drijvende Stads-stoomspuitcn, en voorloopig ouder bijstand der particuliere drijvende stoomspuit van den heer Kopeken (Willemskadc), spoedig er in mocht slagen den brand meester te worden, is echter het geheele pand, waarin vlas, graan, zaden, tabak en wellicht ook andere goederen lagen opgeslagen, totaal vernield. Voor het gerechtshof te ’s-Hage stond Dinsdag terecht Ph. M. van G., commissionair in vee te Rotterdam. Deze was beschuldigd van in het begin van dit jaar onder een cheque in den vorm eener assignatie met aanwijzing van betaalbaarstelling bij Lacy Son and Hartland, te Londen, ten bedrage van ruim 25 pond, valschelijk den naam Z/E. Parson" gesteld te hebben. Kort daarna had hij te Londen onder eene andere cheque, die vermoedelijk even al» de vórige gescheurd was uit een, aan de voormelde Londensche firma, ontstolen chcque-boek, valschelijk den naam „Simeon Boas" geschreven. Voor de eerste had hij te Rot terdam van zekeren heer H. en voor de tweede te Antwerpen van de gebrs. B. geld ontvangen, te zamen omstreeks 1000. Niet lang duurde het of de ge pleegde valschheden werden ontdekt en door deu beschuldigde bekend. Broodgebrek, zoowel van zich zelvcn als van zijne vrouw en zes kinderen, hadden hem tot de misdaad gebracht. Na het hooren van een viertal getuigen, nam de ad vocaal-generaal mr. Gregory het woord. Hij wees er op dat men een oogenblik er over gedacht had of de tweede vulschheid wel hier vervolgd kon worden, omdat die in het buitenland en ten nadeele van een vreemdeling gepleegd was. In dit geval vergunde onze wet “alleen vervolging, zoo er valsche wissel brieven vervaardigd waren. Hier gold het een assigna tie, maar het openbaar ministerie geloofde dat hierin geen bezwaar kon liggen, omdat de wetgever blijk baar alle handelpapier op het oog had. De mis drijven zelve, door den beschuldigde bedreven, achtte het openbaar ministerie zeer strafbaar, zoo zelfs, dat daarbij geene verzachtende omstandigheden konden in aanmerking komen. Derhalve requircerde hij vijf jaren tuchthuisstraf en vier geldboeten. De verde diger mr. L. Stevens, wees het hof op enkele ver zachtende omstandigheden en drong vooral aan op een véroordeeling tot celstraf. Door de maatschappij „Nederland" wordt omtrent het stoomschip Voorwaarts het volgende medegedeeld Met de Ifln LeidenWoerden is men reeds zoo ver gevorderd, dat heden door commissarissen dier Maatschappij een inspectie per extra-trein, uitgaande van het station Woerden, zou plaats hebben. Gisteren keerde Z. K. H. Prins Hendrik van zijn buitenlaudsche reis op het lusthof te Soestdyk terug, Volgens gerucht zal in het laatst der volgende maand het jonggehuwde vorstelijk paar feestelijk door den koning op het Loo worden ontvangen. Men gewaagt van een fraaie eerepoort voor het paleis, van illuminatie, van grenadiers-muziek enz. Er is sprake van, dat de oprichting van de mi litaire scholen zal worden uitgesteld tot het volgende voorjaar. De aangekondigde harddraverij hdtl Woensdag te Wbubrugge plaats. Aan de voormiddag- en namid- dag-harddraverijen namen telkens 14 paarden deel. De prijs, een zilveren olie- en azijnstel met. kris tallen flesschen, is gewonnen door De ble», van Blonk te Zoetermeer en de premie, een zilveren tafelschel, door De zicart van Volbrecht, te Zoetermeer. Bij da uamiddag-harddraverij door paarden van zesse klaar was overwinnaar De vos van den heer Doon te ’s Gravenhagede prijs waren twee zilveren presen» teer-troinmels op kristallen bladen, de premie had de stekelharige bles, van den heer Doon voornoemd. Het weder was uitstekend en alles liep in de beste orde af. B. en W. van Alkmaar hebben den Raad voor gesteld voortaan niet de huurwaarde en ’t mobilair, maar (alleen de huurwaarde als grondslag root den hoofdelijken omslag aan te nemen. Een der raads leden, de heer C. W. Bruinvis, heeft daartegenover een voorstel gedaan om de thans bestaande wijze van heffing te vervangen door een naar het zuiver

Goudsche Courant | 1878 | | pagina 1