BINNENLAND. Laatste Berichten. ADVERTENTIES. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. -pQT.TT'TTn Burgerlijke Stand. i& uitf-ikoreu. Wel maakt hij bedenking uithoofde ▼an lijn ouderdom en lichaamszwakte, maar Leo XIII schijnt op de benoeming van dezen prelaat gesteld te zijn. De Luca behoort tot de gematigde en vredelievende richting. Van haren kant meldt de Italië van 5 dezer, dat behalve mgr. de Luca, ook gesproken wordt vau mgr. Bilio, mgr. Bartolini en anderen. „Wy raee- neu te weten" zegt het blad, „dat de Puus nog geen besluit genoraeu heeftalles wat over de be noeming van den opvolger van mgr. Frauchi als staatssecretaris wordt gtuneld, berust op onderstel lingen. Dit alleen weet men met zekerheid, dat de nieuwe titularis den weg zal moeten Volgeu, door wijlen mgr. Franchi afgebakend. Leo XIII wil het zóó. Heden was het gerucht iu omloop dat de keuze van den H. Vader gevallen was op mgr. Aloisi Masella, den pauselijken nuntius te Munchen, die, gelijk men weet, verscheidene bijeenkomsten met prins von Bismarck te Kissingeu gehad heeft. Mgr. Aloisi zou dan onmiddellijk tot kardinaal verheven worden. Maar, wij herhalen het, dit is niet meer dan een gerucht, dat slechts onder voorbehoud mag aangenomen worden." In het Engelsche Lagerhuis antwoordde Northcote aan Fawcett en Jenkins, dat hij nog geen uitgewerkt programma betreffende de door Turkije in te voeren hervormingen en de daartoe te verleeuen waarborgeu kan overleggen. De gevoerde onderhandelingen hebben ten doel het sluiten van een verdrag tot invoering van byzondere hervormingen. De postmeester-generaal Manners verklaarde, dat het Internationaal Congres over de telegraphie te Londen in Juni 1879 zal worden gehouden. Met de vreemde Mogendheden heeft de Begeering onderhan delingen aangeknoopt ten einde voor depêches van het vasteland een zelfde tarief te verkrijgen naar Londen en naar de andere Engelsche plaatsen. In antwoord aan Anderson, zeide Manners, dat Engeland de invoering van het woordtarief in overweging genomen heeft, maar dat dit in ue toepassing moeilyk- heden zal opleveren. De Morning Pott spreekt met kracht het bericht tegen van de Ccnstitutionnelbetreffende het huwelyk van prins Louis Napoleon en van een herziening van het verdrag van Praag. Aan de Timet wordt uit Konstantinopel van den 9u berichtDe gezanten hebben de Porte overgehaald de opgestelde circulaire over de Grieksohe kwestie terug te nemen en door eeu van verzoenender aard te vervangen. GOUDA, 10 Augustus 1878. Bij kon. besluit is aan J. F. C. Prince, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als kapt.-commandant van het korp9 gevormd uit de Weerbaarheidsvereeni- ging Burgerplicht alhier. Z. M. heeft op verzoek, eervol ontslag verleend aan J. F. C. Prince, als kapt. bij de dd. schutterij alhieren benoemd tot kapt. C. G. van der Post, thans le lnitn.en tot lsten luitu. C. Witte van de Velde, thans 2de luit. Dinsdag, den 13n Augustus 1878, des namiddags ten 1 ure, ten einde te behandelen: Voorstel tot het in gebruik geven van genoteerden grond bjj de Vlamingstraat. Adres van L. Erberreld en C. P. W. Dessing tot het leggen van bindten in een muur van het gebouw der Hoogere Burgerschool. Voorstel tot wijziging der voorwaarden voor de concessie tot aanleg en exploitatie eener waterleiding. Vast te stellen: Eene lijst van aanbeveling ter benoeming van drie leden in het oollegie van zetters. Donderdag 11. heeft te Ouderkerk aan den IJssel een ernstig ongeluk plaats gehad. Terwijl eenige personen op de jacht waren, had een der jagers zijn tweeloopsgeweer neergezet; door eenig ongelukkig toeval ging het schot van het geweer af, en kreeg een zeventienjarig jongeling, Bertus Mak, de lading in het been en den onderbuik. Maandag is bet been afgezet, en de ongelukkige knaap bevindt zich nog in een zeer ernstigen toestand. 1 Een Reuter-telegram gister, 7 Augustus uit Sitl- gaporre, via Brindisi, verzonden, zegt .Een nieuwe opstand is in Atjeh uitgebarsten. De Hollanders melden, dat zij een sterke positie te Alan- pria hebben ingenomen, waarbij zjj 56 dooden en gewonden hebben verloren. De Atjeneezen verloren 680 man. Aanzienlijke versterkingen van Europee- tche troepen passeeren Singapore, van Java komend." De Slaud. meldt, dat dr. A. Kuvper voor eenigen tijd naar het buitenland vertrokken, ia. Het vervoer over den Nederlandschen Rijnspoor weg heeft gedurende de maand Jnli 1878 opgebracht: aan reizigers 233.802, aan goederen f 60,105, aan direct verkeer van reizigers en goederen 199.010; te zamen 492.917. Sedert 1 Mei 1878 was de opbrengst van rei zigers en goederen 1.335.096. Naar de Pr. Au. Ct. verneemt, zullen de inspec teurs van het lager onderwgs weldra door dén Minister van Binnenlaudsche Zaken worden opgeroepen, ten einde te 's Gravenhage een vergadering te houden. Door de Marine is naar men verneemt, 2600 bijeengebracht tot aankoop van een geschenk voor Z. K. H. prins Hendrik, bij gelegenheid van HDs. huvrelgk. Het zilveren eetservies, dat aan Z. K. H. prins Hendrik, bjj gelegenheid van zijn aanstaand huwelijk, vanwege de stad Amsterdam zal worden aangeboden, bestaat uit een volledig dessert-servies van ongeveer 70 stukken, en waaraan 72 ponden zilver verwerkt zg'n. De hoofdstukkeu zijn 4 kandelaars ter hoogte van 8 centimeter voor zes lichten, 2 kristallen fruit schalen, met massief zilveren bakken ter hoogte van 2.5 decim., 12 bonbonschalen, 18 flesschenbakken, enz De Miiltapatior h Boud wendt thans pogiugen aan, om tot de oprichting van Bondsliuizen te geraken. Die zaak was reeds vroeger onderzocht'en gebleken een der krachtigste middelen te kunnen zijn om het misbruik van bedwelmende dranken te bestrijden. De afdeelingen zjjn nu gewezen op het voorbeeld van de militaire cantiues te Breda, oin te doen uitkomen, dat bjj goeden wil, ijver en wijs overleg de zaak niet moeieljjk is, niet kostbaar en behoorlijk kan reudeeren. Door den hoofdonderwijzer Deelman is een adres aan deu Koning toegezonden, waarin zes personen van Stadskanaal verzoeken, dat hunne namen bij het petitionnement buiten rekening blijven, aangezien ze niet genoegzaam of verkeerd ingelicht waren, toen men hun het petitionnement liet teekenen. In Noorwegen heeft men met deu telephon zeer belangrijke proefnemingen bij de hariugvaiigst gedaan. Op zekere tijden verdwijnen de haringen dikwijls vroeger dan zulks dpov de vissohers wordt bemerkt, waardoor deze natiJiirfijlc groote verliezen hebben. Om die verliezen te voorkomeu, is in Christtauia een ouderzeesche kabel van 100 mijlen lengte met een telephon in verbinding gebracht, en thans gaan de visschers, wanneer zij leven hooreu, onraiddeljjk op de hariugvangst uit. De proeven die door de Overijsclsche Vereeniging tot ontwikkeling van provincial welvaart ziju ge nomen, om in de stadsgrachten van Zwolle de kuit van voorns en bleien tot ontwikkeling te brengen, zijn met deu besten uitslag bekroond geworden. Men gebruikt daartoe eenvoudig karen van gaas of fijn gevlochten bennen, waarin de kuit wordt ver zameld en die vervolgens in frisch stroomend water worden neergelegd. Wanneer men nu het geluk heeft, dat de «elodea Canadensis" niet in de karen of bennen doordringt, dan kan meu op eeh goeden uitslag rekenen. Is dit wel het geval, dan hecht zich de kuit pan de plant en éllen gaat tot verrotting over. De proeven met kuit van zeelt en rietvorens genomen, zijo mede zeer gunstig geslaagd. - Te 'sHage is tegenwoordig een Circus van gedresseerde vlooien. Zij kankenéeren, duelleeren en eene geheels fa milie maakt een ritje in een calèche, getrqkken door vlooien. Ook danst er een op de koord, 'tls aardig en de ondernemer verdient veel geld. Aan onderhoud geeft hij Weinig uit. Hij besteedt ze 's nachts bij eene familie van 10 a 15 personen, waarmee ze zamen naar bed gaan en als 's morgens de hoorublazer-vloo 't signaal geeft, treden ze dadelijk aan, om welgemoed naar 't circus te springen. Onzen collega in het Pad., zegt 4n*' Ct., moeten wij eene illusie ontnemen. «Eindelijk is er dan iets nieuws onder de zon!" schrijft hij en deelt zijn lezers de aanstaande voorstelling van gedresseer de vlooien mede. Maar dit is niet nieuw. VeeAig jaar geleden hield op de Plaats in den Haag zelf en verder overal in 't vaderland de heer Prosper verblijf en ook bjj hem kon men dag aan dag de vlooien zien exerceeren, iu rijtuigen rijden of als paarden dienst doen. Iu de Duitsohe dagbladen vindt men, tot in de fijnste puntjes, medegedeeld hoe het,lijf-en linnengoed er uitziet van H. K. H. prinses Marie, de aanstaande van Z. K. H. prins Hendrik. De allerbreedvoerigste opgaaf eindigt met eene reclame voor dé Berlijnsehe firma's, die dit ondergoed leverdep. Zaterdag werd te Dordrecht de algemeene verga- dering gehouden van de Nederl. Openbare Hulponder- wjjzersvereeniging, die blijkens het verslag in bloeien- den toestand verkeert. De volgende vergadering zal te Groningen worden gphouden, waar o. a. over de oprichting van een eigen weduwenfonds zal worden beslist, daar over die zaak Zaterdag de stemmen staakten. Van de behandelde punten werd o. a. uitvoerig van gedachten gewisseld over de vraag, of aan onder wijzers vrijstelling of verkorting van militiedieuit behoort le worden verleend. Beide werden verworpen; een derde voorstel (de Regeering om vrijstelling van, het later opkomen bij de militie te vragen) werd aangehouden. Een zeer levendig debat, soms van personeelen aard, werd gevoerd over hel ouderwijs door vrouwen. De meerderheid verklaarde zich ten slotte ongerechtigd een oordeel uit te spreken over de meerdere of mindere waarde der vrouw uls werkkracht in de lagere school. De commissie van oppertoezicht en beheer over de Kweekschool voor de zeevaart te Leiden beeft zich op nieuw in de belangstelling en de medewerking harer leden en begunstigers aanbevolen, ten einde nu zjj door eene overeenkomst met den minister van marine in staat is gesteld geregeld tot de voorbe reiding voor den cursus der twee marine-opleiding schepen werkzaam te zjjn, haren arbeid met vracht te kunnen voortzetten. Daar een jaarljjkeohei<bjjdragc van ƒ10,000 heeft de Regeeriug thans op zich genomen te voorzien in de noodzakelijke kosten van vergrooting der gêbouwen eu voor het meerdere toezicht, onder wijs eu beheer, door de uitbreiding gevorderd. Het filantropisch karakter der kweekschool blijft, ondanks de nauwere betrekking, waarin zij thans tot het Rjjk gekomen is, onveranderd behouden. Uit alle oorden worden verwaarloosde knapen naar Leiden gezonden, die, dank zij de zorgen welke zjj daar genieten, geschikt gemaakt worden voor eeu nuttigen werkkiug, tot welke zij, indien zij zich onvoorbereid bjj een der werfbureaux hadden aangemeld, niet zouden zjju toegelaten, De commissie deelt hiervan de volgende voorbeelden mede: «Op een koudeu herfstavond meldde zioh een jongen aan de poort, die opname verzooht. Hij kwam nit Noord-Brabant, was ouderloos en had deu geheelen zomer rondgezworven, tot er eindelijk niets meer te verdienen was en hij radeloos en hulpeloos naar Leidea verwezen werd. Volgens gewoonte werd hjj gevoed, en gereinigd en naar zijn voorloopige slaapplaats ge bracht om den volgenden morgen nader ondervraagd en onderzocht te wovden. Het bleek dat er op zij'u gedrag niets te zeggen viel; hjj was eeu Hink ge bouwde jongen, maar.zag scheel aan beideoégen. Op het werfbureau zou hg omniddeljjk afgekeurd en weggezonden zjjn. «Hier kwam lijj onder geneeskundige behandeling. De hoogleeraar Dojer opereerde beide oogen eu verklaar de bjjua nqoit zoo goed geslaagd te zjjn, dank zjj de onverschrokkenheid van den knaap, die zich niet wilde laten chlorofortniseereu, maar heldhaftig de pijnlijke kunstbewerking aan beide oogen na elkander onder ging. Na hersteld te zjju, werd bjj geheel goedge keurd en vertrok later van de iurichtiug met eene bijzondere aanbeveling, wegens zjju uitstekend gedrag en zjjne vorderingen. «Op een anderén avond was de commissie juist bjjeen, toen een knaap zioh naümelde, die met 5 mark als reispenning uit'het hart van Bejjeren te vCèt naar Rotterdam was gekomen, vanwaar men hem naar Leiden had gestuurd. De arme jongen was zoo uit geput, dat hjj kort na zjjne opname ernstig ziek werd. De berichten in zjjne geboorteplaats ingewonnen, waren geheel overeenkomstig den gunstigen indruk, dien hjj op de commissie maakte. De oommissie besloot derhalve aan den minister van marine te vragen, aan dezen vreemdeling de exoeptioneele gunst toe te staan om in 's Rjjks zeedienst te treden. Dit verzoek werd ingewilligd en deze knaap is thans een kén de beste leerlingen. Iu korten tjjd heeft hjj Hollandsch geleerd en hg belooft een sieraad van onzen matrozénstand te worden. Zonder de tusschen- komst der Leidsohe instelling zou hjj hoogstwaar schijnlijk als vreemdeling niet zjjn aangenomen, en misschien bezweken zjjn aan de gevolgeu zijner zwaré. ziekte. «Voor weinige maanden zond een onzer subéora- missiën ons een mager en verwaarloosd ventje, dat hier gebraoht werd door zjjn vader, een onverbeter- ljjken dronkeqlap, die zelfs door de politie moest verwjjderd worden. De uitspraak van den officier van gezondheid, met de keuring belast was: «Afgekeurd wegens te geringe Iichaamsontwikkeliug. Maar het gezonde voedsel, de reinheid, de ligchaamsoefeningen brachten reeds in ééne maand een zoo verrassende verandering in het uiterljjk van den knaap, dat hij bjj de volgende keuring werd toegelaten, terwijl orde en tucht reeds nu een zeer merkbaren invloed op zijne geheele persoonlijkheid hebben Uitgeoefend, zóidst er alle kans 'is dat er een flink matroos nit hem zal groeien. Zonder de bemiddeling der filanlhropie zon hjj nimmer zulk eene toekomst kunnen gevonden hebben." Deze voorbeelden zullen, naar wjj hopen, voldoende zijn om de Leidsche instelling de voortdurende omfer- stesning te verzekeren, niet slechts van hen die het hooge belang der instandhouding van een Neder landschen matrozénstand beseffen, maar ook van hen door hunne moeite en hunne bijdragen weuschen mede te werken tot het menschlievende werk der redding van verwaarloosde knapen. V. 1 De Slaatt-courant bevat den staat van nalaten schappen afkomstig van officieren, onderofficieren en verdere manschappen der Landmacht in Nederlandsch Indië, ouder beheer der Weeskamers dsar te lande. Ten einde paarden en runderen voor het lastige steken van de vliegen te beveiligen, bevordert men in Silezie zooveel mogeljjk het touwen van zwaluw nestjes in de nabijheid der vee- en paardenstallen. In de groote veestallen op de goederen van den aartshertog Albrecht aldaar, heeft men door veeljarige ondervinding daarvan het nut eu de uitwerkiug waar genomen. Niet alleen dat men elk nestje in bescher ming neemt, maar men bevestigt op vele daartoe geschikte punten kleine plankjes, waarop werkelijk de meeste zwaluwen hunne 'testjes maken. De groote vermindering der lastige vliegen door de vljjtige zwaluwen is buitengewoon en eeuc ware weldaad voor het geplaagde vee. Van een onzer vrienden op ie Bareadiz ontvingen wij een brief, die ons reeds kou doen berichten, dat allen aan boord wel waren eu de tocht aan vankelijk goede resultaten heeft opgeleverd. l)e Barendtz heelt gelukkig en voorspoedig de Noor delijke IJszee bevaren schrijft men ons, en 14 dagen laug heeft de .Hollaudsche vlag gewapperd iu de voor iederen Nederlander zoo gedenkwaardige kust wateren van het barre Spitsbergen. De goede gelukster, welke onze vlag zoo vaak op alle zeeën bestraald heeft, heeft ook thans onzen weg verlioht. Bijzonderheden van onzen tocht schrijven wjj aan het hoofd-oomitd, doch Ik wil u toch dit zeggen, dat zoowel het weten schappelijke als bet nautische deel van onze taak tot dusverre zeer gelukkig is volbracht. Wjj hebben moeielgke dagen gehad, maar de bemanning hield zioh voortreffelgg. Gezond en sterk, als een pool tocht een roeusoh maakt, zijn wjj vol veerkracht sn verlangen, om de moeieljjkheden, welke ons in de Nova-Zembla's wateren wachten, le gaan opzoeken. „Wjj maken een belangrijke reis eu het eeuvoudige gezonde zeemansleven heeft zoo ontzaglijk veel Voor, vooral als men, zooals wij, zoo gezellig en bevriend ouder elkauder ik. «Ik zeide u .reeds hoe goed de bemanning voldoet. Zij bestaat uit goede, stevige kerels, en we hebben allen schik iu onze beide Marker vissoherlieden. Zij doen mij vaak denken aan ous zeevolk uit de 17 de eeuw. Dezelfde groote eigenschappen bezielen ook hen. «Ze zijn bedaard, schrander, ijverig, eenvoudig eu zeer geestig en gevat. Beiden zijn /verbazend sterk; iets wat, zooals gij begrijpen zult,ynog al vaak te pas komt. De jongste, die nooit ie moe is om te halen en te trekken, heeft datt ot* den bjjnaam ge kregen vair het handstoomleertje. Altijd klaar om te wérken un steeds vol goed humeur. VVat staat de bemanuing soms verbaasd over alles wat zij ziet! Verbeeld u b. v. haar verwondering, toen ik haar, midden in het ijs, op een eilandje bracht, waar duizenden ganzen hun broeiplaataen hadden en voor hunne voeten opvlogen. In enkele minuten verza melden wjj zoovele versohe eieren, als wjj maar bergen konden. Zakken, taaschen, zeelaarzen, hoeden, alles was vol eieren. «Het plaatsen der grafsteenen op het graf der Hollandsehe zeelieden op Amsterdam-eiland was in drukwekkend. Ik heb zelden zulk een ernstigen, aangenamen plioht te vervullen gehad. Het was een eigenaardig sohouwspel, die 14 gezonde levenslustige zeelieden op dien doodsehen grafheuvel aan lang ge storven vaderlandse!» zeelieden huldo te zien brengen." (llandhl.) Door prof. Hesohl te Weenen is in het Wieter tui. Wocheiuchrift van 8 Juni tegen het te Weenen meer en meet veldwiunend gebruik van Amerikaansche hammen gewaarschuwd. Terwjjl volgens officieele onder- toekiagrn op ongeveer 2000-2600Weslfaalsohc haramen sleohis één trichinen-houdende gevonden wefd, kwara er op 510 Amerikwnsche reeds één tnohinen- houdende voor. De Regeeriug behooM volgens hem den verkoop van rauwe Amerilcaansöhe hammen gade te slaan en het publiek in te lichten. Volgens eene raededeeling in de Phamaceutuché Zeitung van 6 Juli, werden in het jaar 1877 in het jRegieringtbezirk" Kassei 66,188 varkens onderzocht en daarvan 42 trichiues bevonden. Ook bleken 87 w'ardén Araerikaaasch spek en nit varkeusvleesch be reide voedingsmiddelen trichinen te bevatten. (De Gezondheid) Onder de gemeente Son (Brabant) is een 80jarig man door een zwerm bijen overvallen en zoo vrees- selijk toegetakeld, dat hij op de plaats is doodge- gebleven. Eenige maaiers hadden zich naar den landbouwer v. Hecke te Hoboken begeven, om mejt hem te spre ken over den oogst. Voor de schuur zagen zij twee kinderen, een van 6 en eeu van 16 jaar. Toen zij de hoeve bereikt hadden, hoorden tij een sehot, snel den toe en zagen dat de groote jougeu den kleinen had doodgeschoten. Ziehier onder welke omstandig heden. Hy was nl. op het idee 'gekomen, „de boer en zyu varkeu te spelen". Daartoe werden de voeten van den kleine vastgebonden; doch daar deze de handen niet wilde vastgebonden hebben, nam de groote een geweer, niet wetende dat het geladen was, en zou zoo Let varken dooden. Toen hij mikte, ging het schot af eu trof het kind doodelijk. De droef hei J der ouders is onbeschryfelrjk. l)e onvoorzich tige is voorloopt gearresteerd. De gregoriaausche tijdrekening zal nu in Rusland, nadat zioh ook de academie Vau Peterburg daar voor heeft verklaard, voor goed worden iugcoerd. Daar door zal het verschil vau 12 dageu, voortspruitende uit het nu volgen der Juliauusche tijdrekeuiug, voor het ver»olg ophouden. a l Men schrijft uit Utrecht aan de Standaard: Het uitgeven van de bronzen centen gaat altijd nog zeer langzaam. Slechts eeuige uren per maand houdt de betaalmeester zich er mede bezig voor het publiek. Meu hoopt dat, als straks de andere munten gereed zijn, die uitwisseling bespoedigd wordeu zal. In het depot van den betaalmeester ligt reeds voor 100,000 aan 2>/g cents stukken, die dus ook wel spoedig in circulatie zullen wordeu gebracht. Een der eerste prijzen iu de Dordrechtsche ver loting, ter gelegenheid der tentoonstelling van vee en landbouwwerktuigen, zijnde een prachtig rijtuig is ten deel gevallen aan een matrodB op een Ame- rikaausch koopvaardijschip, dat Aldaar gelost werd. De taan is echter reeds weer afgereisd en heeft den tijd tot het afhalen der pr^jaeu laten verstrijken. Het rijtuig is daarop voor öpgeveer 700 publiek verkooht ten voordeele der vereeuigiug. Punch is schoolmeester geworden. Met toga en barret en een toornig gelaat staaf by aan de deur van de speelplaats, waar twee jongens voor een oogeublik hun stryd hebben gestaakt. Beiden zijn' bcmodderd en gehavend, en hebben elkaar dc haren uit het hooiü getrokkeu. //Tori," zegt Punch „is1 dat een voorbeeld geven? Is dat een voor de twee hoofdjongens van de schoolt Gij moest' beschaamd ziju over zulk een onwaardig gedrag. De jongens zijn Disraeli en Gladstone. De be risping geldt hun gedrag by de dezer dagen gehou den debatten. Zilfs in de hoogste standen der Turksche maat schappij vindt meu nog het meest belachelijke bijge loof. Zoo blijkt nu b. v. nit het proces vau Suleiman Pacha duidelijk, dat een goed deel der ougelukken van den Rumeensch-Bulgaarschen veldtocht op reke ning mag gesteld worden van voorspellingen eeuer zoogenaamde waarzegster. Deze had namelijk reeds voor jaren den veldheer wijs gemaakt, dat Allah hem tot redder zijns vaderlands had verkoren. Toen hij nu vanwege den Saltan het bevel kreeg om met zyu leger snel naar Rnraenië op te rukken, dacht hij dat eindeljjk het plechtige oogeublik daar was: het vader land zou door hem gered worden. In stede echter van krachtdadig te werk te gaan eu alle fouten zoo veel mogelijk te vermijden, gaf hij blyken van de grootste zorgeloosheid en als iemand het waagde daarop aanmerkingen te maken dan was het antwoord „Eu toch zal ik myn vaderland redden, want de hemel heeft my daartoe bestemd." Allah moest er dtts maar voor zorgen, dat dfe boel niet in het honderd liep De gevolgen hiervan zyn bekend. Vele Engelsche rechters toenen zich tegenwoordig af keerig van het opleggen van gevangenisstraf wegens lichte vergrijpen, eu bepalen zioh, voor zoover de wet het toelaat, tot beboeten, inzonderheid waar het vrou wen betreft. Dit is (en men komt er openlyk voor uit) omdat in de gevangenissen kortelings de regel ip ingevoerd, dat de gevangenen gedurende de eerete maand van hun straftyd slapen moetep op een planten legerstede, die in de meeste gevallen het slapen onmo- gelyk maakt, en dus den gevangene prijsgeeft aan eene wezenlyke foltering. Wij willen (zeggen vele rechters) deh schuldige wel veroordeélen tot hét gemis zyner vrijheid, maar niet tot het ontberen van het geen hem even onmisbaar is^ als voedselslaap. Gemis aan slaap lqidt tyt krankzinnigheid. In de middeleeuwen placht men gevangenen dood te marte len door hun te beletten te slapen; en deze onge- lukkigen eindigden zonder uitzondering hun leven, in volslagen razernij. Het „plankbed" zweemt naar een terugkeer tót deze barbaarschbeid. Te Leiden zullen de muziekcorpsen van de dienst doende schutterij en vau het aldaar in garuizoeu liggende 4e regiment infanterie, zich vereenigen om gezamenlijk muziekuitvoeringen te geven. Er zullen dan ook compositien uitgevoerd woiden, waartoe anders ieder der korpsen afzonderlyk niet al de krachten in zich vereenigden. De jengdige Nederlander, de 17-jarige zoon van mevr. de wed. H. van Amsterdam, die, na den mislukten moordaauslag van Nobiliug op den Duit- 8chen keizer, zich op onvoegzame wyze over deze daad aan de table d'hote te Creuznach had uitge laten eu die des anderen daags voor deze handel wijze gearresteerd werd, is thans, na ruim twee maanden preventief in de gevangenis te hebben doorgebracht, daarenboven nog tot een maand vestingstraf veroordeeld. In den Werkmantbode wordt medegedeeld het programma der sociaal-democratische party in Ne derland, dat in de Zondag gehouden vergadering der sociaal-democratische vereeniging te Amsterdam is vastgesteld. Daaruit blijkt dat die partij eischt: lö. Algemeen gelijk, direct kies- en stemrecht met geheime eu verplichte stemopuame van eiken staats burger voor alle verkiezingen in staat en gemeente. De kies- en stemdag moet van staatswege een rust dag zijn. 2o. Directe wetgeving voor het volk. Be slissing over oorlog en vrede door het volk. 3o. Algemeene weerplicht, gevolgelijk afschaffing van de slaande legers. 4o. Afschaffing van alle wetten, die de vrije uiting van meeniugen in pers en verga deringen, het vrije denken als onderzoek beperken. 5o. Rechtspraak door het volk, verplicht en onvoor waardelijk voor eiken staatsburger. 6o. Algemeene en gelijke kpstélooze vorming tot zelfstandige burgers door denitaat. Algemeene leerplicht. Algeheele scheiding tusschen kerk en staat. 7 o. Progressief suc cessierecht zal den grondslag leggen tot algemeene productive associatie. Hiernevens verlangt de Jobia- listische arbeiderspartij om des te spoediger (haar doel te bereiken lo. Een enkele progressive zuivere inkomstenbelasting voor staat en gemeente ter ver vanging van alle bestaande belastingen. 2o. Onbeperkt reenr van vereeniging. 3o. Een normale arbeidsdag overeenkomstig de bebpefte der maatschappij. De staat is verplicht den rustdag zooveel mogelijk voor ieder burger te handhaven. 4oï Verbod van kinder arbeid en van alle vrouwenarbeid, dewelke schadelijk voor de gezondheid eu zedelijkheid is. 5o. Wet op den arbeid. Strenge controle op alle woningen, werkplaatsen en leveusmidd'len. 6. Regeling van den arbeid iu gevaugcuissen. 7o. Eigeobestuur voor alle hulp- en ondersteuningskassen voor arbeiders. Gevonden en aan het Bureau van Politie gedepo- neerd: Een ZILVEREN PEPERMÜNiDOOS en een PAPIERTJE met GELD. BUda-Pest, 8 Aug. De uitslag van 267 ver kiezingen ia bekenddaarvan komen 168 der liberale partij ten goede, terwjjl 8 herstemmiugen moeten plaats hebben. Gekozen werden o. a. de Miniater van lands verdediging Szende, Gorove, Falk en andere coryphaeën der liberale partjj. Londen, 9 Aug. De Monitgpoit is gemachtigd ten stelligste het bericht van de Coiutitutiotel tegen te spreken, zoowel betreffende het voorgenomen huweljjk van Louie Napoleon, als betreffende de aanstaande herziening van het tractaat Van Praag. GEBOREN: 8 Eugeliiia Cornet:», ouder. A. A.C. v.o Atch en E. S|»rnmü. 10. Elias Nico leas, ouders N. Verweq en H. e.n t-ien.nd. OVERLEDEN: 7 Aug A. llroekhuqlen, «lj. ONDERl'ROUVVD: it Aug. y. de Weger, 22J eu W W. M. Batting, 20 j. H von de VVoter, te Widdinieeen, 29j. en A. C Jongerheld, 24 j. P. M de Joeg, te Rotterdam, 24 j. en J. lJssclsteqn, 23 j. J. va. Willige, 27 j. en N. «an don Broek, te Boskoop, 22 j. B Dook, to Woddiniseeo, 63 j. en C. do Zeouw, 53 j. V Bevallen van een Jongen, JOSINA JOHANNA van dhr LAAft— Gouda, 9 Ang, '78. FrANke's.

Goudsche Courant | 1878 | | pagina 2