BINNENLAND- Laatste Berichten. (rad.) Burgerlijke Stand. ctfhter niet touioer de vraag, of, maar welke overeen komst er is getetkead. De Post, die er van weten kan, deelde mede, dat de Europeesehe comraissit, die volgens art. 18 van den vrecje van Berlijn Oost-Rumeuie en wellicht nog veel andere diugen moet organiseeren, den 13en September te Konstautiuopel zal bijeenkomen. Ook de commissie, welke toezicht moet houden op de ge- dragiugcn van den Russischen commissaris in Bul garije, treedt met dien datum op. Er heerscht eene vreeselijke sterfte te Grenada. Ge- heele huisgezinnen zyu door den dood weggerukt. De blaukc bevolking is hulpeloos en door vlucht eu dood tot op 200 verminderd. De gele koorts blijft met dezelfde hevigheid woeden te New-Orlean9 eu is te Memphis en Vicksburg zelfs toeuemeude. Het weder is ongunstig. Volgens bericht, per post over Panama ontvangen, hebben de banken van Chili hare betalingen in specie gestaakt, wegens de groote vorderiugen der regeering ten behoeve van de toebereidselen voor den dreigenden oorlog met de Argentijnsche republiek. GOUDA, 20 Augustus 1878. De wet op het Lager Onderwijs is door Z. M. den Kouiug bekrachtigd. Zaterdag heeft Z. M.- de wet onderteekend. De Staats-Courant van heden deelt de uitvoerige rapporten mede vau den Ministerraad aan Z. M. den Koning, over de adressen tegen de wet op het lager onderwijs. Gisteren had de gewone jaarlijksche prijsuitdeeling aan de leerlingen der Latijnsche school plaats. Na een korte voorafspraak van den Rector, traden twee leerlingen, die naar de Hoogeschool bevorderd waren, op, om eeue redevoering in de Latijnsche taal voor te dragen. E. van der Does de Willebois spruk over de samenzweering van Catilina, en Th. Koppc- echaar over het leven en de werken van Cioero. Met hen werd P. Maas voor de Hoogeschool be vorderd. Tot hen richtte de Rector een kort en hartelijk woord van afscheid en ging daarna tot de prijsuit- deeliug over. Vau de 4de klasse werd aan Th. Koppesohaar, voor de vlyt door hem in alle vakkeu betoond, een prijs uitgereikt, die hy na loting met van der Does de Willebois verkregen had, aan laatstgenoemden werd in plaats daarvan een getuigschrift geschonken. Van de 3de naar de 4de klasse werden overge plaatst 8. J. Meyer, J. F. Meyer, C. P. van Dillen, O. Baggerman en J. C. Idenburg. Van cfezjongelieden outviug J. F. Meyer een prys voor alle vakken, die hem bij loting met S. J. Meyer en C. P. van Dillen was toegevallen: deze bekwamen in stede daarvan een getuigschrift. Aan G. Baggerman viel een getuigschrift voor de Wiskunde ten deel. Van de 2e naar de 3e klasse gingen over Wr. C. Kersbergen en N. A. Kortlandt. Ook hier besliste bet lot in het voordeel van W. C. Kersbergen, die een prys voor alle vakken ontving, terwijl aan N. A. Kortlandt een getuigschrift werd overhandigd. Van de 1ste naar de 2de klasse werd bevorderd A. G. A. Idenburg, met een getuigschrift voor alle vakken, behalve de Wiskunde. Na de leerlingen tot nieuwe inspanning en werk zaamheid te hebben opgewekt, deelde de Rector mede, dat de leerling C. J. Verhoef van de 2de klasse met den meesten lof zijn examen van toelating tot de militaire geneeskundige school te Amsterdam had afgelegd en dat door het aannemen van vier nieuwe leerlingen de onrsus weer met een getal van twaalf leerlingen werd aangevangen. Met dankbaarheid werd door hem de zorg erkend, die curatoren ook in den afgeloopen cursus voor de Latijnsche school hadden gedragen en hulde gebracht aan de toehoorders, die door hunne opkomst de plechtigheid hadden opgeluisterd. In de tweede Wagenstraat te 's Gravenhage is Zondagvoormiddag een 79jarig heer uit Reeuwijk, H. Kunsel genaamd, die per Rhijnspoor was aan gekomen en zich naar zyn gehuwde doohter in de Wagenstraat begaf, overreden, zoodat hij ernstig verwond werd. De ongelukkige werd by den heer de Wit ingedragen en terstond geneeskundige hulp vp.or hem ingeroepen, doch het mocht niet baten. Overgebracht naar het gasthuis, bleek dat hij reeds ovèrfeden was. By dit treffend ongeval wordt de bijzonderheid medegedeeld, dat de doodël|jk getroffene gedurende den langen tijd zyus levens nimmer ziek geweest was. Zondagnamiddag gingen te Alphen a/R. drie jongelieden, van welke de oudste 17 jaar telde, schieten op vogels. In eene schouw zittende, stootte een hunner bij het nederleggeu van het geweer met de kolf tegen eene plauk, waardoor het geweer afging en zijn broeder de lading hagel in het ach terhoofd kreeg. Kort daarna overleed deze. Het volgend adres is aan den Minister van bin- nenl zaken gericht door de Haag9che afdeeling van de Maatschappij ter bevordering der bouwkunst. De Maatschappij tot bevordering der bouwkunst heeft zioh by schrijven van den lüden Juli jl. tot U. E. gewend met verzoek een nauwgezet onderzoek te willen instellen naar de gegrondheid der daarin vervatte bezwaren, waardoor de vrije ontwikkeling der bouwkunst wordt belemmerd. Die bezwaren bestaan vooral; 4 1°. In de gebrekkige sarameri9telliug van de commissie van rijksadviseurs voor de monumenten van geschiedenis en kunst, door een te geriuge vertegen woordiging van het bouwkundig element onder haar leden. 2°. In de eenzijdige richting waarin de bouw kunst zoowel door die Commissie als door de Re geering gedreven wordt. De afdeeling 's Gravenhnge van bovengenoemde Maatschappij acht zich geroepen, ja zelfs verplicht die bezwaren te steunen, aangezien ze de gegrondheid daarvan duidelijk meent te zien iu het meereudeel der nieuwe bouwwerken, die hetzij geheel of ten deele op kosten van het Rijk of onder den invloed der Regeering, zijn of worden tot stand gebracht, en in een aantal benoemingen van personen, aan het hoofd van publieke werken of instellingen geplaatst. Zij neemt daarom de vrijheid zich evenzeer tot U. E. teweuden inet beltefd doch dringend verzoek 1°. De Commissie van rijksadviseurs beter samen te stellen door het getal barer bouwkundige leden aanmerkelijk te vergrooten. 2°. Slechts te streven naar één doel, nl. de ge heel vrye ontwikkeling der kunst iu Nederland. Het W. v. h. R. deelt" het voorloopig programma mede van de feesten, ter eere van de Nederland- sche Juristcn-vereeuiging, die van 2831 Augustus te '8 Hage in de Tréveskamer iu het Binnenhof bijeenkomt. De minister van waterstaat, handel en nijverheid blijft bij zijn voornemen om eenige bekwame werk lieden iu de gelegenheid te stellen op 's rijks kosten de Parijsche tentoonstelling te bezoeken en heeft op een desbetreffeud verzoek reeds gunstig beschikt. Dezer dagen deelden wy enkele bijzonderheden mede over den uitgeschreven wedstrijd voor de ver vaardiging van de twee fonteinen, die als nationaal huldeblijk aau HH. KK. IIH. Prins en Prinses Hendrik zullen wordeu aangeboden. Thans is ver schenen het programma van de prijsvraag, toegelicht door plan- eu opetaudteekeuingen van het paleis en het park, dat zich voor het paleis uitstrekt en waur ter weêrszijden van de twee midden bloemperken de fonteinen zullen worden opgericht. Beide fonteinen, waarvan de te kiezen vorm aan den ontwerper wordt overgelaten, zullen in hoofd vorm dezelfde en iu overeenstemming met de omgeving moeten zijn en op artistieke en zinnebeeldige wijze het denkbeeld van het «Nationaal Huldeblijk'7 moeten uitdrukken. Elke fontein moet aan den voet een middellijn hebben van minstens 10 meter. Beide fonteinen mogen geheel voltooid niet meer kosten dan f 35,000. Hieronder is niet begrepen het metselwerk voor de fundamenten en de leidingen tot aan- eu afvoer van het water. Tot deelneming aau dezen wedstrijd worden uit- genoodigd alle kunstenaars, geboren m het Koning rijk der Nederlanden, hetzij hier of elders gevestigd. De plannen, doorsneden en opstandteekcuingen worden verlangd op 1/20 dar ware grootte. Uit die teekeningen moet duidelijk de bedoeling van den ont werper blijken, ook met betrekking tot de speling vau het water. De ontwerpen moeten worden toe gelicht door een nauwkeurige omschrijving eu tevens vergezeld zyn van een opgave vnn de som, waarvoor de ontwerper zich verbindt de beide fonteinen, hetzij vnn natuurlijken steen, brons of een andere bouwstof, te leveren eu geheel gereed te plaatsen. De bekroonde ontwerpen, zoowel in teekeniug als in model, blijven het eigendom van Z. K. H. prins Hendrik. Tot meerdere waarborg, d«t bij de samenstelling van de fonteinen de bewerking met zorg geschiede en de opvatting een kunstrijke zij, heeft Z. K. H. Prins Hendrik de bevoegdheid, een commissie van deskundigen te benoemen, die daarover het toezicht houdt. De raad van toezicht op de spoorwegdiensten heeft, in het vorige jaar de vraag te overwegen gehad, of retourbilletten (gedeelte terugreis) alleen geldig zijn voor den persoon, aan wien het billet by heenreis is afgegeven. De spoorwegbesiuren be antwoordden die vraag bevestigend. Die uitlegging kwam aan den raad van toezicht] strydig voor, zou met het belang van het reizend publiek, als' met den aard van het plaatsbewijs *op] een spoorweg zijnde een bewys aan toonder, dat recht geeft on vervoer over een zeker traject binnen eene meer of min beperkte tijdruimte. Bij. zyne beschikking van 26 Juli had de minister van bhineul zaken* die zienswijze gedeeld, zoodat de raad meende by het vasthouden van de zijde d?r Bpoorwegbestuurders nan de tegenovergestelde meening aan de regeeriog een voorstel te moeten doen tot eene toevoeging van art. 10 van het algemeen reglement voor het vervoer, waarin het beginsel der geldigheid ook voor een ander persoon dan den oorspronkelijke!! houder bepaald wordt uitgedrukt. In een schrijven te dier zake van 31 December, vestigde de raad de aandacht op eene uitspraak op het handelsministeris in Oostenrijk, waarbij in gelijken zin waa beslist De commissie, deze week in de algemeens jaarver gadering van de Mantsch. tot Nut van 't Algemeen benoemd, tot het doen van voorstellen omtrent de wijze, waarop over het crediet van 1000 zal be- schikt worden, door de Algerneene Vergadering ver leend, om knappe, degelijke werklieden in de gele- genheid te stellen, de wereldtentoonstelling t« Parus te bezoeken, heeft zich aldus geconstitueerdpresident de heer Perk, penningmeester de heer v. d. Meiden secretaris Mr. Kotz. Verder hebben de heereu Wil- lekes Macdonald, Heldt en van der Made het lid maatschap der commissie aanvaard. Besloten is verder: het Hoofdbestuur der Maat schappij in overweging te geven of de commissie zich als zoodanig namens baar aan het hoofd zal stellen van eene pogiug, iu den laude eene inschrij ving te openen om particulieren iu de gelegenheid te stellen het kapitaal, waarover de Maatsoh. voor dit doel beschikt, te vergrooten, en dus meerdere ver dienstelijke werklieden de wereldtentoouatelliug te doen bezoeken, dan wel of enkel het mandaat der commissie zich bepalen moet tot het ontwerpen van plannen voor dê beschikking over de toegestane 1000. De commissie adviseert tot het eerste. Wij ontvingen "dezer dagen het Verslag der di rectie van den Nederlandsche Rliiju-spoorweg-maat- scbappij uitgebracht in de Algemec'ue Vergadering van Aandeelhouders op Zaterdag 29 Juni 1878, Daarna outleeuen wij het volgende De uitkométewv&n het op 30 Apiil 11. geëindigde boekjaar zijn in allen deele van zeer bevredigenden aard. De ontvangsten vermeerderden, niettegenstaande Handel en Nijverheid nog steeds iu kwijnenden toe stand bleven verkecen, en de concurrentie voortgiug hare ijverigste pogingen aan te wenden ora overal afbreuk te doen, waar zy dit vermocht. De meer dere kosten welke moestey worden aangewend, om aau deze concurrentie met goed gevolg het hoofd te blijven bieden, verhinderden niet dat tegenover die meerdere ontvangsten, de uitgaven desniettegen staande minder bedroegen dan het jaar te voren. De staat van vergelijking welke ook ditmaal weder bij het jaarverslag wordt overgelegd om tot uitgangs punt van nadere beschouwingen te strekken, toont deze gunstige uitkomsten iu bijzonderheden aan. De ontvangsten hebben blijkens dien staat over het afgeloopen boekjaar 1877/78 in totaal bedragen 5.555.770.93 en dus meer dao in het jaar te voren 43.256.121/,. Van de reizigers vermeerderde weder het aantal, doch verminderde ook weder de opbrengst. De ver meerdering in aantal bedroeg ditmaal u9.t40, en de vermindering in opbreugst 23.892.87V«- ®eze verhouding is ongunstiger dau ten vorige jare. Het aantal vermeerderde toen met 91.668, tegen eene vermiuderiug in opbrengst van slechts 5.792.86. Dit is vooruamelyk toe te schrijven aan de nieuwe concurrentie welke in het leven trad, tengevolge van de opening van den Staatsspoorweg door Bot terdam, in aansluiting aau den Hollandschen IJzeren Spoorweg aldaar. Hierop werd ten vorigen jare reeds gewezen. De uitkomst was niet ongunstiger dan men toen reden had te vreezen. In het geheel ver minderde het aantal reizigers in rechtstreeksch verkeer met andere spoorwegen met 21.112, en hunne op brengst met 46.360.59. Iu lokaal verkeer aloud hier tegenover eene vermeerdering van 54.596 in aantal en van 28.303.78'/£ in opbrengst. Dat het lokaal verkeer met zijn vermeerderd aantal ten bedrage van 33.484 reizigers meer dan er in het rechtstreeksche verkeer verloren gingen, niet in staat was, om ook het verlies in opbrengst, dat in recht streeks verkeer geleden werd, geheel te dekken, is vooreerst daaraan te wyted, dat te afstanden tvaar- over van den weg wordt gebruik gemaakt, in recht streeks verkeer gemiddeld langer z|jn, dan in het lokaal Verkeer, doch ligt voornamelyk in het buiten verhouding toenemend gebruik van retourkearten in dit verkeer. Terwijl hier het aantal reizigers in enkele richting met 38.618 Verminderde, vermeerderde dat van personen welke heen- en terugreisden, en dan dubbel worden geteld, weder met 72.102! Ten vorigen jare werd hier op reeds gewezen. Toen echter overtrof het aantal eukel-reizigers nog verre de helft van dat der dubbel-reizendeu. Het stond nog met 828.938 tegen 1.467.014. Thans werd het 790,320 eukel-reizigers tegen 1,539.116 retour! Deze wanverhouding geeft voedsel aan het vermoedeu dat van de retourkaarten niet altijd gebruik wordt gemaakt overeenkomstig het doel waarmede zij wer den in het leven geroepen eu noopt derhalve steeds bedacht te blijven op middelen ter voorkoming van misbruik, zoo niet op geheele of gedeeltelijke intrekking, gelijk daartoe in het buitenland op on derscheidene spoorwegen reeds werd overgegaan. Ware deze omstandigheid er niet bijgekomeu, zou de mëerdere ontwikkeling van het lokaal verkeer wellicht in staat zijn geweest, om het betrekkelijk geringe verlies, dat door concurrentie werd geleden, meer dan voldoende té dekken. Was om deze of gene reden het personen-verkeer iets minder gunstig dan ten vorige jare, zoo werd j daarentegen de verwachting omtrent het goederen vervoer door de uitkomst verre overtroffen. Niettegenstaande algemeen met reden werd geklaagd over schier voorbeeldelooze slapte vau den handel en de scheepvaart zelden beteie gelegeuheid had oin aan het verkeer langs spoorwegen afbreuk te doen,* mag meu zich verheugen, dat het goederen vervoer op nieuw in touneniuaut toenam, eu ditmaal daar voor ook meer werd ontvangen, vergeleken met het jaar te voren. Op aandrang van onderscheidene bevriende Han delshuizen in Rotterdam eu invloedrijke bewoners van Rotterdam eu 's Gravenhage werd een onderzoek ingesteld naar de vraag, of er niet tussoheu deze twee hoofdsteden eene rechtstreeksche dienst ware in te richten langs den Nederlandsche Rhijnspoorweg in geweuschte concurrentie met deu Hollandschen Spoorweg over Delft, waaraan men zich voorstelde dat dan door velen de voorkeur zou worden ge geven. Bij dit onderzoek is gebleken dat zulks gevoegelyk zou kunueu geschieden door middel van een verbindingsweg, ter leug'e vau ongeveer 900 Meter, by Moordrecht uitgaaude van den weg van Rotterdam naar Gouda eu aansluiteude aan den weg van Gouda naar den Haag tusschen de Ringvaart, en Zeveuhuizeu Moerkapelle, waarover dan niet afzonderlijke sneltreinen rechtstreeks ware te rijden van Rotterdam naar den Haag vioe-versa. Of zulk eeue dienst voor de Maatschappij voordeel zou op leveren, moest de tijd leereu. Daar de aanleg van het bewuste verbiudingslijutje betrekkelijk weinig behoefje te kosten, bet personenvervoer tusschen Rotterdam en den Haag zeer druk ie, en dit aantal treinen ware te regelen naar het aandeel dat van dit verkeer aau den Nederl. Rijnspoorweg toeviel, mocht daarentegen a piori wel worden aangeno men dat er geeu vrees bestond, de maatschappij er zich eenig nadeel door kou berokkenen, als de bonccssie op billyke voorwaarden ware te erlangen. Deze ctjnsideratieu leiden tot het besluit, zich te wenden tot den Heer Minister van Waterstaat, Haodel en Nijverheid, met eene voorloopige aan vrage om coucessie. Als eerste gevolg van dezen stap zag men aanstonds de onoverkomelijk gewaande bezwuien uit den weg ruimen, welke tot dusverre hadden belet, dat de trqjneu van den Hollandschen IJzeren Spoorweg naar het Beursstation te Rotter dam doorliepen en van daar vertrokken. Dit was dezerzijds voorzien, en behoefde daarom geene wij ziging te brengen in het plan. Daarna gaf de Minister wel is waur, zyne ingenomenheid mrt de zaak te kenneiidoch werden aan eene te verleenen concessie door hem voorwaarden vastgeknoopt, welke zoo vreemd eu onaannemelijk zijn, dat er op die wijze niets vau zou kunnen komen. Thans ligt het iu de bedoeling om te trachten de minister tot eene andere meer billijke overtuiging te brengen, of anders het plan te late» rusten totdat het publiek daarvoor in de bres springe. In het vertrouwen dat het eersie moge gelukken, wordt daarom straks van de gele genheid gebruik gemaakt, om aan de vergadering te vragen hare raaofitigiug te verleenen tot het aan vaarden der bewuste concessie, wanneer nader moge blijken, dat zij te erlangen is op, naar het oordeel van commissarissen, billijke eu doeltreffende voorwaarden. Op bovengenoemde vergadering werd o. a. besloten lo. Den heer Mr. R. J. Graaf Schimmelpeuninck van Njjenhuis te benoemen tot President en deu Heer Mr. J. C. Reepmaker tot Vice-President der al gerneene vergadering van deelhebbers over het loo- pendc boekjanr. 2o. Het bedrag der 17 Vs pCt. van de overwinsten boven de 5 pCt. 's jaars over het gestorte kapitaal vast te stellen op 150.276.95Va en de Directie te machtigen daarmede te handelen overeeukomstig art. £0, No. 1, 2, 3 en 4 der Statuten. Voorts aau de aandeelhouders uit te keéten 8.50 pert aandeel vau 240.f 8.40.per aandeel van 96 en 1.27 V» Per aandeel van 36 gestort kapitaal. 3o. De aftredende Commissarissen de Heeren Mr. J. C. Reepmaker, Jhr. M. H. G. C. L. Jaussens en Richard Potter te herkiezen eu voorts tot Com missarissen te benoemen de heeren Mr. C. Th. Baron van Lyuden van Saudenburg, Mr. H. L. M. Luden en Thom. Brassey. 4o. Tot Presideut der Directie te benoemen den Heer Mr. H. Aineshoff en tot Vice-President den Heer J. Staats Forbes. 5o. De Directie te machtigen, om onder nadere goedkeuring vau Commissarissen, op haar billijk voor komende voorwaaraeu de coucessie te aanvaarden voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg uitgaaude by Aloofdrecht van den spoorweg Rotter damGouda om aan te sluiten aan den spoorweg Goudaden Ilaag tusschen de ringvaart eu Zeven huizenMoerkapelle. De stille politie te Amsterdam heeft een kunstig stuk verricht. Zij heeft namelijk een man gevat, die het plan tot stelen gehad heeft, doch dit weder had laten varen. Op een goeden morgen vond men name lijk op een der Buitensingels, nabij een houtzagerij, een vreemde kar, gedeeltelijk met hout geladen uit die werkplaats. Die kar bleek elders gestolen te zyn, eveneens het hout, dat er op was. Het is thans gebleken, dat de persoon, door de politie voor dit feit gevat, door zulk een vrees overvallen werd toen hij bezig was de kar te halen, dat hij op deu loop is gegaan eu alles in deu steek liet. Op de wereldtentoonstelling te Parijs prijkt in de Deensche afdceliug een schrijfmachine, door den ui^- viuder Mailing liausen, directeur van het doofstom men-instituut te Koppeuhage, «Sphérographe" ge noemd. Het is klein eu licht eu voorzieu van toet sen, die meu slechts eveu behoeft aan ie raken ora de lelttrs en andere teekeus op het papier te druk ken. De Sphérographe kost 425 frs.om zich daar van te bedienen is geen voorafgaande oefening noo- dig, men kan met behulp daarvan op 10 bladen te gelijk en drie of viermaal zoo spoedig schrijveu als met de pen. Naar het oordeel van deskundigen ver- dieut het werktuig vau liausen alleszins aanbevolen te worden. De uitvinder werd reeds te Weenen daarvoor bekroond, De zwarte vuile rook, die zich met groote wolken uit de schoorstcenen der stooramacbiuea ontlast, wordt steeds als een groot bezwaar aangemerkt. Niet alleen dat zij de nevengebouwen der fabrieken ontsiert, en dus hiuderlyk en nadeelig voor de eigeuaars dier inrichtingen is, maar zij benadeelt ook in hooge niate de belendende huizen. Ook kun de met zulk een zwarten rook bezwangerde dampkring niet ge zond zijn, dus inoet uit een hygiënisch oogpunt het bezwaar niet te licht worden geacht. Men be weert, dat de lucht in Engelaud in groote mate met steenkolenrook is bezwaugerd; dat daaruit voor eeu groot deel de zwarte mist ontstaat, die aan de Theems, vooral iu den winter, zoo algemeen voor komt. Het schijnt dus vau groot belang een middel te vinden» om dit gebrek zooveel mogelijk te voor komen. Dit middel nu meent de heer A. Thierry, iugeuieur-werktuigkundige te Parijs, gevonden te hebben. Door de iurichting van Thierry wordt niet alleen de rook verbrand, maar er wordt tevens eene groote hoeveelheid braudstof door bespaard. De Thieray-rookvcrbrander is in Fraukrijk door de meeste spoorwegmaatschappijen aangenomen en op meer dan 1500 locomotieven toegepast; een groot aantal fabri- kauteu hebben dat voorbeeld gevolgd. De Frausche marine heeft zoowel op hare schepen als in de arse nalen deu rook verbrander iu toepassing gebracht. De Monittur Unicersel z«gt cr van: „L'effet produit, est si complet, qu'ou peut hardiment mettre cette inven tion uu raug de celles dout l'utilitc est iucau test able." Voor zooverre wij weten, is deze nuttige inrich ting nog niet in Nederland toegepast: wij meeuen, dat het wellicht dienstig kan zyn daarop de aandacht te vestigen. Stoompost. De Lancet geeft een wouderbaarlijk verhaal van de uitwerking van. deu bliksem op den rug van eeu man, die bij eeu onweer onder eeu boom gevlucht was. De geneesheer vond op zyn rug een boomtak afgebeeld, scharlakeurood gekleurd, met ontelbare twygjes, keurig als met de punt van een naald getee- keud. De kleeren vertoonden geen spoor, waar de bliksem zijn weg kon hebben genomen. Een Duitsch componist, Julius Grauer, heeft aan prins Bismarck verzocht, de opdracht aan te nemen van eene door hem vervaardigde «Symphonic atteu- tatica". Het eerste deel van de syraphouie heeft den «attentut" van Kuhlmann tot «Leitmotif', terwijl de 2. en 3. deelen de beide aanslagen ouder de Linden tot «Leitmotif' hebbed. Bisuaarck schijnt niet ge antwoord te hebben op dit verzoek. In het door de Pers reeds herhaalde malen besproken werkje «de kwakzalverij met geneesmiddelen", van de hh. Bruinsmn, werd o. a. de dr. Airy's natuurgetje< s- methode a faire genomen. Omtrent dienzelfd. zaak heeft de gezondheidscommissie te Carlsruhe, uaar 't N. v. d. D. mededeelt, thans 't volgende bekend gemaakt «Ouder den naam van dr. Ai rys nat uurgeneesmethode wordt een brochure openlijk aangeprezen, welke tegen alle mogelijke ziekten (daaronder Aziatische cholera, gele koorts, epilepsie, longtering, enz,) voornamelijk de drie volgende geheimmiddelen aanbeveelt. 1°. «Paiu-Expeller", een mengsel van ongeveer 35 deelen tinctuur van Spaau9che peper, 20 deelen ver- duude wijngeest en 50 deelen geest van salmiak, een en ander iu- en uitwendig te gebruiken. Prijs 1.08. Waarde 20 cent. 2°. Sarseparelle en kiuiwortel-extr&ct met 1 pCt. joodka-rura eu een weinig honig. Prijs 2.40. Waarde 36 cent. 3Ü. Airy's pillen, bestaande uit Ijzervijlsel, jalappe- hars, jalappe-poeder, althea-poeder, benevens eeu bitlerextract. Vrijs van 60 pillen 60 bent. Waarde 15 cent. De gezondheidscommissie doet nog opmerken, dat er nimmer of nooit een dr Airy geweest is eu dat de geheel onzinuige brochure niets anders dau e^n schaamtelooze afzetterij ten doel heeft. Van de aan bevolen middelen heet het verder, heeft sars^partille in het geheel geen medische uitwerkselen, terwijl de pain-expeller en Airy's pillen bij ziektetoestanden hoogst verderfelijk kuuuen werken. Dit laatste werd bewezen door een geval, waarbij een patient buiten medeweten vau den docter Pain-Expeller gebruikt had eu dientengevolge een hoogst gevaarlijke oor- klierontstekiug gekregen had. Ook de zoogenaamde «Kurzgefaste Auleitung zur Behaudlung voü Gight uud Rhutnatismus" is niets anders dan een uit treksel uit dr. Airy's natuurgeueesmethode. Overijsel levert dit jaar zooveel pruimen op, dat de markt overvuld is en men bijv. de beste witte pruimen voor 4 Ct. het KG. koopen kan. Geheele ladingen worden verzouden. Iu de jongste zitting van het Haagscne kantonge recht stonden voor het eerst eenige bewoi.ers terecht wegens overtreding vau onderscheidene bepalingen der v. rordeuing regelende de bouw-politie, als wegens het metselen van muren van tfiindere dikte dan de verordening voorschrijft; wegens onvoldoende dikte der gemetselde fundamenten, eu eindelijk wegens het bouwen zonder voorafgaande indiening der plans en teekeuingeu aau burgemeester en wethouders. I)e ambtenaar van het opeab. ministerie achtte de over tredingen voldoende bewezen en eischtte ter zake vau iedere overtreding geldboete en gevangenisstraf. Zoo als men weet legt deze verordening, tot veler mis noegen, iu onderscheidene gevallen geklboete en verplichte gevangenisstraf op. Voor twee beklaagden concludeerde hun advocaat mr. G. B lifaute tot ont- slug vau rechtsvervolging en en tot vrijspraak. De uitspraak in deze zaken is bepaald op aanstaanden Donderdag. Konstantinopel, 18 Aug. De I'hare ilu Bosphore maakt deu tekst openbaar van de nota der Porte betreffende Griekenland en legt, dat de nota zoowel een dementi der verklaringen van-de Engelsche ministers in het Parlement als eene bedreiging van Griekenland is. Het blad betreurt de slaiting van bet Engelsche Parlement, omdat daardoor de gelegen heid afgesneden is voor eene upheldering der Engel sche Regeering omtrent de tegenspraak tusschen hare verklaringen en Turkije's handelingen. Praag, 18 Aug. Alhier hadden huiszoekingen eu confiscaties van gedrukte stukken plaats bij de redacteurs van beide socialistische bladen en bjj de hoofden der socialistische partij. Hamburg, lb Aug. Gisteren avopd hebben te Hamburg, naar aanleiding der verkiezingen, onge regeldheden van de zijde der vereeuigde socialisten en Welfen plaats gehad. Eerst door de krachtige maat regelen der politie en brandweer daar'het garni zoen op 't oogenblik slechts weinig manschappen telde is het gelukt de menigte uiteeh te drijven Er is ten burger gedood; vele personen, en ook mili- taireu, zijn gewond. GEBOREN: 18 Aag. tl.raiaoui, -oilier" G. Roadbtrg on E A. Strgo Martino», oudorv M. Lonmaa cn„C. Ji. do Jong. - 1». Aletti Alid., ouden 1. vnn dor Ewalni on A. C Bennis. Pieter, ouders B. Begeer en C Vis«r. Wilhelmina Gysberts, ouden A. de Graaf en A. 41. van der Sprong. OVERLEDEN: 17 Aug. P. Mnl, 18 j. 18. A. E. Hordijk, 3 m. A. P. Bonnis, 18 w. -r f. Wjl-bpt» 17 j. 19, A. StrooBsad, t m.

Goudsche Courant | 1878 | | pagina 2