Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1878. N? 2184. BINNENLAND- BUITENLAND. Kennisgeving. ng. Buitenlandsch Overzicht. Zondag 25 Augustus. ----- atre NA’S ,5-OLIE He gerustheid lorkomt, tydig het uitvallen ge vrees voor >rtels gebruikt ige stoffen is ewone pomade Ier, daar 8 a reel jaar toe- ofddepot voor 7ELT As. en etalen leatre. DOOR voldoende intelekinp. lingen afgeloopen waren, ging de Koning, begeleid door den Kroonprins van Pruisen, langt de by bat INK MAN. I maion var: bij B. 'eun in het GOUDSCHE COURANT. Gunstiger nog dan eerst werd gemeld, ia bet resultaat der verkiezingen ran voorzitters ran generale raden in Frankrijk voor de toekomst der republiek. linde voorzitters, een be ats men opmerkt, boe allengs lie ons leven oorzeker geen ms hoofdhaar p onze kruin ld ra de hulp den. Welzijn haaroliën ent. dooh het is ide middelen, in het doen .like gevallen worde niet te >or ran eene Van de 90 departementen was de uitslag, dat gekozen zijn 54 republikeinschgeziode voorzitters, een be langrijk resultaat, vooral als van eene minderheid de republikeiusebe voorzitters tot eene meerderheid van 3/5 zyn gestegen, waaruit men ongetwijfeld een gunstige conclusie voor de aanstaande verkiezingen mag maken. Ter verduidelijking van bet borenstaaude zal het den lezer wellicht niet onaangenaam zyn de wijze van samenstelling van den Frauschen senaat nog eeus na te gaan. Volgens de wet van 24 Februari 1875 bestaat de senaat uit 800 leden, waarvan 75 door de toenmalige nationale vergadering zouden gekozen worden en 225 door de departementen. De door de nationale vergadering gekozen senatoren zijn afzetbaar; vacatures, door overlijden ontstaan, worden door den senaat zelven aangevuld. Anders is het met de overige drie vierde gedeelten vauhét hooge staats-oollegie. Deze wordenindirect door de kiezers zelven gekozen.Indireot, want de keuze is opgedragen aan een kiescollege, waarvan de leden op verschillende wijzen door directe keuzen tot eentge staats-, gewestelijke of ge- meentevertegenwoordiging zijn geroepen. Het kies- oollegie bestaat in ieder departementlo uit de af gevaardigden van dat departement in de kamer, 2o uit de leden van den algemeenen raad, 3o uit de leden der arrondissements-raden, 4o uit afgevaar digden met dit bepaalde doel, door iederen gemeen teraad één, te benoemen nit de kiezen zijner gemeente. Wat de eerste drie eategoriën, waaruit het kiescol lege is samengesteld, betreft, geschiedt de keuze voor den senaat dus langs één trapwat de laatste cate gorie betreft lange twee trappen. Het kiescollegie u zeer vernuftig samengesteld, zooals ook degene moet erkennen, die overigens twijfelt of, zoo men eene eente kamer noodig acht, het wel juist gezien Is de verkiezing barer leden op te dragen aan colle ges, die voor verreweg de grootste meerderheid zijn samengesteld uit leden van administratieve vergade ringen, die veelal niet eukel met het oog op hunne politieke richting worden gekozen. In Frankrijk is overigens de quaestie eener feest viering het voornaamste wat het publiek bezig houdt. De uitreiking der prijzen voor de wereldtentoon stelling namelijk, die den 18en September zou plaats hebben, kan niet geschieden vóór het einde dier maand of het begin der volgende en wel om de zeer geldige reden, dat er geen lokaal in gereedheid is. Het bestuur van het Hippodrome vroeg een zoo buitensporigen huurprijs, dat men tot het innchten en versieren van bet njjverheids-paleis der C'Aanpt- Kdpeén besloten heeft, doch hieraan kan niet vóór den 25en begonnen worden, daar op dien datum eerst al de stukken der sobilderjjen-tentoonstelliüg zullen opgeruimd zijn. Maarschalk MaO-Mabon zal dos, zeer tegen zijn zin, waarschijnlijk ook de groote S: n Co leiden, uwkoop. itnhvue» BURGEMEESTER eu WETHOUDERS vanGouda, brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat de BE- GROOTING van de INKOMSTEN en UITGAVEN der Gemeente, over het dienstjaar 1879 voor den tjjd van veertien dagen, op de Secretarie ter lezing van een ieder is nedergeiegd, waartoe gelegenheid wordt gegeven op alle werkdagen, van des morgens ten tien tot des namiddags-ten een ure, terwijl bovendien tegen betaling van kosten, afschrift dier begroeting kan wordeu verkregen. Gonda, den 22n Augustus 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, REMY, L. B. De Secretaris, VON 8TERNBACH, L. S. Volgens denzelfden berichtgever heeft Leo XIII te kennen gegeven, dat hij bereid is, om van 15 September af weder bedevaartgangers uit het buiten land te ontvangen. Van het tijdelyk verwisselen van het Vatikaan tegen een andere verblijfplaats, schijnt geen sprake meer te zijn. Mgr. Nina, was er persoonlijk niet tegen, maar vond verzet bij vele zijner ambtgenöoten. wapenschouwing moeten uitstellen, welke hij nog voor het vertrek der reasrvisten van de militie en te gelyk met de prijs-uiWiking weuschte te honden. Te Brussel viert men met ongekende geestdrift het zilveren huwelijksfeest fan den Koning. De Belgische Senaat heeft de wetsontwerpen tot vaststelling van het budget voor het nieuwe depar tement van openbaar ondagwijs en tot wijziging der kieswet en van de wel af de personeele belasting aangenomen. Hiermede iade wetgevende arbeid voor dit zittingsjaar gesloten, doch daar de senaat e« carpi het plechtige Te Dem bij gelegenheid ran bet 25- jarig huwelijksfeest van het Koningspaar moest bij wonen, zal nog eene sluitingssiitiug werden gehouden. Op enkele districten na is thans de uitslag van de verkiezing voor den Duitschen Rijksdag geheel bekendmen berekent dat deze aldus zal zijn samen gesteld 60 conservatieve.50 vrjjconservalieren 97 nationaal-liberalen; 99 uitramoutanen (waaronder 5 Elzassers); 25 Fortschritt; 15 Polen; 2 Wélfen, 9 sociaal-democraten; 3 Zuid-Dnitscbe democraten; 4 autonomisten6 Elzauers-protest1 Deen; 19 Wilden, met liberale kleur. In het algemeen is dus het resultaat dat de liberalen een 25 tal stemmen hebben verloren aan de conservatieven en particularisten. De National-Zeitnnp deelt thans eene zorgvuldige berekening mrde omtrent de sterkte der uationaal- liberale partij den Duitschen Rijksdag. In den rorigea Rijksdag telde zij 127 leden. Daarvan zijn 43 niet herkozen, 12 nieuwe leden echter werden gekozen, die zich by de nationaal-liberalen aansluiten, zoodat de fractie nog 97 sterk is. Het blad deelt de namen mede en gaat dan nauwkeurig na, welke ledeu voor de verloren plaatsen zijn gekozen. De slotsom is, dat hoofdzakelyk niet do conservatieve party, maar de fraoliön, die het rijk vijandig zyn, de Welfen, volkspartij en sociaal-democraten, zetels van de nationaal-liberalen hebben gewonnen. Het blad vraagt niet ten onrechte, of nu deze afloop der verkiezingen, van het standpunt der re geert ng, als een zoo bijzonder gelukkig kan worden beschouwd. Er schyut iets aantrekkelijks te liggen in het vech ten de Duitschers en vooral de Hongaren in Oosten rijk waren eerst zeer sterk tegen de bezetting van Bosnië; nu die bezetting echter gepaard gaat met moeilijkheden, nu er bloed is gevloeid, begint de stemming te veranderende Bosnische onderneming is op weg om populair te worden, het eerst bij de Hongarenonder meer heeft vooral hiertoe aanleiding gegeven de nederlaag van de divisie onder graaf Szapary, die duchtig gehavend is moeten terugkeeren; bij die afdeeling waren veel Hougaatsche soldaten, wier verlies te meer betreurd wordt, omdat zy meest allen een ellendigen dood gevonden hebbende menscheneters kunnen niet erger met de lijken omgaan dan de Bosnische opstandelingen; vandaar de zucht naar wraakde Hongaren beschuldigen de Serveu van de hand te hebben gehad in de nederlaag van genoemde divisie en de kranten spreken van niets meer of miudcr dan de bezetting van Servië. Men moet echter hierby in aanmerking nemen, dat de Hongaren altijd wat hard schreeuwen. De inneming van Serajewo maakt dat de muiters niet veel meer kuuneu beginnentoch vloeit daaruit niet voort, dat de oorlog gedaan is; de waarschynlyk- heid bestaat, dat er een aantal beuden zullen blijven rondzwerren en een guerilla-oorlog zal worden ge voerd, waarvan de ellende, vooral straks, wanneer de n inter komt, niet kan worden overzienhet groote Oostenrijk zal het kleine Bosnië wel meester worden, maar wanneer en hoeveel zal dat kosten Uit Rome wordt aan de Köln. Zeil, gemeld, dat met. den nuntius te München in de laatste dagen uitvoerige dépêches zyn gewisseld. Men schynt op nieuwe moeilijkheden met Duitsohlaud te stuiten, ofschoon de onderbandelingen over de siaatkuudig- kerkelyke aangelegenheden worden voortgezet. Met Engeland beeft de staatssecretaris, mgr. Nina, echter de onderhandelingen afgebroken. «De bezwaren, welke men daar ontmoette," zegt de berichtgever. GOUDA, 24 Augustas 1878. Ter eere van bet huwelijk van Z. K. H. Prins Hendrik met H. K. H. Prinses Marie van Pruisen zijn heden de openbare gebouwen en vele particuliere woningen versiejfl met de Nederlandscbe vlag. Morgen namiddag, ten 12*/, ure, zal door de Muziek der d.d. Scbuttery, op de Markt eene uit voering worden gegeven. In de zitting der arrond. rechtbank van gisteren stond terecht; 8. H., wonende te Gouda, beschul digd van oplichterij 5 maal gepleegd. Eisch */s jaar gev. cell, en 5 boeten van f 25.of 1 dag ger. oell. voor iedere boete. Over 8 dagen uitspraak. Te Haastrecht is toezegging van beroep gegeven aan ds. I. C. van Gorkom te Culemborg. Met den be- roepene stonden op het vooraf opgemaakte viertal: dr. J. A. Bruins te Aartswoud, ds. I. A. Schultz te Uitgeest en de. A. W. van Wijk te Krimpen a/d. UseL Gisterenavond had in de schouwburgzaal der So ciëteit «Oar Genoegen” de eerste voorstelling plaats van Jokn Holden i marioneUen-tkeatre. Op dit theatre in miniatuur treden een aantal keurig uitgedoschte kunstenaars op, die u by afwis seling sterke acrobatische toeren en alleraardigst uit gevoerde pantomimes doen zien. De sierlijkheid hun ner bewegingen, de netheid hunner costumes, de duidelijkheid hunner gestes laat inderdaad uiets te wenscheu over eu wij gelooven dat nog zelden een marionetten-theatre het tot een volkomenheid heeft gebracht als dit. Het slotnr. levert een schitterenden aanblik op, voornamelijk veroorzaakt door verschillende goed aangebrachte lichteffecten. Een vrij talrijk, net publiek woonde de voorstel ling by, die telkens werd opgevroolijkt door bet uit bundig gejuich der aanwezige kinderen, voer wie eene voorstelling als deze bij uitstek amusant mag genoemd worden. Men meene echter niet dat alleen de jeugdigen onder ons in dit theatre zich kunnen amusceren, ook volwassenen zullen zich een avond, daar doorgebracht, niet beklagen. Hedenavond heeft een tweede voorstelling plaats, die, naar wij hopen, mit een druk bezoek zal worden vereerd. Omtrent de aankomst van Z. M. den Koning te Potsdam meldt men o. a. het volgende: ,Z. M.die op de grenzen was ontvangen door den Nederlandschen gezant Rochussen en door de Doitsche eere-adjudanten generaal graaf Stolberg- Wernigerode, graaf von Gröben en vrijheer von Neukircbem, werd met veel geestdrift aan het over sells. station ontvangen. «Op het perron stond een compagnie der garde met de stafmuziek als eerewacbt, met wapperende vaandels en de officieren op den rechtervleugel. «Toen de trein bij het station aankwam speelde de muziek het fKilkelmiu en verschenen de Pruisische Prinsen, met Prins Hendrik der Nederlanden, da Erfgroothertog van Oldeuburg, de hertog vgn Con naught, Prins August van Wurtemberg en de Erfpribs van Saksen-Meiniugen op het perron. De ontvangst _.o. was zeer hartelyk, vooral de ontmoeting tnzschen de «waren groot eu van zeer verschillenden aard, en vorstelijke broeders. Het publiek begroette den hoo- zoo kwam men tot het besef, dat de Katholieken gen Gaat met herbaalde hoera’s. Nadat die begroe- aldaar toch geen grootere vrüheid kunnen genieten, tingen afgeloopen waren, ging de Koning, begeleid dan hnn thans reeds ten deel valt? door den Kroonprins van Pruisen, langs de by hat

Goudsche Courant | 1878 | | pagina 1