v BINNENLAND- ADVERTENTIES. A n POLITIE. Burgerlijke Stand. 4 Dë Corataissie, die het Noordamerikaausche stelsel ran tabaksbelasting op de plaats zelve moet gaan bettodeeren, is door den Rijkskanselier benoemd. De leden, rier in gptal, sullen tich op 2 deter te Bremerharen naar New-York inschepen. Geen rolk misschien vergeet minder zijn groote mauuen dan Frankryk, en hoe kan het andere of de 3 September 1877 tal steeds in aandeuken worden gehouden. De eerste verjaardag van het'overlijden van den grooten burger en eersten president der tweede republiek, Adolphe Thiers, tal dan ook niet onopgemerkt voorbijgaan. Van heiude en ver komen de maires van Frankrijk naar Parijs, om den plech- tigen dienst in de Notre Dame bij te wonen, en tullen daarbij van hunne insignes voorzien zijn. De verschillende delegaties zullen heden morgen ten landsche zaken, aanvankelijk op heden bepaald, is tot morgen uitgesteld. GOUDA, 8 September 1878. In de hedenmiddag gebonden raadsvergadering werd de heer J. A. Kemij als wethouder herbenoemd. De Middelburgsche en (oude) Rotterdamecie Courant deeien mede dat Z. M. de Koning Zondag aan het gala-diner officieel xyn aanstaand huwelijk met prinses Adelaide Emma Wilhtlmiim Theresia van Waldeck JPyrmont sou hebben aangekondigd. Daar echter noch de Haagsohe bladen, noch de doorgaans 100 goed ingelichte Nieutct Motterdamsche Courant, daarvan iets melden, meenen wij de juistheid van het berioht in twijfel te moeten trekken. Daar eahter reeds van onderscheiden tijden op be doeld huwelijk is gezinspeeld meenen wij het vol gende aangaande genoemde prinses mede te moeten deelen Deie prinses is even als onze beminde vorst, dooh van moeders zijde, nit Nassau's bloed gesproten. Hart moeder, prinses Hèleue Wïilieimine Henriette Pauline Marianne, was de dochter van den hertog Willem van Nassau. Toen in 1255 graaf Hendrik van Nassau, bijge naamd de rijke, overleden was, deelden zijne twee zonen het graafschap in twee deelen. Walram kreeg Idstein, Wiesbaden en Weilburg en is de stamvader geworden van het' huis ,van Nassau, waaruit de moeder van 's Konings aanstaande gesproten is. Otto kreeg Dillenburg, Beilstein en Siegen en uit deze lijn is het over Nederland regeerend Vorsten huis gesproten. De verschillende gebieden van Nassau zijn door de nakomelingen der beide genoemde Graven ge durende vele eeuw^i geregeerd geworden, tot dat in 1816 geheel Nassau door erfopvolging verviel aan den alleen overgebleven tak Nassan-Weilburg, nit welke van af dat jaar tot 1839 onder den titel van hertog regeerde Wilhelm, zijnde, (zooals we zeiden van moeders zijde) de grootvader van 's Konings Brnid. De tak van Otto, waartoe onze Koning behoort, was nl. in 1702, toen met Willem III, die kinderloos stierf, het huis van Oranje Nassau in de mannelijke linie ein digde, overgegaan in het huis van Naeaan Dietz, doordat prins Willem III tot zijn persoonlijken erf genaam benoemd had Jan Willem Friso, van wien onze Koning in rechte lijn afstamt. In de voormiddag-godsdienstoefening van Zondag werd do nieuw beroepen predikant by de Ned. Herr. Gemeente alhier, de heer J. B. Swaan be vestigd door dr. van der Flier, predikant te 's Gravenhage, die een rede nitsprak naar aanleiding van Ephese 8, ver» 84. k Des avonds hield de heer Swaan zijn intree-rede, waartoe hy tot tekst gekozen had I Corinthe 9, vers 16. Uit Alphen a/d rijft men: Voor het Kantongerecht alhier stond in de afgeloopen week terecht de heer P., steenbakker, wegens overtreding van de wet op den kinderarbeid. De ambtenaar van het O. M. requireerde, in een klemmend betoog, veroordeeling 'in een boete van ƒ25, onder mededeeling voorts dat by uit aan merking van de door den gedaagde bekleed wor dende, betrekkingen van wethouder en lid der schooloommissie, en de omstandigheid dat ten rori- gen jare gelijke overtreding in dezelfde steenfabriek was voorgekomen maar te laat ontdekt, zich noode onthield van den eisch tot gevangenisstraf,' maar dttrom jnist by den kantonrechter ernstig aandrong op conformiteit van de op te leggen straf met het requisitoir. Uitspraak over acht dagen. De ontvangst en intocht van HH. KK. HH. prins cd prinses Hendrik der Nederlanden, in de residentie hebben Zaterdag, ingevolge het voorgesohrevene by bet programma, in de meeste orde plaats gehad. Duizeudeu en duizenden waren op de been, ondanks het ougunstige weder, dat echter juist bij den aanvang van het vertrek van den stoet van het Rijn-station eeuigzius ophelderde. Luide toejuichingen deden zich den geheelen weg hooren, zoowel bij het voor bijkomen van Z. M. den Koning als inzonderheid ook bij dat van het jonggehuwde vorstelijk paar, dat, in HD. paleis afgestapt, zich op het balkon vertoonde en de heilgroeten der onafzienbare menigte op de meest welwillende wijze beantwoordde. Bij den aankomst van het vorstelijk echtpaar aan het station heeft de heer Burgemeester, der residentie jhr. Gevers Deynoot, het iu de volgende bewoordin gen toegesproken en verwelkomd lOtyj ure op de Place du Caroussel bijeenkomen, l //Geëerbiedigde Koning! Kon. Hoogheden Prins en Een diner en receptie bij den Minister van Binnen- frriuses Hendrik der Nederlandenen verdere leden van het vorstelijk huis! De Gemeenteraad van 's Gravenhage, vertegenwoor digende de gansche burgerij, heet u Kon. Hoogheden Prins en Prinses Hendrik der Nederlanden hartelyk welkom binnen de koninklijke residentie. De gemeenteraad komt u zijne welgemeende en hartelijke gelukwenschen aanbieden bij de voltrekking van het huwelijk van uwe Kon. Hoogheden. Het is aau u, geëerbiedigde Koning, en aan Zijne Kon. Hoogheid Prins Hendrik der Nederlanden be kend dat de 's Gravenbaagsche Burgerij deelt iu het lief en het leed, dat het geëerbiedigde stamhuis van Oranje overkomt. Dc burgerij deelt thans in de vreugde van1* het vorstelijk huis. De burgerij juicht, omdat zij weet dat haar hooggeaohte prius Hendrik der Nederlan den binnen de residentie terugkeert, vergezeld van hoogstdeszelfs gemalin, die het geluk van Zijne Kou. Hoogh. zal helpen bevorderen. De burgerij juicht te meer, omdat zij overtuigd is dat het huwelijk vau Uwe Kou. Hoogheden op wederkeerige liefde is gegrond en waar liefde woont gebied de Heer zijn zegen. Moge het huwelijk van Uwe Kon. Hoogheden met den zegen des Allerhoogsten worden bekroond, dat is de vurige bede vau de gansche burgerij.* In het paleis vau Z. M. den Koning geschiedde de ontvangst van prins en prinses Hendrik door prins Frederik, prinses Marianne, prins en prinses von Wied en de leden hunner hofhoudingen. Zij had het karakter eener eenvoudige receptie. Het hooge echtpaar heeft zich vervolgens naar HDs paleis begeven, waar het tot driemalen toe op het balcon verscheen en <feet gejuich der menigte beantwoordde. De illuminatie ging niettegenstaande het ongun- stigen wéér door, doch was uit, den aard der zaak niet zoo schitterend als zij bij goed wéér beloofd had te zijn. Zondag had er een groot diner plaats in het paleis des Kouings, de groote revue, die gisteren ter eere van het huwelijk van prins en prinses Hendrik zou woiden gehouden, is wegens den doorweekten grond van het Malieveld ni^t doorgegaan. Het aantal personen dat op den dag der intrede van prins en prinses Hendrik met de spoortreinen uit verschillende oorden des lands naar 's-Hage zijn vervoerd, wordt op 100,000 geraamd. Dat de chefs en het personeel van de spoorwegstations te 's-Hage drukke en vermoeiende dagen hebben doorgebracht, behoeft nauwelyks herinnering. De geregelde gang van den dienst en de ordelijke afloop zetten zeker de kioon op hunne doeltreffende maatregelen en onvermoeide werkzaamheid. Tot secretaris der vereeniging Eigen Hulpis door het Hoofdbestuur benoemd de heer J. C. van Goens, gep. 1ste luit. der infanterie te Breda. De patroons, bij wie de 12 werklieden werkzaam zyn, die op voordracht van den heer M. A. Perk op sRyks kosten gedurende 10 dagen naar Parijs zullen gaan, hebben zich op één na allen bereid ver klaard, het loon dier werklieden gedurende hun af wezigheid te laten doorgaan. De minister van waterstaat, handel en nyverheid heeft zich, onder voorbehdud van 's Konings goed- keuring, vereenigd met het voorstel van den heer M. A. Perk, president der Nnts-eommissie, om in plaats van 6 werklieden gedurende 14 dagen, 12 gedurende 10 dagen naar de wereldtentoonstelling te P&njs voor 's Rijks kosten te zenden en in dien geest zijn eerste besldit gewijzigd. Ook heeft Z. E. de toen door genoemden heer aangeboden voordracht van 12 personen uit de op de onlangs te Amsterdam gehouden tentoónstelling met een der eerste prijzen bekroonden, bekrachtigd. Te Nieuwe Diep wordt sedert eenigen tijd vermist een kotter, toebehoorende aan den heer M. de Wijn aldaar, welk vaartuig handel dreef met de Eugelsche vissehers op de Noordzee. De kotter is reeds onge veer twee maanden nit. n Gisteren werd te Rijnsaterwoude het vergelijkend examen gehouden voor de betrekicing van hoofdon derwijzer aan de openbare lagere school aldaar. De voordracht bestaat uit de beeren L. J. Linthorst te Gouda, J. Klinkenberg te Castricum en P. Blok Jr te Stolwijk. De heer L. J. Linthorst staat ook No. 2 op de voordracht voor hoofdonderwijzer te Genderen. Uit Deventer melde menDe varkensziekte heerecht thans langs den geheelen Gelderschen XJssel en er blijven byna geen varkens meer over. Intnsseliei, wordeu iu deze streken vele zieke diereu opgekocht die naar elders vervoerd worden, zonder twyfel om in oousumtie gebracht te worden. Volgens aankondiging werd de nieuwe melkin richting in de Kegoliersstraat bij de Vijzelstraat te Amsterdam op Zondagavond 1 September geopend, en op het bepaalde uur waren vele toeschouwers aanwezig, om, zoo men docht, getuigen te xyn van de feestelijkheid. Doch, dadelijk ua de opening werd er van alle kauten met allerlei vuil gegooid eu het personeel zoodanig gehinderd, dat men ge- noodzaakt was oogenblikkelyk weder te sluiten. Er hadden zich eenige melkboeren verzameld, die op deze wyze wraak schreeuwden over het recht van vrije mededinging. De heropening kon niet plaats hebben dan nadat eeu vyftal politie-agenten rich voor de deur hadden geplaatst. Omtrent de Tooueelschool te Amsterdam deelt het N. v. d. D. het volgende mede Het beheer en toeziolit over de school is opge dragen aau een Commissie van zeven leden; twee dezer leden worden aangewezen door het Hoofdbe stuur der maatschappij Tot Nut oan 't Algemeen. Een viertal dames heeft zich bereid verklaard die Com missie te steunen en te helpen in de vele gevallen, waarin dameshulp nagenoeg onmisbaar is. Gisteren nam de curaus iu het nieuwe gebouw etg aanvang. Het aantal leerlingen bestaat uit acht meis jes en vijf jongens. Het ouderwijs is zoodanig ingericht, dat iu ile eerste jaren voornamelijk allea wordt geleerd, wat gerekend kan worden tot eene beschaafde opvoeding te behooren, terwyl iu de laatste jaren het professio neel onderricht ineer op den voorgrond treedt. In het laatste studiejaar wordt aan dit onderricht zestien uur in de week besteed, terwyl het aantal leeruren voor elke klasse op twee-en-dertig is gesteld. De grootste steun van het professioneel onderwijl is zeken de iu haar vak zoo veelzydig ontwikkelde mevrouw M. J. Kleine Gartmau, die met jeugdigen ijver en kracht by hare vele werkzaamheden, nl haar beschikbaren tijd ten beste geeft aan de leiding onzer toekomstige acteurs en aotriees. En dat het ouderwijs van mevrouw Kleine werkelijk leiding en niet africhting is, zal ieder erkennen, die de proeven der leerlingen heeft aangehoord. Mrj. Mina Krnse- man getuigt daarvan, in haar eigenaardigen stijl, dat zij verwaoht had bij het examen aan de Tooneel- school jonge mevrouwtjes Kleine te zullen zien op treden, doch dat zy erkennen moest, dut de voordracht der élèves eenvoudig, zuiver van taal en geen naboot sing was. Wel heeft mevrouw Kleine den tact, om het eens triviaal maar duidelijk uit te drukken, zy heeft den tact oin er uit te halen, wat er in zit. Ook reeds by het eerste studiejaar geeft mevrouw Kleine onderricht doch dan slechts gedurende een beperkt nnntnl uren, terwyl de hoogste klasse onder hare'.leiding tot volledige opvoeringen komt. De heer W. J. Hofdijk heeft zioh welwillend bereid blyven verklaren aan de hoogste klassen les te geven in de geschiedenis rad het kostuum. Onnoodig is 't, hier een enkel woord by te Voegen. Elkeen begrijpt, dat hij zeker lie right man on tie right place is. De lessen in dansen, mimische en plastische standen, binnenkomen, groeten, knielen eji. zullen worden ge geven door den balletmeester van het Puleis van Volksvlijt, den lieer E. Wit. Elke klasse ontvangt twee uur per week ia het teekenen vnn den heer W. Steelink, eu wie de prnclr- tige gravures van dien heer bewonderd heeft, zal het met ons eens zyn, dat het teekenouderwijs aan zeer bevoegde handen is toevertrouwd. De heer Q. L. Mattern heeft, niettegenstaande zijn tijd nagenoeg geheel wordt ingenomen door zijn uitgebreide muziekschool, welwillend toegestemd, aan elke klasse éón uur per week zangles te geven. Mevrouw de Wed. Mnkkink geeft aan de hoogste klassen een conversatieles in vreemde talen, voorna melijk in het Engelsoh. De hoop wordt gekoesterd, dat de lessen van prof. Fierson iu mythologie, schoonheidsleer en kunstge schiedenis ook dit studiejaar door hem zullen gege ven worden. Voor het onderwys "in Nederlandsoh, Fransohe, Duitselie en Engelsche talen, cijferen, vnderlandsoh^ en algemeene geschiedenis, aardrijkskunde en letter kunde zijn twee hoofdonderwyzers voqr vast aan de aihool verbonden, tie heeren J. Baumaan eu C. H. Jaquemel, die ook geëxamineerd zjju in moderne talen. De leiding van het geheel is opgedragen aan den directeur, den heer W. C. Gotiling Vinnis. Dezer dagen werd door een Duitsch blad gemeld, dat men den Koning der Nederlanden aan 't station te Rheine 120 mark in rekening bracht voor eenige consumptie. Naar men ons meldt, was de restauratiehoudster ju haar recht, daar per telegraaf van een naburig ^tion eeu diner voor 16 personen besteld was. To Rheine aangekomen, dineerde de Koning slechts met 3 personen, maar de bedienden gebruikten ook verschillende zaken, en een hunner zeide dat de reke ning niet moest gespecificeerd wórden en alleen moest luiden: Dintr voor Z. M, den Koning der Neder landen. Toen later op aanvraag uit Berlyn eeu gespecificeerde rekening werd ingediend, bleek dat een eu ander zeer matig berekend was. Aan anderen dus dan nau de restauratiehoudster de schuld. Nv. d. D.) Men schryft aan de A. R. Ct. dat te Alfen aan de Maas eene buitengewone bedrijvigheid heerscht bij den vilder. Dag en nacht wordt er het geluid van het hak mes gehoord. Eene menigte zieke varkens worden, na afgemaakt te zijn, daarheen gevoerd, en darmen ziju er iu de buurt bijna niet meer te krijgen: op zoo groote schaal wordt er de worstfabricage gedreven Waar blijft die worst? *Voor Rotterdam*, krijgt men ten antwoord, als naar de bestemming van deze producten der Alfensche nijverheid wordt gevraagd, en deze verklaring wordt op een zekeren toon van ge ruststelling gegeven, als wilde men zeggen„wij be hoeven die worst niet te eten.* Een persoon, als stukadoor verkleed, vervoegde zich dezer dageu aau een huis te Amsterdam, onder voorwendsel door den huisheer gezonden te zijn om de kosten van herstelling van het plafond op te nemen. De vrouw des huizes liet hem onmiddellijk binnen. Toen hij, na bet plafond gezien te hebben, ver trokken was, bemerkte de vrouw dat een gouden broche die op den schoorsteenmantel gelegen had, verdwenen was. Zy kreeg dadelijk argwaan iu den stukadoors- knecht, die een oogenblik alleen was geweest. Haar vermoeden werd zekerheid, toeu zij van den huisheer vernam, dat by dergelijke zending aan geen stuka door had opgedragen. De Ille algemeene vergadering der Vereeniging voor lijkverbranding zal worden gehouden te Arn hem, op Zaterdag den 28sten September 1878, iu het Logegebouw (Rijnstraat). Prof. G. P. Tiele, door het Hoofdbestuur uit ziju midden tot voor zitter der vergadering benoemd, zal de werkzaam heden leiden. O. a. zal het Hoofdbestuur verslag geven over de antwoorden, die zijn ingekomen op de ten vo- rigeu jare uitgeschreven prijsvraagover de lijkver branding. (De Commissie vnn beoordeeling bestaat uit de heeren prof. A. P. N. Franchimont, dr. D. De Loos, prof. Th. H. Mac Gillavry .én prof. C. P. Tiele.) Verder is aan de orde de verkiezing van leden van het Hoofdbestuur, en wel; a. vau twee leden, te kiezen uit de te 's-Gravenhage woonachtige leden der Vereeuiging, wegens de periodieke aftreding van de heeren dr. M. F.'A. G. Campbell en dr. L. J. Egeling, b. van vier leden, te kiezen uit alle leden der Vereeniging, wegens de periodieke aftreding van de heeren J. Hooijkaas Herderscheê, dr. D. De Loos, dr. T. J. Stieltjes en prof. C. P. Tielec. van een lid, te kiezen uit alle leden der Vereeniging, wegens hpt bedanken van den heer jhr. rar. J. J. F. De Jong van Beek en Donk. Als plaats voor de algemeene vergadering in 1879 heeft bet Hoofdbestuur voorgesteld Utrecht. Het Vaderlandseh Album, hetwelk prins en prinses Hendrik der Nederlanden eerlang zal worden aange boden, telt reeds 112 bijdrngen van 109 beoefenaars der sohoone kunsten, als49 van schilders, 36 van letterkundigen, 11 von graveurs, 11 van toonkun stenaars en 6 von bouwmeesters. Verscheidene bij dragen zijn nqg toegezegd, o. a.een van een onzer beeldhouwers. Ook te Arnhem wordt eene melk-inrishting ge vestigd. Eenige vermogende stadgenooten kwamen Zaterdag bij den heer E. Rutgers byeen, om het plan voor eene inrichting tot het verkrijgen van goede melk te bespreken. De zaak is nog wel niet definitief tot stand gekomen, maar het is nagenoeg zeker te achten, dat zjj reeds over acht dagen haar beslag zal hebben gekregen. Slechts een kapitaal vnn f 10,000 wordt er voor verpisoht in anndeelen van 260,waarvan vooreerst slechts 10 pot., en vermoedelijk in het géheel slechts, 60 pot. zal be hoeven te worden gestort. Dat dit kapitaal spoedig gevondefi zal worden, of liever reeds gevonaen is, waarborgen de namen van heu, die het plan opperen. In een huis in het middengedeelte der stad, met kelders en zoo mogelijk met tuiu en schuur zal de melk-inriohting worden gevestigd. Een man en vrouw uit den landbouwenden stand, met het be drijf bekend, zullen door een vyftal knechts worden bijgestaan, die tweemaal daags de melk aau de huizen der ingezetenen zullen baeorgen, terwijl hi het huis zelf gelegenheid zal worden aangeboden om melk te gebruiken. De leveriug zal geschieden op de Utrechtsche wijze, iu tonnetjes, terwyl bij vaste levering van groote hoeveelheden gesloten bussen zullen worden gebezigd. '1 weemaal daags zal de melk4 physisch, tweemaal 's weeks chemisch onderzocht worden, terwijl de heer Rutgers bereid is belangeloos eene standnardkoe te houden, waarvan de melk tot muatstaf voor de van elders ontvangen melk wordt gebruikt. l)e overschietende melk moet wordeu gekarnd en daarvan boter worden gemaakt. De berekening is gemaakt op een debiet van 1000 kan melk per dag. Als een loffelijk kenmerk van deze inrichting ver dient vermeldiug de winst, die bij toenemeuden omzet zal wordeu verkregen, niet ten bate zal komen van hen die het kapitaal samenbrachten. Al wat meer ontvangen wordt dan voor rente en onkosten noodig is, zal strekken lot vermindering van den melkprijs. Iu gehalte en prijs beide zal dus mede dinging ontstaan. {A. C.) De ZutJ. Ct. beveelt den aanleg aau van stoom tramwegen. Voor de verbiuding van dorpen en ste den, van spoorlijnen onderling, heeft dit middel van vervoer, in de oogen der Z. Ct., een groote toekomst. Vooreerst ora de betrekkelijk geringe kos ten van aanleg. Aangelegd langs de bermen der be staande straat- of grindwegen, Lopende door de dorpen langs de huizen, worden 'bij medewerking van provinciale- en gemeente-, polder- en dijksbe- sturen, industriëelen en partikulieren, groote ont- eigeuingsko8ten vermeden. Belangrijke kuustwerken behoeven niet te wordeu aangelegd, hier en daar een berm wat verbreed, een sloot vergraven, eeu enkel bruggetje gelegd. Kostbare stations en een uitgebreid beambten personeel zijn niet noodig. Een expeditiekantoor in de dorpen eu steden,- als vroe ger de diligence-ond«rueining van v. Geud Loos had, is voldoende. Een loods voor berging van ma terieel aan de eindstations, een kleine reparaliewinkel aan een der uiteiudeu van de lijn zouden in den eersten nood kuuuen voorzien. De spoorbreedte van deze tramwegeu zou dezelfde moeten zijn als die vau de gewone spoorwegen, opdat de wagens met vee en goederen beladen, daarover kunnen gaan. Door zijlijnen met industriëele ondernemingen verbonden, kunnen zij, zoo noodig, eveuals de diligence overal ophouden. Dc snelheid, waarmee zij mogen rydeu, hoogstens 15 kilometer per uur, laat dit toe. Men vordert met deze tramwegen dus niet zoo snel als met de gewoue spoorwegen, maar daartegenover staat weder het voordeel, dat men veel dichter bij huis kan uitstappen, niet zoo lang voor den tijd aan het station moet zijn en op die wijze dus tyd wint. Welk voordeel de aanleg van een stoomtramway geeft aan een streek, nu van het algemeen verkeer door gemis van een spoorweglijn afgesloten, welken invloed die aanleg op den prijs der landeryen, op landbouw en veeteelt hebben zaf, behoeft, meent de Z. Ct., geen betoog. Ook de spoorwegen hebben belang bij het tot eland komen van deze soort van verbindingslijnen, die het ver keer op de groote lijnen zelve belangrijk ftioeten doen toenemen. Van de opbrengst der stoomtram wegen heeft de Z. Ct. de beste verwachtingen. Het blad hoopt, drtl de bewoners van het zuidelijk deel der graafschap Zntfeu, tlie anders kan9 loopen voordurend vau het onmiddelyk spoorwegverkeer afgesloten te blijven, het nut dér stoomtramwegen om hen met het groote spoorweguet in gemeenschap te brengen, zullen inzien. Eene lijn van 'Zutfeu via Hummelo, Doetiiiohem, 's Hcerenberg Emmerik, met een zijtak te Hummelo over Keppel en Does- borgh naar Dieren, zou een gehcele streek ten zegen zijn. Op staatshulp rekene men daarbij niet, maar op eigen krachten. Een koncessie is licht te ver- krijgen, de regeering zal alles doen om den aanleg der lynen te bevorderen, en zoo arm is de graafschap niet, meent de Z. Ct., of zij zou een dergelijke zaak tot stand kunnép brengen. Dikwyls word op Hollandsche bladen geschimpt zegt de Arnh. Ct. op grond dat zy zoo ver ten achter staan bij die van andere landen, 't Is mo- geljjk, maar geen Hollandssh blad zou toch van den aanstaandën, ©qhtgenoot eener Nederlandsche prinses den onzin vertellen, dien de Berlynsche Eprsen Courièfnnu van prins Hendrik verhaalt. Volgens dat blati is de prins de rijkste vorst der bewoonde aardfr, Onder zijns bezittingen zijn ook negen en negentig goederen in Nederland en hij zou er wel meer hebben, zoo onze wetten dit niet verbo den. Alleen de koning mag honderd eigendommen bezitten. Waarschijnlijk was het geheugen van den redacteur eenigszins in de war en zal hem voor den geest hebben gezweefd, dat aan het Spnan9che hof de koning alleen met acht muilezels mag rijden of iets dergelijks. Nog weet* hij mede te deelen, dat toen de prinsen vau Oranje en Alexander tot bijwo ning van het huwelijk van hun oom werden uitge- noodigd, de brieven als //onbestelbaar" terugkwamen, daar niemand hun adres wist!" Zulken onzin schrijven gebildete Deutsche»! Franschen konden het niet licht zoo erg maken. Over het afscheid, dat Prinses Hendrik van haar beminde bloedverwanten te Potsdam heeft genomen, schrijft de Berlijusche correspondent vau het Fad. o. a. het volgende Heden (Donderdag) was ik ge'uige van een treffend toonjtl. Op het station stond de trein tot vertrek gereed, nog slecht weinige oogenblikker. en het uur van vertrek zou slaan. Het Kon. salonrijtjuig, van buiten en van binnen met groen en bloemen versierd, wachtte Prins en Prinses Hendrik reeds, toen zij huu open calèche, bespanneii met vier paarden, op het stationsplein aankwamen. De Kroonprins, de Kroonprinses, Prins Karei, Prins Wilhelm, de Hertog van Connaught, Prinses CharlotJte, de heeren Rochussen, van Tets en sommige anderen wachtten hen op het perron. Princes Maria hield drie bouqnetten in de hand; zij droeg een donkerblnauw kleed. Toen de Kroon prins haar waarschuwde, dat het oogenblik van scheiden was gekomen, sloeg zij de armen om den hals der Kroonprinses, de bouquetten ontgleden aan haar hand eu heete tranen stroomden langs haar wangen. Ook de Kroonprinses weende. Driemaal omhelsden de beide Vorstinnen elkaar; daarna nam Prinses Maria een even hartelijk afscheid van den Kroonprins en andere Prinsen. Toen zij de wachtkamer verliet, was haar blik nog door tranen verduisterd: ook de Kroonprinses was zeer aangedaan, evenals Prins Hendrik. Nog eenmaal wierp de Prinses zich in de armen van haar grootvader, nog tweemalen omhelsde zij de Kroonpriuses. „Wees gelukkig! Vaarwel! en laat ons spoedig iets van u hooren," toen weerklonkeji de schelle tonen der stoomfluit, een laatste groet werd gewisseld en de jonggehuwde Vorstin vertrok naar haar nieuwe vaderland. Te Birmingham heerscht verontwaardiging over de gebrekkige inrichting of de nalatigheid vau de brand weer aldaar, welke ten gevolge heeft gehad dat dezer dagen vier persouen op jammerlijke wijze in de vlam men zijn omgekomen, 's Avonds ten half elf w< rden er sporen mm brand ontdekt in een suikerbakkers winkel. Men begon met de blinden en vensters van de straatzijde in te slaan, waardoor het vuur zoo snel werd aangewakkerd, dat de bewoners niet meer door den winkel ontsnappen konden. Weldra zag men de ongolukkigen voor de bovenramen staan, roe pende om hulp. De reddingtoestel, evenwel deed zich een vol uur wachten. Eu toen men eindelijk er mee kwam aanzetten, werd er zoo onhandig mee gemanoeuvreerd, dat het ding zelt in brand vloog. De menigte moest het aanzien, hoe drie vrouwen voor hare oogen verorauddeu. Eeu spuitgast, die een zuigeling gegrepen had, liet bij 't afdalen langs de ladder het wicht op de steenen doodvallen. De suikerbakker alleen bragt er met moeite het leven af. Gevonden en aan het Bureau van Politie gede poneerd: Een Lot voor dë verloting te Woerdeu en een Goud Oorbelletje met blauwe steen. GEBQREN: 30 Aug. Pieter Johannes, ouders M. 'vau Leeuwen en J. Nonner. 31. Nicolaa9 Jacob, ouders S. van Eijk en E. van Leeuwen. 1 Sept. Neeltje, ouders A. Kraal en C.-YV. Kruijff. Maria Agatha Wille mins, ouders \V. van Li in borg h en VV. Je Gidts. Christina Geertruêda, ouders II. van den Berg en S. Brnikman. OVERLEDEN: 80 Ang. C J. M. Kromhont, 5 m. 81. H. J. de Brnin, 6m. - 1 Sept. J. Verhoef wed. G. de Jong 81 j. J. Pente, 11 w. VV. Siinners, 3 ra. J. F. Prang, 12 w. 2. C. C. Brinkman, 71 j. P. Breekïand 6 j. Voorspoedig beyallen van eene Dochter, WILLEMINA tan LIMBORGH— de Gidts. Gouda1 September 1878. Heden overleed onze Oudste Zuster, CATHARINA' CORNELIA, in den ouderdom van ruim 71 jaren. H. M. BRINKMAN: Gouda, 2 Sept. 1878. Uil, aller naam.

Goudsche Courant | 1878 | | pagina 2