BINNENLATJt). POLITIE. Heeft de vermoordiug van M-hemet AU Pacha btuvczeu, boe treurig het iu Turkije gesteld is, nader blijkt dut uit eeu telegram iu de Times, volgens hetwelk te Konstautinopel weder arrestaties hebben plaats gehad, tengevolge eener nieuwe samenzweering van de aauhanger» van Mourad Pacha tegen den Sultan. lil de stad heersoht een groote agitatie eu de paleiswacht is aanmerkelijk versterkt. Naar uit Syra wordt gemeld, zijn luaschen de Kussen en de Porte onderhandelingen gevoerd tot onderdrukking van den opstand in het Rhodopege- bergte. De Turken zouden zich belasten de rust te herstellen en als de opstandelingcu verdreveu zijn het grondgebied* aan de Kussen over te geven. Griekenland wil zich weder wapeneu; waarschijnlijk zal de bemiddeling der mogendheden echter het uit rukken der troepfu tegen Turkije voorkomen. Nie mand kun echter zeggen, wat er nog gebeuren zal, waut^ het staat met de uitvoering van den vrede van Berlijn weder kritiek. Ëngeland heeft nog altijd niet geantwoord op de nota van Duitschland over den Sültau en den vrede van Berlijn, eu waarschijnlijk zal het zich by dien stap niet aansluitenhet doel van Engeland is den Sultan gtheel onder eigen invloed te brengen met uitsluiting van de andere Mogendheueu; de UAugroeping van Midhat Pacha zou hiermee iu verband staan. Frankrijk Zou echter thans op de zijde vau Duitschland eu Oostenrijk zijn, omdat hel belang vota de' Grieken betrokkeu is in de zaak. GOUDA, 14 September 1 878. Z. M. heeft aan IV. G. Hoffmann, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zyu betrekking van ont vanger der directe belastingen, invoerrechten eu ac- cyusen te Gouda, behoudens aanspraak op pensioen. Tot hoofdonderwijzer aan de openbare school te ïtijusiUerwonde is benoemd de heer L. J. Linthorst thans hulponderwijzer alhier. De lessen aan de Burgeravondschool alhier zija begonnen met 165 leerlingen, namelijk 10 iu de 5e klasse, 3 ia de 4e, 9 in de 3e, 39 in de 2e, 54 in de le eu 50 in de voorbereidende klasse. Gisteren is door den keurmeester Simons, by den spekslager 0. van Willigen op de Nieuwe Haven alhier, een stuk spek gevonden van ongeveer 10 Kilo, dat door beide Keurmeesters is afgekeurd, en ouder toezicht van de politie begraven. Gisteren namiddag ten 2 ure werd op Zomerzorg te Leiden de aangekondigde bloemententoonstelling geo- peud van de afdeeling Leiden en omstreken der Nederl. maatschappij voor tuinbouw en plantkunde. Deze ten toonstelling is het gevolg van den door die afdeeling uitgeschreven wedstrijd tusschen kweekersknechls en leerlingen uit alle afdeeliugeu der maatschappij hier te lande. De eere-voorzitter, prof. W. F. R. Suringar, hield bij die opening eene korte toespraak. Onder de inzenders, aan wie bekroningen zijn toe gekend komt voor C. Eggink alhier, die voor Dra caena'» een certificaat 2e kl. en voor enkelbloemi^e Petunia'» een certificaat le kL ontving. Op een gerucht van brand verzamelden zich gis- terenavond ongeveer half twaalf vele menschen in de Peperstraat. Door spoedig toegesnelde hulp werd de brand reeds in de beginne gestuit. De gewone jaarlijksche schietwedstrijd van het seherpsohutterskorps „Burgerplicht" en de scliutterij- soherpschutters-vereeniging „Willem prins van Oranje» alhier, zal Maandag 16 September 1878, op het schietterreln aan den Botterdamschen Dijk plaats hebben. Voor den wedstrijd op vrije baan zyn de vol gende nlgemeene bepalingen door de regelingscom- missie vast gesteld. Art. 1. Tot dezen wedstrijd worden uitgenoodigd alle inwoners van Gouda voor zoo ,ver zy behooreu of behoord hebben tót schutterij, weerbaarheid of leger. Inleg voor eeu kaart van drie schoten 1. te bekomen op hel terrein. Zy worden tot een be perkt" aantal en op naam afgegeven en moeten door den persoon zeiven worden afgeschoten. Afstand 2Ö0 passen. Art. 2. Hef aantal der punten wordt berekend naar den kring het naast bij het hart der schijf. Cbncours-schyf Ned. Weerbaarheidsbond. Ieder schut ter Zorgt voor geweer en ammunitie. Laden en uitbranden geschiedt op daartoe aangewezen plaatsen. Art. 3. Alle geweren met bajonet, in gebruik by schutterij, weerbaarheidskorpsen en leger worden toegelaten, echter zonder hulpmiddelen. Ieder schiet staande en nit de vrye handde bajonet op. De schutter mag slechts éénmaal afzetten. Elk schot vallende ran uit de standplaats is geldig. Art. 4. Aanvang tefi 9 ure. Sluiting van het bureau tcu 5 ure. Niet afgeschoten kaarten geven geen recht op terugvordering van derr inleg. Nie-i mand mag meer dan 5 kaarten achtereen afschieten. Art. 5. Alle nnuWiJZiugw nf bevelen gegeven duor den otfieier-baiiukommnndnut moeten stipleiyk en on middellijk door de schutters worden opgevolgd. De regeliiigs-eommissic'lisliet in alle voorkomende gevallen ieder deelriemer'' Hf vérplicht zich onvoor waardelijk aan de uitspraak te onderwerpen. Art. 6.v De regelings-coimnissie looft minstens 3 prijzen uit. - Bij gelijk aantal punten beslist het laatste sohot; is dat gelyk, het tweede. Zijn alle schoten gelyk, het lot. Ierier schutter kan slrcliis één prijs beha-' ten. De prijzen worden uitgereikt Dinsdag 17' September 1878. Van de regeling» commissie* is de Heer A. portier president en de Heer G. H. G. de Lange,, secretaris. Het programma is als volgtMaandag 16 Sep tember des voorpiiddags ten 9 ure, aailvatig vu» den wedstrijd op vrije baan's namiddags ten 1 ure matinee musicale. j Diusdag 17 September, des voormiddags ten 9 ure, aantreden der deelnemers vau den wedstrijd op het sehietterreiu en loten, ten 9ure, aanvang van den wedstrijd, *s namiddags ten 3 ure, matiuée musicale. Na afioop uitreiking der prijzen. Iir de zitting der Arr. Rechtbank te Rotterdam stond Donderdag o. a. terecht: G. de J. stoelen- nm'tter, wonende te Gouda, beschuldigd van diefstal van oen Vest. Eisch 1 maand gev. cell. Naar men, verneemt, zal de spoonveglijn Leiden Woerden bepaald op 15 October a. s. voor het verkeer geopend worden. In -eene verceuigde zitting van dé beide Kamers is gisteren de gewone vergadering der Saten-gelieraal, door den minister vau biiinenlandsehe zaken, iu, naam des kouings, gesloteu- Z. E. hield daarbij de vol gende rede: Mijne Ileeren! Het genteen overleg tusschen kroon en vertegen woordiging droeg in dit zittingjaar heilzame vruchten. De regeling van verschillende onderwérpen, waartoe de medewerking der Staten-Geueraal werd ingeroepen, Va» daarvan de gewonschte uitkomst. Gewichtige beslissingen werden genomen. Belangrijke finuueiëele maatregelen kwamen tot stand. Door wijziging der kiestabel werd aan de voor- Bchrifteo der Grondwet voldaan. De herziening der wet op het lager onderwijs bracht een moeielijk Vraagstuk tot. oplossing. De koning draagt mij op aan de stateu-generaal zijnen dank te betuigen voor den ijver ter bevordering van 's hinds belang betoond. Ju naam des' koning sluit ik deze vergadering' der staten-generaal. Zeer onverwacht verneemt men bet bericht van den dood van den majoor van het 3e bataillon 4e reg. infanterie te Leiden in garnizoen,, W. A. baron Molert tot de Leemkule. De droevige tijding van bet plotseling overlyden trof daarom zooveleu, omdat me» genoemden hoofd officier nog dezer dagen met zyn bataillon yverig aan de manoeuvres langs de kust deelnemen en in blykbaren welstand in zijn garnizoen terugkeeren zag Nauwelijks tan de vermoeienissen, eigenaardig aan dergelyke oefeningen verbonden, bekomen of de"dood oulrukt aan het leger een bekwaam hoofdoffioier, aan bet bataillon aldaar eeu hooggeacht clicf. Wat de majoor Mulert voor zyue onderhebbende officieren en manschappen was kunnen alleen zy ge tuigen, die het voorrecht hadden bij het bataillon, waarover het commando aan hem pra» toevertrouwd, te zijn ingedeeld. Al was hjj stipt en gestreng in den rang, dien bij ^edert 1873 te Leiden bekleedde, die vereisohten voor den militair doofden in hem niet de gevoelens vaö menschelijkheid tegenover den soldaat. Ten bewyze daarvan strekke, dat majoor Mulert meermalen en ook tijdens de afgeloopen ma noeuvres, voor zyue rekening, na vermoeiende marschen of oefeningen* het geheele bataillon verrersohingen liet gebruiken. In 1849 trad baron Mulert in het officierscorps en genoot gedurende zijp offioiers-loopbaan de ouder scheiding, in zynen rang van kapitein, door Z. M. bij het regiment grenadiers en jagers te worden overgeplaatst. I De commissie, door de Maatschappij tot nut van 't algemeen benoemd tot het uitzenden van werklie den naar de wereldtentoonstelling te Parijs, beeft reeds voor 't grootste gedeelte hare taak volbracht. Nadat, in overleg met het hoofdbestuur, de algemeene voorwaar den waren vastgesteld en de voorbereidende maatregelen genomen, deed de Commissie eene oproeping in de dagbladen, met het gevolg, dat ongeveer 150 aan vragen l uktvameii. Met het oog op de beperkte he schikbare middelen 1000), konden uit die talrijke aanvrage», slechts 16 keuzen worden gednnn. Dé reis, die zeven dagen duurt,, waarvan vijf opde tentoonstelling door te brengen, gaat uit van Amsterdam op Dinsdag 17 dezer, mèt den eérsteu tftin, van het Hojl. spoor (2e kl.) Voor behoorlijke ontvangst, oon- trole eu buis vesting, so l*ari|s beeft de Commissie zom gedragen, V s De Commissie heeft besloten, om, zoodra hare taak als Nuts-commiasie zal zyn geëindigd, zich onmiddelnk zelfstandig te cpbyitiuere»' en eeu beroep te doen op het Nederlundsohe valk, ten einde haar doajf *,ry willige hij, dragen in staat te stellen tot nieawc uitzendingen. De, heer P. Bredius, "sedert Februari 1871 lid vn» de TVeeile Kaïner voor bet kiesdiatict Dor drecht is overleden. v- - In den tuirt vnn fl. Bruuing te Volleuhoven «ton» de aardbeziën voor de tweede maal in dit Jaar in den- bloei, zoodat hy eerlang oen tweede gewas hoopt te plukken. r 's Lauds middelen over de acht eerste maanden deze» jaars hebben 1 opgebracht 60.776.827.90 zijudé .122.369,14 meer dan in hetzelfde ty'dwak ran 1877. De raiding bedroeg 02.925,884,96. Donderdag is te Amsterdam, op de begraafplaats Zorgvtted bet marmeren, gedepkteeke» op het grof vau da. Pantekoek geplaatst. Aan de voorzijde, bevindt zich eene wit marineren plaat, waarop het volgende 8 in gouden letters te lezen staat: „Door leerlingen en vrienden." Op het voetsluk is gebracht een opengeslagen bijbel," waarin gegritt: „Hij wat een goed man en vol vaa heiligen geest en geloof. Hand. IX: 24" en: „Hij is na lydeu in heerlijkheid ingegaan. Lucas XXVI: 26 Opde naamplaat leest ineu: „F. C.' A. Pantekoek gel). 12 April 1832: overleden 6 Mei J 878. Een paar leden der oommissie herdachten het leven van den zoo algemeen beminden leeruur, ..ter wijl de oudste zoon namens de familie dank be tuigde voor de eer, aan den overledene bewezen. Op aanstaandeu Maandag vangen weder nieuwe examens aan voor ouderofficieren van de korpsen ter bevordering tot officier. Die examens zullen omstieek» zes weken duren, waarvan de -eerste drie weder be steed worden aan schriftelijke examens, die voor bet meerendeel bij de korpsen worden afgenoinen. Over melkvervalscbing heeft prof. Sharpies (Cam- bridge Tribune) een en ander medegedeeld, ten bewyze hoe moeilijk het kan zyu, by de gewone methoden ora vervalschiugen op te sporen, de vervalsching van melk te coustateereu. Zoo heeft b. v. zuivere melk een spec, gewicht van 1030, afgeroomde van 1037. Als men nu by deze laatste 21) pet. water voegt, dan zal de melkweger geen vervalsching aautoojtruf maar de lüelk wordt blauw en smaakt waterig. De bhu we kleur verbetert men door er wat gebrande suiker bij te voegen (een bekend procédé bij de liedeu vau 't vak), en de smaak wordt door een beetje keukenzout gelyk gemaakt aun dien van goede melk. De melk schyut nu volkomen goed te zyn, en toch is ze afgeroomd, verwaterd en nog anders vervalsoht De oorkonde van het Nationaal Huldeblyk luidt' als volgt: Aan HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik der Nederlanden. De heugelijke tijding van het aanstaand hnwelyk van Uwe KK. HH. was in Nederland te naauwer- nood bekend geworden, of alom in steden en dorpen - in de havens, waar de zeevaart roem draagt op den vorstelijkeu zeeman - op de velden, waar 's prinsen belangstelling in land en tuinbouw zoo menigmaal was gebleken - in de werkpliatsen en de oefeusohool, waar men dagelyks ondervond hoeveel de nijverheid aan prins Hendrik verplicht is - by meer en min der gegoeden - alom outetond in den lande één wensch, één begeerte, die, ora eeu IIoLUZBLiJK aan U, vorstelijk echtpaar, te mogen aanbieden. In korten tijd haddon de gelijkgezinden in byna tedere gemeente van het geliefde vaderland elk ander ontmoet en begrepen, en allengs vormde zich -een hoofdkommiasie, wier taak eleohts bestond in het regelen en ordenen tok één stroom van tadlooze anderen, die, zouder eeeigè opwekking van buiten af, als van zelve ontsproten uit da dankbare gehecht heid van Nederlands volk. Het is ons thans vergnnd aan uwe KK. HH. het album aan te bieden, waariu de namen der deelne mers zijn opgeteekend, alfabetisch geregeld ten aanzien van personen en gemeenten, in dè volgorde der pro- vinciëu, welke'in de grondwet vermeld «taan. Wilt, KK. HH., van de tienduizenden de nede rige hulde aanvaarden m denzelfden geest als waarin zy u wordt gsbragt. Zy moge u ten bewijze strek- ken, dat (le eeuwenoude band, die Nederland hécht aan het vorstelijk stamhuis vau.Orauje, niet is verzwakt, uianr alle Nederlanders 'te 'tarnen vereenigt, zouder ouderaekeid van woonplaats, van rang of stand, van kerkgeloof of maatschappelijke betrekking. Zij moge u, hooggewaardeerde prinses! de verze kering geven, dat u niet slechts in de hoogere krin gen, maar ook iu het hart van het Nedtrlaudsobe volle eeu uwer waardigÈ' plaats verzekerd is, eu dat, waar uwe K. 11. kojnt in haar nieuw Vaderland de eerbiedige toewijding van allen u wacht. Móge het uiterlijke blylt der Nationale Ilnlde, dat, volgens uwe vergunuing, op het voorplein vau uw lustslot te, Socstdijk zal verrijzen, tot wai veel zeggend zinnebeeld strekken van 'de innige vveuscheu eeuer vadeslaudsehlieveude bevolking voor uw deiiir- zaara echtelijk geluk, en - vau de ware hoogocWiug eu verkleefdheid, die zij «oor u gevoelt. Herfstmaand «187 8. De hoofdkommissie voor het Nationaal llnldellijk, iu haren naam. Jhr. mr. C. J. A. DEN Tr.x. Foor sitter. 1 J. H. Bhandes J'. Hz., Secretary. Onlangs-zoo meldt de Prost. N.-Srali. ei» 'i Hert. Cl.- besloot het gemeentebestuur van Becsd Jiet dorp, ,np de wijze vaii enkele groote Meden, Vau sierlijk geëmailleerde naamborden te voorzien, op dat men de namen, der straten kennen zou. Zulks scheen echter vrij ouuoudig,daar ia het ,durp slechts één straat gevonden wordt; doch nu heeft men aan eeuige stuk ken grintweg nam^n van straten gegeven, waardoor thans een Hoogstraat, Kerkstraat, Beukeustraat, enz. zijn ontstaan. De Beukeustraat, zoo geheeten naar bisukeufebomen, dit.jaar geplant, doch allen gestorven, bevat één huisje. Tc Leeuwarden is Zondag avond een dienaar van politie op hevige wijze in bet aangezicht verwond door eeu aldaar in garnizoen liggend onderofficier. De hulp van dien politie-beambte was ingeroepen, wijl eeuige burgers bet met een militair, die met getrokken sabel reeds geslagen en verwoud had, te kwaad hadden. Toen de politiedienaar die militair gelastte zijn wapen op "te steken, ontving deze uau- slouds twee sabelslagen in bet aangezicht, zoodat hy hevig bloedende bewusteloos nederviel. De militair is later gevat cn de verwonde,, wiens toestand niet levensgevaarlijk is, onder geneeskundige behan deling gesteld. De aanleiding tot de twist tusschen den onderofficier en de burgers was door de laatsten gegeven, wijl zij hem lastig waren gevallen toen hy rustig met zijn meisje op een bank was gezeten. Op den tramweg in Moskow had dezer dagen een betreurenswaardig onheil plaats, dat wy pm de zeldzaamheid vau het geval mcdedeelen. Terwijl de koeteier en conducteur in een herberg hun dorst stilden, ging liet reeds door passagiers bezette rijtuig op den billenden wig nan hel 1 opende reizigers sprongen nu gelukkig vroegtijdig genoeg uit het rijtuig, de wageu kreeg hoe langer zoo meer gang, zelfs zooveel, dat de paarden het tegen hem verloreu, de dissel brak en de paarden op zijde vlogen; het ledige rijtuig echter vervolgde met toenemende ynel- heid de rails, totdat het eindelijk op een ander vol geladen rytuig stiet, dat omver viel eu waarbij vooral de reizigera van de imperiale en de koetsier belangrijke verwondingen bekwuinen. In den laatsten tijd wordt er veel over de on eerlijkheid op de Rusaisohe spoorwegen geklaagd. Zoo werd dezer dagen, vlak by hen station Bjasan, kort voor het vertrek van den trein, eeu reiziger door 4 roovers overvallen, gebonden eu van zyn brieventasob met 9000 Roeb. beroofd. Van de boosdoeners kon, ofsohoon terzelfder tijd ds stations chef en gendarmen op het perron waren, geen spoor gevonden wordendit laatste is nu wel niet ver wonderlijk, als men nagaat, dat iu het begin dezer maand te Tiflia dea nachts ingebroken en gestolen werd doorden daar geatationneerden luitenant van politie en zijne ageuten. Men schrijft uit Katwyk: Ondanks de afwe zigheid van de geheele vloot te Katwyk op de steur- haringvieaobery, die tuk op tvinat echter tot dusver met luttel voordeel ging strijken, heersebt er thans eene ongekende levendigheid van vreemde schuiten, die verschen visph aanbrengen. Men vindt er van Zandvoort, van Egmoud en hooger, zelfs Kngelsche. De handel is klein, ipnar rein. Een deel van de vsngat wordt verzonden, een Bnder deel komt aan de markt, waarbjj voor den vizsoherman wat te verdienen valt, daar op de meeste plaatsen de visch gretig genomen wordt. Want menigeen vindt veel meer smaak in verschen kantvisch, hoe klein ook, dat in zoute „diepwatersche" bokking. De gouverneur van Foukien heeft eene wet uit gevaardigd tegen hen, die thee Vervalsehen. Deze worden met de strengste straffen bedreigd en aan hen, die dc vervalschliij; ter kennis brengen van den gouverneur, wordt eene belooning vau D)0 piasters toegeeegd. Ongelukkig althans in,dit geval pngolykkig hebben de wetteu slechts een verbindende kracht bmuen de grenzen vau het land, waarin zij gemaakt zyn; aiiders tvas het te vreezeu, dat menig busje thee in Nederlaud ia beslag genomen werd, en er bestoud voor onze l.mdgenoolen eene rijke bron om honderd piasters te verdienen. Deze gelegenheid beslaat nu uiet, maar men zil erkjfnrien, dat, wanneer de Chineezen zclven hun thee al vervalsehen met wilgenbladen, iu ons land ook niet onvoorwaardelijk voor ue echtheid en zui verheid kan worden ingestaan. wl)at een iegelijk siddere en grh'oommieindigt de gouverneur vau Foukien zijne publicatie. Toch zijn wij'v'uog niet zeker, dat van nu af aan alle ClTltuesche thee, thoc zal wezen: De bouwmmiswóniug Cjrneliashoeve, siaar.de iu den Prins Al<*x mderpol.hr aan dfeii Hoofdweg, toe- behooreude aan den heer D. P. Van Cappelle, te Cap- pele a/d. IJ«el eu bevvooud door den landbouwer P. Poot, is Woensdag door eene onbekende oorzaak een pjrooi der vlummen gewordeu. De brand begon iu de schuur, waarin door den bewoner juist een voer hooi was gebracht. Terw^t hij in het laud eeu hieuw voer haalde, sloeg de vlam uit de schuur, waarin toeu eeuige kindereu speelden. Door den wind aangewakkerd, deelde de vlarn zich spoedig aan het woonhuis en den koren berg mede* zoodat niets gespaard bleef, behalve eeuige inboei'e'. Naar men verneemt was alles geas sureerd. k Het Vaderland verneemt dat Donderdag nacht de heer Dunkle^i kapitein-directeur der ko»r. militaire kapel vau het regimeut grenadiers en jagers, door een hevige ongesteldheid is aangetast. Gelukkig is Vol geus de 1 intste berichten de toestand minder zorgelij'k en hoopt ineu, dat het gevaar voor zyu leven ge weken is. Naar aanleidiug van heit in eeuige bladen opgenomen bericht over zwendelarij met bous-MtrtSiédiiigeu, bevat de Pioo. Gron. Ct. een artikeltje waariu er op wordt aangedrongen, zoo raeu kan, art. 405 C. P. op dergelijke gevallen toe te passen en bovendien een afzonderlijke strafbepaling in het leven te roepen. Zou men bijv., wordt gevraagd niet kunnen ver bieden het te koop aaubieden van waren, welke ook, waaraan te .gelijker tyd het toekennen vau eeuigen prijs of eeuige premie of eenige kansbere- keniug, van welken aara ook, verbonden is? Hij vindt het onbillijk, dat meer rechtstreeksche loterijen onder toezicht der politie staan eu in bepaalde ge vallen strafbaar zyn, terwijl deze zwendelarij niet gestraft wordt. Donderdag overleed de oudste vissclu-r ea tevens de oudste bewoner van Perm's, Jacob Versteeg. Hij bereikte (ieli ouderdom van 91 jaar en 9 maanden, waarvan hij er 65 op zee doorbracht. Op zeer jeugdigen leeftyd naar zee gegaan, Jiad hy op 7 5-jarigen leeftijd voor 't eerst dc boomeu 'zien bloeien eu het koren zien maaien. Versteeg heeft in zyu leven treffende blijken vau ménschlievendheid gegeveu. Viermaal was hij de redder van nieuschenleveu» en soms met eigen levensgevaar. In 1837 redde hij de equipage van het Eugelsche brikschip The Nymph eu outviag daarvoor een vereerend ge'rjiigschrift van Koning Willem I. Iu 1845 werd de equipage van een Noorscheu schoe ner, een paar minuten voor het schip zouk, door hem en zijne manschappen gered, waarvoor de Zuid-Hol- landsche maatschappij tot redding van drenkelingen hein de zilvereu medaille schonk met eene dankbe tuiging voor de zeemanshartelykheid, waarmede de geredden verpleegd waren. Dat geschiedde, terwijl hy gezagvoerder was op de Drie Gebroeders. Met de Jnna Maria Jacoba (3 gezusters) had hij, 2 jaar later, bet geluk de Neder- laudsche,, bark Margaretha Ida, kapitein Kramer, behouden binuen te brengen. Voor de vierde maal had hij, iu 1850, het geluk de Nederlaudsch bark Helena C'kfistina, kapitein L. Visser, die iu nood was bijstaud te v bieden eu eveneens behouden binuen te brengen. De Dêl/tsche Ct. wijst op het versohijnsel, dat het gemoed het meest bereid is om aan te nemen wat de geest niet bereiken kau. Met oog op die eigen schap zou zy bijna den heeren sociaal-democraten den raad geven, in hun eigen belang, om zich in hun nevel van onbegrijpelijkheden te blyven hullen. Groóte woorden, onverstaanbare en onvertaalbare termen zyn uitnemend geschikt om de menigte te winnen. Wat men begrijpt is nieu geneigd te kriti- scoren, de verkondigers eener nieuwe leer hebben daarom te zorgen, dat zij huniie stellingen kleeden iu een vorm, dien niemand begrijpt, opdat nieuumd de critiek er op toepnsse. nief vol-, doende, merkt de l). Gt. op, woorden den tegenwoortfigeu toestand af te k<8i$|Preu nevel achtige hersenschimmen als een uieuwe toekomst aan te kondigen. Het ware onzinnig te betvefeu, dat alles zoodauig is ingericht, dat het niet ver beterd kan wordtfu. .Integendeel er ontbreekt oneiujlig veel aan. Verbetcringeu wenscht iedereen; maar wie de maatschappij hervormen wil, moet weten in welke richting eu door welke middelen. Zien de sociaal democraten kans eene toekomst voor te bereiden, bil lijker dan het heden/ zij bewijzen dit door hunne denkbeelden in begrijpelijkeu vorm te ontwikkelen, door andersdenkenden te overtuigen; maar als zij tot verspreiding vau hunne beginselen eeu cursus houden wat op zich zelf zeer loffelijk is dan drugen zij zorg. willen zij ook de verstandige meer derheid aan huurte zijde hebben, om duidelijk aan te geven wut zij willen, in termen, die hen ook begrij pelijk inafceu voor diegeneu, welke hetzelfde doel voorstaan. Het mysticisme, ook het politiek mysti cisme, kan wel omweutelingen te weeg brengen, maar geeue blijvende hervormingen, en de D. Ct. ziet daarom in de Nederlaudsche sociaaldemocraten, die nu te Amsterdam zyu opgetreden, wel eene vereenigiug, die de rust der maatschappy voor korter of langer tijd iu gevaar kau breugeu, maar niet eene ver eenigiug, welke hervormingen invoeren kau, die de samenleving ten goede komen. Misschien zul eeoe volgende les van den cursus meer lucht verspreiden over doel en middelen, maar. dragen zij hetzelfde^ karrakter 0I9 de eerste, dan is het kte verwachten, dat de sociaal-democraten in Nederland zyu apostelen heeft, maar geen discipelen zal bekomen. De Londensche theatre verhaalt, dat voor eeuige tijd de beroemde tooneelspeler Rossi door den koning van Italië uitgenoodigd was hem een bezoek te breugeu. Iu den loop vau het gesprek sprak de koning van het verval, waarin de tooneelspeelknust iu Italië geraakte. ;/Wat wy noodig hebben," zeide hij, i/is een schouwburg als het Théatre francais. Uw kunst is eeu machtig middel tot bevordering der beschaving. Deze beschaving moet ven Rome uitgaan. Mijn vader stelde uw talent op hoogeu prijs, signor llossi. Gij zijt eeu waardig opvolger van den tyd toen Marcbiouui, Vestri, Tuddei, Belloti, Ristori eu *Pteri te zanien werkten. Dat was eeu schooue tyd vopl de kuust." By het afscheid reikte de koning denl kunstenaar de hand, die hem be loofde zyu beste pogingen iu 't werk te zullen stellen om het nationale tpoueel weder tot de vroegere hoogte op te voeren. Woensdag had te Amstenrade, begunstigd door schoon weder de tentoonstelling van vee en land- bouwproducteu plaats Er waren zoowel by de vruchten als bij het vee vele prachtige' en zeldzame exemplaren. Het wemelde vau bezoekers. De ten- tentoousleliiug van het vee Was ill een weide van het kasteel, terwyl die van de vruchten iu de serres werd gehouden. Nadat te ongeveer drie uren de prijzen waren uitgereikt, nam het banket, waaraan ieder tegen betaliug eu inteekening voor 1 Sep tember kon deelnemeu, eeö%gjnirang. Er zaten 110 personen aan. De Harmonie van Amstenrade speelde den geheelen dag en bracht zoodoende veel by tot het .slagen van het feest. De graaf Marchand d'An- sembourg, eigenaar van het kasteel, wus ract nog eeuige ledeu zijuer familie zelf tegenwoordig. Men vierde vroolijk feesttot laat in den nacht en alles liep iu beste orde af. Uit een plattelandsgemeente in Zuid-Beveland zyn een predikant, een ouderling en een diaken naar Goes vertrokken, om een machine tot het kunstmatig vervaardigen vau tegeU af te lederen, een machine, die een kunststuk te noemen is, door bedoelden predikant met behulp van dien ouderling vervaardigd. (G. Cf.) Sinds enkele dagen is de kunstboterfabriek der firma B. Dalenoord Zn. te Enschedé in voRe werking; wanneer de fabriek op aangevangen wijze blijft doorwerken, twyfelen wij niet of de resultaten zulleu allergunstigst zyu; versohilleude familicu hebben de boter geproefd en reeds veel in algemeen gebruik genomen; er is geen het miuste onderscheid in smaak lë ontdekken, terwyl zij er veel ooglyker uitziet dan do boter, welke in die streken bereid wordt; bovendien maakt het een groot verschil ia prys, zoodat by niet betere kwaliteit dér gewone boter de kuustboter aldaar zeer spoedig de overhand zal erlangen. (Vad.),_ Gevonden en aan het bureau van Politie gede poneerd :Mee^jCHIFFONAIRE en eeu MAND, waarin een ZAK. Q?S> ~r- o i.m

Goudsche Courant | 1878 | | pagina 2