DRF. Hen, recept, van smiaten. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. insm, Vlooien, komt •er 1878, feven, met rjjM 1878. EATRE, SKT. BINNENLAND* 0 SCHHEID ig bekenden BORST* HOIK R te Mam. Mei 1870. Buitenlandscli Overzicht. IUS ER. «der Retuufa IN Jz. Ileekerssingel, 'raagd: Een NECHX end. Adre»bfj Gouda. De inzending van advertentiên kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave, ui—ii~~inimr-—uw ttiit i~r ■ir~ir~" f rn nwri BUITENLAND. wetgever terecht deu worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS ie uitmuntende wr flacon mei ar in de onder* De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In' de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is f 1.75, franco per post 2. eene som van Bankpapier verloren. Het werd vinder belooning van Hl.wild» geven, waarmede echter geen genoegen nam doch beroep ontvangen (el. Nijmegen). >nder TZeeuwj'^ Al»//. door ons in e doozen te trpgbaar ge- Hoogstraat, gebruik van in omloop i. en wen. artog. lenburg. pannen zien of bij harden'of net rertrouves van eWeldadig- en Co Leidau tuwkoop. 'venhuwn GOUDSCHE COURANT I I arteljjken dank geneesmiddel. gebruikte ik durige heesch- ringen van lienaar, JDR1K8. JRST-HONlö baar in flacons >ns a fl. 1.— cent, voorzien t nevenstaand De behandeling der socialistenwet iu de commissie van den Duitscheu rijksdag stuit op moeilijkheden. Men kan het niet eens worden over de beslissing in hoogste instantie der strafzaken, uit de wet voort* vloeiende. De nationaal-libcrale amendementen op dat artikel zijn verworpen en het geheele artikel is toen door de commissie afgestemd. De commissie, belast met het onderzoeken van de geloofsbrieven der leden van den Rijksdag, heeft een zeer groot gedeelte van haar taak afgewerkt. Het getal verkiezingen, waartegen bezwaren zullen worden opgeworpen, zal vermoedelijk zeer gering zyn. Onder de burgerij te Berlijn hebbqn zich kringen gevormd, die het plan bespreken, op welke wyze men den Keizer bij diens terugkeer iu de boofdstad op de meest geschikte wijze plechtig zal kunnen ontvangen. Men verwacht, dat de stedelijke regee- riug zich niet alleen hierbij zal aansluiten, maar zich aan het hoofd daarvan zal stellen. Sedert den dag, waarop de Keizer werd gewond, heeft hij zich niet meer in het openbaar te Berlijn vertoond en het plan ,$m den Keizer, in de hoofdstad aanko mende, bp bijzonder plechtige wijze te begroeten, vindt veel bijval in de hoofdstad en is zeer natuur lijk, aldus meldt een der Berlijusche berichtgevers der Wener-Zeitung. De Oustenrijksche troepen hebben in de laatste dagen in Bosnië belangrijke voordeelen behaald. Niet slechts Dolnji Toesla, maar ook Bjeliua is vermeesterd en de opstandelingen in dit gedeelte van Bosnië kun nen nu slechts nog eenigen tijd te Zwornik stand houden. Meu zal zich herinneren dat Bjelina als een tweede Plevna werd geschetst en de plaats schijnt inderdaad geducht te zijn versterkt. Maar deze saam- geraapte benden wisten waarschijnlijk van deze stelling niet zulk een goed gebruik te maken als indertijd de geregelde Turksche troepen en du maatregelen der Oostenrijkers waren goed genomen. Over het geheel kan men nu wel onderstellen, dat dit gedeelte van bet Oostersche vraagstuk weldra tot voorloopige oplossing zal komen. Zooals men zich herinnert heeft het Oostenjijk- sche ministerie zijn ontslag aangeboden na het tot stand komen van het Aungltich met Hongarije.. Thans worden drukke onderhandclingen gevoerd tot reconstructie van het Kabinet en waarschijnlijk zal zij nog in deu loop dezer week tot stand komen, vermoedelijk in dien zin, dat prins Auersperg pre sident van het Kabinet blijft,1 welks samenstelling overigens eenige veranderingen zal ondergaan. De telegraaf brengt een belangrijk bericht uit Praagde Czechische afgevaardigden, die jaren achtereen zich onthouden hebben, zijn plotseling in den Landdag verschenenzij gaven voor verzoe nend gezind te zijn geworden. Waarschijnlijk zit de zaak echter anders ineende verkiezingen voor de Landdagen in Oostenrijk zyn ditmaal op ver schillende plaatsen in olerioalen geest uitgevallen, zoodat de mogelijkheid ontstaat dat de samenstel ling van den Rijksraad belangrijke veranderingen zal ondergaan ten nadeele van de Duilschc of liberale meerderheid elke combinatie, die de omverwerping van de liberale meerderheid beoogt, heeft dé sym pathie der Czechen. Het oogenblik kon buitendien Staten-Göneraal. Tweede Kameb. Zitting van 24 September 1878. In deze zitting is de behandeling van het adres van antwoord op dé troonrede voortgezet en ten einde gebracht. De zinsnede naar aanleiding van de onder- wijs-paragraaf werd door den heer Teding van i Berkhout overbodig geacht, omdat, waar van den Kouing getrouwheid aan de Grondwet wordt ver- I ondersteld, eene herinnering aan een barer voor- acte nemen van de verzekering, dat ‘j een voorwerp blijft van Zr. Ms. aanhoudende zorg, niet te pas komt. De meerderheid der commissie had deze bewoordin gen gekozen om te doen uitkomen, dat bij de uit voering der wet het grondwettig voorschrift zal wor den nageleefd. De heer van Nispen verklaarde zich tegen de para graaf, omdat daarin uitgedrukt wordt de belangstel ling iu de uitvoering der onderwijswet, en teekende tevens protest aan tegen het gedeelte van het rap port van den minister van binnenlandsche zaken aan deu Koning betrekkelijk het petitionnement der Katholieken tegen de onderwijswet. De heer van Houten meende dat het petitionnement reeds van te voren tot onvruchtbaarheid was gedoemd. De minister van binnenlandsche zaken achtte eene bespreking van bet rapport op dit oogenblik ontijdig, zoo ook de heer Mackay, die door een bespreking der bezwaren van de Christelijk—historische party tegen dat staats stuk niet geacht wilde worden een critiek op ’s Kouings antwoord op bet adres der petitionarissen te leveren. Met 45 tegen 16 stemmen is de onderwys-para- graaf goegekeurd. Bij de' zinsuede, handelde over deu loop van zaken in Atchin, wenschte de heer de Casembroot de gezind heid der kamer te doen openbaren, om alle pogingen om spoedig de zee- en landmacht op Sumatra te versterken, te ondersteunen. Een in dien zin voor gesteld amendement werd echter door hem ingetrok ken, nadat hij genoegzame zekerheid had bekomen, dat de rpgtering eveneens eene meer agressieve poli- nooifr gunstiger gekozen zijn, want de Duitsche I partij is sinds geruimen lijd even ontmoedigd als ontevreden over den loop der zakeu en het minis terie Auersperg zonder kracht. De Engtlsche bladen vatten de belecdiging, het gezantschap aangedaan aan de grenzen van Afgha nistan ernstig op; men spreekt van tuchtiging; de Times, die iu de eerste plaats aan de financiën deukt, wil nog wat wachten, in de hoop dat de Afghanen berouw zullen krijgen. Volgens bericht uit Indië is er reeds bevel gegeven een legercorps laugs de grenzen van Afghanistan saam te trekken. Men kan niet zeggen, dat dc Engelschen in den laatsteu tijd bijzonder gelukkig met hun nieuwe bezittingen zijn. Op Cyprus hebben zij met ziekten te kampen, elders met andere moeilijkheden. Zoo wordt uit dc Transvaal gekneld, dat de gouverneur sir Théophile She pst one het daar niet heeft kunnen goed makenhij schijnt beloften te hebben gedaan, die hij niet heeft kunnen nakomen, eu schijnt in de keus van zijn personeel ongelukkig te zijn geweest. De Standard and Mail van Cape Town keurt ver schillende benoemingen in zeer scherpe bewoordingen af, alsmede het ontslag van den heer van Gorkom, die met de taal der Boeren bekend is. Hoe dit zij, zeker is, dat sir Shcpstone is vervangen door kolonel Lanyon en dat de procureur-generaal Juris ten is ontslagen, terwijl de gouverneur der Kaap kolonie zich op dit oogenblik in de Transvaal be vindt, om een onderzoek in te stellen naar de veel vuldige klachten der Boeren, over de administratie en vooral over de verdediging van het land. GOUDA, 26 September 1878. Woensdag, 2 October e. k. wordeu de vergade- schriften, het de Debating-club alhier weder geopend. het openbaar ouderwijs Als spreker zal optreden dr. W. Julius, over het onderwerp: De klassiek-literarische voorbereiding voor de Hoogeschool. De volgende stellingen zullpn daarbij worden ver dedigd lo. Aansluiting van het Gymnasium aan eenige klasse der Hoogere Burgerschool is niet wenschelijk. 2o. Voor hen, die door het Middelbaar ouderwijs zijn gevormd, ver-perde onze weg tot de academische exumira. Gisteren is op de Turfmarkt; alhier 2000.— aan spoedig gevonden, waarop de eigenaar den eene I -- laatstgenoemde echter geen genoegen nam 100.vorderde, wat den eigenaar te veel voorkwam. Ten slotte is door tusscbenkomsl van de politie de belooning op 50.gesteld. Iu de zitting der Rotterdamsohe Arrondissements- Rechtbank van Dinsdag werden o. a. veroordeeld C. D., oud 40 j.» te Reeuwyk, en H. D., oud 30 j., te Bleiswyk, arbeiders, beschuldigd van dief stal van stroo, tot 8 dagen gevangenisstraf eenzaam. J. V., oud 47 j., te Reeuwyk, arbeider, beschul digd van geweldpleging jegens een bedienend beambte in functie, tot 15 dagen gevangenisstraf eenzaam. Vervolgens stond terecht A. R.» te Gouda, beschuldigd van beleediging van een magistraatspersoon. Eisch 3 dagen gevange nisstraf cellulair. Mr. J. van Gigh voor den beklaagde optredende, concludeerde na een uitgebreid pleidooi tot vrijspraak. Iu deze zaak over 8 dagen uitspraak. Gedurende eenige dagen is er onder den enormen voorraad steenkolen op het terrein van Rijnland nabij den IJsel broeiing ontstaan. Van af Zondag stijgt daaruit voortdurend rook op, terwijl hier eu daar telkens de vlam uitbreekt. Dank zij de spoedige doeltn .Tende maatregelen van den heer I. D. Rijk, opzichter bij Rijnlaud’s stoomgemaal, is erger gevaar voorkomen, terwijl men nog voortdurend bezig is om de steenkolen naar de manége te vervoeren. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. Vrydag den 27 September 1878, des namiddags ten 1 ure, ten einde te behandelen De begroetingen der Instellingen heid, dienst 1879. Te benoemende commissie voor de strafveror deningen. De heer Hoogh, predikant te Gouderak heeft een beroep ontvangen naar de Gemeente Horssen

Goudsche Courant | 1878 | | pagina 1