tiek tegenover At ohin wenscht te volgen. Na eenige discussie ia het adres met 47 tegen 13 stemmen vast gesteld. Naar wy vernemen, hebben B. en W. van Den Haag zich jegens de Rijnspoorweg-maatschappij be reid verklaard aan den Gemeenteraad een voorstel te doen, om onder voor de Maatschappij niet onaanne melijke voorwaarden haar te vergunnen den aan te leggen tramweg naar .Scheveningen met een stoom machine te berijden. Door de Maatschappij zyn nog een tweetal rijtuigen besteld, om met 2 tn 3 rijtui gen tegelijk proefritten te kunnen doen door een daartoe op haar station te 's-Hnge aangelegd spoor, met een bocht vau 80 M. straal. Maandag avond keerden te Amsterdam de 16 hand werkslieden terug, die op kosten van de Maatschappij tot Nul van 't Algemeen gedurende een week de wereldtentoonstelling te Parijs hebben bezocht. Uit de verslagen, die elk werkman deed van het belang rijkste wat hij daar in zijn vak bad gezien, bleek hoeveel nut zulk een bezoek stichten kan, met hoe veel beUiigstelliug tiaar de vele meesterwerken en wonderen der industrie waren aanschouwd. Van de voorkomende wijze, waarop zij ook door de leden der Nederlandsche Hoofdcommissie waren bejegend, werd •dankbaar gewag gemaakt. Dinsdag is door ceue Commissie uit de Tweede Kamer der Staten-Generaal het adres dier Kamer, ter beantwoording van de Troonrede, Z. M. den Koning aangeboden. Z M. heeft daarop geantwoord: n Mijne Heer en! //Ik verzoet U aan de Tweede Kamer Mijnen dank te betuigen voor haar adres van antwoord. „tk waardeer de daarin uitgedrukte gevoelens, en «verneem met genoegen dat de Kamer de omvangrijke taak, die haar wacht, met moed aanvaard." Aan eone correspondentie over de Parijsche ten toonstelling in het Rotter damsch Nieuwsblad ont kenen wy het volgende De pottenbakkerskunst wordt tegenwoordig alom beoefend. Kr is geen land ter tentoonstelling ver tegenwoordigd, dat geen aardewerk exposeert en al ler wege is in die fraaie kunst eeu mérkbare voor uitgang te bespeuren. Sommigen om niet te zeggen velen hebben het daarin zelfs tot eene ■bewonderenswaaidige hoogte weten te brengen. Ook Nederland heeft proeven gezonden van zijn huidige art céramique, en natuurlijk, van het land, dat eenmaal beroemd was door zijn Delfisch en Haagsch en ander plateelwerk, mocht niet verwacht worden dat het thans in dezen tak van industrie niet dan door afwezigheid zou schitteren. Eu toch, hadden we ons met dat soort van schitteren maar tevreden gesteld I Hadden wij den vreemdeling er maar naar laten raden hoe het thaus bij ons gesteld is met die aantrekkelijke kunst't Is waar, de terra cotta-vaas vac de firma Clemens Zn,, te Gouda, is niet onverdienstelijk, maar het is slechts ééu stuk en doet dus zoo licht denken aan een zooge naamd //gelegenheidsstukje." De voorwerpen door den heer Thooft (firma Pickardt Co.) te Delft, herwaarts gezonden, houden dé eer van het oude fabrikaat maar schamel op. Wanneer men echter weet, dat langen tijd de aar- dewerk-fabricage te Delft byna geheel dood is geweest en nu eerst sedert korten tijd door den heer Thooft pogingen worden aangewend om haar weder te doen oerleven, kunnen wy deze eerste proeven niet dan met genoegen begroeten. Een ijverig en ernstig streven spreekt er uit om iets goeds te leveren en de aanleg daartoe is blijkbaar aanwezig. Maar het zyn tot dusverre slechts proevenaan teekening, aan verf, aan ornementatie, aan alles ontbreekt nog veel, om ons in het strijdperk te kannen doen treden met onze buren. De derde inzender is de heer Regout, die op een 'groote tafel ons een groote honderd stuks pot ten en pannen, kopjes en schoteltjes, borden en schalen te zien geeft, die met hun allen misschien geen 26.waard zyn. 't Is alles van de minste qualiteit, een zoodje zooals men in elke dorpskom- menij kan vinden, en dat wy reeds te veel eer aandoen door er zooveel regels aan te wyden. Dp Nederl. Gustaaf-Adolf-Vereeniging, vierde Dinsdag haar 25-jarig bestaan met het houden eener feestelyke byeenkomst in de Pieterskerk te Leiden. Met de afgevaardigden der verschillende afdeeliugen «n de leden der Leidsche afdeeling, bad zich eene groote schaar belangstellenden in bet kerkgebouw vereenigd. Met de uitvoering van. Koor uit «de Schepping'' van Haydn voor orgel, door den talent vollen organist der kerk, den heer J, Godefroy, werd de byeenkomst geopend, waarna prof. RauwenhofF een kort Woord tot de vergadering richtte, om haar het welkom toe tc roepen. Het was 25 jaren geleden dat dé Vereeniging was opgcrisht en het terugzien op dien tijd gaf rijke stof tot dank aan den Qever van alles góeds. De Vereeniging had wel geene groote dingen gedaan, maar had toch veel goeds kunnen stichten, zoowel in het vaderland als in den vreemde, hetgeeu dankbaar werd erkend. Zij werd ook het middel tot verbroedering onder hen, die anders altijd van elkander verwijderd zouden gebleven zyn. De ecnige smartelijke herinnering in deze ure was het gémis van zoovele vriendeu eu htlpers, die aau de Vereeniging waren ontvallen. Zij bleven steels by allen in dankbaar aandenken. De rijke stof tot dankbaarheid, die de Vereeniging op dit oogenblik had, deed het loflied opwaart9 stijgen tot Ilcm, die haar had gesteund en ook de bede om haar verder te schragen. Nadat een zangkoor, onder leiding van den lieer A. J. Wetreus, het koraal No. 1 had gezongen, irad Dr. Laurillnrd als feestredenaar op. Met ver wijzing naar hetgeen vermeld wordt ia de Hnndd. der Apostelen omtreDt de Atheners, verklaarde hy, dat zoo hij gerpepen was geworden om iets nieuws mede te deelcn, bij bedankt zou hebben voor de uitnoodiging om als spreker op te treden, daarbij niets nieuws te zeggen bad. De zaak der Vereeni ging was bij monde en met de pen dikwijls uit voerig uiteengezet. Iets ouds zou echter hier welkom zyn en daarom zou hy eeu paar feiten uit de ge schiedenis veruieldeu. Spr. stelde vervolgens in het licht dat de Ver eeniging gerechtigd was haar 25-jarig bestaan fees telijk te vieren; de zilveren kroon, hoopte hy, mocht later met een gouden verwisseld worden, die verder nog mocht pralen met juweel omzet. Vele bedehuizen waren hersteld eu vele bange zuchten in blijde zangen veranderd, liet was hier de plaats dank te brengen aan de manuen, inzonderheid aan de leden van het hoofdbestuur, die hunnen tijd hadden opgeofferd iu het belang der zaak. Van de oprichters der Vereeniging waren th.n.s nog twee leden op deze plaats aanwezig, de hh. Krabbe en Obreen, voor hen was deze dag iuzonderheid eene gewichtige dag. waarmede hij hun geluk wenschte, hij hoopte dat zij nog lang dien gezegeuden last mogen dragen. Puiten deze gemeente was nog de hoofdbestuurder Marouier in leven, dien hij thans als afgevaardigde mocht be groeten. Met weemoed herdacht spreker de hecren de Blaauw, de ia Saus9.aye en Jansen, inzonderheid den laatste, die, zooals Dr. Krabbe liet eenmaal bad uitgedrukt, de grondlegger en de leidsman der Ver eeniging was geweest. Bovenal, zeide spreker, moeten wij dank brengen aan God, die eene kleine zaak vau geloof, hoop cn liefde zoo heeft doen gedyen, dat zij een boom werd. Nadat het koor daarop het koraal n". 68 gezongen had, trad ds. Segers op oin een slotwoord te spreken. Het zangkoor hief ten slotte het koraal n°. 80 aan, dat onmiddellijk gevolgd werd van een slotzang (Psalm 118 vs. 14), door de geheele vergadering. Als naspel van^ dit lied werd door den heer Godefroi het Halleluja uit «de Messias", van Haudel uitgevoerd. Ten einde den soldaat op een aangename wyzc in het juist schieten te oefeuen, wordt te Vlis- singen iu elke kazerne een zoogeuaamd tir de salon ingericht. Men schrijft aan de' Leidsche CourantDe land lieden zijn zeer voldaan met den gevallen regen en wenscheu nu niets liever dau maar weer zonneschijn. In de meeste polders toch zijn de watermolens reeds met uitmaliug belast, Nu is er overal nog best gras en dan zou het met meer nattigheid spoedig verdienen zijn. De kool treft het goed en groeit overal voorspoedig, evenals andijvieander9 is er van het land niet veel meer te halen behalve aard appelen, die druk gerooid worden. Over het alge meen moeten er heel wat knollen worden uitgeschoten die door ziekte vérrot zijn, zoodat gezonde aard appelen duur zullen moeten betaald worden. By een gunstig gewas zijn druiven nnnr evenredigheid tegenwoordig goedkooper dan aardappelen. De warmte is voorby het herfstachtige doet zich reeds kennen door lichte nachtvorst. Te Etten bestaat nog het gebruik, dat tijdens de kermis des avonds ten 10 uur de klok der R. K. kerk wordt geluid, uls een teeken van den pastoor aan de kermisgasten, dat het tyd is om naar huis te gaan. De Vereeniging voor lijken verbranding zal hare derde algemeene vergadering te Arnhem houden op a. s. Zaterdag 28 September, voormiddags elf uur, in het Loge-gebouw onder leiding van professor C. P. Tiele. De tweede feestdag van het gouden Akademiefeest te Breda was gewijd, ten eerste aan den allegorische» optocht, en dan ter aanbieding aan de Koninklyke Mili taire Akademie van het huidebink der gemeente. Dit ia een standbeeld in gips, voorstellende de Nederlandsche Maagd, in hare reohterhand de Nederlandsche houdende en met de linkerhand de Akademie krS nende. Aan hare voeten bevinden zich met lauwer kransen omweven, militaire attributen, verder Nederlandsche Leeuw met het akademieschild in zmJ klauw. Onder het voetstuk het wapen van Bred». dairboven «het dankbare Breda aau de Koninklijk' Militaire Akademie" met de jaartallen 1828l§7g Het tweede huldeblyk is eene gouden herin nering medaille, voorstellende Minerva, een jongeling au Mars overgevende. De optocht was onafzienbaar lang en zoo groolack en prachtig ingericht, als misschien ooit in het land gezien is20 groote pr.ialwageus, de eene schooner eu toepasselijker dan de andere; ecrewachten te paard pages, herauten, wapendragers, voorstellende de li proviucieu, 10 militaire- eu burgerlijke muziekcorpsen korjporatiën vau alle bedrijven, Vereenigingen, railiitirc civiele besturen, ridders van de Militaire Willemsorde, Metalen Kruis, bazuinblazers, enz. enz.; alles mm excorteerd door infanterie, kavalerie, schuttery en fo prachtige eostuiuen gedoste personaadjen. Het mo- li urnen t werd gedragen door 18 musketiers, de gouden medaille door 4 in een rijtuig gezeten jonge dames op een kussen, dat door de dames van Breda wis aangeboden. De aanbieding op dv Koniuklyke Mili- taire Akademie geschiedde met groote plechtigheid. Behalve groote muziekuitvoeringen op het voor naamste feestterrein eu Dissolving Views van Majo, werd deze feestdag besloten met eene tooueelvoor- stelling in den schouwburg door kadetten, die een gelegenheidsstuk vau den heer A. S. Kok, leemr aan de Koninklijke Milituire Akademie, opvoerden. Het dezer dagen verschenen programma van bet Haagsche genootschap tot verdediging van de chris telijke godsdienst voor 1878 bevestigt het reeds mede gedeelde bericht, dat de uitgeloofde prijs is toegewezen aan den heer Chr. Bühler, pred. te Serneus, in Zwitserland, voor zijne verhandeling over oud-katho- licisme, en dat deu ho igduitscheu schrijver der tweede verhandeling van dat onderwerp (Motto: act. V. 38.39) eene zilveren medaille zal worden uitgereikt, wanneer hij vergunning geeft tot de opening van zijn iinambiliei. Verder blijkt daaruit, dat aan de antwoorden op de prijsvragen over dê christelyke paedagogie en over het Islamisme en het christendom geene bekrooning is ten weel gevallen. De laatstgenoemde vraag is voor de tweede maal uitgeschreven, en daaraan zyn de twee volgende vragen toegevoegd lo. Welke is de christelyke beschouwing van het huwelijk en laat deze zich nu nog handhaven tegen over de daarvan afwijkende denkbeelden, die heden ten dage worden voorgedrageu 2o. Hoe moet op christelijk standpunt wordei geoordeeld over den eed en zyne iiistandhoudiug in den modernen staat? De antwoorden op deze drie vragen worden in gewacht vóór 15 December 1879. Nadere bijzonder heden iu het programma zelf, waarvan exemplaren, op franco aanvrage, te verkrijgen zijn bij de secretaris van het genootschap, prof. A. Kueneu, te Leiden. Uit Zwolle meldt men dd. 23 SeptSedert ver scheidene weken ziet men op de bassenpoortenwsl alhier een gezin van 8 personen, dat wegens wanbe taling gerechtelijk is uitgezet, onder deu blooten hemel wonen. De mannen, die visschers zyn, besteden hunne voornaamste verdiensten nan jenever, terwjjl de vrouwen en kinderen in de grootste onreinheid en verdierlyking, «an alle weer en wind, dag en nacht, zyn blootgesteld. Dit zigeunersleven heeft de aandacht getrokken van gemeentebestuur, armbestuur, politie, enz. maar noch de een noch de ander kan of wil er niets aan doen. Milddadigen hebben hnnnen hand tot weldoen uitgestrekt, doch Schiedam was no. I en dit maakte er een einde aan. Op de staat9begrooting voor 1879 wordt eene som van ƒ100,000 voor de uitbreiding der gymnasia, op den voet als de nieuwe wet op het hooger onderwjj» VQorsohrijft, uitgetrokken. De minister verklaart, in de memorie van toelichting» van oordeel te zyn dat volstaan kan worden met oprichting (of instandhouding) van gymnasia in dis gemeenten, welke volgens de wet daartoe verplicht zijn (VHertogeubosch, Arnhem, Nijmegen, Rotterdam, 's-Gravenhage, Leiden, Dordrecht, Delft, Schiedam, Amsterdam, Haarlem, Utrecht, Leeuwarden, Zwolle, Groningen en Maastricht. Tilburg en den Helder zullen dispensatie krijgen). Voorts nog te Zutfen, Middelburg, Sneek, Deventer en Assen, terwyl pro gymnasia noodig geacht worden te Boxmeer, Tiel, Harderwyk, Alkmaar, Dockum, Oldenzaal en Win schoten 21 gymnasia en 7 pro-gymnasia (behalve de bijzondere inrichtingen). Ten aanzien van het verleenen van subsidie wenscht de minister als regel aan te nemen, de gemeenten wier bevolking meer dan 100,000 zielen bedraagt, uit tc sluitenterwijl aan de overige tot opriobting verplichte gemeenteu hoogstens de helft der kosten als subsidie zal kunnen worden toegekend. Mocht een gemeente niet bij machte wezen de wederhelft voor hare rekening te nemen, dan zou het gymnasium of pro-gymna9ium achter wege moeien blijven. In het zittingsjaar 1877/78 zijn op versohillende wetsontwerpen 108 amendementen in de Tweede Kamer voorgesteld. Van dezen werden slechts 8 aaugeno- men, 10 overgenomen, 18 ingetrokken, 71 verwor pen en 1 gedeeltelijk aangenomen en gedeeltelijk verworpen. Het wetsontwerp op het lager onderwijs heeft het grootste contingent geleverd voor het aantal ingediende en verworpen amendementen. Daarop waren toch 65 amendementen ingediend, waarvan 45 lfjt verworpen en 13 ingetrokken werden, zoodat slechts 6Vs jaiai 10 pCt. werdeu aangenomen. De gemeenteraad van Uithoorn heeft een adres ge richt tot den Minister van waterstaat, naar aanleiding der aangevraagde concessie voor den spoorweg Am sterdamRotterdam over Aulsméer, Alkemade, Alfen en Zevenhuizen. De Raad doet uiUoinen, dat deze lijn het volkrijkste gedeelte tusscheu Hollandsohe en Rijnspoorwegen en de lijn LeidenWoerden van het spoorwegverkeer verstoken laat eu beveelt in plaats van het noordelijk deel der ontworpen riciting twee andere lijnen aan, de eene nagenoeg recht van Am sterdam op Alfeu loopeude, over Uithoorn, Nieuwe- veeu en ter Aar; eu de tweede van Haarlem of Heemstede door de Haarlemerineer, over Aalsmeer, de drooggemaakte Legmeerplassen, Uithoorn, Mij drecht en Wilnis nnar Breukeleu, waardoor de meeste plaatsen behoorlijke gemeenschap met Amsterdam, Haarlem, Utrecht en Leiden zullen verkrijgen. De Raad toont aan, dat die kruislijnen ook in het be lang zijn der justicinblen en van het brievenvervoer, en verzoekt daarvoor de tusscheukomst des Ministers en wel door Staatsaanleg, indien de lijnen niet eer lang door particulieren worden aangelegd. Aau den Secretaris der commissie voor de col lectieve inzending van Jnnd- en tuiubouwvoortbreng- selen op de wereldtentoonstelling te Parijs, den heer P. P. L. Waldeck te Loosduineu, is uaraens de verschillende Nederlandsche laudbouwmaat9cbappijen anugeboden een smaakvol middenstuk op zilveren voet en ryk met zilver versierd. Op het voetstuk zijn twee schilden aangebracht op het eene is de redeu van dit huldeblyk vermeld, terwyl op het andere de verschillende attributen enz. van den landbouw zijn voorgesteld. De Kamer van Koophandel en Ny verheid te Batavia heeft andermaal een adres gericht aan den Gouverneur-generaal van Ned.-Indië, naar aanleiding vau de patent en persoueele belasting voor Europe anen en daarmede gelijkgestelde in Ned.-Indië. In dit adres zijn uitvoerige becijferingen opgenomen van het aandeel dat de Europeesohe bevolking in Indië in de .belastingen opbrengt en de bezwaren tegen nieuwe lasten betoogd. Het adres, te groot om in zijn geheel opgenomen te worden, eindigt aldus Doch sedert de afkondiging der wet van 6 Juni 1878 is bet eene uitgemaakte zaak dat, om welke redenen ook, de Europeanen in Iudië aan eene per- soneele en zoogenaamde patentbelasting zullen wor den onderworpen, eu onze Kamer beseft ten volle dat het niet meer in de macht ligt van Uwe Excel lentie om aan de gevallen beslissing veel te veran deren. Anders echter is het gelegen met de wijze waarop aan de zaak uitvoering zal worden gegeven. Op grond van de geraadpleegde bescheiden meeuen wij te mogen aannemen, dat in dit opzicht door de tusschenkomst van bet Indisch bestuur nog veel kwaads zal kunnen worden verhoed, en onder eerbiedige referte aan onze adviezen van 31 Decem ber 1875 No. 84, 4 Februari 1876 No. 16 en 25 Mei 1878 No. 22 eindigen wij dan ook met den wen8oh, dat het daarin voorkomende Uwe Excellen tie nopen moge om van haar kant de bezwaren, die uit de ontworpen belastingplannen noodwendig moeten voortvloeien voor alle leden van de Euro- peesche maatschappij, en wel bepaaldelijk voor het meest talrijke deel er van, voor hen namelijk wier inkomsten niet zeer aanzienlijk zijn, zooveel mogelijk tc helpen lenigen. De Indische Regeering heeft besloten dat op de Hoogere Burgerscholen in Indië geen meisjes mogen worden toegelaten. Zoolang er geen uitzichten be staan, dat er afzouderlijke Hoogere Burgerscholen voor meisjes worden opgericht, is* deze maatregel ten zeerste te betreuren. Men leest in de Huisvrouw t «De orinolioe komt nieij Een buitenlnndsch blad, dat zich op het gebied der vrouwenaangelegen heden beweegt en alleszins vertrouwbaar is in zijne mededeelingen, verzekert thans, dat alle geruchten, als zou de crinoline weder in aantocht zijn, op een misverstand berusten. Men denkt er te Parijs in het geheel niet nan, de criuoliuc weder in de mode te brengen. De zaak is eenvoudig dezeHet nieuwe toilette bouffant eischt eene andere soort van onder rokken, dan de gebruikelijke. Eene in dit vak ge renommeerde firma maakt zulke rokkeu uit eeue opzettelijk voor dit doel geweven, goed geappreteerde stof. Deze rokken geven aan het toilette bouffant voldoende stevigheid, maar komen in de verste verte niet overeen met de klokvormige en wanstaltige crinoline; zij zyn slechts eeu geschikter plaats ver vanger voor de rokkeu eu tournures, die het priusessekleed en de sleep eischen. «Wanneer dit blad onder de oogeu mocht komen van de redactiën der voornamelijk voor de heeren der scheppiug bestemde couranten, dan verzoeken wij haar, deze tijding, die voorzeker ook de mannen wereld zal interesseeren, onder de oogen hares lezers te brengen, gelijk zy indertijd ook de verontrustende geruchten omtrent de wederopstanding der crinoline vermeld hebben." De Fransche regeering is bezig eene groote natio nale loterij te organisecren, waarvoor de prijzen bij uitsluiting zullen gekocht wordeu uit de op de ten toonstelling aanwezige voorwerpen. Oin die loterij te doen slagen eu zooveel mogelijk loten door het gausche land te plaatsen, is door de hoofdambtenaren der belastingen aan de ontvangers eeue circulaire gericht, die eeu zeker aantal loten ten verkoop be geleidt en een dringende vermaning bevat oin de loten niet alleen te verkoopcu als men ze komt afhalen, maar ze ook aan het publiek aau te bieden ja voor een goed lezer is er wel uit te verstaan «op te dringen". Een burgeineesier van eene plattelands gemeente schrijft over die zaak het volgende aan eeu ambtenaar in zijn arroudisseineutIk geloof, dat iu 1836 de regeeriug wel deed en zedelijk handelde met het opheffen der loterijen. Ofschoon deze nieuwe iniriistersloterij een ofliciöel karakter draagt, kan ik niet op inij nemen om loten te plaatsen. De onzedelijkheid neemt toch al hand over hand toe, en ik wensch daartoe niet bij te drageu door de inwoners mijner gemeeute hot nemen van loten aan te raden. In plaats van hun de kans in de oogeu te laten schitteren van het wiunen vau diainauten ter waarde van fr. 50,090,"zal ik voort gaan hun aan te raden om bun geld te gebruiken 'om mest te koopen voor hun laud eu om hunne spaarpenniugeu in de spAarbauk te brengen. De Figaro noemt deze loterij, de schepping van den minister van openbare werken eu deu heer Krautz, eeu denkbeeld vau eeu paar kruideniers in ruste. Naby Roermond waren Vrijdag 11, eenige kinderen van 9 tot 11 jaar in een naast den openbaren weg gelegen onafgesloten boomgaard gegaan, vau welker boomen de appelen reeds geplukt en weggevoerd waren, vermoedelijk met het doel oin nog een appel te vinden. Zekere v. L., eigenaar van den boom gaard, kwam daarop uit ziju woning, gewapend met eeu geladen geweer, en ging op de kinderen los, die echter, zoodra zy hetn zagen, de straat opliepen. Doch toen v. L hen op een afstand van ongeveer 30 meter had ingehaald, legde bij zijn geweer aan en loste een söhot op de kinderen, waarvan het ge volg was, dat de huisvrouw van den aldaar wouen- deu v. H.die naast haar woning aan de pomp werk zaam was, getroffen en verwond werd, gelukkig niet gevaarlyk. Een kleine veertien dftgen geleden vervoegde zich bij eene familie op den Nieuwen Ryu te Leiden een jong- meiuBoh, die voorgaf student te zijn en de kamers, welke te huur stonden, wenschte te zien. De vrouw des huizes, wie dit onverwacht bezoek natuurlijk hoogst welkom was, liet de kamers zien, en deze bevielen onzen student zoo bijzonder, dat hij ze onmid dellijk huurde; rced9 deazelfdeu avond zou by ze betrekken. Hij liet zich uiet laug wachten, hij schelt aan, wordt door den heer des hnizes ontvangen en binnengeleid om met de familie en een aardig nichtje kennis te maken. Die kennismaking was wederzijds zoo aangenaam, dat de student deu heer en diens vrouw natuurlijk met het nichtje, inviteerde Zondag koffie bij hem te komen drinken, en tevens verzocht of de juffrouw zoo goed wilde zyn een taart te bestellen. Na eenige tegenwerpingen over een dusdanige familiariteit werd de invitatie aange nomen en de taart besteld, die op tyd geleverd werd, nudnt de brenger zich abusievelijk eerst hij een der buren had vervoegd. De Zondag-morgen werd zeer genoeglyk gepasseerd. De student maakte zioh bekend; zijn vader, aldus verhaalde hij, was overleden en zijne moeder slecht ter been. De weersgesteldheid oefende haren invloed op de arme moeder uit, zoo dat ze slechts zelden van huis ging. Do student was boven de wolken over zijn gezellige kamers en hoogst ingenomen met hospes en hospita en 't nichtje. Het eenige waarover bij zich bezorgd maakte was de vertraging, die de aankomst van ziju koffer welke 700 bevatte, ondervond. Hij zou et zioh echter niet al ta ongerust over maken, want de ehef van 't station had met zijn bekende Welwillendheid on ra id- delyk een streng onderzoek ingesteld. Maar hij was nu wat «oonrt d' argent" en verzocht dus beleefd aan de hospita een voorschot van ƒ10, wat zij aan zulk eeu beminnelijk jougineusch niet vermocht te weigeren. Een rijtoer, door onzen student vooTgesteld, werd beleefd afgeslagen; dat zou al de familiaar zyn en daarenboven het minder gunstige weer van Zondag was niet uitlokkend. Onze student schreef intasschen uan zijne moeder eu inviteerde haar oin hem 's Maan dags te komen bezoeken ten einde zelf overtuigd te zijn hoe goed hij geslaagd was. De Maandag giqg voorbij zonder dat die beste moeder kwam hetgeen mede aau het ongunstige weer werd toege schreven. Maar de koffer arrriveerde niet en hy zou er dus zelf op uitstappen, tegelyk eens naar moeders toestand gaan informeeren en geld meebren* gen. Dat kon niet zonder geld; eeu nieuw voor schot vuu 10 werd gevraagd en toegestaan. Het horloge van den hospes, dat de student mede ter leen bad gevraagd, kon hij echter niet krijgen, omdat eerstgenoemde het niet kon missen euden student een weinig begon te wantrouwen. De hospita bood haar horloge aau, waarvoor onze student loffelijk bedankte. Het nichtje was evenwel met bet lot van den jongeling begaanhy mocht eens te laat aan het spoor komen zij bood dus baar horloge aan, maar zou er den ketting afnemen, omdat hij dien toch niet kon dragen. Zoo uitgerust nam onze vriend afscheid, nadat de familie hem veel succes had toegewenscht in het terugkrijgen van zijn koffer met de contanten. Hij is tot heden niet boven water gekomen, zoodat de 20 en het gouden dames horloge als verloren znllen zijn te beschouwen en de leveranoier der taart dien post wel zal kunnen afschrijven. De politie stelt intuschen alles in 't werk om zich vau den grappenmaker meester te maken. Aan een particulier schrijven uit Cadix, gedagtee- kend 15 Sept., ontleeut de Zutphensche Cour. de volgeude bijzonderhedeu omtrent de Gelderland-. Men kan op zee sterke en snelle teraparatuursveran- deringen waarnemen. Het was des middags van den 6den ten 12 ure prachtig weer, en een kwartier later was het zoo mistig, terwijl de zon nog altijd scheen, dat wij op geen tien passen voor ons, ja zelfs niet eens recht naar beneden in zee kouden zien. De machine floot onophoudelijk, uit vrees voor aan- varfn; een half uur later kwam er een flinke storm, huizen hoog verhieven zioh de golven, alles en allen op het dek eu in de kajuit werden doornat en niemand kou op zijne beenen blijven staan. Tegen 4 uren klaarde het weer op en om 6 uur zaten we allen alweer op de campagne, onzen angst vergetende bij ccn lekkere flesch wijn; toen wij op een* de kapitein had, door het heerlijk weer uitgelokt en om de passagiers een mooi gezicht te gunnen te dicht by de kust gestoomd een vreeselijken schok voelden waardoor wij inet stoelen, fte89chen en alle9 ten onderste boven werden geworpen en de boot zelf geheel naar stuur boord Overhelde. Wij waren op een blinde klip gestooten en zaten midden in zee vast. Gij kunt u niet voorstellen den schrik en de verwarring die dadelijk op de2en schok volgden; alles vloog door elkaar, passagiers, equipage enz.; ieder was gek van angst. Nadat deze toestand van wanorde en vrees ongeveer een uur had geduurd, werd het detache ment in twee bootjes geëmbarqueerd, sommigen ge heel, anderen half gekleed en bleven wij bijna 3 uren bij het schip om zoo mogel'yk allen te redden Ik heb nooit meer angst uitgestaan dan in die oogen- blikken. Eens* werden we door een golf met ons bootje teruggeslagen en tegen bet schip geslingerd, zoodat alles kraakte en we niet anders dachten of het wa9 met ons gedaan. Na den gebeelen nacht tot '8 morgens 9 uur in ons bootje doornat en vol angst te hebben rondgezworven, kwamen we op de Spaansohe kust (CJonil) terechtnu waren we gered maar alles wat we bezaten lag op den bodem der zee en we hadden niets meer over dan de kleeren aan 't lijf. Wat het schip aangaat, lading en bagage» alles werd over boord geworpen om bet schip (e kunnen lichten; bet is dan ook los gekomen, maar heeft een groot lek en gebroken machine. Het is naar Cadix gesleept, om daar gerepareerd te worden wnt wel drie maanden kan duren. Conil is een klein vuil zeedorpje, waar we bijna niets te eten kregen, op de steenen eu in de open lucht moesteu slapen, wat voor sommigen vooral voor de dames, slechts half gekleed, minder aangenaam was. Op deu koop toe werd ons nog 't weinige dat we hadden ontstolen. In dat herbergzaam oord bleven wy 3 dagen. Toen ^jngen wij, mannen, naar St. Fernando, waar we na een marsch van elf oren doodaf aan kwam. Vandaar werden we per spoor naar Ca<fii getransporteerd, waar wij in de kazerne logeert natuurlijk, daar we geen van allen de taaLkeuncn tamelijk beroerd, maar toch duizendmaal beter dau te Conil. Het is te hopen dat we. spoedige verder kunnen gaanwant we zyn van alles ontbloot. VnH dc passagiers zijn twee dames en een beer gevaar-

Goudsche Courant | 1878 | | pagina 2