~üöimn~ P. H00FT1IAN ft, OPENBARE VERMOM 92SHSfS®Dl J. H KIEBERT, harkt, gouda. 9. BftOlf f A. IS. HERFST, V Bij C. G. van der POST, Op DONDERDAG en ZONDAG 7 Portretten n— ADVERTENTIE»!. een Jongeling, Universeel-Zuiverlngszout. Bleekerssingel te Gouda, No. 13- Sint Jacobstraat No. 13, te Amsterdam, INGEZONDEN. Iets over een zaak, die bij de aan staande behandeling- der Ge- meente-Begrooting aan de orde is. Photographisch Atelier. DAGELIJKS GEOPEND. Mevrouw" COSIJN WEETMLA-IR,, G. BELONJE Cz. te GOUDA riantefc* tleeschhouwer* wegens het in humie win kels voorhanden hebbeu «au bedorven vleesoh en één Eo'terdamsche vleesohhouwer, drie kooplieden uit Brielle, en één vleeecbhouwer uit Overschie wegens vervoeren van bedorven vleesoh binnen de gemeeut Rotterdam veroordeeld, ieder tot een boete van tien gulden of gevangenis van twee dagen. De haeveelheid van het in beslaggenomen en ver beurdverklaarde bedorven vleesoh bedroeg bijna dui- xeud kilogram. Tot de presidenten van het Internationaal Congres van de Vredebond, dat deser dagen te Parijs, werd ge- opeud, behoort ook mr. D. van Eek, terwijl mr. G. Belinfante een der seoretarissen van dat Congres is. In de Nederlandsche afdeeling der Farijsohe ten toonstelling tijn o. a. gouden medailles toegekend aan de koninklijke fabriek van goud- en zilverwerken van de heeren van Kempen te Voorschoten, aan de konink lijke stearinefabriek, aan de firma Wymand Fockink en aan de Erven Lucas Bols te Amsterdam. Met zilver zijn de heeren van Züylekom, Levert Co. aldaar bekroond. Voorts syn de heeren Hajenius en Keyn- vaan met het zilveren eermetaal, de hoogste onderschei ding in desa ten toonstellingsklasse, vereerd. (Ubl.) Be kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente te Amsterdam heeft aan de leden dier gemeente eeue circulaire gericht, waarin eene vrijwillige bijdrage van minstens één gulden of meer per hoofd gedu rende 5 achtereenvolgende jaren wordt gevraagd, ten einde eene kerk te kunnen laten bouwen in eene der nieuwe wijken dier gemeente. Ons Strevencourant voor Nederlandsche vrouwen, hoeft opgehouden te bestaan en wordt samengesmol ten met De Huisvrouw. Het onderzoek der Indische begrooting voor 1879 wordt in de afdeeliugen van de tweede kamer ▼oortgezeL Gedurende de vier laatste weken zyn uit den omtrek van Hoorn naar Amsterdam verscheept 19056 manden peren, 18700 manden^ appelen en 36500 kilogr. hazelnoten. Eenige dagen geleden werden door den gemeente ontvanger te Vlissingen eenige soldaten gevraagd, om als dwangmiddel by «nalatige belastingschuldigen" te worden ingekwartierd. Toen de soldaten bij eenigen dier nalatigen in huis traden, vonden zy daar zulk een armoedigen toestand, dat zy verzochten zoodra mo- gelyk van hun taak bevrijd te worden, by één was het zoo erg, dat de militair in zyn zak tastte om brood voor het gezin te koopeu., Commentaar over bodig. Te Haarlem werd gisteren door de directie der Haarlemsohe tramway - maatschappij op hare lijn eene eerste proef genomen met de Merryweather's- stoomtram. Deze proefneming had plaats in tegen woordigheid en onder toezicht van een len rijks ingenieur bij het stoomwezen, en heeft zeer goed voldaan. Uit Batavia wordt gemeld dat het Nederl. schip Aty Scheffer, gezagvoerder L. Vliedorp, van Amster dam met kolen naar Java, in Straat Sepoedie aan den grond geraakt is. Met behulp van eene stoom boot zal het wellicht vlot komen. De goederen van het gestrande stoomschip Gelder land worden met de Drenthe eft de Overijssel van Cadix verder vervoerd. De herstelliog van het schip zal drie maanden duren. In de Landb.-Ct. beweert zekere Goudamus, dat het een feit is, dat sedert jaren onze hammen, zyden en andere transportabele varkensdeelen bij duizenden naar Westfalen worden gezonden om vandaar uit met meer dan honderd percent winst voor de bandelaars naar Nederland te repatriëeren ten einde als Weit- faalsche waar in deü handel te worden gebracht. Figaro bespreekt in zyn jongste nommer de Neder- landsche inzending op de wereldtentoonstelling, en maakt daarby in het bijzonder met groote ingenomen heid gewag van de groepen, die de nationale, of liever provinciale kleederdrachten en het volksleven voorstellen. Voorts wordt de inzending van alles wat op het openbaar onderwijs betrekking heeft in hooge mate geroemd, en wijdt het blad eenige regelen aau de loffelyke vermelding van de vóórtbrengselen der pijpenfabrieken, en van die der Koninklijke fabriek van Waskaarsen. «Maar, aldus eindigt het arti kel, in de tentoonstelling van hetgeen op de openbare werken in Nederland betrekking heeft, komt het genie des volks het sterkst aan den dag en open baart het zich op de schitterendste wyze. Uif dit spe- ciale oogpunt beschouwd, evenaart, ja overtreft het Nederlandsche volk alle anderen. Zijn verbazingwek kende dijken, zyn stout ontworpen sluizen, de reus- aohtige spoorwegbruggen die het ovèr Zyne stroomen gelegd heeft, zyne lange viaducten, zyue prachtige havenhoofden, zijn uitgestrekte drooggemaakte meren die hel in rijke dorpen eu vruchtbare lauddouwen herschiep, al die grootsche ondernemingen, met b< zadigdheid en volharding volbracht, die onophou delijke stryd van het land tegen de zee, en waarbij deze overwonnen terng treedt, laten by den beschouwer een gevoel van levendige bewondering uchter voor een zoo klein rijk, dat zulke grootsche plannen ont werpt en ten uitvoer brengt." De Entomologische vereeniging te Ontario (in Ca nada) heeft de uitkomsten bekend gemaakt van een reeks proeven, oulangs door haar met den colorado kever genomen. Mr. W. Brodie, te Toronto, leidde de onderzoekingen. By de eerste proef liet men 30 kevers 24 ureB lang zonder eenig voedsel en gaf men hem toen bladen van versohillende planten (bieten penen, zonnebloemen, salie, witte kool enz.) De kevers vraten niets van die planten. Toen men hen 8 uren later van aardappelbladeren voorzag, vielen zy dadelyk daarop aan. Bij de verdere proeven leek, dat, de kevers ook van geen enkel onkruid, dat men hun gaf aten. Dat gebeurde zelfs niet toen men ze 11 dagen lang had laten honger Jijden. Op de aardappelen bladeren vielen ze altijd met gre tigheid aan. Ten aanzien van de vraag, hoelang deze kevers zonder voedsel kunnen leven, hebben de proeven geleerd, dat van de jonge kevers altijd meer dan 75 percent binnen 5 dagen sterft, als zij volstrekt niets te eten krijgen, maar dat van de volwassen dieren zelfs nog na 47 dagen van volslagen vasten meer dan 20 percent in het leven waren. Alle latere proeven gaven ditzelfde resultaat. Daaruit blijkt, dat en hoe de kevers, eenmaal aau boord van een schip gekomen, door zakken enz. niet alleen naar Europa, maar ook door een groot deel van Europa levend verbreid kunnen worden. Brodie vond ook dat een kever gedurende zyn leven een gemiddeld groote aardappelplant geheel kan uitbladeren. De achtste gewone algemeene vergadering van het Nederlaudsch Protestantenbond zal gehouden wordeu op Dinsdag 29 October aanst. in het logement «de zeven Provinciën", te Zwolle. Behalve door de afgevaardigden en de correspondenten, kan aan die vergadering, ook deelgenomen worden door alle leden der vereeniging, met adviseerende stem. In verband hiermede zal alsdan ook gehouden worden de zesde Nederlandsche protestaatendag. Het programma be vat het volgende Maandag 28 October, des avonds, ten 7 ure Feestelijke godsdienstoefening in de Groote Kerk, waarin prof. L. W. E. Rauwenhoff als spreker zal optreden en de zangvereeuiging «Sempre Crescendo" zich zal doeu hooren onder leiding van den heer K. F. Bokclman, onderwijzer aan de stedelijke mu ziekschool. Tot deze bijeenkomst hebben alle leden van het protestantenbond vrijen toegang. Voor niet-leden zijn tegen 25 ets. programma's te beko men, die tevens voor toegang be wijs gilden. Na afloop dezer bijeenkomstOntvangst der afgevaar digden, correspondenten en vertegenwoordigers van buiteulandsche vereenigingen, van wegc de afdeeling in de concertzaal van «Odéon." Dinsdag 29 October, des morgens ten 10 ure, algemeene vergadering der afgevaardigden, corres pondenten en leden in het hotel «de zeven Provinciën." Ten 4Vs ure, gemeenschappelijk middagmaal in het hotel «de zeven Provineicu."* Des avonds teu 7Vs ure, in de schouwburgzaal van «Odéon", bespreking van godsdienstige en kerkelijke vraagpunten. Ope ning der bijeenkomst inet eeue toespraak van den eere-voorzirter, prof. C. P. Ticle. De drukte van het verkeer op sommige plaatsen iu Londen grenst bijna aan het ongelooflijke. Zoo berekent men dat b. v. Londen Bridge dagelyks door ongeveer 60,000 voorbijgangers wordt gepasseerd, 't Is weder een echt practisch Engelsch denkbeeld, oin aldaar de gelegenheid open te stellen bydrngen te storten ten behoeve der nagelatene betrekkingen van hen die met de Princes Alice Zijn verongelukt. Op een op de brug aangeplakt biljet worden de voor bijgangers er opmerkzaam op gemaakt, dat zoo zij ieder slechts één stuiver geven, op die ééue plaats dagelijks 8000 Zou kunnen worden ingezameld. In eene vergadering van de afdeeling Dordrecht van Volksonderwijs kwam ter sprake de vraag: «welke is de roeping van Volksonderwijs na de aanneming der schoolwet? De Voorzitter, deze discussie inleidende, stelde in het licht, dat de oprichting van dc Vereeniging haren grond vond in de algemeene ontevredenheid met de wet van 1857 en de taak der Vereeniging zich des tijds hoofdzakelijk bepaalde de gebreken dier wet aan den dag te brengen. Dit was de historische reden van Volksonderwijs en daar deze reden vervallen was door de aanneming der wet-Kappeyue, had het Bestuur hel noodig geacht de bovenvermelde vraag aan het oordeel van de leden der afdeeling te onderwerpen, ten einde te ver nemen in hoeverre deze ook nu nog nuttig zou kunnen werken. Hierover waren de gevoelens zeer verdeeld. Er waren leden, die meenden dat deze afdeeling nu veilig kon worden opgeheven, daar toch het school- verauim, d. i. het opzettelijk, moedwillig schoolver zuim, in deze gemeente byna niet bestond en men, hoezeer ook dikwijls niet geheel ingenomen met sommige beginselen der pas aangenomen wet, moe. ielyk daartegen kon gaan reageeren, zeker althans ttièt met hoop op succes. Anderen waren van een geheel tegenovergesteld gevoelen. Zy meenden dat ook nn nog genoeg te doen overbleef. Er zou een tijd komen, dat ook de nieuwe wet aan eene herziening zou moeten onder worpen worden en voor dat geval was het bestaan eener talrijke Vereeniging wensohelyk; hief men nu de afdeeling op, dan zou men haar later niet zoo gemakkelijk weder kunnen oprichten. Het voorberei- diugsonderwijs was iu de wet geheel niet geregeld, evenmin de opleiding der onderwijzers in den tijd* verloopende tusschen het verlaten der lagere school en de toelating op de normaallessen. Vroeger werden in deze gemeente de aanstaande ondtrwijzers vrij willig door de ouderwyzers ouder wenia zij werk zaam waren, geholpen. Dezen hadden daWr>e thans geen tyd meer en derhalve waren de jlyjÊns in dien tyd zonder geregeld onderwys. Eeue poging was nu gedaan door de onderwijzers om zoodanige opleidiugsklasse van het Gemeentebestuur te verkrygen, en door dergelyke zaken te steunen zou, meende men, de afdeeliug nuttig kunneu werken. Zoo ook was het van groot belang, dat de kinderen langer op school bleven, daar toch de menschen eerst op het tydatip dat ze de school verlieten, met vrucht van het onderwijs gingen gebruik maken. Ook daar toe zou de Vereeniging, veel kunnen bydrageu. De Voorzitter constateerde, dat uit de gevoerde dis cussie bleek, dat iu velerlei zin de afdeeling nog nuttig zou kunnen werken en derhalve hare opheffing voor alsnog minder weuschelijk scheen. Het Bestuur zou dus zorgen voor- het houdeu vuu vergaderingen op den wettel ij keu tyd eu hoopte op meerdere belang stelling bij de leden, dau tot dusverre wel gebleken was. Niet alleen St.-Petersburg, ook Moskau heeft zijn VVjern Sassntisch. Russische bladen melden namelijk, dat op den ilden dezer voor het gerechtshof iu laatstgenoemde stad, de 23 jarige Alexaudra Paulowna Weuetzka, dochter van een Russischeu stnatruad, we gens een moonlaauslag terecht stond. Het meisje had het plan gekoesterd den gevreesden staatsproou- rator Przewalski te dooden, maar bij vergissing diens plaatsvervanger, Prozorowski genaamd, dien zy voor Przewalski hield, ernstig met een revolver gewond. De gezworenen hebben tie aangeklaagde met alge meene 8teinnien vrijgesproken eu hel aanwezige pu bliek gaf door luide bijvalsbetuigingen zijne syin- pathie over die uitspraak te kennen. In de raadsvergndcriug van 2 April 1878, waarin het kohier der plaatselijke direote belasting behandeld werd, werd door den heer Muller een voorstel gedaan om het kohier voortaan gedrukt algemeen verkrijg baar te stellen. Op een opmerking van den Voorzitter werd dit voorstel weder ingetrokken, daar het volgens zijn gevoelen, dat de hter'Muller deelde, meer aan de orde was bij de behandeling der Gemeente-Be grooting. Binnen kort is die bcgrooting aan de orde en alsdan zal de heer Muller natuurlijk op zijn voorstel terugkomen. Het is voorzeker niet kwaad dat ook van de zijde der ingezetenen eens blijk worde gegeven hoe men deukt over dat voorste!. Vandaar deze regelen. Het motief voor het voorstel was dat een meer algemeene bekendheid van het kohier, de degelijkheid, nauwkeurigheid eu juistheid der aanslagen, in de hand zon werken en met het oog daarop verdient het voorstel dan ook waardeering. De samenstelling van het kohier behoort tooh tot de moeilijkste gedeelten van de taak, die aan Burg. eu Weth. is opgedragen. Zij zitten toch bij die gelegenheid met al de namen der ingezetenen voor zich, waaronder tal van personen zijn waarvan zij zoo goed als niets weten. Van ambtenaren ia het salaris natuurlijk bekend, maar de overige moeten zjj beoordeelen naar den uiterlijken staat, die zij voeren, den stand waarop zij wonen, den voet waarop zij leven, en het publiek gerucht dat er van hen uitgaat. Het kan niet anders of enkele personen Btaan te hoog, anderen de meesten te laag; onbillijk zou het r üa daarvan t*n 't collegia van Burg. en Weth. een grief te maken, ook dat oollcgie is niet in 't bezit van den ring van Oyges, die hen kan doen kennis ne men van den waren staat van zaken in ieders huishou den, ook Burg. en Weth. moeten afgaan op den schijn. Maken Burg. en Weth. het kohier op, de raad stelt het va«t en in die bepaling is weder meer waarborg dat het goed wordt vastgesteld, want die 14 personen uit verschillenden stand en kring in de Maatschappij weten te zamen veel meer af van den werkelijken finaneiëelen toestand van de ingezetenen dan de drie personen, die het collegie van Burg. en Weth. vormen. Doch ook de raad kan dwalen. Men is niet gewoon inet zijn inkomen te koop te loopen, vele ziju daarmede, zeer geheim en hoe goed de heeren raadsleden ook rondkijken in hun omgeving, menig persoon valt daarbuiten. Van daar dat het zeer wensohelijk zon zijn liet kohier algeraeeu verkrijgbaar te stellen voor een kleine prijs, b. v. voor 5 cents. Dau zijn de ingezetenen zelf in de gelegenheid vergelijkingen te maken. De een weet het van den ander, A. "weet het van B., B. van 0., C. vau D. enz. en wanneer dan de raadsleden met hun verneemstok uitgasn, wanneer zjj aan den eenen kant zelf iufor- raeereu en aan de andere zijde bereidwillig hun oor oteneu voor de op- en aanmerkingen hunner vrienden, keuuissen en verdere ingezetenen, dau kan het niet suders of de juistheid eu nauwkeurigheid van het kohier zal er door winnen. Dit zal moeten toegestemd, doch wellicht zullen er aan den andereu kant tegen dit voordeel, nadoelen overstaan. Er zal o. a. gcüègd worden, en dit is reeds werkelijk gezegdDoor die algemeene verkrggbuarstelling der kohieren zal de belasting die toch reeds niet populair is, nog in populariteit verliezen. Het 1» recht hatelgk dat ieder zoo kan weten op welk iukomen iemand getaxeerd wordt. Lichtzinnige zonen zuilen den aanslag van hunnen vader opzoeken en met een onbekommerd hart er frisch op los Verteeren, daar zij hg zichzelf redeneerende oude kan 't missen eu bij vaderlijke opmerkingen, beperking van uitgaven ten doel hebbende, zal hen worden tegemoet gevoerd Maak u niet bekommerd waarde vader, ik zal binnen de grenzeu blijven, ik ben op de hoogte van uw forluin. Brutale dienstboden zullen eeu mond opzetten tegen hunne mevrouwen en 't luide uitschreeuwen Het is schande om op zoo'n kleinen voet te leven, bij een inkomen van zooveel of zooveel. Deze bezwaren wegen bij schrijver dezes niet zwaar. Wat is er eigenlgk in dat men weet, zelfs nog iet hoeveel inkomen iemanct heeft1 maar op hoeveel inkomen iemand wordt getaxeerdImmers niets. Den kleingeestigen sohrielhans moge het onaange naam voorkomen, dat men algemeen weel dat hij duizeude guldens inkomen heeft, terwijl hij voor geen enkel edel doel, nattige onderneming of goede vereeniging ooit een gift over heeft, den eeuwigen schraper dia voor niets zoo bang is, dau dat men zal weten dat hij een aanzienlijke som wist te ver zamelen moge het verkeerd tocsokguen, ieder meusch, die op fatsoenlijke wijze leeft, naar mate van zgn inkomen, die op zijn tijd zich genoegen gunt en zich niejt terugtrekt waar iets voor een goed of edel doel gevraagd wordt, den zoodanige deert het weinig of zijn buurman weet op hoeveel zijn inkomen be groot wordt. Wat nu bovengeiioemden licbtzinnigen zoon of brutale dienstbode betreft, dient toch gezegd, dat de vader of meester al weinig slag heeft van zich tegenover kinderen of iuferieureu te gedragen, zoo hij om die opmerkingen zich over de openbaarmaking van het kohier beklaagt. Den verstandige» vader en alleen op diens woorden heeft men noht te slaan, weet zijne kinderen te overtuigen van liet dwaze van on gepaste uitgaven, van het verkeerde van geld-verspillen en de verstandige meester weet zijue dienstbaren wel op een afstand te honden eu stoort zich iu geeu geval aau ongegronde praatjes zijn ze daareulegeu wel gegrond, aan wien de schuld? Neen, de bezwaren tegen de openbaarmaking zijn niet afdoende. Bovendien de algemeene verkrijgbaarstelling is Hechts een consequente slap op den weg, dien de Wet ter bewaiideliiig aangeeft. De kohieren zegt de wet worden gedurende ten minste vcerlien dagen, voor een ieder, ter secretarie der gemeente, ter lezing uedergelegd. De wetgever wil alzoo algemeene bekendheid en dns is het geheel gehandeld in den geest der wet, zoo de kohieren worden verkrijgbaar gesteld. Niet ieder heeft gelegenheid althans niet ieder gaat naar de seoretarie om dat kohier te zien, men komt daar zoo niet toe, terwijl bij algemeene verkrijgbaarstel ling de versohillende aanslagen een onderwerp van disconrs zouden uitmaken onder de burgers onderling' en daardoor eerst, zou een juist oordeel gevormd worden, dat den gemeenteraad zou voorlichten bjj hun diseussiën over het kohier. Het ii alzoo naar gevoelen van schrijver dezes zeer te hopen (lat de raad by de bcgrooting tot de algemeene verkrijgbaars telling zal besluiten. De zaak is reeds eenmaal ter sprake gebracht in den Raad. Toen #éide het raadslid rar. Kist o. a. zeer terecht«Algemeene bekendheid zal ieder veel tevredener doen zijn met den aanslag. Het kohier wordt vastgesteld bij gissing en uit den aard der zaak komen er onjuistheden iu voor, welnu, door de publieke contróle in 't leven geroepen door dat kohier voor ieder te laten drukken, zal het veel beter kunnen geschieden." De heer Noothoven van Goor voegde daaraan nog toe dat het kohier ook elders, b. v. te Groningen met succes publiek wordt gemaakt. «Wy bevinden ons toch zeide laatstgenoemde heer verder wat vele zaken aangaat hier in een te beperkten kring, hoe wyder wij dieu kring uitbreiden, hoe beter eu deze gelegenheid (nl. algemeen verkrijgbaar stellen van het kohier) om het oordeel van het publiek te vernemen is te goed om die ongebruikt te laten voorbijgaan." Behalve genoemden heer braken ook de heeren van Straaten cn Muller een lans voor de algemeene verkrijgbaarstelling, terwijl de heer Snel zich nog daarbij voegde. Verscheidene leden van onzen gemeenteraad zien het nuttige van den besproken maatregel in, de belangstellende burgerij zal dien gaarne zien in- voereu, moge het besluit daartoe alzoo niet lang meer uitblijven kan een BEDIENDE geplaatst worden, \ennis van het vak strekt tot aanbeveling, doch is geen vereisehte. In een BURGERGEZIN wordt een gevraagd. Adres bij den Uitgever dezer Cou rant, onder No. 147. Voor de vele bewijzen van belangstelling bjj gelegenheid van ons huwelijk ondervonden, betuigen wjj onzen harteljjken dank. H. A. C. BRINKMAN. M. BRINKMAN—Sliedbecht. Gouda25 September 1878. De Heer en Mevrouw MOLENAAR bedanken bjj deze harteljjk voor de vele be- wjjzen van deelneming, ondervonden bjj het overigden banner geliefde Dochter MARIA JOHANNA. Waddinxveen, 26 September 1878. op de Markt" vraagt met NOVEMBER eene De ondergetekende heeft de eer te berichten dat hij DONDERDAG 3 OCTOBER a. s. Gouda met zijne Artikelen zal bezoeken en alsdan te spreken of te ontbieden zal zijn bjj Mejufvrouw de Wed. A. HARDIJZER, Socië teit »Vredebest« op de Markt. 's Hage. Opticien. Ten kantore van G. B. van GOOR ZONEN kan GEPLAATST worden niet boven de 14 jaar oud, die beboorljjk Lager Onderwijs genoten heeft en een goede hand scbrjjft. Zich in persoon aan te melden, 's mor gens van 10 tot 12 nren. van af MAANDAG weder iederen avond te bekomen in het HAAGSCH KOFFIEHUIS. Het echte, algemeen gunstig bekende UNIVERSEEL-ZUIVERINGSZOUT, een zeker middel tegen maagkwalenzuur, brakinghart water, enz. is thans echt verkrijgbaar in 1/4 die zich willen aansluiten bjj eene hier bestaande LETTERLIEVENDE VEREENIGING, om mede te werken tot het opvoeren van Too- neelstukken, enz., gelieven zich aan te melden met franco brieven, onder het motto Declamatie aan het Advertentie-Bureau van A. KOK Comp., Boek- en Kantoorhandel, alhier. pakjes a 15 Cent, 1/2 pakjes a 27Cent en heele pakjes 'RS, Apoi TWOUT, heele pakjes a, 50 Cent te Gouda, bij J. H. BOERS, Apotheker en te Boskoop bij A. J. m TTt rwv m verwittigt belangstellenden dat de Prijscourant van VRUCHTBOOMEN, HEESTERS, CONI FEREN, ROZEN, enz. uit zjjne Kweekerjjen te BOSKOOP en GOUDA voor het Najaar en Voorjaar 1878/79 op franco aanvrage, franco wordt toegezonden en dat de Heer te GOÖDERAK, zich voor die omstreek belast met de opname van commissies. presenteert te koop een CAFÉ voor f 2500 waar per week 100 liter jenever en zeven vaten bier verkocht wordt. NB. Verder te koop VIJF NETTE CAFE'S van af 2000 tot f 5000. Ruim TWINTIG TAPPERIJEN eu SLIJTERIJEN. Verder MANUFACTÜÜR - AFFAIRESCOM EN EISCH AFFAIRES en alle soorten van affaires. NB. Let op het adres. op MAANDAG, den 30n SEPTEMBER 1878, des voormiddags ten elf ure, in het Koffijhuis «de Harmonie» aldaar, van: Een WINKELHUIS en ERF aan den Korten Tiendeweg te Gouda, wijk D. N°. 98 Een HUIS en ERF in de Speldemakerssteeg te Gouda, wijk G. N°. 57; Twee HUIZEN met BOVENHUIZEN aan de Spieringstraat te Gouda en dne HUIZEN en ERVEN daarachter, wjjk F. Nrs. 15 en 17 en L. Nrs. 81, 82 en 83; Vier HUIZEN, een SCHUUR, ERVEN en stuk GROND in de Geuzenstraat te Gouda, wijk L. Nrs. 36, 37, 33 en 39; En een-en-twintig HUIZEN en ERVEN op een Erf achter den Groeneweg te Gouda, wijk L. Nrs. 85 tot en met 10J. Nadere inlichtingen zijn te bekomen ten kan torevan den Notaris W. J. FORTGIJN DROÖG- LEEVER te Gouda.

Goudsche Courant | 1878 | | pagina 2