Schuttersraad te Gouda. POLITIE. MARKTBERICHTEN. Burgerlijke Stand. Gouda Moordrecht: Gouderak: Stolwijk: Haastrecht: Reeuwijk: Waddinxveen: vaii. tf't||k Srtrfte Amsterdam zal wor«!en,op- gefeozsén? (Nm R. Ot.) Tot geotstmto-cutvaugcr le Magzslais werd Zaterdag jl. benoemd de heer tl. Barendregt'Azn, te Rozenburg. Met deu benoemde was op de aanbevelibg geplaatst de hter A. K. fan Ier Garden, alhier. MeiTicfrrflft ann de AbiM. Ct. uft 'S-llafteBij' het ondersoek der begrootiug foor Nederlandsch-Indië, in de atdeelingtn fan de Tweede Kzmer der Staten- Genfraal is ff ij algemeen de vraag geopperd 4 of het biet weuschflnk %on xiji* éena en foor gëed hij een afzonderlijke Wet vast te'stellen, welke som ongeveer door Nederland jaarlijks wordt uitgegeven ten behoeve *han Tudlë. Deze sftftrtuu op de begrooting vanlndie ten behoeve vau Nederland worden uitgetrokken, fs die som biet beschikbaar, dan 'zdutaoeten geleend worden, om die som door lutfië nan Nederland te laten vbldoea. Schiet er geld över, dan moet Vooruit door genoemde afzonderlijke wet bepaald worden, hoe met die batige sloteu tal worden gehandeld. ïk vermoed, dat de Tweede Kamer iu de volgende week op reces val gaan, eu by 'feaftr terugkomst in het laatst van October, zulk een wetsontwerp to| 'régeling der ftnaueieele verhouding tussohen Nederland en Iudië sul ontvangen. v Velen hebben met verbazing gezien, dat door den Minister van Waterstaat de heer Rose, hoofdiugeuieur kan den Waterstaat te Botterdam, is ontheven van het beheer der groote rivieren en der werken van deu Bötferdömschen waterweg. Be heer Rose is een der sieraden van het corps ingenieurs van den Wa terstaat zyn vervanging kan niét anders dan uadeelig werken op het beheer der rivieren en het maken kan den Rotterdamschen waterweg. Be heer Rose is nu belast geworden met den dienst van den Waterstaat in de provincie Noord-Brabant, dien hij ook ongeveer vijf jaar geleden waarnam, maar waaruit hij toeu werd ontslagen eu belast met het beheer der rivieren. In plaats Van den heer Rose is de heer vwn den Ttforu, hoofdingenieur te Zwolle, belast inefc het beheer der groote rivieren en der werken Van den Rotterdatiaechen waterweg. Het ontslag vau den heer Rose heb ik sinds lang verwacht; op technische gronden was hy eeu tegen stander van het kanaal van Amsterdam door de Geldersche Vallei naar de Waal, hetwelk door den Minister van Waterstaat is voorgesteld in het wetsontwerp tot aanleg en verbetering van eenige werken ten behoeve der braranlandsohe scheepvaart, In het voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over dit wetsontwerp was er op gewezen, dat de ingenieurs, met het rivierbeheer belast, iu het geheel uiet ivaren geraadpleegd; men verzocht daarom, dat zulke alsnog rou geschieden, en hun adviezen aan de Staten- Generaal zouden worden medegedeeld. Wanneer nu de Miuister van Waterstaat het advies vroeg van den heer Rose, het hoofd van het rivier beheer, wist hij, dat znlks ongunstig zou zijn, waardoor het genoemde wetsontwerp veel kans had, om niet te 'worden aangenomeu. Ge toestand van den Minister van Oorlog is 'steeds zorgwekkend; hij lijdt zware pijnen, maar houdt zich toch nog onledig met de werkzaamheden van het departement. r. In de Timet is onlangs medegedeeld, dat de Ne- derlandsohe Minister vun Bwitenlandsche Zaken '»er- toogen gericht heeft aan het Gouvernement te Lima, betrekking hebbende op de Peruaansche buiteulaudsche schuld. 1 Uit is niet geheel jnist; de zaak is als volgt: Het Nederlaadsche comité voor Peruaansche fond senhouders heeft een zeer uitvoerige memorie ge zonden aah hef Peruaansoh congres te Lima. De Nederlaadsche Minister van Baitenlaudsohe Zaken zond, op verzoek van het comité alhier, een kopie dezer memorie aan den Nederlandschen consul-ge- nerasil te Lima, met verzoek die den PeruaanscheD Minister van Biiilenlandsche Zaken te overhandigen. Ge hcogleeraar F. C. Donders heeft in eene bro chure zijne denkbeelden uiteengezet over. de van regeeringswege voorgestelde wijzigingen in de wet op de uitoefening der geneeskunde. Hij heeft daaraan toegevoegd een gewijzigd wetsontwerp met memorie van toelichting, waariu o. a. wordt voorgesteld, de staatsexamens te doen afnemen door eommissiën, san elke universiteit door den koning jaarlijks te benoemen en bestaande gedeeltelik alt leden der geneeskundige en wis- en natuurkundige fakulteiten, gedeeltelijk uit andere personen. Dh schrijver heeft ernstige bedenkingen tegen de ♦ooHrsarden, bij het ontwerp gesteld voor de ver krijging vau den arts- of doctorstitel. Ook aap de universiteit moet cede verandering komen, volgens prof. Donders. Hij wenscht afschaf fing, althans wijziging der geneeskundige staata-exa- mens eis ontkent, dat het behouden daarvan reeds bij dt wet op hst hooger onderwijs is beslist. Eindelijk koot de boogleemar op tegen de toela ting van leerlingen der pro-gymnasia, omdat zij te jong Zullen zjjn en te weinig gevorderd in de wis kunde, zoodat daarin weder een afzonderlijk examen noodig zal zijn. Beter is het, dat de jongelieden nog één jaar een volledig gymnasium bezoeken. Tot lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland ia in het hoofdkiesdistrict Schiedam gekozen de heer Van Dijk van Matenesse, burgemeester van Schiedam. De Xwibde lamer heeft gisteren hij vierde stem ming .den heer m(. 'G. H. Beta te 'e Hage tok tweeden commies-griflier benoemd, ter vervanging van den heer mr, A. 11. Van Assendelft de Coningb, die zijn ontslag had gevraagd. Op voorstel van den heer van de Werk heeft de Kamer het opmaken van een nominatie ter ver vulling van de vacature, in den Hoogen Raad ontstaan door het everlijden van mr. Voordoyn, uitgesteld, ten einde vooraf bij de behandeling der Staatsbegrooting" 4e overwegen, of de 14e zetel in 't hoogste rtoliterlijk college niet met het oog op de noodzakelijke bezuiniging in de staiytsaitga- ven onbezet kan blijven. Aaa 'het slot van het verslag der commissie van inspectie .over de Koninklijke Militaire Aoademie, dezer dagen aan de Tweede KastOr toegezonden, zegt de commissie, dat het baar eet^kigenamen plicht was, aan Z. M, den Koning te verklaren, dat de algemeeue indruk, bij 'de gehouden inspectie over de Kou. Mil. Acad, verkregen, zeer gunstig is. Het plichtbesef, waarvan alle officieren, burgerleeraren en beambten doen blijken eu volgens de .verklaring van den heer gouverneur dier inrichting zijn door drongen, de ijver, dien allen bij de vervulling van hunne diensten ten toon spreiden, niet minder het uitmuntend gedrag en de goede kameraadschappe lijke geest ouder de cadetten, vormen goede gronden om het vertrouwen te wettigen, dat de Kon. Mill. Acad, opnieuw een tydperk van bloei is ingetreden. Het eindverslag is gereed omtrent het ontwerp tot regeling der voorwaarden tot verkrijging der bevoegd heid van arts, tandmeester, apotheker, vroedvrouw en apotheker-bediende. De goede resultaten, aanvankelijk door een drietal Urker visschers te Norderttey verkregen in den herfst van '73 en Inter door meerderen, hebben langzamer hand zeer keken aangespoord de visscherij in den herfst aldaar uit te oefenen. Thans hebben reeds 23 Urker vischschuiten, elke schuit bemand met 4 koppen, 'Zich gereedgemaakt om derwaarts te ver trekken. Het onlangs, ingediend wetsontwerp tot aanvulling van de wel op het middelbaar onderwijs is in druk rondgedeeld. De voordracht is het uitvloeisel der herziening van de lager-onderwjjswet, .waar deze naar de wet van 1863 verwijst en strekt dus tot voor bereiding van de uitvoering der wet van 17 Aug. jl. De afzonderlijkeacte koor het onderwijs de levende talen worden gesplitst. Er zullen voortaan twee aoten zijn, een acte A. en een acte B. De eerste zal da bevoegdheid verleeneu tot het geven van onderwjjs aan alle wriohfingen van hooger, middelbaar en lager onderwijs. De tweede aote zal slechts bevoegdheid geven voor het ouderwfjs nan de hoogere burgerscholen met drie jarigen «ureua. Daartoe zal volstaan de kennis, die thans wordt verelscht om ten acte voor het lager onderwijs te erlangen. De houder van acte A. zal dus alleen daar bevoegdheid hebben, waar van eigenlyk gezegd onder wijs in de> letterkunde niet de reden is. Het bij komend eiamen in de theorie vau onderwijs en opvoeding, dat arts 78 der wet op het middelbaar ouderwijs voorschrijft, zal niet gevraagd worden van den bezittel van deu onderwijzersrang. Iu het volgend jaar zullen in de hoofdstad in de stadslantaarns straatnaamborden worden geplaatst. De kosten ad 500.zijn uitgetrokken op de gemeente- begrooting van Amsterdam. Eenigè maanden geleden vormde zich te Amsterdam eene commissie, met het doel om prinses Hendrik een hartelijke» welkomstgroet in haar nieuw vader land te bereiden, door het aanbieden van een echt vaderlandsoh kunstalbum. Aap de roepstem der Commissie tot vaderlandsobe kunstenaars gerioht om voor dit album bijdragen te leveren werd gehoor gegeven door honderdtwiutig schilders, letterkundi gen, componisten, beeldhouwers, graveurs en archi tecten, die meest allen een geheel oorspronkelijk en voor dit doel eipreaseljjk vervaardigd kunstproduct voor het album afstonden. Enkele van die bijdra gen hebben betrekking op het leven van prins Hen drik of zjjn doorluchtig voorgeslacht. Gisterenmiddag ten half drie uur werd dit album door de Comnriseie den Prins en der Prinses op den huize Soestdijk aangeboden. De heer W. J. Hoféiï voerde daarbij het woord, en met de meeste minzaam, heid werd het eigenaardige geschenk aanvaard, waarvan de inhoud met de meeste belangstelling door het vorstelijk echtpaar werd gadegeslagen. Het albuin bestaat cartonnen bladen, die eene oppervlakte heb ben van 77 bij 58 deoimeter, met een donkerkleurige portefeuille, waarop een -door den heer F. Strncké ontworpen en gemodelleerde «Geniua der Knnsten' in zilver is uitgevoerd. De bewerking en rangschik king was I opgedragen aan de firma Bulla, die zich daarrau met zeer veel zorg heeft gekweten. Een door 'den heer A. J. d« Buil geschreven oorkonde maakte als het ware het titelblad dezer eenige verzameling uit. Het stuk is geteekend door alle leden der Com missie. Van de letterkundigen bevat de portefeuille o.*». bijdragen van Beets, Hazebroek, Ten Kate, Kneppél- hout, Schimmel, Hofdijk, De Buil, Smit-Klein#, mevr. Bos"boóm-Toussaint, Alberdingk Thijm, Jan ten Brink, van Zeggelen, de Veer, de Jager, Th. Boelei, Wit kamp, wier stukken, hetzy proza of poëzie, alle in manuscript zijn. Vnn de schilders en gravean vindt men o. e. teekeningen, gravures óf schetsen vu Lingemen, Taanmau, mevr. Ronner-Smit, Cunsen», Te Gempt, Hekking, de Gruyter, Kaiser, Wyaveld, Allebé, mej. Schwartze, mej. Vos; hierbij moet worden opgemerkt, dat vele kunstenaars reeds in het door Pulchri Studio te 's-Hage aangeboden gesehenk kunst; werken hebben geleverdvan de componisten, eveneens eigenhandig geschreven meestal nieuwe composities voor zang of piauo, o. o. van Verhulst, Hol, Heinie, Frans Coenen, Nicolaï, mr. Viottn, de Lange, Brandts, Buijs, Joh. M. Coenen en anderen. Tevens werd afzonderlijk een door den heer Stracké te 's-Botoh, ver vaardigd rniterstandbeeldje van wijlen koning Wille* II bij het album het vorstelijk echtpaar aangeboden. (HM.) Te Hoorn zijn twee huizen in de Hoofdstraat voor afbraak verkocht, welke tusschen de jaren 1634 en 1637, tijdens deu bekeiideu tulpenhandel, gekocht werden voor drie tulpen. In eeit dier huizen was 'een steen, die dit feit in herinnering bracht. Te 's Hertogênbosch 'had Maandag in het Café da Pare een stoute diefstal plaats. Eeu welgekleed per soon heeft zich, tijdens de in dat koffiehuis heer- schendc -drukte bij gelegenheid van den marktdag; toegang weten te verschaffen tot de slaapkamer vaa een der' huisgeriooten en aldaar een aantal voor werpen ontvreemd, waaronder een paar juwerirt oorbellen, «en gonden horloge en twee gouden ket tingen. De polieie heeft den dader opgespoord ea in een verdacht huis aangehouden. Een prachtig, hoewel huiveringwekkend eohonwapd leverde Zondag jl. de haven van Thiëst op, tenge volge van deu brand in den Ameriknaiisehen drie master Jeremiah Simonton, die inet 2969 vntea petroleum was geladen. Alle pogingen om het schip lek te schieten en zoo te doen zinken mislukten, waaróm het tot builen de haven werd gesleept nsst een plaats, waar het voor andere schepen niet ge- Veertijk kon wezen. Het brandende wrak met hoog opgeheven boegspriet leverde een zeldzaam tooneet op, waarvan het tooveraohtige nog werd verhoogd door het telkens nederdrukken der vlammen door den wind op het water. Men meldt uit KoordtvijkHet eerste geval van een gelukkige reis op de steurheringvisscherjj heeft 'zich alhier Voorgedaan. Na eene afwezigheid van slechts 'drie weken is er Dinsdag een schuit aangezet inet stcarhdwug, die 2200.bcsomde. Om detep tijd van het vorige jaar had dezelfde scbttii reeds 4600 hesomd. Daar zjjn schuilen, die neg in geen 12 weken zjjn aangeweest. Over het algemeen: is en bljjft dp visscherij slecht. Als de reis zoo lang duurt wordt de tot bokking be stemde viseh onbruikbaar, in fusten als pekelharing aan den wal gebracht, aan welke laatste dan ook geenziua gebrek is. Langs grachten en straten in de steden wordt den geheelen dag «nieuw» haring" rondgevent. Hierbij be toekent de aanvoer van ksnh visoh bijna niets. Met de wintermodes zjjn ook de winterroorspel- Hogen in aantocht. Uit Sasseuheim schrijft mén dat een jachtliefhebber drie wilde ganzen heeft ge schoten, wat zóo vroeg in 't seizoen een «bewjjs» is, d«t ons een strengen winter staat te waehtedC De berichteu uit Kaapstad, loopende tot 10 Sept. melden dat generaal Thesiger zich thans te Natal bevindt. ,De beide zjjden ven de St. John's-rivier zjjn door Britsohe troepen bezet en Umgujkels is tot onderwerping gebracht. 'Bij koninklijke procla matie is aan de tot onderwerping gekomen hoofden kennis gegeven, dat zjj rechtstreeks met het Britschi gouvernement' kunnen onderhandelen. In de Transvaal worden devjjandtlijkhedetivoort gezet, doch wonder beslissend resultaat. Men meldt dat er ia de Transvaal een rijk goud veld is ontdekt. <0 Offlf de Hollaiidsoli# harddraverijen te Parijs schrijft men aan het Rolt. NM. Zaterdagmiddag kwamen de «cht Hollandsche hard dravers aan de Qare du Nord aan, waar rij Opge wacht werden döor den secretaris der Obmmissie, den heer Waldek, onder wiens geleide ze ten 4 ure het station vêrliejen en Eich door de rue Lafayette, de ru» de la Paix en de rue Rivoli, over de place de la Conèorde en door de Champs Elyséet uaar het Bois de Boulogne begaven, alwaar ze ten 6 ure in de stallen van het Pavilion d'Efmeuonville aan kwamen. Gij kunt denken dat de stoet dier 8 -prachtige Hollandsche chaisen, met die fofsch gebouwde Friesohe harddravers er voor, aan de hand geleid door de pikeurs, in hooge mate de aandacht trok der Parijzeuanrs, voor wie dat een ongekend schouw spel was. Vooral de prachtig met landschappen besohilderde chais van den heer van Haren bracht hem in verrukking. Zoo iets mochten zij al eens gezien hebben in een museumdat het iu de wer kelijkheid nog zoo bestaat, hadden zij zich niet kun nen voorstellen. Trouwens, men behoefde geen Paryzenaar te wezen om iu euthousiasme te geraken bij het zien van dien aeldzaraen optochtik geloof, dat hy te Amsterdam of Rotterdam niet minder de algemeene bewondering zon opwekken. Zondagochtend is in het Pavilion d'Ermenonville de jury, die daar eerst vergadering hield, door deu heer M. Coster, als president der Commissie, verwel komd geworden, by welke gelegenheid de voorzitter der jury, de hqer N. Wafelbakker, iu eenige wel gekozen bewoordingen hulde bracht aan de ijverige bemoeiingen van onzen zoozeer gewaardeerden consul- generaal. Be heer W. wees er op, dat niet alleen het initiatief, om te Parys een echte Hollandsche harddraverij te houden, door deu heer Coster geno men was, maar dat het ook iu de eerste en voor naamste plaats aan hem te danken is, dat dit echt nationale feest op zoo grootsche wijze zal kuhnen plaats hebben en met zoo groote ingenomenheid wordt te gemoet gezien. Der jury waren daardoor groote verplichtingen opgelegd, maar zij zou die weten na te komen en ook harerzijds niets verzuimen wat- er toe kau bijdragen om het feest een echt Hollaud- schen stempel te geven eu volkomeu te doen slagen. Be baan heeft een lengte van 325 meters en is geheel op Hollandsche Wyze ingericht; trouw?na Alles aal tot in de geringste bijzonderheden toe plaats hebben, zooals bij onze gswone harddrave rijen steeds gebruikelyk is. De heer Waldeck heeft daartoe de vlaggetjes eu wat verder uoodig is, uit Holland medegebracht. Figaro bevatte Zondag een en met veel zaak kennis geschreven artikel over de Hollandsche hard draverijen, waarin de voornaamste regelen, daarbij gevolgd wordende, worden opgegevenbet verschil met de gewone wedrennen wordt aangeduid, en de ingenomenheid der Hollanders met dien nationalen sport wordt geschetst. Aan het slot van dat artikel wordt de aan velen wellicht nog onbekende bijzon derheid medegedeeld, dat de Friesche paarden hoogst waarschijnlijk zijn voortgekomen uit een kruising in den SpaAnsehen tijd vau Andalusische hengsten met het inlandsch ras. De Nederlandsohe harddraverij, Dinsdag in het Bois de Bologne gehouden werd door een zeer talrijk publiek bygewoond en inag in alle op zichten als welgeslaagd worden beschouwd. De Pre sident der Fransche Republiek, Z. K. K. de Prins van Oranje, de Nederlandsche gezant te Parijs en verschillende andere autoriteiten woonden de schit terenden wedstryd bij. De uitslag was als volgt De eerste prijs werd behaald door het paard //Prinses" van den heer P. Smit Jr. te Slikkerveer, pikeur P. Van Santen de tweede prys door dp ,/Wiihelmina" van den heer H. van Haren te Am sterdam, Rikeur P. Kook. ïn een dezer dagen verschenen brochure, getiteld: „Hoe het in Indië gaat," komt o. n. het volgende voor: „Op de hoofdplaats Samarang was in het hospitaal voor inlanders gebrek aan chloorkalk. Eene dergelyke behoefte moest, zou men meenen, den rojrgazynmee8terof althans den geneesheer-directeur de vryheid tot handelen geven, daar de uitgaaf voor den aankoop toch betrekkelyk zeer gering is. De geneesheer echter heeft evenmin als de magnzyn- meester de bevoegdheid daartoe. Zelfs de resident van Samarang durft eigener autoriteit tot difn stap niet besluiten; luim een millioea ingezetenen, meer dan hei denle gedeelte van het zielental van geheel Nederland bedraagt, staat ouder zijne bevelen, is veelszins van zyn welbehagen afhankelijk, maar zon der speoiale machtiging van nog hoogere autoritei ten vpor rekeningvan dpn lande een pond chloor kalk ten behoeve van zieken aan te schaffen, dat zou eene schromelijke gezagoverschryding zijn. Het beloop ^er zaak is het volgende: De maga zijnmeester rapporteert aan den geneesheer-directeur, dat er chloorkalk noodig is. De geneesheer vraagt schriftelijk bij den apotheker chloorkalk aan. De apotheker antwoordt per missive, dat hij geen chloor kalk meer voorhanden heeft. De geneesheer jicht een missive aan het hoofd van het gewestelijk bestour, om z. h. e. g. mede te deelen, dat er voor het hospitaal een pond chloorjttlk noodig is, en dat de apotheker blijkens z» e. g. 's missive van dien en dien datum geen chloorkalk leveren kan, weshalve hy, geneesheerde vrijheid neemt z.h.e.g. eerbiedig in overweging te geven, de chloorkalk bij eeu der particuliere apothekers ter plaatse Aan te koopen. De resident draAgt den geneesheer met referte aan diens missive op, schriftelyk te doen weten, tegen Welken prijs de verschillende particuliere apothekers bereid zyu de chloorkalk te levereu. De geneesheer, gevolg gevende aan z.h.e.g.'s verlangen, uitgedrukt in z.h.e.g.'s missive van den zooveelsten, nummer zooveel, dient schriftelijk eene volledige opgave in. De resident doet die opgave overschrijven en hecht het afschrift als bijlage aan eene missive, waariu hij de zaak a^^deu directeur van onderwijs, eere- dienst eu nijverheid rapporteert, om z.h.e.g's wel- meenen te vragen. De directeur van onderwijs, eere- dienst eu nijverheid zendt eene missive met twee bijlagen aan den administrateur van 's rijka geneesmid delen en verzoekt z.h.e.g. om consideratie en advies. De adiniuistrateur van 's rijb geneesmiddelen doet onderzoek en neemt na rijpe overweging het bczluit, omeeuc missive met bijlagen te doen toekomen aan den chef van den geneeskundigen dienst in Nederlandsch-Indië. I)e chef van deu geneeskundigen dienst in Nederlandsch-Indië schrijft aan den diri- geerenden officier van gezondheid in de 2de militaire afdeelinsr van Java. De dirigeerende officier vau gezondheid in de 2de militaire afdeeling van Java schrijft aan den geneesheer vau het inlandsch hospitaal. Nu is de groote reis door het Circumlocution Office afgeloopen. En de zaak uit? Ja, iu zoover, dat de geneesheer thans weet, dat zijn voorstel verworpen isf De prijs was te hoog. Als bij een nieuw voor stel iudiect, dat dan natuurlijk weêr het geheele Circumlocution Office door moet, krijgt hij na eenige weken de gevraagde chloorkalk... misschien 1 De plantenbeurs, die te Amsterdam voor eanigen tijd is opgericht, onderscheidde zich Maandag door eeu eigenaardig aauzieu. Té midden der kamer planten eu fijoe vrachtsoorten bad een der Aalsmeerder kweekers eeue verzameliug „ouderwetsche" appelen en peren tentoongesteld. Het «kandijzoet*, //huis- manszoet", //kannetjes" en vele andere vroeger gelief de soorten bleken dus nog niet door al de «duchesses", //princes", //cointes", enz. geheel verdrongen te zijn eu lieten zich, naar de verklaring der deskundigen, door dq uieuwerwetsche tougen uog wel smaken. Te AUonzt heeft jl. Zondag in den schouwburg by de matiuéë een voorstelling plaats gehad, die men niet anders dan ecu „schilder-concert" zou kimnen noemen. Signor Carlo, eeu nog jeugdige Italiaan, "die als knaap te Weenen was gekomen en zijne oplei ding aan de schilderschool vau die kunstlievende residentie heeft genoten, is de naam van den artist, die sedert kort zijn eigenaardige kunst in Duitsch- land beoefent. De keuze vau het onderwerp werd aaa het publiek overgelaten; de eeu verlangde een storm, eeu tweede stelde eeu landschap by maanlicht voor, terwijl eeu derde zich voor een Alpenstuk verklaarde. De uiteenloopende meeningeu werden ech ter geconcentreerd eu als onderwerp werd een „storm// gekozen. Signor Carlo, een nog tamelijk joug persoon, klein en zwak van gestalte, met een interessanten kop, lang zwart haar en een spitsen donkeren pnntbaart, kwam nu ten looneele, maakte een sierlijke buiging voor het publiek, nam palet en penseel en begon te schilderen, terwijl het orkest de ouverture van Sup- pé's operette „l^iohte cavalerie" aauhief. Met da grootste spanning volgde aller blik het werk van den schildermeu zag allengskeus zware wolken, bruissende golven, steile rotswanden eu angstig rondfladderende meeuwen op het doek te voorschyn komen, totdat het geheel volmaakt werd door een schip, dat men op deu achtergrond zag en door een storm werd geteisterd in het kort, ten aanschou- we van het publiek was een prachtig zeestuk ontworpen en uitgevoerd. Toen het orkest de ouverture had geëindigd en de laatste vioolstreek was gedaan, braoht ook Signor Carlo zyn laatste penseelstreek aan en het zeegezicht was gereed. Het stuk zal worden verloot. Hoe men vroeger te Gent feest vierde tflflkt uit het volgende; Bij de vermakelykheden ter gelegenheid van het hnwelyk van Filips den Schoone werden er op do groote markt te Gent drie reusachtige keukens op gericht er waren daar drie uitgestrekte overvloedig voorziener stookplaatsen, voor gebraden vleesch en zes aanrechttafels voor alle mogelijke vóór-, tusschen- en naspijzen. Ook was er een leeuw, „een zeer schoone eu groote leeuw van geel hout, zeer rijk beschilderd", die dag eu nacht rooden* en witten wijn uitgoot in een zeer uitgestrekt blekken, „ten dienste van allen, die er gebruik van wilden maken." Daar tegeuover bevond zich een hert, een urn tusschen de pooten besloten houdende, en „zyn bypocras ten beste gevende aan een ieder, die er zich van bedienen wilde", terwijl een eenhoorn, „zeer ryk versierd", rozenwater goot in een bekken, waaruit een iegelijk, die daar danste en bediende, patten kon. De saltan van Turkije heeft ziju dochter verloofd aan dan zoon van Osman-paeha. De aanstaande bruid is zes jaar oud en de aanstaande bruidegom is de negen reeds gepasseerd. Bij Tonnissen ran den 1 October 1878 xyn rrr- oordeeld: J. A. K. J. t. I. et, H. K. bij verstek, in eene geldboete ran 1..ieder en G. J. D. K., in eene geldboete ran 0.50, allen wegens niet- tijdige inschrijving roor de Schutterij en in de kosten. Gevonden, en aan het Bureau van Politie gede- poueerd Twee pakken ledige xakken, en een R. C. Kerkboekje. Ook kunnen inlichtingen gegeven worden omtrent een in bewaring genomen Kruiwagen gemerkt C. F. en van een paard, dat alhier onbeheerd liep. Gouda, 3 October 1878. Bij kleinen omtet was de stemming Aaaw. Poldertarwe puike 10.a 10.50. Mindere 9.a 9.75. Rogge, puike 7.a ƒ7.40. Mindere 6.— a 6.75. Voer ƒ4.76 <a ƒ5.25. Gerst, puike 7.a 7.75. Minder» 6.a 6.75. Haver, iware 4.a 4.50. Ligte 3.25 a ƒ8.75. Hennepzaad 8.25 a 8.40. De veemarkt met goeden aanvoer,; de handel ving, vooral graskalveren werden tot enorme hooge prijzen door Fraosche kooplieden gekocht, schapen traag, ma gere varkens eu biggen iets vlugger. Aangevoerd 105 partijen kaas, prjjeen eerste kwa liteit van 28.a 30.—, tweede kwaliteit van 20.— 27.— Goeboter, 1.40 a 1.50. Weiboter 1.15 A 1.25. GEBOREN: 30 Sept. Ida, ouders J," Gritfiodn en W. Luijeodijk GEHUWD; 2' Oct. R. van der Vlist en A. M. Printen- berg. J. *»n der Heiden en W. C. ?an Willigen. 3. A. H. W. de Buck en A. C. Kok. Burgerlijke Stand van onderstaande gemeonWa van 25 Sept tot 2 Oct. 1878. GEBOREN: Jacobna, ouders T. Neomea eo D. van Eijk. GEBOREN: Johanna, ondera N. van Duirendijk en A. de Jong. GEHUWD; M. Boer, (ven Gooda) en C. Verkerk. OVERLEDEN: A. Verdoold, 77 j. GEHUWD-. W, Anker en A. de Broin. GEBOREN: Cornelia, ouders F. de Graaf en N, Zaaaen. Wilhelmus, ondsrs A. J. van Znilen en T. van Dam. OVERLEDEN: G. H. van Auserongen, 1 m. G. Goed hart, 60 j. ONDERTROUWDT. van der Vliet, wedn. vnn M. W. Molenaar en G. Buitelaar, 92 j. GEHUWD: C. W. van Zyl Langhoot en E. Boolcelman. J. Vtrburg en J. van Wijngaarden. GEBOREN: Leendert, ouders L van Rodn en W. van Kempen. Alida, oudera A. Vermeg en N. van der Laan. Zegert, ouders J. Kruit Li. en G. van der Hnogt. Msrtinns, ouders M. Oust ram en A. Schouten. OVERLEDENM. Hoogendoorn, 4 a.— K. de Jong, 4 m. A. Kuijf. 1 a. GEBORENAntoinette Elisabeth, ouders 8. iRlujjter en S. J. Haas. Geertray, ouders C. van Leeawen «ff F. Bergs- hoe ff Cornelia, ouders J. P. Bodegraven en J. vso der Hoorn. Adelbertos, anders S. van Vliet en T. van der Leest. OVERLEDEN: J. C. Kraao, fl m. W. Bekker, edrtg. van J. den Boor, fl j. G. L. van d«r Lno, 2 m. -»■ J. Bakker, 6 w. ONDERTROUWD: P. Versyden en E Michoat. - L. vau Wilgen en J. J. van Hffüningen. GEHUWD; D. vahWeu Broek «a J. van dar Burg. M. Groene*eg en J. C. Rupee.

Goudsche Courant | 1878 | | pagina 2