A.KokfyComp. ülIIIEe BINNENLAND- OZSSSfSOSS, J. H. K1EBERT, harkt, gouda. STEENKOLEN. 53% CT. PER EL i- ADVERTENTIES Gedlsteliccrd, Wijn en Likeuren GEOPEND HEEFT Op DONDERDAG en Z0XDAG 7 Portretten a f*— T00\KKITIKUVV87 Vergadering van den Gemeenteraad. KUNSTNIEUWS. Hunxe Broeders en Zosters. Burgerlijke Stand. SHiIvTTIEIRIJ" F. SIGMANS. Piiotographisch Atelier. DAGELIJKS GEOPEND. BOEK- EN MUZIEKHANDEL, te GOUDA, JAN PRINCE Co Dotli genoeg. We hebban gemeend orer tieze g wichtige «aak ona gevoelen te moeten uiten, omdat we haar van groot belang achten voor de toekomst onzer gemeente. Wgar een gym nasium onze fimmeieele krachten te boven gaat, laten we daar prijs stellen op de school van Middelbaar Onderwijs, die van regeeringswege in onze gemeente bestaat en laten we trachten aan haar de noodige uitbreiding te geven, zij het ook met eenige geldelijke opofferingen; maar daten we bovenal aan eene flinke inriehting van ons gewoon Lager Onderwjjs, én als af- zouderljjk middel tot ontwikkeling, én als voor bereiding tot het Middelbaar en Hooger Onder wijs onze krachten wijden. J. F. D. GOUDA, 26 Ooiober 1878. Naar wij vernemen circuleert alhier een request -aan den Raad tot wijziging van het Raadsbesluit tot oprichting eeuer uien we School. Het Terslag rnn de at ondsitting gisteren door den gemeenteraad gehouden, deelen we mede in ons vol gend Nr. Jn die zitting is de gemeente-begroeting voor 1879 aangenomen tot een bedr. van277.,7 53.33s du ontvang en uitgaaf. Met zeer veel genoegen zien wij uit de rubriek Kunst nieuws en eene advertentie iu dit Nr. dat alhier ten poging zal worden beproefd om het vervelende en kostbare aanbieden -van lijsten, dat hier ter stede vooral voor concerten in de laatste jaren in zwang is geraakt, te voorkonieu. Wy vertrouwen dat die poging «lagen zal, omdat iedereen klaogde over den last door die herhaalde aanbieding van lijsten ver oorzaakt. De thans ingeslagen weg is veel gemak- kelyker; Jeidt zij tot 'het doel, dan hopen we dat tie oude voor goed zal worden verlaten. Thans heeft de regeering geantwoord op het af- «deelingsverslag omtrent het wetsontwerp op de bwinen- landsche scheepvaart, Zy zag met voldoening dat de hoofdstrekking der voordracht in die afdeelingen, waarin zij opzettelijk werd overwogen, bij de meeste leden by val of toejuiching heeft gevonden. De iregeering handhaaft dus haar voordracht, die de bevordering der olgemeene welvaart ten doel heeft. .Zij komt op tegen de onbillyke verwijten van som migen en zegt, dat door deze aanvulling van het -bestaande een geheel net van binneirlandsche vaar wegen wordt in het leveu geroepen, dut niet alleen de gewensohte «verbinding geeft met het buitenland, maar tevens de voortbrengende krachten iu verschil lende deelen des lands vereenigende, allen steunt en -voor de algemeeue ontwikkeling bevorderlijk is. De financieels voordracht wordt met «org overwogen. Hoe de middelen zi/llen gevonden worden kau hier onbeslist blijven. Indien het nut vaststaat, dan is er geen bezwaar om, als de kosten niet op andere wyze kunnen gevonden worden, deze door geldleeuing te dekken. De regeering handhaaft het kanaal van Amsterdam door de Geldersche vallei naar de Bovcn- waal, als verre de voorkeur verdienende boven ver- ibetering van de bestaande Keulsehe vaart en ook boven het plan van den heer Waldorp. Omtrent den waterweg van Amsterdam naar Rot terdam wordt in de eerste plants opgemerkt, dat deze ongetwijfeld een landsbelang is. D»ze vaart toch moet in het belang der landsverdediging afme tingen verkrygea, die ook zeer ten nutte der scheep vaart nullen strekken, maar voor deze niet onmiddellijk uoodig zouden zijn. Worden de hiervoor noodige kosten niet medegerekeud, dan «ouden de provineièn Noord- en Zuid-Holland elk ongeveer een derde van het werk betalen, wat ook bij den gunstigen ■toestand barer geldmiddelen voldoende ware. Vervolgens wordt over dien weg nog gezegd: "Wie met de kaart in de hand, de beteekenis nagaat welke 4e waterweg tusschen Amsterdam en Rotterdam thans reeds voor onze binneulandsche scheepvaart heeft en later in nog meerdere mate moet verkrijgen, zal toestemmen, da* eene verbetering vau dit vaar water, die by na alle deelen des lands ten goede komt, oen algtraeen Rijksbelang is te achten. Werd de «itvoeriug van Rijkswege reeds hierdoor gewettigd, te meer is zulks het geval, nu deze waterweg voor de doorvaart van gepantserde verdedigingsvaartuigen moet worden ingericht en het Bijk bij eenen goeden aanleg en instandhouding der werkeu onmiddellijk belang zal hebben. Ook de Regcering is van oordeel, da* bij de ver betering van het vaarwater tusschen Amsterdam eu Rotterdam, het belang der aanzienlijke gemeente Gouda, dat in veie opzichten by dezen werken is betrokken, moet worden in het oog gehouden en, zooveel als «onder bcnsdeeling vsn meer nlgemeene belangen mogelyk is, moet worden behartigd. Op dit onder deel vau bet plan had zij ouder ouderen bet oog, toen de behandeling van de bijzonderheden der ont worpen door haar in de Memorie van Toelichting naar de onteigeningswetten werd verwezen. Dpn zal het oogenblik gekomen zijn, om de juiste richting der vaart ook op dit punt te bepalen. Te meer mag de verdere bespreking daarvan tot dat tijdstip worden verschoven, omdat Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland in de jongste zomervergadering der Staten hebben verklaard, dat zij, nadat het geheele werk iu beginsel zoude zijn goedgekeurd, met de Regeering omtrent de aansluiting van de Gouwe en den IJsdel nader iu overleg wens'chen te treilen. Hieruit mag worden opgemaakt, dat de Regeeriug, waar zy ook het belang van Gouda wil behartigen, den daarvoor «oodzakelijken steun zal vinden bij de provinciën, die tot de definitieve vaststelling van het plan moeten medewevkeu. De van het provinciaal bestuur vau Zuid-Holland te verwachten mededeelingen zullen, eene opzettelijke aanleiding tot overwegiug der belangen van Gouda scheukende, ongetwijfeld den webbasen tot eene keuze tusschen de reeds talryke ontwerpen vau de kanaalverbinding daar ter plaatse. Overigens worden alle andere oüderdeelen der voordracht, betrekking hebbende tol verschillende provinciën, nader verdedigd en toegelicht, terwyl omtrent nieuwe eischeu in het verslag geuit, een nauwlettend onderzoek is ingesteld, doch sleohts op een punt wijziging in de voordracht is gebracht ui. bet lellende de verbiudiug van de Maas met de Zuid- Willemsvaart en doortrekking der Noordervaart naar Venlo. De WelEerw. Zeergeleerde heer J. V. de Groot, G. P., te Nijmegen, heeft Woensdagavond de aan gekondigde voordracht gehouden voor de leden der R. K. Lee8vereeniging alhier. Spreker herinnerde nan de lezing over de levenskracht van het catholi- sisme, waarmede Z.Eerw. -ongeveer een jaar ge- ledeu terzelfder plaatse optrad en bracht als een vervolg daarop eene verhandeling over de rechts macht der Katholieke Kerk teu gehoore. In het eerste gedeelte der rede toonde spreker aan, wat onder rechtsmacht moet worden verstaan en bewees ■vervolgens, dat de Katholieke Kerk, waarin de daar toe gestelde vereisohten gevonden worden, in het bezit der rechtsmacht is, al waagt het de 19e eeuw, haar die te ontzeggen. In het tweede gedeelte schetste de redenaar, met het oog op het onderwerp de ge schiedenis der Kerk doorloopende de wijze waarop zij deze macht handhaaft en toepastnamelijk door de waarheid te vfrkondigen en te lijden. Dc boeieude, vaak wegaleepende improvisatie heeft den Eerw. spreker een groot succes doen verwerven; de geheele vergadering gaf dan ook na het eiudigen der rede hare ingenomenheid door luide bijvalsbetui gingen te kennen. (De Tijd.) Den 9den April van dit jaar had te Parijs in de Gomédie Fraa^aise de eerste opvoering plaats van Let FourchambauUt en thans, «es maanden later, is er geen tooueel van beteekenis of het jongste «tuk van Emile Augier is er opgevoerd. Overal genoot het een bijna ongeëvenaard succes en «raaf het door tooneelspelers werd vertolkt, die den naam van kunstenaars verdienden, liet bet een indruk achter, als zelden het geval was in den laateten tijd. Be hoeft het nog uitdrukkelijk gezegd, hoe ingenomen wij waren met de tijding, dat ook te deier stede een opvoering zou plaats hebbenf De Fourchambaults heeft ook ons zeer voldaan en het gevoelen van hen, die in dit stuk iets meeuen te zien, wat hun in zoovele Frausche stukken ergert, al. het weêrgeven van toestanden, de bijwomug waarvan een moeder niet nan haar dochter ban toestaan. wordt door ons niet gedeeld. Immers alleen dan kunnen stukken grond geven tot billijke ontevreden heid, als zij ons bepaald onzedelijke personen voor- stellen, die in een gunstig licht worden beschouwd «f hen tegenover individuen van zedelijker gehalte de heldenrol ia handen wordt gegeven. Het is waar, in ie FourchambauUt komen personen voor, die gedurende hnn loven struik'len en vielen, zoodat o. a. op mevr. Bernard een vlek rustte, doch de wijze, waarop zij haar verder leven besteedde aan het uitwissehen dier vlek maakt haar tot een edele figuur, 't beschouwen en 't besiudeereu ten volle wanrdig, Het is wasr, Leopold is een jongmenseh, die weinig navolging verdient, doch de vergelijking van hem en Bernard moet, dunkt ons, op het jeugdig gemoed eer gunstig dan nadeelig werken. Dt FourchambauUt behoort niet tot die stukken, welke men gedachteloos en als 't ware half slapende kan volgen, men moet ieder bedrjjf vafi het begin tot het einde met aandacht nagaan, met inspanning trachten geen woord, geen blik, geen gebaar te verliezen of men loopt gevaar weinig te onder vinden van het genot, dat de opvoering van dit stuk in zoo overvloedige mate kan geven. Het staat naar onze meeuing vér boven het gros der stukken, die men in den tegenwooraigen tijd gewoon is, het heeft blijvende waarde. Tal van stukken, die in de laatste jaren opgang maakten leverde wellicht aan het grootste gedeelte van het publiek meer oogenblikkelijk genot en lokte over 't algemeen luider toejuichingen uit, voor de Four chambauUt moeten lij meest allen onderdoen in letter- kundige beteekenis. Gene stukken woont men bij, viudt men amusant envergeet men; dit stuk blijft ons iu de herinnering, wekt gunstig op ons gemoed en dringt ons het aan te schaffen om 't n«o eens te kunnen lezen en herlezen. De' t'eekening der karakters is eenig, waartoe wij 1 slechts achtereenvolgens wijzen op Mevr. Bernard Marie Letellier, Leopold en vooral op Bernard! Wij maken in hen kennis, niet sleohts met personen die spreken en handelen, die zich bewegen en aan! stellen als gewone mensoben, maar wij leeren in hen even zoovele karakters kennen en zien hen daden ver- rionten, die zich logisch ontwikkelen uit door hen ge openbaarde gevoelens. Het is een stuk, dat van 't begin tot het einde uitnemend gedacht is, het is een geheel, er zou niets bijgevoegd of afgenomen kunnen worden dan tot groote sohade van het ensemble. De vereeniging, die 't stuk opvoerde, bestaat voor - 't grootste deel uit oude, goede bekenden en het deed ons goed hen weder in ons midden te «ieu, vooral nu zij kwamen ter vertolking van een zoo edel kunstproduct. Mevrouw Kleine vervulde de rol van Mezr. Bernard. Hoe zij het deed Herinnert n met ons het oogenblik dat zij hareu zoon de verplichting toont Fourchambault te redden, waardoor die man zijn vader blijkt te zijn, roept voor uwen geest hare ontvangst van Marie Letellier, die belasterd in hare armen een veilige toevlucht voud, deukt aan hare samenspraak met Mevr. Four chambault en gy fult met ons instemmen, wanneer wij zeggen, dat «ij op onnavolgbare, meesterlijke wijze was, die zij voorstelde. Wat mag toeli de oorzaak zyn van de betoovering, waarin Mevr. Kleine's spel ons brengt? Waariu is de groote kracht, de hooge waarde van die actrice gelegen? Vooreerst iu die éénige samenwerking vau voordracht, mimiek en poses en 'voorts in dut hoogst nauwkeurige, gewetensvolle volgen „van wat haar rol haar gebiedt Veelzijdig ontwikkeld, in de hoogste mate, weet «y, tot inde minste kleinigheden toe, de vereischte uitdrukking te leggen in haar spel en dwingt zy haar pwbliek dat reeds lang overtuigd is, telkenmale dat-liet haar ziet optreden, iets schoons te zullen zien, en dat weet hoe hoog zij staat steeds bij iedere voorstelling dieper be wondering en inniger vereering af voor haar heer lijk talent Onder daverend applaudissement, als blijk vau nlgemeene instemming, werd haar een keurige bouquet aaugeboden. Behalve mevr. Kleine traden Donderdagavond mevr. Ellen berger, mcj. Verwoert en mej. van Biene op. Eerstgenoemde stelde voor Marie Letellier, een der vooruaaniste rollen van het stuk. Zij kon ons vrij goed voldoen. Somtyds kwamen wel is waar de geestigheden, haar in den mond gelegd, niet geheel tot haar recht, zoo nu en dan hadden we wat meer uitdrukking in haar spel gewensclit, doch over 't algemeen kweet zij zich verdienstelijk van haar taak. Mej. Verwoert behoort onder die tooneelspeelsters, die gewoonlijk studie maken van haar rol. Iu natuurlijke gaven doet zij onder voor velen hnrer kunstgeuooteu, doch in liefde voor haar kunst, wat betreft inspanning tot het leveren van iets goeds staat zij boven velen en van daar ook dat zij als actrice langzaam maar bestendig vooruitgaat, terwijl jammer genoeg! zoo velen, die eenmaal een zekere hoogte bereikt hebben, rusten op de behaalde lauweren, blijven wat zij waren, hun geheele leven terende op de eenmaal verworven toejuichingen. Welkt rol mej. Verwoert vervult, met zorg vat zy haar taak op en haar voorbeeld toont hoeveel studie vermng! Haar jeugdige kunstzuster, mej. van Biene, eerst onlangs aan de Vereeniging verbonden vet* zuime niet dat voorbeeld te volgen. Zy toonde iu Blanche's rol werkelijk eenigen aanleg, die doof voortdurende studie en volhardende inspanning onder goede leiding tot iets schoons kan ontwikkelen. Het is mogelijk dat wy ons vergissen, maar 't kwam ons voor, dat zy nu en dan te mooi, te naïef wilde spelen. Eenvoud en soberheid zijn eerste deugden op het tooneel; houdt zy dat in het oog, dan kan zij, die het voorreeht heeft dagelijks mevr. Kleine's spel te kunnen bestudeeren, het tot een goede hoogte brengen 3 Wat de heeren die medewerkten aangaat, het volgende Den beer Moor trof dikwerf het verwijt van te nonchalant te spelen en eenmaal bekend als een goed acteur, gaf hy zich slechts zelden moeite alle krachten in tc spannen om iets uitstekendste leveren. Wy herinneren ons nug levendig een avond, dat zijn onverschilligheid zóó ver ging, dat hij alle achting voor het publiek uit het oog verliezend, de woorden, die hij in zijn rol moest spreken, deed rts maken voor zinnetjes van eigen vinding, die illusie voor een groot deel verstoorden. Het is waar, de zaal was niet vol, de toeschouwers waren weinig, maarde plichten tegenover het publiek moeten steeds iu het oog gehouden. Wü de heer Moor echter voldoen, dau is hij daartoe ten volle in staat en recht aangenaam was 't ons hem Donderdagavond dat bewijs te zien leveren. Hij was een uitstekende Leopold en zoowel in de voor overdryving zeer vatbare scènes met Marie als in die met Bernard in 't laatste bedryf was hy zeer goed, wat betreft toon, voordracht en opvatting. Den heer Bpoor was ontegenzeglijk de moeilijkste rol toebedeeld. Bernard toch ontwikkelde eensdeels een teeder gevoel, anderdeels een streng karakterboven dien moest hy tegenover Fourchatnbault in het 3e en tegenover Leopold in het 5e bedrijf aandoeningen zijns harten verbergen, die hy op hetzelfde oogenblik den toeschouwer wil dezen ten minste 't fijne van de zaak helder voor oogen staan - moet openbaren. Men gevoelt bet bezwarende. Door den heer Spoor werden die bezwaren echter overwonnen. Hy was geheel de eeuigszius ruwe, doch waarlijk brave man die hij moest zyn. De heer van Ollefen was als Fourchambaolt somtijds wat eentonig iu zyn spreken, doch overi gens niet kwaad en de heer Morin een goede Rasti- boulois, wieus eigenaardige tooneelstem bij deze rol niet kwalijk voegde. De eerste voorstelling in dit seizoen is, naar ons gevoelen, uitnemend geslaagd. Mochten de vol gende voorstellingen én wat keuze betreft voor de te geven stukken, én wat opvoering aangaat voor deze eerste niet onderdoen, er zal slechts reden bestaan tot erkenteljfkheid. t 9750.— De heer Kut wil de ecrete post.voor Memorie uit te trekken, geeft aan om de burgeravondschool daarvoor te gebruiken, de beer Oudijk zegt dst deze met eene kleine verandering daar beel goed voor geschikt isna verdere dis cussie wordt overeenkomstig het voorstel vau den heer Kist de post voor Memorie uitgetrokken en B. algemeen goedge keurd volgn. 85 wordt goedgekeurd, volgn. 86, de heer Oudijk wil de post behouden maar aanbesteden, nadat door den Voorz. was medegedeeld dat znlks voor geene aanbeste ding vatbaar is wordt het eveneens als volgn 87 goedgekeurd, volgn 88, de heer Muller wil meer urinoirs, de Voorzitter zegt dat het pUutseo vele mogelijkheden ia heeft» doch zal trachten er zooveel mogelijk gevolg aan te géven, daarna even als volgn. 8991 goedgekeurd; volgn. 92, de heer Muller vraagt en verkrijgt inlichting, daarna in stemming gebracht en aangenomen volgn. 98102 worden goedgekeurd; volgn 103, hierover voeren verschillende leden het woord, nadat door den Voorziter was gezegd er zooveel mogelijk voor te zullen doen zorgen is de post even als volgn. 104108 goedgekeurd door het ver gevorderde uur werd de vergadering geschorst om in eene avondziltiog te worden voortgezet. VRIJDAG 25 OCTOBER. (Ochtendzitting) Tegenwoordig de hb. van Bergen IJzendoorn, voorz., Remij, Prince, Kist,Noothoven van Goor, Oodijk, Snel, Muller, Fortuijo Droogleeter, van Straatcn, l'ost Drost, Samsom en Straver. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en gearresteerd. Aan de orde is de staat van begrootiug van de Inkomsten et Uilgaven der gemeente, over het dienstjaar 1879; de heer Oudijk wenscht lo meerdere inlichting vau B. en W. omtrent de restauratie van het Stadhuis; 2o acht bet wen- echt-lijk dat B. en W. eene commissie van fabricage benoemen, de Voorzitter ani.voordt dien spreker dat de restanratie vermoedelijk in 1879 zal plaats hebben en dat B. en W bet niet noodig achten eene commissie van fabricage te benoemen; (onder deze discussie komt de heer Kranenburg ter verga dering) Na nog eeuige disrussien wordt overgegaan tot de artikrlsgcwijrc behandeling der uitgaven en wordt volgn 42—45 goedgekeurd, volgn. 45 wenscht de heer Muller te verhoogen, ten einde de Gemeente-Architect naar de Paryscbe tentoonstelling, in hel belang der gemeente te zenden, hierover voeren eenige leden het woord; (de heer Luijten komt ter vergadering) bij stemming wordt hiertoe besloten en door wisseling van grdachten dc soin op200 bepaald met 8 tegen 7 stemmen; nog wenscht de beer Samsom dien poet te ver hoogen met f96 ter gemoetkoming om den Architect gran particulier werk te doen verrichten, dat vindt echter geene ondersteuning, daarm wordt volgn. 4660 goedgekeurd; volgn. 61, de heer Kranrnbnrg vraagt of ouder dezen post begrepen is de kamtr vau den Commissaris van Politie, daar die verbeuring noodig heeft, do Voorzitter zegt dat die verbetering onder dezen post behoort, daarna wordt volgn. Cl71 goedgekeurd; achter volgn. 71 wil de heer Muller eene M emotie post voegen in verband met de lOjarige volkaatelliog in lh7y; volgn. 72 en 78 worden goedgekeurd volgn. 74, de heer blraver wilde Peperstraat niet vernieuwen maar doen opknnppen, de heer Oodyk stelt «oor publieke werken nantebesleden, de voorz beantwoordt die sprekers en zegt dat de straten weder aanbesteed zullen worden, doch de andere zaken dour hem wordvn ontraden, (de beer de Rotte komt ter vergadering) de herren Luijten en Samsom spreken in den geest van den hr. Oudijk; na eenigediscussieu om zoowel de mate rialen bIb de bestrating in een» aantebesteden wordt dit in stemming gebracht en hiertoe besloten een voorstel van dm beer Luijten om in beginsel aan te nemen met 1880 alles aan te besteden lokt vele disenssien uit, daarna wordt beslo ten dat de heer Loyten zyn voorstel in Januari 1879 zal indienen, waarop B. en W. dan sullen rapporteeren en in behandeling brengen, Volgn. 75—88 worden goedgekeurd, bij volgn. 88 waagt de heer Forluyn Droogleever het nog eens te komen op de brog aan het eind der Haven, hierover voeren verschillende leden het woord, (de heer van Iterson komt ter vergadering) waardoor het voorstel wordt uitgelokt oin er eene brug te leggen en daarvoor uit te trekken 10.000, terwyl door den heer Prince wordt aangeboden het ontbrekende uit zyne ka» daarbij te zullen leggen, dat in stemming gebracht wordt aangenomen roet 9 tegen 8 stem men, die der hh. Loyten, de Rotte, Muller, Snel, Straver, Samsom, Kranenborg en Oudyk, terwyl alsnu wordt bepaald op deze begrooting te brengen ctne termijn ad f 5500.— Volgn. 84, du heei Straver wil ora de kosten der nu te leggen brug de rioleering uit stellen, de heer Oudyk wil de rioleering der voorgenomen zyl geheel ontraden, dc voorz. echt het weuschelijkheid om met de rioleering door te gaan, de heer I.oyten ia er niet voor om verder te rioleeren daar het toch geene verbetering aanbrengt en dooi geleerden beweerd wordt dat de stank der fnecale stoffen niet nadeelig voor de ge zondheid is, na nog verdere discussie wordt de post in rond vraag gebracht en afgestemd; bij \olgn. 84 stellen B. en W. voor eene post te voegen, A. aankoop, bouw enz. der nieuwe tchool f 26,600. en B. te Lonvven Bewaarschool en Meubelen Gouda's kunstminnend publiek kau eerlang wederom vau zijne belangstelling in goede muziek doen blij ken, daar ous tegen Dinsdag 5 November ten con- oert te wachten staat vau drie artisten van den eersteu rang, te welen Mej. Johanna Becker, pianiste n r rn iI van Mannheim Cornelia Traverszangeres en den Heer Friedrich Ililperthof-violoncellist van Meiningen. Eerstgenoemde is de dochter van den ook in onze stad zoo populairen kwartet-virtuoos Jean Bicker. Zij brengt uit den vreemde, waar zij in den laat ste» tijd tot de voortreffelijkste leerlingen van den grooten Reinecke behoorde, eert zoo uitstekenden iiaayi mede, dat wij het volste recht hebben, haar uonetaaud concert met groot genoegen te gemoet tc zien, De Duitsche oritiek roenit hare schitterende techniek, die steeds aan een levendige doch streng gi-slyleerde voordracht gepaard is. Wij vinden o. a. iu de Allg. Deutsche Muzikzeitung het volgende omtrent Johanna Becker z/Ihre Tecbnik 1st eins musterhafte und weitge- //heiidsten Ansprüchen gewachseue, wird aber nur „im Dienste achter Kunst bewendetnirgeuds ist „das Spiel auf ansseren Effekt berecbnet, sondern „überall der iuuerlichsten, geiatigen Seite der Com- /position ««gewende!." Cornelia Travers is eene zangeres, den zoowel door hare sympathische stem en voortreffelijke school, als door de innigheid van haar gezang alom den gan- s tigs ten indruk achterliet. In Friedrich Hilpert begroeten wy den vroegeren reisgezel van Jean Becker; als solo-violoncellist heeft hij in de laatste jaren zijn goeden naam in de kunstwereld weten te handhaven. Men hericent in dc ensemble-nummers met piano volgens de Duitsche berichten diezelfde eenheid en brillaate uuanceering, welke ons van het Florentijuer kwartet iu zoo aangename herinnering bleven. Wy twijfelen niet of dit drietal kunstenaars zal op een talryke opkomst van het Goudsche publiek kunuen rekenen. Danrdoor zal de heer Louis Root haan, die zich met het arrangement dezer kuustreis heeft belast, versterkt worden iu de meeuing, dat Gouda aanspraak kau maken op het bezoek van mu- zickale cclibriteiten. I Mocht onverhoopt den 4den November geen voldoend aantal biljetten genomen zyn, zoo zonde het concert niet kunnen doorgaan. Na het succes der soirée's van Jean Becker's kwartet nchlen wij evenwel ilit geval niet aarschijulijk en meenden om dezelfde reden de omslachtige en voor het publiek vermoeiende circulatie vau inteekenlijsten te mogen ontraden. D. 8. 25-JARIG E TAN CORNELIS BOÜMANS ÏR CATHARINA DECJMERS. Gouda, 26 October 1878. GEBOREN: 24 Oct. Johanna Elizabeth, ouders C. J. Terschegget en M C Hoevers 25. Lourens, ouders L van Loon en J. Franken. - I ieternclla Willemina, ouders R den Haag en M. van der Burg. Frederika Charlotte, ouders J P. Delchambre én N J. Louwerens. OVERLKDEN: 26 Oct B. Terschegget, 2 m. ONDERTROUWD: 25 Oct L J Philip 39 j. en J Koop man, 47 j J. J. Zuijdveld, 23 j. en A. M Bordenave, 26 j J. Wilson, 48 j. en C. A.. de Zeeuw, 41 j S. van der Veen te Heilen, 31 j. en S. C'ats, 23 j. G. van Gent te Reeuwyk, 23 j. en G. M Veerman, 25 j L. J. Linthorst, 25 j en G E. van der Kleijn, 22 j. 11. Ver geer, 22 j. en A. H Gijsman, 25 j. H. Ulasbeek, 24 j en W. de Boer, 22 j. a-stag iff? Ondertrouwd: LAMBERT JAN LINTHORST RCS EN m GEERTRUIDA ELIZABETH van der KLEIJN. 1:1 Gouda, 24 October 1878. Ondergeteekende beeft de eer zijnen geachten Stadgenooten te berichten, dat hij zijne in alle Soorten op de SPIERIN GSTRAAT, hoek WaZesteeg Wijk F. JFo. 54. Zich minzaamst aanbevelende, bljjft hij met de meeste achting, UEd. Dv. Dienaar, Wordt verlangd zoo SPOEDIG MOGELIJK in een Klein Gezin een ZINDELIJKE P. G. Te bevragen onder No. 155 bij den Boekhandelaar A. BRINKMAN te Gouda. berichten de ontvangst eener Ruime Colectie Op aanvrage ter inzage te bekomen. der bcnoodigde LEVENSMIDDELEN en STEENKOLEN, ten behoeve van het Be- stedelinghuis te Gouda, gedurende het jaar 1879 op 5 NOVEMBER e. k. des avonds ten Zeven uren, in het Locaal van het Gestichtde voor waarden liggen, ter lezing in het Gesticht van 28 October tot en met 5 November van des morgens tien tot des namiddags twaalf uren. De Secretarie, A. H. van DILLEN. Biunenkort zal aankomen een Lading RÜHR GROVE KACHELKOLEN, waaruit wij gedu rende de Lossing tot kontant zonder korting afleveren. Vrij aan huis bezorgd, mits bij 2 of meer H. L. geljjk genomen. Gouda, 26 October 18J8. Leden der Ambachtstand-Vereenigingkntfnen op vertoon van Bewijs ook tot bovenstaande prijs gedurende de lossing hunne Steenkolen ontvangen. J

Goudsche Courant | 1878 | | pagina 2