BINNENLAND- Laatste Betichten. s INGEZONDEN. afjreloopeo. Mt eenige kreten op 't oogenblik toen T*Ktut naar (Ie gevangenis werd teruggebracot, ging (la menigte uiteen. Volgens latere berichten hebben beide beschuldigden cassatie aaugeteekeud. De keiier en keiieriu run Duitscbland zyu te Berlyn teruggekeerd en met groote geestdrift ont vangen. Dadelyk daarna heeft Wilhelm de leiding der staatssaken weder aanvaard. Aan de wordt uit Berlijn gemeld, dat uuu de leiders der socialisten en andere leden van deze partij, die bevel hebben ontvangen om de hoofdstad en hare omgeving te verlaten, slechts vier dagen was gegund om dit bevel op te volgen. Zij ziju ongeveer allen vertrokken, zoodat de socialis tische agitatie thans mag gezegd worden, eensklaps van hare leiders te zijn bêroufd. Sedert dt bedoelde personen dezeJrstad hebben verlateu, heeft nergens eenige rustverstoring plaats gehad. Met betrekking tot het plan om een interpellatie tot de regeering te riehteu, betreffende de maatregelen op grond vnn de nieuwe wet genomen, wordt mede* gedeeld dat dit is opgegeven. Het behandelen ttvzir aangelegenheid op het tijd- stip dat de Keizer in de hoofdstad terugkeert, acht ieder ^ten ze eiste ongepast. Dewijl men zich nu heeft voorgenomen om de taak te behandelen bij gelegenheid dat de begrooting van eeredieust ter tafel komt, is door de regeering bepaald, dat bedoeld budget zoo spoedig doenlijk zal worden behandeld. Het nieuwe Turksche ministerie ii als volgt samen gesteld Kheireddin-pacha, grootvizier; Ahraet-effendi, 8heik«u\-IslaroGliazi Osman, oorlog; Karatheodory- pacha, buitenlandsche zakanKadri-pacha, binuen- landsche zaken; Suid-pacha, justitieDjevdet-pacha, •koophandelSuwas-pacha, openbare werkengeneraal Savfet, politie. Riza-bey is tot eersten secretaris van den Sultan en Photiades Ranf-pacha tot gouverneur van Candia benoemd. Bij eeu keizerlijken //hatt'' wordt het kabinet eens gezindheid aanbevolen, en de oumiddellijke uitvoering gelast van de aaugekoudigde hervormingen, en van al die maatregelen, waardoor de rampen, in den oorlog geleden, kunnen hersteld worden. De afkon diging der voorgenomen hervormingen wordt bij een aanstaanden keizerlijken „hatt" toegezegd. Aangaande het nieuwe ministerie wordeu uit Kouatantinopcl de volgende bijzonderheden medege deeld. De nieuwe grootvizier, KeirediHn-pacha, is vau geboorte een Oireassiër, maar hijzelf weet niet van welken stam. Hij werd als kiud naar Koustantinopel gevoerd en spoedig daarop naar Noord-Afrika, waar hij het grootste gedeelte vau zijn leven doorbracht. Hij sprefkt en verstaat Turksch, maar gebruikt liever Ara bisch of Fransch. Dit laatste spreekt hij met een zeer sterk accent, maar zeer vloeiend en met groote duide lijkheid drukt hij er zich in uit. Geruimeu tijd was hij eerste minister van den Bey van Tunis en den Sultan en werd hij bekend door een boekje, aaubevolen door een der Uleraa's, waarin hij poogde te bewijzen, dat de hedendnagscbe denkbeelden van vrijheid en vooruit gang, volstrekt niet in strijd ziju met de hoofdbeginselen van deu Islam, vervat in den Koran eu zijue commeu- taren door de beste geleerden. Die het tegendeel be weren, meent hij, zijn of onkundigen, of persouen, die eene verkeerde uitlegging volgen van de 11. Schriften. Naar ziju gevoelen kan Turkije niet tot nieuw leven komen, tenzij dit geschiede door de Mohammedanen zei ven eu de gtestelykheid moet daaraau een werkzaam deel nemen. Het gevolg van deze denkbeelden zal natuurlijk wezen, dat de Ulema's onder dezen grootvizier veel meer staatkundigen invloed krijgt 11, dan vr -rger. Men j acht dit geen grdot bezwaar, althans niet iu deu eersten j tyd, omdat de hoogere geestelijkheid in Turkije ver- lichter en vrijzinniger is, dan doorgaans wordt onderstrtj^sfo In elk geval is de nieuwe grootvizier een man vau veel geestkracht eu daardoor onderscheidt hij zich reeds «eer gunstig van zijn voorgangers. Dan ook heeft hy geheel het vertrouwen van den 8ultan*eii hij zal dus belangrijke dingen <tot stand kunnen brengen. Daarbij moet in het oog worden gehouden, dat de Sultan hem koos ten spijt van een machtige tegenkgntiug in de officieele kringen. Dit bewijst, dat ook de Sultan geeu zwak man is en weet wat bij wil en over het geheel genomen, kan men dus van deze verandering niet dan goeds verwachten. Men beweert, dat nu binnen, weinige dagen een pro gramma van de gewichtigste hervormingen.zal worden openbaar gemaakt. t Vit de oordeelvellingen van de verschillende Oosten rijkste bladen moet men opmaken, dat de positie ▼an Andrassy, dank zij de onhandigheid van de oppo sitie, in de laatste dagen weer verbeterd is. In do eerste plaats is het rapport dat door Andrassy reeds ju de vergadering van de commissie is afgekeurd. zoo partijdaijfgesteld, dat de, verwerping in de Dele gatie zoo goed als zeker is; de afgevaardigden van het Heereuhnis in de Delegatie zullen als écu man tegen dat rapport stemmen, eu wanneer Andrassy hier de meerderheid verkrijgt, zal hy zich eventueel om een motie van wantrouwen van deu Rijksraad te Weeneu niet bekommeren; de verhoudiug wordt op deze wyze omgekeerdniet Andrassy lijdt een neder laag, maar de eonstitutioneele oppositie. GOUDA, 7 December 1878. Z. M. heeft benoemd tot kapt. kwartiermeester van de 2e kl. bij het le reg, veld-art. den lsten luit. kw&rtmeester I. A. Stuffken. Een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den Gouv.-Generaal van Nederlaudsch- Indifi dd. 6 December bevat de navolgende berichten omtrent den staat van zaken iiK Atjeh Zware baudjers beletten tijdelijk verdere aanrakingen met de XXVI Moekim. Eenige hoofden uil de VII en uit de III Moekim bjpneveus zeudelingen van Toekoe Nanta zijn te Kotta Radja gekomen. Het hoofd der V Moekim (Totkoe Aris) heeft aanrakingen gezocht en opkomst naar Kxitta Radja toegezegd. In de nieuw onderworpen streken keeren de hoofden en bevolking meer en meer terug. Te Malaboe is de oude radja (die zich sinds Juni 1877 naar het binnenland had teruggetrokken) met zijn tweeden zoon wedergekeerd. VERGADERING van dun GEMEENTEUAAD. Dinsdag deu lOn December 1878, ten einde te behaudeleu Voorstel tot verhooging der schoolgelden. Aanvraag om gerioleerde gronden bij de Doelensteeg. Het adres der stoombootmaatschappij „de Volhar ding" houdende verzoek om een stuk grond voor den bouweener wachtkamer voor passagiers mei bergplaats voor goederen. Voorstel tot wijziging der begrooting dienst 1878 en tot het doen van betalingen uit den post voor Onvoorziene Uitgaven dier begrooting. Te benoemen Eeu hulponderwijzeres aan de openbare burger school voor meisjes. Zondag 15 December e. k. gééft dc Vereeniging* „Oefening baart Kunst" uit Rotterdam iu deze ge meente een tooneelvoorstelling. Reeds vroeger -traden de leden dier Vereeniging hier op iu een of ander toonrelstuk, bij welke op voering het publiek, naar wij veruameii, veel ge noegen smaakte. Zij, die toen voldaan huiswaarts keerden, zullen zeker met genoegen de aankondiging dezer tooneelvoorstelliug zien. Wij vestigen derhalve hunnen aandacht op acht.r- staandf advertentie. Naar men uit Arolseu meldt zal de voltrekking van het huwelijk van Z. M. den koning en prinses Emma op 7 Januari plaats hebben. De burgerlijke huwelijksvoltrekking zul des voormiddags geschiedeu door den landsdirecteur, von Sommelfeld; de kerke lijke inzegening des avonds in de slotkapel. De beide volgende dagen zullen aan schitterende feeslelijkheden gewijd zijn, die in zekere mate een kunstkarakter zullen hebben; op de soirées zullen vocgnnmelijk gebeurtenissen uit de Nederlaudsche geschiedenis door levende beelden iu prachtige costumes, worden voor gesteld ook zal door buiteulandsche kunstenaars eeue operette worden opgevoerd. Het echtpaar zal, na de voltrekking van bet huwelyk, waarschijnlijk tot 10 Januari te Arolsen vertoeven. s Staten-Oeneraal. Tweede Kameh. Zittingen van 5 en 6 December 1878. Iu de zitting van Donderdag zyn verschillende kleinere ontwerpen aangenomen, doch met 43 tegen 16 stemmen verworpen het wets-ontwerp tot be krachtiging van den verkoop van spoorweggrond te Zutfen. Hoofdstuk II der stantsbegrooting (hooge collegien) is met algemeene stemmen aangenomen. Evenzoo hoofdstuk III (buitenlandsche zaken), na eenige dis cussie met den minister, waarby deze mededeelde dat onderhandeld wordt over het sluiteu van een handefs-tractaat met Japan. In de zitting van gisteren zijn de algemeene be raadslagingen gevoerd over het hoofdstuk Justitie. 'Tal van onderwerpen werd behandeld. Men hgeft aangedrongen op bezuiniging bij de rechterlijke macht, op wettelijke regeling der eedsformule, der dieren mishandeling, der verhandelbaarheid van fondsen ter beurzs en van vennootschappen. Voorts werd door verschillende afgevaardigdcu uit het zuiden de cir culaire van den minister in zake de processiën af keurend besproken. Heden voortzetting. Men schrijft ons//Rijnland staat voor een deel door de menigvuldige regeus onder water,0 is volgens een bericht uit Hazerswoude, bijna aannemelijk, geens zins dat ooit iu December nog een vette koe uit de weide zou gehaald wordeu, ook zonder dien „watersnood.0 Polders, die door stoomwerktuigen bediend worden, hebbeu veel gewounen op polders die het water met de molens moeten loozen, maar overal is toch veel overlast van water. De regen houdt aan, het spuien is met den ongunstigen wind niet mogelijk, bijgevolg is en blijft de boezem zeer hoog, dikwijls bijna peil, terwijl zich plassen hebben gevormd op de weilanden. Menig stuk land zou er slecht bij varen, als op al die nattigheid strenge vorst kwam. Vandaar dat ieder laudman hoopt dat de winter zich zoo lung uitstelle tot de polders vau het overvloedig water bevrijd zijn. (X. ct.) Het N. v. d. D. meldt dat het Hoofdbestuur van de Maats, tot N. v. 't Algemeen zich ernstig met de jeneverquaestie bezig houdt en dienaangaande een voorstel zal doen op de eerstvolgende algemeene vergadering. De Staatscourant van öHezer bevat het verslag van de gedelegeerden der Regeering naar het in Juni jl. te Parijs gehouden internationaal congres van landbouw aan deo Minister van waterstaat, handel en nijverheid. De 63ste jaariyksche rekening en verantwoording van de directie van de weduwen- eu weezenkas voor de officieren der landmacht over 1877 wijst aan een voordeelig slot van 89.343.Öö'/i- Aan iuschrijvingen op het Grootboek 21/, pCt. blijft voorhanden eene kapitale som van f 3,693,008.— Op 1 Januari 1878 bedroeg het getal gepensio neerde weduwen 571. Voor het gerechtshof te 's Grovenbage stond Don derdag terecht C. J. G. D., commissionair in effecten te Rotterdam en lid der in Mei jl. gefailleerde firma G. D. eu v. R. Omstreeks Juni 1877 werd door hem met zyn zwager den heer v. R. eene vennoot schap aangegaan tot hel drijven van effectenhandel. De heer v. R. bracht bijna honderdduizend guldeu iu en de beschuldigde naui aau tienduizend guldeu te storten. Aan deze verplichting werd evenwel niet door hem voldaan oin de eenvoudige reden dat hy, iu plaats van zooveel te bezitten, nog wel vyftig- duizend gulden schuld had, voornamelijk aan de firina wed. I. de J. en Co., te Rotterdam. Was zijn intreden in de vennootschap dus reeds eene daad van misleiding, weldra ging G. D. met rnsche schreden op den weg der misdaad voorwaarts. Hoewel hein bij de acte van vennootschap het drijven van'zaken voor eigen rekening verboden was, deed hij dit toch en wel met het geld zijner firina, eigen lijk dus inet dat van zijn compagnon. lederen dag bijna, zoolang zijne firma bestond, liet hij aanzien lijke bedragen boeken voor effecten, die het heette dat hij voor de firma wed. I. de J. en Co. had verkocht, tegen het genot eener aanzienlijke provisie, terwijl het inderdaad niets anders waren dan fondsen waarmede hij voor eigen rekening speculeerde en wairvoor hij het tekort uit de kas zijner firma dekte. Niet alleen ziju compagnon echter maakte hij tut dupe, ook verschillende persoueu, die bij zijn firina effecten in depót hadden gegeven. De fondsen van dezen werden door henf bij de wed. de J. eu Co. beleend. Hiermede niet tevreden, nam hy op het laatst uog ƒ27000 uit de kas, waarmede hij een voor zich gekocht huis betaalde zonder dit te boeken. Even min boekte hij tal van oudere sommen ten eigen bate uit de kas genomen, terwijl hij de boeken wel vulde met tal vau logenachtige posten, zooals voor namelijk de efftcten-verkoopen op last der gemelde firma. Eindelijk bejjfn zijn compagnon v. R. lont te ruiken en na tal van praatjes door G. D opende de heer v, B. den 2n Mei jl. 2elf de geldkas en en vond hij daar slechts 150 ip. De beschuldigde staat terécht ter zake van bedrie- gelijke bankbreuk door het btleenen van hem in depót gegeven waarden en het houdén van boeken, die den waren staat zijner «aken niet weergaven. Ten aanhoore van een talrijk publiek heeft beschuldigd de meeste hem ten laste gelegde feiten bekend, voor een gedeelte de schuld zijner haudelingen werpende op de raadgevingen der firma wed. I. de J. Go. Veertien getuigen werden gehoord. De molenmaker P. Medendorp te Zuidlaren heoft op zijn werkplaats of timmerwinkel een wiudmolentje aangebracht, waarvau hy bijzonder veel uut en geqwik weet te trekken. In de eerste plaats gebruikt hij het tot zaagmolen, ten tweede tot koornmolen voor eigen gerief, ten derde kamt dat molentje voor zijne vrouw de boter, eu ten vierde dorscht betNziju koren. Me* •deudorp heeft nl. iu de laatste dageu een dorschmachine vervaardigd, bestaands voor zoover noodig uit ijzer, doch overigens uit hout, en laat dat werktuig met goed gevolg werken alleen door tussoheukomst van ziju I molentje. Voor liefhebbers is het de moeite waard, de voortbrengselen van dezen werkman in oogeuschouw p nemen. In een Noordduitsch blad vindt men eene adver tentie, waarin een Bremer keukenmeid met allen ernst verklaart een huwelijk te willen aangaan, en wel, daar zy beschaafd is, er goed uitziet en 450 mark loon verdient, nevens inwoning, kost, enz., liefst met een onderwijzer, al ware het maar een hulponderwijzer van het Oldeuburgsche platteland. Want voor dezen zou de party al zeer geschikt zijn, vermits hij slechts 195 mark verdient eu de vrouw hareu dienst daarbij zou kuunen blijven waarnemen. i Als een waarschuwend voorbeeld van vergiftiging door kooloxydegas, wordt uit Nieuw- St. Joos- laad aan de Midd. Ct. gemeld: Iu deu avond vau 11. Zondag werd iu eeu kamer alhier een kachel zonder schoorsteen of buis, zooals in den laatsten tijd iu gebruik zijn gekouieu, ge stookt en wel met daartoe aanbevolen kolen zonder rook of walm. Bij eene behageljjke warmte begaf zich de tamilie, bestaande uit man, vrouw, een jongeling vau 16 en een kind van 2 jaren, ongeveer 11 uren naar bed. De deur vau de kamer was gesloten, doch uit voorzichtigheid was eeu raam op eeu kier gezet. De man ontwaakte smorgens ointreut half vyt met duizeligheid eu braken, evenzoo de hoogst zwangere vrouw. De man ging daarop, of liever kroop, daar het gonu hem oumogelijk viel, naar de wieg vau zijn kind, dat hem wezenloos eu naar het hoofu wijzende aanstaarde, hij nain het op eu bracht het naar het open staand raam, waarna het dadelijk begon te vomeereu. De man nu de kamerdeur geopend hebbende, sukkelde vrouw en kind uaar buiten, terwijl hij, na veel roepen eu schudden, den jongeling zeer bedwelmd en half bewusteloos, wakker kreeg. Deze laagste, de buitenlucht zoekende, viel geheel bewusteloos op de binnenplaats neer, dooh kwam na eveneens ge braakt te hebben, met hevig kloppende hoofdpijn weder bij. De man met blauwachtig aangezicht en uitpuilende oogeu, moest dadelijk aau zijne dagelijksche bezig heden, terwyl de overigen, na hevige koude, te bed in diepen slaap vieleu, waaruit zy veel verlicht ontwaukteu. De twtë overige huisgeuooteu, die in eene andere kamer sliepeu, bleven ongedeerd. Gelukkig zyn de vier lijders thans weder hersteld. Drie Itnliaansche zeelieden hebben zich te Mar seille aan eeu moord schuldig gemaakt, die vooral met het oog op de omstandigheden waaronder de misdaad aepleegd werd, de aandacht trekt. Een hunner laudgeuootcu, die denzelfdeu naam droeg als den persom» die den aanslag op Koning Humbert volbracht, had'reeds lang, alleen om dien veraenteu naam Passauauti hun haat gaande gemaakt. Zij besloten hem te doodea. Weldra werd hun de gelegenheid tot de volvoering' van het opzet gegeven. Passauauti had, veruiuuen «ij, zich in deu donker op weg begeven. Zij wisten nu waar hij zich bevond. Geduldig bleven zij wachten voor de deur vau het huis waarin de niets kwaads vermoedende Passanti zich ophield. 1 Eindelijk verscheen op den drempel een man, Griek j van geboorte, behoorende tot de equipage van de Oiorgion. Onmiddelijk wierpeu de drie zich met het mes op hem. Een onder hen bemerkte de vergis sing en hield de sndtren nog zoo veel mogelijk tegen. Het was echter te laat; de ongelukkige had reeds een messteek in den schouder bekomen. Ziju toestand boezemt intussohei» geene ernstige bezorgdheid ie. Naar men verneemt, heeft het Hoofdbestuur vau het Genootschap tot zedelijke terbetering der gevangenen zich tot den Minister vau justitie ge wend, met dringend verzoek oin terug te komeir op zijn voornemen tot verplaatsing vaneen unn- tal jeugdige opvóedeliugen uit de iuriohting te Alkmaar naar de gevangenis voor jeugdige ver oordeelden aan den Kruisberg by Doetiuchem. Het Hoofdbestuur acht dien maatregel ongegrond, omdat een vermenging van vrijgesprokenen, die ter opvoe ding in een terbeterhuis ziju geplaatst, met veroor deelden is irrationeel en schadelijk. Bevoegde buiteulaydsche schrijvers hebben steeds gemeend, dat personèn beneden de 16 jaren, die zonder oor deel d^s onderscheids een misdrijf hebben begaan, niet behooreu in aanraking gebracht met meer verdorven personen, die met oordeel Jes ónderscheids misdrijf pleegden. Dat is dan ook tot hiertoe zoo hier te lande als elders steeds vermeden, omdat men deu noodiottigen invloed dier aanraking duchtte. Het is dan ook te vreezen, dat bij handhaving van dit besluit vele rechterlijke ooileges in geval van vrijspraak niet meer plaatsiug ia eeu verbeterhuis zullen gelasten. Het Hoofdbestuur zou het ernstig betreqren, als een zoo gewichtige zaak werd afhau- kelijk gesteld vau verkeerd geplaatste zuinigheid in verband met tijdelijke overbevolking der Alkmaarsche inrichting. „Het Nieutcs van den Dag" zou het betreureu, als de Tweede Kamer, gelijk zij den Min. van Koloniën een bijdrage heeft geweigerd voor de twee de afdceliug der krijgsschool, bij Hoofdstuk VIII verder gevolg gaf aan dat votum eu de gèheele som voor die iurichtiug schrapte. De wet op de Kon. Militare Academie schrijft een krijgsschool voor, gelijk van zelf spreekt in twee afdeeliugen, waar* vau de eeue zich meer op technisch, de andere meer op tactisch gebied moet bewegen. Onder de vroegere wet was die toestand volkomen dezelfde de Applicatie-school is nu de eerste, de krijgsschool voor officieren de tweede afdeeliug krijgsschool ge- wordeu eu de laatste naar 's Hage overgebracht. Dit en het aankoopen van eeu huis buiten haar voor kennis schijnt de gevoeligheid der Kamer te hebben opgewekt. Maar al mag men hierover zijn onte vredenheid betuigen, is dit, vraagt het „Nieuws", een reden om de krijgsschool op te heffen? Niet alleen dat daardoor de directeur, leeraren en geda- taoheerden zoodoende met groote kosten van weder- verhuiziug bezwaard zouden worden; niet alleen ook dat inen een inrichting, die uitstekende vruch ten heeft opgeleverd en waartegen iu de Kamer 1 niets steekhoudends is aangevoerd, zou opheffenj maaj* men zou ook willeus eu wetens de wet ver krachten. Binnen twee jaren moet de wet op de Kon. Millitare Academie wordeu herzien, eu de zaak kan dan defiuitief worden geregeld. De Kamer zal zich verdienstelijk makéu, als zij thans deu bestaanden toestand bestendigt. In de Brusselsche Gazette wordt het volgende verhaald: Eergisteren ochtend arriveerde de eerste trein uit Cte Aom van daar dc reis naar R. voort te zetteu. De stationschef -lag nog in diepen slaap, en daar de trein niet mocht ver trekken voordat hij hiertoe persoonlijk het tecken had gegeven, bleef er niets anders over dan te wachten. Daar hy tamelijk ver van het station woont, werd er iemand op een draf naar hem uitgezonden. Deze stormde het huis in en schreeuwde uit alle macht„mijnheer de chef, mijnheer de chef de trein wacht 1" Verschrikt springt de chef op, gunt z ch geen tijd om iets aau te trekken, ylt iu zijn ridchtoostuum, op bloote voeten eu met de slaapmuts op, naar buiten, ziet voor een herberg ecu paard staan, springt er op, komt zoo bet sty tionsterrein binnenhollen en geeft het verwaefwe tee ken. Men begrijpt welk eene vermakelijke ver- tooaing dit aldaar opleverde. Edison h.eeft aangekondigd, dat hij de laatste hand heeft gelegd aan een werktuig, waarmede "de stroom gemeten kan worden, die voor de elec- triselie verlichting wordt gebruikt. In elk - huis kan eeu dergelijke electriciteitsineter worden geplaatst. Edfson zegt. dat hij thans bezig is met het beden ken van middelen" oin electrisch licht goedkooper te makenhij heeft het thans reeds zoover gebrucht, dat die kosten geringer zijn dan die van bet gas, en zai weldra de resultafen van zijn onderzoekingen bekendmaken. Voor het Hof te Lèeuwarden stond Maandag te recht de heer F., voormalig ambtenaar bij de pos- - terijeu aldaar, beschuldigd van meer dan eens, en wel het laatst op den avond van 10 September 11., I kleine hoeveelheden gelds te samen een bedrag van slechts enkele guldens uitmakende uit de kassen zijner collega's te hebben ontvreemd. Uit het getuigenverhoor bleek o. a., dat de beklaagde iu -i 1 December van het vorige jaar was gehuwd, en dat hij zoowel bij zijne superieuren en ambtgenooten, als bij zyne particuliere kennissen zèer gunstig be kend stoud. De aanleiding tot bet treurige feit schijut te mot ten worden gezocht in de omstan- digheid, dat beklaagde, steeds zyn volle traktement i aau zijne vrouw gevende, niet, of althans niet vol- doende, door deze in de gelegenheid werd gesteld I om zekere kleine dagelijksche uitgaven te doen, die hij zich véér ziju huwt lijk kon permiteereuten minste eerst na dien tijd was men tot verdenking gekomen. De beschuldigde legde een Volledige be kentenis af. Het O. M. require er de, dal hij zou wordeu sehul- j -dfrjwklaard aan de misdaad van het wegnemen j fgn goederen, in de openbare bewaarplaats gelegd, i gepleegd bij nacht, en mitsdien zou worden veroor deeld tot eeu correctionele gevangenisstraf voor dvn tyd van 2 jaren, te ondergaan in eenzame opslui ting. De verdediger, mr. A. Bloembergen, advocaat te Leeuwarden, trachtte vooreerst aan te toonen, dat als wettig beuezen slechts eeu klein gedeelte van het aan den beklaagde te laste gelegde feit kan wordeu aangenomen, nl. het voorgevalleue op 20 September, toen de beklaagde een 25-ceutstuk, beide van eeu merk voorzien, had outvreemd verder be streed hy de qualificatie van het misdrijf, waar in verdediger niets meer zag dan enkelen diefstal, gepleegd bij naeht en in een bewoond huis, en wees het Hof in boeiende woorden op een reeks van verzuchtende omstandigheden, ten slotte cpn- cluderei.de tot een veel geringere straf, dan door het O. M. was geëischt. Het hof heeft den beschuldigde tot een jaar celstraf veroordeeld. Het Utr> Dagbl. bevat het volgend ingezonden stuk: „Kosten der straat-verlichting te Parijs met elec- trisch licht." De Place Avenue d.e l'Opéra, ais ook de Place du Thé&tre Francais, worden, evenals enkele andere puuten van Frankryks hoofdstad, gedurende eeoigeu tyd, als proefueming, met electrisch licht verlicht. Tot verlichtiug vuu deze pleinen gebruikte men met gasverlichting 22 kandtlabres met vijf en 68 met drie gasvlammen, alzoo 314 vlamnieii. De prijs p-r vlam is te Parijs voor de stad 11/J0 centime gelijk l ceut per uur, met eeu gasverbruik von 130 a 140 liters per uur. Deze 314 gasvlammen worden gedurende 4 a 5 uren per avond vervangeu door 60 clectrische lichten, dat is voor elke o gaspitten een electriscbe kaars. yoor aanleg eu onderhoud der electrische verlich ting betaalt de stad 1 fr, 4p cent. gelijk 0.68 per licht en per uur. De prijs van 5 gaspitten per uur 11 centimes of ruim 5 cent zijnde, zoo kost de verlichting met elec trisch licht op die plaatsen thans 13 maal meer, dan met gas. Hierbij moet nog in aanmerking worden genomen, dat de „Societé générale d'électricité, pro cédés Jablochkuff,0 aan welke maai schappij, die met een kapitaal »an 7!/s millioeu fraucs werkt, de proef neming is. opgedragen, voor hare rekening in elke lantaarn op dc Place de l'Opéra, een koolspits meer heelt geplaatst, dan waartoe zij verplicht was volgens het contract, alleen met het doel, om de verlichting des te schitterender tc maken, ^elk doel dan ook volkomen is bereikt, daar die wefkelijk schitterend is op die plaats, terwyl de Avenue de l'Opéra, alwaar voor elke 8 gasvlammen eeu electrisch licht is ge plaatst, ook meer verlisht is dan vroeger met gas, vooral daar het op maanlicht gelijkende witte elec trische licht, iu helderheid verre boven het gele gas licht staat. Men beweert, dat men weldra, door wyzigiugen eu verbeteriugen, in staat zal zyn, 12 gaspitten door een eleetrisch licht te doen vervangende kosten zullen dan aanzienlijk verminderen, doch zouden dan nog ruim 5 maal hooger ziju, dau de gewone verlichting met gas. Uit het bovenstaande blijkt, dat het electrische licht, hoe prachtig, nog vele wyzigingea en verbete ringen zul moeten oudergaan vooral tot vermindering der kosten, alvorens het met gaslicht zal kunueu coneurreeren. l)e tyd moet leeren of Edison in dit opzicht het middel heeft gevonden. Gaarne vestigen wij de aandacht van ouders of voogden van leerlingen der stedelyke muziekschool, op de advertentie, waarbij zy worden uitgenodigd tot bijwoning van het theoretisch examen, dat op genoemde school iu de eerste dugeu der volgende week wordt afgenomen. Wij vinden het een geluk kig denkbeeld van de Commissie, en wy twyfelen ook niet of zij zal zich door de belangstelling van velen beloond zien. Londen, 6 Des. 2ittiug vau het Lagerhuis. Bourke Beide iu antwoord san Cartwight, dat dc onderhandelingen tussehen de Mogeudhsdea omtrent de Grieksche grensregeling voortduren, en aan Mills, dat de regeering geen bericht heeft omlrent de wnurlieid der tyding betreffende het bewuste adres van generaal Kaufinanu aan den Emir. Sir S. Northcoto antwoordde aan lord Montagu, dat de opmerkingen van den ouderkoniug lord Lytton betreffende de mogelijkheid van' eene ver standhouding tussehen Engeland en Rusland om Afghanistan van de wereldkaart te doen verdwyneu, slechts een denkbeeld van lord Lytton «yo, eu dat, ten aanzien van d ef jraarsoh ij olijke resultaten der politiek van deu Eimr ten aanzien van Hpslaud, gteu reden bestaat op aan te nemen dat lord Lytton daarbij op eeu direch of formeel voorstel riuspgpjle. Iu het Hoogerhuis kondigde lord Halifax^gen Maandag deze resolutie aan: Ofschoon het Huis be reid is de middeleu toe te staan om deu oorlog met suüocs ten eihcic te breugen, betreurt hek niettemin de politiek der Regeering, welke tot deii oorlog leidde. f

Goudsche Courant | 1878 | | pagina 2