BINNENLAND- S MUZIEK «elf voor het daartoe gedane voorstel. Iu antwoord op eene vraag omtrent de financieele plaunen der ltegeeringtot dekking der bezettingskosten, autwoordde de minister, dat volstrekt niet wordt gedacht over een gemeenschappelijke leening. De fin&nciëele commissie uit de Hongaarsche delegaties hebben een crediet van 20 millioeu toegestaan. Iii den Zwilserschen Bondsraad is tot president gekozen de kolonel B. Hammer en tot vice-presi dent di1. E. Welti. Van verschillende zijden is reeds melding gemaakt dat sommige Regeeringen geprotes teerd hebben of voornemens zijn dit te doen tegen de handelwijze der Zwitserscbe Regeering, die aan allen welke uit andere landen worden uitgedreven een asyl verleent. Hierop zinspeelde de nieuw be noemde president in zijne openingsrede, toen hij o. a. wees op de moeilijke taak van den Boudsraad tot handhaving der menschlievende tradities in de Zwitsersche politiek tn tot verdediging van het recht van asyl. GOUDA, 14 December 1878. Wij vreezeu dat de restauratie van het Raadhuis wederom voor gei ui mm tijd is vertraagd. De post van ruim 84000, waaruit deze en andere restau ratien moesten voldaan worden, werd gisteren in de Tweede Kamer afgestemd, omdat er niet genoeg controle bestond op de wijze van besteding dezer gelden. De bedoeliug is en de Minister verklaarde zich daartoe bereid om na het wintrrreees een meer gedetailleerde voordracht te doen indienen. Gisterenmorgen kwam hier ter stede het circus ▼an den heer G. Sanger aan met een groot per soneel, een honderdtal paarden, een aantal met sterke kleuren beschilderde wagens, leeuwen, tijgers, oli- phanten enz. enz. De markt waar de circns werd geplaatst leverde door een en auder een schilderachtigen aan blik op en met groote vlugheid werd alles in orde gebracht. Om 3 uur ongeveer had een groote optocht langs de straten en grachten plaats, welke zooals te den ken was, een groote menigte op de been bracht. Des avonds had de eerste voorstelling plaats, die inderdaad beter geslaagd is dan menigeen verwachtte. De kolossale biljetten, programma's en adverten ties, waarin het artikel „bluf" niet te miskennen was, deden vermoeden de toeren weinig zouden beteekeuen, maar vele nrs. vau het programma waren zeer waard om gezien te warden. Eenige fraai-gevormde, goed gedresseerde paarden, eeu flink koorddanser, gehoorzame oliphanten enz. enz. 'maakten de bewondering gaande en tot slot werden twee kolossale kooien vertoond met tijgers en leeuwen, waarbij zich een man begaf, die zich by die woudbewoners vrij goed op zijn geraak scheen te gevqeleu. Het aantal stoomgemalen in de Krimpeuerwaard zal weldra weder met één vermeerderd worden. Het polderbestuur van Berg-Ambacht zal namelijk nabij Haastrecht, een hoog stoomgemaal doen stichten, met scheprad en 90 van paardenkrachten. Tot lid ftu het burgerlijk of H. Geest. Armbe stuur te Berg-Ambacht is herbenoemd de heer W. Verduyn, Jz. Donderdag werd de sjfreekbeurt in de Vereeniging „Winterlezingen" te Berg-Ambacht, vervuld door den heer J. H. L. Bonman, pred. te Ammerstol. In een boeiende verhandeling schetste hij liet ont staan der legenden en haren invloed op de geschie denis. Met groote iugenomenheid werd deze rede door een zeer talrijk publiek aangehoord, even als daarna de bijdragen van dezen spreker tn vau de heeren: A. Zaanen en A. J. Stuurman, van Ammer stol en J. G. Bettink, van Berg-Ambacht. Naar try vernemen bestaat by de leden der rede rijkerskamer „Borger" te Oudewater het plan om in de volgeude maand het 25-jarig bestaan der Kamer feestelijk te herdenken. Vermelding verdient hierbij, dat Je heeren A. C. van Aelst en G. C. van Aelst, al dien tijd lid waren en onafgebroken aan de instandhouding en den bloei der Kamer hebben medegewerkt. Staten-Generaal. Tweede Kameh. Zittingen van 12 en 13 December 1878. In de zitting van Donderdag zijn de beraad slagingen voortgezet over het ameudement-de Joug en Wybenga op den post der Rijkslnudbouwschool te Wageningen, tot vermindering met 72,000 voor den voorgestelden aankoop van terrein en aanmaak van gebouwen voor zuivelbereiding. De heeren Gratama, Schepel en Sickesz bestreden het amendement en betoogden dat het voorstel der Regeering alleen diende afin het theoretisch onderwijs. De heer Borret was voor het amendemont, even als de heer de Vos van 8tccnwyk, de laatste, omdat de voorstellen der Regeering niet voldoende toege licht waren. AU sub-amendement stelde hy voor de gelden voor den aankoop van land toe te staan en dus de po9t slechts met 32,000 te verminderen voor de zuivelachool. Dit subamendement werd door den heer de Jong overgenomen. De miuister heeft iulichtingen omtrent do aanwen ding der voorgedragen gelden gegeven. De bedoe ling was uiet, de zuivelschool op te rioliten te Wage ningen, maar slechts de voorwerpcu tot aanschou welijk onderwijs aan te schafftn. Ten slotte is het amendement tot vermindering van den post met 32000, verworpen met 42 tegen 33 stemmen. De discussie over net lager onderwys is daarop aangevangen In de zitting van gisteren is het hoofdstuk bin- nenlaudsche zaken aangenomen met 70 tegen 5 stemmen. De post voor de commissie der rijksad viseurs voor kunst is onveranderd aangenomen. De minister verklArde echter dat eene reorganisatie onmogelijk was en hy de commissie zou opheffen. Voorts werd aaugeuotnen, met 47 tegen 25 stem men, een amendement om de subsidiën voor histo rische gedenkteekenen, ad ƒ84000, niet toe te staan dan bij eene speciale wet. Het hoofdstuk marine is onveranderd aangenomen. Heden is het hoofdstuk fluanciën aan de orde. Staten-Generaal. Eerste Kamer. Zitting van 13 December 1878. In dfcze zitting zijn aangenomen de ontwerp- begrootipg voor den arbeid der gevangenen in 1879, het ontwerp tot wyziging van hoofdstuk VIII der staatsbegrooling voor 1877, en dat tot kwijtschel ding van cenige vorderingen den lande aankomende. Heden zal de belraadslaging plaats hebben over de Indische begrooting voor 1879. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is een adres gezonden door de heeren Scholten, A. J. En schedé, P. J. H. Cuypers, I. Gosschnlk, Victor de Stuers en L. Lingemau, alle leden van het collegie van rijks-adviseurs voor de monumenten van ge schiedenis en kunst, vau den volgenden inhoud: „Aan den vooravond van de in uwe vergadering te verwachten debatten over de instelling van boven genoemd collegie verscheen in Het Vaderland van Woensdag 11 Dec. een ingezonden stuk vap den heer Hooft van Iddekinge, lid en secretaris van het collegie waarin hij zijne grieven uiet alleen tegen het collegie zelf, maar oak sydatiugs tegen den minister van biunenlandsAe zaken openbaart, op eeue voor zijne medeleden/beleedigende wijze het collegie verdacht maakt, en het prestige daarvan aanrandt, een en ander met de kennelijke bedoeling om nadcelige indrukken te verspreiden en op uwe debatteu invloed te oefenen. „De oudergeteekenden achten zich verplicht de aandacht er op te vestigen, dat de in bedoeld stuk ontwikkelde grieven, indien zy werkelijk gegrond werden geacht, in de eerste plaats aan de orde moesten zijn gesteld gewo'den in Ajl vergaderingen van het collegie zelf, of ter kennw gebracht van den minister, met wieu de adviseurs in directe en voortdurende aanraking zijn. Nooit heeft echter de heer Hooft zulks gedaan. Daaruit reeds kan worden afgeklid „Indien het niet uit vroeger gepubliceerde ge schriften gebleken was, dan voorzeker nit dit stuk van den heer Hooft duidelijk zyn geworden, dat, helaas! een onwaardige geest was binnengeslopen in het collegie, en dat eene zuivering en reorganisatie daarvan inderdaad wenschelijk zyn. Ten einde de Regeering daartoe de gelegenheid zoo gpmnkkelijk mogelij* te maken, heeft het collegie ingevolge een besluit, waartoe alleenSde heer Hooft van Iddekinge wegens afwezigheid niet heeft medegewerkt, aan den minister van binnenlandsche zaken het navolgende schryven gericht." Hierop volgt het schryveu tan het collegie, waarin zijne leden zich bereid verklaren huu mandaat ter beschikking van den minister te stellen, indien deze van oordpel mocht zijn, dat daardoor aan de moeielijkheid der aanvulling van het collegie wordt te sgeinoet gekomen. In de vergadering van ingelanden der vereenigde polders, onder de geincente^Boskoop werd het besluit in de vorige vergadering genomen tot restauratie van den bestaanden windmolen, met 365 tegen 44 stemmen ingetrokken, en voorts met 331 tegen 94 stemmen in beginsel besloten tot liet doen bemalen der polders door een stoomwerktuig. Het hoofdbestuur der Maatschappij Tot nul van t algemeen zal op de eerstvolgende algeraeene ver gadering een voorstel doen om, hulde brengende aan de kloeke ondernemers van den jongsten Noord pool tocht, onder bevel van den luit. te zee De Bruijne, eene som van 1000 beschikbaar te stellen voor een evenlucclen tweeden tocht, die eveneens onder degelijke waarborgen wordt ondernomen. 'Nv. d. D.) Do heer dr. Martinus Cohen Stuart, vroeger predikant bij de Remonstrantsche gemeente te Rot terdam en sedert de laatste jaren te Utrecht geves tigd, is Donderdag aldaar overleden. Het Hbl. deelt een uittreksel mede uit een brief van dr. Borskie, den geneesheer van deu Minister van oorloge geschreven aau een van 's Ministers vrienden, die, verheugd over de waar te nemen beterschap, omtrent de beteekenis daarvan het ge voelen van den geneesheer gevraagd had. Dr. Borski verklaarde, dat „als resultaat van een pas met dr. Rienderhoff gehouden consult werkelijk gedurende de liyitste weken eene gunstige wending in den toestand te conslnteeren viel, en dat mocht deze zich bestendigen, wat alleszins mogelijk te achten was verwacht mocht worden" dat Z. Exc. althans tegen Mei zoover kon zijn verbe terd, dat hij de leiding vau zaken van het depar- tqinent weder kan op zich nemen." Voor het gerechtshof te's Graveuhage stond Donder dag terecht P. B., landbouwer te Noord-Waddinxveen die reeds in 1863 door het hof var. Zuid-Holland tot vyf jaar tuchthuistraf veroordeeld was wegens het moedwillig dood slaan zijner huisvrouw. Thans werd hy beschuldigd van poging tot moord op zyne tweede vrouw, welke den 20 September jf. gepleegd zou zyn. Sinds negen jaren hertrouwd, had hy slechts gedurende het eerste dier jaren iu goe^te verstand houding met zijne tweede echtgenoot»; geleefd. Wel dra- begon hy op nieuw zwaar te drinken en van daar dat de vrouw nooit anders dan vloeken en scheldwoorden van hem hoorde, terwyl hij af en toe verklaarde dat hy na vijf jaar voor zijne eerste vrouw gekregen te hebben, voor de tweede tien jaar over had. Den 20n September verkeerde hij in een bijzonder kwaden luim. Reeds vroeg was hy met zijne stief dochter naar het land gegaan om te werken, doch iu plaats van dit te dqeu had hy zich bedronken en daarna te slapen gelegd. Ten zeven uur keerde hij met dit mpisje huiswaarts cu onder weg deed hij niets dan vloeken en bedreigingen uiten tegen bare moeder. Te huis gekomen opende hij den twist met verwijten en scheldwoorden en wilde hij tot tweemaal toe zijne vrouw grijpen. Telkens was hem dit niet gelukten met dc woorden „uu don dersteen zal je er aan" haalde hij zijn mes uit den zak en mankte daarmede eene beweging naar zijne vrouw, toen byiyds den dorpsveldwachter tussclien beide trad. Na eene hevige en herhaulde worsteling met dezen werd hij met behulp van twee buren gebonden en in bewaring gebracht. Hoewel de beschuldigde het grypen en dreigen met een mes en alzoo de poging tot moord ont kende, werden de feilen zoo als wy die hierboven mededeelden, ter terechtzitting door een aantal getui gen als waar volgehouden. De advocaat-generaal mr. Gregory trachtte breed voerig aan te toouen dat bij den beschuldigde werkelijk de bedoeling bestond om iijn vrouw te doodeu en dat^ die bedoeling iu eene stellige poging gebleken wns. 's Mans antecedenten, ook afgescheiden van zijne vroegere veroordeeling, waren zeer ongun stig en in zyu dorp werd hij overal gevreesd. Op alle deze gronden requireerde Z. E. Gestr. eene tuchthuisstraf voor den tijd van zes jaren. De verdediger Mr. C. P. D. Pape trachtte aan te toonen dat men zijn clicut veel erger voorgesteld had dan hij was. Ook de eerste maal had by hem niet de bedoeling bestaan om zijne vrouw te dooden, al wns ook de dood het gevolg van den toegebrachten slag. Wat deze zaak betreft achtte pleiter de poging tot moord volstrekt niet bewezen en concludeerde hy derhalve tot vrijspraak. Dc uitspraak vermelden wy later. Het Haagsche gerechtshof deed gisteren uitspraak in de zaak van G. D., effectenhandelaar te Rotterdam. De ten laste gelegde en bewezen verklaarde feiten werden gequalificeerd nis bedriegelyke bankbreuk en het houden van boeken, die den waren staat der baten en lasten van de flrtna niet opleveren. Het hof verklaarde G. D. aan deze feiten schuldig en ver oordeelde hem tot zeven jaren tuchthuisstraf. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft Woensdag, in tegenwoordigheid vau een buitengewoon talrijk publiek, uitspraak gedaan in de door ons vroeger vermelde strafzaak tegen Mozes Alvarez, lid der firma Alvarez en Van Amerongcn. Het Hof hee den beschuldigde ontslagen van rechtsvervolging ter zake vnn den aanklacht van misbruik van vertrouwen, en op dat punt in overeenstemming met het gevoelen des verdedigers, aaiigcnomeu dat de aan getnelden Alvarez door H, H. Van Otqme Jr., ter zake van joon voor diamantkloven aangeboden quitantie, groot 348.46, hem niet is ter hand gesteld d titre de dépót. Het Hof heeft vervolgens op de verklaring van gemelden Van Oinme en van den 16 jarigen leer jongen, wiens betrouwbaarheid het uit verschillende aanwijzingen heeft afgeleid, als bewezen aangenojnen, dat de bedqelde quitantie door den beschuldigde niet is betaftld en voorts op grond van andere aanwijzin6eu, dat hij met het bedriegelyk doel om voor die betaling een bewijsmiddel te scheppen, in bet in den diamanthandel gebruikelijke lounboek zijner firma dien post_,valscbelijk als betaald heeft geboekt. Het Hof heeft nog als bewezen aangenomen, dat de beschuldigde aan gemelden Van Oinme moedwillig eeu slag heeft toegebracht, en hem eindelijk en ter zake van dat feit en van vnlschheid iu een geschrift van koophandel, met toepassing van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van 18 maanden en beta ling van een paar geldboeten. Uit' s-Hertogcnbosch vernemen wij, dat de kachel pijpen voor de onderofficieren van het daar in garnizoen liggend regiment eindelijk gisteren gearri veerd zijn, nadat men een kleine zes weken kofi heeft moeten lijden. NR. Cl.) De Staats-Couraut bevat liet overzicht van de opbrengst der middelen over de maand No vember, afzonderlijk en verecnigd met die der vorige maanden van 1878. Uit dit ovrrzicht blijkt, dat de middelen hebben opgebracht in November 8,682,792 58 en in de 11 maanden van 1878 88,012,748.60, tegen 9,259,835.64 en 87,186,563.84 respectievelijk in 1877. De raming voor een maand bedraagt 7,866,735.62. Deze cijfers waren in 't algemeen geuomen, niet ongunstig. Alleen is November bij het voorgaande jaar ruim een half inillioen achter gebleven, maar dat is voornamelijk tengevolge vau een mintjere opbrengst der indirecte belastingen. De onderdeden geven tol geene bijzondere beschou wingen aanleiding. In een schrijven uit Den Haag in de Zutfenscke Courant wordt een nieuw licht geworpen op den stap, door den heer Van Houten gedaan, om uit de libe rale partij te treden. Daaruit toch blykt, dat het partijverband al vrij los is geworden. Na de aan neming der schoolwet heeft nog geen enkele verga dering der liberale par»ij plaats gfhad. Eu dat niettegenstaande allerlei belangrijke ontwerpen zijn ingediend. Gemeen overleg wordt dus, als dit be richt waar is eu ook ons is het bevestigd blijkbaar niet langer noodig geacht. Heeft dan eigeulyk de heer Vau Houten de partij verlaten? Of heeft de leider der partij zelf haar iu den steek ge laten en den band losgemaakt? Vad.) Uit de Kaapstad wordt van den 19n Nov. jl. geschreven l)en 22ii e. k. zullen de verkiezingen plaats hebben voor den Wetgevenden Rand, maar wekken weinig belangstelling. In JanuHri, b|j de verkiezingen voor het Lagerhuis, zal de confederatie-quacstie waar schijnlijk het Schibboleth zijn. -Sir Bartle Frere is nog altijd te P.M.burg, waar hij hartelijk ontvangen is, ofschoon men er ongeneigd is, verandering te brengen in het tarief voor in- en uitgaande rechten. In Natal worden vrijwilligers gevraagd voor de Transvaal. Belaugrijke berichten van het oorlogstooneel z|ju er niet. Men verwacht, dat mr. Judge, als speciaal commissaris naar de noordelijke grenzen gezonden, de moeilijkheden met de Karawyu's tot Gen goed eind zal brengeu. Te Kaapstad is een landbouwtentoonstelling gehouden, die door ongeveer 5000 personen bezocht werd. Over een spoorweg van de Kaapkolonie naar den Oranje- Vrijsta; t wordt ernstig gedacht; eerstdaags zullen er van Regeeringswege opmetingen voor dien weg plaats hebben. Ook beeft de Regeering verklaard, gaarne de emigratie naar de koloniën te zullen bevorderen. Aangaande Je hulde aan Vondel, die, ingevolge een besluit van het Congres te Kampen gehouden, |iFebruari c. k. binnen Amsterdam zal plaats hebben, wordt het volgende medegedeeld. Den vorigen avond zal, als inleiding op de eigen lijke plechtigheid de hulde aan Vondel door het leggen van een krans op zijn graf (indien de noodige toestemming daartoe karJ verkregen wprden), door en geheel vanwege de Liedertafel „Ocfeniug baart Kunst" te Amsterdam een concert gegeven worden, waarop coraposiriën naar aanleiding van woorden van Vondel of op hem betrekking hebbende zullen worden ten gehoore gebracht. De heer dr. H. J. A. L. Schaepman, professor te Rysenburg, zal daarby een korte toe spraak houden. Indien de noodige localilcit en de medewerking der gelukkige bezitters kunnen verkregen worden, zal op den 5n Februari een tentoonstelling van voor werpen, op Vondel betrekking hebbende, geopend worden en zal van daar de stoet van vereerders, die zich in Kampen bereid verklaard hebben of zich later bij deze hebben aangesloten en nog zullen willen aanslaiten, zich naar de aangewezen plaats begeven, waar de hulde moet gebracht worden. Voor zitter der Commissie en leider bij deze plechtigheid zal de heer W. J. Hofdijk ziju. Aau den avond van den 5n Februari zal iu den grooten Schouwburg eene opvoering plaats hebben van de „Leeuwendalers" en een toepasselijk nastukje van den heer Alb. Th ij ra. Eerstdaags zullen aan Teen aantal kringen en personen, van wier belangstelling iu Vondels nage dachtenis men zich meent verzekerd te kunnen houden, een circulaire worden toegezonden, die het eeu cn ander omschrijft en"toelicht. Op de Stnats-begrooting voor het dienstjaar 1879 is door den heer Parijn het volgende amendement voorgesteld, om art. 71 van het hoofdstuk Waterstaat enz., nieuw te verleeuenjsubsidiën, teTverhoogen met 1000 en alzoo te brengen op 34.400. Aan (lit gisteren avond aan de leden rondgedeeld uitvoerig toegelicht voorstel, wordt het volgende ontleend Het amendement slrekt om aan de droogmaking van de plassen ouder de gemeente Reeuwijk en de voormalige geine nte Sluipwijk te verleenen eene bijdrage uit 's Rijks ka« tot gelijk bedrag als reeds door <le provincie Zuid-Holland is toegestaan. De voorgestelde*subsidie is dezelfde, die door den lnatstafgetreden Minister van binnenlandsche zaken als memorie-post op de begrooting voor 1878 werd uitgetrokken en die door den tegen woord igen Mi nister van waterstaat, handel en nijverheid op de begrooting vopr 1878 werd behouden. De voorsteller laat hierop volgen hetgeen de vorige Minister iu zijne Memorie van Toelichting tot aan beveling van het subsidie heeft gezegd, Het gold hier (zoo is de slotsom) eene belang rijke onderneming, waardoor omstreeks 800 hectare water iu vruchtbaar land zullen worden herschapen, eene onderneming echter, die, ook blijkens vroeger opgedane ondervinding, zinder krachtige medewer king van het Rijk en de provincie voor particulie ren onuitvoerbanr is. Twee of drie teerkapeulea-«genome* bij liet eten brengen spoedig verlichting te weeg eii zijn meestal voldoende om de hardnekkigste verkoudheid en bron chitis te genezen. Men ziet zelfs dat het gebruik de reeds eenigszins gevorderde tering genëest. In dat geval belet de decompositie van de tuberkels, en met medewerking der natuur is de geucziug dikwijls sneller dan men had durven hopen. Men kan dit reeds zoo populaire geneesmiddel niet genoeg aanbevelen, zoowel vanwege zijne uit stekende uitwerking als om zijn goedkoopen prijs. Iedere flacon toch der tcerkapsules bevat 60 knp- sules. De gcheele behandeling kost dus slechts zes a acht centen per dag en ontslaat van het gebruik van afkooksels, pdtes en airopen. Om zeker te zijn dat men de echte kapsules beeft moet men op de driekleurige- haudteekening van den heer Guyot op het etiquette letten. In de meeste apotheken zyn de kapsules te verkrygen. 't Moet wel een Nurks van professie zijn, die tegenwoordig nog klaagt over bet weinige wat Gouda 's winters aan vermakelijkheden van allerlei aard op levert. Gisteren, b. thad men waarlijk „embarras de choix". Aan den eenen kant paardendressuur en wilde beesten-vertoouing in de wel ingerichte tent, b|j ca. 32° F; cn ginds in „Nut en Vermaak" eene uitvoering van onze Dames-zang vereeniging, iu een gezellig lokaal en b|j eeue behagelyke temperatuur. Ons viel de keus niet zwaar en we juichen het van harte toe, dat Aurora zich niet liet afschrikken door Sanger's circus. De zeer talryke opkomst bij het concert heeft bewezen, dat dc zangvereeuiging het Goudsche publiek goed getaxeerd heeft. Het bleek bij elk nummer, dat bet dameskoor teu beste gaf, dat de jonge vereeniging haar oefentijd goed heeft besteed. Met leedwezen merkten we op, dat het koor minder talrijk bezet wus dan bij eeue vqrige gelegenheid; 'tis te hopen dat de schuld hier van nllqen in hpt voor den zang zoo ongunstig sai- zoen te zoeken is. De indeeliug van het programma had, dunkt ons, met eene kleiue wijziging beter voldaan. De vrouwenkoren van Abt: „O zittre nicht" en „Gute Nacht" zijn,hoe ver dienstelijk ook als melodicuse composities van den pro ductieven zangmeester, niet geschikt om als begin-num- mers dienst tc doen evenmin op het publiek als op de zangeressen werkt het „Gute Nacht" opwekkend de zuiverheid liet ook wel iets te wenschen over, mis schien omdat de titelwoorden van het eerste koor niet genoeg door de damesin acht waren genomen. Hoogst aangenaam |daarentegen was de indruk, dien de later volgende nummers van Bargiel op ons maak ten. Het zijn meesterstukjes, die con amore en flink werden voorgedragen. Het laatste (die Libellèn) zal, even als het nummer van Psaff heel wat studie hebben vereischt. Koren als de engelenzang uit Elias hebben eeue talrijke bezetting noodig; liet ontbrak hier aan krachtige intonatie door alle leden van het koor; vele waagden zich ongaarne iu de hoogere sfeeren. Aan den hoofdschotel van den avond, Dbrnröschen van Reinecke, heeft een ieder zich zeker naar harte lust te goed gedaan. Het is van 't begin tot het eind eeu prachtig werk. En over de uitvoering kuiiuen we, behoudens enkele opmerkingen, met den meesten lof getuigen. Zoowel de koren, als de declamatie, dc solopartijen en „last not least" het 4» meesterlijk accompagnement (bijzonder in het Spin- lied) hebben ons uitermate voldaan. Gonda mag trotsch ziju op de hoogst verdienstelijke dilettanten, die als solisten zoo voor bare taak berekend zijn eu niet minder roem mogen we dragen op onzen am- bitieusen muziekdirekteur, die op nieuw bewees, dat onder «eene degelijke leiding waarlijk iets goeds tot stand gebracht kan worden. De heer van Hemert, coïteert zanger uit Rotterdnm, heeft ous wel voldaan hij bezit een omvangryke stem, eeu krachtig geluid en eeu gevoelvolle voordracht; alleen vinden wij in zijne manier van zingen iets stijfs, daarentegen in zijne armen wat veel „losheid." Met een school van Carl Hill zoude in die opzichten veel te verbetereu zijnondanks alle goede gaven mist zijn gezang nog het „hiurci8zende" van den concert zanger. Ten slotte nog een paar wenken en wenschen. Hel zoude namelijk naar ouze meening van goed gevolg ziju, om, wanneer het mogelijk is, in het vervolg de direktie van de begeleiding der koren te schei den. Ondanks de rijzige direktenrsfiguur van den heer van Milligen is het hem toch niet mogelijk, om, bij de zorg die hy aan zijne begeleiding wijdt, door oog en hand zoo bezielend op zijn koor te werken als waamjk noodig is; vooral bij eene niet talrijke bezetting moet aan de uitvoerenden telkens door blik eu ttbaar (tonder overdrijving) moed ingesproken wonden vele inoeielijkheden worden dan overwon- nepOok het gelijktijdig inzetten der stemmen zoude ef Aeer mede gebaat zijn; het koor gevoelt er zich In/één woord sterker door. /Verder trok het onze aandacht, dat de uitspraak '/an het Duitsch iu vele koren te weusohen overliet; verschillende klanken, b. v. ch., spz., ei enz. waren verre vau onberispelijk. Het zal ons wel ten goede gehouden worden, dat we, al geldt het hier eene critiek over eene damesuitvoering, op die kleine vlekjes wijzen. Ook bevelen wij nog bijzonder eene betere revisie van het tekstboekje aan «lit wemelt van fouten, waaronder zeer storende. En nu een weusch De dameszangvereenigin- gen hebben doorgaans moeite om zich staande te houden, bij gebrek aan eeue voldoende afwisseling iu baar répertoire. Reinecke, ,Abt en Gade geven wel veel nieuws en goeds, maar tegenover een zelfde publiek moet er op deu duur voor meer verscheidenheid ge zorgd wordeu. Deze ge lachte deed bij ons den weusch ontstaan, om te trachten, een gemengd kooreene wer kelijke zangvereeuiging tot stand te brengen. Den heer van Milligen vindt men daartoe, meenen wij, bereidalles zal er slechts van afhangen, of alle krachten er toe willen meewerkendit sluit natuurlijk den weusch in, dat zoowel heereu als dames zich bereid verklaren, geregeld één avoud per week ge durende de wintermaanden aan die goede zyk te wijden. Mochten er binnenkort stappen gedaan wor den, oin belangstellenden in het tot stand komen eener zangvereeniging te wiunen, dan hopen we vaii harte, dat de pogingen niet vruchteloos zul|en zyn. By alle teekcuen van leven, die de Goudsche muzikale wereld in de laatste jaren gaf, kunnen wy niet aan de mogelijkheid wanhopen. S. INOEZON DEN. De ondergeteekende. heeft de volgende missive ontvangen Aan de plaatselijke comité's, gevormd ter bevorde ring eener Nederlaudsche uitrusting naar de Noord- pool-Zee en verder aan alle belangstellenden in deze onderneming. 's Graveuhage, 6 December 1878. Dank zij nwe warme belaugstelling en krachtige medewerking, heeft de voorgenomen expeditie uit Nederland naar de Noordelijke IJs-Zee dit jaar plaats gehad. De „Willem Barentz" is op 12 October jL vau zijue eeretA verkenningstogt naar Jau Mayen- eiland, Spitsbergen, Beereneiland, Nova-Zembla eu Bareqtzzee terugrekeerd,

Goudsche Courant | 1878 | | pagina 2