BUITENLAND.' BINNENLAND- Itutteiilandscli «verzicht. ingezonden! IPOLITIIE-. goloroen, met 7L tegen 6 stemmen werd aan genomen. Na deze incidenten werden de beraadslagin gen over de Sjiaorweg-begrooting voortgezet, waarbij natuurlijk verschillende lokale belangen ter sprake fey/amen; zoo drong de heer Oorver Hooft, anders zoo zuinig, op spoed aan voor den spoorweg ZwolleAlmelode heer Arnoldts vraagt naar den stand der concessie Eindho ven— Sittard—Duitsche grenzen; de heer Teding van Berkhout wil de post voor den weg van Rotterdam naar den hoek van Holland doen vervallen. Den heer Arnoldts antwoordt de mi nister dat hij wel concessie, doch geen subsidie wil verieenen, wat door den heer van Baar be treurd wordt. Op een vraag van d^n heer van Eek geeft de minister geruststellende verzeke ringen omtrent Vlissingen De heer Froger wijst op den ongunstigen toestand van het stations eiland te Amsterdam oot daaromtrent geeft de minister geruststellende verzekeringen en wil de werkzaamheden voortzetten. Met 48 tegen 16 stemmen werd de post voor den spoorweg langs den nieuwen waterweg goedgekeurd, en daarop de gebeele spoorweg-begrooting met algemeene stemmen. Bij de voortzetting der discussiën over de begrooting van waterstaat werd door den heer de Vos vah Steenwjjk aangedrongen op de aanstelling van een speeialen ambtenaar voor landbouw, wat door den minister niet nood zakelijk werd geacht. Door den heer Wintgens werd een lpfrfede gehouden op de meteorologie en op den Uitste kenden vertegenwoordiger dier wetenschap in ons land, den heer Buijs Ballot; hij acht meer dere openbaarheid noodig in het belang van scheepvaart en landbouw. Op voorstel van den heer Lenting wordt met instemming van den minister f 3000 toe gestaan als subsidie voor de tentoonstelling te Arnhem. Met 58 tegen 3 stemmen werd de begrooting voor den waterstaat goedgekeurd. In de avoudzitting, op voorstel van den heer Cremers gehouden, werden de onvoorziene uit gaven zonder discussie met algemeene stemmen goedgekeurd en daarop de wet op de middelen aan de orde gesteld. De suikerquaestie was de hoofdschotel van het souper. De heeren De Bruijn Kops, Blussé, Mees, van Houten en de minister hamen aan het debat deel. De heer Van Houten wilde ook bij deze quaestie op den goeden weg van handelsvrijheid in het belang der verbruikers terugkomen, hij wil even als de geheele liberale partij directe belastingenen inkrimping der accijnsen. De minister wees op de moeieljjkheden aan de oplossing dezer quaestie op voor allen bevredigende wijze, ver bonden. Hij wijst op de uiteenloopende advie zen van deskundigen ontvangen. In het alge meen achtte hij den financieelen toestand minder donker dan beweerd is, en roept de hulp in van allen om hem krachtig te steunen, wanneer de voorstellen tot belastingherziening tot rijpheid zijn gekomen. De heer Borgesins besprak de patentwet, vooral in betrekking tot de kroegen en tapperijenhooger patent voor tapperijen en het verbod om het drankverkoop met andere kleine neringen te verbinden, acht hij noodzakelijk en de minister zegt hem toe bij wetsherziening op die punten te letten. Met algemeene stemmen wordt de wet op de middelen goedgekeurd. In de vergadering van Zaterdag kwamen eindelijk de laatste begrootingen, die der kolo niën, aan de orde. De heer Des Amorie van der Hoeven verklaart tegen de hegrooting te zullen steramen, daar de minister blijkens ge geven inlichtingen niet van plan schijnt het beruchte art. 2 van het politie-reglement in te trekken. Bij de behandeling der begTooting van Suri name werd door de heeren Gratama en van der Hoeven geklaagd over uitzetting der uitga ven geheel in strijd met het programma, waar mede de gouverneur is uitgezondende heer van Heukelom klaagt over de late verschijning van het verslag. De heer de Casembroot ver dedigt den gouverneur, en wil bezuiniging op de militaire uitgaven, of liever hij wil die door uitbreiding van het corps mariniers op de be grooting van marine overbrengen. Met 46 tegen 11 stemmen wordt een amen dement van den heer van der Hoeven verworpen om de post voor immigratie in Suriname voor memorie uit te trekken, tot een beslissing ge nomen is', omtrent het ontwerp, betjeilende deze zaak ingediend. De minister vtÉ^kpch tegen het amendement, omdat de at^^Jiing hem zou beletten, zoo noodig, uitvoering te geven aan een bestaande wet. Met 52 tegen 3 stem men wordt de begrooting voor Suriname, met algemeene stemmen die voor Curasao, en ein delijk de geheele hegrooting mét 51 tegen 6 stemmen aangenomen, Voor het sluiten der zitting werd nog met 30 tegen 22 stemmen besloten om niet over te gaan tot het opmaken eener nominatie ter voorziening in een vacature in den hoogen raad; dus toch nog bezuiniging! Zoo zijn dan alle begrootingen met slechts geringe wijziging door de Tweede Kamer goed gekeurd. Wat is in de debatten overgebleven van de kreet om bezuiniging, merkbaar op iedere bladzijde van het voorloopig verslag? Moet men daaruit het gevolg trekken dat be zuiniging niet wel meer mogelijk is, en dat alleen verhooging der belastingen het middel is om het noodzakelijke evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven te herstellen? De Tweede Kamer is op reces, de leden mo gen zich dien tijd ten nutte maken om ernstig te overwegen, wat in het waarachtig belang des lands gedaan moet worden, om de belastin gen productiever te maken, zonder handel, njjverheid of landbouw te veel te drukken, dan kan de voorjaarszitting van grooten invloed zijn op de toekomst des lands, wanneer de minister ingrijpende plannen van belastingher- vorming ter beoordeeling inzendt.L. Iu Afghanistan schijnen de zaken zicli zeer te zullen vereenvoudigen. De Emir verloor er alle ge zag; zijn leger gehoorzaamde slechts noode aan de gegeven bevelen; de manschappen verliepen. Het gevolg is geweest, dat Sjir Ali naar Turkestau vlood en ziju zoon Yalcoeb Khan, de rechtmatige troon opvolger, dien hij van de regiering wilde uitsluiten, in vrijheid kwam. Denkelijk zal nu deze wel het gezag aanvaarden eu met hein zal de Engclsche regeering gemakkelijk vrede kunnen sluiten. Uit sommige berichten zou men zelfs kunnen op maken, dat de Emir de regeering aan zijn zoon heeft overgedragen. Dit echter is niet waarschijnlijk en eerst wanneer de Eugelsche troepen Djellalabad hebben bezet, znl men dienaangaande zekere tijdingen kunnen vernemen. Djellalabad» kan op deu 2Üsteu ziju bereikt, maar het eerste bericht der bezettiug zal vermoedelijk eerst heden worden ontvangen. Er komt leven in het nieuwe Turksche Ministèrie: de persouen voor de Grieksche grensqutstie zijn aangewezen en nu komt het bericht dat ook do óver- eenkomst raet Oostenrijk betreffende de bezetting van Novibazar zoo goed als klaar is. Het nieuwe Italiaansche Ministerie heeft zijn plan nen iii de Kamer ontwikkeld; de telegranf deelt den hoofdinhoud daarvan medehet program komt geheel overeen met dat van het afgetreden Minis terie. Daardoor wordt opnieuw bevestigd, dat wij alleeu te doen hebben met een persoonsverwisseling. Aan de Köln. Zeltung wordt uit Rome vau zeer goed onderrichte zijde gemeld, dat het zoowel den Paus als den kardinaal-Secretaris van Staat zeer aangenaam zou" zijn geweest, indien hët Centrum niet de bekende voorstellen iu het Huis der Afge vaardigden had ingediend. Beiden zouden liever hebben gezien, dat het, Centrum zich ondershands met de regeering had verstaan en dan in het open baar den wensch eeuer vredelievende oplossing der quaestie openbaar had gemaakt. De houding door het Centrum thans aangenomen, achten zij beiden veel meer geschikt, om de onderhandelingen tus schen de Duitsche regeering en de Curie te dwnrs- booraen dan die bevorderlijk te zijn. Om die reden wordt het bestrijden der regeeriug, door Windhorst c. s. aangevangen, zeer afgekeurd. Men hoopt intusschen, dat de leden van het Cen trum hunne belofte gestaud zullen doen en dat zij, ingeval de vrede wordt gesloten, het hoofd zullen buigen voor het gezag der Curie, zooals zij hebben toegezegd. Hierbij moet nog deze mededteling worden ge voegd, zegt de berichtgever, dat men op het Vaticaan bijzonder groot vertrouwen stelt op de gunstige ge zindheid en de loezeggingtn door deu Keizer gedaan. De Oostenrijksche Regeering heeft voorloopig afgezien van het voornemen om Potocki te belasten met de samenstelling van een nieuw Kabinet, en wel eenvoudig omdat er voor zulk een Ministerie geen meerderheid in den Rijksraad zou zijn te vinden; de Regeering hoojit nu op de nieuwe verkiezingen en wil het Ministerie Auersperg zoolaug laten blijven Iu den nieuwen Rijksraad worden ook de Czechen verwacht. De Eransche Kamer van afgevaardigden heeft het amendement van den Senaat, waarbij de post vpn 200,000 fr. t'r verhooging van dc bezoldiging der kapelaans boven de 50 jaren, die van 112,800 fr. ter verhooging der jaarwedde vau de laagste klasse der predikanten, en'vau 14,600 fr. ter vermeerdering van de jaarwedde der rabbijnen, weer op de begrooting gebracht worden, verworpen met 277 stemmen tegen 202. De Minister van onderwijs en eeredienst had een goed woord gedaan voor het aannemen van het amendement. Ik vraag u, zeide hij, of het niet raadzaam, of het niet in het welbegrepen belang des lands is, op uw besluit terug te komen. Met de door den Senaat aangenomen wijziging ter zake van den termijn voor de invoering van het verminderd zegelrecht op de wissels en de ver werping van het zegelrecht op de chequee heeft de Kamer zich vereenigd. Vervolgens hield de Senaat eene korte zitting, om te beraadslagen over het votum der Kamer ter ver hooging der drie bovengenoemde posten. De rappor teur, de heer Varroy, van 'de linkerzijde, verklaarde dat de Senaat gebruik heeft gemankt van zijn onbe twistbaar recht, toen hij de verhoogiugen weer op de begrooting had gebracht. Doch nu de Kamer ze ten tweeden male heeft verworpen, wensch te de commissie dat de Senaat, geleid door deu geest van eendracht, waarvan hij reeds vroeger bewijs hnd gegeven, het artikel aannam, gelijk het door de Kamer was goed gekeurd. De heer Chesnelong voerde hierna het woord, om het begrootingsrecht vau den Senaat ètaaude te houden. De rechterzijde zal haar amendement niet handhaven. Zij heeft dit besluit genomen uit eerbied voor de achtenswaardige priesters: zij wil te dier zake niet in botsing komen met den andereu tak der wet gevende macht. De Kamer van afgevaardigden, zeide hij verder, wijkt van den parlementairen regel af. Zoo voortgaande, zal men tot het alvermogen van eene enkele Kamer komen. Hierna heeft de Senaat zich neergelegd bij haar votum; Iu de beide Kamers is het besluit voorgelezen, waarbij de zitting van 1878 gesloten wordt verklaard. GOUDA, 24 December 1878. VERGADERING van dun GEMEENTERAAD. Vrijdag den 27 December 1878, des namiddags ten 1 ure, ten einde te behandelen: Voorstel tot uitbreiding van het personeel der Openbare Gezondheidscommissie. Adres van J. Mulder e. a. betrekkelijk den weg langs dc Karneraelksloot. Verzoek van M. S. Cuts om eene bergplaats op de Vischraarkt te huren. Voorstel tot herziening van het Besluit betreffende het getal lagere scholen enz. Voorstel tot regciing der schoolgelden op de lagere scholen. Te benoemen: Eenén Eersten Stads-Geneesheer. Leden in verschillende Besturen en Collegiën ter voorziening in vacaturen ontstaan door periodieke aftreding. Het depót en d« beide compagniën van het 2e Reg. Infanterie, alhier in garnizoen, worden met Mei verplaatst naar Grave en niet vervangen. Vele garnizoensplaatsen deelen met onze gemeente dit lot. Sommige verliezen zelfs het geheele garni zoen, o. a. Woerden. De garnizoensverauderiugen strekken om, door inkrimping van het getal garni zoenen, de sterkte daarvan te vermeerderen, ten einde de troepen beter te kunneu oefenen. Zaterdag ochtend is in de rivier de IJsel bij Haastrecht het lijk drijvende gevonden van zekeren G. v. V., koekkramcr alhier, die sedert vijf weken vermist werdi Het lijk is Zaterdagmiddag te Haas trecht ter aarde besteld. Wij vernemen dat gisteren morgen ten 7 are de melkboer van R. alhier bij het station door een locomotief is overreden en gedood. De weg was behoorlijk afgesloten, maar de man was met zijne emmers onder den sluitboom doorgegaan, nadat een trein gepasseerd was, en werd toen door den loco motief van een anderen, niet door hem bespeurden trein getroffen. Een droevig ongeval had alhier 11. Zaterdag plaats. Eeno jeugdige gehuwde vrouw, door armoede tot wanhoop gebracht, heeft getracht zich met haar kind van een half jaar te verdrinken in de nabijheid van de Aechpot. Beiden zijn evenwel tijdig gered en in het gasthuis opgenomen. X De gevalleji sneeuw en het aangename weder deden gisteren middag reeds vele arresleden uit hunne be waarplaatsen te voorschijn halen. Op ons fraai en voor sledevaarten zoo bizonder geschikt marktplein waren er velen byeen en dat het ook aan de hand- of kindersleden niet ontbrak, begrijpt ieder, die be denkt dat (kon het gelukkiger?) de vaoantie juist begonnen was. Het was dan ook recht vroolijk en druk. Een oogenblik dreigde de vreugde verstoord te worden, daar een paard voor een slede gespanuen, door, het omvallen der slede verschrikt, op hol ging en inet de vreesefijk slingerende slede (ie Groenen- daal doorrendeover de brug bij den heer Thim gekomen sloeg het links om, en werd toen door den heer v. Y. gegrepen zonder ongelukken te hebben veroorzaakt. Door het Provinciaal bestuur van Zuid-Holland werd gisteren o. a. aanbesteed lo. het driejarig ouderhoud van de Mallegatsluis, de draaibrug bij het Rabat en bijbehoorende werken alhier, 'gedurende 1879, 1880 en 1881. Minste in schrijver de heer H. J. Nederhorst, alhier voor/ 3329; 2o. het driejarig onderhoud van de groote en an dere Rijkswegen in de prov. Zuidholland in zes per- ceeleu. Minste inschrijver was voor perc. 5 de heer Ph. Verbruggen, te Waddinxveen voor ƒ15,989 per jaar. 8o. het onderhonden van- en het doen van eenige herstellingen aan het gebouw vau 's Rijks Hoogere Buigerschool alhier, gedurende de jaren 1879 en 1880. Minste inschrijver de firma C. J. de Gidts, alhier, voor f 1448 per jaar; 4o. het driejarig onderhoud van de Gouwesluis en verder daarbij bchooreude werken te Alphen, prov. Zuid-Holland. Minste inschrijver de heer P. van Rooijen, te Waddinxveen, voor 1030 per jaar. Ter correctioneele terechtzitting der 2e Kamer van het Gerechtshof te 's Gravenhage werd Vrijdag o. a. behaudeld de zaak van: H. V.', bij vonnis der rechtbank te Rotterdam van 14 November 11. tot 5 maanden celstraf en boete ver oordeeld, omdat hij op 6 October te Reeuwyk ann H. v. D. met een mes een wond in het aangezicht had toegebrachthij werd door den advocaat rar. van Gigch verdedigd, die meende, dat de appellant genoeg was gestraft met een celstraf van 3 maanden, zooals het O. M. bij de rechtbank had gerequireerd. De advo caat-generaal mr. Gregory deelde echter aan het Hof mede, dat de appellant ongunstig bekend stond en requireerde de bevestiging van het vonnis. 27 De cember uitspraak. WM Voor de vacant^ betrekking van gemeenteveld wachter te Bodegraven hebben zich maar 162 adspiranteu aangemeld. Met ingang van deu 23n dezer zal het Rijkstele- graafknutoor te Aiphen open zijn: op werkdagen, van 8l/g ure voor- tot 121/! ure namiddags; en van 2 tot 5 «n van 7 tot 8 ure namiddags; op Zon- en feestdagen vau 8l/t tot 1 ll/s *oor- en van 2'/g tot 3*/f ure namiddags. De verpachting van vacante zitplaatsen in de Hervormde Kerk te Woerden op 18 dezer, heeft opgebracht de som van 170. Dat men in die gemeente nog wel eens iets over heeft om eene goede plaats te bezitten, is by bovengenoemde ver pachting gebleken, daar voor één stoel betaald werd de som van zes en veertig gulden. «t - Onlangs is gemeld dat een veehandelaar uit Woer den te Amsterdam eene portefeuille met ruim 10.000 heeft verloren. De ougelukkige verliezer is de heer P. Loterij. In weerwil dat, f 000 is uitgeloofd, werd de portefeuille nog niet gevonden. Men meldt on9 uit StolwijkIn dezen winter blijkt het alweder, dat de bemaling iu den Stolwijkschen polder niet voldoende is. Er circuleert thans een adres onder de belanghebbenden, te richten aan het polderbestuur, om dringend verbetering in het ge- gemaal te verzoeken. De wensch is om eene tweede machine te bezitten. Het schynt, dat aan dien wensoh zal voldaan wordeneerlang zal door het polderbestuur aanbesteed wordenhet éénjarig onderhoud van vijf watermolens en bijbehoorende werken.Tot heden was ge noemd bestuur gewoon dit onderhoud voor vijfjaren te gelijk te besteden. De handel in vette Stolksche kaas is wegens den geringen voorraad vrij onbeduidend. De opkoopers be steden voor hooikaas /40t it 52 per 100 kilo. De gemeente-begrooting van Schoonhoven voor 1879 is door Gedep. Staten tot een bedrag van 34,952.461/s in ontvangst en uitgaaf goedgekeurd. Te Schoonhoven heeft zich eene commissie gevormd, bestaande uit de hh. L. Akkerbuys J. Ez.Dr. C. J. van Ketwich en C. H. van Scherpenzeel, om op het graf van den verdienstelij'ken schrijver Aart Admiraal een gedenkteeken te plaatsen. Vijf visschers, twee uit Ammerstol en dri? uit Berg-Ambacht, die zich aan zalmstrooperij (visschen op zalm met zegens in den verboden tijd tussehen 1 September eu 15 November) op de rivier fie Lek onder de gemeente Jaarsveld hadden schuldig gemaakt, hebben daarvoor in de laatste helft der vorige en de eerste helft van deze maand in het huis van bewaring te Schoonhoven ieder eene sub sidiaire gevangenisstraf van 23 dagen ondergaan. Zij waren uiet bij machte de aan ieder van hen door het Kantongerecht te Schoonhoven opgelegde boete van 15 galden te voldoen, uoch om de twee door hen gebezigde en verbeurdverklaarde zegens, die aau een vischhandelaar uit Ammerstol toebehoorden, ter waarde van 160 gulden, en de drie door hen gevangen, eveneens verbeurdverklaarde zalmen ter waarde van 38 gulden uit te leveren of de waarde daarvan te voldoeu. Staten-Generaal. Eerste Kamer. Zitting van 23 December 1878. i Het wetsontwerp, regelende de bevoegdheid der artsen en vroedvrouwen, werd met 16 tegen 8 stemmen aangenomen. Tweede ICameb. Zitting van 21 December 1878. Iu deze zitting, bij het algemeen debat over het hoofdstuk Koloniën, verklaarde de heer van der Hoeven tegen te zullen stemmen na de verklaring van den minister, dat het overleg omtrent de afschaffing der bepalingen betreffende de contraktbreuk der inlanders in het Indisch politiestrafreglemeut nog aanhangig is, terwijl de minister in elk geval wyzigiugen vau het bestaande stelsel noodig acht. Bij de onderdeeleu kwamen de begrootingen van Suriuame en Curasao ter sprake. De heeren Gratama en van der Hoeven klaagden over het gemis van zuinig beheer iu Suriuame en de gedragslijn van den gouverneur. De minister en de heer Casembroot verdedigden den gouverneur. Met 46 tegen 11 stemmen werd het amendement van den heer van der Hoeveu, om een memoriepost uit te trekken iu plaats van 3 ton voor den aanvoer van vrije arbeiders, verworpen, na bestrijding van den minister. De begrooting voor Suriname is aangenomen met 53 tegen 8 stemmen. De begrooting voor Curasao is met algemeene stemmen aangenomen. Het hoofdstuk koloniëu is aangenomen met 61 tegen 6 stemmen. Met 30 tegen 22 stemmen besloot de Kamer voor de bestaande vacature in den Hoogen Raad geen lyst van candidaten op te maken. De Kamer is daarna op reces gescheiden. Iu eene Zaterdng te 's Hage gehouden vergade ring van belangstellenden in de Noordpool-expeditia is met bijna eenparige stemmen braloteu tot eene tweede uitzending van het zeilschip de Willem Barende naar de noordelyke IJszee, terwjjl het Hoofd bestuur is uitgenoodigd en zich bereid verklaarde, zich opnieuw aan hoofd der beweging te stellen. De zeeofficiereu de Bruyne, commandant, Koole- maus Beijnen en Speelman van den état-roajor van hi t zeilschip, waren ter vergadering aanwezig. Z. K. H. prins Alexander heeft het presidium vau het Hoofdcomité nedergelegd. Aan de manschnppen, die raet de Willem Barende de rei9 naar de Barende-Zee gemaakt hebben, zijn zilveren tabaksdoozen ten geschenke gegeven, die zeer net zijn. Zij gaan met een veer dicht en op het deksel prijkt de Willem Barende, met matrozen op de plecht en in het waut. Biiiuen in den deksel staat geschrevenAan Herinnering aan de reie naar de Noordelijke Uetee 6 Mei18 October. In het lokaal //Diligentia" te 's Gravenhage werd Zaterdag door de vereeniging //Eigen Hulp" een buitengewone algemeene vergadering gehouden, waarop 26 districten waren vertegenwoordigd. De voorzitter, de heer Hubreoht, hield een warme welkomstrede, waariu hij besprak de vele afvallige districten eu ledeu, die de vereeniging in deu laat ste» tijd te betreuren had. Hij noemde als oorzaak van de opheffing van sommige districten de bepa lingen in de statuten, dat elke afdeeling uit min stens 25 leden moet be3taan. De afvalligen ver deelde spr. in drie categoriëu, alsongeduldigeu, mismoedigen en twijfelaars. Den tegen woord igen leden en districten riep spr., na hun dank te heb ben gezegd voor hun volharding, toe: /,werk voort, laat den moed niet zakken," eenmaal wellicht zal de vereeniging voor vele huisgezinnen haar nut op leveren. Daarna werd overgegaan tot benoeming van vier ledeu van het hoofdbestuur, waarbij de voorzitter he aftredende lid, den heer van Meurs, hulde bracht voor hetgeen hij in het helong ran //Eigen Hulp" gedaan had. Als zoodanig werden benoemd de heeren mr. A. H. van der Hoeven, mr. J. D. Veegens, jhr. mr. P. J. van Beyma en mr. A. A. de Pinto. Daarna wordt na eenige discussie besloten de al gemeene vergadering in 1879, in het belang van den financieelen toestand der vereeniging, le 's Gra venhage te doen plaats hebben. In behandeling komt vervolgens I. Het voorstel van het hqofd-bestuur om het te ontheffen van de verplichting tot onderzoek en beslissing over de jaarlijksche rekening eu .verant woording der districten en over de balansen en jaar lijksche rekeningen en verantwoordingen der districts- afdeeliugen. Aangenomen. II. Het voorstel van het hoofdbestuur betreffende het opnemen van bestaande vereenigingen in de af deeling //Levensverzekering." Het hoofdbestuur wenecht dit voorstel in te trek ken, omdat van genoegzame deelname gebleken is. Door den heer de Bosch Kemper werd een woord van opwekking gesproken tot de vertegenwoordigde distrieten om de deelneming zooveel mogelyk te trachten te bevorderen. III. Voorstel van het hoofdbestuur betreffende de j op te richten Spaarbanken. Het hoofdbestuur wenscht dit puut voorloopig buiten behandeling te laten, omdat de onderhandelingen met de Regeering, over meer gunstige voorwaarden voor het overmaken van spaarpenningen, tot geen resultaat hebben geleid. Door de afdeeling Leiden werd een motie voor gesteld, om die onderhandelingen voort te zetten. Na breedvoerige discussie wordt het voorstel van het hoofd besta ur aangenomen. Vervolgens is aangehouden een voorstel tot borg stelling vau rekepplichtige ambtenaren en een voorstel van de afd. Purmerend tot oprichting van een brand verzekering. Voorts werd benoemd een commissie van onderzoek tot oprichting van een centraal-magazijn van levensmiddelen te Amsterdam. Ter voorziening in de behoefte aan een eigen gebouw is voor en vau wége de //Vrye Gemeente" te Amsterdam aangekocht een terrein, gelegen aan de Weteringschans nabij het Leidscheplein en toebe- hoorende aan de stad. De kosten' voor het gebouw, met inbegrip van den grond en het meubilnir, zijn geraamd op 140,000. Het gebouw zal bevatten: eene zaal voor godsdienstoefeningen ruim genoeg voor ten minste 1500 personen, 3 lokalen voor ouderwys, eene zaal voor kleine bijeenkomsten, eene bestuurskamer en woning voor den concièrge. Voor het benoodigde kapitaal zijn reeds 80,000 toege zegd op obligatien a 4 pCt.; voor de ontbrekende 60,000 is eene 4>/i pCts. leening uitgeschreven, die zeer spoedig meer dan volteekend was. Men stelt zich voor het nieuwe gebouw in 't begin van 1880 te kunnen betrekken. In 1876 zyn door de Nederlandsche post verzonden I, 021,714 aaugeteekende brieven en 62376 brieven met opgegeven geldswaarde. Hiervan zijn 30 opge geven als vermist, doch dit bleek slechts waar te zyn van 10, waarvan 4 op het verongelukte stoom schip Willem Kroonprine der Nederlanden4 op Duitsch grondgebied en slepht 1 ten laste yan den Nederlaud- schen postdienst. In 1877 zyn verzonden 1, 140, 059 aangeteekende brieven zonder en 69553 met opge geven geldswaarde. Hiervan heette het dat 57 niet te reolit waren gekomen, doch het bleek «lechta waar te »qn ran 8, weereen iu Duitacnland. De geeomlheids-coiumiatie te Petersburg heeft dc iuroer ran dtteeriapsuletcan Guyolgeauthoriseerd ven wege hunne uitstekende uitwerking in geval van verkoudheid, catharreu, bronchitis en tering. Twee kapsules, ingenomen telkens als men gaat eten, brengen spoedig beterschap aan. De behandelingkost slechts iet 4 aoht centen perdag. Om seker te eyn dat uien de echte kapsules beeft, moet sneu op de driekleurige kaudteekening van den heer Gugot op bet etiquette letten. In de meeste apotheken ijjn de kapsules te verkrijgen. Gouda, 23 Dec. 1878. Aan de Redactie der Goudsche Courant. Het bcrigt, ia Uw Courant van gisteren als tou ik miju ontrtag ingediend hebben als lid van de Commissie van Toelicht over bet Museum vau Oud heden, is onjuist. Met 1 Januari in de periodieke aftreding vallende, gaf ik, bij het opmaken der aanbeveling aan het Gemeentebestuur, mijn wensoh te kennen om niet weder ia aanmerking te komen. Mijn belangstelling iu het Musenin blijft ouverrwakt. Met alle achting, KOKMANS. Gevonden en aan het Bureau van Politie gedeponeerd: Eeu BONTE DAMES-KRAAG.

Goudsche Courant | 1878 | | pagina 2