Laatste Berichten. POLITIK Burgerlijke Stand. Gouda: van ien a^iW^^ooMmapecteur Gotlst en den inspec teur Boomberhen bespiedden eenigo agenten de wonin gen ran beide verdachten, en Maandagavond omstreeks half acht, toen men de zekerheid had verkregen, dat P. en 8. zich samen in de woning van laatstge noemde bevonden, drongen de beide inspeoteurs diens huis binuen. Bij het eerste voorloopig onderzoek werden eenige compromiteerende voorwerpeu, o. a. een vijl, een bruineerbout, een qzeren gietlepel, een smeltkfoes eu een plankje met soldeersel, in beslag genomen, en dientengevolge P. en S., benevens de vrouw van laatstgenoemde, die verdaoht wordt van medeplichtigheid in het uitgeven der valsche geld stukken, gevankelijk naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Een nader onderzoek bracht eeu over tuigend bewijs van de schuld der verdachten aan het licht: in het privaat werd nl. een zakje gevonden met een twintigtal guldenfe, voorts drie kwartjes en een onafgewerkte halve gulden, gebroken vormen in gïps van een galden en een kwartje en eenige stuk jes compositie. Men heeft dus allen grond om aan te nemen, dat Be politie in deze belangrijke zaak de rechte daders op het spoor is, en zeker verdient zij grooten lof voor den tact eu de voortvarendheid, die zij hierin heeft vertoond. Blykens het, van wege het depart, van binnen- landsche zaken, door den heer C. J. M. Jongkindt Uoninck opgemaakt verslag over den landbouw van Nederland in 1876, is de vermeerdering van bouw en grasland in onderscheidene provinciën, voornl die aan zee gelegen zijn, of waarvan een meer of minder groot gedeelte uit wateroppervlakte bestaat (en welke vermeerdering jaarlijks valt op te merken) voor een groot gedeelte aan drooggemaakt land te danken. Woeste grond besloeg in 1833 910,226 hekt. in 1876 760,999 bouwland: iu 1833 782,144, in 1876 840,941 hekt. grasland: in 1833 1,061,812, in 1876 1.112,683 hekt. Ook boschland is toegenomen daar dat iu 1833 169,086 hekt. be sloeg, in 1876 198,788. Iu het verslag wordt o. a. gewezen op den zeer grooten invloed, dien de land- en waterwegen op de welvaart van eeue landstreek hebben van veel belang is dan ook voor den landbouw de toestand van en het aantal der bevaarbare rivieren, kanalen en kunstwegen. Uit de lijst van stoomwerktuigen voor droogma- ling van polders blijkt, dat hun aantal sedert 187 S iu geheel Nederland tot 204 geklommen is, die met bijna 10,000 paardekrachten het wntér in de versóhillende polders op een behoorlijk peil trachten te hoüdén en dit in den regel ook doen, eene groote verbetering sedert 1861, toen nog slechts 28 stoomgemalen met nog 3000 paardekrachten in Nederland aanwezig waren. Be gezamenlijke waarde van den oogst der gra nen en handelsgewassen beliep in 1876 ruim 130 millioen gulden (gemiddeld van 180765 114 mil- lioen, gemiddeld van 186670 144Va millioen gulden.) Tot algemeen leedwezen werd eergisteren de tijding bekend, dat ZExc. de minister van oorlog J. K. H. Be Roo van Alderwerelt, lid der Tweede Kamer, Maandagavond halfacht is overleden. Hoe lang ook tegemoet gezien, toch is dit sterf geval nog min of meer onvtrwacht. Het lichaam bezweek eindelijk onder zooveel aanhoudeud en langdurig lyden. Ware zijn geestkracht niet zoo groot geweest, Be Roo ware ons reeds veel eer ontvallen. Jau Karei Hendrik de Roo van Alderwerelt werd geboren te Harderwijk den 6n Aug. 1832. Hij werd cadet 2 Sept. 1847, korporaal 4 Sept. 1850, ser geant* 18 Febr. danrannvolgende. Tot 2e luitn. b\j het 7e reg. iuf. werd hij benoemd 8 Juli 1851 en gedetacheerd bij het Bep. van oorlog 16 Juli 1855. Ben 28 Sept. 1855 werd hy bevorderd tot le luit. en 22 Febr. 1858 geplaatst bij het reg. grenadiers en jagers, kapteiu 3 kl. bij het 8e reg. inf. werd hij 21 Mei 1864 en nonactief wegens zijn verkiezing tot lid der Tweede Kamer sinds 19 Nov. 1866, werd hij in activiteit hersteld 8 Jan. 1868 om te worden hapt, 2e kl. den daaraanvolgenden dag. Opnieuw nonactief 28 Febr. 1868, werd hy majoor a la suite van het 4e reg. 3 Sept. 1874, om vijf weken later andermaal nonactief te worden. Hy werd op verzoek naar aanleiding zijner benoeming tot minis ter van oorlog den 2n Nor. van het vorige jaar eervol ontslagen. Ordeteekenen verwierf hij zich niet; alleen bet onderscheidingsteeken wegens lang- durigen dienst als officier. By den intocht van HH. MM. te Amsterdam zullen de weinige dragers van 't zilveren kruis, aldaar woonachtig, in rytuigen gezeten, deel uit maken ran den stoet. Aan den fakkeloptocht zullen 54 vereenigingen deelnemen, alle takken van fabriek- en hnndwerks- aijverheid zullen vertegenwoordigd zijn. Voor al die vereenigingeü ziju door deh architect P. J. H. Cuypers zinnebeeldige voorstellingen ontworpen, fraai geschilderd, op groote schaal uitgevoerd en van binnen schitterend verlicht. Het laatste num mer van het programma der samenstelling van den optocht is een genealogische groep, als zinrijk hul deblijk aan het Vorstelijk Huis. Het Amsterdam'sche studentenkorps neemt aan de manifestatie deel; de leden zullen, elk een fakkel dragende, aan het hoofd van den optocht gaan. Voor den Hoogen Raad werd Maandag behandeld het beroep in cassatie door A. W. G. te Amster dam ingesteld tegen een arrest van het gerechtshof aldaar, waarbij hij met bevestiging van een vonnis der Amsterdamsche rechtbank tot twee maanden een zame opsluiting veroordeeld was wegens heling. Be feiten, die tot strafgeding aanleiding gaven, wa ren deze. De eerste der beide medebeschuldigden vdp den requirant had een bankbiljet van 1000 gekolen en dit aan den tweeden gegeven, die wist dat het gestolen was, om te wisselen. Bic tweede nu had het aan den requirant gegeven om te wis selen. De requirant deed dit eu ontviug daarvoor 50 belooning. Intusschen had hij steeds voor den rechter volgehouden dat hem gezegd was, dat het te wisselen bankbiljet gevonden was. Rechtbank en Hof zagen in de handeling van A. W. G., vooral daar hij 50 belooning aannam, het met weten helen. Tegen het arrest in deze werd na mens den requirant door advocaat mr. Ph. A. Haas van Amsterdam als eeüig cassatie-middel voorgedra gen Schending van art. 62 Code Péual, iu ver band met de artt. 206 en 211 wetb. van straf vordering. Ter toelichting daarvan trachtte pleiter aan te toonen, lo. dat de feiten, gelijk zij bewe zen waren teu onrechte gequulificcerd waren als daar te stellen het delict van heling hetwelk door het enkel wisselen eu teruggeven niet werd gepleegd, terwjjl de wetenschap van de misdadige herkomst niet volgde uit des requirdnts bekendheid met de omstandigheid dat het bankbiljet gevonden was. Vinden was toch geen delict2o. dat den requi rant was ten laste gelegd 50 te \hebben gekre gen van het ingewisselde. Daargelaten nu de vraag of medegenot danrstelt heling (waaromtrent de Hooge Raad verschillende beslissingen gaf), had het Hof feitelijk niet uitgemaakt hoezeer dit in de dagvaarding was ten laste gelegd, dat die ont vangsten 50 afkomstig waren van het gewisselde biljet. De conclusie van den Adv.-Gen. Polis en de uitspraak vermelden wij later. Iu de gemeenten Katwijk is dezer dagen een de partement geslicht der Maatschappij tot Nut vau 't algemeen. Het ledental moet reeds tot 25 geklom men zijn. Uit Den Haag wordt pandde Bredase/te Courant het volgende geschreven Algefoqen wordt hier ver zekerd, dat de onlangs iu de étaatscourant aange kondigde groote gamizoensveranderiiigt geen uitvoe ring zal erlangen. Men schijnt den aanstaanden Minister van Oorlog niet voor een dergelijk belangrijk en in zgue gevol gen roor het leger, zoo verderfelijk fait accompli te willen stellen. Baarbij i9 nu reeds gebleken, dat het niet mogelijk is te Naarden, in plaats van één compagnie der klasse van discipline, die naar Vil»- singen zou moeten vertrekken, drie compagniën in fanterie te huisvesten, zonder de manschappen daar van in de ongezondst mogelijke lokalen te legeren. Dan schijnt het te zamen in bezetting liggen, aan het uiteinde van het land, van twee batterijen veld artillerie, behoorende tot twee verschillende divisiëu ook minder doelmatig. Ook zou men tot het inzicht gekomen lij^dat het tegen alle beginselen strijdt een depot, mn dat van het 6de regiment infanterie in een op$n stad en in hetzelfde gnrnizoen te plaat sen, met veld bataljons, terwijl een der veldbataljons dat volgens zijnen werkkring behoort bij de drie andere, naar eene vesting verlegd wordt, waar het depot, uit den aard zijner bestemming, zou mogen verblijven. Men wil, dat de inspecteurs der wapens zich verzetten tegen eene disloceering van het leger, die op den duur toch onhoudbaar is, aangezien zij tegen alle mogelijke gezonde beginselen van leger- verdeeling strijdt. Eindelijk zouden de onkosten van de verplaatsing der 69 eompagniëo, 9 staren en één hoofdadmini- stratie, die daartoe aangewezen zijn, veel hooger beloopen dan het bedrag, dat op de begrooting voor garnizoensveranderingen is uitgetrokken. In het algemeen openbaart zich in het leger eene verontwaardiging, die opmerkelijk is, over deze geheel willekeurige, ongehoord uitgebreide omwisseling van onderdeden, waarvan, in de gegeven omstandig heden, niemand de verantwoordelijkheid draagt. Te Zwolle heeft Zondagavond, terwijl de timmer man J. Schippers en zijn vrouw aldaar van huis waren, twee knapen van 14 en 15 jaar zich door een raampje, dat zy hadden opengebroken, den toegang tot de woning weten te verschaffen en uit een kast 4.50 ontvreemd. De laatste is door het raampje geklommen, terwijl zijn makker op post bleef staan. Na het geld zamen te hebben gedeeld, hebben zy er onderscheiden snoeperijen en sigaren voor gekocht en hetgeen zij overhielden 6f in hun bed of onder hun goed geborgen, waar het echter w bij onderzoek der policie, die de daders al spoedig op het spoor was, gevonden werd. Een oud-Indischman schrijft aan de Arnh. Courant Men leest dezer dagen in de Locomotief de navol gende advertentie^ „Salatiga, Geopend op Maandag 4 November 1878, Hotel Toontje Poland, uitmuntend gelegen, nabij het kampement, met zeer ruime kamers, voorzien van ijzeren bedden en keurig en compleet ameublement, met een biljart, uitslui tend bestemd voor de logé's en hun gasten enz. enz. wordt in de gunst van het reizend publiek aanbe volen. Vriendelijk 'verzoek kennisgave van voorge nomen komst. Weduwe Poland." Het blijkt hieruit, dut de nagelaten weduwe van den luiteuaul-kolouel Poland, eeu der beroemdste mannen uit de krijgsgeschiedenis van Nederlaudsch- Iudië, den held iu den Padrieoorlog, verplicht is op huar ouden dag een logement op te richten, bil- jardhoudster te worden en zich openlijk aan te be velen ffin de gunst van bet reizend publiek" inet God beter 't 1 den populnireu nuam van wijlen haren echtgenoot tot uithaugbord. Dat is /shocking", zou de Eugelschraan zeggen. De heer van Rees, die eeue levensschets van Poland uitgaf, kan alzoo nog een merkwaardig maar pyu- lijk stemmend hoofdstuk bij zijn werk voegen. Waar- schyulijk is deze weduwe Poland dezelfde, die in dat boek voorkomt als eenmaal op het slagveld het leven gered te hebbeu van haren man. Het is bekend, dat by den dood van Poland, trots alle betoogen, zijn nagelaten weduwe eu kinderen van pensioen ziju verstoken gebleven, omdat aan zekere formaliteiten bij het huwelyk met zijne voor malige trouwe huishoudster niet voldaan was. Het leger in Iiidië heeft toen een vrij belangryke som bij elkaar gecollecteerd, om voortdurend in de be hoeften der nagelaten betrekkingen te voorzien. De vraag rijst nu heeft dat zelfde leger thans de handen teruggetrokken eu kan het, met behoud van ziju prestige, aanzien dat de naam van eeu zijner beroemdste krijgsoversten wordt gebezigd als lokaas, om het logement, door ziju weduwe opgericht, aan te bevelen in //de gunst van het reizend publiek" Voor het Panorama-gebouw, dat in de gedempte Plantage-Prinsengracht te Arasterdam zal wordeu op getrokken, heeft de architect Gosschalk plannen ge maakt, die thans definitief zijn vastgesteld, liet cir kelvormige gebouw, waarin het panorama-doek wordt opgehangen, heeft een diameter van ougeveer 4ffracter bij eene hoogte van 15 meter; het te beschilderen doek heeft eene oppervlakte van 1800 viek. meter (eeu ruimte waarop alle huizen Van het Westeinde met een gedeelte der tuinen gemakkelijk plaats vin den) en in het midden van deze cirkelvormige ruimte bevindt zich eene ver hogging van 11 meter diameter bij ongeveer 4% meter hoogte, voor de beschouwing door de bezoekers. Door eeu eigen aardige inrichting van een scherm wordt het licht, dat door een glazen dak op het doek valt, zoo over gebracht, dat daarmede het voor 't effect wenschelijk licht wordt verkregen, dat o. a. in het panorama te Parijs een zoo verrasseudeu aanblik oplevert. Voordat het publiek op de verhooging wordt toege laten, moet het een langen, donkeren gang doorloopen, tot voor eeu schilderij (een diorama), van waar het dan, na een trap te zyn opgegaan, plotseling voor het fel verlichte panoramadoek staat. Voor het cirkelvormige gebouw verrijst een groote, sierlijke kunstzaal, waarin wellicht de Vereeniging voor moderne kunst gelegenheid zal kunnen vinden hare kostbare collectie tentoon te stellen. Een oprit met terras voert door een open bogengalerij naar den ingang van het gebouw, waarboven het koepeldak, met de Arasterdainsche keizerskroon gedekt, zich hoog verheft. Verder is gezorgd voor opzichterswonin^, gelegenheid tot het houden van buffet enz,, terwyl iu het ruime sousterrain des noods gelegenheid zou zijn voor iets in den geest van den Berliner Raths- keilermaar dan natuurlyk in miniatuur. Binnen kort zal de aanbesteding van het gebouw geschieden. Het doek zal een feit uit de vaderlandsche 8chiedeuis voorstellen, en door een Nederlandschen schilder worden vervaardigd. Wegens het groot gevaar, waaraan, bij het uit breken van brand op een boerderij, de koeien blootstaan om levend verbrand te worden, dewijl de touwen waaraan zy op de stallen tusschen schuttingen vast gebonden staan, niet spoedig genoeg kunnen losge maakt worden, is een hulpmiddel daartegen zeker van groot belang. Dit is dezer dagen medegedeeld door den heer T. Blaauw Az. te Rijp iu Noord- Holland, hierin bestaande: Uit den zijmuur loope een ijzeren stang door alle stallen vóór den kop langs de runderen, die daaraan met een ring of touw vastgebonden worden. Zoodra er brand ontstaat, trekt men buiten 's huis dien stang uit den muur, waardoor alle koeien in eens los eu vrij komen te staan en verwijderd kunnen wordeu door deu uitgang. Jr Een oommissie van deskundigen is te Pest ver gaderd geweest om het testament van Luther te onderzoeken. Dat stuk behoort aan de Evangelische Kerk van Hongarye. Na elk woord van den tekst zorgvuldig vergeleken te/fcebben met het schrift en de oorspronkelijke brieven van den beroemden her vormer, hebben de deskundigen het voor echt ver klaard. Het Testatnentum Lutheri behoorde eerst aan den geleerden theoloog Benedictus Carpzovius toe; daarna werd het gekocht door den rijken Hougaaréchen ver zamelaar Jankovios. Het trok toen de aatidacht van aartshertogin Maria Dorothea, die het voqr een be langrijke som kocht eu aan de EngelschelKerk van Hongarye schonk, welke het eerbiedig heeft bewaard. Doch de eigenaars hadden bet nooit durven onder werpen aau het critisch onderzoek vani bevoegde personen. Thans zal het in het Nationaal Museum vén Pest worden bewaard. Naar aanleiding van de meermulen gerezen klacht, dat de rentabiliteit van het personen-verkeer op de spoorwegen betrekkelijk gering is, levert de Zeitung de» Ver. Deutecher Eitenb. eenige interessante be schouwingen, waaraan de hoofdgedachte ttn groud- slag ligt, dat geen remedie dwazer en ondoe zou wezen dan eene verboogiug vau het tarief. Vooral moet men, zegt ze, de l treffender personen- welke voor plaatsbiljetten en bagage aau de loketten ont vangen wordt, niet tot maatstaf nemen voör de in komsten uit het personenvervoer; de doörloopeiide, de retour- en de zoogenaamde Rundreise-biljetten werpen ook belangryke inkomsten af. l)och boven dien, en deze opmerking is zeer interessant, verschaft het personenverkeer ook indirecte voor deden aan de spoorwegen: hocvele reizen worden er niet ondernomen, waaruit de spoorweg later voor deel trekt? Door het steeds toeuemcud personenver keer wordeu sommige steden, dorpen, badplaatsen enz. steeds drukker bezocht; het gevolg daarvan is, dat zij iu bloei toenemen, dat daardoor de behoeften en de vraag naar levensmiddelen, bouwmaterialen, weelde-artikekn, enz. vermeerderen, en dat noodzake- lykerwyze ook een deel van deu aanvoer aan de spoorwegen ten goede komt. Het personenverkeer is dan ook ontegenzeggelijk een middel om het doel: vermeerdering van goederenverkeer, te bereiken. De uiterste voorzichtigheid is derhalve by het nemen van maatregelen betreffende het personenverkeer noodzukelijk, omdat zij indirect op het goederenver keer terugwerken. Verhooging der personen-tarieven zoo direct ais indirect, zou hoogst bedeukelyk zyn, en eerder zou verlaging der tarieven voor lange tra jecten tot verbetering der opbrengst uit het perso nenverkeer kunnen leideu. Indien het beginsel van relatieve verlaging der tarieven iu verhouding tot den af te leggen weg voor goederen waar is, omdat de exploitatiekosten naar gelang der verdere afstanden naar verhoudiug geringer worden, dan moet dit ook inet het personenverkeer het geval zijn. De tegen woordige g-ondslng der tarieven, namelijk zekere een heidssom per klasse en per kilometer, zou b. v. voor de eerste 50 kilometer behouden kunnen blijven, doch dan zouden de tarieven voor iedere verdere 50 kilometer, zoolang b. v. met 10 pet. kunnen ver minderen, totdat voor de late en 2de klasse 2 "pfg. en voor de 3de en 4de klasse 1 pfg. per persoon en per kilometer betaald wordt. Natuurlyk zou dit beginsel ook voor het doorloöpend verkeer over ver schillende lyucu zooveel mogelijk in toepassing ge bracht moeten worden. Houdt men in 't oog, dat in( Duitschland gemiddeld slechts 24pot. der zitplaatsen in de spoorwegtreinen bezet zyn, dan moet men wél tot de conclusie komen, dat 't dan toch nog voordeeliger moet zijn passagiers goedkoop te ver voeren, dan de waggons bijna ledig te laten loopen. Hoe weiuig lange tnyecten er gemaakt worden, blijkt uit de statistiek over bet Duitsche spoorweg verkeer over 1876, volgens welke Y:lk reiziger gemid- «fcld sleohts 32,66 kilometer aflegde. Distantietarieven voor personen zouden zonder twijfel het verkeer over lange trajecten doen toenemen en een meerder ge bruik der waggons bevorderen, dientengevolge dc inkomsten doen stygen, zonder de uitgaven in ge lijke mate te verkoogen. In eeu der goederen magazijnen te Lyon van den spoorweg Parijs-Lyon-Middellandsche zee is Vrydag jl. brand ontstaan, die in korten tijd een groote schade heeft aangericht. Men schat die op twee millioen francs. Voor het grootste deel bestond, het verbrande uit ameublement voor de spoorweg stations, bekleedsels voor de spoorwegrijtuigen en ander materieel, alles bestemd voor de lijn N&con- Nice, die in exploitatie zou komen. De vlammen, gevoed door de opeenhooping dier goederen en door het vuur vatten van 600 KG. petroleum, die den vorigen dag waren ontvangen, grepen in een ommezien om zich heen. De brand had by dag plaats, anders zou de schade nog veel grooter geweest zyn. Uit een onlangs opgeraaakten inventaris was gebleken, dat de waarde van het aldaar aauwezige materieel zeven millioen bedroeg. Binnen een hatf uur stond het geheele gebouw in vlam. 20 hand- en II stoora- brandspuiten waren werkzaam. Onlangs «werd schertsenderwijs de onderstelling ge waagd of Edisons nieuwe licht ook reeds eeu eeuwen oude Chineesche uitvinding zou blijken te zijn. En zie, nu heeft een geleerde zoou van het Hemelsche rijk in de te Peking verschijnende Staatscourant uit echte bescheiden aangetoond, dat de telephoon reeds in 't jaar 962 door eeu burger van Peking is uit gevonden. Nu moge de Chiueesche geschiedvorscher in 't midden laten, volgens welke jaartelling hij rekent, in ieder geval is zijn landgenoot den Amerikaan toch eenige eeuwen voor geweest. Men zou er zoodoende een eer in gaan stellen Chinees te zijn. De Arnh. Ct. noemt de tegenwoordige beweging tot het maken vau anti-dronkeinanswetteu een sterk- •prekend voorbeeld van de tegenwoordige zucht om, door inmenging en tusscheukoinst van den Staat, den raensch ingetogen, zedig en christelijk te maken. De A. C. wenscht, dat men, nisvorens zich op dien gevaarlijken weg te begeven, zich eerst afvrage wat, volgens staats- en strafrechtelijk beginsel, het karakter van een misdrijf is. Men kan ze tot twee groote kategoriën terugbren gen: misdrijf is wat, zonder bepaalde individueu te schaden, de openbare orde verstoort of de openbare zedelijkheid kwest, en eveuzoo is het misdrijf, wan neer door de wederrechtelijke handelÜgen van een of meer individuen anderen aan iyf of goed benadeeld wordeu. Een dronkaard nu kan een rustverstoorder zijn, hij kan de openbare zedelijkheid schenden, hij kan eigendom en personen aanranden. Iu al die ge vallen is hij zeker strafbaar, maar op welken grond is hij danreuboven strafbaar, speciaal als dronkaard? Omdat de dronkaard een onmatige, en onmatigheid onzedelijkheid is? Maar zoover zullen zelfs de ijve rigste staats zedelijkheid-predikers wel niet willen gaan, dat f$ iemand wegens onzedelijkheid strafbaar achten, omdat hij een portie meer eet of eenige gla zen meer driukt dan goed voor hem is. Zij beperken dan ook bun zedelykbeididwang tot de openbare dronkenschap. Waarom echter is de dronkaard op straat strafbaar, ook al verstoort hij openbare orde niet, ul schendt hy de openbare zedelijkheid niet, al randt hij niemands lyf of goed aan Aannemende, dat de opeubare dronkenschap onzedelijkheid is, is dan nog de strafbaarheid beweSeu Ook dit acht de Arnh. Ct. een gevnarlijke leer. Men kan wel stellen, dat, op enkele uitzonderingen na, aan elk roisdryf iets onzedelijks ten grondslag ligt, maar dit is het niet; wat de wet straft. Om een misdryf en strafbaar te worden, moet de onzedelijkbeiil ak- tief, bedrijvend geworden zyn. Zij moet naar bui ten gewerkt hebben Boor haar moet iets of iemand beschadigd, benadeeld, gekwest of geschonden ziju, en de dronkenschap op zich zelve doet dit-niet. Zoo zij iemand schaadt of benadeelt, dan is het der. be- dryvrr, Ben dronkaard zelf. Men heeft hier te doen met eene individueele zedelijke zwakheid, en daarte gen 'houdt bet recht en de bevoegdheid »an den straf- #etgever en de strafrechter op. Hiertegen kan alleen de zedelijke verbeteriug door zedelyke middelen ba ten. Dit is niet een toepassing van de noodlottige leer van het laissez faire, tnnar de handhaving van hetgeeu het eigenaardigst mensehelijk in den raensch is, van het recht om te handelen als eeu zelfstandig zelfdenkend wezen, dat zich verantwoordelijk voelt voor het gevolg zijner daden. Het zedelijk Awaad het meèst en het* best, maar zoolang niemand eu niets buiten het individu er door geschaad wordt, hebbeu wetgever en rechter er niet mede te maken. Erion, het jaarboekje der Maatschappij van Wel dadigheid, verschijnt voor 1879 in even netten vorm als vorige jaren, en met hetzelfde doel om finan- tieelen- steun te kunnen schenken aan het onderwijs in de koloniën der Maatschappij. In 1818 is deze Maatschappij gesticht, zij vierde dus in Augustus 1878 haar zestigste jaarfeest. e Hrt nut, door haar in dat tydsverloop gesticht en verrioht, wordt door letterland erkendmaar wordt het genoeg gewaar deerd? Wij wekken onze lezers op, zich het jaar boekje voor een luttele bijdrage aan te schaffen en met welwillende aandacht den zeer belangrijken inhoud na te gaan. Het is die aandacht en meer waard; wie dit erkent, zal het jaar 1879 dan ook niet laten voorbij gaan, zonder een der nuttigste instellingen van ons land met woord en daad te steunen. Mijnheer, Jaren lang neem ik telkens als ik verkonden ben, dagelijks 4 of 5 uwer heilzame teercapsules van Guyot iu; steeds ben ik in 3 of 4 dagen van mijn verkoud heid bevrijd. Vergun mij nu daaromtrent een bijzon derheid te vermelden. Den laatsten keer, dat ik uw middel gebruikte, leed ik sedert 2 maanden reeds aan een moeielijk te genezen beenwond. Na uwe capsules 3 dagen gebruikt te hebben was ik zeer verbaastl, zich een korst om de wond te zien zetten. Dit resultaat aan uw middel toeschrijvende ben ik voortgegaan met het gebruik van teer. Na ver loop vén 10 dagen was ik radicaal genezen. Ik heb uwe capsules aan verscheiden personen aanbevolen, die tot hunne verwondering precies de zelfde Uitwerking hebben ondervonden als ik. Na verloop van 4 of 5 dagen vormt zich een korst om de wond en in den regel volgt de genezing na 10 of 14 dagen. J. ClxIr, 5, reu Fonsoy Brussel. De teercapsules vau Gnyot zijn verkrijgbaar in de meeste apotheken. Londen, 1 jan. Aan de Daily News werd uit Peshawar gemeld, dat een troep bergbewoners eene door de Engelscbe verlatene stelling in den Kbyber-pas bezette, de telegraaf-draden afsneed en de verbinding met Ali-Musjid verbrak. Eene afdeeling uit Jumroed herstelde de verbinding. De hertog van Edinburgh is tot admiraal benoemd. Konstantinopel, 31 Dec. Admiraal Hornby ber chtte sir A. H. Layard, dat de vloot te Artiki groote moeiclykheden ten aanzien van hare approvian deering en van de postverbinding ondervond en daarom Donderdag avond weder bij Ismid ten anker zal gaan. Het gerucht dat Layard de vloot ontboden zou hebben, is volkomen valsch. De Porte heeft de Mogendheden als gonverneur van den Libanon voorgesteld Nasri-Bey, secretaris van legatie te Parijs. Frankrijk keurde deze keuze goed. De Porte is vast besloten het tractaat van Berlijn ten nitvoer te leggen. Zij zond Kiani -Pacha, oud- ambassadeur te St.-Petersbui g, als buitengewoon com missaris naar Podgorica, om deze plaats aan de Mon- tenegrijnen over te ge7en. Ali Pacha, president van den staatsraad, voegde zy als adjunt aan Karathe- odori Pacha toe om de onderhandelingen over een overeenkomst, met Rusland te voeren. St. Petersburg, 1 Jan. In 1880 zal te Moskou eeue groote nationale tentoonstelling worden gehouden, waaraan waarschijnlijk groote feestelijkheden verbonden zullen* zyn, daar zij samenvalt met de 25-jarige regeering van den Czoar. Gevondenen aan bet Bureau van Politie gedeponeerd: Een Gouden OORBELLETJE. MARKTBERICHTEN. Gouda, 2 Januari 1878. Bij kleinen omzet was de stemming flauw. Poldertarwe puike 8.a 8.50 Mindere 8.25 èt 8.75. Kogge, puike 6.75 a 7.80. Mindere 6— a 6.50. Voer 4.40 i 4.60, Gerst, puike f 7.a 7.60. Mindert f 6.a 6.75. Haver, zware f 4.a f 4.50. Ligte 3.25 a ƒ3,75. De veemarkt met weinig aanvoer en vluggen han del, vette varkens van 22 a 26 cents per kalf kilo, magere varkens en biggen vlug verkookt. Boter 1.25 a 1.40. GEBOREN; 80 Dec Hendrik, onder. C. ilngthart eji M. Honthoff. Henrietta Maria Cornelia, omitr, J. G. A. Ingen- luyff en H J. C. Kramer. OVERLEDEN: 31 Deo. W. van Bemmil, 86 j. 10 m. W, Weiden», 8 er. C. W. Busacherr, dj. Burgerlijke Stand van onderstaande gemeenten van 26 Deo. 1878 tot 2 Jan 1878. Moordrecht GEBOREN: Jan, ouders C. van Vliet en K. Vonk. Mtiris, oudera J. Boere eo A. de Vos*. Aart, ouders W. RuiterteW en M. Tijbont. Jacob, ouders tV. Broekliuijscs en M. J. vnn der Kuy. OVERLEDEN: A. Kamp, 2 m. - J. Th. Kors, 1 m.

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 2