chrisHyk pcd .rwija ten behoeve vnn oil- en min vermogenden te Leiden. Gisterenavond is er een hevige brand uitgebroken te Benthuizen, op ruim een uur afstands van Wad- dinxvecn. T)e gebeelc boerenwoning is verbrand be nevens paarden en koeien. De reis van HH. MM. den Kouing en de Konin gin der Nederlanden van Arolsen naar het Loo op Vrijdag 10 Janunri is thans definitief bepaald. De extra-trein vertrekt uit Warburg ten 11 uur voorm., aankomst te Oidenzaal 3.22 namiddag, vertrek van daar 3,37, aankomst te Zutfen 4.36, vertrek van daar 6.1. aankomst op het Loo 5.27. Door de B. K. bisschoppen, hier te lande geves tigd, is het volgende adres aan Z. M. den Koning gericht ter gelegenheid van Hds. huwelijk Aan Z. M. den Koning. Sire De aartsbisschop en de bisschoppen der katholieke kerk in Nederland achten zich gelukkig aan Uwe Majesteit hunne eerbiedigste gelukwenachen te mogen aanbieden bij Haar huwelijk met Hare Doorluchtige Hoogheid Mevrouw (Ie Prinses Adelheid Emma Wilhelmina Thcresia van Waldtck-Pyrmont. Zij wenschen hierdoor getuigenis af te leggen van den eerbied, de trouw, de liefde tot het Vor stelijk stamhuis van Oranje-Nassau, die hen, hunne geestelijkheid en hun geloovigen steeds bezielt en zal blijven bezielen. In die gevoelens roepen zij Gods vnderlyken zegen af over Uwe Majesteit en Hare Doorluchtige Bruid, en bidden den Geyer aller gaven, dat Hij dit hu welijk doe strekken tot het gelu-k van Uwe Majesteit, tot den bloei van Haar Stamhuis, tot heil van het Vaderland. Gisteren, Driekoningen-dag, is in de B. K. kerken van Nederland, na de hoogmis, het Te Deum ge zongen wegens het. huwelijk van Z. M. den Koning. Gedurende het jaar 1878 zijn 2689 vreemdelingen, •die zonder geld of middel van bestaan waren, over de Nederlandsche grenzen gebracht. De koopman, die onlangs op de Gorinchemsche markt twee paarden van laudbouwers te Maurik zonder te betalen heeft medegenomen, is veroordeeld tot een half jaar cellulaire gevangenisstraf. De Minister van binneulandsche znktta beeft ter kennis van de gemeentebesturen gebracht eene missive van de Ministers van kolouien en van oorlog, van 14 December 1878, nopens.de werving van Neder landers voor het Oostindische leger. Daaruit blijkt dat er 300 wordt uitbetaald, indien ineu zich voor zes, en 200, indien men zich voor vier jaar verbindt. Miliciens kunnen voor den tijd van twee jaar gedetacheerd worden voor Ned. Imlië. Ook is er gelegenheid opengesteld voor jongelieden vau 16 tot 18 jaar, die voldoend lager onderwijs genoten, om, onder het genot eener gratificatie van ƒ50, bij het bataljon mineurs en sappeurs te Utrecht te worden opgeleid voor het kader der Indische ge nietroepen. Zij moeten zich voor tien jaren verbin den, waarvan drie jaar in opleiding bij het bataljon mineuTS en sappeurs. Bij vertrek naar Ned. Iudië wordt hnn 300 gratificatie uitgekeerd en hun dienstverbond verminderd met één jaar, indien zij het tot korporaal hebben gebracht, en met twee jaar indien zij den graad van sergeant verwierven. z/Bij den nadereuden winter en de niet zelden voor komende klachten over gebrek aan arbeid voor den werkenden stand, zal menig burgemeester (aldus besluit de missive) door de vorenstaande mededce- lingen jngelicht, wellicht in 't belang der werving kunnen haudelen door zijne gemeentenaren met raad en daad te steunen." Aan de plannen voor dè Tentoonstelling, in den aanstaanden zomer te Arnhem te houden, wordt met kracht gewerkt. Met de omrastering der terreinen op het Willem spie ili, de Gedempte Jansgracht en het Velperplein, te zamen zes hectaren groot, is reeds een aanvang gemaakt; zoomede met,het wegruimen der boomen op het Willemsplein. De aanbesteding der twee grootste gebouwen, met een oppervlakte van 7000 vierkante meter, zal dezer dagen plaats hebben, gevolgd door die van de verschillende bijgebouwen, feestlokalen, overbrugging van straten enz. Vooral de afdeeling machinerieën belooft belangrijk te zullen worden, waarvoor een geheel afzonderlijk gebouw wordt opgericht; reeds is besloteu tot het plaatsen van een tweede groote stoommachine om de verschillende Werktuigen in beweging te brengen. Ook deze stoommachines worden aan de Commissie als inzeudicg verstrekt. Uit paiticuliere bron verneemt het Vaderland uit Atjeh dd, 19 Nov. 1878; In de laatste .weken ziju tal van vroegere bewoners der IV,VI enIX Moekims teruggekeerd met denwensch om voortaan vreedzaam onder ons bestuur te leven. Longbattah. Pager Ajer en Bajor zullen eerlang bewoond wordeu. Tot de onderwerping van het nog vijandig deel der XXII en XXVI Moekims zal, zoodra de weers gesteldheid dit maar eenigszins veroorlooft, uitgerukt worden. Vooral in de laatste dagen heeft men op Atjeh weer veel van de banjirs te lijden gehadde aange brachte schade zal zeker grooter zijn dan ooit te voren. De Kraton stond geheel onder water en dc gemeenschap met Oleh-Ieh en met de linien meest meer dan eens gedeeltelijk met prauwen onderhouden worden. De houdiug der troepen gedurende de overstrooming wordt door de autoriteiten zeer geroemd. Als politiemaatregel is door den Gouverneur be paald dat de invoer van opium als contrabande zal aangemerkt worden. Deze maatregel werkt reeds uitstekend. Dc vyand heeft bijna volslagen gebrek aan opium eu de rijst prijzen stijgen met den dag. Ook deze omstandigheden zullen niet zonder in vloed zijn op den nog te bieden wederstand. De Nederlandsche Maatschappij t/b van Nijverheid, afdeeling: Museum voor Kunstnijverheid, opent heden te Haarlem de eerste school, die den naam van teekenschool voor Kunstnijverheid zal dragen en die ten doel lit eft de beoefening van de toekenkunst ter bevorderen in h..nr toepassing op de nijverheid in haar gehcelen omvaug. Uit hot leerplau blijkt dat het onderwijs in vijf klassen zal zijn ver deeld, waarvan de drie eerste klassen (lijn- en fi- guurieekenen) gemeenschappelijk en verplichtend zijn voor al de leerlingen, daar in dat gedeelte van deu cursus dc grondbeginselen van de toekenkunst wor den ouderwezen, die, nis grondstudiëu, zoowel voor deu kunstenaar als voor den kunstnijvere onmisbaar zijn. De vierde klasse is gesplitst in drie afdeeiingen. De le afd. is bestemd voor vakken die met de schil derkunst iu betrekking staande 2e afd. voor vakken, die meer verwant zyn met dc beeldhouwkunst de 3e afd. voor vakken, die betrekking hebben op de bouwkunst. Eindelijk is de vijfde klasse bestemd voor toegepast vakonderwijs (teekenen en ontwerpen van voorv\erpen, behoprende tot beoefende vakken; teekenen, smeden, mcubelmnkeu, schilderen enz. enz waartoe ook behoort vrije studie iu het Museum voor Kunstnijverheid. Het onderwijs wordt in de avonduren gegeven. Leerlingen van de hoogste klasse kunnen dc school ook over dag bezoeken voor vrije oefening. Op een der voornaamste bankierskantoren te Am sterdam is dezer dagen aan eeu bediende van een andere bnnk-instelling eene som uitbetaald van 19,000 in bankbiljetten van 1000, terwijl hij slechts 9000 inoest ontvangen. I)e bediende be weert echter, dat hem slechts 9 bankbiljetten zijn toegeteld. Naar wij vernemen, is de politic met de zaak in kennis gesteld. (A. C.) Op de binnenplaats vnn het postkantoor te Am sterdam is gisteren een diefstal gepleegd, die inderdaad brutaal mag genoemd worden, omdat hij onder de oogen der politie, die aldaar post houdt, geschied is. De heer K. v. L„ die een zakje met 80 rijks daalders naast zich op den daar staanden lessenaar had geplaatst en bezig was een adres te schrijven, miste, toen hij iets later opkeek, zijn geld. Alle nnsporingen bij de annwezigeu bleven vruchteloos. Men schrijft uit AmsterdamDe toevloed van brieven en pakketten op het postkantoor alhier moet vooral met dit nieuwjaar verbazend groot zijn geweest. Een gevolg daarvan is dan ook, dat ver scheiden naamkaartjes eto. eerst vier dagen lftter hunne bestemming hebben bereikt. Het schynt voor de postbeambten ondoenlijk te zijn geweest, anders dan het allernoodzakelijkste tijdig te doen afloopeu. Dc afdeeling Amsterdam der Yereeniging voor fabriek en handwerksny verheid behandelde Donderdag avond het rapport der Bjjkcoramissie van onderzoek naar den toestand der Nederlandsche kunstnijverheid, ingesteld naar aanleiding van do ten vorigen jarige in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam gehou den tentoonstelling. De heer J. B. De KruyfF, mede-rapporteur der voornoemde Bijkscommissie, leidde deze discussie in, door een kort en zakelijk resumé voor te lezen van bedoeld rapport, dat bij de meeste aanwezigen nog geheel onbekend wns, aangezien het nog niet alge meen verkrijgbaar was gesteld. Zooals bekend is, komt de Commissie in haar rap port, met erkenning dat er nog wel wat goeds iu onze kunstnijverheid schuilt, tot de conclusie dut het over het geheel niet de liedendaagsche kunstny- heid bedroevend gesteld is, en beveelt zij voor de verheffing van onze nationale kunst-nij vetheid, voor de artistieke opleiding van den toekomstigen ver bruiker en den voortbrenger aan: a. herziening van de regeling van het teekeu-onderwijs, en der daar mede gepaard gaande middelen tot ontwikkeling van kunstzin en kunstsmaak, op de lagere school, op de scholen van middelbaar onderwijs en op de gymnasia; b. stichting van een kunstnijverheid-museum met daaraan verbonden centrale school, werkplaatsen en bibliotheek, tevens kweekschool voor teekeuonderwijs en van industrieele vakscholen, met daartoe behoo- rende kunstverzamelingen, in de provinciën en c. het instellen van eene pernaraeute commissie, die belast is met de zorg voor de afdoende regeling en instand houding van een even degelijk als grondig teeken- onderwijs en voor de belangen der Nederlandsche kunst-uijverheid in 't algemeen. De voorzitter, de heer Van de Wall Bake, vroeg of de Vergadering de juistheid van het oordeel der Commissie erkende, of zij de middelen tot verbetering uitvoerbaar en doeltreffend achtte, en of zij van gevoelen was dat deze afdeeling haar steun zou mogen verleenen, om door middelen voor zoover die in het vermogen der afdeeling liggen, tot die ver betering by te dragen. De heer Caspers, ofschoon hulde brengende aan de bemoeiingen der Commissie vau rapporteurs, kou zich met de conolusie van haar rapport, dat er niets dan slecht was in onze hedeudaagsche kunst-industrie, niet vereenigen, ten minste zou hy dit niet volmondig in deze vergadering willen uitspreken, waarop de heer De Kruijff antwoordde, dat de Commissie tot die overtuiging gekomen was, na eene vergelijking van onze hcdendaagsche kunst-industrie met het buiten land en ons verleden op dit gebied. De heer Caspers gaf daarna zijnen wensch te kennen, dat de denkbeelden der Commissie mochten verwezenlijkt worden, opdat de ccntouige vorm mocht verdwijnen en de eenzijdige richting in de kunst zoowel bij den werkman als den verbruiker mocht vervangen worden. Daartoe, meelde hij, moesten alle vereemgingen in Nederland medewerken. Wat de aangegeven middelen betreft, de doeltref fendheid en uitvoerbaarheid daarvan, daarover waren de gevoelens verschillend. De Voorzitter geloofde v dat de commissie te veel opeens verlangde, vooral van de regeling van het tcekenonderwijs op de ver schillende scholen. De heer de Kruijff meende, dat de efsoh van de Commissie om het teeken-onderwijs op de lagere en middelbare scholen verplicht te stellen niet te hoog was, evenmin de wensch om vermeenlering van les uren, als 't mogelijk is. Over het algemeen echter werd meer degelyklieid van gehalte van het onder wijs gewenscht. De heer mr. W. Heineken, wilde dat de Regee ring zich met de zaak, om dc liedendaagsche kunst- industrie weder op de been te helpen, zou bernoeieu eu dat adressen van adhaesie aan het rapport van de Commissie aan de Begeeriug moesten worden gericht, om daarna op vermeerdering van het vak onderwijs aan te dringen. Ten slotte besprak de heer de Kruijff de wen- schelijkheid om het vak-onderwijs niet meer naar Delft te brengen, maar de polytechnische school naar de hoofdstad te verplaatsen. Het resultaat der discussie was, dat men dc volgende motie van den Voorzitter bij acclamatie goedkeurde. l)ó Amsterdam8che afdeeling van de Vereeniging voor fabriek- en handwerksnijverheid is het over het algemeen eens roet de strekking van het rapport. Er is hulp van de Begeeriug noodig, en de kunst industrie mag op'die hulp aanspraak maken, omdat het een zuiver Ntderlandsch belang geldt. Deze zaak kan geen uitstel lijden, aangezien ouze nabu ren steeds met rassche schreden op den goeden weg,, voortgaan. Zonder in detuils over de middelen te treden, meende de vergadering dat een centrale school voorloopig op bescheiden voet moet worden ingericht, om by vooruitgang te worden uitgebreid. Deze conclusie zal nis vraagpunt op de nanstaaude nlgemeene vergadering te Tiel worden gesteld. Donderdag ochtend, toen bij de firma Brix von Wahlberg te Amsterdam het bureau van plaatsbe spreking voor het Ullman-oonoert geopend werd, be woog zich een groote menigte iu de Kalverstraat, en het plaatsbureau werd als 't ware bestormd, zoodat de politie op haar post was om de orde te hand haven. Hoewel nu te voorzien was dat velen zich zouden aantnolden, was deze buitengewone aandrang toch opmerkelijk, doch spoedig werd de zaak opge helderd. Êèn grappenmaker had n.l. in zijn buurt verspreid, dat dit concert een der gratis-avonden was, bij het huwelijk des Konings voorgenomen. Als een loopend vuur deed dit bericht de rondte en ieder, die het vernam, haastte zich er bij te zijn. Een eigenaardige statistiek. 1878 gaf ons 102 drooge en 263 natte dagen. December gaf dagelijks regen of sneeuw. April en Juni 15 natte en 15 drooge dagen. Niet ééu maand, waarin het getal drooge dat der natte dagen overtrof. Er is sprake van een maatregel waardoor het drank- verbruik wellicht althans eenigermate zal worden te gengegaan. De bepalingen der patentwet op de tapperijen zouden namelijk strenger dan tot dusver worden toegepast, en daardoor verscheidene tappers de verdere uitoefening van hun bedrijf wordeu onmogelijk gemaakt. Bbl De Bedactie van de Nienwe Militaire Spectator heeft de pen neergelegd. De uitgave van dit tijd schrift, dat reeds zyn twee-en-dertigste jaargang heeft beleefd, wordt voorloopig gestaakt. Van algemeene bekendheid is het, dat de generaal Knoop en wylen dr. Stieljps hunne meeningen over aangelegenheden, ons krijgswezen betreffende, bij voor keur kenbaar maakten in dit militaire maaudschrift, dat onder de hoofdredactie van Stieltjes tot grooten bloei was geraakt. In Amerika is eene ex-keizerin overleden. Te Portau-Prince (Haïti) stierf dezer dage Justine l'Evèque, weduwe vau Soulouque. De ex-keizeriu, eene negerin, was geboren in 1820 in het dorp Acahaie, en werd dé vrouw van §oulouque, toen deze als onderofficier bij het Haïtiaausche leger diende. Men weet dat de Keizer, toen hy in 1858 van den troon vervallen was verklaard, verbannen werd, en eerst in 1867 vergunning kreeg in Haïti terug te keerentenzelfden jare overleed hij te Petit-Goaves. Mevrouw Soulouque kwam te Porta-au-Priuce met hare eenige dochter, Olira gemalin van generaal Lubin. De Courier des Etats- Unit zegt van de ex- keizeriu, dat zy eene beminnelijke en brave vrouw was, eu altoos haren invloed op Keizer Soulouque aanwendde om hem te bewegen zich edelmoedig te toonen tegenover zijne politieke vijanden. Onze koningin in spe is ongetwijfeld voornemens, zoo leest men iu de Huagsche Kout der Proo. Gr. CL het nationale in eere te houden en alleen het echf, Hollaudsche lief te hebben dit blykt al thans int alles. Toen zy vernam, dat men Agar uit Parijs zou ontbieden, om gezamenlijk met juffvrouw de Groot, 's konings voormalige peusio- uaire, Le Passant van Coppée te geven, eu dat men ook trachten wilde een of ander goed Duitsch stuk ter eere der jonge koningin te doen opvoeren toen heeft prinses Emma op eenvoudige wijze haar verlangen tc kennen gegeven om toch voor alles Nederlandsche dramatische kunst te zien. Ik kom niet naar Holland, zoo moet de a. s. koningin zich ongeveer uitgedrukt hebben, om Duitsche of Pransche kuust, op voortreffelijke wijze vertolkt, te aanschouwen en toe tc juioheumaar ik hoop in myu nieuwe vaderland nationale dramatische kunst te zien. Vau daar dat het programma van beide gala voorstellingen geheel en al nationaal en Agar daarvan verdwenen is. In het 4e verslag van de geneeskundige inspekteurs van Nederlaud, betreffende de stelsels van afvoer vau vuil enz. wordt na outwikkcling van de motieven, die tot hun besluit leidden, de vraag, of - eu zoo ja, iu hoever Nageli's theorien op prnktisch- hygiëuisch terrein hare toepassing behooreu te vin den, beantwoord in dien zin, dat met betrekking tot dc noodzakelijkheid van bet reiuhoudeu van den bodem, van de lucht en van het water, vau de vroegere verslagen eu adviezen niets wordt terug genomen. Nageli's hoofdstelling, dat de infektie- stoffeu splijtzwammen zijn, heeft N. niet bewezen, evenmin als iemaud vodr hem. Wijdersde stel lingen van N. missen te zeer de kracht van het wetenschappelijk bewijs, om reeds als theoriën, door de wetenschap geijkt, de wereld in te gaan en te worden toegepast. Ook de morphologische en phy- siologische eenheid von alle splytzwammen is geens zins door N. bewezen. Het tegendeel veeleer is het geval. Het stuk zelf dient en verdient bestu deerd te wordeu door allen, die belang stallen in het zoo belangrijk vraagstuk. Aan een brief van een officier van het Neder landsche leger in Atjeh, ontleent de Midd. Ct. het volgende z/Dat Hobib Abdul Baohman eu nog een belang rijk hoofd zich onderworpen hebben, zal u reeds bekend zijn, evenals dot eerstgenoemde, omdat hij zoolang tegen ons gevochten heeft, een maandelyksch traktement geniet van 2500. Habib is een klein man met zwarte levendige oogeu, een grijzen baard en omstreeks 45 jaren oud, heeft een eerwaardig voorkomen en moet zeer bij de hand zijn hij is gekleed in priestergewaad met tulband, sp-eekt wut Fruusoh en Engelsoh, cn is dikwijls in Europa ge weest. Ofschoon deze beide heeren zioh onderwierpen, moet men niet gelooveu, dat de oorlog uit is. De XXII moekims zijn in lang nog niet ten onder en blijven voor het grootste deel zeer vijandig de XXVI moekims, daar is nog geen sprake van onderwerping; wy liggen er voor, doch ze houden,i zich stil, wat hun geraden is, anders kunnen ze eenige granaatkartetsen 12 o.M. naar het hoofd krij gen, die zoo wat in honderd stukken springen, plas de 200 loodea en houten kogels. yZeer belangrijk is het nieuw», waaraan het bestuur zigh echter weiuig laat gelegen liggen, daar het tot heden geen notitie neemt van de door den dokter en mij ingezonden rapporten, dat we namelijk op een afgelegen plekje, waar eenige boo men staan, bij de bentiug, zijdetpinnen hebben ge vonden, die witte (hoogst zeldzaam), en gele zijde spinnenhet boschje zat vol er van, en er zou bij verstandige behandeling veel uitgetrokken kunuen worden door overbrenging enz. Het net en de spin zien er uit als gewone groote spinnen het net is echter van zijde en levert in de zou een prachtig gezicht op. We hebben ook klosjes zijde gevonden, die langzaam en voorzichtig af te rollen waren. Overblijfselen van een huisje waren nog zichtbaar, zoodat blijkbaar hier de zijdeteelt werd uitgeoefend, 't Is ten minste bekend, dat de Atjehers zijde maken en uitvoerende Engelscben hebben er wel hun voordeel mee gedaan, maar wij bekommeren ons niet om dat beetje zijde." Iu een brief uit de Amstelstad in het Vadmaakt men de volgende, ook door anderen reeds dikwijls herhaalde opmerking, waarop nog wel eens weer de aandacht mag gevestigd worden. ffIn dezen tijd is er geen gebrek aan aspiranten voor de disponibele Elaatsen op kantoren, omdat de jongelieden uit de urgerklasse het tegenwoordig beneden zich achten, een haudwerk te lecren en liever een magere, droog- stoppeluchtige kantoorklerk worden, dan een flinke, gezonde handwerksman. Velen, in wier handen hamer en beitel beter zoüdenj passen, nemen de pen op eu schrijven voor een microscopisch salaris, totdat de dood hun oogen siuit want slechts enkelen is het beschoren, zelf patroon te worden. «Is liet daarom te verwonderen, dat men ook overal vaak de klacht hoort .uiten, dat bij de verschillende handwerken groot gebrek aan leerlin gen is 1" Uit het jaarverslag der Nederlandsche Koorver- eeniging blijkt, dat velen in den lande zich bereid hebben verklaard het hoofdbestuur in zyne pogingen tot verheffing eu veredeling vau den volkszang te steunen, maar dat de deelueming ter bereikiug van het goede doel toch grooter moet worden. Eerst dan zal het leveren van goede en zeer got dkoope muziek met Nederl. tekst mogelijk worden, wauwer alle volkszanggezelschappen van eenige be- leekenis zich by de Vereeniging aansluiten. Dan zal men ook niet meer hooreu, dut vele de Nederlandsche taal ongeschikt achten voor den zang, eu sommige directeuren stuiten op den onwil der zangers, waar zij de moedertaal bij het lied willen bezigen, dan zal ook de bydrage zoo laag gesteld kunnen wordeu, dat de by enkelen nog bestoaude bezwaren geheel worden opgelost. Hetgeed van sommige zaugvereeuigingen wordt meegedeeld, wettigt de verwachtiug, dat ons volk ook*op dat gebied vooruit will By het nazien van de rekening des penningmees ters iu de 30 Dec. 11. gehouden vergadering merkte men op, dat de inkomsten de uitgaven dit jaar, zonder eenige toelage, hadden gedekt, maar dat dit vooral aan sommige ruime giften voor ééns was te wijten en dus de toesuud niet geheel eu al gerust stellend is. Er werd bepaald, dat de partituren en de stemmen, elk per aflevering a 25 cent, beschikbaar zullen ziju voor leden en begunstigers der koorvereeniging en dat, wnuneer dit op den duur uoodig mocht blijken, ook enkele steramen afzonderlijk verkrijgbaar zulleu worden gesteld. In plaats van de heeren S. De Lange en prof. J, P. N. Land, die volgens rooster als hoofdbestuurders moesten aftreden, werdeii gekozen de heeren Daniël de Lange en J. B. Smalt. De heer J. A. Böhringer, herbenoemd als secretaris, Het zich die keus welgevallen. Het Januari-nummer van het tydschryft de Gids bevat een zeer op in er kei yk artikel van prof. J. T. Buys, waarin de geleerde schrijver den indruk schetst, dien de debatter., bij de behaudeling der staats- bcgrooiing dit jaar gevoerd, op hem hebben ge maakt. De pas aangenomen onderwijswet beheerschte die debatten voor etn goed deel, al kwam zij daarbij niet rechtstreeks ter sprake. De verbittering van de miuderhcid over de geleden nederlaag, het woelen van de nog onbevredigde hartstochten sprak duidelyk uit de woede, waarmede zy de rapporten geeselde, welke de minister van binnenlandsohe zaken kort te voreu naar aauleidiug van de kerkelijke adressen aan de Kroon had voorgelegd. De sclir. wil die rapporten hier niet in bescherming nemen, maar ook aan eene kritiek zou hij zich niet gaarne wagen; om ze billijk te beoordeeltn, i9 nauwkeurige keunis noodig van de bijzondere omstandigheded, waaronder de minister schreef, en die kennis bezitten vermoe delijk maar weinigen. Heeft de minister doelloos wrevel opgewekt, dan is de toon van zijne rapporten moeielijk te verdedigen; maar kwam het juist aau op de argumenten, welke hy bezigde, om den Staat te bewaren voor den chaos, die uit eeue gunstige beslissing op de adressen onvermijdelijk zou zyn voortgevloeid, dan is Nederland hem dank schuldig, dat hij van die argumenten niet heeft afgezien. Zulk een chaos niet te hebben voorzien of, wat nog erger is, ze moedwillig te hebben uitgelokt, blyft de vry wat zwaardere schuld, drukkende op hen, die deze groete manifestatie hebben uitgedacht, voorbereid en geleid. „Een van beiden tochof men gaf zich geen rekenschap van de mogelijke gevolgen zijner hande lingen wist niet dai men, met vuur spelende, zich voortbewoog langs een weg, welke onfeilbaar dood liep; en wat moeten wy dan denken van zulke politieke hoofdeu, blinde leidslieden van honderd duizenden Of men heeft alle gevolgen overwogen geweten dat bevrediging vau de uitgesproken wenschen op normale wyze tot de onmogelijkheden behoorde; geweten dat oatbindiug van de Kamer hier nimmer uitkomst geven kongeweten dus ook, dat men de rust en veiligheid van het land tot inzet maakte van zija spel, eu noem dan zelf het woord, waarmede gij die handeling wilt bestempeld hebbenmaar wyt het iu elk geval deu minister niet, dat hij een hard woord koos, want hoe zou hij een ander hebben kunnen kiezen? Een doel is zeker bereikt; de kerke lijke partijen hebben nooit beter dan bij deze ge legenheid den omvang van hare physieke macht in het licht gesteld, uiaar Laat ik er mogen bijvoegen ook nooit beter dan toen, of hare diepe armoede aan staatkundige leiders, of hare bij uitnemendheid gevaarlijke strekking." Hoe fel de aanvallen der kerkelijke partijen ook wareu, toch heeft het afwijzen daarvan deu minister weinig moeite gekost. Wan neer de heer Kappeyne in de jongste begrootings- debatteu eenige moeieljjke oogenblikken heeft beleefd, dan waren het oogenblikken, hem door zijne vrieaden bereid. Niet dat hy zich over die vrienden te be klagen hadhet tcgcudeel is waarnooit misschien is eeu minister in Nederland zoo krachtig door de meerderheid gesteund als deze, en ook nooit misschien heeft eeu hunner zooveel op dien steun vertrouwd, 't Heeft zelfs deu sehyo, alsof de minister nieuws gierig heeft willen zoeken naar de greozen van zijne macht. De proeve viel gelukkig uit: de heer Kap peyne bleef overal overwinnaar, al ontbrak het soms niet aan protesten eu al kon hy een enkele maal bij de Liraburgsche belasting-quaestie alleen door de hulp zijner tegenstanders de overwinning koopeu. Eu deze triomfen waren waarlyk niet de vrucht van concessiën en groote beloften, aan de vrienden ge daan. In den regel was de minister wel zoo wel willend jegens zyne tegenstanders als jegens de vrienden, die hem steunen moesten. Waar deze dit of dat bijzonder belang kwamen aandringen, was het antwoord niet zelden hooghartig of scherp, altijd categorisch en veelal geheel anders dan men mocht verinoedeu, dat den iuterpellant aangenaam zou zyn. Dit staat dan ook nu reeds vast, dat zoolang Kappeyne zijne plaats aan de ministeriëele tafel blijft innemen, de regeeriug niet in handen van de Tweede Kamer zal overgaan. EEN GOEDKOOP GENEESMIDDEL. Iedereen weet hoe moeielyk gewoonlijk verkoud heden, bronchitis en andere kwalen van dien aard te genezen zyn, van wege hunne hardnekkigheid en hoeveel aftreksels, stroopen rn audere geneesmiddelen men moet gebruiken, om die ziekten kwijt te raken: Daarenboven weet ecu ieder dat een verwaarloosde verkoudheid heel licht in eene bronchitis outaardt, ja zelfs soms iu longtering overgaan. De talrijke ondervindingen bewyeeu dat de zuivere NOORWKKGSCHE TEER, goed toebereid eeu bijna wonderdadige uitwerking heeft op de genezing van de genoemde ziekten. De Teer kan niet iu szbstantie gebruikt worden vanwege haar onaangenamen smaak en kleverige bes t a mld eek' n. Eeu pharmaceut te Parys, de heer Gnyot, is op het deuk beeld gekomen, die teer te omgeven met galatine, ter grootte van een gewone pil Niets is gegiakkalyker om iu te nemen. De galatine lost zich terstond op iu de maag; en de teer doet zyn werking. Twee of drie teercapsules genomen by het eten, brengen spoedig verlichting te weeg en zyn meestal voldoende om de hardnekkigste verkoudheid en bronchitis te genezen. Men ziet zelfs dat het gebruik de reeds eeuig- zins gevorderde tering geneest. In dat geval belet de teer de discompositie van de tuberkels, en met medewerking der natuur is de genezing dikwijls sneller dan men had durven hopen. Men kan dit reeds zoo populaire geneesmiddel niet genoeg annbe- velen, zoowel van wege zijue uitstekeude uitwerking

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 2