Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1879. I N? 2244. BUITENLAND. Woensdag 15 Januari. Staats-Almacht. Bullenlanilscli Overzicht. j De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. Besmettelijke Ziekten. a I De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.75, franco per post 2.— wenk het te maken. GOUDSCHE COURANT. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De BURGEMEESTER van Gouda, Gezien Art. 21 der Wet van 4 December 1872, tot voorziening tegen besmettelijke ziekten (Staalt- blad No. 134) Maakt bekend, dat gedurende de week van 5 Januari tot 12 Januari 1879 in deze gemeente 1 lijder aan MAZELEN is overleden. Gouda, den 14n Januari 1879. De Burgemeester voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. die te bestrijden ligt dus in goed onderwijs en als een gevolg daarvan in meerdere ontwik keling. Een boer, die weet hoe nuttig vele vogels zijn voor den landbouw, zal het uithalen der nest jes beletten, ook zonder strafbepalingen een ontwikkeld beschaafd meusch zal zich niet schul dig maken aan dierenmishandeling en ook zon- der de tusschenkomst van den staat zich voor stoombootmaatschappij door subsidiën te steu- bedriegerijen hetzij van winkeliers, hetzij van en de I effectenhandelaars vrijwaren. wet op de besmettelijke ziekten in het leven geroepen, zoo vraagt men haar tal van wetten, alsof wetten in staat zijn in één oi kromme recht en het verkeerde got Bij menigte worden tegenwoordig verzoek schriften ingediend, om dwangmaatregelen tegen het misbruik van sterke dranken te verzoeken. De staats-almacht wordt te hulp geroepen om aan een kwaad een einde te maken, of betten minste zoo mogelijk te beteugelen, dat meer en meer om zich grijpt en de beste krachten des volks wegneemt. Van tijd tot tijd hoort men klachten over dierenmishandeling en het slot dier ontboeze ming is al weder: Is de staat niet verplicht om zulke handelingen tegen te gaan? kunnen geen strafverordeningen aan dit kwaad een einde maken Bedriegerijen hebben op groote schaal plaats; welke levensmiddelen kan men ongestraft ge bruiken Wordt niet alles, wat voor den mensch een levensbehoefte is, vervalscht, verknoeid, ja vergiftigd Zorgt de staat voor den ijk der maten en gewichten, voor de quantiteit, het wordt hoog noodig dat hij zijn zorg wijdt aan de qualiteit van het gekochte en strenge straffen worden vastgesteld om aaa alle knoeierijen op dat gebied einde te maken. Moet geen toezicht gehouden worden op den verkoop van waardelooze effecten, op de vreemde loterijen, op de levensverzekeringmaatschappijen j en wat niet meer. Is de staat niet verplicht om te zorgen, dat deze en andere zaken ujet ten nadeele der goedgeloovige en goedvertrouwen de burgerjj geëxploiteerd worden Maar waar zou het einde zijn, wilde meu alles opsommen, waarbij de tusschenkomst van den staat gevraagd wordt? Na de actie reactiewilde men voor eenige jaren aan den staat alle toezicht ontnemen, thans zouden velen in een ander uiterste willén vervallen en den staat aansprakelijk stellen voor al het verkeerde dat plaats heeft. Nam de staat dat toezicht op zich, voldeed hij aan dat verlangen, spoedig zou blijken, dat men al even verkeerd zou doen, als toen men kunst tot regeeringszaak verklaarde. Is het mogelijk dat de staat het drankverbruik kan tegengaan. om het dierenmishandelen men niet eens kan bepalen Kunst is geen regeeringszaak, zeide Thor- becke en met die woorden duidde onze grootste staatsman aan, dat de staat zich niet de be langen der kunst behoeft aan te trekken, om dat de kunst best in staat is voor zichzelve te zorgen. Thorbecke wist dat het niet mogeljjk was de kunst onder reglementen en bepalingen te brengen, en dat toch is noodig als de regee- ring de regeling op zich neemt. Een volgende regeering heeft het beproefd een commissie van adviseurs is in het leven geroepen en reeds spoedig is de vroegere mi nister in het gelijk gesteldspoedig bleek met hoevele bezwaren bet staatstoezicht op kunst gebied te worstelen heeft, men zal weder tot het oude terugkeeren, en de kunst weder aan zichzelve overlaten. Even ongelukkig zijn de proeven afgeloopen, die genomen zjjn om de nijverheid te regle- menteeren. Meii heeft willen beschermen en de bescherming is juist het middel geweest om de takken van bestaan te doen kwijnen. Na de gilden de beschermende rechten, het eene al even verkeerd als het andereook op het gebied der nijverheid is de staatsalmacbt ver- derfeljjk geweestgelukkig heeft men hier te lande nog juist bij tijds het verkeerde ingezien, en de nijverheid de zoo noodige vrijheid her geven. Met het oog op verschillende proeven vroe ger genomen is het niet te verwonderen, dat velen niet ingenomen waren met uitbreiding van de macht van den staat en het was juist een der grieven tegen Thorbeckes bestuur, dat wat moet hij doen hij naar 2-1 wilde geven. Laat de gemeenten voor zich- wat door misbruik van sterken drank of door zei ven zorgen, waartoe dat toezicht, zoo 1 het bjj de behandeling der gemeentewet. De- van vele maatregelen. Op de actie is echter weer reactie gevolgd, al is het dan ook op ander gebied. Was men voor eenige jaren be vreesd voor den steeds toenemenden invloed van den staat; thans wil men dat de staat van zijn macht gebruikt maakt en des noods dwang gebruikt om het kwa Ie of verkeerde te keeren en iets goeds tot stand te brengen. Zoo heeft men een voorstel gehad om een g.11A.-A-.-TJ» J1--ÏJ1»— nen, zoo zijn de geneeskundige wetten De Jgence llavat bevat de volgende inededeeling; .De regeering zal een programma openbaar maken, 4 Zorgt de Staat dat allen voldoend onderwps kunnen ontvangen, dan behoeft hjj de onmo gelijke taak niet op zich te nemen om als zede nmeester op te treden. Hij kan dit, zoo noodig, aan het initiatief van particulieren overlaten. Maar, zegt men misschien van zekere zijde, als de Staat dan bij zoovele zaken het: claisser faire,moet in acht nemen, waarom hem dan het leeuwenaandeel op het gebied van het on derwijs toegekend, kan dan ook dit niet aan het initiatief van particulieren worden overge laten Waarom moeten daarvoor nieuwe be lastingen worden ingevoerd, waarom moet van staatswege het toezicht versterkt en de uitgaven vermeerderd worden; waarom niet liever alles overgelaten aan de belanghebbenden? Waarom in één woord, uitbreiding van het staatsgezag op het gebied van het onderwijs? Het antwoord hierop kan kort zijn. Is het niet overtuigend door jarenlange ondervinding gebleken, dat de krachten van particulieren en gemeenten te kort schieten om het onderwijs op een voldoende wijze in te richten en zijn juist door den onvoldoenden toestand van het onderwijs zoovelen nog niet in staat voor zich zelven te zorgen? Zorgt de staat voor voldoend onderwijs, dan neemt hij de oorzaak van veel verkeerds weg door de volksontwikkeling te be vorderen en vele eischen, die men thans doet, zullen van zelf vervallen, omdat ieder individu in staat zal zjjn de zorg op zich te nemen zon der den Staat daarmede lastig te vallen. Eerst wanneer ons onderwijs voldoende zal geregeld zijn, en het blijkt dan nog dat de tusschenkomst van den Staat noodig is om de individuen op den goeden weg te brengen en te houden, dan zal er sprake kunnen zijn om de tusschen komst van den staat uit te breiden, en dan zal dit met goed gevolg kunnen geschieden, omdat hij dan door een grooter aantal meer ontwikkelden krachtig zal gesteund worden. I In verschillende staten van Amerika heeft men beperkende wetten tegen het drankverbruik; wordt het daardoor verminderd Hoe wil men dierenmishandeling tegengaan, als men moest toelaten dat paarden worden afgejaagd en de jacht nog altijd een edel vermaak genoemd wordt? Alleen góed onderwijs voor ieder zon der onderscheid kan verbetering brengen, van strafwetten eu strafbepalingen is die niet te verwachten, evenmin als men de Katholieke priesters en de socialisten iu Duitschland door strafwetten kan dwingen om alles goed te keuren wat door den staat wordt verricht. 'Geweld en dwang hebben tot nu toe nog weinig goeds tot stand gebracht, mogen wij voor nieuwe proefnemingen bewaard bljjven! L. grieven regen inoroecaes uesvuur, uai, uijcl uy uue veler meening den staat te veel macht te voorkomen, als luidde mishandeling van dieren moet verstaan worden? De kwalen die men bestrijden wil, komen centralisatie was het wachtwoord ter bestrijding voort uit onkunde; het voornaamste middel om reactie gevolgd, al i men voor den steeds toenemenden invloed

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 1