Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. EN, ildarde :erk te er St, n.enz. evens- oedera n, van BOER, JS, ‘ES, BINNENLAND- BUITENLAND. N’ 2246. 1879. 2rij lasstj ARI Meierij, ssel), Uullenlandscli Overzicht. Zondag 19 Januari. -A- n. ;rken 11, GOUDSCHE COURANT uit het ring 60 Leiden. tl zonder /.gebruik dat de nieuwe grootririer, Khei de man uuar ia, om zich zoo ■au) te laten werpen. neten, sr der k (kwalen, tikkende oor lang en drup» |ls vocht i. Allen aanbe- men de ilprezen van alle lie. hg van ÏMAN ji: 1 na in en te trge- traat, van iloop en bevelen u in GOUDA, 18 Januari 1879. irnving van leerlingen alhier, zijn 62 nieuwe ingeschreven, zoodat nu het geheele getal «en 221 bedraagt. n van het station torwegmaatschappij 3100 gulden, de Staten-Generaal. Eemte Kamkr. zitting van 17 Januari 1879. In deze zittinz ia besloten een adres van rouw beklag aan Z. M. den koning te richten. De be handeling der staat «-begroot ing is aangevangen. De algemeene beschouwingen gaven aanleiding tot finan- ciëele opmerkingen aan de heeren Pielde, van Voort- huyzen en Pincoffs, waaruit bleek dat zij niet afkeerig zijn van eene redelijke verhooging der grondbelasting. De hoofdstukken II, III en IV werden, na discussie, met algemeene stemmen aangenomen. Heden voort zetting. Zooals reeds gemeld is, zullen eerstdaags HH. MM. de Koning en de Koningin zich voor een paar dagen naar Den Haag begeven. De Koning heeft uitdrukkelijk verklaard geenerlei openbare hulde te verlangen. Men zegt, dat tot na Paschen, 13 en 14 April, alle officieele feestelijkheden geschorst zyn. De SlaaUcourant meldt: Bij dagorder heeft de minister van marine aan de zeemacht kennis gegeven van Zijner Majesteits besluit, sredagteekend Arolsen 7 dezer, waarbij prins Hendrik der Nederlanden, als openlyk blijk zijner waardeering, benoemd is tot admi raal van de vloot en Hd. te machtigen tot het voeren van den maarschalkstaf van wijlen koning Willem II. Z. K. H. Prins Alexander wordt weldra uit Mar seille in de residentie terug verwacht, om de begrafenis van wijlen Z. K. H. Prins Henderik by te wonen. (F). Naar het Dagblad verneemt, zal Z. M. den Ko ning 24 Januari a. s. het stoffelijk overschot van Z. K. H. Prins Hendrik, ’t welk dien dag uit Luxem burg herwaarts zal worden gevoerd, tot aan de grenzen van ons land te gemoet reizen, om het vervolgens langs den Rhijnspoor tot Den Haag tc begeleiden. Vandaar zal het lijk van den beminden Vorst per Hollandschen spoorweg naar Delft worden overge bracht. Den volgenden dag, Zaterdag, zal de plech tige ter aarde bestelling in de Nieuwe Kerk te Delft plaats hebben. Bij de Kamers der Staten-Generaal is ingekomen de volgende koninklijke boodschap: Het Loo, 14 Januari 1879 Mijne Heeren! Het heeft den Almachtige behaagd Zijne Konink lijke Hoogheid Prins Hendrik der Nederlanden, Onzen beminden broeder, na eene kortstondige ziekte, op den I3den dezer tot zich te nemen. Met diepe droefheid geven Wy U kennis van den slag, die daardoor Ons en Ons huis heeft getroffen. Wy twijfelen niet, Mijne Heeren, aan uwe deel- m weinige dagen Verder verneemt men nog altijd allerlei berichten, omtrent veranderingen van ministerie. Het schijnt er niet toe te kunnen komen en me^ beweert dan ook, lin-pacha, er niet nakkelyk Het ministerieel programma is in de Fransche Kamers voorgelezen, maar de onzekerheid aangaande hetgeen thans in Frankryk zal gebeuren, is er niet door weggenomen. Men wist eigenlijk reeds van te voren wat deze verklaringen zonden inhouden en ook dat ze een groot gedeelte derirepublikeinsche partij niet zouden bevredigen. Het gaat er mede, als met de benoeming van een minister van oorlog. Voor een half jaar zou de keuze van den heer Greeley algemeen zijn toegejuicht. Thans vindt men die niet meer overeenkomstig den toestand. Eveneens is het met het ministerieel programma. Hel belooft veel meer dan men eenige weken geleden had durven hopen, maar na den uitslag der senaatsverkiezingen belooft het velen op verre na niet genoeg. Wat men nu wil is nog geheel iets anders en dat wel iets, waarin het ministerie kwalijk kan toestemmen. Alvorens het ministerie hun vertrouwen te schenken zouden velen de zekerheid willen hebben, dat alle verdachte ambtenaren wierden ontslagen. Men zou bijna wel verlangen, dat dit ontslag in het Journal official wierd bekend gemaakt, voordat het tot een stemming kwam over bet ministerieel programma. Wy behoeven niet te zeggen, dat geen ministerie zich aan zulke voorwaardeü kan onderwerpen, zonder aan zyne waardigheid te kort te doen. Men vraagt vertrouwen, maar koopt dit niet. Onder deze omstandigheden kan het geene ver wondering baren, dat byna alle bladen in afkeuren den zin zich over de ministerieele verklaring uitlaten. De Kamer ontving haar koel. De linkerzijde in den senaat was tevrSletr en juichte toe. Men evenwel, dat j de meerderheid, ook in de Kamer vóór Maandag tot bezinning zal komen en rekent, ondanks alle afkeuring in de pers, ook op eene meerderheid ten gunste van het kabinet. De benoeming van Martel tot voorzitter van den Senaat draagt in hooge mate de goedkeuring weg van het orgaan van Gambetta. Het noemt die een goed voorteeken voor de nieuwe staatkunde van den Senaat en zwaait den oud-Minister van Justitie van het Kabinet-Jules Simon warmen lof toe. „Van al de leden van dat den 16n Mei heengezonden Ministerie,” zegt het blad, //had Mar tel de eer het meest door de clerico-monarcnale factie te zyn gehaat en zoo men aan de vroegere minderheid een soort van revanche wilde geven voor den 16n Mei. dan had men geen betere keuze kunnen doen, om goed in het licht te stellen, dat de meerderheid van den Senaat in 1879 een stemmig is met die van de Kamer. Of de Re» publigue Frangaue met Martels benoeming zoo in genomen zou zijn, wanneer niet Jules Simon, Gambetta’s antipathie, als candidaat van het lin- kennidden met Martel naar het voorzitterschap had gedongen, is de vraag. In elk geval deze quaestie is naar genoegen der meerderheid opgelosl en dat is de hoofdzaak. De Duitsche Ryksdag zal in de eerste helft van Februari bijeengeroepen worden. De begrooting namelijk moet vóór 1 April zyn vastgesteld en bo vendien wenscht de Regeering nog het bandelsverdrag tusschen Duitschland en Oostenrijk bekrachtigd te zien. Vandaar vroegere byeenkomst dan gewoonlijk. Nog in den loop dezer week zullen de meeste hoofd stukken der' begrooting by den Bondsraad inkomen. Het wetsontwerp van Prins Bismarck tot beper king der vryheid van spreken in het Parlement wordt niet alleen in liberale, maar zelfs in conservatieve kringen streng afgekeurd, waardoor de hoop niet weinig worde versterkt, dat het nimmer tot wet zal worden verheven. Geene partij ook, onverschillig van welke richting, kan het in haar belang achten een zoodanige wet in het leven te roepen, daar zij in de hand van iedere Regeering een middel zou wezen om hare tegenstanders het zwijgen op te leggen en op die wijze tót nachteloosheid te doemen. Eene deputatie uit den hnqdel heeft zich tot den Oostenrijkschen minister van koophandel vervoegd, om bezwaren in te dienen over den tegenwoordigen Bij de laat’t gehouden inschrnving van leerlingen voor de Stcdclyke Muziekschool leerlingen i leerlingen in de verschillende I Bij de verpachting der buffel „Gouda” van den Ned. Rhijns was de heer A. Cornelis, vo# hoopt hoogwte inschrijver. VERGADERING van drn GEMEENTERAAD. Dinsdag den 21 Januari 1879, des namiddags ten 1 ure, ten einde te behandelen Voorstel tot wijziging der begrooting voor het Bestedelinghuis, dienst 1878. Voorstel tot vestiging der Tweede Burgerschool voor jongens in het gebouw der Burgeravondschool. Benoeming van een makelaar. Uit Stein schryfl men Het polderbestuur alhier heeft besloten eene brug over den Hollandschen IJssel te laten leggen hierdoor zal het ponlveec tusschen Stein en Haastrecht vervallen, maar daarentegen de gemeenschap zeer vergemakkelijkt worden, daar er tusschen Gouda en Oudewater, geene brug over de rivier gevonden wordt. Naar men verneemt, zou de generaal-majoor Van der Star, chef van den genenden straf, nadat de cre- diet-begrooting voor Oorlog door de Eerste Kamer zal zijn aangenomen, als Minister van Oorlog optreden. De directeur van bet kabinet des konings heeft voldaan aan den last van Z. M. om door middel van de Slaatecourant aan autoriteiten,, collegiën en particulieren, die aan Z. M. adressen van geluk- wensching en hulde hebben aangeboden ter gelegen heid van Hoogstdeszelfs verloving en echtverbintenis, Zijner Majesteits hartelijken dank te betuigen en daarbij de verzekering te voegen van Zijner Majesteit^ diep gevoelde erkentelijkheid voor de daarin ultg' drukte gevoelens. S’ De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Maand) 20n dezer, des namidddags ten twee ure. toestand. Door den ministerd te geantwoord, dat hij daarin spoedig hoopte te gemoet te komen, zoodat onderhandelingen scbyuen te worden gevoerd over eene voorloopige regeling tusschen Frankrijk en Oostenryk. Uit Konstantinopel wordt weder gemeld, dat het zeer gunstig staat met de onderhandelingen tusschen Rusland en Turkije. De Russiscbe regeering schijnt weer wat van hare eischen te hebben laten vallen. Men zal er zióh zedk in verheugen, wanneer deze onbepaalde mededeelingen omtrent, deu goeden gang van zaken eens worden geëindigd door het bericht, dat de overeenkomst nu is geklonken. Wij weten niet, hoe laiyj dit nu reeds als binl aanstaande is gemeld. Omtrent de begrafenis van prins Hendrik wordt uit Luxemburg het volgende gemeld De lijk plechtigheid te Luxemburg is bepaald op aanstaanden Woensdag, de begrafenis te Delft op Zaterdag daaraanvolgende. Op eerst genoemden dag zal de lijkstoet zich uit Walferdange door de stad naar het spoorwegstation begeven, waar het lijk tot Vrijdag in eene rouw kapel zal zijn tentoongesteld. Het ceremonieel zal in alles gelijk zyn aan dat bij de lykplechtigheid van prinses Amalia. Het lijk zal tot Delft worden begeleid door depn- tatiën uit de Regeering en de hoofdstad. Z. M. de Koning-Grootheg|og zal het tot de Ne- derlaudsche grenzen tegemoet komen. Het Gemeentebestuur te Trier, van welke stad de Prins eereburger was, heeft aan Jiet Gouvernement van Luxemburg officieel bericht gezonden, dat het zich bij de plechtigheid do ir eene deputatie zal doen vertegenwoordigen. ge*'Vjt a^e plaatsen worden door alle vereenigingen ’^orporatiën kransen ingezonden ter versiering ^fjKkkist. Van alle kanten komt men naar Wal- *É^1ange om den beminden Prins voor hel Jaatat te zien. Ingevolge de bevelen des Konings zal, wegens het overlijden van Z K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, gedurende vier weken de rouw worden aangenomen bij de militaire macht, en Wel door het dragen van een rouwband aan den linkerarm in alle tenuen en bij alle gelegenheden. De rouwband, ter breedte van 6 centimeter en voorzien van eene rosette,, zal gedragen worden ongeveer een decimeter onder den schouder. De rouw wordt gerekend te zijn in gegaan den 16en de?er. Betrckkeiijk beschikkingen van het Dep. van neming in deze Onze droefheid, Godes heilige bescherming. WILLEM.

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 1