.aarJr. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. W id-Arts GAVE, nrners, is voor- IITENLAND- BINNENLAND- 1879. 1 C. 16, iir ’IHSTG-, B. n». 14. I NATIONALE MILITIE. KENNISGEVING. BUITENLAND. N’ 2248. Vrijdag 24 Januari. -IIOXIG, IROCIIE I i liiiUenlaodscli Overzicht. weg, enz., koudheid, lingen •der middel als OEN ECHT fabriek-stempel fl. 2, fl. 1, en - leer Apotheker ouda. E to MAINZ. 13 Jan 1878. ma Ijjdt, heeft ONIj genomen eer verlicht. Poet-Directeur BISKMAN. enzenz., is GEREN over 1EKTEN en 'ANDEN en N BASIS. m 12—2 uur UTRECHT. enquête op de Bondsraad ingediend. Daarin het heffen van invoerrechten IS en HOLM, !e Zeul. welke door aan UIL Ge- igen algemeene spijavertcring, herstelling na hare gevolgen. Laroche groote zwakte, GOUDSCHE COURANT. L’S ff. en. Eeuwen. Hartog. Iden burg. vervaardigen van SVENSGROOTE ?TM. A» irnru BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda doen te weten, dat het register van inschrijving met de alphabetische naamlijst, van hen die in het afge- loopen jaar in deze gemeente voor de Militie ziju ingeschreven, van den 23n January 1879 tot en met den In February daaraanvolgende (de Zondag uit gezonderd) des voormiddags van 10 lot des naiftid- d.ags ten 1 ure, op de Secretarie der gemeente voor de belanghebbenden ter lezing zijn nedergelegd, 1 en dat tegen register en lijst bezwaar kan worden ingé bracht bij den Commissaris des Konings in deze provincie, door middel van een met de noodige be wijsstukken gestaafd verzoekschrift, op ongezegeld papier, onderteekend door herr, die het bezwaar inbrengt, welk verzoekschrift vóór of op den 3n February 1879 moet worden ingelèverd bij den Burgemeester dezer gemeente. Gouda, den 22a January 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. Tegen veler verwachting heeft, het Fransche minis terie toch de overwinning behaald, vooral ten ge volge van de verkhrt’hrg van den heer Dufaure, dat men voortaan, wat betreft de ambtenaren, strenger wezen zou, zonder daarom nog b'-wezen diensten uit het oog te verliezen. Dat deze verklaring velen nog te //gewrongen" voorkwam, bleek duidelyk genoeg uit het verder verloop der zitting bij de redevoe ringen der heeren Madier de Montjau en Floquet. De heer Gambetta echter sprak niet en dit reeds ko» als een teeken gelden, dat hij niet genegen was de erfenis van den heer Dufaure te aanvaarden. Te kwart over vyven werd de zitting geschorst en van die rust schijnt gebruik te zyu gemankt om eene schik king te treffen. In plaats van de eenvoudige orde van den dag werd voorgesteld, dat de Kamer aan- teekening houden zou van de verklaring van het minis terie -en vertrouwde, dat hare belofte krachtig zouden worden nugeleefd. Met deze orde van den dag ver- eeuigde zich het ministerie. De eenvoudige orde van den dag, voorgesitld door den heer Floquet, w»rd met 222 tegen 168 stemmen verworpen. (De Union réptiblkaine en de uiterste linkerzijde stemden voor.) Daarop werd de gemotiveerde orde van den dag, voorgiskld door den heer Jules Ferry, aange nomen met 228 tegen 121 stemmen. De rechterzijde stemde in het geheel niet en bij de tweede stemming hadden blijkbaar eenige leden die vóór het eerste voorstel stemden, de zaal verlaten. Voorloopig is dus het ministerie van den heer Dufaure gered, maar het zal nu daden moeten toonen, wil het qiet telkens weder in moeilijkheden komen. En de tijd zal moeten leeren, of de heer Dufaure wezenlijk bij machte zijn zal, om, overeenkomstig zijne verklaringen, zelfs aan deeischen der gematigden te voldoen. Schoon de teekening van het definitieve vrede*- tractaat tusschen Rusland en Turkije als aanstaande wordt aangekondigd, blijkt nog niet officieel, dat de gcheele overeenstemming tusschen beide partyen verkregen is. De industrkele crisis en de vele zwendel bankroeten oefenen nog grooten druk uit op Engelanas bevol king. De oorlog in Afghanistan wykt er voor in belangrykheid, doet zich althans minder in directe gevolgen gevoelen. Om den nood te lenigen, die ontstaan is door het springen der groote bank te Glasgow, heeft men het onzalige denkbeeld opge worpen om eene groote lotery te houden, uit welker opbrengst men-gedeeltelijk d* geleden verliezen zou herstellen* Tferqsht- laakt de Economist dat plan zeer scjierp. Altijd en vooral thans moet het streven der maatschappij er op gericht zijn om alle spel, alle verkrijging van geld tegen te gaan, dat niet voortvloeit uit arbeid, waarbij niet voortgebracht en dus de gemeenschap zelve biet gebaat is. Zulk een door den staat met zijne toestemming geijkt spel verslapt de werkkracht der hyvere klassen, en iedere loterij is een werkelijk kwtad. Het blad hoopt dan ook, dat het parlement zijne goedkeuring daaraan niet zal verleenen. De Eugelsche fiuancieele rampen moeten niet tot hetzelfidf euvel leiden, als de Fransche tentoonstelling helaas beeft gedaanhet op wekken van den lust tot spel bij de gausche natie, waardoor illusiën geschapen worden, die aftrekken van den arbeid, en de zede|ykheid in het algemeen groote schade lijdt. Uit Eugelsch Indië zyu weder vrij gunstige be richten ontvangen. Imraeri de stam der Achakzais heeft zijn onderwerping ai0gekoudigd, terwijl onder de troepen van Turkestan ten zoo groote mate van ontevredenheid heerscht, dat een geheel regiment uit Caboul is gedeserteerd. Daarentegen concentreeren de Mongolen zich opnieuw ia het district van Khost en bereiden de bergbewoner* een aanval tegen Tank voor, waarheen versterkingen zijn gezonden. Eergisteren werd in de Belgische Kamer de lang verwachte onderwyswet ing^liend en de telegraaf deelde ons reeds de grondlagen mede, waarop zij rust, welke ongeveer met onze wet overeenkomen; men w*et> dat de radicale^ nog verder wilden gaan, zonder vooruitzicht echter- vooreerst hun doel te bereiken; mén verwacht, dat in de Kamer over de hoofdpunten warme debattep zullen worden gevoerd. De Zwitsersche bevolking heeft den onderstand aan dm Gotthard-spoorwëg met 263,000 tegen 107,000 stemmen toegestaag. De mededêelingen door Poet vedaan, ten aanzien van de hoarding wn den Rijkskanselier met betrekking tot de voordracht op de verbetering der. tucht in den Rijksdag, hebben aan deze quaes tie zeer onverwacht een geheel andere wending gegeven dan deze zaak vroeger had genomen. Uit de ver klaring door den Rijkskanselier gedaan, „dat het hem onverschillig is of deze voordracht wordt aangenomen of verworpen," blykt voldoende, dat er nu wel geen sprake meer kan zijn dat daaruit een kabinetsquaestie zal worden gemaakt. Ten gevolge hiervan is nog ren andere wijziging in de zaak gebrachtbij een eventueele beraadsla ging over h t wetsontwerp zal dit een quaestie zijn van ondergeschikt belang. Men moet erkennen, dat de wending aan de zaak gegeven, inderdaad ver dient te worden toegejuicht, zoo drukt de Köln. Zeitung zich uit. In de Fossiscke Zeitung leest men dat zoowel de Rijkskanselier als de minister van landbouw, de heer Friedenthal, zich hebben verklaard ter gunste van het heffen van een matig invoerrecht op vee en granen. Het blad verzekert, dat het recht op granen, hetwelk de Rijkskanselier en de Minister wenschen te doen heffen, 50 penningen (30 cents naar onze munt) per centenaar is. Een dergelijk voorstel mag men dan ook stellig te geraoet zien in het rapport, hetwelk aan de taricf-commissie bij den Bondsraad zal worden ing^diend. Naar het blad fan goed ingelichte zijde verneemt,1 zijn de voorstanders der beschermende rechten op de producten der ijzer- en staalindustrie geneigd om dit plan in beginsel te ondersteunen, maar het bedrag lager te stellen, namelijk op de helft. Ook de partij der agrariërs zal zich verklaren ter gunste van een invoerrecht van 25 penningen per centenaar. De Magdeb. Ztg. deelt te dezen aanzien mede, dat deze hoofdambtenaar van Friedrichsruhe is terugge keerd naar de hoofdstad, overbrengende een uitgewerkt tarief voor landbouwproducten, hetwelk door den Rijkskanselier is goedgekeurd. Volgens gemeld blad zijn de invoerrechten op granen daarbij geraamd op 5 pCt. der gedeclareerde waarde. Het rapport der commissie van yzerindustrie is bij den wordt aangedrongen |p op de producten dier nijverheid. De commissie stelt voor, om te dezen aanzien terug te keeren tot den toestand, vóór 1873 bestaande. GOUDA, 23 Januari 1879. Door Z. M. is de heer A. L. Schmidt Jr. benoemd tot leeraar aan de Rijks HoogereBurgerschool alhier. Naar wij veniemm, is bij deze benoeming de be doeling der regiering, dat aan deö nieuwen leeraar zal worden opgedragen het onderwijs in de Hoog- cluitsehe en Eugelsche taal, terwijl de Directeur der school voor taan Aardrykskunde en Geschiedenis zal doceeren. Men verzoekt ons mede tq^deelen, dat de tegen heden avond aangekondigde vergadering van de Afdeeling Gouda en Omstreken van het Ned. Protestantenbond wegens verhindering van den spreker niet zal doorgaan. De tweede kamer heeft Dinsdag met algemeene stemmen aangenomen een adres van rouwbeklag aan Z. M. den koning Het adres zal Z. M. worden aangeboden door eene commissie, bestaande uit de leden der commissie van redactie, den voorzitter en de heeren van den Berch van Heemstede, van der Hoeven en Roëll. Dc kamer is daarop tot nader byeenrocp:ng gescheiden. Uit Luxemburg wordt gemeld dat Dinsdagavond ten half 8 ure de bepaalde lijkplechtigheid op het kasteel Walferdange plaats had, in tegenwoordigheid van een honderdtal genoodigden. Men schaarde zich in een balven cirkel iu de rouwzaal, voor den in gang van de rouwkapel. H. K. H. prinses Hen drik verscheen aan den arm van haren vader, prins Frederik Karei van Pruisen. De prinses was, even als de dames van haar gevolg, in zwaren rouw gekleed, en droeg een on doordringbaren sluier voor het gelaat. De prinses en haar vader plaatsten zich ter rechter-, hun gevolg ter linkerzijde van de baar. Onverwachts klonk zacht eeu stichtelijk gezang door de ruimte. Een onzichtbaar gemengd koor droeg zonder begeleiding psalm 90, vers 1 voor, de bekende muziek van Mendelssohn. De indruk was groot. Er was niemand onder de aanwezigen, die geen traan in de oogen voelde opwellen. De heer Neu- marker, evangelisch predikant, sprak hierop een gebed uit. Het koor zong een koraal, en toen daarop de prinses en haar vader op de voor hen bestemde zetels plaats hadden genomen sprak de heer Neu- inarker eene treffende rede uit. Op het „amen” van den pronker volgde een nieuw koraal, toen een een slotgebed, en ten laatste ruischte een motet van Rinck langs de wanden van het vorstelijk paleis. De prinsis, aan den arm van haren vader, keerde naar hare vertrekken terug, en de aanwezigen ver wijderden zich diep geroerd. Gisteren trok de lijkstoet, begeleid door een ontzag- gelyke volksmenigte van het kasteel Walferdange naar Luxemburg. „Gewone en buitengewone treinen hadden uit nlle oorden des lands de belangstellenden doen toestroomen. „Meer dan 70 zang- en muziekverenigingen waren aangekomen om plaats te nemen in den stoet. „E. n deputatie uit Luxemburgers te Parijs bracht een prachtigeu krans aan. „De lijkkist was letterlijk bedolven onder een berg van kransen. „Uit Metz namen aan de plechtigheid deel de militaire commandant generaal Schwerin en de voor zitter van het burgerlyk bestuur, de heer Rcitzcnstein, met verscheidene andere generaals. „België was vertegenwoordigd door den heer van Damme, gouverneur te Arlon en kolonel Ayou, com mandant van de Belg’sche provincie Luxemburg. „Al de straten waar de stoet passeerde, waren met rouwfloers behangen. Alle winkels waren gesloten; langs dé ramen hingen zwarte draperiëu, met wit omzoomd, af. „Aan de kruispunten van den weg waren rouw- trofeeën aangebracht met dezelfdekleuren versierd. „Het Paleis van den Prins was met zwarte dra- perién, omzoomd roet goud, behangen ea tegenover het Paleis was een Katafalk opgesteld, waarop eeu kroon was geplaatst en rondom welke tombe lyk- urnen, waaruit rook opsteeg.”

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 1