4 Vergadering van den Gemeenteraad. MARKTBERICHTEN. Burgerlijke Stand. De predikant Neumarken hield een plechtige toespraas. De diepgevoelde woorden vau den predikant persten menigeen die ze vermocht te hooren een traan af. Nog een koraal, en de treurige plech tigheid was voor zoover Wulferdange en Luxemburg betreft afgiloopeu. Duizenden en duizenden kwamen achteramvolgeus op om hunne hulde aan het stoffe lijk ovtrschot des Prinsen in de rouwkapel te bewijzen. Eere het volk, dat zoo aan zijn landvoogd gehecht isl Eere den Prins, die na zijn diep betreurden dood zulk een naatn van onkreukbaarheid en bur gerdeugd achterlaat De rouwtrciu met het stoffelijk overschot van Z. K. H. prins Hendrik, die Vrijdag namiddag onge veer 5 uur in Den Haag aankomt, zal aldaar langs het verbiudings-spoor naar het station vau den Hol- landschen spoorweg en van daar naar Delft worden gebracht. De Lvxemb. Zeitung meldt, dat Z. M. de Koning- Groothertog, dié op H. K. H. prinses Hendrik de genegenheid heeft overgtbracht, die hij voor zijn vorstelyken broeder koesterde, het kasteel te Wul ferdange ter beschikking der Prinses heeft gesteld, zoolang haar dit welgevallig mocht zijn. Mei^ verneemt dat door den oppfreeremoniemeester bezwaren worden gpopperd tegen de vele aanzoeken om kransen neer te leggen öp de lijkkist van Prins Hendrik, en dut waarschijulijk, juist om het groot aantal verzoeken van dien aard, daaraan geen algemeen gevolg zal kunnen worden gegeveu. Aan een artikel van het Luxemb. Wochenll., out- leeneu wij het volgeude „Was de persoonlijkheid van den overledene voor de Luxemburgers hoogst sympathiek, er was dan ook redeu voor. Zij wisteu toch, wat hij als Vorst voor hun vaderland gewerkt heeft. Aan hem, Prins- Stedehouder, zijn wij naast God het behoud van onze onafhankelijkheid verschuldigd. Twee malen, iu 1867 eu daarop nogmaals in het tijdvak 187071, trad PrinsHendrik op met het volle gewicht van zijnen persooulijken en familie-invloed. Toeu iu den Fransch- üuitschen oorlog - vreemde troepen de grenzen des lauds naderen, sprak de prius de geruststellende woordeu „Mjjn woord is voor de mogendhedeu een waarborg voor de strikte neutraliteit des lands. Als de kanonnen over de grenzen mochten trekken, zul- leu zij hunnen weg eerst over mij ruoeteu nemeu." „Deze borgtocht en deze énergie van deu Vorst red den het land. Wat legers niet vermochten, vermocht het Vorstelijk woord, dat weerklank vond in de hoofdsteden van Europa. Prins Hendrik redde het land van de gruwelen van den oorlog eu handhaaf de ongeschonden 's lands zelfstandigheid. Den dank voor 1867 eu 1871 bracht het land, zooveel het vermocht, bij het sterven van Prinses Amalia, bij het 25-jarig regeerfeest nu drie jaren geleden, en het zal den dierbaren overledene ecuwig daukbaar xijn. „Een edele trek in het karakter van Prins Hendrik was het vasthouden aan de verdragen, aan het eens gegeven woord. Zijne fiere mannelijke ziel kon zich niet verlagen tot het denkbeeld van verdra^sbreuk, en wie hem van de Europesche gebeurtenissen hoorde spreken, kreeg de overtuiging, dat zulk een Vorst de diplomatieke zetten niet begrijpt, dat zij in strijd wareu met geheel zijn wezen. „Prins Hendrik had het sieraad kunnen zijn van een troon; hij had een grooter land gelukkig kun nen maken; maar hij was te vreden met zijn streven om dit kleine Luxemburg gelukkig te maken eu dit doel heeft hg volkomen bereikt, 28 jaren wijdde hy fcal zijne zorgen en bemoeiingen aan ons land eu, ofschoon een kou9titutionecle vorst meer regeert dan bestuurt, blijft het gelukkige Luxemburg nogtans eeu bewijs, dat ook een konstiiutioueele vorst nog oneindig veel goeds kan werken. „Prins Hendrik is dood, maar eeuwig zal hij in de harten zijner dankbare Luxemburgers blijven leven! „God bescherme ons dierbaar vaderland!" De weigering aan de zee-offiicieren ten deel gevallen, om een kraus op het graf van prins Hendrik te mogen leggen, maakt een treurigeu iudruk, blijkens onderstaaud schrijven uit Willemsoord, waaruit eeu rechtmatige verwondering en teleurstelling spreekt: Verschillende zeeofficieren hadden den wensch te kennen gegeven, om op gepaste wijze, geheel in officieel, hun hulde te brengen aan den dierbaren afgestorven vlootvoogd. Dientengevolge liet de oudste hoofd-officier der mariue in de directie Willemsoord eene iuteekeulijst circuleeren, die in een oogenblik als bezaaid was met handteekeningen. Tengevolge van de groote sympathie, die er onder de officieren bleek te bestaan, en daar het zich liet aanzien dat er veel geld ingezameld zou kunnen worden, kwam men op het denkbeeld een krans op liet graf van 1 den overledene te leggen, welker waarde evenredig kon zijn aan den rang van den Vorst. Aan den opperceremoniemeester werd het plan vau de officieren van 's Konings vloot kenbaar gemaakt en wat men nooit had kunnen denken, er kwam een weigereud antwoord. Is er iets grieveuder voor een korp9 uit te deuken? (N. v. d. D.) De Vrije Gemeente te Amsterdam is met den heer G. B. Salm in nader overleg getreden over den bouw van een lokaal voor godsdienstoefening en onderwijs. Geen der ingeleverde plannen is goedgekeurd. De Vereeuiging „het Nederlandsch Tooneel" heeft vqor 't speelseizoen 1879-1880 engagementen gesloten met de jufvrouwen Touia Poolman eu J. J. C. Sablairolles, leerlingen der Tooneelschool. Tot Sep tember e. k. blijven deze jongedames het onderwys aan de school volgen. Wil men eens weten, hoeveel er van 1867 tot 1878 alleen iu Nederland aan sterken drank verkwi8i is De accijns bedroeg iu dien lijd meer dan 200 millioeu guldens! Minstens 300 millioen guldens heeft dus de natie, iu twaalf jaren, aan jenever uitgegeven!! Het Hoofdbestuur van de Vereeniging van leera ren aan iuriehtingen voor middelbaar onderwijs zal eeu adres richten tot de Tweede Kamer der Staten- Generaal, inhoudende bezwaren tegen de ingediende wetsvoordracht tot aauvulling dtr wet op het mid delbaar onderwgs. Te Grave is men op het spoor gekomen van uitge breide oplichterijen, in de laatste dagen door twee personen afkomstig uit Tiel, gepleegd. Voorgevende putbazen te zijn bij het sloopen van het fort Coehoorn aan de overzijde van de Maas en aldaar kostgangers te houden, hadden zij, op vertoota van een patent, bij verschillende neringdoenden goudeu en zilveren voorwerpen, wollen dekens, manufacturen, kruide nierswaren, sterke drauken, enz. in aanzienlijke hoe veelheid op crediet gekocht. Het bleek echter weldra dat van hun beweren geen woord waar was. Het is gelukt beide personen, eeu te Grave en een te Tiel, gevangen te nen en. Aan een verslag van de tentoonstelling van schaat sen, dezer dagen door de ijsclub te Zaandijk gehou den, outleeneu wij het volgende: Jluim 50 paar schaatsen werden door de jury van booordeeliug gekeurd, en dat wel door elk der juryleden in het bijzonder.- Als men daarbij in aanmerking neemt, dat deze jury uit drie van de bekwaamste rijders vun de streek bestaatdat deze heeren zich gedurende drie dagen enkel met de beproeving onledig hielden en ten slotte, zonder elkanders oordeel te kennen, bij de indiening van huu rapport éénstemmig bleken te zijn in hun oordeel aan welke schaatsen de hoofd prijzen moetten toegekend worden, dan zal wel de waarde van zulk eene bekrooning boven allen twijfel verheven zijn. De schaatsen-verzameling is net gerangschikt in een vertrek van het lokaal „de Zwaan" en biedt groote afwisseling, vooral ook omdat daarbij een paar groote verzamelingen Araerikaausche schaatsen, o. a. vau de firma Perry, zijn tentoongesteld. De echte Hollandsche schaatsenrijder haalt evenwel deu neus op voor zulk vreerad spul, dat met schroeven bevestigd wordt en van voren zoo stomp toeloopt, dat men tegen een kleine schots aaurijdt zonder, als door de glooiing van de Hollandsche vooruitgestoken ijzers geschiedt, er overheen te worden gevoerd. Het is dan ook zeer opmerkelijk, dat juist de eenvoudigste 'soort van den gewonen Hollandschen vorm, door de firma G. J. Leeuwenberg, te Delft ingezonden, bekroond is met de gouden medaille eu volgens deze bekrooning„het doeltreffendst in het gebruik en uitmuuteude in beaerking" is. Bij de jury stond iu de beoordeeling de practi- 8cbe bruikbaarheid op den voorgrond, voor de Hol landsche wijze van schaatsenrijden, welke bestaat in het met vasten gang sierlijk rijden, het buitenover- zwaaien of „fleuren", in tegenoverstelling van de Friessóhe wijze, die in het snel voorwaarts jagen bestaat, waartoe dan ook de Friesche schaats eeu smailen schenkel heeft, die zoo geslepen is, dat de voet zooveel mogelijk in een rechte lijn vooruit schiqt. Hier was dus de vraag eeu schaats, die goed en gemakkelijk loopt, het buitenoverzwaaien zonder lichaamsgevaar mogelijk maakt en goed vastgebonden kan wordeu zonder den bloedsomloop in den voet te benadeelen. De tweede bekrooning of zilveren medaille, door den heer A. Korver, te Yinkeveen, verworven, staat eigenlijk wat deugd en schaatsvorin betreft volko men met de eerste gelijkalleen de goede montuur der eerste bepaalde de meerderheid. De wijze waarop eeu schaats wordt aangebonden is natuurlijk vau veel invloed. De Delftsche schaat9 nu heeft riemen met een goed bevestigd bielleer, waaraan gemak kelijke ringen zijn om de riemen door te steken. De Vinkeveensche soort had eenvoudig een lis van koord voor hielbevestigiug. De bronzen medaille verwierf de firma Bakker, te Amsterdam, met een paar keurige schaatsen van Friesch model nu t gegroefde schenkels en een zeer practiscliu wijze van bevestiging. Deze schaatsen- soort is eenigermate op de Hollandsche wijze geslepen. Het Ned. Bijbelgenootschap wenscht een uitgaaf van het Nieuwe Testament met gelijkluidende plaatsen te doen drukken. Bij stemming door de afdeeiiugen is pr. J. I. Doedea tot revisor gekozen. Er moeteii nu nog twee revisoreu gekozen worden. In den nacht van Zondag op Maandag hebben twee personen beproefd den nachtwacht P., nan het station Zeveuaur, te overvallen, ten einde op hun gemak te kunnen rooven. De dieven werden echter op de vlucht gejaagd, waaraan de hond van P. een werkzaam deel win, daar hij eeu der dieven zoo toegetakeld heeft, dat zulks geroakkelyk tot hunne ontdekking heeft kunneu leiden. Beiden zijn reeds van vroeger by de politie bekend. Als een bewijs van het nut, dat kleine vogels, inzonderheid de gewonehuisrausch, voor tuin- en land bouw hebben, haalde de sterrekundige E. J. Lowe in den Times het volgende feit aan Vijf-eu-dertig jaren geleden nam iemand naar Au stralië de zaden van een aantal Europeesche vruchten en groenten mee, om die daarginds te kweeken. Zij aarden er; doch jaarlijks werdeu vrucht eu blad door insecten vernield totdat de gewone huismusch uit Europa werd geacclimatiseerd. Sedert eet ineu in Au stralië appelen eu bloemkool als te onzent. Een moderne pijnbank. In zekere dessa der residentie Samarang, heeft een loerah, naar men verzekert het volgende middel aangewend om een zijner onderhoorigen, die hem f 10 ontstolen hnd, tot bekeutenis te brengen. Met de minst mogelijke kleederen ann 't lijf, bond hij den vermeenden dief *8 avonds ora 7 ure aan een pisangsiruik, op een plek, waar het wemelde van muskieten, welke diertjes den man zoodanig beten, dat hij het 's avonds om 10 uren niet meer kou uithoudenhalfgek van de jeukte, verklaarde de man het geld gestolen te hebben en liever straf te ondergaan, dan langer blootgesteld te ziju aan de venijnige plugerijen der muskieten. Zondagavond werd weder eeu poging tot zd/moord aangewend iu het huis vau arrest te ||Kkidel- burg door een preventief cellulair gevangene. Het streng toezicht, dut er wordt gvhouden, heeft den toeleg doen mislukken. Dit is de vierde pjgiug tot zelfmoord, die in den korten tijd, dat te Mid delburg de cellen in gebruik zijn, wordt aangewend; eenmaal had zulk een poging een doodelijke afloop. Men schrijft de zelfmoorden toe aan het sombere der cellen, waarin het daglicht niet kan doordriugen. De gevangene geraakt dnur<mor in een ie droefgee stige stemming. Hij vindt (Lu in het touw net der krib eer. geschikte strop en aan de wurm waterbuis boven zijn hoofd gelegenheid om de strop te bevestigen. Naar aanleiding vau eene gedachten wisseling, die oul&ngs iu de Pall Mall Qazetle werd gevoerd over de schaarsohte van moestuinen iu Engeland, vinden wij thans de volgende prijsopgaven van groenten: In eene der Londeusche voorsteden moet ineu voor raap of winterpeen eeu stuiver het stuk betalen; voor groote knollen, per stuk, even 'zooveel; voor kleine, of lange knollen, per stuk, 21/a centvoor savooie-kool, per stuk, 10 oent; voor aardappelen, per Eng. maat, inhoudende veertien stuks ongeveer, 20 cent. Dezer dagen werd gemeld, dat onder Zwollerkerspel op deu rijksveldwachter Scheper geschoten was. Nader vernemen wij omtreut dit geval het volgende: Scheper had zich begeven ten huize van den land bouwer Knippenberg, in de buurtschap Hoog Zutpheu, om diens 22-jarigen zoou Mannes, dien hij eenigeu tijd geleden wegens jach to vertreding had geoallaugeerd, te dagvaarden. Bij M. Knippenberg bevonden zich toen drie boerenknechten uit die buurt. Nadat Scheper zich slechts enkele schreden had verwijderd, werd er achter hem een geweerschot gelost, zoodat hem de hagelkorrels langs de ooren vlogen. De justitie uit Zwolle heeft Mannes Knippenberg de drie boerenknechten en anderen in verhoor geno men. Volgens de gehoorde personen zou er niet op den jachtopziener Scheper, maar in de lucht gesohoten zijn. De justitie verlrok des avonds weder naar Zwolle, Mannes Knippenberg en de drie boereknech- ten voorloopig in vrijheid latende. NR. Cl.) Het gerechtshof te 's Gravenhage deed gisteren middag uitspraak iu dc jl. Donderdag behandelde zaak van C. C. v. d. B., gewezen secretaris-ontvanger der geineentéu Krabbendijke eu liilland. Met vrij spraak van eeu gedeelte van het hem ten laste gelegde, heeft het Hof den bescb. schuldig verklaard aau het verduistereu of aan zijne bestemming onttrekken van gelden die hein uithoofde van zyu post wareu iu hau- deu gesteld eu veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf en iu twee geldboeten, eene van 73 en eene vau 132. Eene Engelsche dame, die dezer dagen gestorven is, miss Lisetta Kist, heeft bij uitersteu wil eeu fonds gesticht, uit de inkomsten waarvan zand moet gestrooid wordeu op steile en glibberige straten iu Londen. Men kan miss Kist den roem niet ontzeggen, dat zij een practischeu blik had. Mocht ook hier eene miss Kist gevonden worden! zegt de N. R. Ct. Jl. Zondagavond had in de buurtschap Muggen beet, gem. Steenwgkerwold, het navolgend ougeluk plaats. Een meisje en twee jongens, tU9schen de 18 en 25 jaar, voornemens «ijnde den avond bij eeu kennis, p. m. 10 minuten van daar, door te b*en- geu, gingen er op schaatsen heen met het ongelukkig gevolg dat twee hunner door het gs zakten en het meisje, H. W. Huisman, dienstbaar bij zekeren P. Eker, verdronk. Nog dienzeifden avond heeft mee het lyk opgehaald. De ongelukkige is 19 jaar oud. De bekeude Araerikaanschc wedlooper Weston be gon Zaterdag uit Louden eeu nieuwen raarsch. Hij heeft aangenomeu binnen deu tijd van 1000 achter eenvolgende uren langs Engelsche straatwegen eeu afstand van 2000 Engelsche mijlen te voet af te leggen, en tevens aau 50 steden in zijuen weg eene voordracht te houden. Brengt hg dit stuk er goed af, dan wint bij eene weddingschap vau 500 p. st. Den eersten dag hoopte hij Folkestone te bereiken een ftfetand van circi 20 uren gaans. De jury, door de afdeeling Rotterdam van het „Nederlandsch Tooneel verbond" indertijd benoemd ter bcoordeeliug van de toon eels t ukken, ingezonden op de prijsvraag, uil geschreven door genoemde afdeeling, heeft besloten drie stukken voor te dragen ter eervolle vermelding. Daar echter één van de drie, ofschoon uit Interkuudig oogpunt verdienstelijk ter opvoering minder geschikt schijnt, wenscht de jury net voor dit stuk bij eervolle vermelding te laten. De beide andere worden voor eene opvoering geschikt geoor deeld, en daarom stelt de jury voor den prijs van 500 te splitseu en aan elk 250 toe te kennen. Het bestuur der afdeeling roept, tei^ gevolge van deze beslissing van de jury, deu schryver op van het blijspel, iugezondeu onder het motto Tfiorbecke enz eu van het tooneelspcl, ingezonden onder het motto: Simplex est sigiüuni veri. Het verlangt zich met die schrijvers te verstaan hoe, ha dit besluit van de jury, zul worden gehandeld ten opzichte van de opvoering en de na dc opvoering uit te reiken tweed helft der uitgeloofde som. Als dc schryver vau het Laatste der twee genoemde stukkeu heeft zich opgegeven de heer G. J. Kolff te 's Gravenhage. Het bericht in de Standaarddat een oorlogsmatroos in hit hospitaal te Nicuwediep zou bezweken ziju als ge.volg vau eene straf van 75 slagen, die hij aau boord van liet wachtschip had oudergaan, is, naar van versohilieude kanten uit den Helder wordt gemeld, onwaar. De waarheid is, dat, volgens eene otficieele mededeeling van dr. llellema, directeur van liet hospitaal, de matroos ,3de klasse Corneiiasen eene straf had ondergaan, hein door den Krijgsraad wegeus desertie opgelegd, en eenige ureu later, omdat hy voorgaf aan buikpijn lijdende te zijn, naar het hospitaal vervoerd werd. Daar bleek, dat zijne onge steldheid schromelijke overdrijving was, zoo niet geheel eeu voorwendsel. Het was dan ook zelfs onnoodig hem eeuig geneesmiddel toe te dienen, en na weinige dagen heeft hij op eigen verzoek, gezond eu wel het hospitaal verlaten. Een ongehoorde gebeflrtenis heeft, volgens le Républicttin de Conatantine te Bal ra plaats gehad. Een Mozabitisch koopman Salah ben Amor ge naamd, trouwde iu tweede huwelyk eeu Arabische trouw. Daar dit aau zijn geloofsgenooten niet beviel, kwamen ze op zekeren dag in zijn winkel eu maakten de inventaris van de aanwezige goederen op. Daarna stopten zij hem een doek in den mond en voerden hem naar een door hen bewoond huis mede. Nadat zij hem ann handen en voeten kettingen bevestigd hadden, eischten zy, dat hij nfs'and van zyne goe deren zou doenzelfs dreigden zij hem met den dood. Na acht dogen van onbeschrijflijk lijden, daar de ellendelingen hem o. a. eiken morgen met stokslagen overlaadden, werd zijn verblijfplaats door de politie ontdekt, die door zijn vrouw vau de ver dwijning van haar echtgenoot in kennis, gesteld was. Iu het Nelerlaud8che gasthuis voor behoeftige en minvermogende ooglijders te Utrecht ontvingen iu het afgeloopen jaar 2229 personen oogheelkundige hulp; er werden 20,852 adviezen gegeven; 441 per sonen zijn iu het gesticht zelf opgenomen en ver pleegd (tegen een matig vergoeding, pl. m. 60 c. daag9) en 346 groote operatiëu werden er verricht. In Lombardstreet te Londen had deze week het volgende vermakelijke voorval plaats. Een troepje boeren en boeriuueu waren naar de hoofdstad gekomen om een wissel op de London and C'ountij Bank, in genoemde straat gelegen, in te wisselen. Voor de Bank gekomen, gingen zij nog eens even de zaak bespreken en deden dit op zulk een luid ruchtige wijze, dat hun geschreeuw de aandacht van eenige voorbijgangers trok. Zelfs bleven er menschen staan en, gelijk dit in den regel het geval is ga pende nieuwsgierigen lokken anderen, zoodat eindelijk het verkeer gestremd was. Ware dit nu hierbij gebleven, eenige politieagenten zouden voldoeude geweest zijn out baan te breken; doch daar klinken op eens stemmen, dat de boeren en boerinnen bij de Bank te vergeefs om geld ge komen waren en deze haar betalingen geslaakt had. Nauwelijks was dit gerucht onder de menigte verspreid, of er ontstond een vreeselijk gedrang cn de politie, niet bij machte om den kleinen opstand te bedwingen, zag zich genoodzaakt troepen te doen aanrukken. De Bink was, zooals men begrijpt, niet failliet en alles bleek een storm in een glas water geweest te zijn. Naar aanleiding van deze geruchten heeft de Bauk het niet overbodig geoordeeld, aan het publiek mede te deelen, dat zij over 1878 een dividend van 18 pCt. heeft uitgedeeld eu van die dienst op het jaar 1879 een zuivere winst van 210.000 heeft over geschreven. Het reservefonds blijft onveranderd 9.000.000. De gezagvoerder van het stoomschip Wiltonvan Colombo naar Londen, te Suez aangekomen, rap porteert, dat toen hij den 4deu Jan. iu de Koode Zee met stormachtig weder het eiland Mushejjerah passeerde, een noodsein gewaar werd, waarop hij zoo dicht mogelijk bij het e'laud stoomde en de opperstuurman met vier matrozen in de sloep der waarts zond. Na eene afwezigheid van drie uren keerde dé boot,, terug meL 13 schipbreukelingen, be hoord hebbende tot eene groote dhow (iulandsch vaartuig), welke van Aden naar Hodeidha bestemd was. Een man werd op een rif achtergelaten, de wijl hy niet in het water wilde springen ora in de sloep opgenomen te worden. Twee personen, die zich mede op hetzelfde rif bevonden, werden dooir naar de sloep te zwemmen gered. Nog 17 personen der bemanning waren op een stuk van het wrak weg- gedreveu, naar welke men vruchteloos zocht, slechts voud men een hunner lijken drijven. Deuzelfden dag ontmoette men het Nederl. oor logschip Curasao, waarop 12 der schipbreukelingen aan boord gezet werden om te Aden aau land ge bracht te worden. Tevens gaf men bericht van den persoon, die op het rif was achtergebleven, waarop de Curasao, naar die plante koers zette ora te traqü- ten dien schipbreukeling te redden. Twee of drie teerkapsules genomen bij het eten brengen spoedig verlichtiug te weeg en zijn meestal voldoende om de hardnekkigste verkoudheid en bron chitis te genezen. Meu ziet zelfs dat het gebruik de reeds eenigszins gevorderde tering geneest. In dat geval belet de decompositie van de tubefkels, eu met medewerking der natuur is de genezing dikwijls sneller dan men had durven hopen. Men kan dit reeds zoo populaire geneesmiddel niet genoeg aanbevelen, zoowel vanwege zijne uit stekende uitwerking als ora zijn goedkoopen prijs. Iedere flacon toch der teerkapsules bevat 60 kap- sules. De gehecle behandeling kost dus slechts zes a acht oeuteu per dag eu ontslaat vau het gebruik van afkooksels, p&tes eu siropen. Om zeker te ziju dat men de echte kapsules heeft moet men op de driekleurige kaudteekening vau den heer Guyot op het etiquette letten. In de meeste apotheken zijn de kapsules te verkrijgen. DINSDAG 21 Januari. Tegenwoordig de heeren van B« rgen IJzendodm voorzitter, Remy, Prince, Kist, Luijtm, Kranenburg, Noothoven van Goor, Oudyk, Snel, Muller, van Straften, Post Brwt, Suntsora en traver. De Voorzitter deelt roede dat de heer van Iterson heeft kennis gegeven verhinderd te zijn de vergadering bij te wonen. Dc notulen der vorige vergadering worden geleien en ge- arresteerd. De Voorzitter deelt roede dat overleden is de Stads Vroed vrouw, A. Rost wed. van Gent, alsmede de heer W. tan Bemmel, gepensioneerd Gemeente-BouwmeesterNotificatie. Nog wordt medegedeeld dat B. en W. uit naam van den raad eu der ingezetenen zich gewend hebben met eeu rouwadrrs tot Z. M. dm Kouing eu H K. H Prinses Hendrik by gelegenheid van het overlijden van Z K. H. Prins Hendrik Notif. en W. hebbm op het vernemen dat het garnizoen alhier zoude vermiuderiu, zich gewend tot zijne Excellentie den heer Minister van Oorlog, gewezen op de vroegere toezegging tot uitbreiding en verzocht tot geene vermindering over te gaan; hierop is tot hiden nog geen antwoord ontvangen; Notif. B. eu VV. lubben de boeken en kas van den Gemeente ontvanger nagezien, de boeken waren in orde en het bcnoodigde geld in kas; NoClf. De Voorzitter deilt mede' dat door heeren Gedeputeerde Staten is goedgekeurd de verhuring eener bergplaats aan de Vischinarkt aan M. S Cats en de verordening, regelende het getal der openbare scholen en de vakken, waarin onderwys zal gegeven worden Notif. B. en W. hebben uit naam van den raad en der ingezetenen een adres van gelukwensching gezonden aan Z. M. den Koniug, ter gelegenheid van 11. D. huwelyk; algemeene goedkeuring. Ingekomen i»; «.ene missive van heeren Regenten van het Wees- en iElt-mix-st-nu rshuis, inzendende eeue soppletoire begrooting our 1871*; ter visie. eene missive van het Israëlitisch Armbestuur, van gelyke strekking; mede ter visie. eene missive vnn den heer dr. A. Romeijn, kennis gevende dat hij de betrekking vau lsten Stadsgeneesheer heeft a&n- vaardtfotjf een adrc6 van den heer dr. J. W. Kroon, te den Bilt, verzoe kende als stadsgeneeskuudige te warden benoemd; ter visie. twee adressen van mej ie Knoopvan Wier6t en Kohl- bru/gcbruBuld, verzoeken als btads-Vroedvrouw te worden aangesteld; ter visie. eene missive van de hetreo Oudijk, Samsom, Straver, de Rotle, Loijleu tn Kranenburg, aanbevelende om bij de mogelyke aanbestedingeo vau gemeente-werken eene commissie van toe zicht op de publieke werken in het leven te roepen, wordt na korte duscussie gesteld in handen van B. en W. een voorstel vm B. en W. in overleg met den Inspectenr op het middelbaar ouderwijs, tot benoeming van den heer W. B. Thooleu te Kampen, tot leersar in het hand- en rechtlijnig teekenenter visie eu benoeming in eene volgende vergadering. een voorstel van H en NV. tot regeling van het getal en de jaarwedden van hit onderwijzend personeel aan de tweede burgirschool voor jongens, alsmede de instructie voor die schoolter visie. een rapport van B en NV. op het verzoek van den heer G. Toornvliet, tot afstand van grond aan de Crabethstraat ter visie. een rapport van H. en NV. op het voorstel van dr. A. Luijten, om alle gemeente-werken te doen aanbesteden, B. en W. zijn van oordeel dat nieuwe werken, materialen, het onderhoud der kaaimuren wel voor aanbesteding vatbaar zijn, doch meenen het gewone onderhoud in eig.-n beheer te moeten behouden, daar zulks minder goed zonde bewerkt wordeu en door het opzicht te kostbaar zoude worden; ter visie. een voorstel van B en W. naar aanleiding eener tot hen gerichte missive der h.cren de Vries Robbé en A. Kaptijn, tot wyzigjng in de voorwaarden tot aanlig eener waterleiding; na korte discussie ter visie. een adres vau R. VV. Scholten, berichtende dat hij 33 jaren als straatmaker is werkzaam geweest en alsnu, om in zyne beboette te voorzien, een jaarlyks pensioen verzoekende; wordt gesteld in handen van B. en W. ter fine van bericht en raad. Aan de orde is: een voorstel tot wijziging der begrooting voor het Bestcdelinghnis, dienst 1878; dit wordt algemeen goedgekeurd. Voorstel tot vestiging der tweede burgerschool voor jongens in het gebouw der burgeravondschool, wordt mede algemeen goedgekeurd. Na eenige discusssie wordt tot Makelaar benoemd de heer F. Th. Lnfeber, met 10 stemmen. De Voorzitter beantwoordt deu heer Snel op zijne in de vorige vergadering gedane vraag of by B. eu W het voor nemen bestaat ora een voorstel aan den raad in te dienen tof het vanwege de gemecute oprichten van een gymnasium, of tot het uitbreiden der hoogere burgerschool, dat bij B en W. vooralsnog g<eo plan beslaat, ora de krachten van de gemeente niet te hoog te belasten, maar dat U en W. altoos bij de hooge Regeering blijven aandringen op eene snbsidie of uitbreiding der Rijks hoogere burgerschool. Na machtiging ora aau de genomen besluiten uitvoering te geven, zonder resuaiptie eindigt de vergadering. Gouda, 23 Jauuari 1879. Door de stremming der vaart was de omzet vau geen beteekenis. De veeraurkt met goeden aanvoer vooral eer9te kwaliteit wordt tot enorme hooge prijzen verkocht vette varkeus van 21 a 25 cents per half kilo, magere varkens vlug verkocht. Aangevoerd 7 partijen kaas, prijzen van f 22. a 27.- Bottr f 1.20 a f 1.45. GFBOREN 20 Jan. Johannes, ouders J H van Let en C. Wiestir. Johannes, ouders J A. C. Retiring? en A. P. Reinierse. 21. Johnnna, ouders J. C. van der Kleyn en J. Gibbon. Maria Franc ma Elizabeth, ouders 8. J. Prinsen- berg cn M. van Vliet. 22. Johannes, ouders P. J. Jansen en C. Louwerier. OVERLEDEN; 20 Jnn. A. Sjouke, 4 ro. 21. VV. Jong- koen, 12 w. M. vnn Rijst, hvr. van J. B. Tygerman, 66 j. P. J. Steen winkel, 5 j. 9 ui. 22. S. H. Polak wed M. H. Lewyt, 74 j. [23. J. F. Jndenbcrken, 33 j. NV. vnn Ëyk, 2 m. GEHUNVU; 22 Jau. R. van dt Weger en E. J. van S»rk

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 2