ïl® STOF, 14. ;qué Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1879. N° 2251. BUITENLAND. nsch KOOP BINNENLAND- Vrijdag 31 Januari. gen.” Buitenlandscli Overzicht. shheid lNDAG, ?l 1 i -i' x,-ja-,-r i--—■■■■ r KMAN. GOUDSCHE COURANT. Bïstuu», IER, Secretaris gbroek, ver een fleechje :cechheid en Djor de den ijver der i borgtocht, OOR. ion het Bu- MTHWH rogist. ven. og. jurg. PAKHUIS, de nog een n de vaart, bjj B. M ekende wer- andoeningen it verkrijg- an W. H. ions a fl. 2. centvoor- paule waar- stempel ge- GOUDA, 30 Januari 1879. Dinsdagavond had «ene algemccne vergadering its-Albume, rats et de irijvend. Dit gheden der 3 i zeer aange- i aanbevolen n, ziekelijke toedarmoede na. hoest. it verlichting en en hevig Het Fransche ministerie is begonnen gevolg te geven aan den drang der openbare meening en aan den wenk der kamer, door verandering te maken jn het personeel der ambtenaren. De heer Duval is als prefect der Seine vervangen door den repu blikein Hérold. De besluiten betreffende het depar tement van financiën zijn Zaterdag geteekend en zouden spoedig doqr andere, voornamelijk van justitie en oorlog worden gevolgd. Plotseling komt nu het bericht, dal Mac Mahon zich weder eeus laat gelden en dat waarschijnlijk een ernstige crisis voor de deur staat. Het blijkt dat de Maarschalk-president wel de besluiten heeft willen teekenen, betreffende de veran deringen in de magistratuur, maar niet die aangaande de groote oom mandementen. Niettegenstaande alle pogingen, om hem tot andere gedachten Xe brengen, heeft hij verklaard, liever zijn ontslag te nemen. Daarop zijn samenkomsten gehouden met den pre sident van de Kamer en de invloedrykste leden van de meerderheid. Deze hebben verklaard, dat zij het ontslag van den President niet verlangden, maar het zouden aannemen, wanneer het er toe kwam. De zaak zal nu allereerst in de Kamer komen, en het is te hopen, dat de president dan nog wijkeu zal voor het duidelijk uitgedrukt gevoelen der meerderheid. Inmiddels is bij de Kamer het beloofde ontwerp ingekomen, waardoor het mogelijk worden zal gratie te verleeuen aan de personen, die wegens den opstand der communisten bij verstek waren veroordeeld. Hierbij is nu door Louis Blanc (in de Kamer) en Victor Hugo (in den Senaat) het bedenkelijke voorstel ge daan, om algeheele amnestie te verleenen. In Engeland wordt de zitting van bet parlement, die binnen drie weken zal geopend worden door een actief politiek leven voorbereid. Overal leest men van meetings en maaltijden, waar regeerinesmannen en oppositie om strijd hunne meeningen verkondigen over binnen- en buitenlandsche politiek, oven den werknood, over Afghanistan, over Turkije, Cyprus en wat al niet meer, dat thans de aandacht trekt op het wereldtooneel en waarin Engeland geroepen is zijn invloedrijk woord mede te spreken. Veel nieuwe argumenten leest men niet: de voorstanders van Beaconfields regeering meenen, dat er niet beter voor Eiigelands belang kan worden gezorgd, dan door de stuurlui, die thans aan het roer staan, terwijl de oppositie van oordeel is, dat de regeering bestaat uit een troep samenzweerders, die in het duister allerlei booze plannen uitbroeden tot vernietiging van de welvaart en bet geluk der onderdanen van koningin Victoria. Geen van beide partijen spaart haren tegen standers de meest krachtige qualification. Omtrent den oorlog in Afghanistan verneemt men, dat de Emir nog steeds op de hulp der Russen rekent. Daaraan toch schrijft men in Indië zijne aarzelende houding toe. Men gelooft meer en meer, dat hij nooit voornemens was om afstand te doen van het gezag, zoodat Yakoeb-Khan 'slechts m schijn zou hebben geregeerd. De Emir was, naar men gelooft, ie Balkh, altijd nog hopende, dat hij door Rusland zou worden gesteund. Inmiddels heeft Yakoeb-khan de Ghilzai nog meer van den Emir vervreemd, dan zy reeds waren. Er waren hoofden van dezen stam naar Djellalabad gegaan, om met de Engelschen te spreken. Van hunne afwezigheid heeft Yakoeb-khan gebruik gemaakt, om een hunner forten te bezetten. Dit heeft onder dezen stam groote verbolgenheid gewekt en de Engelschen doen daarmede natuurlijk hun voordeel. Zoolang echter de tocht naar Kaboel nog niet kan beginnen, knn nog niet blijken, welk gebruik van deze verdeeldheid wordt gemaakt. De grootste moeilijkheid voor Engeland is hier nu niet de eigenlijk gezegde militaire opemtiën. Maar zij moeten pogen den Emir te overwinnen, zonder zijn geheele gezag te ondejst boven te werpen. Zij- wenschen niet Afghanistan te veroveren en te behouden, maar een onafhankelijk, rustig Afghaansch ryk naast zich te zien. Hos zij dit buitengewoon moeilijk 'vraagstuk zullen oplossen, moet de tijd plaats van de afdeeling Gouda en Omstreken, van F'jlksonderwijs onder presidium van Mr. J. For- tuijn Droogleever. Uit het Verslag bleek dat het kinderfeest goed was geslaagd en dat het Bestuur reeds, overeenkomstig een vroeger besluit, voor de opleiding zorgt van een paar jongelieden. Uit de rekening van den penningmeester bleek dat de finan- tieele toestand gunstig was. Tot leden van ’t bestuur werden gekozen de hh. J. M. Noothoven van Goor en H. J. Wennekes, in plaats van de aftredende en niet herkiesbare Leden G. B. Lalleman en Dr. H. IJssel de Schepper; herkozen werd de Heer J. J. Grootendorst. Óp voorstel van den Heer Wennekes werd besloten dat de Bestuursleden voortaan voor zes in plaats van voor drie jaren zouden worden benoemd, dat telken jare een lid zou aftreden en nitt herkiesbaar zijn, met uitzondering van den voorzitter, den penningmeester en den secretaris, die, even als tot nu toe, terstond herkozen zou den kunnen worden. Vervolgens had nog eene discussie plaats: lo. over de belooning van getrouw schoolbezoek. Men wilde dit uitbreideu ook tot de burgerscholen waar volgens gedane mededeelingen het schoolverzuim soms zeer groot moet zijn, sedert de schoolcommis sie op die scholen geene prijzen meer uitdeelt. Het Bestuur zou in een volgende vergadering hierop terug komen 2o. naar aanleiding van het artikel van den Heer Bouman in de laatste aflevering van den Bode, over het onderwijs in handenarbeid in Denemarken en Zweden. Algemeen werd erkend dat invoering van dien arbeid hier te lande een schoone taak zoude zyn, die geheel tot het gebied dezer vereeniging behoorde. In een volgende vergade ring zal dit onderwerp breedvoeriger worden behandeld. Ten slotte werd nog geconstateerd dat uit deze Afdeeling geene enkele stem was opgegaan, om te betoogen dat na de aanneming der Wet op ‘t Lager Ouderwijs, deze Vereeniging overbodig is geworden, zoo als dit in sommige andefe afdeeliugen geschiedde. Integendeel, het arbeidsveld werd nog zoo ruim geacht, dat eer over overvloed dan over gebrek aan arbeid kon worden geklaagd. Nadat de instemming met dit betoog was gebleken, eindigde de vergadering. Naar wij vernemen wordt de commies bij de pos teryen L. C. von Sternbach met 1 Febr. naar Arnhem overgeplaatst. Dinsdag jk had de aangeköndigde wedstrijd op schaatsen te Reeuwijk plaats, van wege de Ijsclub aldaar. In afwijking van de gewone wijze van hardrijden was alhier bepaald dat paartjes, d. i. man en vrouw, zouden rijden op. streek en die het eerst aan het stek waren, zouden winners zijn. Op de breêvaart, nabij de Reeuwyksche brug, welke voor deze gelegenheid bijzonder goed was ingericht, verzamelden zich tal van toeschouwers, p. m. 4000 menschen, zoowel uit deze gemeente als elders. 18 rijders en ryderessen melden zich aan, om naar de prijzen te dingen. De prijzen, welke bestonden in een sigarenstandaard met goud beslag voo-den len winner en eene flacon 'met goiW voor de le winster, werden behaald door G. Both en D. Palsgraaf, beiden van Berkenwoude. De premiën, Welke bestonden in een sigarenstauda^rd met zilver beslag voor den 2en winner en eene flacon m. zilver voor de 2e winster werden behaald door Kwin- kelcnberg en C. Kwinkeleuberg; beiden van Reeuwijk. Alles liep in volmaakte orde af. Te Bodegraven brak gisterenmorgen omstreeks 6 uur een* hevige brand uit by den landbouwer W. van D. Eene aanzienlijke hoeveelheid 'hooi, de stal ling met vier koeien en een gedeelte van het woon huis werden eene prooi der vlammen, gunstige richting van den wind en brandweer is het dorp voor'verdere onheilen bewaard gebleven. Een en ander was tegen brandschade ver-' zekerd. De uitslag der verkiezing te Amersfoort voor een lid der Tweede Kamer der §taten-Generaal, is, dat herkozen werd de hier van Asch van Wijk mét 1298 stemmen. De heer van der Houven van Oordt verkreeg 393 stemmen. keren. Tot dusver is er niet veel, wat dienaan gaande eenige aanduiding geeft. Uit de Duitsche hoofdstad komt het zeer belangrijke bericht, dat het Pruisisote Ministerie zich verklaard heeft tegen het tabaksmonopolie en voor de belasting van de tabak bij gewichtdaarmee vervalt de ver wezenlijking van het lievelingsdenkbeeld van Bis marck, want wanneer de Pruisische Bondsraadge- volmachtlgden tegen het monopolie stemmen, kan er zelfs van een geringf meerderheid geen sprake zijn. De Duitsche bladen deden mede, dat het besluit van den Pruisisdhen Ministerraad genomen is met meerderheid van een stem, en wel nadat de minister van financiën Hobrecht verklaard had van deze zaak een portefeuilk-quaestie te maken. Wij herinneren, dat ook de commissie van onderzoek zich verklaarde tegen het monopolie. Wij hebben nu het zonderlinge verso&ynsel, dat de Pruisische Ministerraad zich verklaart tegen het stokpaardje van zijn president, die bet ongeluk heeft zich te houden voor een specialiteit in economische zaken. De Nation liberale Corrvep. zegt, dat het genomen besluit den ministerraad tot hoogeeer verstrekt- Ge meld college beeft in deze aangelegenheid geloond, dat het aan den rijpelijk overwogen raad der des kundigen grooter gewicht hecht, dan aan de persoon lijke opvatting eener quaestie van dezen of genen, al geldt het ook een ziedbwijze, waarvoor de Rijks- kanselier een groote mate wan sympathie betoont. Het besluit, door het Pruisische ministerie genomen, moet wyders tot groote voldoening strekken aan den heer von Benningsen en. |an de nationaal-liberale fractie, zooals die in den torigen Rijksdag verte genwoordigd was. Immers, de heer von Benuigsen heeft namens die fractie, vóór ieder ander, de zucht tot invoering van hét motfi^oiie op de tabak in klemmende en bezadigde taal bestreden. Aan de nationaal-liberaleu komt de eer toe, dat Duitschland is bewaard gebleven voor een groot onheil. Ware het monopolie op de tabak ingevoerd, dan zou een der uitgebreidste en schoonste takken van nijverheid des rijks te gronde zijn gericht, om den wille eener te lichtvaardig opgevatte meening, dat daardoor groote sommen in de schatkist zouden vloeien. Het thans ver kregen resultaat weegt ruimschoots op tegen de voor- deelen welke verkregen zouden zyn dqorhet optreden van een enkelen liberalen staatsman in het tegenwoord. kabi net, dat uit zoo heterogene elementen is saamgesteld. Het laatstgenoemde orgaan eindigt zijn beschou- gen over deze aangelegenheid met deze woorden: het besluit, door het Pruisische kabinet genomen, mag het groote feit van den dag worden genoemd. De protectionisten schijnen reeds hun beste dagen te hebben gehad, en het is juist door hun over drijving, dat zij terrein verliezenzoo heeft inzon derheid het voorgestelde invoerrecht op vee en graan velen de oogen geopend; in Beieren en Wurtemburg wil men van zulk een belasting niet weten. De Vereeniging voor den Vrijhandel, die het vorige jaar 235 leden telde, heeft na het beruchte schryven van den Rijkskanselier dd. 15 Dec. 740 Jeden gekregen. Volgena>de laatste berichten zóu de overeenkomst tusscheiy'Turkije en Rusland zóóver gevorderd zijn, datjbepaald was, dat Rusland het Turksche grond-» gebied zal ontruimen vijf en dertig dagen na de onderteekening van het, definitieve vredesverdrag. Veel beteekent dat bericht zeker nog niet, de werkelijke onderteekening van dit verdrag zou ztker met meer blijdschap begroet worden, maar toch is het alweer een stap nader tot een oplossing,'die door allen met verlangen wordt tegemoet gezien. De Sultan van Turkije is ongesteld. Uit Griekenland komen weer ernstige klachten over de vertraging die de grensregeling ondervindt. TerwijljQmen nog slechts wachtte op een bericht, waar .en wanneer de commissie vergaderen zou, komt plotseling de tyding, dat de Porte nog volstrekt geen besluit genomen heeft, omtrent die bijeenkomst, die dus voorloopig nog niet zal gehouden worden.

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 1