ïooheelukïïwsT" BINNENLAND. Laatste Berichten. geen sterfgevallen meer voorgekomen. De besmettelijke plaatsen zijn volkomeu afgesloten. De ziekte neemt, dauk zij de strenge koude, merkbaar af. Het gerucht, dat zy zich ook te Odessa zou vertoond hebben, wordt stellig tegengesproken. Duitschland en Oostenrijk gaan steeds voort met het nemm van maatregelen, om de uitbreiding der epidemie te voorkomen. Eenigszius zonderling staat, tegenover de wijze voorzorgen dier beide landen, het jmrzet van Italië, tegen de belemmering, die de halWel met Rusland daardoor oudeniudt. De Italiësprekende over de samenstelling der partyen in het Italiaansch Parlement, wijst op de groote verdeeldheid, welke onder haar bestaat. Het is, zegt het blad, alsof men in Italië een uitzon dering wil maken op dep overal elders erkenden regel, dat geen degelijk parlementair stelsel mogelijk is zonder eeue krachtige samenstelling der partijen. Om zich hiervan een denkbtild te maken, behoeft men slechts een vluchtig oog te slaan op de verschil lende fractiëu, waaruit de Kamer der Afgevaardigden befctaat. Men vindt er in de uiterste linkerzijde de verschillende groepen onder Bertaöi, Cairoli, èTicotern, Crfspi, Abignenti-Sorrentino en Depretis; in het liu- kercentrura de groep-Mordiniin bet rechiercentrum de groep-Sella; aan de uiterste rechterzijde de groep Di Masino, thans nog eerst in hare wording; en tusschen al die groepen, als een vliegend korps, de Toscannsche dissidenten. En wij zijn niet zeker, zegt de Italië, bij dit vluchtig overzicht niet nog eenige kleiuefe fractiëu vergeten te hebben. Er bestaat hier eene betïeurenswaardige staatkundige verwarring waaruit men zoo spoedig mogelijk mott trachten te geraken door een nievjwe krachtige organisatie, waarbij de staatslieden zich niet laten leiden door persoonlijke of plaatselijke, maar door algemeeu erkende belangen. Wij hebben reeds meer uan eens een datutn moeten opgeven, waarop men meende, dat de Bulgaarsche notabelen zouden bijeenkomen, en moeten thans weder een telegram, uit Tirnova aan de Times gericht, op- ne'mêti, waarin bericht wordt, dat die lang verwachte vergadering onbepaald is uitgesteld. Evenals bij alle berichten uit het oosten raden wij hkr ook voor zichtigheid aan in het geloof slaan aan de telegram men. De correspondenten zullen zelveu ook wel niet altijd wijs kunnen wordeu uit het net van intriges, dat de uitvoering ïvan het Berliju3che tractuat aldaar omgeeft. Ook in Oost-Rumelië gaau de zaken niet naar wensch. De Europeesche commissie vordert niet met het vaststellen der staatkundige levensvoorwaarden voor die provincie door den tegenstand der Russi sche afgevaardigden, en de zaakgelastigde van Oosten rijk heeft dat feit rondweg in eene motie gefor muleerd, die met algemeene stemmen, behalve die van de Rassen en de Duitschrrs, werd aangenomen. Hier wederom, evenals in de Rhodope-coinmissie, is eene aandoenlijke overeenstemming te bemerkeu tus schen Rusland en de regeering van prins Bismarck, die de uitvoering vau het iu zijne hoofdstad gesloten tractaat niet van genoeg gewicht ^chijut te achten, om er ziju oostelyken buurman voor te grieven. GOUDA, 1 Februari 1879. Dezer dagen werd alhier eeqe vergadering gehou den door het bestuur der kiesvereeniging Burgerplicht, waarin ook de besturen van de andere tot het kies district behoorende kiesvereenigingeu waren uitge- noodigd, beuevens belangstellende kiezers uit Zwarn- merdam, Aarlanderveen, Alfen eu andere onderkies districten, teneinde de wenschelijkheid te bespreken, om eene centrale kiesvereeniging op te richten; waartoe dan ook in beginsel werd besloten. Nog in deze maand zal eene nadere samenkomst plaats hebben, waarin het ontworpen reglement zul behan deld en een bestunr benoemd worden. i Woensdag 5 Februari e. k. heeft eene vergadering plaats der Debating-club De heer S. van Milligen zal daarin als spreker optreden en wel over het volgende onderwerp: Iets over de Muziek vau het verleden en van dezen Tijd. A. De Muziek der oude volken en die der Middeleeuwen. B. De Opera. Wagner's: //Ring des Nibeluugen." Dinsdag 11 Februari zal als spreker in het hier gevestigd Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen optreden de beer J. van Loenen Martinet nit Zwolle. Mej. M. S. Buy tér alhier is gisteren benoemd tot hulponderwijzers aan de openbare Jongejuffrou- wenschool te Utrecht. Gisteren had op de Bleekertingel alhier de aan gekondigde Wedstrijd op schaatsen pluals van wegc de IJsclub ,Gouda". Een buitengewoon groot aantal belangstellenden woonde dit feest bij, dat opgeluisterd werd door de muziek der jagers uit de Residentie. Dj^nk zij de loffelyke maatregelen van het Bestuur liep alles in de beste orde af, waartoe ook politie en /militairen het huutie deden. De uitslag was als volgt? De prijs van 75 werd behaald door A. van den Berg te Benthuizen. De eerste premie van 35 door W. van den Heu vel te Zuid Broek. De tweede premie van 15 door A. Oskam te Bergambacht. Het gml |Aiededingers bedroeg 48. Na afloop der hardrijderij trok men naar //Ons Genoegen", waar de prijsuitdeeling plaats had. De president der IJsclub, de heer G. C. H. Prince hield een toepasselijke toespraak, waarop de winner van den prijs, A. van den Berg, een woord van erkentelijkheid betuigde voor de wijze, waarop men hier was ontvangen. VERGADERING van dun GEMEENTERAAD. Dinsdag den 4 Februari 1879, des namiddags ten 1 ure, ten einde te behandelen: Een voorstel tot wijziging der begrootiug voor het Wees- en iElemoescniershuis, dieust 1878. Idem der begrootiug vau het Israëlitisch Armbestuur dienst 1878. Een voorstel tot wijziging der gemeentfcbegrootiug, dienst 1878. De voorstellen betrekkelijk de regeling van het on derwijs aan de op te richten Tweede Burgerschool voor Jongens. Een voorstel betrekkelijk de uitgifte van bouwter rein by de Crabethstraat. De vooratellen tot het brengen van wijzigingen in sommige artikelen der voorwaarden voor de con cessie tot aauleg en exploitatie eencr waterleiding alhier. Te benoemen Eenen Stads-Geneeshcer. Eenen Leeraar in hjet hand- en rechtlijnig tee- keuen aan de Burgeravondschool. Bij alle regimeuten infanterie zullen 500 miliciens der lichting van 1878 tot 30 September a. s. onder de wapenen moeten verblijven. De overige manschappen dier lichting zullen tegen 1° Mei a. s. met groot verlof vertrekken. Er is eene circulaire verspreid om bijdragen le vragen voor een gedenkteeken op het graf van Aart Admiraal. De oproeping gaat uit van de heerenG. van Gorkom en H. de Veer, AmsterdamJ. de Vries, Haarlem S. C. van Doesburgh, LeidenA. G. van Hamel en C. van Nieveldt, Rotterdambenevens de heeren L. Akkerhuijs JEz.dr. 0. J. van Ketwich, S. E. van Nooten, G. H. van Scherpenzecl eu D. Teijiuck, allen te Schoonhoven. De modellen der drie opgeroepen inzenders op de prijsvraag voor de monumentale fonteiuen te Soestdijk, uitgevoerd op 1/10 van de ware grootte, ziju thans opgeleverd en" staan in een der zalen van het Museum vpn der Hoop, te Amsterdam. Naar het blykt beeft de ontwerper van //Res Dubia" (Stracké) de iuge* zonden teekefiing niet geheel gevolgd. Het voetstuk van de fontein is gewijzigd en de mannen-figuren, die op de teekening den voet zetten op een dolfijn, hebben thans een paar kronkelende slangen aan de voeten. Ook het ontwerp /,Constantia" is een weinig gewijzigd. De minister van financiën heeft zijne memorie van antwoord op het voorloo'pig verslag over het ontwerp betrekkelijk de herziqjiing der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigcudommeu aan de tweede kamer ingezonden. Hij handhaaft het ontwerp als noodig om de bestaande onbillijkheden weg te nemen. Eerst nadat bepaald zal zijn het gezamenlijk bedrag der werkelijk belastbare opbrengst van alle eigen dommen, kan eene beslissing worden genomen omtrent belasting- en peroen tpge-oijfer. Met wijziging van het oorspronkelijk ontwerp wordt dan ook nu voorgesteld, dat het belasting-cijfer in verband met de uitkomsten der herziening op nieuw bij de wet zal worden vafetgeateld en omgeslagen over het gezamenlijk bedrag der belastbare opbrengst. Dus zoowel om de onbillijkheden bij de heffing der grondbelasting weg te nemen als met het oog op eene mogelyke verhooging dier belasting, ^is deze herziening noodzakelijk. Hetzij de plaatè die de grondbelasting in het zamenstel onzer belasting in tieme, ongewijzigd blijve, hetzij ze verandert, in beide gevallen is deze herziening aan de orde. Daar mede zal geruimen tijd verloopen. Omdat zij te gelijk onvermijdelijk is en niets prejudicieert, komt het raadzaam voor, aan haar allereerst de hand te slaan. Mocht de wetgevende macht zich genoodzaakt vinden de grondbelasting te verhoogen, dan zou de op te leggen nieuwe last, uit het oogpunt van recht en billijkheid, dubbel drukken, indien zij zich daarbij had te richten naar de tegenwoordige door het ka daster aangewezen belastbare opbrengst. Iu eene bij deze memorie gevoegde nota van wij ziging zijn overigens verschillende wijzigingen aau- gebracht in de artikelen van het ontwerp, doch zonder de hoofdbeginselen daarvan aan te tasten. Gisterennacht werd door drie dieven inbraak ge pleegd in het kantoor der oliehandelaars Boer 8c Timtners aan de Meermanssiraat te Rotterdam. Zy hadden zich door het verbreken van eene ruit aan de voorzijde een toegang gemaakt, doch moesten hun plan opgeven, daar een bovenbewoner, door 't geraas dat zij maakten wakker geworden, het voor hen on veilig maakte. Zij kozen het hazenpad. De politie doet onderzoek. Bij de vermelding van den uitslag der "verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in het district Leeuwar den maakt de Amst. Ct. de volgende opmerking: //Zoo hebben dan de kiezers iu Leeuwarden aan de militaire specialiteit de Roo van Alderwerelt een militante specialiteit op godsdienstig gebied als op volger gegeven. Zouden de Friezen jaloersch zijn geweest van de West-Friezen der Zaan eu aan hun predikant-staatsman een pendant hebben willen geven? Intusschen moet Nederland op die wijze weL een treurige toekomst te gercoet gaan. Het krijgswezen eischt, volgens algemeen gevoelen, dringend voor ziening; de Tweede Kamer heeft behoefte aan voor lichting te dien aanzien, en de kiezers zenden predikanten, die lust hebben om den frac aux orties te werpen en aan de polititk te doen, naar het Binnenhof." Men meldt uit Schiedam: Onder de ijsvermaken alhier behoort ook het vol gende Een paal wordt in een ijsveld geslagen eu daarop een wagenwiel geplaatstaan het wiel wordt dan een touw bevestigd en aan het einde daarvan een plank^of slede, waarop zieli een persoon plaatst; daarna wordt het wiel in beweging gebracht, zoodat ten slotte de slede met dengeen, die er in zit, tnet verbazende snelheid ronddraait. Dezer dagen, werd alhier deze liefhebberij uitge voerd door eenige mannen. De persopn die op de slede zat, was een jongeling van ongeveer 20 jaar. Door de snelle ronddraaiing vloog hjf van de slede af en kwam met het hoofd tegen een schutting aan, met het gevolg, dat zijn hoofd werd verbrijzeld en hij op de plaats dood bleef. De Ijandbouio-Courant verneemt, dat de hr. I. J. de Beucker te Antwerpen voor niet minder dan acht-cn-twintig uitnoodigingen tot het houden vau voordrachten op verschillende plaatsen in ons land in dezen winter heeft bedankt. De oommissaris des koniugs in deze provincie heeft eene circulaire van annbevt-ling der jaarlijksche collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteniug van de gewapende dienst in de Nederlaudcu aan heeren burgemeester eu wethouders der gemeenten in Zuid-Holland gericht. Men schat de getalsterkte onzer troepen in Atjeh tegenwoordig op 9075 man infanterie. Voorts is er een detachement cavalerie van p.m. 180 man, een compagnie berg-artillerie, vier corapagniën ves ting-artillerie, een detachement genie-werkliedeu, een compagnie mineurs cn sappeurs en een subsistenteu- compagnie te Kotta-Rndja. De heer C. van Dillen, commies ter inspectie van de directe belastingen te Leeuwarden, heeft van den minister van koloniën de aanbieding ontvangen, om zich voor Ned.-Indië beschikbaar tc stelleu ter voorbereiding en invoering van de personeel? be lasting aldaar. Naar men uit Arnhem meldt, is door wijlen baron F. G. 8. van Brakeïl tot den Brakelt, die gedufonde zijn leven aan bet fonds voor ongelukkig geworden handwerkslieden, door de Vereeniging /,handwerks- bloei" aldaar gesticht, jaarlyks 1000 ten geschenke gaf, bij testamentaire beschikking bepaald, dat dit bedrag nog gedurende 30 jaren na zynen dood aan genoemd milds op dezelfde wijze zal worden uitbe taald. Het protestantsch bcstcdelingcnhuis aldaar is voorts, onder den last van legaten en vruchtgebruik, tot eeuigen en algehcelen erfgeiinnm benoemd. De leening door wijlen prins Hendrik, ten behoeve van de maatschappij Zeeland gegarandeerd, was van persoonlijken aard en aflosbaar in 30 jaren. Lr twee gevallen hebben de obligbtiehouders recht dadelijke aflossing te vragen: indien n. 1. de genoemde Maat schappij in liquidatie verkeert, of indien bij overiyden van den Prins niet binnen 60 dagen na den dood door de erfgenamen zakelijke zekerheid wordt verstrekt, tot betaling van interest en aflossing Nv. d. D.) Uit Hoom*wordt gemeldIn jaren beeft men niet gezien, want wij verieden Zondag zagen, namelijk, dat men met paard en slede op de zee reed. Naar wij vernemen, wordt eene harddraverij met arresledeu op zee voorbereid, dat gewis vele liefhebbers lokken zal. Zoo iets heeft men in vele jaren niet kunnen hebben. Het ijs is ook in zee buitengewoon dik. Volgens opgaaf van het bureau Veritas ziju in de maand November 1878 verongelukt 221 zeil schepen, waaronder 6 vermiste, alsvan Engeland 77, Amerika 42, Frankrijk 19, Italië 14, Noorwe gen 14* Duitschland 11, Denemarken 6, X3ostenryk 5, Rusland 5, Nederland 4, Zweden 2, Spanje 1, Portugal 1, Turkye 1 en 19, waaraan de nationa liteit niet is aangegeven. In dezelfde maand verongelukten 14 stoombooten, waaronder 5 vermiste, als: van Amerika 4, Enge land 4, Duitschland 3, België 1, Nederland 1 en Japan 1. //Amstels-tooneel- en instrumentale vereeniging Cae- ciiia" heeft een nationalen en internationally tooueel- wedstrijd uitgeschreven tegen half Mei. We wedstrijd zal vier dagen duren, eu gehouden wojwlen in het theater van den heer Van Lier te Amsterdam. Biiiuen weinige dagen zullen de verschijnende tooneelver- eenigingen tot deelneming uitgeuoodigd en met de voorwaarden bekend worden geumakt. Het D. v. Z.~H. verneemt, dat in November van het vorige jaar door een voornaam handelphuis te Amsterdam, gesteuud door eenige soliede Parijsche eu Autwerpscbe kapitalisten, aan de Nederlandsche en Belgische Regeeringen concessie is aaugevraagd tot den aanleg van een spoorweg van Utrecht langs Vianeii, Gorinchera eu Brtda naar Antwerpen. Daar mede zou een directe verbinding tusschen Amster dam en Parijs langs de kortste lyn verkregen wor den. De Rijuspoor zou goederen en passagiers breugen' van Amsterdam tot Utrecht; de meuwe liju zou het vervoer op zich nemen tot in Antwer pen de Belgische staatsspoor zou het transport verrichten tot de grenzeu van Frankrijk, terwijl de Fransche Noorder-spoorwegmaatsohappy alles, zonder overlading, bezorgen zou in Parijs. De leiding der zaken is, naar aan het D. v. Z.-H. is medegedeeld, opgedragen aan een zeer ervaren Nederlaudschen ingenieur, die al de ver- eischte technische stukken reeds in Febr. 1879 aan de Ministers van openbare werken in Nederland en iu Belgie zal overleggen. Tevens is het blad ge ïnformeerd, dat èh het vereischte waarborgfonds, èn ook geheel het tot deu aauleg van de nieuwe lijn UtrechtAntwerpen benoodigd kapitaal dispo nibel is bij de betrokken bankiers en industrieeleu te Parijs, Antwerpen eu Amsterdam. In een ingezonden stuk in de Amh. Ct. verklaart de hoogleeraar J. E, Goudsmit te Leiden met die courant te verschillen in gevoelen omtrent de vraag, of de Tweede Kamer der Staten-Geuernal bevoegd is, bij een vacature in den Hoogen Raad. geen voor dracht ter vervulling aan deu Koning te doen. Nnar het oordeel van den hoogleeraar legt art, 158 een grondwettige verplichting, aau de Tweede Konier op om een nominatie aau te bieden, een verplichting, waaraan zy zich evenmin vermag te onttrekkcu, als de Hooge Knad om van een voor gevallen vacature aau de Kamer kermis te geve». De Grondwet zegt niet: die ter aanvulling kan aan bieden, maar absoluut, peremptoirter vervulling aanbiedt. Met welk recht kau dus de Tweede* Kamer zeggen: de Grondwet bepaalt wel is waar, dat wij een nominatie aanbieden, maar dat beteekent, als wij het willen of dienstig oëüdeelen. Verder zegt men: de lgst van aanbieding heeft niets, dat de Kamer biodeu kau. Maar art. 86 R. O. zegt niet eenvoudig: waarop de Tweede Kamer zoodanig acht zal slaan als zij dienstig zal oordeelen, maar veeleerwaarop de Tweedy Kamer bij het doen van haar nominatie enz. is gebiedend, alleen ia de keuze van de personén is zij onbeperkt. Wie, vraagt men wydefs, zal, wanneet er redenen zyn om den Hoogen Raad slechts uit 12 of 18 persouen te doen bestaan, de bevoegdheid hebben om de vacature onvervuld te laten P Wel, wie anders dan de Koning door middel van zijn verantwoordelijken Minister? Waar door de wefc'de grens is gesteld tusschen een maximum en een miuimura, is het aan de Uitvoerende Macht gelaten, te beoordeelen, of het algemeen belang uitbreiding of inkrimping vau het aantal reohters vordert. Een minister van Justitie kan diss gerust de ver antwoordelijkheid op zich nemen, eeu nominatie van de Tweede Kamer naast zioh neder te leggen en daarop zoodanig acht te slaan als hij zal meencn te behooren. Maar de roeping der Tweede Kamer is, bij het aanbieden der nominatie de Regeering opmerkzaam te maken op de naar haar gevoelen niet gebleken behoefte tot vervulling der vacature, en'teli con stitutioneel Minister zal voorzeker niet eigendunkelijk een zoodanig gegeven wenk roekeloos in den wind slaan. Maar van de grondwettige verplichting tot het opmaken der nominatie kan de Kamer zich in geen geval ontslaaa. Woensdag jl. werd te Berg-Ambacht eene hardrij derij op schaatsen gehouden voor jonge lieden en mannen. Van de 32 deelnemers, won A. Oskamp Az. den prijs, 20.en A. van den Heuvel, de premie, 5. Donderdag werd weder hardrijderij gehouden tus schen jongens beneden 12 jaar. Van de 22 deel nemers, won 11. van der Graaf, (oud circa 12 jaar), den prijs; een meerschuim cigarenpijp met ƒ1. en„ ^°°ken> (oud 8 jaar), de premieecu dito prijs met 0.50. Op den zelfden dag werd er hardrijderij gehouden tnsschen paren. Hieraan namen 24 pareu deeldeu prijs 20.bekwamen G. Verhoog Az. en A. Kool (van Stolwijk); de premie 5.—J. Rooken en J. Verhoog Ad. Behalve A. Kool, zijn al de genoemde personen in woners der gemeente Berg-Ambacht. De beer De Blochauseii maakt iu de Ind. Luxetnb. bet volgende résumé bekend van de tocsspraak, door Z. M. den Koning-Groothertog bij gelegenheid der receptie op 26 dezer tot de verschillende Loxem- burgsche corporatiën gericht //Mijne Heeren! //Ik acht Mij gelukkig U alleu om Mijn persoon vereenigd te zien, in dit zoo smartvol oogenblf^" //Het Groothertogdom zoowel als Ik hebben door liet verscheiden vau Myn welbeminden Broeder, Prins Hendrik, een onherstelbaar verlies geleden.- z/Uw land heeft, in alle moeilijke omstandighedeu welke het doorleefde, een schitterend voorbeeld van wijsheid, van trouw en- verknochtheid ann het huis vau Oranje-Nassau gegeven. z/Mijue HeerenIk ben er trotsch op het te zeggen en te erkennen: aan de toewijding en aau de liefde vau Myn eeuwig betreurden Broeder hebben wij veel van de standvastigheid dier gevoe lens te danken. //Gij zult, Mijne Heeren, met Mij een zoo dier bare nagedachtenis voortdurend in eere houden; het zwaar verlies, dat wij, Gij en Ik, hebben geleden, zal de banden slechts versterken, welke hei Groot hertogdom aan Myn persoon verbinden. z/Door nanr het goede te streven eu voor de toekom* ijk iu het verleden,' werkzaam te zyn voor ditói jvtfoispoed en het geluk van het Groot- hertogdéfc/ lu\ Uw Koning-Groothertog, zal het GouverndvSe^t en zult gij allen den weg volgeu, dien Prius ifbndrik ons zoo roemrijk heeft afgebakend, en zóó zullen wij op waardige wijze een ons dier bare na^gedachteuis eeren." DC avond, eergisteren iu Ons Genoegens schouw burgzaal doorgebrdeht, was hoogst genotvol. Aan de eene zyde een boeieud stuk, dat nu eens eeu traan in het oog deed opwellen, dan weder den toe schouwer een gullen lach ontlokte en aan den anderen kant een meesterlijk, praohtig spel vau geoefende, talentvolle acteurs. Hoe lang dan ook de voorstel ling duurde, die vroeger begon en later eindigde dan gewoonlijk geen oogenblik te langvan den aanvang tot aan het slot bleef aller aaudacht gespannen. Dames en Heeren "nil Pont Arcey is een stik, waarin de tragische eu komische tooneelen elkander zoo snel afwisselen, dat men nog geheel onder deu indruk vau een hoogst aandoenlijke passage, plot seling eeu vroolijk tooneeltje voor oogcu krygt, dat de ernstige stemming voor een geheele andere doet plaats maken, welke overgang evenwel niets hiuderlyks of onaangenaams heeft, dank zij het talent, waarmede Sardou weet te schryveu. Ontegenifggel^k hottdt het stuk betig, het amu seert, het scheukt overvloedig genët ènSlaf niet rtnn enkele minnaars van dit of dat genre, maar aan een vereeniging van mensohen, die in ontwikkeling, denkbeelden en sympathieën hemelsbreed verschillen. Voorzeker het heeft, zoomin elders nis hier te lande, aan vele aanmerkingen ontbroken onder de critici, die het stuk beoordeelden; men heeft het onnatuurlijk gevondcu, dat Fabrice de St. Andre zich opofferde om de nagedachtenis te redden van zyu vader, die overleden was, terwijl hij op hetzelfde oogenblik zijn moeder, zijn bruid en zichzelf, die nog fn het rijk der levenden verkeerden, ongelukkig maakte; men 4ieeft het^ vreemd gevonden dal Marcelledie in mevrouw* de St. Andre alcohts de vrouw kon zien, die het beletsel was geweest tot haar huwelijk, zoo- veebjmoeite deed ojn het geheim voor haar te be- wai^IJmen nöhtte het ofitvaatschijülfjk, dat niemand, 'LeW&yirochat niet, aan den vader datlit, daar die toch gewoon was laugen tijd achtereen in Parijs te vertoeven, en zoo meer, doch die aanmerkingen komen ons vrij ongegrond voor. Het is volkomen waar, dat een groot aantal jonge mauuen anders zouden handelen dan Fabrice, doch geeft dat recht om te twijfelen aan de mogelijkheid van zulk een heldhaftig gedrag, waardoor hij trouwens niet alleen de nagedachtenis van zijn overleden vader wilde redden tegenover het publiek van Pont-Arcey, maar ook zijn moeder bet geloof wilde doen behouden aan een echtgenoot, dien zij als een braaf, eerbied waardig man steeds had liefgehad? Juist de tegenstelling van die lasterende, spion- neerende, verachtelijke lieden uit Pont-Arcey aau de eene zijde en de heldhaftige, zichzelf verloo- chpneude, edele Fabrice aau de andere zijde, maakt het stuk tot een derzülkeu, die de beschouwing overwaard zijn. Er zijn nog te veel lasterende, spiouneerende, kwaadspinnende wezens op deze wereld over en nog te weinig personen, die tot een wezen lijke zelfopoffering in staat zyn, dan dat een dergelijke tentoonstelling van ploertendom en adeldom naast elkander, onrbmlïg zou kunnen worden geacht. Zij kan veeleer heilziam werken 1 Was de strekking vau het stuk goed, de verschil lende tooneelen sloten goed in elkaar en menige passage wa9 mei sierlijk geschetst, waartoe in de eerste plaats moet gerekend die, waar Brocliat aan zyn zuster het portretje schonk van Afarcelles kindhoe fijn geteekend hoe prachtig gevonden Verder het afscheid van Fabrice eu Berangïrewas er liever en aandoenlijker samenspraak denkbaar? Voorts het onderhoud van Fabrice en Marcelle en niet minder eindelijk de kluchtige scène van Brcchat met Mevr. Cotteret. l)e uitvoering was het stuk waardig. Wrie het eer9t te noemen van hen, die medespeelden? Bij zulk een algemeenen wedijver in het juist weêr- geven vau rollen, kost het moeite aau één den eerepalra uit te reiken W'as Mevr. Kleine geheel de liefhebbende moeder, die met aandoenlijke teederheid haren zoon wilde brengen tot het vervullen van ziju plicht, de heer Moor voldeed niet minder als Fabrice. De tegen strijdige aandoeningen zijner ziel spiegelden zich af op ziju gelaat en iu de vele hoogst smartelijke oogeublikkeu, die hij ondervond bij de openbaringen van Marcellebij het afscheid van Bérangère en bij de samenspraken met zijn móeder, toonde bij hoe hoog hij als kunstenaar staat. Van overdrijving geen spoor, alles soberheid en eenvoud. In langen tijd zagen wij hem zoo goed niet spelen. Mevrouw Albregt betrad in langen tijd ons tooueel niet behalve in Prettige Schoonouders, ongelukkiger gedachtenis! *!och zy had blykbaar nog niets verloreu van die eigenaardige wijze, waarop zij haar veelal moeilijke taak weet te vervuHen. Ook thans had zij zich a!s Mevr. Cotteret uiterst karakteristiek gegrimeerd en haar aardig spel droeg aller goedkeuring weg. De heer Morin was als Brochat onverbeterlijk. Hij vooral doet ieder woofd, niet het minst iedere aardigheid, tot recht kotnen en veel bracht hij bij tot den goeden uitslag van het geheel. Doch allen, zouder onderscheid, speelden verdien stelijk. Mevr. Ellenberger als Marcelle, Mej. Ver- woert als Mevr. Trabut, Mej. van Bieoe - htax Be- rangereAlbregt als TrabutTourniaire als cf Eblaneoart Wiwen zeer goed. Het Was eeu uitstekend geh&l. Heeft eeu dergelijke voorstelling recht op onze erkentelijkheid, zij noopt ons tevens tot de uiting van een woord vau leedwezeu, dfct een degelijke rolbezetting voor vervolg onmogelijk is gewor den. Men weet tfet, bet echtpaar Albregt, Moor Veltinau en van öilefen en eenige anderen gaan de Vereeniging. waartoe zij behöorêu, verlatqu en daar door is ous de kans ontnomen om voortaan ïiog dikwijls van zulk een ensemble te genieten, als Dóa- derdag het geval was. Het is wel jammer 1. w S De gtzondhcids-cominissic te Petersburg heeft de invoer van de teerkapsulee van Quyöt geautboriseerd van wege hunne uk&tekende uitwerking in geval vnrt verkoudheid, catharren, bronchitis eu tering. Twee kapsules, ingenomen telkens als men gaat eten, brengen spoedig beterschap aan. De behandeling kost slechts zes a acht centen perdag. Om zeker te zyn dat men de echte kapsules heeft moet men op de driekleurige handteekeniir^ van den heer Guyot op het etiquetts le%n. In 'ne meeste apothtkui zijn de kapsules te verkrijg(,n. ui*'iL'-L,jiI i" i Parijs, 31 Jan. In de Kanier van afgevaar digden is Gambettn met 814 vau de 405 stemnie-u tot voorzitter gekozen. De Kamer cn Senaat zijn tot Ddnderdag uiteen gegaan. l)e Ministerraad is bij den 1 Président der Republiek vergaderd. l)e boodschap van deh nieu wen President wordt eerst tegen dc volgende weck te gemoet gezien.

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 2