Nieuws- en Advertentieblad voor Ma en Omstreken. LVE, iera, is voor- 'ENLAND- NG. MG, DóüC 1879. II J reg. s N° 2254. BUITENLAND. BINNENLAND- Vrijdag 7 Februari. kooplug OCHE mMU, rit. KEXXTSGEVIXG. Bultenlandscli Overzicht. I H ▼an in hulpbe- t seen ItaxtMa, maat. iddellgk bg 1 Mei 1879, k verhuurd. April 1879. Apotheker rden tn alle Agenturen. Reflectee- net franco emeen Ad- DÏTMAB, site teer tlULfie- elgemeeae levertering, stelling M egetolgu*, aroche ote zwakte, SKMAN. mechreven. n r.jjn ten P, Leuven- i van den den Kerk- ranri 1879: t 1879. ure, ineen .m< op de len vergadering van i den polder Papekup van van generaal Roberts komt GOUDSCHE COURANT. Het is u allen ongetwijfeld bekend, dat onze dag bladen ran tijd tot tijd uit Amerika getelegrapheerde berichten opnemen aangaande te verwachten stormen en evenmin zal ’t u onbekend zijff dat deze voor spellingen maar zelden gegrond worden bevonden en dat b. v. de Ulrechtsche Hoogleeraar Buns B allot, een op dit gebied wereldberoemd geleerde, de waarde dier berichten zeer gering schat. De stormsignalen op onze kust worden dpor hem een veiliger baken voor den schepeling geacht, dan die Amerikaansche berichten. Dat echter ook deze nog geen voldoende veiligheid aan den zeeman waarborgen, is door tal van rampen gebleken. Wie toch zou door uit te zeilen of binnen te loopen, wanneer een storm voor speld is, moedwillig tal van menschenlevens, om van stoffelijke schade te zwijgen, en daardoor tal gezinnen, aan den ondergang blootstellen? Welnu, om deze wetenschap (de meteorologie) tot meerdere klaarheid te brengen, yrorden deze tochten naar de Noordelijke IJszee door bevoegde mannen uit alle beschaafde landen van zoo hooge waarde geoordeeld, dat zelfs indien dit hun eenig doel was, de belangstelling van allen reeds zou gerechtvaardigd zyn. Deze overtuiging geeft ons de vryheid u te ver zoeken het onderstaand biljet, dat na eenige dagen zal worden teruggehaald, van uwe handteekening te voorzien, iuaieu gij bereid zijl tot dut doel vijftig cent» bij te dragen. Zij die. genegen zijn een ruimere bijdrage te verleenen (en het Comité ver trouwt dat er velen zullen zijn die dit wenscheu) worden verzocht het door hen bepaalde bedrag de plaats der woorden vijftig cent» te stellen. Daar het plan bestaat om bij voldoende onder steuning jaarlijks een tocht naar die streken te onde - nemen, verzoeken wij u tevens te verklaren of gij bereid zyt uwe bedrage jaarlyka te herhalen. Wellicht is het overbodig hierbij te voegtn dat deze bijdrage niet zal worden geïnd, iudien het plan niet wórdt uitgevoerd. Mn. A. A. van Bergen IJzendoorn, Eere-Foorzitier. G. Prince, Voorzitter. H. W. G. Koning, Penningmeester. Dr. W. Julius. J. M. Noothoven van Goor. J. N. Scheltema. Mr. J. Fortuijn Droogleever, Secretarie. Onzerzijds bevelen we gaarne deze plannen aan. Door hen te ondersteunen houden we de eer onzer Vaderen op, vervullen we een daad van liefde, ge tuigende jegens wijlen Prins Hendrik, den Bescherm heer der vorige onderneming en werken we mede tot een doel, dat in velerlei opzichten zegenrijke gevolgen voor ons Vaderland kan hebben. Door hh. Regenten van het Oudemannenhuis al hier is tot geneesheer van dat gesticht benoemd de heer Dr. F. H. G. van Iterson. Bij kon. besluit is eene commissie van deskun digen benoemd tot voorlichting van de regeering over de volgens de wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad no. 127) vast te stellen regelen voorden bouw en de inrichting der lokalen voor lager school onderwijs bestemd, alsmede omtrent het miximum kinderen dat in één lokaal mag worden toegelaten, cu zijn tot leden dier commissie aangewezen: de hoogleeraar dr. M. Salvtida, iiispecuur van het middelb. onderwijs, oud-inspcctiur van liet lager ouder wijs te *s Gravcuhage, tevens voorzitter j De BURGEMEESTER van GOUDA, brengt overeenkomstig art. 15, tweede lid, der wet van den 26 Mei 1^*0 (Staatsblad No. 82) ter alge- meene kennis, Dat hij gedurende DERTIG DAGEN, ter inzage van de belanghebbenden, ter Secretarie van de Ge meente heeft nedergelegd den Staat aanwijzcmle de uitkomsten van de meting en schatting der gebouwde eigendommen, welke nieuw gesticht zijn of aan welke vernieuwingen hebben plaats gehad, met opgave van het janr waarin de belastbare opbrengst geregeld wordt, bedoeld in de art. 15, 23 en 43 van ge melde wet. Gouda, den 4n Febmiri 1879. De Burgemeester voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. In de op 4 Februari gehondi Stemgerechtigde Ingelanden van en Diemerbroek, is met groote meerderheid stemmen besloten, tot de stichting van een stoom gemaal. Maandag had te Waddinxveen een wedstrijd plaats met paard en slede, behoorende aan en bestuurd door ingezetenen. In weerwil van het regenachtige weder, namen 10 liefhebbers aan den wedstrijd deel en was er na den middag veel volk op de been. De prijs, een zilveren inktkoker, werd behaald door het paard van D. Hoogendooru, en de premie, een zilveren sigarenstel, door het paard van K. van Es. Het bevestigt zich dat ue heer Waddington gereed ia met de samenstelling van een nieuw Fransch ministerie, waarin hij het vooraitterschap en de por tefeuille voor buiteolandeche zaken zal op zich nemen. Van de tegenwoordige ministers blijven behalve Waddington aan: Marcere, binneid. zaken en ad- interim eeredienstLéon Sag, financiënFreyoiuet, openbare werken; Greeley, oorlog. Als nieuwe mi nisters zullen optreden: Leroyer, justitie; Jules Ferry, onderwijs; Lepere, laudbouw eu koophandel. Men gelooft, dat het zwaartepunt in het nieuwe kabinet meer naar het linkrroeutram zal neigen. Men wil de gebeele gematigde linkerzijde en een deel der radicalen van het liukeroeutrum winnen, ten einde een goed aaneengesloten meerderheid te verkrijgen, indieu de rechterzijde bij zekere gelegenheden met de uiterste linkerzijde een bond mocht sloiteu, welks aanspraken overdreven schijnen. Een nieuw programma zal dit ministerie wel niet geven. Het heeft dat van 20 Januari opgerat in vrijzinnigen geest. Maar natuurlijk znl de nieuwe pre sident beden in de Kamer eene boodschap laten lezen. De heer Grévy heeft sedert Maandag het Elysée betrokken. Eene talrijke meuigle was in den fau bourg 8t. Honoré en luide kreten van„Leve de Republiek” werden aaugeheven, toen de nieuwe president uit zijn eenvoudig rijtuig stapte en door de eerewacbt werd begroet. Onder voorzitting van de heeren Victor Hugo eu Louis Blaus, heeft zich te Parijs eene commissie gevormd, om onderstand te geveu aan de personen die bahrokkeu zijn geweest in den opstand van 1871 en thans gratie hebben verkregen, maar by huu terugkeer in Frankrijk denkelijk zeer hulpbe hoevend zullen zjju. De berichten uit Rusland omtrent de pest worden niet ongunstiger. De strenge koude doet het gevaar merkbaar afuemen. Sedert 27 Januari zijn dan ook iu Wctljanka geeu ziektegevallen meer roorgekomen in Selitreno echter, aau deze zijde der Wulga, werden drie personen aangetast, die iu aanraking met pest lijders geweest waren. De Russische Regeering verdient lof voor de zorg, waarmede zij de uitbreiding der ziekte tracht tegen te gaan. De goederen der besmetten worden, na een behoorlijke schadeloosstelling, verbrand, en de lijders zelven moeten, ook na hunne genezing, nog eenigen tijd in afzondering blijven. In Afghanistan wordt beproefd, of roeu zonder verderen oorlog de zaken weer op gang kan krijgen. Van den Emir en van Yaboeb Khan vernemen de Engelscheri' niets, maar Wali Mahomed met eenige hoofden der Ghilzais is iu het kamp van generaal Roberts gekomen. Deze is eet: halfbroeder van don Emir en was gouverneur van Koeram eu Khost. Dat wil zeggenop Oosterscbe manier had by er een plaatsvervanger, die de zaken voor hem waarnam, lly zelf was lid van hetgeen men het ministerie vau deu Emir zou kunnen noemen en dat uit drie vertrouwde p rsonen bestond. Wat hij in bet kamp doen is een opeulyk geheim, naar het schijnt. Hij onderhandelt over de voorwaardeu waarop men hem de plaats van den Emir zal laten innemen. De Engelschen echter zullen eerst hebben te onderzoeken, of bij door de bevolking, dat wil zeggen door de andere hoofden, zou worden gesteund. Kapitein Ren- wich i» naar de Ghilzais en de audere hoofden ge zonden, om te vernemen, hoe zij daarover denken. In afwachting van zijn rapport blijft Wali Mahomed in het kamp. Dan zal denkelijk altijd nog eene gecombineerde beweging tegen Kaboel noodig zijn. Maar het is reeds iels gewonnen, wanneer men een pretendent bij zich heeft. De Oosteuryksche Kamer wil niet meer werken, zoolang er geeu definitief Ministerie is, en heeft haar zittingen verdaagd. Men verzekert, dat graaf Tsuffe sinds eenige dagen bezig is met het zoeken uaar Ministers, maar nog zonder succes1. Door Oostenrijksche officieuss dagbladen is melding gemaakt van een traslaat met Duitscblaud, waardoor Oostenrijk geheel sfziet van de bepaling in art. V van het verdrag van Praag. Naar men zich herinneren zal, werd daarbij bepaald, dat gedeelten van Noord-Sleeswijk aan Denemarken zouden teruggegeven worden, wauneer de bevolking, door vrije stemming, daartoe den wensch te kennen gaf. Daal echter slechts Oostenrijk op het naleven dezer bepaling aandringen kon en dan nog kwalijk kon worden uitgemaakt, wat zy omvatte, kwam er niets rau. Duitsohland heeft onderscheidene malen te kennen gegeven, dat het aan de bepaling uit voering geren wilde, maar dan stuitte dit af op de eischen van Denemarken. Het schijnt wel, alsof het nu gesloten traslaat, waardoor de geheele saak vervalt, beschouwd worden moet als eeu antwoord op de ontvangst der Wdlische deputatie ia Denemarken, Avé gelegenheid van bet huwelijk van den hertog van Camberland. Dat de vijanden van de bestaande orde van zakru in Duitseh- land door het Doeusche hof zoo in het oog loopeud werden onthaald, kon in Berlijn geen goeden indruk maken. In elk geval is het wegruimen van dit artikel een merkwaardig bewys van Oostenrijks vriendschappelijke gezindheid jegens Duitscblaud en als zoodauig wordt het daar zeer gewaardeerd. Bij de Laatste verkiezingen voor de tweede Kamer in Denemarken heeft de linkerzijde eenige zetels verloren deze, die nog altijd de meerderheid heeft, wreekt zich daarover door het onderzoek vau de geloofsbrieven van de leden der rechterzijde van de eene week tot de andere uit te stellen wordt deze tactiek nog lang voortgezet, dan deukt de Regeering er over de Kamer opnieuw te ontbinden. De oplossing der Russisch Turksche quaestie laat nog steeds op zioh wachten, en schynt telkens weer op nieuwe zwarigheden te sluiten. GOUDA, 6 Februari 1879. Dezer dagen is alhier de volgende circulaire verspreid: Geachte Medeburgers! Op de vergadering vau afgevaardigden der Plaat selijke Comité’s en van andere belanghebbenden in de Noordelijke IJ»zee-vaarl, den 21 December jl. in ’sGravenhage gehouden, is besloten om de Willem Barendsz iu 1879 andermaal een tocht naar het Noorden te doen maken, indien de benoodigde gelden bonden worden verkregen. De ondergetekenden hebben zich bereid verklaard daartoe voor Gouda en Omstreken hirone medewerking te verleenen. Zal de tocht, in 1878 met genoemd vaartuig onder nomen, eenige blijvende waarde hebben, dan is het noodig^om het onderzoek voort te zetten, dat toen op zoo gunstige wijze is aangevangen en aanvankelijk zoo schoone uitkomsten voor de wetenschap heeft opgeleverd. In afwachting van het verslag dier reis, dat zoo spoedig mogelijk het licht zal zien, willen wij slechts op een enkel punt van hoog belang wijzen, dat door deze tochten naar de Noordelijke IJszee ver- moedelijk tot meerdere klaarheid zal worden gebracht. »- en Psut- k! Schuur, nolén, nog at Koorn- mgaurtl en lectoren bij ÜWLANÖ •bfl behoo- ouwde fen in het polder bin-

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 1