Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. “I 1879. ;ge. N° 2255. BINNENLAND- BUITENLAND. Zondag 9 Februari. QOO Buitenlindsch Overzicht. aar in a, KEN 5tT van n ver- statu- 1 nbosch. mi mijnen G.Czoon. O. No. 2, )A. rgoed, idingr. 3 Fe- g*enie- edrag’ I r’. boodschap gunstig i Rusland grenzende de Kamer de De lilting is 9. GOUDSCHE COURANT. gelast van alle schepen, wzelke uit de Zwarte ree of de zee van Azof komen. Naar de New Prew. Zeitvng verzekert, zal de Duitsche Rijksdag, na de opening der zitting, zijne beraadslagingen eene week lang uitstellen, ten einde den Landdag de gelegenheid te verschaffen, zijne taak spoediger te voltooien dan anders het geval zou kunnen zijn. Hiervan zal, wel is waar, een ander euvel het gevolg zijn, namelijk dat de rijksbegrooting niet op het bij de wet bepaalde tijdstip tot stand gebracht zal kunnen worden, maar men zal zich te dien aanzien troosten met de herinnering, Mat dit ook vroeger is gebeurd. De thans loopende begroeting was in plaats van op 1®. April eerst op 1®. Mei in gereedheid gekomen. Een der eerste stukken, welke de regeering in den Rijksdag ter tafel brengt, zal zijn een memorie, strek kende tot het doen van rekenschap, ingevolge van de bepalingen der socialistenwet, wegens het gebruik *t welk is gemaakt^van de bedoelde wet. Hiertoe zal ook behooren een opgaaf van redenen, welke de Pruisische regeering hebben genoopt de hoofdstad in haar naaste omgeving in den zoogenaamden kleinen staat van beleg te verklaren en in het algemeen we gens het gebruik, hetwelk van deze wet is gemaakt. Het overleggen van dergelijk overzicht wordt uitdrukkelijk door gemelde wet voorgeschreven. Men weet thans met zekerheid, dat de vertegen woordigers van Beieren en Baden in den Bondsraad bij gelegenheid van de beraadslagingen over de voor dracht op het verscherpen der tucht in den Rijksdag zich tegen die voordracht hebben verklaard. Welk besluit ten aanzien van dit ontwerp door den Bondsraad ten slotte zal worden genomen, laat zich Üiaus uog niet doorzién. De liberale partij in Beieren ziet met groote ingenomenheid, dat ten opzichte van deze aangelegenheid tusschen Regee ring en Landdag geen verschil van gevoelen bestaat en dat de Regeering zich openly k heeft verklaard tegen het ingediende ontwerp. Te Breslau heeft een verkiezing plaats gehad voor den Rijksdager moet herstemming plaats hebben tusschen den nationaal-liberalen Freund (6564) en den sociaal-democraat Kracker (6175)er waren 2845 stemmen uitgebracht op Wullenberg-Pachaly. GOUDA, 8 Februari 187». Door den waarn. Minister van Oorlog is benoemd tot kapitein le kl. I. F. Roels van het 4e reg. In plaats van Ds. Swaan zal Zondagmorgen Prof. Valeton, van Utrecht, in de Groote kerk op treden. De heeren G. Lochen, B. I. de Goey, D. Gouwen hoven en A. L.indsmanu uit Leiden, zijn voornemens Dinsdag 18 Februari e. k. in het lokaal «Nat en Vermaak,* ecu concert te geven. Het tegenwoordige seizoen gaf onze ingezetenen minder concerten dan andere jaren, waarom dan ook de tijding met genoegen begroet zal worden, dal een concert in aantocht is, hetwelk een genot- vollen avond belooft. 4 Alleen bij genoegzame deelneming'gaat het con cert door; derhalve dringen wij er op aan dat men niet wachte met plaats nemen tot later, doch daartoe reeds thans overga. Sedert jaren werd geklaagd over de onvoldoende en ondoelmatige localiteit in de Sociëteit «Ons Genoegen” alhier, doch er bestond geen kans tot verbetering, zoo lang niet de sociëteit zelf eigenares was der terreinen en gebouwen. Thans is dit het geval. In de algemeene vergadering van 25 Nov. jl. werd op voorstel van HH. Commissarissen be sloten tot den aankoop. De voorwaarden, waarop die overeenkomst tut stand is gekomen, zijn zeer gunstigwal vroeger onmogelijk was, is thans moge- 1**1. IrA.t ërvë afianri men, doch ouder deze voorwaarde, dat het beuoo'ligde Onze republiek, eindelijk zegevierend uit het gevoel der partijen te voorschijn gekomen, moet een organiek •u scheppend tydrak intreden. Derhalve, mijne huren de afgevaardigden, noodig ik u uit, om uwen ijrv, uw dóórzicht, uwe talenten, al uwe inspanning voornamelijk te wijden .aan de groote vraagstukken van het ouderwys, het leger, de financiën, de nijver heid tn de volkshuishoudkunde, welke aan uwe be raadslaging onderworpen zijn en waarvan de recht matige oplossing wordt te gemoet gezien door het jongere geslacht bij het leger, door de werklieden, de prominenten, in één woord: door hot volk. Als twee mahu door hel algemeen stemrecht benoemde gevolmacHigdeu hebt gij aan de eerste zijner wils- uitingen paree gevolg gegeven, door de republiek te reddenpj zult ook aan de andere verplichtingen gevolg Revet, door in vereeniging met de regeering de weldaden des vredes, de waarborgen der vrijheid te verzekeren, zoomede de hervormingen welke door de openbare Doening worden verlangd en op recht vaardigheid zijn gegrondvest. (Leéüuiiye bijval.) De Kamer gaf bare instemming met de boodschap van den heer Grévy te kenuen. De heer Louis liane stelde voor, dat bet vraag stuk betreffende de amnestie op n. s. Dinsdag aan de orde zou gesteld worden. De minister van binnen- landsche zaken wenseffe, dat dit voorstel in de af- dcrlingen zou onderzocht worden. Nadat Gambetta dit verzoek bad oudenteuud, nam verzending naar de afdalingen aan. daarop tot Dinsdag verdaagd. Ook in den Senaat is Gnvy' opgeuomen. De pest blijft in alle ais landen een onderwerp der bezorgdheid van het pu- biiek va vwn regeeringszoeg v<b wege do overheid. De Duitsche Regeering publiieert met haar gewone nauwkeurigheid een uitvoerig bericht over het ont staan van de epidemie het zijn de eerste zoo nauw keurig mogelijke berichten over de zaak. De laatste berichten uit Rusland luiden slechts in betrekkelij- ken zin gunstig; bet aantal aangetasten is gering en ook de sterfte is niet onrtitbarend men schrijft zelfs uit de besmette streek, dat men vertrouwt, door afzondering van de zieks de epidemie spoedig te zullen hebben overwonnea; men wijst daarbij op het luiuder kwaadaardig karakter van de ziekte in de laatste dagen. Men vergeet echter by deze beschouwingen, dat de tijddjjke stilstand van de ziekte waarschijnlijk moet werden geweten aan de vorstbij het afzenden vsa genoemde berichten stond de thermometer 10 gisdeu ouder nul. Behalve een officieel bericht over bet verloop der epidemie wordt thans ook bet rapport meegedeeld van de Duitsch-Oosteunjkschs commissie, belast met 't voorstellen van maatregelen tegen de verspreiding het resultaat van het werk dezer commissie is ous reeds bekend door de beslatten, door genoemde Regeeringeu uitgevaardigd q betreffen verbod van invoer uit Rusland van alle artikelen, welke uit do besmette streek afkomstig kunnen zijn, of welke geaeht worden in de eerste plaats de besmetting over te brengen verder het niet teelateu over de gren zen van personen, welke zich in den laatsten tjjd iu de besmette streek hebbeu opgehoudeu verder zullen de voorwerpen gedesinfecteerd worden vau zulke uit Rusland komende reizigers, die iu den laatsten tjjd we) zich opgehouden hebben iu niet verdachte stre ken, maar toch door hun woonplaats of hun gewoon verblyf behoorden tot een streek, waarin de pest heerscht of die verdacht is. Behalve Rumenië hebben ook Servië en Zweden zich aangesloten bij de Duitsch-Oosteurijksche maat regelen. Men maakt zich ook ongerust over den gezond heidstoestand te Koustantiuopeler zijn verschillende redenen om daar het eerst de pest te zien versche nen, wanneer deze zich uitbreidtonzindelijkheid en gebrek aan goed voedsel maken de lagere volks klasse zeer voorbeschikteen Oostenrijksch genees heer is naar de Turksche hoofdstad vertrokken om in overleg met de ambassade verdachte ziektegeval- a. len te onderzoeken en des noodig oumiddellijk naar lijk geworden afdoeude verbetering kan tot stand ko- Weeueu te rapporteereu. men,<loch ouder <leze r-J"‘ k“—1"-‘- Ook de Italiaansohe Regeering heeft quarantaine geld worde gevonden. In de zitting van Donderdag is bij de Pransche Kamer een boodschap gelezen van den nieuwen presi dent der republiek en beeft Gambetta het voorzitter schap aanvaard. Grdvy’s boodschap luidt aldus fl Mijne heeren de Senatoren en Afgevaardigden I Toen de Nationale Vergadering my tot president der Republiek benoemde, legde zij mij zekere plichten op. Ik zal mjj steeds beijveren die te vervullen en mij g lukkig achten indien ik, ouder de welwillende mede werking van Senaat en Kamer, niet blijf beneden het geen Frankrijk gerechtigd is van mijn bemoeiingen en toewijding te verwachten-. «Opreehtelijk heb ik my aan de groote wet van den parlementairen regeeriugsvorm onderworpen en zal nimmer een strijd aanvangeu tegen den wil van bet volk, zooals die wil zich in de constitutioneels organen des volks openbaart. De Regeering zal ia bare ontwer pen en in de vraagstukken, die door het parlementair initiatief ter sprake zullen komen, steeds letten op de behoeften en de weuschen der natie eu zich door deu geest van vooruitgang eu verzoening laten leiden. Zij zal bovenal streven naar de handhaving der rust, de veiligheid en bet vertrouwen, welke zoo vuriglijk door Frankrijk geweusebt worden. Iu de toepassing der wetten zal zij zich houden aan den geest die ze heeft iugegereu; zy zal vryziunig en rechtvaardig zijn jegens allen; zy ral alle rechtmatige belangen beschermen eu de rechten der staatsmachten vast beraden verdedigen. Zy zal groote zorg wyden aan bet leger, met verkregen Nakien sa bewenen diensten rekening honden, msar bovenal er voor waken, dat de Republiek gediend worde door ambtenaren, die haar niet vijaudig gezind zyu. Zy zal voortgaan met de bevestiging der goede verstandhouding van Frankrijk met audere natiën en zoodoende tot den algemeeuen vrede bijdragen. «Door deze liberale en in waarheid conservatieve politiek zullen de hooge machten in den staat, steeds eensgezind en door deuzelfden geest bezield, san deu republikeinschen regeeringsvorm, welke Frank rijk, door zijne rampen geleerd, als de eenig mo gelijke heeft uitverkoren, eene uitvoering kunnen geven, welke zijne rast verzekert eu bijdraagt tot de ontwikkeling van zijne welvaart, mocht en grootheid.0 De heer Gambetta aanvaardde het voorzitterschap der Kamer met de volgende rede: «Mijne heereu de Afgevaardigden I Terwijl ik bezit neem van dezen e.repost, welken de Kamer mij heeft toever trouwd, breng ik u voor dit bewijs van vertrouwen mijn kveudigen dank. Veroorloof my er bij te voegen, dat de geschiedkundige gebeurtenissen, welke dit bewys van uw vertrouwen voorafgingen en tot beslissing voer.leu, het in zyn geheel genomen my nog dierbaarder, maar ook zwaarwichtiger maken. Eu inderdaad, ik ben de opvolger van den grooten burger, den staatsman, die door de vertegenwoor digers des lands uit vrye beweging tot president der Fransohe republiek ie uitverkoren, een post werwaarts hem de onverdeelde goedkeuring van Frank rijk, de onwankelbare trouw van het Parlement en de achting der wereld volgen. Moge hjj thans het hoofd der natie zyn, hy zal toch hier onze leermees ter, ons voorbeeld blijven (by val). Wij zullen zyu leeringen en voetstappen volgen, niet in het geloof hem te kunnen vervangen, maar met het vaste voor nemen, hem zooveel mogelijk na te volgen; daartoe behoort: onverdeelde aandacht op al uwe handelingen onpartijdigheid voor allo partijen, oprechte handha ving van ons reglement, eerbied voor de vrijheid der tribune. Ofschoon de verkozene der republikeinsche meerderheid en met kracht voor hare rechten en voorrechten wakende, ken ik toch mijnen plicht als beschermer der minderheid. Ik hoop, beide verplich tingen te kunnen nakomen zonder zwakheid en met dien eerbied, welken ieder aan de grondwet en de republikeinsche machten verschuldigd is. Wij kunnen en moeten in dezen stond gezamenlijk gevoelen, dat de tijd voor de regeering van den strijd voorbij is.

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 1