BINNENLAND. komen kou worden gevonden. Ten derde zal het miuisterie een middel zoeken, om den toestand te verbeteren der communisten, die, volgens het ont werp van den heer Dufaure gratie zullen krijgen. l)e minister vau binnenlandsche zaken heeft aan de senatoren en nfgevaardigdeu uit Algerie, die hem het verlangen te kennen gaven, dat de heer Albert Grévy, vice-president vau de parlementaire commissie voor Algerië, benoemd werd tot civiel gouverneur dier kolonie, ten antwoord gegeven dat Chanzy niet meer te beschouwen is als gouverneur- generaal van Algerie. De regeering zal hem iutus- scheu voorshands geen opvolger geveu, aangezien zij eerst door de Kamers de nieuwe organisatie voor de kolonie wil laten goedkeuren. In afwachting hiervan zal Lerayre de Villers met het bestuur der civiele cu geueraal d'Osmond met die der militaire aange legenheden beiast wordeu. Algerië's vertegenwoor digers waren met deze verklaring niet tevreden. Zij begrepen niet, hoe men maanden lang kan waclden met het zuiveren van het ambtenaars-per soneel in de kolonie. Vooral werd de terzijdestel ling verlangd van Lemyre de Viilerff, eiu gewezen keizerlijk prefect. Eeue spoedige benoeming van een civielgouverneur zou voorts ullervvensohelijkst zijn voor het ontwerpen der nieuwe organisatie. De minister gaf ten slotte te kennen, dat hij de zaak in den Ministerraad ter sprake zou brengen. De vrede lusschcu Rusland en Turkse is eindelijk geteekend en wel Zaterdagavondwanneer uu de ratificatie maar weer geen moeilijkheden geeft. Bin nen 35 dagen zullen geen Russische soldaten moer op Turksch grondgebied zijn. In een zeer talrijk bezochte bijeenkomst van libe ralen te Liverpool werd aan Lord Hartington een votüra van vertrouwen als leider der liberale partij toegebracht. Iu antwoord hierop voerde deze staats man het woord. Hij zeide dat de volgende punten Reel uitmaken van het programma der liberale partij in Engeland gelijkstelling van de kiesbevoegdheid in de steden en ten platteulande, eeue andure in- Reeling der kiesdistricten, hervorming van het ge- meentelijk bestuur en godsdienstige gelijkheid. De wetgeving van de liberale partij jegens Ierland (zeide hij), had het Iersche volk welk piet kunnen ver zoenen, maar/ had toch gestrekt om de welvaart in Ierland te venhoogen, kerkelijke geschillen te verzachten en^-prisnoegen te bedaren. Hij meende dat het Iersche welk eenmaal de liberale partij zou beschouwen als hare natuurlijke boudgeuoote. Voorts laakte hij de buitenlundsche politiek der Regeering. Hij protesteerde er tegen, dat Engelaud zich opwierp om aan andere natiën de wet voor te schrijven. Hooit had het die rol gespeelden het zou haar ook niet kunnen vervullen, tenzij het Eugelsohe tolk bereid was zich te onderwerpen aan conscriptie. In den Duitschen Bondsraad is thans (zitting van Zaterdag) een gewijzigd ontwerp aangenomen van de wet op de disciplinaire straffen in den Rijksdag (de zoogenaamde muilkorf wet). Ofschoon het ih sommige opzichten is verbeterd, zal het toch vermoedelijk iu zijn geheel niet door den Rijksdag' worden goedgekeurd. Iu de jongst gehouden zittiug van den ministerraad, waarbij het voorzitterschap werd aangenomen door den mi nister-president, den heer von Bismarck, is, naar de Bankund Hand.-Zeitung van goed ingelichte zijde verneemt, beraadslaagd over de troonrede tot opening van den Rijksdag. Het mag als hoogst waarschijnlijk worden beschouwd, dat de Keizer de zitting zal openenhij dringt daarop aan, naar men verzekerd. Met het oog op deze omstandigheid, zal de troonrede zoo kort doenlijk worden saamgevat, aldus deelt het genoemde blad mede, dewijl de ge- zondheidstoestaud, waarin dc Keizer verkeert, wel is waar gunstig mag worden geuoemd, maar uiettemin steeds omzichtigheid vereischt. Het algemeen verslag over deu toestand des lands, saamgesteld door de financieele commissie van het Pruisische Huis der Afgevaardigden, is thans ver schenen. Het bevat, behalve hst verslag zelf, een menigte tabellen en andere bijvoegselen, zoodat het een boekdeel is geworden van 45 folio vellen druks. Aan het slot daarvan komt een resolutie voor, welke de commissie nan het Huis voorstelt over te nemen en bij de regeering aan te driugen op de aanneming daarvan: lo. invoering van groote bezui nigingen in het staatsbestuur, zoowel door vereen voudiging van het raderwerk in het algemeen, als door het bekrimpen van het aantal ambtenaren 2o. het afzien van de plannen, ontworpen om bui tengewone groote gebouwen op te richten, hetzij ten behoeve van de staatsspoorwegen, hetzij als woningen ▼oor ambtenaren van hoogeu rang; in een woord het afschaffen van weelde iu al hetgeen den openbaren dienst betreft. 3o. of te zien van het plan om nieuwe spoorwegen aan te koopen, zoolang de financieele en industrieele toestand des lands niet is verbeterd. Wijders dringt de financieele commissie uitdrukke lijk aan op de auotiseering der klassenbelasting en der belasting op het inkomen, dt vermeerdering der indirecte belastingen ten behoeve van het rijk, ten einde te geraken tot vermindering der matriculaire bijdragen eu het tot stand brengen van de rijksbe- begrooting vóór Pruisen. Men spreekt te Pesth van een miuister-orisis naar aanleiding van de stemming over Re leening, waurby de regeering slechts een meerderheid had van 14 stemmensommige bladen driugen er echter op aan, dat de miuisterieele partij moet aaugevuld worden. Iu de Italiaansche kamers heeft gedurende eenige dagen een hoogst onvruchtbaar debat plaats gehad. Zooals ook wel eens iu andere parlementen gebeurt, heeft men de gelegenheid van de algemeene beschouwin gen over de staatsbegrooting aangegrepen o-n in wel overdachte eu voorbereidende redevoeringen al de gal eens uit te storten, welke ^ich gedurende eeuigeu tijd bij de partij, die niet aan de regeering is, heeft opgehoopt. De buiteulandsohe politiek van het vorig jaar gaf de heeren Visconti-Venosta en Bonghi aan leiding om het regeeriugsbeleid van twee ministeriëu, het kabinet Cairoli en het thans regeerende kabinet Depretis, allerlei leelijke dingen te laste te leggen en hun toe te voegen, dat zij niet meer of minder hadden gedaan dan het land te isoleeretl van de samen werking met het overige Europa. Buiteu Italië heeft men daarvan zooveel niet gemerkt, en de heer Cai roli had dau ook niet heel veel moeite om aan te tooneu, dat Italië op het congres de houding had aangenomen, die het land van zelve was aange wezen, die van een neutralen staat, welke gaarne zooveel mogelijk wil bijdragen tot verzoening der partijen, raaur zelve geene pretentie te maken heeft op eeuig reohtstreeksch voordeel. Van het geheele debat, dat eeltige dagen in beslag nam, die veel beter hadden kunnen gebruikt worden, is geen enkel practisch resultaat aan te wijzen, en het eenige motief er van lag in den weitsch van ministers in ruste en iu hope, om eens te doen uitkomen, hoeveel beter de zaken zouden gaan, als zij eetts aan het roer Waren. De tegenpartij beweert dat ook op hare beurt, en zoo wordt de tijd klein gemaakt, die bestemd heet voor de bespreking en de regeling van tmtioiiule belangen. GOUDA, 11 Februari 1879. Het onderstaand billet werd alhier verspreid. De daarin bedoelde advertentie werd geplaatst door tus- Boheukotust van de firma A. Kok Coinp. Iu de Goudfiche Courant van Zondag 9 Februari 11. is er door vriend A>f vijand buiten voorkennis van het Bestuur der Christelijke Nationale school ceu advertentie geplaatst, dat er op Dinsdag den, 11 en Februari des avonds ten 6 Vb'uur, Algemeene Ver gadering in het schoollokaal zal plauts hebben, het welk üe indruk geeft, als of die vergadering voor elk toegankelijk is. Ten einde het geëerde Goudsche publiek voor teleurstellingen te vrijwaren, geeft het Bestuur bij deze te kennen, dat die vergadering slechts toegan kelijk is, voor degenen, die daartoe door het Bestuur ziju uitgenoodigd. Namens het Bestuur voornoemd, C. van EEUWEN, Secretaris. Gouda, den lOen Februari 1879. De Tweede Kamer is tot hervatting van haar werk zaamheden bijeengeroepen tegen 18 dezer, des na middags 3 uur. Naar men verneemt heeft de wetsvoordracht tot heffiug eener belasting van het kapitaul in portefeuille de tweede kanier der stateu-generaal bereikt. Binnen kort wordt de indiening van het outwerp- strafwetboek bij de vertegenwoordiging tegemoet gezien. Donderdag 20 Februari e. k. zal door de Vereeni- giugHet Nederlmdsch Tooneel alhier worden opge voerd „Dora," drama iu 5 bedrijveu van V. Sanjdu. y Dit stuk is met steeds klim menden bijval injfarys, Amsterdam, 's Graveuhage enz. opgevoerd, in Am sterdam werd liet weken achtereen gegé'veu, en volgens de kroniek in het orguan var^hët Nederlaudsoh TooneelverbWhd werd de zafll steeds voller, het applaudissement steeds levendiger, de regen van bloem ruikers steeds grooter. Men zal in dit stuk Opnieuw in de gelegenheid zijn de talenten te bewonderen van Mevr. Kleine, Mevr. Albregt en Murt. Ellenberger, welke laatste de titel rol vervult.^ Vah'tfe heeren, die medespelen, noemen wij Morin, Veltman, Mopr en van Schoonhoven. Ingevolge de bevelen van Z. M. den Koning zullen naar het Vaderland verneemt, voortaan op Zon- eu feestdagen de officieren de schuko of kolbak moeten dragen en in hetzelfde tenue iu 't publiek verschijnen dat voor de troepen wordt gecommandeerd. De Commissie van Oppertoezicht en Beheer der Kweekschool voor Zeevaart te Leiden bericht, dat op Maandag 24 dezer 's morgens ten 10 ure in voornoemde inrichting een keuring zal plaats hebben van jongens die een verbintenis in 's Rijks zeedienst weuscheu aan te gaan. Uit Alpbeu schrijft mpn van 10 Febr.Als bewijs hoe bevorderlijk aan een regelmatige armenzorg de opheffing van de burgtrlijke armbesturen zijn kan, diene, dat vóór enkele jaren, toen dat bestuur nog bestond en belangrijk gesubsidieerd werd uit de gemeentekas, veel over armoede gesproken werd en de bedeelingen der kerkelijke instellingen van wel dadigheid, nevens die van het burgerlijk armbestuur, nauwelijks in staat schenen om den bestaaudeu nood te lenigen; terwijl than9, iu een besloten winter vau ruim 6 weken, bij het Gemeentebestuur nog geeuerlei aanvraag om geldelyken onderstand is ingekomen en het door den burgemeester ingesteld onderzoek, of ook hier of daar in de gemeente de noodzakelijk heid tot politie-armeuzorg bestaat, tot een negatief resultaat heeft geleid. Feitelijk blijkt dus, dat de openbare liefdadigheid, door de opheffing van de officiöele armenzorg, krachtig genoeg is ontwikkeld om in de behoeften der armen te voorzien, eu de kerkelijke armbesturen zich van hun taak op hoogst lofwaardige wijze kwijten. Iu eeue gisteren geho'uden vergadering van stem gerechtigde Ingelanden van den Polder Honaard (Gemeente Haastrecht) i9 met 24 van de 25 uitge- brachto geldige stemmen Jbrrt'oemd de heer H. G. Niesing, tot secretaris ffn penningmeester. Iu diezelfde vergadering heeft de heer D. A. Dupper als schout voor dien polder bedankt. De gisteren door Notaris Kist in het publiek verkochte 10 per ceel en Bouwgrond aan den Bleekers- singel alhier, te zarnen groot ruim 900 vierkante ellen, hebben opgebracht de aanzienlijke som van 7420.buiten de onkosten. Te Hnzerswoude ziju bij een veehouder zeven scha pen dood eu sommige half verscheurd iu de weide gevonden. Als een bewijs hoe spoedig het ijs in de zee kan verminderen met een Zuidwesten wind, die het water zeer laag doet worden, kan dienen, dat terwijl gepaa- seerdeu Donderdag de ysecbuilen zonder gevaar zich konden bewegen op de Goudzee, den volgenden dag reeds menscheu, vau het eiland Marken komende, waar zij huuuo waren hadden gebracht, plotseling er in zakten eu met levensgevaar er uitgehaald zijn. Hetzelfde lot viel een paar andere inciischen ten deel, die uit spieriugeu zouden gaan. Zij ziju gelukkig gered, doch hebben daarbij 9 spieriiignetteu verloren. Natuurlijk zijn de ijsschuiten onmiddelijk op stal gezet. Naar men verneemt, wordt aan het Departement van justitie de laatste hand gelegd aan een ont werp vau wet op de fabricks- eu handelsmerken. Het voorloopig verslag van de Staatscommissie tot onderzoek van het werk der doorgraviug vau deu Hoek van Holland is bij de Regeering ingediend de open baarmaking van het verslag kan weldra worden vèr- wacht. Naar men verneemt Zal aan de tentoonstelling vanf' nationale en koloniale ny verheid, dit jaar te Arnhem te honden, verbonden worden een internationale wed strijd van sommige fabrikaten en werktuigen, eu wel van: lo. steenvorm-maehines2o. bouwartikeleu van kunststeen 3o. moteurs van 2 tot 3 paarden krachten 4o. brandwaarborgkasten5o. machines ter bewerking van ijzer; 6o. machines ter bewer king van hout7o. touw, van hennep geslagen 8o. rijtuigen; 9o. voorwerpen, vervaardigd uit zilver; lOo. watermeters; Ho. uaaimachiues12o. toe stellen ter electrische verlichting. De H. C. verneemt dat het voornemen bestaat te Haarlem, evenals in eenige andere gemeenten der provincie, eeue rijks-normaal-inrichting te openen eu deze te verbinden aan eene der openbare sëholen. Gisteren is te 's Hage overleden dr. \V. R. baron van Hoc veil, lida van den raad van state, sedert 1862, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, de man, die zich door zijn streven op koloniaal gebied, zoowel uit een wetenschappelijk als uit een staatkundig oogpunt, zeer op den voor grond heeft gesteld, en wat het politieke gedeelte zijner loopbaan betreft, aan de meest uiteenloopende beschouwingen heeft blootgestaan. Den 15n Juli 1812, te Deveyier geboren, bereikte hy dus den ouderdom van 66 jaren. De schr. der Haagsche kroniek N. Gr. Ct., meldt „Ik weet zeker, dat de notaris Eikendal hier ter stede, kort na het tweede huwelyk van Z. K. H l Prins Hendrik, diens testament onder zijne berusting) heeft verkregen, eu dat bij dut tes^ïtueut prinses' Hendrik erfgeuame is geworden vRn verreweg de' meeste bezittingen des prinsen.vTlij heeft echter aan den Koning, aan zijne zinter, en aan prins Alexander belangrijke leguteu'focbedeeld. Men weet daaromtrent tot nog toe alleen dit te verhalen, dut het prachtig lustslot van Soestdyk aan 's Koniugs jougsteu zoon zal ten goede komenik sta u daar voor echter niet in." Het Journal des Débatsen ware liet niet zulk een serieus blad, men zou moeite hebben het^verliaul te gelooven, deelt het volgende mede. Onder de menigte brieven, die de heer Mateau, conservator der voorwerpen vau de tentoonstelliugs-lotery, ont vangen heeft, is er een, waarin de houder van een lot, uitgekomeu met deu prijs„ivorey statuette van een olifant, dragende een prachtigen toren," hem vraagt om bericht, hoeveel de getrokken olifant dagelijks van onderhoud kost en hoe groot de wagen moet ziju, om hem te truusporteeren. 20 January 11. was de 100e verjaardag van den Rood des meest beroemden Engelscheu tooneelspelers, David Garrick. Kii wat wil nu het toeval? Dat de schouwburg Drury iMne te Londen, waarvan hij 15 jaar mede directeur was en dien hij met zulk een hoogeu trap van bloei bracht, dut hij zijn aandeel, hetwelk hij voor 8000 gekocht had, na den genoemden tijd voor 35.000 aan Sheridan verkocht, dat de schouwburg Drury Lane, zeggen wij, thans volgens bericht van 5 dezer gesloten is, niet ter gedachtenis aan Garricks dood, maar tengevolge van. werk- stakiug der voornaamste tooneelspelers, die zich eeue vermindering hunner buitensporig hoog opgevoerde appointcmentcu niet wilden lateu welgevallen. Zondag, heeft de laatste trekking van de Parijsche tentoonstellings-lotcrij plaats gehad. Al de wiuuende nummers zijn thans uitgeloot. San Francisco zal de eerste stad zijn, waarvan eerstdaags alle straten in electrisch licht zullen schit teren. De stad zal in districten van 1 tot 3 inijleu lengte worden verdeeld en in elk van die districten zal een Grainina-machiue van voldoende sterkte wor den opgesteld.( De machines ziju reeds te New-York aangekomen. In de laatste aflevering vau de Vragen des tyds behandelt de heer Corouel „het geneeskundig staats toezicht iu Nedprland". Na eeu overzicht te hebben gegeven vun onze wetgeving op dit stuk eu na op de bekende gebreken daarvan te hebben gewezen, ont wikkelt hij, iu welke richting z. i. verbetering moet gevonden worden. Zijn wensoheu komen hoofdza kelijk op het volgende neer. Ann de ambteuaren van het gëneeskundig staats toezicht moet meer vrijheid tot handelen worden verstrekt, daar het thuiis maar al te dikwijls voor komt, dat de administratieve macht, aau welke de uitvoering van maatregelen iu 't belang der open bare gezondheid is opgedragen, zich om *t advies dier ambtenaren niet bekommert en dezen machteloos tegeuover haar staan. Die ambtenaren moeten kunnen gelasten, wat hun in 't belang der volksgezondheid noodzakelijk voorkomt. Maar zullen zij in staat zijn, die gewichtige functiëu naar eisch te volbrengen, dau moeten de krachten, waarover zij kunnen be schikken, uitgebreid worden. .De werkkring der geneeskundige raden zou moeteu bestaan in het houden van toezicht op de volksgezondheid en het beramen van middelen om daarin te voorzien. Doch dan moet ook het gehalte der leden gewijzigd worden door er geen geneeskundige in op te nemen, die geen byzondere studie heeft gemankt van de gezondsleer en geen apotheker, die niet eeu goed chemicus is. Voorts moet de Raad aangevuld worden met éen of twee technici, physioien veeartsenijkundigeu. Daaren boven zullen in groote gemeenten permanente ge- zoudheidscommissiëu werkzaam möeten zijn. Om verder het ideaal van de organisatie der open bare gezondheidsregeliug, dat in zelfbestuur der gëiineenten moet bestaan, te bereiken moet by het algemeen de overtuiging van het belang eener goede regeling gewekt worden. Daarom moeten reeds enkele notion omtrent hygiëne op de lagere scholen ver strekt worden. Op de middelbare scholeu, waar tal van vakken worden onderwezen, die later door velen nooit toegepast behoeven te worden, is het totnogtoe een groote leemte, dat die iu do wetenschap der hygiëne, die voor ieder noodig is, onderricht wordt gegeven. Maar bovenal dient zij aan dc hoogescholeu als zelfstandige wetenschap theoretisch en practisch gedoceerd te worden. Een hygiënisch laborutorium en kabinet alsook hygiënische excursies ziju dau noodig. Van de medici moet grondige studie dezer weteusohap gevorderd worden, maar ook studenten van andere faculteiten, die in betrekkingen dikwijls hygiënische kennis noodig hebben, zouden iu ecnig onderdeel dier wetenschap ingewijd moeten worden. Is zelt bestuur der gemeenten het ideaal, de krachtige hand van den Staat mag hiei niet werkeloos blij vent Zoolang de gemeenten dezen tak vau dienst slech. verzongen of voor zoover zij door financieele bezwaren belemmerd worden, moet de Staat optreden. Maar bovendien moet iu veel zaken van algemeen belang door den Staat beter worden voozieu. Als zoodanig treden op deu voorgrond de zorg voor goed eu vol doend drinkwater, het weren vau bodem- en water- bederf, het waken tegen vervalsching van levensmidde len eu het verstrekken van voorschriften voor de gezondheidsvcreischteu bij den bouw vau scholen en arbeiderswoningen. Z. M. de Koning beeft bepaald, dat de koninklijke pensionuaires, welke zich voor Zr. Ms. rekening in de kunst mogen oefenen, voortaan zullen genoemd worden pensionuaires van HH. MM. deu Koning en de Ko ningin. Deze beslissing werd genomen als een blijk van de persoonlijke ingenomenheid van H. M. de Kouingiu met het streven van haar koninklijken Gemaal om de ontwikkeling vau het ontluikend kunsttalent te bevorderen. De Schied. Cour. deelt mede, dat de Rotterdamsclie train wuy-maatschappij concessie heeft aangevraagd voor een paarden- of stoomtram van Rotterdam over Delfshaveu naar Schiedam. Het adres, dat de heeren predikanten F. W. N. Hugeuholtz c. 8. aan de Synodale Vergadering zullen opzenden, luidt in zijn geheel aldus Jan de Synode der Nederl. tien. Kerk. Hoog Eerwaarde Heeren! De oudergeteekeudeu achten zich gedrongen, zich tot uwe vergaderiug ie wenden 'met een welgemeende»! weusch en een openhartige kennisgeving. Zy hooren door zeer velen, ook zeer velen ouder hunne geest verwanten, met hoogeu lof spreken vun het voorstel door de Syuode van 1878 gedaan, oui door wettelijke bepalingen de bevoegdheid der miuder- heden in de gemeenten te'Omschrijven. Zij willen zelveu niet ontkennen, dut 'dc kerkelijke positie der iniuderheid in sommige gcineeuteu daardoor zou worden verbeterd, dut er aan de godsdienstige be hoefte vau velen, die thans door de minderheden wordeu onderdrukt, werkelijk zou wordeu tegemoet gekomen. Muur dit voordeel mag heil niet blind maken voor het principieel bezwaar, dat hcu ver hindert bet ook met henne stem te steunen. Het principieel bezwaar is tweeërlei. Vooreerst wordt hier, huns inziens, van dc ortho doxie in de Kerk meer gevergd dau deze krachten* huur beginsel toegeven kun eu zal. De volledige erkenning van dér modernen reent in* de overigens niet gereorganiseerde Kerk, het wettigen van door eeue moderne minderheid gedane keuze van kerke- raadsledeu eu predikanten, het erkennen eu opnemen vau nieuwe gemeenteleden, wier overtuiging iu be paalden strijd is met hetgeen door de orthodoxen nog steeds geacht wordt de leer, ja het wezen der Kerk te zijn, dit alles tal ongetwijfeld voor de meeste orthodoxe kerkeradeu eeue zejelyke onmogelijkheid blijken te ziju. Het pust ons dit uon-possuiuus vau de rechterzijde te eerbiedigen, gefcyk ue Syuode ge toond heeft ook dat van de liukerzyde to «willen ontzien, al heeft zij dit dau ook skchts voor eeu deel werkelyk gedaan. Want eu ziehier der ondergeleekeiidt.il hoofd bezwaar terwijl de Synode den modernen vryhtid van beweging heeft willen verzekeren, hetgeen ouder geteekeudeu gaarne erkeuuen, heeft zij inderdaad het grootste struikelblok voor hun kerkelijk bestaan gehand haafd, ja verzwaard: het confessioneel karakter der Kerk. Het zal wel onuoodig ziju u hierbij te herinueren dat de oudergeteekeudeu hiermede geenszins bedoelen, dat de godsdienstige meusch geen behoefte zou ge voelen om ziju geloof ook uit te spaken eu te be lijden voor de menscheu. Slechts achten zij bet onmogelijk en ongeoorloofd, dat de Kerk als zoo danig, dat met name de Ned. Herv. Kerk, gelijk zij in deu loop der tijden geworden is, eene belijdenis voor allen zou kunnen vaststclleu eu handhaven. Dit nu heeft de Synode van 1878 wederom, zij 't ook haars ondanks, gedaan door io. naast het reglement op de minderheden het voorschrift tot de handhaving der kerkleer in nrt. 11 van het Algemeen Reglement te laten bestaan; door 2o. bij de beves tiging van lidmuteu een in confessioueelen zin be paalde soort van vragen voor te schrijven en bovenal 3o. door veler uitdrukkelijk verzoek om wijziging \an de oudertcekeniugsformule voor aanstaande predi- kanten defiuiticf af te wijzen. Zij heeft daardoor den toegang tot het predikambt voor velen, zooal niet onmogelijk gemaakt, toch zeer bezwaard, eu zelfs vele gevestigde moderne predikanten gedwongen, zich ernstig de vraag voor te leggen, of zy wel vrijmoe digheid hebben na dit besluit der Synode hun ambt iu de Kerk te blijven waarnemen. liet is daarom, dat zij uwe Vergadering met ernstigeü aandrang toeroepen willen: gaat toch nog ecu stap verder, spreekt het uit dat het administratief kerkverband, hetwelk allen vereenigt, niet langer mag blijven verward met den bclijdeuisbaud, die ons knelt en innerlijk verdeelt. Handhaaft iu hoofdzaak dit reglement voor de minderheden in de gemeenten, maar voegt er het voorstel aan toe, om uit de reglementen der Kerk alles te schrappen wat hare algemeene belijdenis tracht te omschrijven eu handhaven met kerkelijk gezag, omdat de gemeenten of gemeeute- fractiëu zelveu daaromtrent ouderling die bepalingen vaststellen, welke door haar verschillend standpunt worden gecischt. Naast dit ongevraagd advies sta nog een open hartige verklaring. Niet om te dreigen, niet oin te twisten, maar om der waarheid en des gewetenswil geven zij aan nwe vergadering, als aan de hoogste vertegenwoordiging der Kerk, kennis, dat zij zich nooit geboudtu hebben gevoeld door eeuigeu band dien de belijdeniskerk geacht zou kunnen worden hun aau leggen en deze onafhankelijkheid nimmer zullen prijsgeven; dat voor hen het voorschrift tot handhaving der kerkleer in art. 11 A. R. is als niet bestaande; dat zij aau hunne leerlingeti de iu art. 39 R. Godsd. ond. voorgeschreven vragen niet doen, noch ook iu confessioueelen zijn soortgelijke; dat zij de formule in art. 27 (Regl. op het examen) iu dezen tijd niet in haar geheel zouden kunnen ouderteekeneu en dus ook de verklaring en belofte, daarin vervat, voor zoover die geacht mocht worden hen aan eeu voorgeschreven kerkelijke belijdenis te biudeu, bij deze openlijk afwijzen, juist omdat zy aau ile daarin laatstgenoemde, h. i. eerste verplichting: „dc wezenlijke belangen van het godsrijk zoowel als vau onze kerk zorgvuldig te behartigen en naar ver mogen aau de bevordering daarvan mede te werken" getrouw willen blyveu. Zoo ziju zij dan ook besloten hnn ambt om deze reden niet vrijwillig neer te leggen. Meer dan aau de eeue Kerk, wier eenheid slechts op het papier bestaat eu' wier gezag daarmede tevens is vervallen, gevoelen zij zich Verbonden aan hunne gemeenten. Het woord, van trouw aan dezen gegeven iu antwoord op het vertrouwen hun geschonken, niet voordat, maar omdat zij waren die zij ziju, dit woord van trouw mogen eu willen zij niet verbreken. Ter wille eener belijdende kerk, die in hun oog niet meer is dan eeu hersenschim, mogeu zij niet vrijwillig ver laten de belijdende gemeenten, die*'juist vau hen verlaugeu de vertolking eu versterking vayKaar geloof. Of zij niettemin op deze wijze te kört doen aan de voorwaarden eu eischeu hunner kerkelijke betrekking, blijve ter beoordeeling vau hen aan wie bet kerkelijke betrekking, blyve ter beoordeeiiug van hen aau wie het kerkelijk opzicht is toevertrouwd. Bcdeukiugeu van dezen aard mochten hen niet weerhouden tw doen, wat zij iu de gegeven omstandigheden aan waarheid eu eerlykheid meenden verplicht te syn: voor u eu voor geheel de Kerk openlijk rekenschap te geven van de houding en de gedragslijn, die zij, na ernstig nadenken en kalm overleg, hebben aangenomen en zullen volgen. Het 25e jaarverslag is verschenen vau de Inrich ting voor Doofstoiuineu-onderwys te Rotterdam. Het Bestuur acht zich gelukkig, in dit verslag te kannen gewagen vau de gunstige omstandigheden, waarin de inrichting verkeert, en van de gelukkige uilkomsteu door haar verkregen. Het 25jarig bestaan der inrichting, dat den 4n Jaui luisterrijk werd herdacht in tegenwoordigheid van Bestuur, ouderwyzers, correspondenten, oud-leer lingen en leerlingen, gaf aau de Directie over de inrichting aanleidiug om als een blijvende herinnering aau dien dag alle bijzonderheden van dat feest in een bundel te verzamelen en met het verslag uit te geven. Beide boekjes, waarop wij de aandacht vestigen ook buiten den breeden kring der leden van het Doofstommen-instituut, bevatten verrassende wetens waardigheden over liet werken eu streven van deze inrichting gedurende het tijdvak van het vierde eener eeuw. „Op Voudels 200u sterfdag" heeft dr. J. Van VloKu Ptn stukje aan den „Ned. Speot." gezonden, waarin hy woordelyk meedeelt, wat hy by de onthu]- liug van het monument op Potgieters graf heeft gesproken. Hij erkent, dut hy de heereu Ten Kate en Hasebroek vooral aansprakelijk stelt voor ge beurde omtrpnt Vondel," de weigering hl. van de kerkvoogden der Herv. gemeente te Amsterdam om de neerlegging van een krans op Voudels graf toe te staan. „De stumpers van kerkvoogden wisten uiet beter," ztgt Van Vloten, „doch zy hun gees telijke leeraars, hadden hun dat anders moeten weten te beduiden. Bovenal Ten Kate, die verreweg de schuldigste is. Had hij zich niet onttrokken aan de eerst gegeven belofte, voorzitter bij de commissie

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 2