ing, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. lhG plaatsen. 1879. N? 2259. BINNENLAND- NATIONALE MILITIE. BEKENDMAKING. BUITENLAND. L Woensdag 19 Februari. llllecrd. n, L74. venntaande Buitenlandscli Overzicht. 5EN. TIEK. itende, leer en raadge- leiiug ran alle Boek- ek> te ont- te Boller- 1 GOUDSCHE COURANT iek bekend IELTEMA. drertentie- en K*n- oitte heer in Vordt bruin 4 AKERS, I. srwaardelyk iggen bjj mjj IET KEÜ- ,rek Gouwe it bjj hem Artikelen jeboort. tf aan Ver- werkje: :tte Gouda nis 5 Kleinere IN, goede een goed bevragen m aan het lyne bcvin- c bekennen, m aan het tegen post era hours by riksplein overige kiesvereenigingen aan dit goedkeuring, dan tal iedere ver- ^vacaturen in Tweede Kamer of Provin- dit district, voorloopig een eigen In geval dnn niet alle vereenigingcn denzelfden candidaal stelden, zal in deze gemeente eene verga dering plaats hebben van de centrale vereeniging en daarop zal definitief een candidaat worden ge proclameerd. De vergadering benoemde ten slotte tot afgevaar digden voor de centrale vereeniging de heeren Mr. P. J. Snel, J. A. Roest van Limburg en H. Jager. Gisteren werd door den Hoogen Raad behandeld het cassatieberoep van P. B. uit Waddinxveen, die door het Hof te ’s-Gravenhage ter zake van poging tot moord is veroordeeld tot zes jaren tuchthuisstraf. Adv.-gen. Van Maanen achtte deze ongemotiveerde voorziening ongegrond en concludeerde tot verwerping. De uitspraak is bepaald op 24 Februari. Gisteravond had alhier de'aangekondigde tooneel- voorstelling plaats van onderofficieren van het gar nizoen, met medewerking van eenige dilettanten. Opgevoerd werdenHet drama Een vijand van Vooruitgang en een vaudeville, getiteld Het kind van den huize. GOUDA, 18 Februari 1879. Dinsdag 25 Februari zal in eene vergadering der Atd. Gouda en Omstreken van Volksonderwijs de heer B. H. Heldt van Amsterdam optreden. Aan de leden van deze Afd. zullen een paar introductie-kaartjes worden gezonden, terwijl overigens door hen, die geen leden zijn, tegen entree de bijeenkomst (in Nut en Vermaak) kan worden bijgewoond. De begaafde spreker is voornemens de leemten in de nieuwe Wet óp het Lager Onderwijs te behandelen. Gisterenavond had eene Algemeene Vergadering plaats der Kiesvereeniging Burgerplicht,» alhier. De voorzitter, mr. P. J. Snel, deelde mede dat het Bestuur, ingevolge vroegere opdracht der ver gadering, in overleg was getreden met de besturen der liberale kiesvereenigingen te Woerden, Oudewater en Alphen a/d. Rijn, ten einde de oprichting voor te bereiden eener Centrale Kiesvebeeniging. Genoemde besturen hadden een concept-reglement opgesteld, dat nu aan de verschillende kiesvereeni gingen zou worden voorgelegd om definitief te worden vastgesteld of zoo noodig gewijzigd. Dit concept-reglement werd daarop door de ver gadering in behandeling genomen en nadat op ver zoek van een der leden doorden voorzitter nog een paar inlichtingen waren gegeven, onveranderd vast gesteld. Hechten ook de reglemenObunne eenigingf bi\v; ciale Staten \voor candidaat stellen. Het vredesverdrag tusschen Rusland en Turkije is van beide zijden geratificeerd en men hoopt, dat dit een gunstigen invloed zal uitoefenen op de regeling van de andere Turksche zaken. De Rus sische opperbevelhebber Totleben heeft aan de Turksche Regeering medegedeeld, dat de ontruiming van het grondgebied den 8 Maart geheel zal zijn afgeloopen. De Grieksche quaestie is, zooals men weet, nog altijd niet geregeld; de bezetting van Novibazar evenminhet minst maakt men zich ongerust over het kleine geschil tusschen Rusland en Rumenië betreffende de gieusscheiding bij Silistria. De pest in Rusland blijft ongeveer op dezelfde hoogte; hier en daar een enkel geval in de, be smette streek, en tot heden noch een heviger optreden, noch een uitbreiding der epidemie. In Turkije hoort meu wel niet van de pest, maar wel neemt de gevlekte typhus ^onrustbarend toe in den omtrek van Saloniki. Ook te Berlijn zijn eenige gevallen van gevlekte typhus voorgekomen, voornamelijk in de slaapsteden voor personen zonder huisvestingeen streng onderzoek is ingesteld. De protectionistische beweging heeft zich ook in Frankrijk vertoond. Eene commissie uit de Asso ciation de V industrie jrangaise heeft bij den presi dent der republiek eene audiëntie bekomen en aan gedrongen op de invoering van compenseerende rechten tegenover de buitenlandsche concurrentie. De heer Grévy antwoordde, dat eene commissie uit de kamer die zaken bestudeerd had, dat de regeering zich in hare handelingen zon laten leiden door de inspiratie, welke zij aan de behoeften des lands, zou ontlecnen, en dat de zaak van den nationalen arbeid niet zal worden opgeofferd. Waaraan? dat melden de Parijsche bladen niet. Waarschijnlijk zal het ver der moeten luidenaan eene/theorie, of welaan den zin om goede vrienden met andere mogend heden te blijven. De heeren, die bij den president waren toegelaten, gingen hoogst tevreden weg, zooals de gewoonte is als men, bij een hooggeplaatst persoon toegelaten, op zeer beleefde wijze met een kluitje in het riet is gezonden. In Duitsche parlementaire kringen heeft het bericht, dat bij Kabinetsbesluit het voorstel des heeren Hobrecht, betreffende de quotiseering der klassen belasting en die op het inkomen, door den Koning is goedgekeurd, een zeer aangenamen indruk ge maakt. De groote voorwaarde is derhalve vervuld, door de Pruisische afgevaardigden in den Rijksdag gesteld tot verkrijging hunner medewerking om rijks- belastingen te heffen, overeenkomstig de plannen door den heer von Bismarck ontworpen ten einde ruime inkomsten aan de rijksschatkist té verzekeren. Intusschen wordt algemeen aangenomen, dat het op genoemde middel niet voldoende zal zijn, om de financieele plannen van den ryltskanselier door den Rijksdag te doen goedkeuren.Het tegenwoordige Huis zal er vermoedelijk uiet.Joe gebracht kunnen worden, om het denkbeeld te huldigen, d&t de algemeene nood kan worden weggenomen door de eerste levensbehoeften in prys te doen stijgen. De oeconomische begrippen, door de meerderheid der leden van den Rijksdag beleden en de traditiën uit vroeger dagen overgeplant, zijn te diep en te vast geworteld, om te durven onderstellen, dat de nieuwe plannen van den rijkskanselier bijval of ondersteu ning in het Huis zullen vinden. Dit alles leidt als vanzelf tot de onderstelling, dat een nieuwe ont binding van den/ Rijksdag eerstdaags voor de deur staat» indien namelyk de heer von Bismarck bij zijn planben blijft volharden. De toon van de bladen wordt dan ook niet op gewekter; integendeel, men schijnt een botsing tus schen de de liberale partij en de Regeering dage lijks meer voor waarschijnlijk te houdenBis marck wil zijn plannen doorzetten is de meerder heid van den Rijksdag tegen de plannen van den Rijkdkanselier, dan volgt een ontbinding. Had men te doen met een politieke quaestie, dan ware het minder, dè oude meerderheid keerde weder, maar het is op zich zelf volstrekt niet onwaarschijnlijk, dat er door eene combinatie van allerlei minderheden een protectionistische meerderheid in den Rijksdag komt. De Brunswijksche Landdag heeft het voorstel der Commissie ter zake van de troonopvolging zonder discussie met algemeene stemmen aangenomen. Dat wil zeggen de regeling omtrent bet regentschap bij overlijden van den Hertog is in de grondwet opge nomen, zonder dat de quaestie over de troonopvol ging zelve wordt aangeroerd. Wat dit laatste betreft, heeft de Commissie in haar rapport nadrukkelijk ge wezen op het feit, dat naar de meening van den Landdag, uitgesproken bij de eerste discussie over dit onderwerp, de hertog van Cumberland voor den Bruuswijkschen troon niet in aanmerking kon komen, doordien hij openlijk heeft geweigerd de Ryk*-grond wet te erkennen. Bij dit citaat heeft de Commissie eene verklaring gevoegd, tengevolge waarvan bij de aan neming van het voorstel ter regeling van het regent schap op den voorgrond stond, dat het alleen werd aangenomen onder de stilzwijgende voorwaarde, dat de Regeering op dit punt met den Lauddag instemde, al had zij zich ook op dat punt nog niet willen uitlaten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, gezien art. 9 van Zijner Majesteits besluit van den 17den December 1861 (Staatsblad No. 127.) Roepen door deze op alle Ingezetenen die ver langen als vrijwilliger bij de Militie op te treden, om zich daartoe ter Secretarie der gemeente aan te geven, vóór of op den Isten MAART, van des mor gens 10 tot des namiddags ten ééu ure, onder opmerking Dat door de Gemeente aan hen, die zich als zoodanig mogten willen verbinden, uit de fondsen der gemeente, een handgeld wordt voldaan ter somma van Dertig Gulden. De Vrijwilliger moet zijn Ingezeten des Rijks, ongehuwd of kinderloos weduwnaarvoorts ligchamelijk voor de dienst geschikt, ten minste 1,560 meter lang, op den len January van het jaar der optreding het 20e jaar ingetreden en het 35e niet hebben volbragt, tot op het tijdstip der optreding aan zijne verpligtingen ten aanzien van de Militie, voor zoo ver die te vervullen waren, voldaan en een goed zedelijk gedrag geleid hebben. Bij zijne aangifte als Vrijwilliger zal hij behooren over te leggen het door den Burgemeester af te geven getuigschrift, voorgeschreven bij art. 9 voornoemd, tot afgifte waarvan zal worden gevaceerd ter Secre tarie der gemeente, op den 27 dezer maand. Gouda, den 18 February 1879. - Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. In ons vorig nummer deelden wij reeds mede, dat het amnestih-ontwerp der regeering door de kamer zal worden aangenomen. Dit gelukkig vérschyusel heeft men vooral te danken aan de houding der communisten zelven, welke door hun al te driest optreden velen dergenen de oogen hebben geopend, welke eerst voornemens waren te stemmen voor eene amnestie zonder uit zonderingen. In sommige van de meest geavanceerde dagbladen werden, in strijd met de wet, alvast opstellen van veroordeelden opgenomen een bij verstek veroordeelde gaf zijn naam en adres op en verklaarde zichzelf amnestie te hebben verleend, de regeering tartende hem ge vangen te nemen. De regeering heeft dadelijk doorgetast. De op roerige bladen zijn reeds veroordeeld en de hand is gelegd op den schreeuwer, die zich zelf amnestie verleende. De burgerij keurt deze wijze van doen zeer goedmen ziet gaarne dat er eene regeering is, die het oog houdt op deze gevaarlyke bestand- deelen der maatschappy. 'pver het geheel genomen is er in Frankrijk op dit oogenblik eene merkbare reactie tegen het drin gen der radicalen en den overyver van bekrompen liberalen. Maar al te duidelijk werd, dat de regee ring spoedig volstrekt niet meer vry wezen zou in hare handelingen, wanneer aan dien aandrang werd toegegeven. Ieder begon zich te bemoeien met het ontslag en de aanstelling van ambtenaren, en men zou weldra geen veldwachter meer hebben kunnen vervangen, zonder eerst het gevoelen te hebben vernomen van den afgevaardigde van het departement. De regeering echter heeft spoedig getoond, dat zij niet aldus hare taak wenscht op te vatten en daarbij wordt zij door alle verstandigen gesteund. De prefect van politie heeft aan de dagbladen eene nota gericht, waarin hij zegt, dat uit een onderzoek is gebleken, dat wat er gemeld is van de nachtelyke aanrandingen meerendeels overdreven is. Voorts wordt in de nota ter algemeene kennis gebracht, dat de dank toe, voor de welwillende poging om den nood van een ongelukkige te lenigen (de opbrengst was met Stremayr als president en graaf Taaffe als mi nister van Binnenlandsche Zaken. bescherming van personen en eigendommen krachtig te verzekeren.

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 1