Koloniën. Statea-Generaal. Twebdi Kamer. Zitting i Tan 24 Februari 1870. 4 In deze zitting is ingekomen een ontwerp tot in voering van een wetboek van strafrecht, dat naar de afdeeliugen it verzouden. Na discussie is met 40 tegen 19 stemmeu aangenomen een outwerp tot ver andering van de grenzen van Stad~«i» Ambt-Almelo en met 57 stemmen tegen 1 een outwerp tot veran dering van de grenzen van Goor en Markelo. Hedeu is het ontwerp tot wijziging van de wet op het hooger onderwijs aan de orde. Naar wij vernemen, zou de tijdelijke waarneming van de vacante portefeuille van Koloniën zijn opge dragen aan den Minister van binnenlandsche zaken, den heer Kappeyne van de Coppello. Dagbl Het oollege van Rijks-adviseurs voor de raonu- mentcu is thans ontbonden. Bij koninklijk besluit van 21 Februari is aan de leden eervol ontslag verleend. Door de Arrondissnmcnts-rcchtbank te Breda zijn in de vorige week, in écue zitting, niet minder dan 19 personen veroordeeld wegens zoutsmokkelarij. Blijkens een particulier telegram uit Leipzig van gisteren heersohte daar efcn geweldige sneeuwstorm en is het spoorwegverkeer voorloopig onmogelijk. Volgens het N. o. d. D. zijn door den hoofdcom missaris van politie tc Amsterdam 4 politie-diena- reu ontslagen, die in den nacht na den brand in de Warmoesstraat het magazijn van de firma Koop- mans C°. bewaakten, terwijl daarin ontvreemdingen hebben plaats gehad. De vereeniging tot het verleeneu van hulp 'aan minvermogende ooglijders voor Zuid Holland, gevestigd te Rotterdam, hield Zaterdag ouder \oorzilterschap van den heer irtr. J. van Geunep hare gewone jaarlijksche algemeene vergadering. Bij die gelegenheid werd het dertiende jaarverslag uitgebracht. Wij óutleeneu daaraan het volgende f In het jifar 1878 kwamen uit de volgende gemeen ten in Zuid-Holland het daarnevens geplaatste aantal patiëntenuit Schiedam 156, Delfshaven 143, Dor drecht 78, Kralingeu 58, Charlois 52, Vlaardingen 40, Ridderkerk 3U, Alblasserdam 28, Sliedrecht 22, IJselmonde 22, Overschie 19, Gouda 16, Zwijndrecht 10, Delft 15, Hillegersberg 15, Nieuw-Lekkerland 1ST, 's Gravenhage 11 en uit Nieuwerkerk a/d IJsel 10. Het sreheele aautal patiënteu ia 1878 bedroeg 2608 tegen 2598 in 1877. Sedert de oprichting der Vereeniging kwamen 29,189 patiënte», ouder wie 19,177 uit Rotterdam. Die pa tiënten ontvingen 186,513 adviezen; aai» 6729 per sonen werd een bril, aan 60 een kunstoog verstrekt. Alzoo meer dau 10,010 patiënten buiten Rotter-* dam zochten bij de Vereniging hulp. Hebben wij dan niet vraagt het Bestuur het recht, eeuige meerdere sympathie blijkbaar door sub sidie of contributie van gemeenten buiten Rot terdam te waehten, dan tot nog toe geschiedde? Met dankbaarheid meldt het dat de gemeente Capelle a/d. IJsel in 1878 eene subsidie schonk vau 15. Rottendam, Schiedam, Delfshaven, Ouderkerk a/d. IJsel en Capelle a/d IJsel zijn de eeuige gemeenten, die subsidie verleenen. En toch welk een aantal zonden van 78 tot 10 patiënten in het laatste jaar, zonder van de 85 gemeenten te gewagen, van waar minder dan 10 patiënten kwamen. De cojitribniiën en ziehier het eenigc cijfer, dat niet van vooruitgang getuigt bedroegen iets minder dan het vorige jaar. Over 1878 toch werd 3,643.50 ontvangen tegen 3,684.50 over 1877. Tegenover een aanwinst van 146 door nieuwe con tribuanten werd verloren 187 door overlijden, ver trek of bedanken van vroegere begunstigers. Dr. J. H. de Haas, den geneesheer-directeur, wordt de lof gegeven, die hem in zoo hooge mate toekomt, yverig en belangloos als altijd, spaarde hij weder tijd noch moeite in het belang der inrichting en haar patiënten. Niet het minste het financieel beheer is onder zijne leiding in uitmuntende haiiden. Be* stnurders der Vereeniging wenschen dan ook dat èn dut financieel beheer èn de behandeling en verzorging der patiënten nog langen tijd aan zijne voortreffelijke rorgen toevertrouwd blijven. Ten slotte richt het Bestuur de volgende bede aan wéldenkende stad- en landgenooten. We moeeten in dit jaar voor het eerst mededeelen, dat het cijfer der contributies beneden dat van het vo rige jaar gebleven was. Tegenover die vermindei ing in vaste inkomsten, staat een jaarlijksche verhooging der uitgavee, onafscheidelijk van het budget eener in richting, die tracht aan de behoefte te voldoen, waarvoor zy in 'i leven geroepen is. «Zoo gaarne zouden wij elk beroep, dat op onze hulp gedaan wordt, op onbekrompen wijze verhooren. Kr zijn gevallen waarin restitutie van verpleegkosteu moeieUjk of onmogelijk is, en waarin het spreken daarover reeds tot uitetel eenor spocdvcreiscbende handeling en alzoo tot noodlottige gevolgen leidt. Er ziju behoeften van wetcnschappelijken aard wij bedoelen de afdeeling instrumenten waaraan we nog zoo geriuge bedrageu van onze jaarlijksche rekening konden besteden. Eu toch behoort eene inrichting als de onze van een eigen uitmuntende verzameling instrumenten naar de laatste eischen der Wetenschap voorzien te ziju. «Voor dit alles vragen wij met vrijmoedigheid ruime jaarlijksche bijdragen, vooral van die vele meer vermogende stad- en landgeoooteii, die nog niet op de lijst onzer contribuanteu voorkomen. «De noodzakelijkheid en de levensvatbaarheid onzer inriohting is repda lang voldoende bewezenze blijkt zelfs telkén jare meer en meer. Moge de inenscheuliefde ons in staat stellen, onze stichting voor minvermogende ooglijders steeds in ruimere mute aan haar doel te doen beantwoorden." Uit het verriag van den Geneesheer-directeur blijkt nog, dat vau de bovengenoemde 2608 personen woonden in„ Rotterdam 1494, in 106 andere ge meenten in Zuid-Holland 1603, iu 53 gemeenten in Nederland buiten Zuid-Hollnud 103, iu 7 plaatsen buiten Nederland 8. Deze 2608 personeu ontvingen gezamenlijk 19609 adviezen of 7.5 per persoon. Evenzeer ontvingeu zij kosteloos alle uoodige geneesmiddelen en verband stukken. Hun werden bezorgd 9 kuustoogen, alsmede 693 brillen. Van deze waren er 336 voor mannen, 357 voor vrouwen ingericht. Terwijl de kosten voor 134 brillen door armbesturen of andere vereenigingen werden vergoed, werden er 21 om niet uitgereikt. Aanstaauden zomer zullen op het eiland Wul- chereri groote vereenigde manoeuvres plaats hebben, en, daar het noordwestelijk deel van dit eiland eeue schoone gelegenheid aanbiedt om eeue veronderstelde landiug te beproeven of te verijdelen, zal, bij bet uitvoeren van dusdanige bewegingen, steeds de zee macht, hetzij als aanvaller, of wel als medestander optreden. Een en ander zal gepaard gaan met het bivakkecren van troepen enz. Door het Gerechtshof te 's-Gravenbage werd Zaterdag behandeld het hooger beroep, door A. F. en A. G. te l)oe9borgh ingesteld tegen een vonnis der arron- dissements-rechtbank te Rotterdam, waarliij zij aan enkelen diefstal werden schuldig verklaard. Hun was ten laste gelegd van een appelboom ongeveer 157 appels te hebben geplukt en reeds iu een zakdoek gmvilckeld OII1 ze mede te nemen, lucu juiot ccn veldwachter hen betrapte. Namens de appellanten trachtte i?u advocaat mr. van Buren Sr. van Rotterdam aan te toouen, dat hier te»» purechte eene veroordeeling wegens diefstal was uitgesprokeu, daar het feit, door de appellauten gepleegd en bekend, alleen viel onder h<*t bereik van art. 471, No. 9, Code Péual. Daarbij werd toch alleen eeue geringe geldboete bedreigd tegen hen, die, zonder dat er eeuige omstandigheid bij is, waaromtrent de wet voorziening doet, vruchten ,aau een ander toebehooreude geplukt of op de plaats zelve gegeten zullen hebben. De advocaat-generaal mr. Grégory trachtte, met een beroep op verschillende Frausche uitleggers van den Code Penal, de juistheid van het vonnis der rechtbank aan te toouen en concludeerde tot alge- heele bevestiging daarvan. Het Hoofdbestuur der Vereeniging tot bevordering van fubrieks- en handwerknijverheid iu Nederland heeft aan de afdeeliugen rondgezonden de punten van beschrijving ter behandeling voor de 28ste al gemeene vergadering te Tiel. Daaronder komt o. a. voor een voorstel van het Hoofdbestuur, dat de Vereeniging zich zal wenden tot de Regeering met ver zoek de oprichting van1 een normaalschool voor teekenouderwijzers, in het bijzonder met het oog op de kuustiudustrie; 2 eene kuustindustrieschool ten diensten van allen, die hunne krachten en talenten ten bate dier industrie willen auuwenden, beiden te Amsterdam ten spoedigste voor te bereiden, en mtt de Maatschappij van nijverheid te Haarlem in over leg te treden omtrent de verplaatsing van het Kunstin- dustrie-museuni van Huarlem naar Amsterdam. De Englishmaneen blad dat te Calcutta wordt uitgegeven, deelt het volgende medeTwee tijgers, toebehoorende aan den ex-Koning van Oude, wiens paleis op den linkeroever van de Hoogly gelegen is, ontsnapten den 6 Januari uit hun kooi, doordien de oppasser bij het schoonmaken eene deur had open gelaten. Een dier tijgers werd spoedig door een agent van politie doodgeschoten, maar de andere zwom de rivier over en bereikte zoo den plantentuin te Calcutta. Te nauwemood op dat terrein gekomen, wierp hy den heer Pierman, een der conservatoren, op den grond en bracht hem ernstige wonden toe. Een wandelaar viel hetzelfde lot te beurt. Middelerwijl vluchtten allen, die zich in den tuin bevonden, en men Het er den geheelen dag het dier vry ronddwalen. Bij het vallen van den avond hoorde men zijn gebrul, en bij het aanbreken van den dag zag men hem te dier plaatse tweë ossen, die onder een afdak vastgebonden waren, verslinden. Een inboorling waagde het hem te naderen, maar de tijger liet zijn prooi varen, wierp zich op den verstoorder van zijnen muultijd en kwetste hem doodelijk. Aan den avond van dien dag waren eenigé uitstekende scherpschutters uit Calcutta, eu die zich bereid verklaard padden jacht op den tijger te ibaken, op het terrein aange komen. Zij plaatsten zièh op het dak eener hut in hinderlaag en bonden jn de nabijheid een levend rund aai» een boom. Na ongeveer een uur op hun post te hebben doorgebracht, sagen zij het rund eenklups vreeselijk sidderen. Toch was alles dood stil; maar bij het prachtige heldere maanlicht en met hun geoefend oog ontdekten zij weldra de oor zaak dier plotselinge vrees, en eensklaps zagen zij den tijger met een geweldigen sprong op liet rund nederstorten. Een eerste schot deed den tijger ziju prooi loslateneen tweede trof hem vlak in de borst, maar hij had de kracht nog brullend in de struiken te vluchten. De jagers bleven in bun schuil hoek den dag jjfwachteó, overtuigd goed getroffen te hebben. Toen het Volle licht was, waagden zij zich in de struiken, en vonden weldra het lijk van den gevaarlijken vijand. Uit Kaapstad ontvangt de Zutph. Ct. een séhry-! ven van 27 Januari, waarin, »»a roededeeling der berichten omtrent de dobr de Zoeloe's behaalde over winning, gezegd wordt: Groote verslagenheid l^ebbeu deze telegrammen hief en iu de country teweeggebracht. Zoo'n gevecht is nog nooit in Zuid-Afrika geleverd en inet Zoo'n slechten afloop. Het is hartvefscheufeud óln de soldaten vrouwe»» en kinderen (zij wouen iiog iu Kaap stad; het regiment was p.is een paar wekén vim hier naar Natal gezuiideu om hulp te bieden aan het onderdrukken der oproerige Zoeloe-natie) tc zien kijken naar de lijsten bevattende opgave der gesneuvelde soldatengedurig koine» er »»ieuwe opgaven bij. Een gisteren ontvangen telegram meldt, dat alle gebouwen in Natal in Staat van verdediging worden gebracht, om een inval der Kaffers te voorkomen. In alleryi is een stefimer naar .Mauritius gegaan om de aldaar gelegerde soldaten over te brengen naar Natal. Eveuzoo gaat er een steamer uaar St.-Vii»ceut en St.-Heleua om de aldaar liggende troepen te halen. De Transvaalsche boeren hebben ten getale van 500Q een vergadering gehad te Wonderfontein, om de vraag te bespreken of zij met de Engelschen tegen de Zoeloe's zullen vechten. Het resultaat was, dat men met bijna eenparige stemmen heeft besloten niet te vechten. De Engelschen hebben de Tranévaal iugepakt, en nu moeten zij ook maar zien klaar te komen met de Zwarten. Uit Molenaarsgraaf* wordt de volgpfcde curio siteit medegedeeld Bij den heer W. van der Breggen, dijkgraaf van den Wa8sennarscheu polder en heemraad van den Vier Ambachts polder (in welke beide polders be sloten is over te gaan tot stoombenialing) is de volgende briefkaart ontvangen. Ook de dijkgraaf en andere heemraden van den Vier Ambachts polder moeten eene soortgelijke briefkaart ontvangen hebben. Aan W. van der Bregge te Rijnzaaterwouw Mijn heer de men sen staan er van ver wondert dat u voor een mei sien (1) was u heb er tog geen behoef te aan met zoo een goe je bemaaling u heb tog geen laag landt, wat heb je er tog aan om je eeveuraens op zoon een wig durende laste te hel pe zette je moet het maar hoore van andere polders wat geeft die moode van den tijdt de moole»»s zijn goedt als er groeij komt is het waater vergceten maar die naaweene wendt dat of v. d. menze zouw de mreieu het er zoo gouw uithualen als nui de moolens. Dr. J. W. Bok, remonstrantsch predikant te Amsterdam, deelt in het N. v. d. D. mede, dat eene dame, lid van zijne gemeente, daartoe aangespoord door het artikel, waarin het N. v. d. D. het deuk- beeld aanbeval, aun bestuurders van het protestautsch weduwen en weczenfonds een som van 30,000 heeft toegezegd, om een begin van uitvoering te geven aan het plan tot stichting van een asyl voor pro- te8tautsche weduwen eü kinderen, onverschillig tot welk kerkgenootschap of welke geloofsrichting zij behooren. Een derde van het plan kan met die som verwezenlijkt worden. Maar zal de stichting waarlijk aan haar bedoelingen kunnen beantwoorden, de in te richten school of bewaarplaats niet te groot blyken voor de daaromheen te bouwen woningen, dan moeien deze laat9ten vermeerderd worden Inet (1) Da briefschrijver bedoelt waarschijnlijk machine. het dubbel getal van die, welke voor deze 30,000 kunnen gebouwd worden. Hierop zal dan ook terstond het geheel worden aangelegd, daar de bestuurders verwachten, dat het edele voorbeeld, thans gegeven, velen zal opwekken om het hunne tot verwezenlijking van het plan bij te dragen. De dames-directrices der vereeniging tot verbetering der kleine kindereu-bewoarplaaiseu (crèches) te Am sterdam ontvingen dezer dagen eeu geschenk van duizend gulden. Te Deventer wordt thans voor de tweede maal een poging gedaan tot het stichten van crèches. Van de reede van Callao, in Peru, bericht de kapitein van het Amerikiiansche stoomjacht Storm het volgende: Het vaartuig verliet het eiland San- Lorenzo, om zich ter genoemde reede te begeven, en stoomde laugzaam op. Eensklaps wordt de aan- dacht van den kapitein en der bemanning getrokken door een hevige, ongewone beweging der zee op eeuigeu afstand builen zijn koers. Hij liet stoppen en vervolgens op het punt, waar het verschijnsel zich opdeed, aanhouden. Weldra ontdekte men nu de oorzaak: twee visschen ware»» iu gevecht. Van lijd tot tijd kwoin de kop van een zeewolf boven, eu zag men dat het water rood gekleurd werd. Het geluid van den ontsnappendeu stoom verschrikte den zeewolf, die dook eu verdween. Een sloep werd uitgebracht en de matrozen hauldeu zonder moeite een buitengewoon grooten rog op, de verliezende weerpartij van den zeewolf. De overwonnene miste ce»v oog en een deel van dei» kop. Aan boord gebracht, bleek dut hij vijf voet lang was. Een Engelsch matroos te Amsterdam had de Hollandsche jenever wat al te kras aangesproken In laveerende houding sukkelt hij langs de straat, totdat op den Zeedijk gekomen, zyne beeueu hein niet meer willen dragen en hij op den grond valt. Een oude Engelsche matroos helpt hem op en door zijn vooroverbukken, om zijn beschonken landgenoot weder in zeilende houdiug te krijgen, was de porte- inonnaie, waarin zestien gulden j»an geld en een bankbiljet van 60, uit zijn zak gevallen. Dit had een der omstanders gemerkt. Leuk raapt hij de portemonnaie op, steekt die in zijn zak en wandelt verder. In bet, bewustzijn van niet eerlijk te hebben gehandeld/ bekruipt hem dé vrees voor ontdekking. Hij •overlegt bij zichzelf en zegt slim, dat het geld niet te herkeunen is voor het eigendom van den Engclscliman. De portemonnaie echter kon hem ver raden. Hy haalt daarna het geld uit de portemonnaie en werpt deze met het bankbiljet van 60, dat hij niet opgemerkt had, in het water. Voor de ƒ16 denkt hij goedeu sier te maken en gaat den Zeedijk op. De politie had reeds van het vermissen van de portemonuaie met geld gehoord, eene vrouw die ook naar het weder op de beeuen brengen van den drouken Engelsch man had staan kijken, wees den dief aan, en deze was spoedig achter slot gebracht. Allergenadigste, doorluchligste Keizer! Daar ik den 17den Jfcbruari 1876 mijn 14de levensjaar bereik, zal ik met Pascheu de school ver laten, en dan sta ik hulpeloos en verlaten op de wereldwant ik heb geen ouders meer, en myu oude, arme grootmoeder is doodziek. Mijn vader is in 1866 op den 3den Juli bij Köuiggratz als Prui sisch soldaat door den vijand doodgeschoten, en mijn inoeder is in Frankryk spoorloos verdwenen. Daar om heb ik een verzoek aan Uwe Keizerlijke en Ko ninklijke Hoogheid, waaraan het voor Uwe Keizer lijke en Koninklijke Hoogheid een kleinigheid is te voldoen, namelijk mij op een militaire school te doen: want ik ben heelemaal militair, zelfs 's nachts droom ik er van. Als ik, alleigeuadigste Keizer, uwen keizerlijken-koninklyken naam niet hoog ge noeg geprezen heb, bid ik nederig om vergiffenis. Uw Keizerlyke en Koniuklyke Hoogheids onderdanigste dieuuar R. C. Bovenstaande brief is van de hand van een knaap uit het Pruisische dorp Közen. Keizer Wilhelm heeft een onderzoek doen instellen cn daar de inhoud waar heid bleek te zijn, aan het verlangen van den flinken jongen voldaan. Hij is thans in het militaire op voedingsgesticht te Annaburg opgenomen. De lord der Admiraliteit heeft Jeu 20sten dezer de zaak behandeld van de aanvaring tussohen de Voorwaarts eu de Khediveen daarover het vol gende oordeel uitgesproken Uit het getuigenverhoor blijkt, dat aan boor! van de Voorwaarts het eerst het toplicht van de Khedive bijna recht vooruit ongeveer een halve streek op den stuurboordsboeg van de Voorwaarts bemerkt werd dat men toen eerst een blauw licht zag afsteken en naderhand een rood licht zagdat men toen het roer aan bakboord legde en het roode licht en het toplicht op den bakboordsboeg bracht, (in het Enf gelsche bericht staat Starboard boto, doch dit ié klaarblijkelijk eene vergissing), zoodat de schepen elkander aan bakboordzijde lconden passeerei» met elkunder's roode lichten in het gezicht, eu dat de beide schepen in veiligheid zouden gepasseerd zyn, had niet de Khedive, na het vertooneu van eeu tweede blauw licht de koers veranderd, zoodat men lmar groen licht zag, en dat toen de Voorwaarts, om de kracht van de aanvaring te verminderen, het roer hard bakboord legde en beval de machine te stoppen, waarvoor echter geen tijd meer was. De Khedive liep toen zonder gestopte machine met den steven den stuurboordsboeg van de Voorwaarts in, waardoor het schip zinkende op strand gezet moest worden. De aanvaring wordt van wege de Voorwaarts toegeschreven aan het leggen van het roer aan stuurboord en het niet stoppen of vermin deren van spoed aan boord van de Klitdive. Van wege dc Khedive werd beweerd, dat men het top licht van de Voorwaarts ongeveer 3/4 streek op den stuurboordboeg zag, dat men het voor het licht van een ten auker liggende loodsboot hield, daarna het roer een weinig aan bakboord legde, doch steeds de Voorwaarts eenigszins op den stnurboordfboeg hield eu achtereenvolgens twee blauwe lichten afstak tot signaal voor den loods, en dat men, geen her- kenuingsteekens bespeurende, weder den vroegereu koers 6taurde en men kort daarna het roode vuur en naderhand liet groene licht van de Voorwaarts zag,'doch dat het roode vuur bijna dadelijk weder verdween en het uitte eu groene licht iu zicht bleveu. Dat de Khedive daarop het roer aan stuur boord legde, waardoor de Voorwaarts n»eer op den stuurboordsboeg kwam eu men zoo doorstuurde. Dat beide schepeu inet elkanders groene licht in het gezicht, elkander aan stuurboordzijde hadden kunuen passeereu, had niet de Voorwaarts het roer* aan bakboord gelegd, waardoor de aanvaring ontstond. Deze had plaats des avonds ten 7 u. 45'. De opperstuurman van de Voorwaarts was op de brug ten 7 u. en naderhand wareu de gezagvoerder eu tweede stuurman op de brug. De gezagvoerder zag een heider vuur ten 7 u. 20' eeuige mijlen ver weg en zeide tot den tweeden stuurmanaD de stoomboot in die richting blijft eu gij eeu rood licht ziet, moet gy het roer aan bakboord leggen. De tweede Stuurman zag een rood licht gedurende vijf minuten én gaf bevel het roer een weiuig a.iu bakboord te leggen. Ten 7 u. 30' kwam de derde stuurman hem aflossen, oindut hij moest eten, en toen hij de brug verliet, zag hij het roode licht o»geveer 3 Eng. mijlen ver verwijderd en was er een blauw licht op de Khedive vertoond. De derde stuurman verklaarde, dat toen hy op de brug kwam ei» het bevel overnam, hij een blauw licht za'<*, eus nadat het uitgebrand wu9, eeii rood en wit licht, hetgeen^ook door den tfceedeu stuurman gezien was vóór hij het dek verliet. Nadat de tweede stuurman het dek verlaten bad, zag de derde stuur man die zich op de brug bevond en het bevel voerde (in het Eug. verslag staat de Second officer, hetgeen blijkbaar fautief is), het roode licht bijna vooruit eu naderhand op den bakboordsboegdaarop zag hij een tweede blauw licht branden, en tocu dat uitgebrand was, zag hij een groeu licht op den bakboordsboeg. Het oordeel van den lord is, dat toen de derde stuurman het roode licht op dei» bakboordsboeg zag verouderen iu eeu groen licht, hij had moeten stoppen. Dit was ook het oordeel van den gezagvoerder, die uit de kaartenhut kwam eu op de brug, springende vroeghebt gij reeds ge stópt? en onmiddellijk bevel gaf om de machine te stoppen. Het komt ht:in voor dat de Voorwaarts reeds bij tijds had moeten stoppen, om de aanvaring te voorkomen, eu het is zijue meeuing dat de uit kijk niet naar behooren werd gehouden op de Voor waarts, iu het midden latende of het af te keureu is dat de gezagvoerder de brug verliet vóórdat 'het schip, hetwelk hij zag was gepasseerd het gedrag van deu tweeden stuurman, die na den gezagvoerder het bevel voerde eu by het naderen vau eeu stoom schip in tegenovergestelde richting en terwijl men nog bezig was met numoeuvrecren, liet bevel overgaf aan denderden stuurman, vindt hij zeer te berispen. De man van den uitkijk op de Voorwaarts hteft gezworen iu dit gerechtshof, dat hij geen seiulicbten eu geen blauwe lichten vau de Khedive beeft gezien, waardoor de lord van dc admiraliteit tot de con clusie komt dat de Voorwaarts schuldig bevonden wordt wegens het niet houden van een behoorlijken uitkijk eu voor het niet vermii»dereu der vaart na het veranderen van het roode tot het groene licht. Wat betreft de verwering van de Khediveis hij van meeuing, dat de Khedive in de gegeven omstan digheden had behooren te stoppeu en achterait to werken. De uitspraak is derhalve, dat beide schepen aan de aanvaring schuld hebben. Both vessels to blaine). Slechts goede producten roepen concutrentiè in 't leven. De teerkapsuis vaB Guyot, die zulk een heil zame uitwerking hebben ingeval van verkoudheid, oatharren, bronchitis en tering, zijn ontelbare keeren nagemaakt. De heer Guyot kan slechjLs instaan voor die flacons, waarop zich zijne haudteeking bevind, gedrukt iu drie kleuren en die in: de meeste apotheken te verkrijgen ziju. BATAVIA, 12—28 Jan. In het overzigt van het Alg. Dagbl. leest men: «Het onderwerp van den dag ziju nog steeds de nieuwe belastiogen. Iu ous nummer van den 16 n kan men daaronder Kamerleden, die de be lasting gedecreteerd hebbeu nazien, hoeveel schat ting den Nederlanders die in de Oostludische bezit ting geduld worde»», eigenlijk is opgelegd. Iemand met f 600 's maands, getrouwd, wonende in een huis vau 160, betaalt ruim 300 belasting. De positie van zoo iemand staat gelijk met die van iemand iu Holland, die, gehuwd, leven moet van 3000 's jaars en die in een groote stad woont op een bovenhuis van 400. De over ons beschikte belastingheffing staat dus gelijk met wat in Holland «eu plotselinge belasting zou zijn van zulk een persoon uit deu miugegoedeu middenstand met 150. De Nederlanders zeiven zullen móeten erkennen, dat de plotselioge heffing rechtstreeks in geld van zulk een schat ling een regeeriusdaad is, die groote sensatie eu hooggaat»de ontevredenheid wekt, en gevoeld wordt, als een ondergane brutale behaudeling vau de zijde van iemand tegen wien men machteloos is. Een behandeling, waarover de vergadering die haar decreteerde, de moeite zelfs niet genomen hééft ernstig overleg te plegen. Het gevoel der Neder- landsche bevolking van Nederl.-Indië laat zich niet beter beschrijven dau als eeu van diepe vernedering, als of men plotseling onder de heerschappij van een vreemden overheerscher was geraakt. «Verzet behoeft men niet te vreezen; wij zijn machteloos; anders zouden wij zoo niet behandeld worden. Dat is juist, wat het gevoel van bitterheid, van teleurstelling hier algemeen wekt. Ons eigen moederland behandelt ons als een veroveraar gewoon is vreemde bevolkingen te behandelen." j «De rampen komen nooit ulleen. Bij de nieuwe belastingen komen de aanhoudende regens op Atjeh, dio groole schade aanrichten verrichte werkzaamheden nutteloos maken, de agetrende troepem aan allerlei ellende blootstellen, en deu vijand gelegenheid geven I zich op onzen tocht naar de XXVI Moekims voor te bereiden. Daarbij komt thans te Batavia de naderende runderpest. Op een land twee en een half uur gaans ten zuiden der stad aan den vroe- geren Weg naar Buitenzorg uitgebroken, h'eeft de ziekte, ondanks de oiimiddelijk genomen maatregelen van afmaking en afsluiten, de stad reeds' genaderd l eu zich by een Chinees bij Tauah-Abaug, welke 1 plaats tot de bovenstad reeds gerekend wordt, ver- toond. Het drukke verkeer in die richting, de groote aanvoer van vruchten en graa. aldaar, maakt, schijnt het een afsluiting, van vee- eumelkvervoer I nutteloos. «Voor de rijke Chinezen te Batavia is het thans eeu gewichtige tijd. De hoogste betrekking, waartoe ecu Chinees kan opklimmen, is vacant. De majoor- Chinees heeft zijn ontslag genomen, naar men zegt op een daartoe ontvangen wenk. Men brengt dit iu verband met de teu gevolge van samenspanning onder de Chinezen mislukte muibesteding der tabaks belasting-pacht in Batavia eu bijliggende residentie», ten gevolge waarvan een hërverpachting 'met schrif telijke biljetten iu stede van moudeHug opbad zal plaats hebben. «Elementen van onrust worden ouder de Chinezen alhier steeds talrijker; en de eerste eisch Yoor deu majoor dier natie op een plaats als Batavia is, dat hij de achting zijner staipgenooten geniet, tegenover hen, zich van alle poging tot geldimiking outhoudt, ei» geheel onafhankelijk is. «Hoe diep ingeweven hieronder niet-Enropeaten, de' gewoonte is. oui ambtelijke fa natiën winstgevend te maken, kan blijken uit een bericht, omtrent een kamponghoofd, dut den loffelijke» maatregel had ingevoerd, om iede/tu avond appèl te hóuden vau de personeu, die de wachthuizen en gardoea moeten betrekken Loffelijke ambitie; maar de ijverige amb tenuren liet icdo'r der wachtel 9 lederen avond een paar ceuten betalen voor zijne moeite! «De Nederlanders in Nederlaud zelve dreigen last te krijgen yan de ijvervolle fiscaliteit; die hier den boventoon voert. Dezer dagen werd uit Hollaud door eeu dame verzonden eeu blikken trommeltje dicht gesoldeerd, waarin een present exemplaar vau Mcijers «Levensbeschrijving van J. C. Baud" bene vens eeu bpen brief van den schrijver. De dame had zelve met een dameshaud op het adres deu inhoud opg gevtn, niet slechts «Eeu boek" maar welk 1>oek liet riyllield. De dienaren der NederlanJsehe {schat kist aan de Boout alhier hadden dit trommeltje

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 2