Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. e 1879. N9 2272. ende BINNENLAND. OPING 's voormid- Uakmoxu. BUITENLAND. Vrijdag 21 Maart. tiek Ni infabriek worden te ID, EIN, le der Cra- nieuw aan BultenlaniM Overzicht. CIITj RCEELEN sn Meester- ekhandelaar r te SMAN. isiau Zn. ER8I.OOT. JKADE. UAX. Kurvkrs. Bom. IFLAND. WOLFÏ&Z. IORN. ?FENJtINO. KKBR. weken Tilburg i.étn «KMAN. A laarkeuken. Jacobi. len Depóts JépótbyM. fn tucht, al. rooral omdat ;epa«t, dat niet alleen niet I a. s. eene )n. tore van de GOUDSCHE COURANT. De commissie lot het besturen ren tuinbouw tentoonstellingen in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam heeft besloten, de tuinbouw-teutooustelling die van 49 April e. k. gehouden sou zyu, uit te stellen. Zij zal nu gehouden worden van Donderdag 24 tot Maandag 28 April. Wegens dit uitstel zyn wijzigingen in het programma gemaakt. Opgaven van in te zenden voorwerpen moeten ge daan worden vóór of op 5 April. Inzending der voorwerpen op 22 April. Door het gemeentebestuur van GOUDA, 20 Maart 1879. *L Dinsdag e. k. heeft eene buitengewone vergadering plaats der hier gevestigde afdeeling van het Tooneel- verbond. Daarin tullen de volgende leerlingen der Tooneelschool proeven afleggen hunner vorderingen: Anna Sablairolles, Toniji Poolman, Sophie Bos, Mina Bouret, Marie Lotjé en Corn. Schulze, terwyl de hh. Tourniaire en Ding, van de vereeniging Het Ned. Tooneel hunne welwillende medewerking zullen verkenen. Maandagnacht is de stoomboot de Volharding, varende van Amsterdam naar hier, bij Gouw esluis gezonken. Er waren 35 stuks rundvee aan boord, welke moesten gelost worden. Door de ondiepte aan den kant is de boot gekanteld. Ongelukken hebben er niet bij plaats gehad, dan dat ééne koe verdronken is. In de zitting der Rotterdamsche Arr. R<chtbank van Dinsdagmorgen, werden o. a. veroordeeld P. K. Czik wonende te Ouderkerk u/d IJsel, besch. vim moedwillige verwonding, tot 6 weken gev. eeuz. en 8’ boete of 1 dag gev. eeuz. A. 8. Azn.wonende te Ouderkerk a/d. Usel, besch. van moedwillige verwoediug, tot 2 maanden gev. eenz. en 8 boete of 1 dag ger. eenz. Vervolgens stouden o. a terecht J. S. R.wonende ie Rotterdam, wisselwaehter bij de Maatsch. tot Expl. van Staatssp. besch. van diefstal van één bokking. Eisch 3 maanden gev. cell. P. de B.wonende te Moordrecht, arbeider, beach, van moedw. mishandeling. Eisch 15 dagen gev. cell, eu 8 boete of 1 dag gev. cell. In deze zaken over 8 dagen uitspraak. Het Classicaal Bestuur van Gouda heeft in zyne vergadering van 5 Maart 11. een vonnis van den Kerkeraad der Herv. gern. te Schoonhoven, dd. lü Januari II., waarbij aan twee vrouwelyke lidmaten voor ditmaal de bediening des y<dÉ. Avondmaal» was ontzegd, vernietigd, zoowel wegens schending of verkeerde toepassing van ark 4 eu 21 van het Alg. regl. van kerk, opzicht er een tuchtmiddel iszto voorkomt onder de bij art. 4 genoemde tuchtmiddelen, maar ook op zichzelf dwaas en niet op eenig lid— roiiat toepasselijk is, zijnde de bediening des H. Avondmaal, niet aan vrouwelijke lidmaten, maar aan predikanten uitsluitend toevertrouwdalsmede'.omdat er geen feit genoemd of behoorlijk omschreven ia maar de Kerkeraad volgens zijn eigen verklaring ia afgedaan op geruchten die iu omloop ziju. De instructie iu zake den moord, te Capelïe gepleegd op den landbouwer v. Miariewld, wordt met deu meest en ijver voortgezet. Meer en meer wordt men overtuigd dat de knecht vau den vermoorde, die, zoouIs men west, zich iu hechtenis bevindt, de werkelijke schuldige is. Deze hééft overigens een zeer ongunstig verleden. Hy ia reeds eeumaaVtot 5 jareu tuchthuisstraf en eenmaal tot een halfjaar cellulair veroordeeld geweest, terwijl hij eenmaal be schuldigd werd vau brandstichting, waarvan hij echter is vrijgesproken. Hierbij kan nog gemeld worden, dat het geld, in den koffer van den knecht gevonden, naar gissing overeenkomt met het vermiste uil het huis van v. Maarlcvtdd. Intusschcn begint men er aan te twijfelen of de moordenaar medeplichtigen zal gehad hebben. Aan deu kant van een sloot, welke bet erf van r. M. scheidt vau den hooiberg, waarin het verkoolde lyk gevonden is, werd nl. een ton gevonden, waarin bloed aanwezig was. De algemeens opvatting ia thans dat de moordenaar zijn slachtoffer in het bed tal hebben vermoord en daarna het lijk in bedoelde ton gestopt, om het aldus naar de hooiberg voort te rolleü, hetgeen zeer goed door één persoon kan ziju geschied. De knecht blijft intusschen ten stelligste alle schuld ontkennen. Volgens bij de regeering ingekomen ambtsbericht, zal van I October 1880 tot 31 Mei 1881 te Mel bourne (Australië) eene internationale tentoonstelling van nijverheid, kunsten landbouw gehouden worden. Tot het bekomen van inlichtingen wordt verwezen naar de hierna genoemde vereenigingen of maatschap pijen, nnn welke het reglement en programma voor de tentoonstelling is toegizonden: de vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerkenijverheid iu Nederland; de Ned. maatschappij ter bevordering van nijverheid, te Haarlem: de Holl. maatschappij van landbouwde Geldersche maatschappij vau landbouw; de maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeelandde Friesche maatschappij van la nabouw en veeteelt te Leeuwarden. De motie van orde der Fransche Kamer tan Af gevaardigden tot afkeuring der handelingen van de kabinetten van Ifl Mei en 23 November is zoowel te Parijs als in geheel Frankrijk door aanplakking afgekoudigd. De Mei-Ministers hebben niet alleen hun protest tegen het bekende votum der Kamer in de kranten gepubliceerd, maar ook bij deu President der Repu bliek hun bezwaar herhaald, dat de Kamer uitspraak heeft gedaan in deze zaak, hetgeen in strijd is met haar bevoegdheid de Kamer toch heeft wel het recht van beschuldiging, maar niet van vonnisdit laatste behoort blijkens de constitutie bij deu Seuaat. De President der Republiek was niet te huis toen de heereu kwamen om het protest te overhandigen; den volgenden morgen heeft hij het stuk terugge zonden met dfe korte opmerking, dat hij zulke stukken niet ontving. Men zegt dat de Mei-Ministers hun zaak du bij den Staatsraad aanhangig zullen maken. Naar men verzekert, zullen de Kamers van 18 April tot 81 Mei uitééngaan. Ten gevolge van het wetsontwerp des hceren Ferry op de vryheid van het hooger onderwys (art. 1) kunnen 27 manneto-vereenigingeu, dié 88 huizen met een personeel van 1987 man bezitten, in Frank rijk geen onderricht meer geven, daaronder de Jezuïeten, die 27 inrichtingen vau onderwijs met 843 ordesleden hebben. Men schat het aan Uil kweekelingen, die in genoemde 88 huizen onderricht ontvangen, op 71,000. De voornaamste vrouweü- vereénigingen, die niet langer onderricht zullen mogen geven, hebben, naar men berekent, ongeveer 200,000 •ohoKeitn. Dé bezwhren tegen den heer Léon Say, wat betreft zijne houding rijdens de geruch tagLfiver 6(1116 conversie, schijnen nu geheel uit den wrijSöfcijn geruimd. Er was een voorstel van den heer^Lengle, om naar deze zaak een onderzoek te doen. In de commissie van rapporteurs over dit voorstel heeft de heer Say op helderingen gegeven, die tot eenstemmige verwerping van het voorstel hebben geleid. Later ontstond nog een gerucht, dat de heer Lengle toch iu het bezit was van bezwarende stukken. Het blykt, dat dit alleen een proces-verbaal geweest is van liet comité der effectenbeurs. Dit stuk zoowel als de verklaring van den heer Say zijn thans openbaar gemaakt en het blijkt njet, dat de minister zich in deze iets beeft te verwyten. De Duitsohe Rijksdag heeft der regeering kunnen tooiieu, dat geen afzonderlijk reglement noodig is, om dwaze of misdadige redeneeringen te bedwingen. Bij de behandeling vau het rapport over den kleinen staat van beleg veroorloofde de socialist Liebknecht, zich eenige onhebbelijke uitvallen, waarop hij onder algemeenen bijval der vergadering door den president zeer nadrukkelijk tot de orde werd geroepen; verder schijnt de regeering op grond van hetgeen (ie politie te Berlyn ontdekte, den maatregel, in dc hoofdstad genomen, voldoende te hebben gerechtvaardigd. De tariefcommissie haast zich om voor de Paasch- vacaulie met haar taak gereed te komen. Dagelijks vergaderen zij minstens zeven uren, om alle wetten in gereedheid te brengen, die onmiddellijk na de heropening van den Rijksdag in behandeling moeten komen. Ook de Ryksdag tnicht daarom met de minder belangrijke onderwerpen, die nog ter behan deling liggen, voor de sluiting geheel gereed te komen, teneinde na Paschen een onverdeelde aan dacht te kunnen wijden aan de nieuwe tolwetten, die reeds nu zooveel pennen in beweging gebracht hebben. Men zegt, dat Bismarck ten stelligste de bewering heeft weersproken, dat hy plan zou hebben dezen Rijksdag te ontbinden. Dit doet vermoeden, dat de Rykskanselier weer meer vertrouwen begint te krijgen op een meerderheid, die zijne handelspolitiek zal steunen. De vrees voor de pest begint te verdwijnen; de voorzorgsmaatregelen aan de grenzen worden echter voorloopig nog niet opgeheven. Het Spaansche parlement is ontbonden tengevolge van het optreden van het ministerie Martinez Cam pos. De leden van de kamer van afgevaardigden en de senatoren, welke bun zetel aan eene verkie zing en niet aan een aan hunne betrekking verbon den recht of eene koninklyke benoeming danken, zullen zich aan het oordeel hunner kiezers moeten onderwerpen, de eerste den 20 April, de tweede den 8 Mei. De minister van bfnueidandsche zaken heeft aan zijne ambtenaren eene circulaire gezonden, waarin deze worden aangespoord om -de vrijheid der kiezers te eerbiedigen en geeuerki druk op de verkiezingen uit te oefenen. Deze aanmaning wordt bij iedere verkiezing even vast verzonden als ze in den wind wordt geslagen. Verkiezingen vallen altijd uit in, den geest van het kabinet, dat ze heeft ui (geschreven, daar het stelsel van officieels candidaturen gepaard gaat met de meest rnogeli|ke onverschilligheid bij de kiezers. De nieuwe kamer zal dus de kleur dragen van het kabinet Martinez Campos. Doch welke is die kleur? vragen de Madridsche binden elkander af. Men *erkeert daaromtrent in volslagen onze kerheid. Libental-couservaUef md hervormingen op Cuba, zeggen zij, die het best ingelicht kunnen zijn. Voor iemand die eene heldere voorstelling van het beprip ffliberaal-conservatief* heeft is de zaak dan volkomen duidelijk. Het kiesrecht is in Spanje in het vorig jaar aan merkelijk beperkt, en hieruit meent men te mogen afleideu, dat de keusen th.wM een meer onafhankelijk karakter zullen dragen dan vroeger. Men meent te mogen vermoeden, dat tie const itutioueelen, de centralisten en de moderod^ eene actieve rol iu deu verkiezingsstrijd zullen spelen. De possibilisten en de radicalen zullen ook cti|<lidaten stellen, en als dan nog ecu stuk of wat partyen, waaraan op Spaanech grondgebied geen gebrek is, gaai: meedoen, zal het curieus zijn om te zien wat er uit dieu chaos te «oorschyn komt. De Engelschen in Nalal hebben reeds versterking ontvangen door een zeer toevallige omstandigheid. Een Engelsch fregat, de Skak, op de thuisreis uit Zuid-Amerika, St. Helena aandoende, kwam daar juist toen de nederlaag der Engelschen bij Borke’s Drift was bekend geworden. De commandant vau het schip trad in overleg met den gouverneur vau het eiland en den commaudant vau de troepen aldaar, en de uitslag was, dat zij bet op hun verantwoor delijkheid namen om, zonder tijdroovende instructiën vau de regeering af te wachten, de Skah met hare bemanning en al de beschikbare troepen vau St. Helena naar Natal te zenden. Dat besluit wekt algemeene sympathie iu Engeland, eu inderdaad, zoo de Zoeloe’s hunne aanvallende beweging hadden voortgezet, had die onverwachte hulp vau het grootste belang kunnen ziju. De Kaffers schijnen zich echter stil te houden. Het laatste bericht uit Kaapstad vau 25 Februari meldt, dat er niets byzonders is gebeurd.

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 1