tookeelnieïïwsT Werkvrouw MEUBILAIRE GOEDEREN, DZSB8V80S8» TWIiM Mil®, f. GL WERKMEID. Eeue Dienstbode ATTENTIE! MIIESTOTFffl Ds, J, Broedelet, VESTFAALSGHE HA1E, J. EL KIEBERT, harkt, goüda. Laatste Berichten. AD VERTPNTIÈN OPROEPING. Mevrouw van Hocij Schilthouwer Üpenüiiie Verkooping, DISTRICT liOHDl EN OMSTREKEN. INSTITUUT voor Jongcheeren ONTVANGEN: Op DONDERDAG cd ZONDAG 7 Portretten a Unlversecl-Zulveringszout. ZPOSTZEIRjIJ-^lSr. Burgerlijke Stand. Mejufvrouw van WIJK, Men vraagt een flinke W. BOER, TE MOORDRECHT. H. D. ÜBBENS, B. L. van VEEN. DAGELIJKS GEOPEND. Om te voorkomen dat minder gevrenschte sujetten ▼oor den kolonialen dienst worden aangenomen, is door de Regeering bepaald, dat de burgemeesters in de af te geven certificaten vaa goed gedrejg moeten melding maken hoe lang de betrokken persoon in hunne gemeente heeft doorgebracht. Zooals by herhaling gebleken is wordt de gunstige bepaling, onlnugs door deu minister van oorlog gemaakt teu opsichte van het Ve-rleenen van toe stemming tot het aaugaau van een huwelijk aan verlofgangers van de militie te land, niet goed be grepen. Het gevolg hiervan is dat de belanghebbende, die zoodanige toestemming verzoekt, in zijne ver wachting wordt teleurgesteld en hem de vereischte toestemmiug niet kan worden verleend. Het is daarom niet ondienstig, onzen lezers mede yie deelen dat de coramaudeereude oificieren der corpsen gemachtigd zijn op de daartoe strekkende aanvrage de toestemming tot het aangaan van een huwelijk te verleenen aan ieder verlofganger van de militie te laud, die zyn eerste dienstjaar heeft volbracht, gerekend van deu dag zijner inlijving, mits vooraf door of ten behoeve van dezen aan deu chef van het corps wordt overgelegd ecue schriftelijke ver klaring, waaruit deugdelijk blijkt, dat, bij eventuëele opkomst onder de wapenen van een verlofganger, in het onderhoud van het door dezen achter te laten gezin, zonder zorg van 's rijkswege, naar behooren zal kunnen wurden voorzien. Wijders zal voor de waarheid van het daarin vermelde door het gemeente bestuur der woonplaats van den verlofganger moeten worden ingestaan. Door dus zoodanige verklaring bij de aanvrage over te leggen zal men zich de teleurstelling, die in eene weigering is gelegen, besparen. Wanneer de aanvrage schriftelijk geschiedt, is het aan te raden daarbij een postzegel van 5 cent te voegen, waardoor hem de vergunning franco kau worden toegezonden, die hem anders 10 cent aan vracht kost. Door den gemeenteraad van Amsterdam is omtrent het voorstel van burg. en weth. om, behouders goedkeuring van de bevoegde macht, te zijner tijd eene gemeentelijke lichtfabriek op te richten, be sloten de ooncessiëu aan C. de Bruyn eii Zoon en aan de Amsterdamsche Pijpgas-cjmpngnic op een nader te bepalen tydstip in te trekken, met uitnoo- diging aan burg. en weth. deze zaak nader te onder zoeken en deswege te rapporteeren. By de menigvuldige berichteu, die ben dagblad schrijver dagelyks onder de oogen krijgt, is het niet te verwonderen, dat hij zich niet altijd juist meer herinnert het vroeger reeds elders gelezen te hebben. Vaudaar komt het dikwijls voor, dat berioh- ten, die soms al een half jaar of langer de ronde j gedaan hebben, hunne wandeling door de pers op nieuw gaan hervatten. Totnogtoe bleef (fit ver schijnsel echter beperkt tot de rubriek Gemengde Beriöhten, Allerlei, of hoe ze ook in de verschillende couranten mogen heeten. Nu echter is het ook voorgekomen bij de rubriek Beuoemingen. De Haarl. Ct.. had Woensdag, op gezag van een ander blad, de vöor een, half jaar gedane benoeming van dr. Valeton tot hoogleeraar te Amsterdam, als een nieuwtje verhaaldreeds begint dit bericht ziju zwerftocht door andere bladen, (waaronder nog wel een Am- sterdamsch) en zal het vermoedelijk wel voortzetten, niettegenstaande de Haarl. haar fout heeft herstelt. Op 4e botermarkt te Alkmaar zijn onlangs door de politie in beslag genomen eenige koppen boter, die by scheikundig onderzoek in het geheel geen boter bleken te bevatten, zelfs niet de zuiver bereide kunstboter of oleo-margarine, maar slechts een geel gekleurd vet, waarschijnlijk varkensvet, waarmede hoogstens 3 pCt. werkelijkt boter gemengd kan ziju. De Metselaar B. te Zwolle is dezer dagen het slacht offer eeuer scliandelyke oplichting geworden. Er vervoegde zich iemand by hem, die voorgaf aanbe volen te zijn door pastoor S. Hij had eenige werk lieden noodig om een broeikas uit 't schip te halen en op te stellen, en vroeg of B. deze hen daarvoor wilde afstaan. In 't voorbijgaan vertelde hg nog, dat hg wat ruim kaa had en vroeg B. of deze van de ƒ1300, die hy wel missen kon, ook iets wilde lec- ncn. B. had hier niets tegen. J. De Kruif, zoo noem de zich de oubekende, zou ze hem zoo aanstonds brengen. Voordat hij echter de deur uitgiug, merkte de bezoeker, dat hg zijn portemonnaie in ziju loge ment had laten liggen. Hg vroeg even ƒ10, die B. met liefde hem leende, maar moet ze nog te rugbrengen. Wy moeten terugkomen op een bericht omtrent het drankverbruik in Noord-Amerika, dat door ons nil een der andere bladen in ons nommer van eer gisteren was overgenomen. In bedoeld bérioht werd naar aanleiding van het groot drankvetbruk in Noord-Aiqerika de opmerking gemaakt, dat wettelyke maatregelen betrekkelijk weinig schijnen uit te werkeu. Die opmerking is onjuist. De aangehaalde Maitfe-wet werkt alleen in enkele Staten, en, volgens verklaring der autori teiten in Maine, in dézen Staat met goed succes. De andere Staten van Noord-Amerika hebben mee- rendeels slechts zeer onvoldoende wettelyke bepalingen tegen het drankverbruik gemaakt, en daar is dan ook dit misbruik in het algemeen zeer groot, zoodat slechts op de laatstgenoemde Staten de gemankte opmerking van toepassing zou zyn. Bij de opvoering van het ook hier opgevoerde Anne Mie te Zutfen op 11. Woensdag 19 Maart, had men, om het moaneffect van het 4de bedryf te doen uitkomen, het gas zoo laag gedraaid, dat er plotse ling eene Egyptische duisternis in de zaal en op het tooneel heersohte. Na eene poos werd het licht weer gqdeeltelyk aaugestoken en het 4e bedr. begon. Maar j|e, te midden van het tooneel van Koenraad en Lise' verschijnt er plotseling, op den voorgrond, een persoon, die uiet op de rolverdeeliug staat ver meld een bediende voorzien van een stok met een lichtje er aan, waarmee hij kalm en bedaard het gas vau voetlicht en coulisses aansteekt, zonder zich aan het minnend paartje of het publiek te storen. Verbazing van den heer Vau Zuylen en mevr. Egener. De gordijn vult na dit nieuw tafreel waaraan de schrijver vreemd is. Hoewel enkele gesclienkeu reeds vroeger vermeld zijn, kan nog melding gemaakt Worden van de vol gende geschenken, die, ah even vele bewijzen van belangstelling in de Rijkslaudboujvschool, door haar zijn ontvangen. Door de welwillende tusschenkomst van de Mi- nisterien van binnenlandschc zaken, waterstaat enz. en van buitenlandsche zaken, is eene ruiling aan gegaan van de officieele werken en rapporten in Ne derland uitkomende met die der voornaamste Euro- peesche Staten en Amerika. De bibliotheek der Rijks landbouwschool zal di^s in het vervolg de verslagen van den landbouw, statistieke opgaven en officieele rapporten, die in den handel niet verkrijgbaar zyn, ontvangen. Enkele werken werden ingezonden. Niet minder welkom was de toezegging van de Koninklijke academie van wetenschappen, het U- trechtsche genoodschap van kunsten en wetenschap pen cu het Bataafsoh genootsch der proefondervin delijke wijsbegeerte, dat djq geleerde genootschappen in het vervolg geregel» hunne jaarlijksche verslagen aan de Rijks landbouwschool zullen toezenden, zoo als dit reeds geschied door de voornaamste Maat schappijen van landbouw met de werken die van harentwege wordeu uitgegeven. De-Rijks landbouwschool ontving buitendien nog enkele geschenken die byzondere'vermelding ver dienen. De collectie mineraliën en gesteftiten van wijlen dr. W. C. H. Staring, door de nagelaten betrekkingen aan de Rijk landbouwschool geschonken en reeds vroeger vermeld, is thans geclassificeerd en gebleken van groot belang te zijn voor het on derwijs in mineralogie en geologie aan deze inrichting. Mejuffrouw H. W. Beijeriuck te El^t, Over-Betuwe, schonk aan de Rijks landbouwschool een twintigtal door haar zelve keurig bewerkte platen, van niet minder belang voor bèt botanisch onderwijs, en betrekking hebbende op de ontwikkeling der klaver, die der mossen, de stuif brand der granen en aard appelziekte. Nog ontving zij van mr. W. J. W. baron De Vos van Steenwijk te Zwolle, dr. 8. J. Van Rooyen te Veendam, prof. dr. E. Heitz, boekwerkenvan den heer D. J. L. De Bruyn te Utrecht zyn prac- tisch ingericht en doelmatig tabellarisch overzicht van de paardenkennis en het hoefbeslag; van den heer J. W. E. De Sturler te Thomas (Indië) de ter Parysche tentoonstelling met goud bekroonde colleotie Indische gewassen (rijst, thee en koffie). Last not least mag, hoewel reeds in enkele bla den vermeld, nog mededeeling gedaan wordeu dat het Natuurkundig Genootschap te Wageningen zijne geheele verzameling physische instrumenten, boeken en tijdschriften aan de Byks landbouwschool schonk. Het Genootschap van nyverheid te Groningen stond het model van de boerderij van den heer Geertsema te Zuidbroek, op de Parysche ten toonstelling ingezonden, ten geschenke aan de Rijks landbouwschool af. Dezer dagen is de afzending, die door toevallige, omstandigheden vertraag4 is, bericht. Donderdagavond had de laatste voorstelling plaats in dit seizoen van de vereeniging Het Nederlaniech Tooneel, waartoe gekozen wasZege na strijd, een drama, bewerkt naar Sohimmel's roman „Het gezin van Baas van Ommeren." Dit stuk was Zeker niet het beste van die, welke wij dit jaar zagen en waaronder dan trouwens ook het uitstekendste was te vinden, dat de laatste tijd op dit gebied opleverde, waartoe het voldoende is aan Let Fourchamkaulti en Let Bourgeoit ie Pont-Arety te herinneren, die ons allen immer, nog versch in het geheugen liggen. Zege na strijd telt 9 Ufereelen, waardoor acht kortere of langere pauzen ontstaan en dus evenzoo veel malen het spherra «alt, dat de handeling af breekt. Kalme ontwikkeling van toeBtanden was dan ook niet te verwachten eu van rustig spel kon weinig sprak, wezen. Telkena moesten wij ons in gedachte verplaatsen. Nu eens waren wij by jkr. Reaal, dan bij iaat van Ommeren, nu eens by vrouw Moet, dan in een spoorwegstationtelken, een ander tooneel, waar de handeling voorviel. Het «tuk dreef voor een groot deel op enkele aardige, geestige tooneeleu en hing verder af van het meer of minder gelukkige spel der acteurs. Welnu, die bedoelde tooneeleu kwamen t.t hun volle recht en het spel der heereu en dame. was grootendeels gelukkig te noemen. Immers dat tafereelb. r. waarin ons hst erf vanen»» Moet vertoond wordt en dat, waarin die vrouw het kan. toor van Stuffken bezocht, waren uitstekend en maakten den vereischten indruk. Een daverend handgeklap bewees dan nok bij het einde hoe men daarover daeht. Het spel verdiende, als gewoonlyk, een «oord van lof, ten minste wat de meeste spelers aangaat. De heer Veltman gaf zeer goed den woekeraar Stuffken wger, met groote nauwgezetheid vervulde hij zijn taak, met taleut toonde hij ons dient aard, eu diens hartstocht en hij boezemde ons een ware afkeer in voor diens persoon. Mej. Fooiman vertolkte de rol van Lite, Stuffken', dochter. Zy deed dit zeer aardig en net en het overdreveue in het tooneel,waar zy haar beminden Cor. nelis wêerom kreeg, matigde zy zoo goed mogelijk. De heer Moor was, naar ons inzien, niet de geschiktste persoon van bet gezelschap om de rol vnn Cornellt te spelen. Hy treedt dan ook meer in een ander soort rollen op en voor deze was de heer Tourniaire beter geweest. Toch voldeed hij hier en daar vry goed. De heer van Schoonhoven beviel ons daarentegen niet.Hy woest in deu persoon van Jkr. Reaal ons iemand voorstellen, die tot de aristocratie behoorde, lid van de kamer was enz., doch hy voldeed daarin niet genoegzaam. Hy had ieta siyfs, ieta houterige, dat ons in den heer van Schoochoven bevreemdde, die zioh anders tooh wel op het tooneel weet te bewegen. De heer Vos behoort over 't algemeen niet tot die acteurs, welke wy gaarne zien spelen, by mist het natuurlyke en hangt te veel aan de tooneel-voor- schriften, die vroeger golden, doch thans gelukkig uit de mode ziju. Toch was hy als baat van Ommeren beter dan iu vele andere rollcu. In de scènes met Reaal bad Ity goede oogenblikkeu. Van Ommeren't vrouw werd voorgesteld door Mevr. Stoetz, die voor dergelijke rollen zeer geschikt is. De heer Morin kweet zich eveneeu, goed van zyn taak en het was niet zijn schuld, dat een deel van het publiek versoheidene passages van zijn rol niet begreep. Morin heeft veelal komieke rollen, men is gewoon, dat hij iet, zegt, waarom moet wordeu gelachen en wuarschyulyk daarom lachte men ook nu, zelfa daar, waar hy kreten van vertwijfeling slaakte. Het was jammer, het nam een deel van den indruk voor het overige publiek weg. Ten slptte een woord over Mevr. Kleine, die al, erop» Moet optrad. In on, pr. van Zondag zeiden wij ops te verblyden over de opvoering van Zegt tyt Strijd, voprtameljjk hierom, wyl Mevr. Kleine daarin een ral zou vervallen, die on, opnieuw in de gelegenheid zou stellen haar veelzycjig talent te be wonderen. Welnu, ook pa de opvoering blijvep wy on, ver heugen over de keuze van dit «tuk, waarin on, door gepoemde tooneelspeelater een Noord-Hollandsche bleekster wordt voorgesteld, geheel zooal, die lioh in de werkelijkheid voordoet. Bnw, rapar goedhartig j gestreng maar rechtvaardig; los in hapr mpnd maar eerljjk stond zy daar voor ons al» de type van de vrouw nit het volk, die hoe weinig gekuisoht in hare uitdrukkingen toch sleohts het ongelpk behoeft te zien naderen om tot helpen bereid te zyn. Tegen een Jkr. Reaal en voorpl tegen een Stuffken js zy lang niet malsch ep zy denkt er niet over, haar opgupatig oordeel le verbórgen of te ver zachten, maar tegenover een ziekep kneoht en tegen over het ongelukkige Klaartje van Ommeren ia zy de goedheid, de hulpvaardigheid zelve. Met welk een nauwgezetheid gaf Mevr. Kleine die rol, tot zelfs in de kléinste kleinigheden wêerl Het slottooneel, waar zy den laatcten adem uit blies, was zeker niet het minst te pryzsp. Geen zweem van overdrijving wee daar zichtbaar I En than, zyn de topneelvoorstelliugen voorioopig van de haan. Een zachter jaargetijde nadert, de ronden wordeu al kprter en korter ep weldra zal ga wandeling in de friache buitenlucht te verkie- ien zijn boven de opsluiting in een schouwburgzaal. Laat ons eindigen met dep wensch, dat het nieuwe wipterseizoen ons een nieuwe reeks tooueelvoorstel- lihgen moge bezorgen van een gehalte, als die, welke wy dit jaar mochten ontvangen. STAAT van BRIEVEN, geadresseerd aan onbe kenden, in de te helft der maaud Februari uit Dood" verzonden en door tusschenkomst van het Postkantoor aldaar terng te bekomen s J. C. Duis, Amsterdamver Bruggen, Boxtel H. Ganawyk, OukoopPotman, OvertoomHooij- kaas, RotterdamJ. van Woohe. Voorburg. Gouda, den 10 Maart 1S79. De Directeur v/h Postkantoor te Gouda, VAN KRUIJNE. Berlin, tl Maart. In deu Ryksdag heeft priu, Bismarck, by de behandeling vau hel voorstel van Sohueegaus tot vestigiug eener zelfstandige regee ring van het Rijkslaud Elzus-Lothariogeu met haren zetel in het Rijkslaud zelf, verklaard, dat hij bereid was het voorstel by den Bondsraad in zoover aan te bevelen, dat aan Elzas-Lotharingen die zelfstan digheid verleend worde, «elke met de veiligheid van het land uit een militair oogpunt vereenigbagr is. Al te gunstig moest men zich echter de toestanden aldaar niet voorstellen, en uit dit oogpunt wees de Rijkskanselier op d« talrijke leden der protestparty, welke ia deu Rijksdag gekozeu werden, en op de houding der geestelijkheid. Elke ooncesaie, welke gedaan werd, moest echter ter wille van de veiligheid des lands telkens herroepbaar zyn. Hierna werd de zitting gesloten. FarijS, 91 Maart. De minister van koophandel ontving heden de gedelegeerden der Kamers vau Koophandel uit versoheidene groote steden eu ver klaarde bon, dat het stelsel der handelstractaten gehandhaafd sal blijven. CORRESPONDENTIE. Naar aanleiding van het Verslag van Multatuli's rede in ons vorig nr. echryft men ons van geachte zijde het volgende Het is mogelijk niet ongepast U te melden, dat kei koopen van kolen vuur op dei vijandt koaji eene uitdrukking is, die, voor zooverre onze berichten rei ken, nimmer door den Heer Jezus is gebezigd, eene bewering waardoor wel effect kau gemaakt zyn door hem, die ze als zoodanig voorstelde, maar een vuur werkeffect. De geïncrimineerde plaats is van Panlat, eu staat Rom. XII90, en nog wel als een spreekwoord ont leend aan Spr. XXV 21, waar het even als bij Pau las voorkomt, in een verband, dat ten aanzien der hoogr moraliteit niets te wenschen overlaat. GEUOREN; 19 Mtart Wilhelmina, ouders A. Houdyk en M Hoogenboom. - Msnrits, ouders 8 van Kreteld en 8 tan Mr er. - SO Maria Aldegond, ouders J O. Scbrars en i. C tub Leeuwen - 21 Hendrik Valentyn, ouders D. 1 P Oostenk en F. A Ziele map. - Cornelia Wilhelmina, ouden P. 0 Schriele en M. G Jtger. OVERLEDEN; 19 Maart. S. van den Ring wed C. van der Schelden, 68 j - 20 G. M van Leeuwen, Ju-O. Wilson, 71 j - S. Wildschut, 10 m ONDERTROUWD: 21 Maart G. Sibbes, 24j. en E. de Jong, 20 i. - J. H. klein te Roeimond, 21 j. en C. P. de Jong, 25 j. Ondertrouwd GERRIT SIBBES EMMERENTIA dk JONG. Gouda, 21 Maart 1879. V Op den 18n Maart 1879 overleed te Goudg, na een lijden van ruim elf maanden, de kapitein kwartiermeester J. KLEM, diep bedroefd nalatende een Weduwe met vjjf nog jeugdige kinderen en betreurd door velen, die hem al, vriend waardeerden. Eenige kp\nitgeving. Heden overleed in den ouderdom van rnim 16 jaren onze geliefde vierde Dochter ADRIANA SUSANNA CORNELIA. J. J. GROOTENDORST. A. S. C. GROOTENDORST- Gouda, 22 Maart 1879. Blommendaal. Heden overleed ons jongste Kindje, JO HANNA CORNELIA, in den ouderdom van dertien maanden. Dr. A. T. van AKEN. den Haag, E. A. M. A. van AKEN, 21 Maart 1879. geb. IJzbndoorn. Eenige kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een Dochter, M. G. SCHRIEK-Jager. Gouda21 Maart 1879. Aan allen, die belangstelling hebben be- toond gedurende de ziekte en bij het overlijden onzer geliefde Moeder en Behuwdmoeder, be- tuigen wij onzen oprechten dank. A. D. VERMAAT. G. VERMAAT—Zonne. Gouda, 22 Maart 1879. Die iets te vorderen heeft van- of verschul digd is aan den onder benefice van inventaris aanvaarden Boedel en nalatenschappen vau de echtelieden AART HOOG ENDLIK en WIL- LEM1NA ROOKEN, gewoond hebbende te Gouda, en aldaar overleden respectivelijk den 18n Februari 1876 en den 13n Februari 1879, worden verzocht daarvan vóór den 15 April 1879, Opgave of Betaling te doen aan den Notaris J. P. MAHLSTEDE te Bergambacht. VEERSTAL, vraagt een flinke tegen HOOG LOON. Westhaven, verlangt met MEI eene EENE ZINDELIJKE gevraagd des Vrijdags. Adres bij den Boek handelaar A. BRINKMAN, Lange Tiendeweg. Adres J. LJSSELSTIJN, Crabethatraat. Een bejaard Heer verlangt van omstreeks 60 jaren, goed knnDende Wer ken en Koken. Opgaaf van ouderdom met franco brieven onder letters Y O, aan het algemeen Adv.- Burean van NIJGH van DITMAR, Rotterdam. op DINSDAG dta In APRIL 1879, des voor- middags ten 9 nik, iö bet buis getd. R. 186« aan de Derde Kade van de Karcemelksloot te Gouda, van EENIGE en Gewerkt GOUD EN ZILVER, enz. Daags te voren te bezichtigen. Inlichtingen geeft de Notaris J- P. MAHL STEDE te Bergambacht. Den LEDEN wordt bericht, dat volgens art. 11 van het Reglement de jaarlijksche rekening en verantwoording en de begrooting gedurende 14 dagen ter inzage liggen bjj den Penning, meester Mr. W. HEMSING. Het Bestüür. Ondergeteekende bericht zjjnen geaehten Be gunstigers, dat hg heden de NIEUWSTE heeft ontvangen en blijft zich minzaam aan bevelen. Voor spoedige en prompte bediening zal de beste zorg gedragen worden. Tevens vraagt ondergeteekende BEKWAME KNECHTS. AdresZeugstraat. Tailleur. De ondergeteekende beveelt zijne Inrichting tot plaatsing van nog eenige KOSTLEERLIN GEN, bij Ouders en Voogden beleefdelijk aan. Prospectussen zijn op franco aanvrage ver krijgbaar bij Tnstitutenr. Binnen enkele dagen zal voorhanden zijn bij A. KOK Comp., Boek- en Kantoorhandel alhier, het PORTRET van wijlen Tien Weleer waarden Zeer Geleerden Heer Tijdige bestelling wordt aanbevolen, opdat alle orders kunnen worden uitgevoerd. Blaauwstraat. Photographisch Atelier. Bet echte, algemeen gunstig bekende UNIVERSEEL-ZUIVER1NGSZOUT, een zeker middel tegen maagkwalen, tuur, braking, hart water, enz. is thans echt verkrijgbaar in 1/4 pakjes a 15 ClUt, 1/2 pakjes a 271/, Cent en heele pakjes a 50 Cent te Gouda, bij J. H. BOERS, Apotheker en te Botkoop bij A. J. van TWOUT. Op grond van do feitelijk verkregen genees kundige uitkomsten kau de aanschaffing van het geïllustreerde werkDr. AIRE'S NATUURGE NEESWIJZEN, prjjs 1.aan alle zieken ten dringenste «orden aanbevolen. De daarin afgedrukte talrijke dankbetuigingen, leveren het bewys voor de uitnemendheid van dit werk. Te verkrijgen bij alle Boekhandelaren of rechtstreek» bij RICHTER'S Boekhandel te Rotterdam, tegen toezending van. het bedrag. Uittreksel op verlangen gratie en Jrancf).

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 2