u Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BUITENLAND. j; BINNENLAND. ping- 1Zondag 20 April. ^9 ping Buileiilandsch Overzicht. door mij N. I SN, erkoop el ik mij ïewoners dit alom n vlugge i. EdS, Cuba zal onmiddellijk imissie T te Gouda. besloten aan de ZMAN. voorm. ten Soffwhuis» het belang istaanden ng der vis itant geld, n ten kan- iddinxveen. ZICHT. N. J8T. 1. OOM. 4. RAAD. r aan een school in een naburig gouvernement. Hij werd on- naar socialistische kuiperijen, doch verdween tijdens dat onderzoek ~jt bij den aanslag we* voor het Engel- JCHUÉEN, >ot 447 Cen- i, naast het n eigen ge- ■1 I GOUDSCHE COURANT. r Vatermolen OENSDAG en 10 ure, ht JT, IEN, DEK- ZOMER- im te wur- i BRAND- genheden van Cuba zal onmiddellijk na de bijeen komst der Cortes in behandeling genomen worden. GOUDA, 19 April 1879. In zake den heer C. van Eijk kaaskooper alhier, tegen een vonnis van den kantonrechter heeft de ad vocaat-generaal bij den Hoogen Raad van Maanen geconcludeerd tot vernietiging van het vonnis voor zoover de veroordeelde ook schuldig is verklaard aan hét zonder schriftelijke toestemming van Borg, en Weth., belemmeren van den vrijen doorgang op den weg te Gouda en veroordeeld tot eene geldboete van 2.en voor het Overige tot verwerping; uitspraak 12 Mei. Ter verkrijging van de akte in de Eugelsohe taal werden gisteren te ’s-Hage van de 6 candidaten 3 afgewezen en toegelaten de heeren R. van Duinen uit Oudewater, 8. Hoogstra uit Leiden en J. de Hoog uit Woubrugge. Bij de te Stolwijk plaats gehad hebbende aan besteding van het vergrooten der 2e openbare school en het stichten van eene nieuwe daarbij behoorende onderwijzerswoning was slechts één briefje ingekomen, dat van den beer v. d. Loo te WaddinxveeD, wien het werk gegund is. De aanneemsom bedraagt ƒ4434.— Door den Gemeenteraad van Stolwijk is besloten de Woesdagmiddag-schooltijden af te schaffen, en de schoollocalen beschikbaar te stellen voor het geven van Godsdienst-Onderwijs. Door de Zangvereeniging «Oefening baart Kunst* te Stolwijk is 25 geschonken aan de kerkelyke armen en eene gelijke som aan Öe* burgelijke armen. Bij herstemming is tot lid van den Gemeenteraad te Berg-Ambacht gekozen de heer J. P, Mahlstede, notaris aldaar. De vacature was ontstaan door het bedanken van den gekozene. Bij de Donderdag plaats gehad hebbende herstem mingen voor een hoofd-ingeland en een hoofd-inge- land-plaatsvervanger van Schieland voor het 1ste dis trict, waarbij alleen in aanmerking mochten komen de heeren A. Voorwinden en C. Van den Berg Jzn., is eerstgenoemde met meerderheid van'stemmen voor beide betrekkingen gekozen. De Eerste Kamer hield gisteren namiddag ten uur zitting. Door de afdeelingen zijn benoemd tot rapporteurs de heeren van Voorthuysen, Hengst, Borsius en de Raadt, onder anderen over de herziening der ongebouwde eigendommen; Prins, de Sitter, Kanten en Viruly, over een reeks andere ontwerpen. Heden ten 1 uur zijn aan de orde gesteld 22 ontwerpen, waarover in de afdeelingen weinig of geen bedenking is gerezen. Maandag 11 uur zijn aan de orde de procureurs-wet, de aanvulling van de wet op ’t Middelbaar onderwijs, de wijziging der militaire pensioenen bij de zeemacht en de verhoo- ging van hoofdstuk 6 der Staatsbegrooting. Alleen over de herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen is *t verslag nog niet gereed. De Staatscourant bevat twee algemeene numerieke staten, aanduidende de sterkte van den eersten ban der schutterijen op 1 Januari van dit jaar. Blykens die staten was de sterkte van den eersten ban der dienstdoende schutterijen, met inbegrip van de reserve, op 1 Januari jl.die der eerste categorie (ongehuwd en die gehuwd of weduwnaars rijn zonder kind of kinderen) 27,444 die der tweede categorie (ua hunne inlijving gehuwd en in het bezit van kind of kinderen gekomen) 14,270; te zamen 41,714 man. Van dit getal manschappen hebben 10,672, derhalve rnim 1/4 van het geheel, vroeger bij het leger gediend. De sterkte, met inbegrip der reserve van den eersten ban der rustende schutterijen, bedroeg op 1 Januari jl.die der eerste categorie 55,560 die der tweede categorie 20,962 te zamen 76,522 man. Van dezen hebben 17,979 man, dus ruim 2/9 van het geheel, vatieve bladen maken wel veel leven van de adressen voor, maar niet van die tegen het tarieftoch is het aantal van de laatste tot 500 geklommen. Be langrijk is o. a. het adres van het bestuur van Berlijn tegen het invoerrecht op graan en vleeschuitvoerig en flink wordt hier gewezen pp het groote nadeel, dat deze belastingen moeten Hebben, niet alleen voor het algemeen, maar vooral ook voor sommige takken van nijverheid, zooals voor de roggemeelfabrieken te Berlijn. Op eene te Berlijn gehouden bijeenkomst van af gevaardigden uit de Duitsche handeldrijvende zeesteden is besloten tot het zenden van een verzoekschrift aan den Rijksdag, waarin omgekomen wordt tegen de heffing van rechten bij wijze van vergeldings maatregel tegenover andere Itaten, benevens tegen rechten op granen, ijzer en hout, onder verklaring dat, ofschoon de vergadering in beginsel niets te gen heffingen in het belang der schatkist heeft in te brengen, zij de rechten op thee, koffie, tabak, zout, spek en petroleum voorgesteld, veel te hoog acht. Aangaande den persoon van Solowiew, den dader van den aanslag op het leven des Keizers, verneemt men, dat hij de zoon is van een dienaar (werk zaam aan de stallen) in de hofhouding der groot vorstin Catharina. Hij bezocht het gymnasium en gedurende een paar jaren de hoogeschool, doch kon den leercurus met tot het einde toe volbren gen. Hij werd toen onderwijzer aan een districts langs betrokken in een onderzoek J-JL -.1-- Lau— werdt gehouden en kwam etrsl der te voorschijn. 1 De Paasch vacant» is isafal sche Parlement en er lomt weer wat leven in de brouwerij. Men belegt meetingen en houdt redevoe ringen. De universiteit van Durban Wil in het Par lement vertegenwoordigd zijde raad van Leamington wil uitbreiding van het kiesrecht in dat district. De liberale afgevaardigde Adam betoogde in een meeting te Cupar, dat wanneer het kiesrecht maar overal hetzelfde was, de liberale partij ongetwijfeld bij de algemeene verkiezingen zou zegevierenthans waren de Tories meester van het land door de graaf schappen. Natuurlijk wordt over de begrooting in verband met de Afghaansche en Zulu-oorlogen druk geredetwist. Mundella, die te Sheffield het woord voerde, noemde die begrooting een knoeierij, want daarop was geen berekening gemaakt voor de oorlogen; Mundella gispte in krachtige bewoordingen de bui- tenlandsche staatkunde der Regeering, die, zooals hij zeide, den handel nog meer had doen kwijnenhij sprak van de imperialistische roofzucht, die Engeland had onteerd in de oogen van beschaafde volkeren. Een verdelgingsoorlog in het Zulu-land keurde hij sterk af. «De Regeering,* sprak Mundella, «durfde lord Chelmsford niet terugroepen, omdat Beaconsfield hem steunt. Ware de nederlaag bij Isandula een overwinning geweest, dan zou men niet weinig ge snoefd hebben op den oorlog, hoe onrechtvaardig die ook is, en sir Bartie Frère zou baron Frère van Isandula en Zulu zijn geworden. Toen Mundella de hoop uitsprak, dat kolonel Pearson te Ekowe spoedig zou worden ontzet, was hij onge twijfeld de tolk van het geheele volk. Pearson is reeds van 23 Jan. af opgesloten, aan alle kanten omringd door den vijand, hoewel slechts op 35 mijl afstands van het Engelscbe fort Tenedos. Zijn troepen zijn binnen een beperkte ruimte saamgedrongende gezondheidstoestand is niet van de beste, de ge dwongen werkeloosheid werkt nadeelig op de stem ming, want de vijand is te talrijk om dikwijls uitvallen te wagen, en bovendien kon de voorraad nauwelijks reiken tot de laatste dagen van Maart. Geen wonder dat men in Engeland reikhalzend de berichten uit de Kaap verwacht, en de tijding dat Pearson ontzet is, zou ongetwijfeld een indruk maken, als ware een zege bevochten. Zoover is het met de Engelschen gekomen, dank zy sir Bartle Frère’s voortvarendheid en lord Chelmsford verstandig beleid. Eene fractie der democratische partij in Madrid heeft eene vergadering gehouden en -- verkiezingen geen deel te nemen. Het vraagstuk betreffende de geldelyke aangelc- B|j deze Courant behoort een Bijvoegsel^ KENNISGEVING. INRICHTINGEN WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda; Gelet op art. 8 der Wet ran den 2n Juni 1876, (Staaliblad No. 96). Doen te weten Dat zij vergunning hebben rerleeud aan den Heer P. ran Maaren en zijne rechtverkrijgenden, tot het planteen ran een Stoomwerktuig in het perceel ge legen aan de Peperetraat, geleekend K no. 21, ka daster sectie D nrs. 1407 en 1408. Gouda, den 16 April 1879. Burgemeester en Wethouders roornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Sec'etaris, BROUWER. KENNISGEVING. INRICHTINGEN WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS ran Gouda; Gelet op art. 8 en 16 der Wet ran den 2n Juni 1876, (StaaMlad no. 96.) Doen te weten Dat Heeren Gedeputeerde Staten deser provincie vergunning hebben rerleend aan de Naamlooze ven- nootsohap de Stearinekaareenfabriek .Gouda* en hare reehtverkrjjgenden, tot het plaatsen ren een Stoom werktuig ran hooge drukking tot het samenpersen van dampkringslucht, in het perceel gelegen san de Bl.tker.kade. geteokmul 1’ uo. 12. kadaster sectie E Ito. 1014. Gouda, den 17 n April 1879. Burgemeester en Wethouders roornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. In zijne rede roor de Fransehe Academie bezigde R 'iian eenige uitdrukkingen, die in Duitschland aan sloot hebben gegeren. De Fransobe dagbladen berat- ten nu een uitvocrigen brief, door hem geschreven nsn een vriend van Duitschland, om deze rerkeerde indrukken weg te nemen. Het stuk verdient teer de aandacht, niet alleeu, omdat al hetgeen door een man ran dit gebulte geschreven wordt, lezenswaardig kan worden genoemd, maar vooral omdat deze brief kan worden beschouwd als de uitdrukking van hetgeen beschaafde en ontwikkelde Franschen over de tegen woordige Duitsche toestanden denken. De memorie van toelichting van het Duitsche tol tarief is eindelijk den Rijksdag toegezondenhet uitroerige stuk zal eerst gedrukt worden, en daarna den leden toegezonden. Naar hetgeen van den inbond van de memorie van toelichting wordt meegedeeld behelst deze niet veel nieuwsde Bismareksche argumenten worden herhaald en het hoofdgewioht gelegd op de financieels behoeften des rijke, in verband met de onmogelyke bijdragen van de Staten. De strijd tegen *t tarief wordt in de nationaal- fiberale bladen voortgezet, maar er heersebt zekere matheid in ’t ia alsof men gevoelde, dat de oppositie niet veel zal baten, omdat deels door politieke be dreiging, deels door combinatie van zoogenaamde be langhebbenden de Rijkskanselier zal zegevieren. De conservatieve bladen slaan voortdurend een hoogen toon aanhet besluit van de Bremer kooplieden, dat zonder twijfel wel navolging zal vinden bij de audere groote handelsplaatsen, is echter een harde pil om te verduwen. Bismarok wilde de handels- steden een verrassing bereiden met de surtaxe, maar de kooplieden kennen hun belang beter. Het voorbeeld van Breinen staat intussohen niet nlleen de oppositie heeft lang gedraald maar, neemt thans toe in kracht en uitgebreidheidde conser-

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 1