Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1LI0N EN, Binnenland. tuis. 1879. BUITENLAND. N° 2286. VT, G. Woensdag 23 April. LS en SKIN, ;z. cli, en Buitenlandsch Overzicht. De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. 8F1J 3 worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. CHTING. vele g 40 Cent*. Lnngeruigeweide. KMAM. ADVERTENTIÊN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS toe een wegens Vuren en ;he, Zweed- n en Pla- D'-'ei en Balken, 'uthouten mparren in n Delen. ogende voor ach Welva- hstraat aan alwaar het 1 is te be- 'emakkelgk 18. ten bjj gen. vati 24 Hekendorp, ade, Gouda. (MEN en ken, Vesten en Tafel- ministratie. vast, blijft krachtig en iemen, soq- een fraai De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prys per drie maanden is f 1.75, franco per post f 2. goede refe- ITERKOOP U1TVOER, eveneens RINGEN, inbiedingen -Expedition o. GOUDSCHE COURANT. des mid- i Verkoop- terdam, ten De N. Rott. Ct. van hedenmorgen bevat een klacht over de dienstregeling van het postkantoor alhier. Een brief na 2.10 in een der hulpbussen geworpen zou eerst den volgenden morgen Rotterdam bereiken. Indien dit het geval is, zouden wij deni klager en ieder die een oogenblik na de lichting komt, en prijs stelt op spoedige bezorging den raad geven enkele minuien te besteden'aan de bezorging van den brief in de bus van ’t postkantoor, waar ten 3.45 een buslichting geschiedt, voor den trein van 4.20. De heer G. van Eijseren, klerk ter secretarie te Haastrecht, is benoemd tot burgemeester der gemeente Dreumel (Gelderland). De mazelt n-epidemie neemt te Schoonhoven meer en meer toe. Gelukkig blijft het tot nog goedaardig soort. Te Willige-Laugerak is de mazclen-epidemie de school gesloten. Twee zeer verwante zaken werden Zaterdag in hooger beroep voor het gerechtshof te ’s Gravenhage behandeld. De eerste gold zekere A. S., die onlangs door de Rot’enlamschc rechtbank tot twee maanden eenzame opsluiting veroordeeld werd omdat hij, op den avond van 11 Januari j.l., te Ouderkerk a/d IJsel aan de vrouw van den schipper C. K. met zijne schaatsen een slag op den arm had toegebrachtwaar door eene vrij ernstige verwonding ontstond. De appellant was dien avond met drie andere, eveneens half beschonken kameraden, voor de woning van ge noemden C. K. gekomenluid roepende, dat diens zoon Pieter, met wien zij kort te voren op het ijs onaangenaamheden haddennaar buiten moest komen. De zoon was niet te huis, en toen zijne ouders naar buiten kwamen, werd volgens hun getuigenis door A. 8. aan de vrouw de slag toegebracht, waardoor zij ook volgens den geneesheereen paar maanden niet werken kon. Door den appellant waren vier getuigen a décharge gedagvaard, die niets wisten te verklaren dan dat zij van het toebrengen van dien slag niets zagen. De verdediger mr. Jac. van Gigch achtte niettemin het wettig en overtuigend bewijs in deze niet geleverd en concludeerde tot vryspraak. De advocaat-generaul mr. Gregory was van een geheel ander gevoelenen meende zelfs dat de rechtbank het feit te licht bad gequalificecrd, daar volgens Z.E.G.A. de vrouw door die verwonding langer dan twintig dagen niet had kunnen werken. Derhalve requireerde Z.E.G.A. veroordeeling van den denarijen van de Nihilisten een eind te makenzij zijn van nog wijder strekking dan men zich hier in het Westen dit voor kan stellenhet heele Rijk wordt in strengen militairen staat van beleg geplaatst; overal wordt het burgerlijk bestuur aan het gezag van den militairen gouverneur onderworpen, en men kan de macht van dezen man ’t best omschrijven, wanneer men zegt dat hij doet wat bij wil. Hoelang 1 deze buitengewone maatregelen zullen duren, wordt niet meegedeeld, waarschijnlijk zoolang,totdat de ge- zamenlijke gouverneurs hebben verklaard, dat het land van de Nihilistische pest is genezen, en dat kan wel eens betrekkelijk lang lijn. Volgens de Parijsche Soleil zou het Russische Gou vernement bewijzen in handen hebben dat het Uit voerend Comité der Russische revolutionaire partij in Zwitserland schuilt en zou de *Russische gezant ie Bern dienaangaande eens nota, bij de Bondsregee- ring hebben ingediend, met verzoek om arrestatie of verbanning van zakcra /fsmewiun» tisr veridqf- t plaatsen hij tevens aan wees. Andere bladen hebben 5 dit bericht overgenomen, doch laten de Soleil ver antwoordelijk voor den iuhoud. Het onlangs medegedeelde bericht van de Kuryer Posnanski, omtrent den buitengewoon goeden stand der oüderhandeling tusschen Duitschland en Rome wordt op officieuse wijze tegengesproken. Men heeft aan de tijding van genoemd Poolsch blad eenige beteekenis gehecht, omdat het gehouden wordt voor het orgaan van den kardinaal Ledochowski. Van officieuse zijde echter wordt gemeld, dat de onder- handelingen in den laatsten tijd niet gevorderd zijn of- schoon de uitzichten ook niet slechter staau dan 'vroeger. Er is geen aanleiding, om geen goeden uit slag te verwachten, maar evenmin, otn tegdooven, dat die spoedig zal komen. GOUDA, 22 April 1879. Bij dc verkiezing voor kerkvoogden, notabelen en commissarissen van toezicht by de Hervormde ge- l meente alhier zijn gisteren uitgebracht 664 stemmen. Heden heeft de opening plaats. i Tot Kerkvoogden zijn gekozen de hh. W. B. van Straaten met 597, C. Knaap met 483 en C. Hoo- i genboom met 398 stemmen. Voorts verkregen Mr. J. H. van Mierop 247, G. Toornvliet 123, en vele anderen mindere stemmen. De stemopneming was bij het afdrukken der Courant nog niet afgeloopeu. Het concert, Donderdagavond door de Goudsche Orchestvereeniging te geven, verdient een ruim bc- i zoek. Dc medewerking van onze stadgenooten mej. M. v. V. (sopraan) en de heeren 8. v. Milligen en Corn. 8. B. S. (piano’s) zal velen daartoe uitlokken; i daarenboven zijn de liederen door mej. v. V. te zingen, gecomponeerd door den heer van Milligen en worden zij voor het eerst in het openbaar ten ge- hoore gebracht. De avond zal dus rijk aan genot zijnmoge een welgevulde zaal toonen hoezeer de welwillendheid van den Directeur en de dilettanten, solisten en orchest wordt op prijs gesteld. De» Heer G. A. Muller is met ingang dezer herbenoemd tót burgemeester van Papekop en Lnngeruigeweide. 'Dc uitslag der verkiezingen, gisteren in Frank rijk gehouden, is gelijk men had, kunnen verwach ten, niet gunstig. In Parys, waar misschien een conservatief district voor de republikeinen had kun nen worden gewonnen, werd een Bonaparlist geko zen en in Bordeaux moest de heer Lavertnjon het ouderspit delven voor den ouden samenzweerder Blan- qui. Tusschen deze twee voorvallen is onmiddellijk verband. De conservatieven te Parys zouden niet zooveel kraoht hebben, indien de republikeinen daar en elders niet soms zulke dwaze dingen deden. De geheelen verkiezing van Blanqui is eene ijde le vertooniug want hij zit gevangen en is onver kiesbaar. Het is eene demonstratie, waardoor men van de regiering wilwkrijgew, lunkMlalaMrlk#»* tijk te begrijpen is worden de radicalen bij dit spelletje dapper door de conservatieven geholpen, die nu ook voor Blanqui hebben gestemd, wetende welk een ge schikt wapen zijne jÈÉkaezing levert ter bestrijding der republiek. sEr Het is een treurige uitslag en de gematigden in Frankryk zullen wel doen, bijtijds voorzorgen te nemen tegen de herhaling van zulke vertooningen. Gisteren werden de Algemeenc Raden geopend; de dericalen zullen ook hier trachten te werken tegen de nieuwe onderwijswet, al verbiedt de wet het beraadslagen overpolitieke onderwerpen; veel zou het hun toch niet baten, want van de 90 Algcineene Raden hebben slechts 35 een conservatieve meerderheid. De Minister van Onderwys is echter door al het clericalc leven nog niet vervaard; in een eergisteren in Sorbonne gehouden vergadering van Frankrijke geleerde genootschappen hield hij een rrdevoeiiug, waarin hij verzikerde, dat de Regee- ring het recht van den Staat ten opzichte van het onderwijs zql handhaven. Heden komt dc Belgische Kamer weder bycen om sppedig aan de schoolwet te beginnen. Wanneer men de verschillende Duitsche bladen leest, komt men tot de slotsom, dat de protecti onistische agitatie naar toppunt heeft bereikt en reeds aau het dalen is; niet alleen dat de oppositie in zonderheid tegen het recht op graan en vleesch eiken dag toeneemt, maar ook raken de proteótio- nisten onder elkander verdeeld; de agrariërs vinden, dat zij slecht wegkomen en dat het geringe recht, dat hun is toegedaeht, de ondersteuning van de industrieelcn niet waard is. Blykens de nadere mededeelingen omtrent de verga dering van afgevaardigden uit de Duitsche zeehandels- plaatsen komt bet besluit op het voorstel-Koningsbergen hierop neder: dat er bij den Rijksdag een adres zal worden ingediend, waarin wordt aangedrongen op ver werping van art. 5 der tariefwet en van de rechten op ijzer, granen en hout. De Vergadering heeft hierbij bepaald, dat baar verzet tegen art. 5 en tevens tegen het denkbeeld van een turtaxe zoo scherp möge- lyk moet uitkomenalles onder verklaring dat do Vergadering volstrekt niet geacht wil worden, in te stemmen met die invoerrechten welke in hei adres onvermeld blyven. Dc telegraaf deelde reeds Zaterdagavond de reeks van buitengewone maatregelen mede, door de Rus sische Regeering zyn verordend om aan dc moor- De intocht van HH. MM. den koning en de koningin te Amsterdam heeft gisteren op de bij het programma bepaalde wijze plaats gehad. Kwart over twaalf uren stoomde de kon. trein binnen en ouder het spelen der volksliederen, het donderen van het geschut en de hoezee’s eener groote menigte begaven zij zich in de receptiezaal. Even voor half twee uré traden de vorstelijke personen het paleis binnen, waarop zij zich op het balkon aan de juichende menigte vertoonden. Op den laten Mei a. s. wordt de 2e luitenant- kwartiermeester J. A. Neuwiller van het 2c bataljon 4e regiment infanterie te Leiden overgeplaatst bij het le bataljon van dat regiment, te Delft in garni zoen, terwijl de 2e luiteuant-kwartiermeester P. Vink van datzelfde regiment, van het depot alhier wordt verplaatst naar het 2e bataljon te Leiden.

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 1