Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. !ZEN OEDEN. ian tot het N? 2287. 1879. BUITENLAND. UT, ÜNDEER- LANKEN. schikt. VORSTENMOORD. 8. Vrijdag 25 April. ;otcn. rkooplng p, HUIS, ril 1879, an: afdak, jedekt, ge- r te nemen, jk aan het leren. Buitenlandsch Overzicht. sen. □ping vatermolen, aby Gouda, ÏL 1879, sen Groote A. 54, 'EL van de 7AN letli, t geweld L. W, l *•1* 1 i Kunsten, ecteur der recht. FABRTJK. itiën te be- MONTIJN, BOUW- Aren, Ka- 1421, 1600, 1714, 1715 naast of bij ig te Heken tóp de Dub- en meer. IfNKMAN omen 1ZEN, sschilderde Einskerk te is der St. ingen,enz. jk levens- lebroeders iemand door het feit der verkiezing nog niet genoeg zaam overtuigd was, behoeft hy slechts de radicale bladen in te tien; daar wordt de verzekering gege ven, dat de verkiezing van Blanqui slechts het voorstel is vau hetgeen volgen tal; too zal men eveneens de terugroeping doordrijven ran Frinquet, Malon, Lis- sageray, enz. en aangezien de Begeering zelf door het begenadigen van Commune-mannen bij honderden meewerkt, zal weldra het geheele Commune-perso- neel weder tegenwoordig zijn, gereed om het oude handwerk te hervatten. Of de Begeering nu wijken zal en Grévy na de verkiezing van Blanqui zal doen wat hij daarvóór weigerde, daarvan weet niemand iets met eenige zekerheid te zeggen; men maakt ge volgtrekkingen uit het karakter ran Oréry en die zijn niet gunstig voor Blanqui; hij is te veel een man van karakter om te wyken voor zulk een be dreiging. Niet Grévy wordt echter bij deze gelegen heid *t meest genoemdmeer de Ministers, die de gematigde republikeinsche partij vertegenwoordigen: Waddington, Say, Le Boyer. Het vooruitzicht op de heropening oer Kamer is, zooals men ziet, niet opwekkend. Men verzekert, dat de stemmen op Blauqui uitgebracht nietig zullen worden verklaard op grond van de wet en Lavertujon als gekozen beschouwd. Eindelijk is het aan den Engelschen opperbevel- hebber in het Kaapland, lord Chelmsford mogen gelukken Ekowe te ontzetten, een tijding, die in het Lagerhuis met gejuich werd begroet, en niet zonder reden, waut men was beducht voor het lot der bezetting:, die krap te eten had in den laatsten tijd. Waarschijnlijk heeft de opperbevelhebber zelf deze operatie geleid, omdat bij wist, dat zijn reputatie er niet op vooruitgegaan was. De verliezen der Ei.gelcnben by deze onderneming zyu betrekkelijk groot en met verlangen worden nadere berichteu over den strijd tegemoet geziendat de Zulu’s een sterke overmacht vormden, blijkt reeds uit het aantal hunner dooden, 2500 man. Voor het met kracht doorzetten van deu strijd tegen de Zulu’s wordt nog eenige tijd vau voorbereiding vereisehtmaar dan is het ook met de Kaffers gedaan, want de strijd krachten, waarover de Engelschen thans aan dé Kaap beschikken, zyn talrijk genoeg. De Duitsche Rijksdag is thans in het bezit van alle stukken, betreffende de tarieven en de tabaks belasting. Voor zoo veel men oordeelen kan is de acbteu de memorièn van toelichting (de «Motive”) oppervlakkig en onvoldoende. Vrij zeker acht men het, dat de ontwerpen, hetzij geheel, of althans wat bijzonder belangrijke onderdeden betreft, in handen zullen worden gesteld van bijzondere oommissiën, zoodat de beraadslagingen eerst zullen kunnen be ginnen, wanueer bijzondere rapporten zijn uitgebracht. Do Duitsche commissaris voor de Australische ten-» toonstelling Beuleaux is naar Londen vertrokken. Men verwacht de indiening van een voorstel tot subsidie bij den Ryksdag; de Begeering stelt zich van het deelnemen van de Duitschers aan deza onder neming veel nut voor. Het schijnt, dat er eindelijk eenig vertrouwbaar licht geworpen is in de naken van Oost-Bumelië. De CtrtftpoudMM Ue»e», wier betrekkingen met de Pransebe regeering bekend zyn, geeft eene uiteen zetting van den toestand. De onderhandelingen zouden voornamelijk tusschen Engeland en Busland gevoerd zyn en geleid hebben tot de volgende uitkomsten: verlenging van het mandaat der internationale com missie met één jaar; benoeming van Aleko pacht tot gouverneur; het recht van dien gouverneur om binnen het jaar met toestemming van de meerder heid der commissie vreemde troepen in het land te halende Porte belooft gedurende datzelfde eerste jaar geen gebruik te maken van haar recht om de vestingen aan den Balkan te bezetten bezetting van Bourgas door een klein Tnrkaoh garnizoen. De be- teekeuis van dit laatste punt is, dat daardoor het souvereiuiteitsrecht van den sultan op OoSt-Bumelië wordt erkend. Het eenige wat nu nog moet ge beuren is de Porte te winnen voor dit plan, dat heel wat beneden de Turksche eischen blijft. Men wachte dus nog geene onmiddelyke beslissing, wyl de ondervinding geleerd heeft, dat de Tutksche diplo- In Spanje zyn Zondag de verkiezingen voor de oortes in den zin der regeering uitgevallen. Dat doen zy dan ook steeds in dat land, waar de staats vorm de politieke ontwikkeling des volks zoover vooruit is. Het nieuwe ministerie maakt daar na ontbinding eene nieuwe kamer in zyn geest; terwjjl de oonstitutioneele beginselen, welke de grondwet huldigt, eene tegenovergestelde werking zouden ver langen. Niettegenstaande de minister van biunen- landsehe zaken eene circulaire aan zyne ambtenaren heeft gericht, om hen aaa te sporen tot het waar borgen der meest mogelyke vrijheid by de voorbe raiding tot het verkiezingswerk, lezen wij in een telegram omtrent den uitslag der verkiezingen: «dank zij den door ambtenaren uitgeoefendeu druk zyn de verkiezingen,” euz. Spanje’. geschiedenis van de laatste jaren leert ons niet aan de waarheid van dat' bericht twijfelen. Over de verkiezing van den Commune-man Blanqui tot lid der Kamer zal veel nagepraat worden, en niet zonder reden; men ziet daarin een nieuw be wijs van de onverbeterlykheid van de radicalenzoo GOUDSCHE COURANT. weten dat de woelingen van het volk niet door geweld kunnen bedwongen worden, dan zou hy geen staat van beleg hebben doen afkondi gen, maar integendeel getracht hebben door het invoeren van verbeteringen den ellendigen toestand te veranderen, dan zou hy niet te vreden met den naam van Vadertje” en de kinderlijke onderwerping van den onontwikkelde, getracht hebben de liefde te winnen van de meer ontwikkelden onder zyn volk, een liefde die op redelijke gronden moet rusten, dan maar waartoe meer, de waanzinnige handeling van den sluipmoordenaar zal nog jaren lang ellende over Busland brengeh en een geschikte gelegenheid zyn om ook in andere landen nog maals pogingen aan te wenden om de zucht naar vryheid, het streven naar verbetering met geweld te keeren. Moge de keizer een voorbeeld nemen aan Italie's redelyken koning en genade voor recht doen gelden, daardoor zou hy meer doen tot bevrediging der opgewekte hartstochten dan door de terechtstelling va* den onzinnige, die door velen als een martplaar voor de heilige zaak zal beschouwd worden. Gelukkig mogen wy ons in een beteren toestand verheugen. Onze vorst doet zyn intrede in de hootdstad met zyn jeugdige gemalin, en duizen den zyn opgegaan nit alle deelen des lands om den vorsten hun hulde te bieden. Wat ons moge verdeelen, wy zyn één in eerbied voor ons vorstenhuis. Heeft onze vorst van ons geen laagheden te wachten, hawyzën wy hem niet d«a kinderlijken «ertned «mt-dw-Bue voor zyn heerochers koestert, onze achting rust op andere, op hechter grondslagen. Wy weten wat Oranje voor ons is geweest, wy weten wat Oranje zoo noodig voor ons zal zyn. Wederzydsch vertrouwen is de band, die ons vereenigt met ons vorstenhuis. Jaren lang is het zoo geweest en nog jaren zal het zoo bljjven, omdat de wet de rechten en de plichten zoowel van het volk als van de vorst regelt. Hier vryheid, ginds geweld en dwang, hier rust en vrede, daar oIJ en nioord, hier welvaart, daar ellende; --- wonder, dat de keus voar velen nog zoo moei- iudruk niet gunstig. Zelfs voorstanders van het stelsel lyk is, of behoeven de vorsten geen acht te geven op de lessen der geschiedenis, dikwyls zoo duur gekocht? Voor wie leeren wil, is hier in de laatste dagen veel te leeren geweest; moge de les voor Europa niet verloren gaan! Kwamen in den laatsten tyd reeds herhaal- delyk berichten tot ons, dat hooggeplaatste ambtenaren het slachtoffer van sluipmoorde naars geworden waren; wezen die berichten op een uitgebreide vereeniging, die door geweld wilde trachten te verkrygen wat door zedelyke middelen niet mogelyk scheen bleek het her- haaldelyk, dat de binnenlandsche toestand van Busland veel, zeer veel te wenschen overliet, nog duidelijker is dat geworden, nu zelfs het leven van den Keizer door de hand eens sluipmoor denaars bedreigd is; nu een Rus het wapen tegen .Vadertje” heeft durven opheffen, en slechte door toevallige omstandigheden het leven van den Keizer aller Russen gespaard is. Zal nu Rusland, uitgeput door een kostbaren bui- tenlandschen oorlog, zich moeten voorbereiden op jaren van strijd in eigen boezemzal het geweld nog meer dan tot nu toe heerschappij gaan voeren in het groote ryk, en daardoor de reeds bestaande ellende vermeerderen? De berichten der laatste dagen laten daar omtrent geen twyfel. De staat van beleg in alle provinciën moet bet middel zyn om voor goed een einde te maken aan alle revolutionaire denkbeelden. Een streng landvoogd zal macht oefenen over allen, en het bloed dat vergoten zal worden, de banvonnissen die ten uitvoer zullen gelegd worden, zullen om wraak schreeu wen, en men zal geweld met geweld trachten te keer te gaan. Wie zal ons ooit zeggen hoe veel onsohuldigen zullen getroffen worden, wie zal ze tellen, die slachtoffers van persoonlijke veten, in het geheim aangeklaagd en zonder vorm van proces door onkundige krijgsdaden veroordeeld, omdat men weet dat de yver Voor de goede zaak zal afgemeten worden naar het aantal veroordeelden. Ongelukkige toestand Wel wordt h'et weder bevestigd: wie het zwaard opnemen, zullen door het zwaard vergaan! Verre is het van ons den sluipmoordenaar te willen verontschuldigen; wij beklagen hem, maar wy beklagen ook den vorst, die door de traditiën van zyn geslacht gedwongen is een regeringsstelsel te bestendigen dat onvermij delijk tot verderf van volk en staat moet voeren. Wat nu toch in Rusland pluats heeft, is het onvermydeljjk gevolg van den treurigen toestand waarin dat rjjk sedert jaren verkeert. Heeft de regeering steeds het geweld gehuldigd, wa ren de knoet of Siberië de eenige middelen om rust en vrede te bewaren, de zucht tot vryheid kon by de meer ontwikkelden niet uitblyven, en dezetrachtte men te verkrygen door ge bruik te yaakep van dezelfde middelen door de regeering sedert jaren gebruikt, om alle vryheid tegen te. gaan. De duizenden ongelukkigen in Siberië, de mishandelde Polen hadden hun wre kers gevenden, on bloed om bloed is de leuze geworden tot veler schade, tot veler schande 1 Duizenden vielen tijdens de Fransche revolutie, als offers van het wangedrag der voorgeslach ten, en het getal dier offers kan nog niet ver geleken worden met dat der martelaren, die onder het Koningschap dei Bourbons geleden hebben. Vreeselyk was de wraak van de na komelingen dier martelaren, de guillotine ver ving het zwaard van den beul, de Temple volgde op de Bastille! Zal ook Rusland die crisis nog moeten doorleven, zal ook daar nog het oog om oog en tand om tand de rekening tusschen verdrukkers en verdrukten moeten ver effenen - De Bourbons hebben nooit geleerd en het schynt dat ook Alexander, hoe zachtzinnig hy moge zyn, geen voordeel getrokken heeft van de lessen' van het verledens; dan toch zou hy

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 1