Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. y> rieliuls 1879. N9 2289. BUITENLAND. BINNENLAND. ÏBEH; ÏG rijzen, koopen der voorhanden onbegrijpe- tnen, welke huishoude- ize gelden Woensdag 30 April. I 1EII>, EEN, choutcn. Bultenlandsch Overzicht. gerookt De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. jping I M. No. 18 en GANG :n Groenen- langekon- liggende e Gouda, at en met jsteld tot des voor DONDER- 34 ct. V No. 197. 1 oping rgens 9 ure E no. 17, ida. WOLLEN- 1NEWERK WERKEN, 9 worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderljjke Nommers VIJF CENTEN. NK V kN. er N», 260, GOUDSCHE COURANT. :htigen ran Billetten. iet Paradjjs tkomen ten FORTÜIJN I door deze ienaar, te Gouda. de Doele- 171; Vpverstraat des voor- fijbuis »M n: lenzang, te St at en-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van 28 April. In deze zitting werd de heer Kool beëedigd en tocgeluten. Tot een hernieuwd afdeelings-onderzoek van het ontwerp betreffende den generalen staf werd besloten. Na discussie is besloten aanstaanden Don derdag definitief te beslissen over het voorstel van den goede en werven. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is f 1.75, franco per post 2. ADVERTENTIÊN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS kan spreken van een gedragslijn, waar meer bepaal delijk werd besloten, de dingen te wachten, die daar zullen komeu. Aan de Porte toch is kennis gege ven, dat van het aanbod om den Khedive af te zetten, nota werd genomen en aan den Khedive, dat de mogendheden zich verdere vrijheid van handelen voorbehouden. Algeheele overeenstemming is echter zeker nog niet verkregen, want terwijl de heer Rivers Wilson naar Engeland teruggaat, blijft de heer Blignières te Cai ro, op bevel zijner regeering. Een telegram beweert, dat Frankrijk en Engeland meer hebben gedaan, dan Boven werd aangeduid. De Khedive zou zyn aangemgaud. zyne Europeesche ministers terug te nemen, overeenkomstig zijne ver plichtingen. Dit bericht strookt niet best met wat men aangaande den toestand weet en vereischt dus bevestiging. De resultaten der verkiezingen in Spanje hebben ook geene nieuwe illtuiëu doen geboren worden om- UTC r trent de zelfstandigheid der census betalende en capaciteit bezittende Spaansd» kiezers. Het denk- nio.ea beeld, dat de rcgeeringscandidaat toch tengevolge van aa° den invloed der ambtenaren de zege behaalt, is zoo vastgeworteld in het volksbewustzijn, dat de oppositie dikwerf maar thuis blyft. Vooral als het slecht weer -ffT De zaak wordt als vooraf uitgemaakt beschouwd. HWaarom zou ik door den regen loopen; ’t is toch maar voor de grap," zegt men eu blijft droog en kiest niet. De regeering van generaal Martinez Campos kan in de aanstaande zitting op ongeveer 300 stemmen in de ruim 400 leden sterke cortes rekenen. Het regeeren kan haar dus niet moeilijk vallen. voorzitter om de kanalenwet aanstaanden Maandag te behandelen. Bij de Rijksnormaalschool te Krimpen a/d. IJsel is tot directeur benoemd de heer J. Verboon, hoofd onderwijzer te Ktimpen a/d. IJsel, tot plaatsver vangend directeur de heer D. Hage, te Krimpen a/d. Lek, en verder tot leeraars de heeren H. Ha gen, K. Missel, D. A. Kip, M. v. Tol, W. Den Hollander en L. Tol, hoofdonderwijzers te Cappel- le-, Ouderkerk- en Nieuwerkerk a/d. IJsel. Het ontwerp van een nieuw strafwetboek is thans gedrukt en rondgedeeld. Het telt 530 artikelen, in plaats van 610, gelijk het ontwerp der commissie. Het in werking treden der wet zal nader bij eene wet bepaald worden. In hoofdzaak komt het ont werp overeen met het concept der commissie, be houdens de weglating van verschillende onderwerpen, die minder bij het strafrecht te huis behooren, zooals: overtredingen betreffende veiligheid en de verdediging den staat, openbaar vertrouwen van krankzin- i en jacht en visscberij. Drie adviezen zyn aan het ontwerp toegevoegd, dat van den raad van state en die »an de staatsraden Swart en Bachiene tegen enkele bepalingen van het ontwerp. Het hoofdoomité der Nederlandsche vereeniging, tot het verleenen van hulp Ran zieke eu gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, heeft van het centraal comité te Batavia de volgende berichten ontvangen: Door tusscheukomst van den heer J. F. Dekker, correspondent te Manggar, werd de belangrijke som van 525.50 ontvangen door ingezetenen aldaar, voornamelijk door Chineezen bijeengebrachtvan den Tnmrafh des Deutschen Turnvereines te Batavia werd eene som van 60.07* ontvangen, door deelnemers aan het Turnfeest bijeengebracht, eveneens eene som van 70.48 door deelnemers aan het St.-Jansfeest in de vrijmetselaarsloge te Batavia verzameld: van de ingezetenen van Grissee ƒ7, door de heeren G. Kolff Co. boekhandelaars te Batavia werd de verzending van 6 exemplaren van het militair tijd schrift, tenbehoeve van de hospitalen te Atjeh, toe gezegd terwijl van de heeren H. M. van Dorp Co. wekelijks 10 exemplaren worden ontvangen van de Muleische couranten HIndia Nederland. Aan 126 brieven van zieken en gekwetsten werd portvrij adres verkend naar Europa. Wyders ontving het hoofd comité van het comité Nijmegen 100 en als opbrengst van eenige uit Nederl.-Indië ontvangen, en te Parijs tentoongestelde, maar door de hoofd commissie voor de tentoonstelling tenbeboeve van het Roode Kruis verkochte goederen 9.53. Te Rotterdam werd Zaterdag in de jaarlijksche algemcene vergadering van de leden der Rotteidam- sche diergaarde verslag uitgebracht omtrent den toe stand dier inrichting. Die toestand was allezins gunstig. Wat de dieren be‘reft, uil het daaromtrent medegedeelde bleek, dat er den 31 n December wareu 262 zoogdieren, 1174 vogels en 85 kruipende dieren, te zamen 1521, zijnde 117 meer dan op denzelfden datum van het voorafgaande jaar. Hierby werd tevens medegedeeld dat wylen mevr. Purkle, te *s Huge, de diergaarde tot een botje voor hare lieve lingen had gepromoveerd, door hare kat en drie hondjes er aan te schenken, met een legaat van 3.per week voor elk dezer dieren, om er tot hun dood te worden verpleegd. In den Franschen ministerraad is over de Blanqui- quaestie gesproken men verzekert, dat 4de Regeering rekent op vernietiging der verkiezing, op grond van onwettigheidzoo noodig zou zij in dien geest een verklaring afleggenvan het verleenen van gratie schyut geen sprake te zyn. Grévy heeft weder 307 commune*mannen begenadigd, maar Blanqui is daar onder niet. Gambetta gaat deze week een reisje maken naar de Pyreneën. De minister van binnenlandsche zaken en eere- dienst, de heer Lepere, heeft te Auxerre, de hoofd- plaats van het departement Yonne, van welks Raad hij voorzitter is, in eene bijeenkomst van handelaren «me rede gehouden, waarin hy de republikeinen op het hart'drukte, om vereenigd te blijven, want de vijand is wel geslagen, maar niet ontmoedigd. De gematigde en de geavanceerde republikeinen móeten elkaar concession doen. Verder verklaarde hy dat het eene behoefte voor hem was te zeggen, hoezeer de practijk soms ver schillen kan van de theorie. Verscheidene malen heeft hij te kennen gegeven, dat hij een voorstander was van scheiding van Kerk en Staat, en hij ge looft dat die maatregel, zoodra hij mogelijk zal zijn, de beste waarborg zal wezen voor de vrijheid van geweten. De scheiding is dus het ideaal, waarnaar de republikeinen moeten streven. Maar op dit oogen- blik kan aan de verwezenlijking van dien maatregel nog niet gedacht worden. Zoolang nu uie scheiding niet tot stand zal zyn gekomen, is het concordaat dc wel die de betrekkingen tusschen Staat en Kerk regelt. Aan het concordaat zal de regeering dus streng de hand houden. De Russische czaar is naar Livadia vertrokken eu zal vandaar regelrecht naar Berlijn gaan om den lln Jüni de gouden bruiloft van keizer Wilhelm mede te vieren. Het overige deel van den zomer zal hij doorbrengen te Ems en te Jugenheim. Hy blijft dus enkele maanden afwezig uit zyne hoofdstad, eu generaal Gourko heeft den tijd om met sterke hand te trachten den czaar, die een broeinest vau revolutie en politieken moord heeft verlaten, te doen weder- keeren iu een middelpunt van rust, tevredenheid eu loyauteit. Aan omvang van macht zal het hem niet ontbreken. Wij halen als een staaltje daarvan nog eene bepaling aan van de ukase, waarbij de bevoegd heden der nieuwe gouverneurs-generaal wordeu ge regeld. Deze ambtenaren zullen iederen burger, ook zonder voorafgaande instructie, kunnen verwyzen naar den krijgsraad, en zullen, wanneer er van een vonnis geappelleerd wordt, de geheel vrye beslissing hebben, of er aan dat appel gevolg zal wordeu ge geven, dan of het vonnis onmiddellyk zal worden uitgevoerd, zonder nadere behandeling door een hooger college. Deze bepaling is, zoover wij weten, eenig in hare soort en geeft den Russischen burger geheel eu al over aan de rechtspraak van militairen, die hoe vaderlandslievend en hoe bekwaam zij ook zijn mogen meestal niet opgevoed zijn in eene school, waar zij veel eerbied leeren voor de rechten van het individu tegenover den staat. In Rusland althans. Frankrijk en Engeland schynen het thans eens te zijn geworden over de gedragslijn, die tegenover Egypte moet worden gevolgd. Altijd, wanneer men GOUDA, 29 April 1879. Voor de akte als hulponderwijzer deden Zaterdag 12 candidate» examen. 3 werden afgewezen en 9 toegelaten, waaronder de heeren C. Kruijt uit Goude- rak, O. J. van Vliet uit Gouda, H. A. Westbroek uit Schoonhoven en J. Zijderlaan uit Stolwijk. Op de voordracht voor gemeentesecretaris te Nieu werkerk a/d. IJssel staan de hh. A. vnn Baak, te Lei- muideu, en G. Hoogendijk Ezn., te Ouderkerk. De hond van den heer v. R. heeft Vrydag in den Prins Alexanderpolder een aantal schapen doodgebeten of deerlijk gehavend. De eigenaar heeft den houd op staande voet gedood. Op het kantoor van den rij ksbe taal meester te Am sterdam zijn gisteren voor het eerst verkrijgbaar ge steld bronzen muntstukken van 2*/s Cent. Wryl ze nieuw zijnde bijzonder veel overeenkomst hebben met de gouden tienguldenstukken, zij voor zichtigheid bij ontvangst en uitgave dezer geheel nieuwe muntstukken bizonder aanbevolen.

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 1