GEHUWDE LIEDEN, ADVERTENTIËN. Burgerlijke Stand. Gisteren fijn HU. MM. de Koning en Kouingiu eu de Groothertog en de Groothertogin van Saksen, ua onderweg aau de verschillende tusschcn-siutions, vooral te Gouda en teVoorburg, luid te zijn toegejuicht, te 's Gravenhnge aangekomen. l)e hofstad heeft niet voor de hoofdstad willen onderdoen en ook haar aanzien was recht feestelijk. De versieringen van gemeentewege trokken na tuurlek het allereerst de aandacht en verdienden dit ten volle. Rijnstraat, Prinssengrncht, Voorhout, Touruooi- veld, Vijverberg, Plaats en Noordeinde trouwens juist een der bevnlligste kwartieren der stad vormden een schakel van dekoratiën van overheids wege. Ken der fraaiste versieringen was ongetwijfeld die de leden der 's Graveuhaagsche Tuiubouwvereeniging het voorrecht hadden vlak voor het koninklijk paleis in het Noordeinde te mogen aanbrengen. Maar ook hoe dankbaar was die tank op dat plekje tusschen de gothische muren en met het beroemde ruiterstandbeeld **nn den Grooten Zwijger, zich nftcekenend door het open booggewelf op het don kere groen van het klimop in den tuin daarachter De adjudanten, zoowel de hoofd- en verdere officieren, alsmede de ordonuance-officieren des Ro llings, behoorende tot Zr. Ms. dienstd. Militaire Huis, vormden een bonte groep eu wachtten te paard de komst af vnu den koninklijken trein, om straks den stoet te vormen. De kommissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, vlc heer Fock, met de leden van Gedeputeerde Staten en den griffier; de burgemeester, de wethouders met met den raad en den secretaris der gemeente; de in het programma aangewezen leden van de rech terlijke macht, de waarnemende gouverneur plaut- stlijke kommnndant der residentie, genernal-mStjoor Queijsen; de bevelhebber in de 4e militaire nfdeeling kolonel Ounen; de kommauderende generaals van Diepellbrugge, jhr. van Spengler, Vaillant, vau der Star en Nctscher, hadden zich in de ontvangzaal van het prachtig versierde Station geschaard om, zoodra HH. MM. den voet op den Haagschen bodem hadden gezet, het Koninklijk Echtpaar wel kom tc hceten, Z. K. H. Prins Frcderik, die een kwartier voer den tijd nan het station was verschenen, drukte in de wachtkamer verschillende personen de hand. Toen de feesttrein voor de ontvaugzanl stil hield en huune Majesteiten de zaal binnentraden, trad Z. K. H. hen tegemoet en begroette hen hartelijk. Door twee jonge dames werden aan hare Majesteit keurige bloemruikers aaugeboden, namelijk door jonkvrouwe Gevers Deynoot, dochter des burge meester, en door de dochter van den kolonel van Bel. Het laatste bouquet werd aangeboden in tegenwoordigheid van eene kommissie uit de offi cieren van het regement greuadiers, en jagers, de heereii van Wijk, van Karnebeek en Apol, en prykte met de regimentsteekenen in bloemengranaat, hoorn en trompet. Beide bouqetten werden op aanvallige wijze door H. M. aangenomen en in het rijtuig geplaatst. Het toilet van de Koningin was een lichtblaauw sat ij neu kleed met traine, rijk afgezet met kant eu daarover een witte sortie, een wit paille de riz hoedje met rose rozen en een ligt blauw afnau- geude veer, met kant gegarneerd. De heer Fock sprak liet koninklijk echtpaar on geveer aldus toe: «Sire! Bij de inkomst vau Uwe Majesteiten in de residentie, de hoofdplaats vau de provincie Zuid-Holland, is 't een behoefte van het hart Uwe Majesteiten hartelijk welkom te heet au. Niet alleen echter de bewoners van dit schoone ge west, gansch Nederland brengt Uwe Majesteiten zijn eerbiedige hulde eu biedt U zijne oprechte gelukwen- sohen aan bij het sluiten van Uwer Majesteiten hooge Ecktvereeuiging. Eu bij de eerste gelegenheid die zich aanbiedt, Uwe Majesteit, Mevrouwe, te begrtïeten, gevoelt het Nederlandsche volk behoefte, U hartelijk geluk te wenschen. Toen wij voor eenige maanden gereed stonden U, Mevrouwe, te begroeten, bracht het afsterveu van Uw beminden broeder, Sire, rouw over Uw huisfen deelde ook gansch Nederland in dien rouw, want niet alleen het lief, maar ook het Ised vau het Koninklijk stamhuis heeft het Nederlandsch volk bij elke gele- genheid getoond, te gevoelen en te deelen. Thans in deze blyde oogenblikken, stemmen wij dan ook vau ganscher harte in met den algemeeneu feest toon ter eere van U .ve Majesteiten en uiten wij de bede, dat U. M., Sire, ouder wieus byr.a dertigjarige re geering de welvaart van Nederland krachtig is ont wikkeld eu vooruitgegaan, vereend met U, Mevrouwe, nog lang de talryke blyken zult mogen aanschouwen van de ware belangstelling en de oprechte genegen heid van het Nederlandsche volk voor het stam huis van Oranje. Niet alleen in Zuid-Holland, maar in het ganscbe vaderland wtêrklinkt alom de hart grondige wcnsch, dat uwe Majesteiten tot ia lengte van dagen worden gespaard tot heil van u zeiven en tot vermeerdering van den luister van uw huis." Kennelijk getroffeu antwoordde Z. M. het volgende: //Ik dank n ten hoogste, raijuheer de gouverneur, voor de hartelijke gevoelens, die gij zoowel ten aanzien van H. M. de Koningin als ten mijoen opzichte hebt vertolkt. Ik stel die woorden op hoogen prijs. Ik verzeker u, dat wij zullen trachten alles te doen om den baud vau liefde eu gehecht heid tusschen Nederland en het Huis van Oranje te versterken." De burgemeester sprak ongeveer aldus: «Sire 1 De gemeenteraad der residentie heet U hartelijk welkom in haar midden. De burgerij juicht nu zij Uwe Majesteit weêr mag komen begroeten, vergezeld van Uwer Mnjesleits Gemalin. «Sire I wjj stellen ia Uwe echtverbintenis het hoogste belang. Het huiselyk geluk is een groote schat en wij houden ons overtuigd dat U. M., Mevrouw, het geluk vau de 's GravenUaagsche bur gerij zult bevorderen. U. M., Sire, boude zich overtuigd van de liefde waarmede de Haagscbe burgerij het geluk gadeslaat dat U is ten deel ge- valleu. Het geluk des Vorsten is het geluk der natie, waut in ons dierbaar vaderland weerklinkt slecht9 écne leuze, namelijk «Oranje en Nederland zijn één" Ik hoop dat Uw huwelijk U geluk zul aanbrengen eu zal strekken tot heil van liet dier baar vaderland." In warme bewoordingen beantwoordde de Koning deze toespraak. «De Koningin en ik sprak Zijne Mnjeaicit zijn u van harte dankbaar voor de gevoelens van trouw en gehechtheid, die gij, mijnheer de burgemeester, namens de bewoners der residentie hebt uitgesproken. Ik heb nooit getwijfeld aan hunne liefde voor mijn huis en ik ben dan ook ten volle overtuigd dat dit feestbetoon niet opgesmukt, niet opgevijzeld is, maar voortspruit uit het goede hart van uwe ingezetenen," Deze laatste woorden, met verheffing van stem door Z. M. gesproken, werden vol geestdrift met een bravo door de aanwezigen beantwoord. Na afloop van de komplimentecring traden HH. MM. uit de vestibule en toen zij aan de caleche, met zc9 paarden bespannen, kwamen, ging uit de menigte, die in de Rynstraat de komst der hooge personen sedert deq vroegen ochtend met zooveel ongeduld verbeidde, een geestdriftvol hoera op. De weg naar het paleis werd daarop in volmaakte orde afgelegd, terwijl de stoet door den hoofdcom missaris van politie, den heer van Schermbeek, werd voorafgegaan. Herhaaldelijk gaveu HH. MM. teeke- ueu van ingenomenheid bij bet aanschouwen der groot- sche versieringen. Nu eu dan hield het Koninklijk rijtuig stil om bewijzen van hulde te ontvangen. Voor de vensters van het paleis van den Prins von Wied groette een der op den arm gedrngeu Prinsjes herhaaldelijk met beide handjesbij den eereboog van de visscherij boden twee Schevening- sche meisjes ia haar eigenaardige kleederdracht bou quet ten aan oak bij het huldeblijk van de West- landsche Laudbouw-afdeeling overhandigden twee incisies in Westlaudsch kostuum een bloemruiker cn eiu mandje met de eerste diuiveu aan H. M., over Welk laatste geschenk de Koningin zeer verrast scheen. Op verschillende puuteu uameu HH. MM. huldeblij ken in den vorm van buuquetteu aan fan lief in oranje uitgedoschte kindertjes. Te Haarlem zijn de bloembollen-veilingen ia vollen gang. Waren de prijzen ten vorigcu jare reeds opmerkelijk, thans bereikten zij eene buitengewone hoogte. O. n. werd voor een 28 tal dubb. roode hyacinthen de buitengewone prijs van 22 per stuk besteed. Vrijdagavond bad vanwege de vereeniging Flora te Zwolle de kostelooze uitdeeling plaats van bloera- zadeu aan minvermogende u. De belangstelling was wederom grootaan ongeveer 400 personen werden uitgedeeld ruim 8100 pakjes bloemzaad, 400 diverse bollen en 280 vaste planten. Woensdag 11., toen een aantal kinderen in de St. Josephkerk te Delfshavcn hunne eerste communie aflegden, hebben een vijftal jongens, uilen tusschen de 11 en 13 jaren oud, twee portemounaies met geld uit de zakkeu van dames gerold. Door ijverige nasporingeu der politie is het gelukt de jeugdige dieven in handen te krijgen. Het Internationaal congres voor do geneeskun dige wetenschap zal plaats hebben op 713 Sep tember a. 8. te Amsterdam. De regelingscommissie, waarvan prof. Donders president is, heeft bet voor lopig reglement en programma vastgesteldhet is in de Franscbe en Duitsche talen gedrukt. Het congres zal een uitsluitend wetenschappelijk karakter hebben. Het bestaat uit artsen uit het buitenland en uit Nederland, die zich als leden hebben laten inschreven. Leekcn zullen aU buiten gewone leden worden toegelaten. De algemeenc vergaderingen van het congres zUl* len in de Fran9che, de sectie-vergaderingen of in de Fransche of in de Duitsche talen worden geleid. De leden zullen zich echter ook van eene andere taal mogen bedienen. Gedurende bet congres zal eene tentoonstelling plaat9 hebben van medische, chirurgische en physio- logische nieuwe apparaten en instrumenten. Het overleg tusschen de Regeering, de Holl. IJzeren- en de Rijnspoorwegmaatschappij omtrent het ge meenschappelijk gebiuik van de Staatsspoorwerkeu te Amsterdam heeft thans tot overeenstemming geleid. De treinen van den Rijnspoorweg zullen dus, wan neer de door die onderneming aangelegde verbindings- baan voltooid zal zijn, mede tot het Centraalstation doorrijden. Vermakelijk is in de jouste Figaro de brief over de Ain8terdamsche feesten, inaar vooral de mededee- ling van den correspondent, dat mejuffrouw Jose phine de Groot ('s Kouings peusiouuaire), hoewel eerst achttien jaren oud, reeds door den Koning «gepeusionneerd" is. Een moedwillige heeft de aan den ingang der Cen- trul-Bierhalle op het Damrak te Amsterdam geplaat ste inet sparren en groen versierde poort in deu afgeloopen nacht in brand gestoken tengevolge waar van de onderpui een niet geringe schade bekwam. Een groote spiegelruit op de eerste verdieping is aan stukken gesprongen. In de papierfabrieken te Apeldoorn werden in 1878 de navolgende hoeveelheden papier vervaurdigd. Zes tien fubrieken in wit, schrijf-, groot- en kleintne- diaan, vervaardigden per dag 216 riem, (het jaar tegen 300 dagen berekend) te zaraen uitmakende 64,800 riem, of 518,400 kilogr., waartoe 220 mcnscheti werkzaam waren. Twaalf fabrieken in grauw papier varwerkten 3250 riem, of 42,250 kilogr. door hulp van 65 personen. Vyf fabrieken in bordpapier ver vaardigden 337,500 kilogr. waarbij aan 34 inensehen arbeid verschaft werd. Hoewel de vervaardigde hoe veelheid zeer groot was, was de aftrek veel minder dan in 1877. Ter gelegenheid van de opening der 14daagsche vaart op Indië meldt het Handelsblad de volgende bijzonderheid: De groot-hirtogiu van Saksen-Wei- mar-Eisenach, prinses Sopbia der Nederlanden, die steeds groote belangstelling toont iu alles wat den bloei van ons land bevorderen kan, deelde Vrydug aau boord van de Prinses Marie aan de directeurs vau de Maatschappij mede, hoe zij van prins Hendrik, slechts 14 dagen vóór zijn overlijden, een brief ont vangen had waarin Z. K. H. haar mededeelde, dat hij hoopte weldra het doel te bereiken, waarnaar hij zoo lang had gestreefd, namelijk om een 14daagsche vaart met mailschepen te openen tusschen Indië en Nederland. Het Wag. Weékbl. deelt mede, dat dr. Kuyper met October c. k. ah hoogleeraar aan dc Gerefor meerde universiteit zal optredeu, terwijl de doctoren Hoede maker en Rutgers eenige lessen zullen geven, maar niettemin hun predikambt zullen blijven waar nemen. Het blad staat echter voor de waarheid van dit bericht niet in. H*t slacht masker, dat voor eenige jaren tot het dooden van vee werd aanbevolen, heeft, naar men uit Bazel schrijft, daar plaats gemaakt voor een «sohietmnsker". Dit bestaat uit een lederen kap, dat het te dooden dier over den kop gegespt wordt, en een korten geweerloop, welke gemakkelijk aan het masker zoodanigv wordt bevestigd, dat bij op de groote hersenen gericht wordt. Daarin schuift men een patroon, welke door een lichten slag afgaat, zoodat dc puntkogel in de her senen tot aau den zesden of zevenden halswervel doordringt en het dier terstond dood neervalt. In Aarau is het gebruik van dezen toestel reeds bij de wet voorgeschreven in Zurich en Bazel door tal van slagers ingevoerd. Te Ruhrort heeft in Keizershaven de eerste proef plaats gehad met de verlichting door middel van electrisch licht. Te dien einde had men een toestel van 20 nieter hoogte boven het niveau van den spoor- wegdijk opgericht. De lichttoestel was van Siemens en Halske te Berlijn, en werd gerekend een sterkte van 4000 normaalkaarsen te produceeren. In een kring van 400 meter was het daghelderen op 150 meter afstand kon b. v. een courant goed worden gelezen. By de tweede proef zou toen daarbij pa rabolische spiegels aanwenden. Men leest in de Middelb. Ct. «Dames-toiletten te beschryven is geen mannen werk. Dit blijkt'tegenwoordig dagelijks uit de zeer uiteenloopende voorstellingeu, welke men in onze dagbladen aantreft van de toiletten, waarmede H. M. de Koningin verschijnt. Onze verslaggever te Amsterdam seinde ons Donderdag: «Koningin gekleed raisin de corinthe roodbruin crème mantel". Wij erkennen ootmoedig, met dit telegram geen weg ge weten en er dus iets van gemaakt te hebben, waar van de juistheid ons alles behalve boven bedenking toescheen, maar keken nu met dubbele belangstel ling uit naar de bladen, welker verslaggevers op de plaats zelve hunne waarnemingen konden neerschrijveu. En wat vinden wij nu? Volgens bet Handelsblad was H. M. gekleed «in een granaatkleurig (dat komt ongeveer overeen met onze krentekleur) moirée en satijnen japon, met licht onderkleed, hoed van gelijke kleur en donkergrijzeu (das alles behalve crème) voor- jaarsmautel met donkerder borduursel." Het N. o. d. D.: «de Koningin droeg een kleed van kardinaal-rood (dat is dus purper) met licht rosesatiju gegarneerd en een mantel model-rotonde, vau donker mastiek satijn, met donker passement gegarneerd. Een hoed van dezelfde kleur als de japon", enz. l)e Haarl. Ct.: «H. M. was ditmaal gekleed in een granaat kleurige robe, met licht paarsch afgezet en een langen inet kanten gegarneerden sleep een mantel van crème' kleur met goud geborduurd lichtgrijs bont afgezet, een paarsch satijnen hoedje met kant getooid en zwart kauten brides. «De N. RCt«een roodbruin satijuen kleed, kleurig gegarneerd, een crème jacquette met goud borduursel en bout, en een bruinen hoed met liggende, gryskleurige veer." Het Vadert.-, «een kleed van ponceau zijde (dat is klaprozeukleur) met zeer langen sleep, opgenomen met prachtige kanten en met een smaakvol gegarneerd grijs jacquet, getooid met een hoed van de kleuren harer robe" Volgens het Hbl. was de Koning gisteren in geueraals-uniform, volgens het Nieutcs was Z. M. weder iu admiraals- kleeding, volgens de Opregte droeg hij de uniform van «generaal der kavallerie." Zou het mogelijk zijn dat Z. M.om aan ieder wapen genoegen te geven, in het paleis voor Volksvlyt eenige malen vau klee ding verwisseld heeft?" Onder de, in de laatste jaren, opgekomen steden neemt Leadville in Colorado, Amerika, eene eerste plaats in. Zy is nog niet op de kaarten aangewezen inaar ligt op ongeveer drie-en-veertig uren afstand van Denver en kan het beste bereikt worden per spoor tot Canon City, aan den Denver Rion Grande spoorweg en verder per postkoets. Leadville is gele gen op 10,000 voet boven het zeevlak, iu een dal vau de Procky Mountains, aan de brouneu van den Arkansas, met deu Mississippi vereenigd. Ruim een jaar geleden bad de stad 200 inwoners thans, volgens de laatste telling, 6000, terwijl zij, dagelijks met "een honderdtal vermeerderd wordt. Voor dc ontdekking van de uitgestrekte en schyubaar onuitputtelijke laag, veel zilver houdende, koolzure lood-erts, hadden de weinige bewoners maar een kommerlijk bestaan met het goudwasscheu. Thans worden fortuiueu gehaald uit groeveu, niet dieper dan vier a vijf voet, terwijl op andere plaatsen de mijnschaft tot honderd a honderd vyftig voet diepte moet gegraven wordenmaar altyd komt meu tot de ertslnag, die eene dikte van vyf tot dertig voet heeft. Het geheele werk is eene reusachtige loterij; de meest bekwame mijnwerkens falen er, terwijl de nieuwelingen soms' schatteu oprapen; voor allen is er werk in overvloed. Toen de intocht der mijnwer ken en schatgravers iu massa begonnen was, volg den spoedig winkeliers, herbergiers, speculauteu, spelers met den verderen aanhang vau menscheu, die zich liever verrykeu met te bedriegen, dan door te werken; iedereen slaagde, want de gelukkigen ver kwisten nog gemakkelijker, dan zij de schatten ge- vouden hebben. .De stad bestaat uit vyf straten, volgebouwd met houten buizen, en wordt zoo snel vergroot als men de planken maar aan de stellen kan vastnagelen. Het is, voor hem die de middelen heeft, goedkoo- per te bouwen dan te hureiivoor een niet te grooten winkel werd drie duizen doll«rs huur betaaldwoon huizen van twee verdiepingen, geschikt voor kantoor, drie- tot vyfhouderd dollars, en een slaapkamer had men voor twee dollars per nacht. Een stuk grond iu de hoofdstraat, 150 voetlang en 25 voet breed, werd voor duizend dollars gekocht. Drie spoorwegmaatschappijen haasten zich om Lead ville met de overige wereld te verbiuden; thans ge schiedt het vervoer door een duizendtal voerlieden met groote wagens, getrokken door zes of acht muil ezels zij brengen levensmiddelen, bouwmaterialen, machines enz. en nemen het ruw gesmolten metaal als terugvracht, waarvan de opbrengst vuu het lood de kosten betaalt. Elf smeltovens gieten de ruwe blokken en verzenden reeds twee honderdduizend dollars waarde per werk. De Methodisten en Katholieken hebben reeds ge schikte kerken gebouwd; het postkantoor ontvangt duizend brieven per dag, voor telegrammen worden honderd dollars per dag betaald. Dat de lust tot twisten en prooedeeren by dit ourustige volkje niet zal inslapen, daarvoor zorgen een veertigtal rechts geleerden cn voor nieuws reeds drie dagbladen. Het klimaat is er niet erg zachtde sneeuw ligt er tot Mei, de lucht is meestal nevelachtig, terwijl de spotvogels beweren, dat zij nu en dan de wolkeri moeten wegblazen, om het sleutelgat der huisdeur te kunuen vinden; en wel om de nevels die zy iu de talrijke drink- en speelzalen hebben opgedaan. Om de be woners, te helpen in den strijd tegen het klimaat of het klimaat tegen de bewoners, heeft er zich ook reeds een dertigtal geneeskundigen komen vestigeu. Een commensaal te Amsterdam heeft zich den eer sten feestdag ten nutte gemaakt om zijne hospita te bestelen. Hij wist, dat niemand tehuis was, eu ieder der huisgenooten naar den intocht van HH. MM. was zien. Zijn mede-commensaal had den tweeden sleutel medegenomen, doch dit maakte voor hem geen bezwaar om zich tot de woning toegang te verschaffen. Hij hadj eerst eeuigenttijd rondgeslen terd, was toen een kennis tegengekomen en met hun beiden werd de diefstal ondernomen. Men liep achter het huis, klom dc niet hooge schutting over, opende het raam en had alzo o toegang tot de woning. Een ladetafel werd verbroken en alle zilveren en gouden voorwerpen medegenomen. Niettegenstaande de politie het deze week zeer volhaudig heeft, was zij de daders spoedig op het spoor en had zij de beide inbrekers achter slot gebracht. Aan een particulieren brief uit de Yrijstraat van de tweede helft van Maart ontleent het Vad. het volgende In het soms eentonige leven is in den laatsten tijd wat afwisseling gekomen. Vooreerst de nederlaag bij Isaudula, die, hoe vreeselyk ook, toch ten slotte zal blijken voor Zuid-Afrika heilzaam te zijn geweest, iu zoover, dat Engeland daardoor is genoodzaakt krach tig op tc treden en voor altyd de macht te fnuiken van een wreed barbaar en zyn woeste beuden, die veertig jaren ons een doorn in de zijde zyn geweest. (Deuk niet, dat ik blind ben voor de rechten en de dapperheid vuu den vijand, maar in deu strijd tus schen beschaving en den meest brutalen vorm van barbaarschheid kan men niet neutraal blijven.) Ge lukkig bestaat er nu alle kans, dat de doorn spoedig en voorgoed zal worden weggenomen. Iu de Transvaal-quaestie sta ik aan den kant van Engeland en ik gevoel weinig sympathie voor die «patriotten", die zich laf en verachtclyk gedroegen, toeu het nog tijd wa9 om het land te redden, eu die nu hard schreeuwen, nu het te laat is. Aan den an deren kant zou ik niet gaarne de gedragslijn der Eu- gelschen willen verdedigen, noch wat annexatie, noch wat hun staatkunde tegenover de Boeren aangaat. Maar over het geheel, zooals de zaken nu staan, acht ik het in het belang van Zuid-Afrika, dat Engeland zyn tegenwoordige positie hanohave, totdat (cn nie mand kan zeggen, wanneer dat zal zyn) wij in staat zijn onszelf tegeu alle aauvallen van binnen of van builen, van blanken of zwarten te verdedigen. Wat de Vrijstaat aangaat, wij hebben onlangs den 25n verjaardag van ziju onafhankelijkheid gevierd. Werkelyk onafhankelijk zijn we niet, en met den bchijy vau onafhankelijkheid, waarin wy ons verheu gen, zal liet waarschijnlijk spoedig gedaan zijn, iets, dat niet zoo erg te betreuren i$. Want welke toekomst kan een kleine Slaat als deze hebben, wanneer hij niet met de rest van Zuid-Afrika meegaat? Het feest zelf is goed van stapel geloopeu, hoofdzakelijk daardoor, dat de commissie voor de feestviering alles vermeed, Wat politieke verbittering kou doen ontstaan Aan bewijzen vau sympathie uit ons dierbaar vaderland ontbrak het niet. Uw stadgenoot Nicola'i had een «Vryheidsmarseh" gecomponeerd, die, op een soiree by den Prtsidcut Brand door de bevallige miss Brand op de piauo gespeeld, veel genoegen gaf. Aau het Vtr. Vbl. schrijft men het volgende Voor eeuigeu tyd las ik iu een klein tijdschrift iets, wat ik voor mij zelf, en, voor duizenden iu eigen oog matige menscheu, als eene zoo nuttige les beschouw, dat ik niet kan laten, U te ver zoeken het door middel van Uw veel gelezen blad, onder de oogen vau v^leu te doen koinen, in ver- schillende stand en betrekking, opdat ze wijs worden eu het ter harte nemen. In Londen woonde een geneesheer, die tot ge woonte had, dagelijks een wandeling te doen iu het Park dat niet ver van zyue woning verwijderd lag. Op zekeren dag, dat hij weder zijue geliefkoosde plek wilde bezoeken, ontdekte hij een man op een bank bij den weg gezeten, dien hij aan zijn kleediug herkende als behoorende tot zeker gestioht van wel dadigheid. De geneesheer hield stil eu sprak hem aau eu het tusschen hen verhandelde kwam ongeveer hierop neder. Het doet mij leed, mijn vriend, dat ik zie, dnt gy het op zoover gevorderden leeftijd zoo weinig ver in de wereld gebracht hebt, dat gij de dagen, die u nog resten, in een gesticht voor de armen moet doorbrengen. Hoe oud zijt gij?" «Bijna tachtig jaar, mijnheer!" «Welk is uw beroep? «Ik ben timmerman geweest, mynheer." «Dat is toch een ambacht, dat een goed bestaan kan opleveren. Zeg mij eens rond uitWaart gy gewoon, sterken drank te drinken «Wel neen, mijnheer, ik dronk alleen drie maal daags mijn vaste hoeveelheid bier. Zoo als een ieder zulks doet, en anders niet. Ik ben nooit aan den drank geweest, wanneer het dat is, wat u bedoelt." «Neen, dat meen ik niet, doch ik zon wel gaarne eens willen weten, op hoeveel door elkander gere kend, uw bier u ongeveer per dag, kwam te staan?" «Naar ik gis, mijnheer, is dit zeer zeker nooit de 30 cent te boven gegaan." «En om er nu maar eens een slag in te slaan hoe lang denkt gij wel, dat gij voortgegaan zijt met die uitgaven?" «Dat valt moeielijk te bepalen, maar zoo veel ik na kan gaan, zou ik meenen 60 jaren." De geneesheer haalde een potlood te voorschijn en begon iets uit tc rekenen, terwijl de oude voort voer, met over zijne matigheid in het breede uit te weiden, eu al de wederwaardigheden op te sommen, die hein getroffen hadden. Toen de geneesheer ten laatste klaar was met zijne berekening, verraste hij zijnen toehoorder niet weinig, toen hij tot hem zeide: «Gij beweert, beate vriend, dat gij in uwe levens wijze altijd zoo matig zyt geweest, toch moet ik u doen opmerken, dat uwe dagelijks wederkeerende 30 ceuten gedurende een tijdsverloop van 60 jaren, met inbegrip der daarbij opgeloopen renten, eene uitgave van ruim 38,712 in het gehpel uitmaken en dat, bijaldien gij dit geld hadt ter zijde gelegd cn opgespaard voor uwen ouden dag, in plaats van van het uittegeven voor dat brouwsel, dat gij biqr gelieft te noemen, gij thans, zonder eelfs het kapi taal aan te spreken, in het bezit zoudt zijn van een inkomen van 1920 per jaar, anders gezegd 36 per week, en gij zoo doende niet iu een armen- gestiebt hadt behoeven te wonen, noeh ais een bede laar gekleed te gaan." Zou men, met wijziging der cijfers, niet aan menigen werkman bier te lande een soortgelijk verwijt kunnen doen GEBOREN.- 25 April. Neeltje, ouder» 1. vinder Kleij en en J. de Buin. Maria, oudera J. Y Eereninek en J. P. A eiber». 27 Dirk Adrianos, ondera C. Nieuw veld en S A. Everting. Johanna, ouders C. van der Klein en C Compier. L-endert, ouders J. van den Berg en M. J. Rietveld. 23. Airiua Johanna, ojders NV. Hoebeek en F. Mullaart. OVEULEDEV. 26 April. M. Flui, 17j. F. Forat- bövel, 16. G. A. Benschop, 19 d. M. Hartjesveld, 2 ra. 27. D. van Vleuten, lj 6 ra. J. IJpelaar, lj 8ra, 28 A. van der Hoeve, 8 w. G. A. Prina, 6 w. M. Hofland buisvr. van G. Hoogeudoorn, 13 j. Heden overleed te Dordrecht tot diepe droefheid harer Kinderen, Behuwdkinderen en Kleinkinderen, onze geliefde Moeder en Be- huwdmoeder, Mejuffrouw de Weduwe A. C. van den K1EBOOM, geboren Küijpers. W. LAMPE. A. C. LAMPE- van DEN KiEBOOM. Gouda, 28 April 1879. Algemeenc hennitgeving. Getroffen door de hartelijke deelneming bij ons VIJF-en-TWINTIG-JARIG HUWE LIJK, zoowel van binnen als huiten deze stad ondervonden, betuigen wij door deze onzen har- telijken dank. S. L. HERMANS. H. M. HERMANS—Glasmacbebs. Gouda, 29 April 1879. Als HUISBEWAARDERS worden bij een bejaard stillevend Heer gevraagd zonder Kinderen, uit den fatsoenleken stand, P. G. en middelbare leeftjjd, de vrouw in staat zijnde alle werkzaamheden eener nette huishou ding te verrichten en de man zijne bezigheden buitenshuis hebbendeonnoodig is het zich zoij- der goede getuigen aan te melden. Franco brieven onder No. 2u3 bjj den Boekhandelaar A.' BRINKMAN te Gouda.

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 2