gunstig. De prijzen van bet zuivel zjju in verge- Ufciftg vau vorige jaren zeer laag. De hooikaas wordt verkocht tussohen de 15 eu 18 de 50 kilo, en de hooiboter tegen 38 centen het stuk. Bij de gewone vooijaars-verhu ringen van grasgewas waren dan ook de opbrengsten merkelijk minder dan verleden jaar. Het vee is gezond, en by de verkoopingen op de boelhuisen worden er hooge pry zen besteed. Ter gelegenheid van den intocht te 's-Graveuhage van HH. MM/^den koning en de koningin, en de illuminatie op Maandag, lijn te Delft afgegeven 5156 plaatskaartjes, waarvan 4687 naar VHage; 78 treinen zyn te Delft aangekomende laatste trein naar Bot terdam vertrok 's nachts 2.30. Honderden officieren van schutterij, leger en marine doorkruisten Dinsdag in de bonte verscheidenheid huuner schitterende uniformen de hofstad. Tegen deu middag waren Noordeiude, Plaats en Hoogstraat de verenigingspunten van lange filés rijtuigen, waaruit een schitterende borst den nieuwsgierigen voetganger tegen blonk, of wel het zwarte ambtsgewaad van den magistraat en geestclyke in het oog viel. $egen l W baanden zich tal van kamerheeren, dichte groepen van officieren van de verschillende wapenen, de sohutteryeu, o. a. Botterdam, Dordrecht, Gonda en Leiden, door dien schakel koetsen een weg naar het paleis, alwaar cour van voorstelling en gelukwensohing werd gehouden. De receptie werd zeer druk bezocht, ten een ure aangevangen was het défilé langs HH. MM., van kamerheeren en buitengewone adjudanten, stalmeesters, burgemeesters, wethouders, de Haagsche raadsleden, de hoofdcommissaris van politie, rechterlijke ambte naren, leeraren der versohillende gezindten, officieren, zoowel gepensioneerde als actieve atnbtenareu, gewe ien staatsliedeu, enz. ten 2 ure afgeloopen. De eerewacht uit den^adei, bestempeld met den officieelen naam van tweede eerewaobt, was, hoewel in tegenstcliiug met de zustergarde te Amsterdam, niet op de lyst van courgenoodigden geplaatst, door on derscheidene barer leden vertegenwoordigd. Van de bur gereerewacht versoheen alleen de commandant. Gelijk op het oorlogsveld zag men ook in de hofsalons jle ridders van het Boode Kruis ronddolen, kenbaar aan den witten armband met het roode teeken. Het hoofd- coraité dezer instelling maakte zijn opwachting. De officieren van het oorps Kon. scherpschutters te Bot terdam en andere weerbaarheidsvereenigingen merkte men onder de militaire groepen op. Een der stu- dentenweerbaarheidscorpsen had drie zijner bestuur ders naar de cour afgevaardigd. Na afloop daarvan deden de Koning en de Ko ningin hun dagelijkschen wandelrit. Het regeeringsontwerp van het Wetboek tan Straf- recht heeft, zooals wij in ons vorig nummer met een enkel woord mededeelden, in hoofdzaak het ontwerp der staatscommissie gevolgd. Die commissie bestond uit de heereo mrs. J. de Wal, president A. A. de Pinto, M. S. Pols, A. E. J. Modderman, J. J. Loke (iu 1879 overleden), leden; jhr. G. J. Th. Beelaers van Blokland, adj.-secretaris. De memorie van toelichting is in hoofdzaak woor delijk in overeenstemming met die van het ontwerp der oommissie. Aan het regeeringsontwerp zyn drie adviezen toegevoegd, een uitvoerig advies van den Raad van State, een van staatsraad mr. Swart en een van staatsraad mr. Bacbiene. Het advies van den B. v. St. is over het algemeen zeer gunstig, en |temt met de beginselen van het ontwerp in. Eenige wij zigingen van belangrijken aard en van redactie achtte de B. v. St. wenschelyk. Aan een hoofdbezwaar van den B. van St. nl. de groote omvangrijkheid van het ontwerp der commissie, door opneming van te vele onderwerpen, die niet dadelyk in het Wetboek van Strafrecht te huis behooren, is de regeering tegemoet gekomen. Terwyl de indeeling der twee eerste boeken on veranderd is behouden en de beginselen, in die boeken vervat, ongewijzigd zijn |é&even, heeft het derde boek der staatscommissie, over overtredingen handelende, groote besnoeiing ondergaan; waardoor de le, 5e, 8e en 1 le titel zijn vervallen. Een belangryke wijziging is voorts hierin gelegen dat volgens het oorspronkelyk ontwerp het minimum van straf, dat bijv. tegeu moord bedreigd was, twee jaren'bedroeg, terwyl in het nu ingediende wetboek geen speciale minima, maar slechts een algemeen minimum van zes dagen voorkomt. Een groot verschil van meening bestaat vooral over de bestraffing der dronkenschap. De regeering en ook de staatsraad Swart meenen dat een middel van dronkenschap tegen te gaan, wel, gezocht kan worden in praeventieve bepalingen of in politiever ordeningen, doch geenszins in het wijzigen van of inbreuk maken op algemeene beginselen van straf- reoht; maar de R. v. St. is een andere meening toe gedaan, en keurt de uitsluiting van strafbaarheid, al» het misdryf in een toestand van aigeheele bewus teloosheid door dronkenschap is gepleegd, af. De raad van state mét de regeering de gewichtige bezwaren tegen levenslange berooving der vryheid erkennende, acht het echter met haar onraadzaam om reeds nu op het na rijp beraad genomen besluit van 1870 terug te komen. In zyue memorie van toezicht verklaart de Min. dat hij ten aanzien van tie door hem noodig geachte veranderingen, by voortduring in overleg is gebleven met de leden der staatscommissie, die zich daartoe steeds bereid verklaarden en die, al bleef er natuurlijk op enkele punten verschil van gevoelen bestaan ten einde toe hunne krachtige en door de regeering hoog gewaardeerde medewerking hebben verleend. Het nieuwe wetboek bestaat uit drie boeken. Het eerste bevat //algeineene bepalingen* d. w. z. het algemeen deel van strafrecht. Het byaonder deel wordt behandeld iu'boek II (misdrijven) en boek III (overtredingen). Daaruit blijkt reeds, dat de drie ledige verdeeling van de Code Penal (misdaden, misdrijven en overtredingen) is opgegeven. Ook wordt geheel gebroken met het stelsel vau verzachtende omstandigheden, maar daarentegen wordt voor alle misdrijven een groote speelruimte gelaten. Zelfs die misdryven, waartegen als maximum levenslaugc ge vangenisstraf wordt bedreigd, kunnen ook met eeuige weinige dagen gevangenis gestraft worden. Volgens het nieuwe wetboek zullen er zijn tweeërlei straffen, hoofdstraffen die nfzonderlyk óf vereenigd met een bijkomende straf en bijkomende straffen die alleen vereenigd met een hoofdstraf kunnen worden opgelegd. Twee hoofdstraffen (gevangenis en geld boete, hechtenis en geldboete), worden in vele ge- vallen alternatief ter keuze van den rechter bedreigd. Gezamenlijke oplegging van twee hoofdstraffen (vrij heid- cn vermogeu8traf) ter zake van hetzelfde straf bare feit wordt iu geen enkel geval voorgesteld. Van tuchthuisstraf, deportatie enz. is in het nieuwe straf wetboek geen sprake meer. De hoofdstraffen zyn: a. gevangenisstraf, b. hechtenis, o. geldboetede bijkomende straffen zyna. ontzetting vau bepaalde rechten, b. plaatsing in een ryks-werkiurichting, c. verbeurdverklaring van bepaalde voorwerpen, d. open baarmaking van de rechterlijke uitspraak. Gevange nisstraf van drie jaren of minder wordt geheel, ge vangenisstraf van langeren duur gedurende de drie eerste jaren iu afzondering ondergaan. De Stióhtsche tramway reed Dinsdag, den gersten dag der opeciug, bijna voortdurend met volle wagens. Jammer slecbt9, dat zoo min koetsiers nis paartje nog de noodige geoefendheid schijnen te bezitten. Dinsdag morgen scheelde het al zeer weinig of by een déraillement aan de bocht op den Singel by de Stationsstraat was de tram in de Singelgiacht gereden, en des avonds ten half zeven ontspoorde de wagen weder by de Kfttharijuebrug, met het gevolg, dat de bnliën der brug vernield werden en ic het water vielen. Van drie personen, die daar ter plaatse ston den, konden twee zich door eeu vluggen sprong in het water redden en kwamen er met een nat pak en den schrik af. De derde echter, een ongelukkige met een houten been, werd door den schok van den hoogeu wal iu het water geworpen en kreeg door een op hem vallende balie een diepe wond 'aan het hoofd. Hij werd er echter gelukkig spoedig uitge haald. De talrijke passagierp, die raeerendeels een pleizier- ritje maakten, stegen, verschrikt door het ongeval, waaraan zij slechts even ontsnapten, uit en toonden geen lust hun tocht voort te zetten. Het rijtuig was daaitoe ook te erg beschadigd. De hoogste warmtegraad, die ooit verkregen it, schrijft Edison, heeft by opgewekt door een paar koolspitsen op Eng. duim afstand ift een stuk kalk iu te sluiten, en daar een stroom door te voeren opgewekt door een induotiewerktuig, ge dreven door een dertieu-paardekrachts-machine. Iridium, in het verhitte punt gebracht, werd oogen- blikkelijk gasvormig. Zaterdag morgen verliet vrouw V. te Lobbes, hare woning, om zich naar Morlnnwelz te begeven. Zij liet haar kind, slechts zeven maanden oud, geheel alleen tehuis. Toen zij 's avonds terugkeerde, riep zy de buren en verklaarde hun, dat haar kind ge durende hare afwezigheid van honger gestorven was. Het kind werd begraven, zonder dat een genees heer naar de oorzaak van den dood onderzoek had gedaan. Toen de overheid dit geval vernam, heeft zij onmiddelyk een onderzoek ingesteld; vrouw V.„ verklaart, dat zij haar kind heeft alleen gelaten om te Morlandwelz bij hare ouders, eenige hulp te gaan afsmeeken, daar haar man, die in Frankryk werkt, haar in de diepste ellende heeft gelaten. Onder de lotelingen te Deventer, die binnen eenige dagen bij de militie worden ingelijfd, is een eenige wettige zoon. Deze jongeling heeft echter verzuimd van die reden van vrijstelling het bij de wet vftör- gesohreven attest te doen opmaken en is dientenge volge door den militieraad voor den dienst aangewezen. Zoodra de vader hiervan bericht ontving heeft hij zich bij request tot den koning gewend, met verzoek zijn zoon alsnog van den dienst vrtf te stellen. Op dit request is namens den koning door den minister van binnenlandsohe zaken aan den adressant te kennen gegeven, dat, vermits door of ten behoeve van dien loteling bij den militieraad in zijn eerste zitting en op het daartoe ingevolge de wet bepaalde tydstip geen vrystelliug van de railitiedienst is gevraagd, tegen de uitspraak van dieu raad, volgens art. 98 der miiitiewet geen bezwaren kannen worden inge diend, en dut bovendien de vraag of een loteling al ol niet aanspraak heeft op vrijstelling vau den dienst om andere reden dan lichamelijke ongeschiktheid, geen punt vau onderzoek en beslissing bij de regee ring kau uitmaken, wanneer binnen den bepaalden tyd én op de voorgeschrevenc wijze geen gebruik is gemaakt van de bevoegdheid by art. 99 van voor melde wet gegeven, om ae uitspraak vau den militie raad aan het oordeel van gedep. staten te onde#ir«r- pen, zoodat aan het verzoek niet kan worden vo IdMu. Als de mannen ernstig wilden, zonden ze nog veel kunnen bezuinigen zeggfen de vrouwen soms zuchtend. En niet ten onrechte. Want laat men deu sterken dcaftk nog eens bui ten beschouwing, dan zou er reeds op den tabak veel te besparen zijn. In één jaar tyds toch werd alleen te Bremen voor 65 millioen 250 dnizend gulden aan tabak verhandeld. Iu bet Noordeinde in den Haag is Maandag mid dag een zuigeling, die een moeder in doeken ge wikkeld op den arm droèg, door het dringen vau de menigte doodgedrukt. Dagblad Door eenige der voornaamste slagers te Leiden is door adverteutieëu bekend gemaakt, dat zy den prijs van het rundvleesch, te beginnen met 1 Mei, met 10 cent per kilo zullen verlagen. Een voorval, zooals er in de annalen der wereld geschiedenis nog niet voorkwam, werd onlangs, naar de Victoria Weekly Standard verzekert, op eeu boer- dery te Covington waargeuomeu. De eigenaar, mr. Grover, werd door een meteoorsteen getroffen. Zijn dochter eu haar man, met wien hij gezamenlyk da boerderij dreef, vonden hem, toen zy van een uit stapje terugkeerden, als lyk in zijn half vernield ledi- kuiii. Iu den zolder was een gat alsof er een kanons kogel doorgevlogen was en onder het ledikant eveu- eens. By verder onderzoek werd uit den kelder eeu meteoorsteen van 20 pond opgegraven, die vier voet diep den grond ingedrongen was. Een wonderwerk op 't gebied der nyverheid. De heer Etnerich Dite, lakenfabrikant te Humpolitz, wëhschte den Keizer van Oostenryk binnen 10 a j 2 uur uit de wol, die eerst vni» de schapen ge nomen zou worden, een jachtkostuum te leveren. Klokslag 6 uur in deu morgen van 23 April j.l. begon men 12 vooraf door de stadsdoctoren voor vol komen gezond verklaarde schapen te scheren. Oin 6 uur 8 minuten was reeds de noodige hoeveelheid wol van de schapen afgenomen. Deze was oin 6 u. 11 min. gezuiverd, om 6 u. 37 min. geverfd, om 6 u. 50 min. gespoeld, om 6 u. 54 min. door de wolf, om 7 u. 1 min. door de véorkaardmach ine, om 7 u. 12 min. door de pelzmachine, om 7 u. 34 min. door de continu, om 8 u. door de spin machine bewerkt en om 8 u. 15 min. gereed ge spoeld. Nu viug de eigenhandige arbeid van den fnbrikant aan. Om 8 u. 37 min. was de ketting klaar, om 8 u. 43 raiu. deze op den weefstoel aan den boom, om 9 u. 34 min. opgebonden, waarop de fabrikant dadelyk aan het weven ging. Om 11 u. 10 min. waren 7ï/i el laken geweven, om 12 u. 3 min. gewolkt, om 12 u. 14 min. ge- wasschen, om 12 u. 17 min. geklopt, om 12 u. 81 min. gedroogd, om 12 u. 45 min. geschoren, om 1 u. 7 min. genopt of gereinigd, om 1 u. 10 min. geborsteld en om 1 u. 15 min. gedecateerd en alzoo klaar voor de naald. Deze "binnen 7 u. 15 min. uit versch geschoren wol gemaakte stof ging dadelyk naar deu kleederraakerswinkelwaar daaruit werd vervaardigd (onder de leiding van den coupeur vau een der eerste Weener werkplaat sen) een compleet costuum voor den Keizer, be staande uit een rok, een vest en een pantalon. Om 5 uur 's namiddags was het pak kuut en klaar. In 11 uren was dus alles afgeloopen Uit Limburg schrijft ment Om een denkbeeld te geven van de behendigheid der veelvuldige smokkelaars van spiritus in 't klein, om de Rijksambtenaren te verschalken, laten wij hier eene beschrijving volgen van de wyze waarop dit geschiedt. Vroeger deed men dit meestal door middel van twee groote blazen, aan een riem voor en achterover de schou ders. Muar omdat in de blazen de smaak van dit geestrijk vocht, vooral wanneer het een langen weg moet afleggen, veel vermindert, en ook om minder des nachts door 't dragen van contrabande opgemerkt te worden, volgen den sluikeis thans eeu geheel andere wyze. Men gebruikt daartoe nam'elyk thans twee eeuigszins plat ronde blikken bussen, ter wydte vau minder dan 1 decimeter, eu zéé breed, dat ze, aai een paar lederen riemen voor en achter over de schouders bevestigd, nagenoeg roudom 't lijf slui ten. Deze buisen hebben gewoonlijk zamen eeu in houd van circa 30 liter en kunnen zeer gemakkelijk door één man gedragen worden. Daar ze dus na genoeg als een kleediugstuk aan 't ligchaam passen want naar dezen vorm worden ze vervaardigd zoo hebben de smokkelaars slechts een groote kiel hierover aan te trekken, om ze te bedekken. Wie, zelfs bij dag, hen met hun ledige bussen ziet raar- c'ieeren, moet al zeer opmerkzaam zijn en de aan dacht er op gevestigd hebben, om zoo iemand voor een sluiker te herkennen. Ounoodig dus te zeggen dat dit bij den duisteren nvond of nacht uiterst moeilijk valt. Vandaar ook dat zij hunne smok kelwaar, meestal vau over de Duitsche grenzen, op hun gemak over hun bekende ongebaande Wegen aan (Ie talrijke tappers wat goedkooper bezorgen en er nog al een aardigen stuiver meë verdieneu. Zeer zelden gebeurt het, dut zij betrapt worden, en indien zij onraad bespeuren, werpen zij by tyds hun contraban de ineens af en kiezen 't hazenpad. Tot nu toe hebben de Amerikanen aanspraak ge maakt op het bezit van de grootste booinen. Een Sequoia, dicht by Stockton in Califoruië, werd dan ook tot dusver beschouwd als de hoogste boom, die bestond hij is 325 voet hoog. Thans echter heeft een boschbeambte te Gippsland, in Victoria, eeu gevallen Eucalyptusboom gemeten en van den wortel tot aan de uiterste spits den boom 435 voet hoog bevonden, terwyl in het Daudenong-district in Victoria een nog levende Eucalyptusboom bevonden werd 450 voet hoog te zyn 1 De heer Burgert, de voormalige president der Zuid-afrikaansche Republiek, is beuoemd tot vrede rechter te Hanover, in de kaapkolonie. De plaatselijke commissie te Leiden voor de viering van het feest der Unie van Utrecht verklaart zich bereid om aan de inschrijvers hun gelden terug tc betalen, maar verzoekt hun tevens van hun recht op de nitkeering geeft gebruik te maken, doch aan de gelden eene bestemming te geven, zoo na moge lijk verwant aan het doel, waarvoor ze werden afgestaan. Voor de voltooiing van het gedenkteekeu vau Leiden's ontzet wordt nog eene som van nage noeg 5000 gevorderd. Zij verzoekt den in schrijvers haar tc maohtigeu, om hunne gaven tot dat vadcrlandsche doel aan te wenden. Leiden's ingezetenen betaamt bet (meent de Commissie) in dezen een voorbeeld tc geven, welks navolging in andere steden van ons vaderland de spoedige uit voering vau het schoone ontwerp zou verzekeren. In de voorzaal van het fraaie 's Gravenhaagsohe raadhuis bevindt zich een merkwaardige schcpeu- bank, dugteekeneud van het jaar 1671. Achter de zitplaatsen, welke de breedte van den oostcnlykeu muur innemen, verheft zich een eikenhouten be schotwerk, waaraan iu het midden een buldakyu of verhemelte verhouden is. Ijl het beschot zijn drie vakken gespaard, waarin Willem Doedijns het Oordeel van Salomo sohilderde. liet middendoek stelt den Koning voor; in elk der andere vakkeu ziet men een der twistende vrouwen. Voor de bank staat ten zeer kunstig gedreven yzeren hek, waarin de attributen der gerechtigheid (het zwaard en het alziend oog) voorkomen; dit hek is stellig het fraaiste smeedwerk, hetwelk iu de residentie wordt aangetroffen. Het gemeentebestuur heeft het gelukkige denk beeld opgevat om deze schepenbank behoorlijk te doen restaureeren. De schilderstukken worden in orde gebracht, het houtwerk gezuiverd en hersteld en waar noodig verguld, het yzeren hek wordt van de dikke verflaag die het onkenbaar maakte bevrijd. Eerlang zal het gehéel in zyn ouden luister weder te voorschijn komen. Kunstbode De heer Joh. W. Wensiuk, onze voormalige stad genoot, die zich in Deoember des vorigei) jaars naar Batavia begaf, om aldaar zyne betrekking nis di recteur der maatschappij Toonkunst-Aurora te aan vaarden, gaf Maaudag 24 Februari jl. zyn eerste con cert. Het programma bestond uit een drietal nos. voor orchest, een voor mannenkoor, Sonate D dar voor piano van Beethoven, en La Mélancolie, pas torale voor viool van Prume, beiden uit te voeren door den heer W. en Erlkönig's Tochter van Niels Gade, waarbij de solo-party vau Oluf vertolkt werd door den heer Wensink. Wy outleenea hieronder een en ander aan het Alg. Dagbl. v. Ned. Indie eu aan het Bataoiaansch Handelsblad, waarin het bewuste concert besproken wordt en mecneu daardoor tegemoet te komen aan den wensch van sommigen onzer stadge- nooten, die belangstellend zyn iets te vernemen van de ontvangst, iu het verre Oosten ten deel gevallen aan den man, die ook hier vele blijken gaf van het merkwaardig talent eu de groote gaven, hem ten deel gevallen. Het concert van Toonkuntt-Aurora zegt het A. D. o. N. I. heeft uitmuntend voldaan eu de ken nismaking van het publiek met den nieuwen direc teur den heer J. W. Wensiuk was zeer bevredigend eu in zekeren zin verrasseud; want zyue veelzijdigheid doel denken aan dat soort van huisraad, dat meest voor afgelegen streken pleegt gemaakt te worden, en dat door een kleine verandering de meest verechil- lende bruikbaarheid krijgt. Op de eene wijze is 'teen hangmat, anders gesteld een parapluie, weer anders eeu veldstoeltje, anders weer een vischnet. Voor tropische gewesten is dat systeem van vele zaken in een klein bestek altijd zeer geweuscht, en de heer Wensink beantwoordt geheel aan deze hoogst uuttige type. Zet hem voor eeu piano en hij speelt u onberispelijk een sonate vau Beethoven, geeft hem een yiool in handen en hij doet u verbaasd staan over zijn vaardigheid op dit instrument. Zet hem op een baukje en geeft hem den staf in de hand eu hy is dirigeut, on degelijk dirigent, niet een die maar met de maatstok meedoet, wat het orebest verricht met zijne instrumenten, maar een die de leiding iu handen neemt. Hij tikt; het orebest is gereeddoch het publiek vervult de zaal nog met zijn gegons. Hy wacht; riet om; maar de stilte laat zich wachtentot eindelijk een viertal tikken op het hout der lessenaar zoo luid neer komen dat het gegons verstomt, en wat er van ingeslikt heeft moeten worden, later te voorschijn komt in de overal herhaalde opmerkiDg, dat „mijnheer Wen sink mooi viool speelt en mooi piano speelt, en erg flink dirigeert, maar wel wat brutaal was.* Daarmee is echter de nuttigheid van den heer Wensink nog niet uitgeput. Iu Niels Gade's Erlkö- nings Tochter heeft hy met glans de baryton-solo's gezongen. Naderdeu die gedeelten van het stuk, dan trad hij, zonder omhaal eu zonder opzien te maken van zijn baukje af, zong zijn solo, en vatte zyn dirigeerstok weer op. De zaal wus stampvol en de ingenomenheid met het Concert, ook met de orchest-verrichtingen en het koorgezang was algemeen.* Hel verslag van hel Bat. yHand is te uitvoerig, om iu zijn geheel door ons overgeuoraen te worden. Wy weusclien dus alleen dié gedeelten aan te stippen, die den heer Weusjnk meer rechtstreeks betreffen. „Het vocaal en Instrumentaal concert* aldus vangt dit blad aan „door de maatschappij Toon- kunst-Aurora gegeven, mag als een merkwaardig feit in onze mnziekale wereld gelden. Merkwaardig omdat met dit concert een nieuwe tijdkring schijnt geopend te zijn voor de werkeudc h-den, wien het nimmer aan toewijding ontbrak, maar wel aan een maohtigen leider die in staat was de zoo uiteenliggeude be- standdeelen tot een gelukkig geheel te vereCnigen. Merkwaardig, omdat die man gevonden is, eu niet alleen in lévenden lijve zich vertoonde, maar daad werkelijk met zijne koor- en orkestkrachten in de nieuwe baan eeu eind weegs vooruit was. Merkwaar dig, omdat Fier ecu artist debuteerde, die als zanger, violist, pianist en dirigent evenzeer de toejuichingen der aanwezigen als de erkenning der ware muziek- vrieitdeu ten zecste verdiende. Dat de nieuwbenoemde directeur, de hoer Weusink, den korten tijd van zyn hierziju uiet met „proeven nemen* versleet, maar flink aanpakte, hoorde men reeds bij den aanvang, toen Kalliwoda's reeds zoo goed als vergeten concertouverture het programma opende. Aan zooveel ensemble en zolk genuanceerd orkest- spel waren wij sedert lang niet gewoon. Nog duide- lykcr kwam dit uit in de Oieroa-ouverlure, die met het Intermezzo van Verhulst en de orkestbegeleiding der Baliade, den minder inujiekaien zelfs den indruk gaveu, dat bier een merkbaar onderscheid ten goede heeft plaats gegrepen. De heer Wensink, die twee solo-nummers voor zyne rekening had genomen; Beethoven's D dar sonate en Prurae's bekende Pas torale voor viool, mag tevreden zijn als hy verneemt dat de liefhebbers van piano en viool het op dit oogenblik nog niet eeus zijn, op welk instrument hij het best de gedachten der toondichters vertolkte.* Dit* concert werd Afgesloten met Erlkönig's Tochter van Niels Gade. Na eeu woord van lof gebracht te hebben aan de koren en aan de vertolking van de partij der Erlkönigstochter, vervolgt het blad: „Ofschoon wij om Gade's zoo meesterlijk geïnstru menteerd toonwerk, de party vau Oluf uiet in handen hadden willen zien^van den directeur, mogen wy niet onvermeld latep, dat dc heer Wensink zich ver dienstelijk kweet vftn deze raoeielijke partij en zelfs in enkele coupletten, fraaie oogenblikken had, hoewel het ons voorkwam dat zijn stem, van vroeger of door de inspanning van dezen avoud, geleden beeft, hetgeen merkbaar was by hetWie sollt' sie nich sein blassund bleichwaar hij tot aan het slot herhaaldelijk eenige maten achtereen de eens gestreepte de, te zingen heeft, die eeuigzins heesch klonken. De proef was dan ook wel wat sterk. Al schijnt de heer W. eene benijdenswaardige physiek, gesteund door het ware kunstenaarsvuur, té bezitten, men woont niet onge straft onder de palmen en aan het eind van een voor hem zoo veeleischend programma, die hooge barylouparty neg te zingen onder den last der zorg voor den goeden gang van koor en orkest, mag ver metel heeten. Dat het beter afliep dan wij verwaohten pleit voor het zelfvertrouwen van den zanger en di rigent en het vertrouwen dat hy van de executanten en dezen van hem zoo spoedig mochten verwerven De te Rotterdam gevestigde commissie ter bevor dering van liet onderzoek .der verschijnselen op den Oceaan, heeft Dinsdag avond in hare openbare ver ga-lering haar 25-jarig bestaan herdacht. Gelijk de voorzitter, de heer Joost van Vollenhoven, bij de opeuing verklaarde, was hel voor hem eene hoogst treurige taaak, deze bijeenkomst te moeten openen zonder den hooggeschatten Print Hendrfc; die gedurende de laatste twintig jaren slechts twee maal verhinderd was geweest daarbij tegenwoordig te zyn. De daarop gevolgde schets van de geschiedenis der commissie beslond uit eene ware schakeeriug van licht en schaduwpunten. Al werden hare pogingen reeds dadelyk van verschillende zijden gewaardeerd en al kon zij reeds spoedig haren werkkring uitbreiden, toch kon zy slechts zeer lang zaam vele gezagvoerders overtuigen van het groote nut der van hen verlangde waarnemingen en aan* teekcuiugeu, bijeenverzameld en geordend door de wetenschap, als de ondervinding van dnizenden aam allen ten goede komen. Velen, zelfs van de bei kwaainsten, stelden hunne persoonlijke ondervinding hooger dan die van honderden anderen za&mgeno- meu. Maar toch van jaar tot jaar werd het aantal medewerkers grootcr, zoodat de commissie reedt bij haar tienjarig bestann met tevredenheid op het gedane kon terugzien. Onomstootelijk werd toen bewezen, dat door het gebruik der voortreffdyke zeilaauwijziugen en kaarten ^an het Meteorologisch Instituut, zamengesteld uit de waarnemingen op aansporing der commissie door Nederlandsche ge zagvoerders gedaan, de zeereizen korter eu veiliger waren geworden, zoodat bijv. voor de uitreizen naar Java eene besparing in tyd van 10 percent was verkregen. Toch had de commissie ook toen nog een zwaren strijd tegen gewoonte en vooroordeel te voeren. Maar ofschoon bovendien de latere ver mindering van scheepvaartbeweging eene uitbreiding van het aantal medewerkers belemmerde, toch bleven de ingeleverde journalen in wetenschappelijke waarde toenemen en maakten zy voor het meteorologisch instituut de uitgave van nuttige werken gemakke lijker, terwyl vervolgens de gezagvoerders der meer in de vaart gebrachte stoomschepen op lange lijnen bijna zonder uitzondering hunne medewei king ver leenden en ook de practiscbe toepassing van dc kennis der meteorologische verschijnselen zich uit breidde. Met zelfvoldoening kan de commissie thans zeggen, dat zij bijna alle bekwame en ontwikkelde gezagvoerders telt onder hen, die mede arbeiden aan wetenschappelijke vooruitgang. Uit het verslag over 1878 blijkt dat de astro nomische klok uitmuntend werkt eu in het afgeloopen jaar met de standaards vergeleken zyn 93 tydmeters, 29 barometers eu een aantal andere wetktnigen. Sedert 1858 zijn uitgereikt 176 zilveren en 37 gouden medailles, terwijl 63 goede journalen zijn ingeleverd door hen, die reeds een gouden medaille haddeu behaald. 'Vau de oprichters zyn nog twee in leven, nl. de heeren Joost van Vollenhoven en J. P. A. Franpois. Mexiko wil nu ook zijn internationale tentoon stelling hebben. Van de circulaire, welke door de Regeering aan de gouverneurs der Staten van den Mexikaanschen Bond is gezonden, hebben wij een Duitsche kopie ontvangen. De opening der teu- tooustclliug is bepaald op 15 Januari 1880 en zy zal drie maanden duren en voorwerpen bevatten van landbouw, nijverheid, wcteuschappeu eu schooue kunsten. In de circulaire zegt de president, dat Mexiko meer aan een ekonomische dan aau een politieke kwaal lijdt en hij oordeelt, dat de ten toonstelling een der middelen is die tot genezing leiden. ACV.) Zondag morgen trokken uit Deventer eeu vyftigtal jongelingen, die in de volgende maand bij de mi litie worden ingelijfd en gedurende den afgeloopen winter aan de exercitiën van den de jongelings vet- eeuiging tot vrijwillige oefening In den wapenhau-

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 2