Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. DHTS K tschilderde tnskerk te is der St. ingen,enz. jk levens- lebroeders ieth, 1879. ND. BUITEN IWG. ;erij. !,nir Buitenlandse!! Overzicht. SCHUTTERIJ. ZoDdag 4 Mei. piïl{r ten. Eerste VDAG IES. ne GOUDSCHE COURANT <MAN. n ten kan- DROOU- i karakter, diep plichtsbesef. Op dit oogt Il- bet debat in bet Leger den heer Rylands tot 3 Kunsten, ecteur der recht. len Raam 131 en 432; ?AKHÜI8 ilessenina- )5 en 412 a ven. leden bui-* J te Gouda, OG i franco khandelaar n Burger- E HAND tg. Adres u, aan het >mp., Boek jes voor- Ijhuis >na NTIJN te s. ’s voor- lieteit <dk van een IRP mr no. 98, billetten. i Notaris. INKMAN omen Prins Alexander ran Battenberg, de toekomstige Alexander I ran Bulgarije, is de Joon ran Prins Alexan der van Hessen, broeder van de Keizerin van Rusland. Zyue moeder, gravin von Kauck,|was de dochter van een Poolsch edelman, die bij baadmorganatisch huwelijk met den Prins van Hessen toi den rang werd verheven. De Vorst vaJ? zoon uit dit huwelyk. De oudste scbe marine. J’” r en er wordt nu een deputatie benoemd om hem te Darmstadt de kroon van Bul| Gedurende den oorlog i Russische hoofdkwartier. 8ste regiment Russische tril schrijving moeten voldoen, medegedeeld, dat zij bij gemelde inschrijving moeten overleggen hun bewijs van Geboorte, zullende zij, die bier zijn geboren, zich ter bekoming daarvan moeten vervoegen op de SECRE TARIE dezer Gemeente, van des morgens tien tot des namiddags een ure. Wijders zijn zij verpligt bij de inschrijving op fe gevende straat, de wijk, en het nummer van hunne woning, hun beroep, benevens dat hunner ouders, als mede sedert wanneer zij ingezetenen dezer Gemeente geweest zijn. Gouda, den 2n Mei 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. 'De Secretaris, i BROUWER. eene beslissing. Sehoewaloff zal het Oostenryksche Kabinet op de hoogte der zaken gesteld hebben. De Oostenryksche regeering heeft van den aanvang af zich tot regel gesteld, in deze Oostersehe raken, zelfs in punten van ondergeschikten aard, geene be slissing te nemen, zonder eerst Engeland en Duitsch- land te raadplegen. Van dien regel zal ze nu wel niet zijn afgeweken en denkelijk zijn dus nu reeds genoemde mogendheden op de hoogte van de ver- toogen van graaf Sehoewaloff en de tegen-vertoogeu van graaf Andrassy. Maar het is niet aan te nemen dat zij nu reeds dienaangaande haar gevoelen zouden hebben gezegd. En nog minder kan er reeds sprake zijn van eene beslissing der Ooslenrijksehe regeering. Graaf Sehoewaloff heeft dus Weenen verlaten, niet met eene weigering, of toestemmikig der Oostenryk sche regeering, maar op de hoogte van haar gevoelen omtrent de voorwaarden der ontruiming en van hare bezwaren tegen Ruslands voorstellen, als zij er heeft en door Rusland bepaalde voorstellen zijn gedaan. Als vrij zeker kan men aanuemen, dat Oostenrijk geen bezwaar hebben zal tegen de opvatting, dat de ontruiming, ingaande op 3 Mei, eerst 3 Augustus geheel kan zijn afgeloopen, maar als vendere conoes- siën worden gevraagd (het verblyf b. v. van eene divisie tot aan den 3den Aug.) de laatste zal zijn, om dit toe te geven. De indruk is, dat dé'andere mogendheden, behalve Engeland, daartegen minder bezwaar zullen hebben. Het Journal Official van Frankryk heeft wel den afloop der overige verkiezingen gemeld, doch niet die van Bordeaux. De Regeering toont daarmede, dat zij aau de Kamer volkomen de beslissing over laat over het al of niet geldige van de verkiezing van Blanqui. Nog altijd hangt die quaeetfe, niet minder dan de onderwijswetten, als een dreigend zwaard boven het Ministerie, dat althans ah men de sombere voorspellingen der oppositiebladen moet gelooven geen veertien dagen na de heropening der Kamers zal te leven hebben. Wat de onderwijswetten betreft, de tijd zal moeten leereu of de Kamers voor of tegen haar gestemd zijnwij meenen echter, te oordeelen naar de be richten, die aanhoudend daaromtrent uit Frankrijk kwamen, dat de meerderheid der Kamerleden althans zeer ingenomen is met het ontwerp van den minis ter Ferry. Hoe men echter in de quaestie van Blanqui een struikelblok voor bet ministerie wil zien, is volkomen onverklaarbaar. De beslissing, over de geldigheid dezer verkiezing, komt uitsluitend aan de Kamer toe, en daarnaar zal de Regeering zich zeker volkomen gedragen. Met kent den afloop van huis over de resoluties van het afkeuren van het financieel beleid der Regeering. Het Kabinet-Bcaconsfield behield de meerderheid aau zijne zijde maar niet de meerderheid van weleer. Met 303 tegen 230 stemmen werden Ryland’s reso luties verworpen. De minderheid was dus heel wat sterker dan bij vorige gelegenheden van soort gelijken aard. Vau den kant der oppositie waren de heeren Goschen en Gladstone de voornaamste sprekers. Bij den Dpitschen Bondsraad is ingekomen het voorstel tot het verkenen van een subsidie van 200,000 M. voor de tentoonstelling te Sydney; men berekent, dat 300 Duitschers zullen inzenden. Bismarck houdt in de laatste dagen conferentie met de aanvoerders van de nationaalliberalenhij schynt met hen een vergelyk te willen treffen, daar hij bang is het centrum den doorslag te laten geven bij de beslissing over het toltarief. Per telegraaf komt een bericht omtrent het aanstaand huwelijk van den Koning van Spanje met de Oosten- rijksche aartshertogin Maria Christina. De toekom stige Koningin van Spanje is de oudste dochter uit het tweede huwilyk van de nog in leven zyudo aartshertogin Elisalieth, dochter van den vermaarden palatyn van Hongarije in 1848, aartshertog Joseph. Zij is 21 Juli 1858 geboren, dus zal weldra haar 1ste jaar voltooid hebben. Hare moeder is sedert 20 November 1874 weduwe van den aartshertog BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gezien de Wet op de Schutterijen van den llden April 1827, (Staatsblad no, 17,) alsmede de Regle mentaire bepalingen, voorkomende in het Staatsblad van den 2 laten Maart 1828 no. 6. Brengen ter algemeene kennis dat, de ingezetenen die op den Isten January 1879 hun 24ste jaar hebben bereikt, verpligt zijn zich voor den Dienst der Schutterij te doen inschrijven. Dat tot de inschrijving zitting zal worden gehouden in het Raadhuis dezer Gemeente, van den 15den tot den 31 Mei aanstaande, dagelijks (de Zondagen uitgezonderd) van des voormiddags tien tut des namiddags een ure. Dat de bovengemelde Wet ten aanzien der voor- sohrevene verpligtüig, de' navolgende bepalingen en voorschriften bevat. Art. 1. Ieder ingezeten van het Rijk, die op <lcu Isien January van elk jaar, zijn 25ste jaar zal zyn ingetreden en zijn 34ste niet voleindigd zal hebben, zal, ingevolge de bepalingen dezer Wet, daar toe geroepen zijnde, verpligt wezen de Schutteriijke dienst uit ie oefenen. Art 2. Als ingezetenen worden, met betrekking toi de toepassing dezer Wet, beschouwd: Alle Nederlanders binnen het Rijk hun gewoon verblyf houdende. A Alle vreemdelingen binnen het Rijk woonachtig, welke hun voornemen om zich daar te vestigen, zullen hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzy door het werkeiyk overbrengen vau den zetel van hun ver mogen en de hoofdmiddclen vau hun bestaan. De lijdelijke uitoefening van een bedryf of hand werk in eenige ondergeschikte betrekking, gelijk die van leerling, knecht, enz., kan op zichzelve niet beschouwd worden als een bewijs vau het voornemen, ■om zich iu dit Rijk ie vestigen. Art. 6. Elk jaar, voor den eersten Juny, zullen de Ingezetenen, welke op den eersten January van het jaar hun 25ste jaar van ouderdom zullen ziju iugetreden, zonder onderscheid of zij vermeeneu inogten al uf niet tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, verpligt ziju zich bij het Bestuur der Ge meente, in welke zij wonen, voor de Schuttery te doen inschrijven. Art. 7. Zij die in meer dan eene gemeente hun gewoon verblyf houden, of den zetel van hun ver mogen hebben gevestigd, zullen tot de Inschrijving verpligt zijn binnen die gemeente, alwaar eene dienst doende Schuttery aanwezig is. Bijaldien in die verschillende gemeenten alleen dienstdoende of alleen rustende Schutterijen bestaan, zullen zy zich doen inschrijven in de gemeente, alwaar zij voor de personele belasting zyn aangeslagen, en de ambtenarenjn die gemeente, alwaar zij ambts halve verplicht zijn hun verblijf te houden. Art. 8. Die van hunnen ouderdom geen voldoend bewijs geven, zullen door het piaatselyk bestuur worden ingeschreven naar deszelfs oordeel, onvermin derd de bevoegdheid van den ingeschrevene om van zijnen juisten ouderdom nader te doen blijken. Dientengevolge worden de ingezetenen, die in de termen van gemelde artikelen vallen, dat zyn zij die in het vorige jaar den 24-jarigen leeftyd HEBBEN BEREIKT en mitsdien geboren zijn in den jare 1854 mitsgaders de zoodanigen tusschen de 24 en 34 jaren oud, welke sedert de laatst gedane oproe ping in dato 2 Mei 1878 zich alhier met der woon hebben gevestigd, opgeroepen om zich op den hier bovengemelden tijd en op de plaats voor de insohryving bepaald aan te melden, Zullende zy, welke hierom trent onverhoopt inogten nalatig zijn, niet te min, vanwege het gemeentebestuur, ambtshalve worden ingeschreven, door den Schutters Raad wórden ver wezen lot eene geldboete eb ZONDER LOTING bij de SCHUTTERIJ worden ingelijfd, indien het zal blyken, dat er tydens de verzuimde inschrijving geene reden tot uitsluiting of vrijstelling ten bunnen aau- j van Prinses [Bulgarije is de tweede “-*? is in de Engel- Hij zelf is te Berlijn by zyn regiment putatie benoemd om hem te ïulgfrye te gaan aanbieden, waar hij meestal in het Eerst was bij in het laj», wiMirvan zyn vader kolonel is; toen bij den staf van Prins Karei van RumeniÖ. Als zoodanig was hij bij het beleg van Plevna en van daar ging hij met generaal Gourko oter den Balkan. Dien winter bleef hij in het hoofdkwartiej van den ^grootvorst Nikolaas, eerst in Adrianopel en later te San Stefaqo. Toen de oorlog geëindigd was, werd hij van het Hessische dra- gonder-regiment overgeplaatst bij de Pruisische garde-du-corps, met welke hij sedert te Potsdam in garnizoen lag. De Prins is een rijzig, flink gebouwd map, alge meen bemind wegens zyn aangenaam karakter, groote kunde en diep plichtsbesef. Op dit oogtu- blik is hij nauwelijks twee-en-twintig jaar, (geb. 5 April 1857) maar hij heeft alle kansen voor zich, om zijne moeilijke taak met guustigen uitslag te ver vullen. De Blrlynscbe dagbladen, en over het geheel ge nomen de Duitsche, zijn natuurlijk zeer tevreden over de verkiezing van den Prins van Battenberg. Niet slechts heeft men hem te Berlijn van zeer gunstige zijde leeren kennen, maar ook werd aan een Duitscher de voorkeur gegeven boven een Deen, wat bij de algemeene ingenomenheid wel in rekening zal moeten worden gebracht. Om dezelfde reden is iu Frankrijk de opgewondenheid minder groot. Men erkent dat de Prins door karakter en rang t(^ hoog staat, om eenvoudig een agent van Rusland te worden. Maar men zal wachten op ziju daden. /zTot dan, zegt de République Franqaise, kan men slechts zrggen men had van de Bulgaarsche kiezers beter kunneu wenschen, maar ze hadden ook slechter kunnen doen4’. De Russeu schijnen nog niet veel lust te hebben om Oost-Rumelië te ontruimen. Volgens het trac- taat van Berlijn moest dat den 3n Mei geschieden, terwijl nog drie maanden na dien datum aan de bezetting tijd zou worden gegeven oin door Rumenië haar vaderland weer te bereiken. De Russische regee ring wil nu het tractaat zoo uitleggen, dat hare troepen gedurende die drie maauden, tot 3 Augustus dus, in Bulgarije en Oost-Rumelië zouden mogen vertoeven. Graaf Sehoewaloff schijnt daarover te VVee- nen de Oostenryksche regeering gepolst te hebben, doch heeft volgens den correspondent vau het Journal des De'bats geen sucecs gehad op zijne zending. I^jeldmaarschalk aartshertog Albrecht; in 1854 trad jaaisic ut wering 13 siciiig, iu uien vuiih althans, onjuist. Er kan nog geen sprake zijn van Wordende eindelyk degenen, welke aan de in-

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 1