4 BINNENLAND. Kantongerecht te Gouda. tot staud kouit, ccn middelweg, waarop Bismarck zooveel verkrijgt als hij met het oog op de fiuan- cieele behoefteu noodig heeft. De rechten op het graan eu op het vee loopen echter het meest gevaar; niet oumogtlijk echter dat ook hier op 't eind een gering recht zai worden aangenomen. Of de natio- naal-liberalen eensgezind suilen blyven, moet de tyd leeren. De Duiteche bladen spreken weder over de onder handelingen met het Vaticaauhet blijkt echter, dat dese niet verder komenmen is te Bome heel vre delievend, maar wil niets toegeven. De Frausche Senaat beging een vergissing met het bepalen van den dag van ziju terugkomst, welke acht dagen vroeger werd gesteld dan die van den Senaathet gevolg is, dat de heeren senatoren nu Donderdag a. s. even xullen bijeenkomen om ter3toud weder voor acht dageipafscneid te nemen. Van de Algemerne Baden namen 31 moties aan tegen de onderwijshervorming; 15 voor die raak 7 giugen over tot de orde van den dag, in 5 werd de voorvraag gtsteld, terwijl 28 het onderwerp niet aanroerden. In Frankrijk begint zich ook ïueer en meer een beweging te openbaren ten guuste van het protectio nisme. Eenige afgevaardigden van de Kamers van Koophandel, wier leden beschermend gezind zyn, boden gisteren aan den Minister van Handel een adres aan, dat Donderdag iu hunne vergadering vastgesteld was, cn waarin zij aandrongen op het spoedige vaststellen der nieuwe tarieven. De Minister antwoordde, dat dit geheel van de tariefscouimissie afhing; wat hem betrof, hy verklaarde, dut hij zich teruggetrokken zou houden, daar hij pcrsdonlijk voor het behoud der hnudclsverdrageu was. De Kamers waren overigens vry, om hun invloed aan te wenden by de leden van den Senaat en de Kamer, oiu een beslissing te bewerken, die zij nuttig achteu voor de nijverheid. De afgevaardigden verlieten deu Minister tamelijk ontstemd, daar zij uit zijn woorden op maakten dat de Begeering geneigd was, nieuwe handelsverdragen te sluiten op lagere grondslagen, dau het «lgeraeene tarief, en haar meeniug ook in de Kamer zou blijven volhouden. Ook de heer Grévy ontving een dergelijk bezoek. De President beeft echter reeds bij eene vroegere gelegenheid verklaard, dat hij de handelspolitiek liever aan zijn Ministers overliet en zyn antwoord was dus zeer onbepaald. Hy verzekerde dat de Begeeriug en de Kamer rekening zouden houden met de algemeene behoeften van het land en zich zou Jen beijveren, aller belangen te be hartigen. Uit Alexandrië wordt weder gemeld, dat Frankrijk ep Engeland blyven aandringen op de aanstelling van Fransohe en Engelsche ministers, maar de Kbedive er zich tegen blijft verzetten. Hetzelfde werd dezer dagen uit Konstautinopel bericht. In deu minister raad zou dit onderwerp tet sprake zijn gekomen eu toen dobr Talat-pacha, den buitengewonen gevol machtigde van den Khedive, z-yu verklaard, dat de Khedive niet voornemens was, aan dit verlangen der mogendheden toe te geven. De grootvizier verdedigde de opvatting van de beide mogendheden. Iu verband daarmede en stellig wel ook in verband met andere omstandigheden, waren iu het Kabinet van den Sultan weder onceuighedcn. Maar een later ont vangen telegram zegt, dat die voorloopig zijn bijgelegd. GOUDA, 6 Mei 1879. Bij het eiutle van deu cursus 4878J9 zijn aan de Burger-arondsohool alhier bevorderd Van de 2e uaar de 3e klasseJ. Schouten, J. Hoek, J. Bind, A. J. Stam, A. van Dautzig, E. B. Klaaren, G. Polet, C. A. den Ouden, H. Srait, H. C.v van Vliet, 'L. Ketel, W. Kooiman, K. H. v. Raresteyn Medemblik, H. Ph. den Hertog. Van de le naar de 2e klasse: J. Ouderkerk, G. van Kluyve, J. C. Versnel, W. J. Endenburg] E Privé, E. Zwaaneveld, C. C. Krom, 0. J. Kramers,' F. Steyl, J. P. Herman de Groot, H. H. Jager, J. Jonker, J. Coster, L. J. van Gent, G. Prince, M. P. Endenburg, I. -Bik, J. J. Hageman, J. J. van Galen, W. L. J. van Kersbergen, L. P. Kulik, N. A. Prinsenberg, E. Taaie, J. G. Jansen, C. m'. Puyk, C. Brons, J. Loijt, S. Cats. Prijzen zijn toegekend aan J. Biné, E. B. Klaaren, L. C. de Knoop, Z. Ketel, J. van der Kleun Az. J. Ouderkerk, G. van Kluijve, J. C. Versnel, F. Privé E. Zwaanevcld, C. C. Krom, C. J. Kramers, F. Steijl, H. H. Jager, J. Jonker, M. van Dantzig, J. Coster, L. J. van Geut,- M. P. Endenburg, J. J. van Galen', W. L. J. van Kersbergen, Ijl P. Kulik, J. G. Jansen] J. G. de Brain, J. Lujjt. Zondagavond traohtte, iu de Peperstraat alhier, een meisje zieb het leven te benemen. Na baar hoed rn mantel op de sluis opgehangen te hebben, liet zij zich in het water glijden, doch dadelijk hierop scheen zij berouw te krijgen over haar voornemen, althaus zij begon zelve ora hulp te roepen, waarop rij door den heer de R. gered werd. Na in diens woning gebracht en van drooge kleederen voorzien te zijn, is zjj naar het gasthuis getransporteerd. Gisterenmiddag ten 3 ure is een wagen met zi geuners de stad ingekomen eu door de politie er aanstonds weder uitgeleid. 1 Uit Bodegraven schrijft men dd. 3 Mei: Ofsclioou met het oog op de drukke scheepvaart in deu Rijn bij herhaling geklaagd is over deu onhoud haren toestand der valbrug in de kom van het durp, schijnt de bevoegde macht maar niet op verbeterin gen bedacht te zijn. Buvenlandsche aken van mid delmatige afmetingen eu Frieeche tjalken raken telkens vastgeklemd en moeten veelal met boven- menschcljjke krachtsinspanning leruggewrougen wor den. Dnt^ dit ook voor anderen een groot ongerief is, ondervindt de menschenmassa, die dikwijls bij zulk een ongeval uau weerszijden van de brug is opgehoopt. Bij het drukke verkeer is het wensche- lyk, dat er spoedig verandering kome. Men meldt ons, dat bij de Regeeriug het voor nemen bestaat, om de betrekkingen van provinciale adjudant en militie-commissaris op te heffen. Daar entegen zonden weder districtscommissarissen worden benoemd, aan wie de werkkring van beide op te heffen betrekkingen zoude worden opgedragen. (BH.) Een bij het Departement van -koloniën ontvangen telegram van deu Gouverneur-Generaal van Neilcr- landsch Iadie, van den 2den dezer, bevat het be richt, dat iu Aijeh de weersgesteldheid nog altijd zeer ongunstig is, zoodat de troepen zich hebben moeten bepalen tot opnemingen, verkenningen, waar bij echter den vijand veet afbreuk werd gedaar. met weinig verliezen onzerzijds. Bij deu vijand viel geen toenadering wnar te nemen. Men sohrijft aan de Leidsclie Cl.: De lente laat zich dit jaar lang wachten. Anders bloeien voor meer dan een maand de pruimen, abrikozen en perziken, die nu eerst in bloei staan. Zoo is het ook gelegen met vroegbloeiende heesters, terwijl het vroegste blad, dat v au den kastanje, nog maar weinig ontwikkeld is. Anders bloeien ook seringen eu jasmijnen, geuren verspreidende in de zoele lucht, maar de zeer kleine bloeibeginsels zijn nog gesloten. Weinige uren op den dag heeft een liefelijke weergesteldheid zich nog maur doen gevoeleu, of spoedig is de lucht met onweers wolken bezet, die hier en daar uitbarsten. Terstond neemt de koude de overhand met nachtvorst en aanhoudenden noordenwind. Aldus is bloeimaand aangebroken. Gras is er niet, al hebben de weilan den groen de koeien hebben niet te eten eu groen ten zyn er niet, al wordt er gepoot en gezaaid, want er groeit niet. Bloemen zijn er buiten nog niet te vinden en in dc kassen heeft men op verre na nog niet te kiezen. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw, af- deeling „Westland", zal op Dinsdag en Woensdag 15 en 16 April a. s. te 's Gravensaude een tentoon stelling van Akkerbouw- en Tuiubouw-voortbrengse- leu, nismede vau Kaas en Boter houden. Ieder, zonder ouderscheid, of hij al dau niet lid der maatschappij is, wordt uitgenoodigd, in te zenden cu daarvan voor 1 October a. s. opgaaf te doen nan den heer F. J. Waldeck Loosduinen fff aan den heer P. R. Dingemaus van de Kasteeie te 's Gravesande. Lijsten van inzending zijn op aanvraag kosteloos'by de leden I der commissie verkrijgbaar. Een aantal medailles, waaronder één gouden, ver scheiden verguld-zilveren, zilveren en bronzen, zijn ter bekrooning beschikbaar gesteld. Ter gelegenheid van deze tentoonstelling zal op Donderdag lli April, des middags ten 12 ure, een harddraverij met paarden, die geen of 'slechts één prijs getcotuen hebben, onder den inan, plaatshebben; hier voor zyn uitgeloofd een prijs van 250, een le premie van 100 eu een 2e premie van 50. De Stichtsche tramway heeft reeds een zeer druk verkeer; in nauwelijks 6 dagen lyd zijn met slechts 2 kleine rijtuigen omtrent zeven duizend personen vervoerd. Vooral Zondag was de toeloop grootvan den middag af reden 3 rijtuigen gestadig op eu neder. Een eigaienhandelaar te Leiden, die Vrijdag zijn 25jarige echlvereeniging herdacht, heeft bij die gele genheid y- dankbaar, dat hy niettegenstaande de vele reizen, die hij met den Hollaiulschen IJzeren Spoor weg maakte, zyn zilveren huwelijksfeest nog gezond van ljjf en leden moaht vieren aan alle wachters op de lijn Amsterdam—Rotterdam een kistje siga ren eu twee pond tabak 'doen toekomen. Het prachtige hotel Willem Barende, te Tmui- den, dat' met zijnV^raehligen koepel zich meer dan 60 Amsterdamsehe voet boven den grond verheft en naar alle eisohen des tyds met café-restaurant, bil- jarts, kegelbaan en rijke salons is ingericht, werd Zaterdag met een concert en bal geopend. Aan het eerste diner namen vele belangstellenden van elders deel. In eene doorwrochte rede werd Zaterdag voor het Gerechtshof te Arnhem door deu procureur-generaal requisitoir genomen in de Volleuhovensohe zaak, strekkende tot eene veroordeeling tot levenslange tuchthuisstraf vnn alle drie beschuldigden. Daarna voerde mr. L. J. Van Gelein Vitringa de verde diging van Gerrit N ieuwenhuizen de pleiter wèes op scherpzinnige wijze op de zwakheid der aanwij zingen, die men, by ontkentenis vau dezen beschul digde, ten bewijze van zijn schuld aanvoerde. Mr. Scheidius, de verdediger der beide andere beschuldig. deu, die bekend hadden, betoogde hierop in een sierlijk pleidooi het onbewezeue der voorbedachten rade. Na replieken werd de uitspraak bepaald op 10 Mei e.k. Te Arnhem heeft zich Zaterdag, den algemee- nen verhuisdag, het geval voorgedaan, dat voor een huis in de Oeverstraat ongeveer gelyktydig twee wagens met meubelen stilhielden, waarvan de eige naars beweerden beiden het huis gehuurd te hebben. De een had een overeenkomst met den vader, de ander met den zoon gesloten. Het vreemde geval gaf tot vrij wat beroering aanleiding. De zege bleef ten slotte aan dengeen, die de woning van den va der gehuurd had. Woensdag heeft de kantonrechter te Oud-Beier land uitspruak gedaan in de zaak van den president- kerkvoogd der Ned. lierv. gemeente Slryen, contra W. Verbruggen en A. Stam aldaar, tot het betalen van hoofdelijk™ kerkornslag. Blykens de bepalingen van liet Burg. Beth., zijn de gemeenten van de Ned. herv. gemeente in Nederland zedelijke lichamen eu dus dc bepalingen van het B. W. daarop van toepassing, zooflat er, om rechtens lid van die ker kelijke gemeenten te zyn eu gehouden de verplich tingen te vervullen die op de leden van de kerkelijke gemeenten rusten, er erne overeenkomst wordt ver- eischt, waarbij men als lid tot het geuootsoliap toe treedt. Overwegende, dat één der voorwaarden voor het bestaan der overeenkomst is, de toestemming van dengenen die zich verbindt, en de toestemming van dengeen die gedoopt wordt, niet bestaat, wijl de doop in de Ned. Herv. kerk op zoo'u jeugdigen leeftyd wordt toegediend, dat er van een wil by den doopeliug geen sprake kan zyn overwegende, dat de eischcresse, alleen op grond, dat de gedaag den zouden gedoopt, zyn beweert, dat deze ledeu zyn van de Nederd. Herv. gemeente te Strijen, ter wijl de gedaagden ontkennen lid te zijnover wegende, dat dc eisch derhalve der eischcresse moet worden ontzegd, dat nu overbodig is te on derzoeken of het overgeltgd extract uit het doopboi k een geldend schriftelijk bewijs is, gezien art. 1356, 1690 en 1902 van liet B. W ontzegt der eische* resee den eisch en veroordeelt haur iu de kosten van het geding. De lieer jhr. S. Speelman, grondeigenaar eu inge zetene van 's-Grnvenhage, heeft zich tot deu Koning gewend met het verzoek, dat bet Z. M. moge behagen, gebruik te maken van Hds. grondwettig recht om iu liet algemeen keluiig een herziening van de wet, regelende het kiesrecht, door de raadslieden der kroon te doen nnnbieden aan dn Statcn-Generaal, gelyk dit reeds in de troonrede van 1869 werd toegezegd. De uitvoer van bloembollen, hoofdzakelijk uil Haar lem pu omstreken, vertegenwoordigt gedurende de laatste 16 jaren een kapitaal van bijna twintig mil- lioen gulden. Vooral in dc laatste jaren is de uit- vqir sterk toegenomen, zoodut deze cultuur zich voort durend ontwikkelt. Te Assen heeft men eene windhoos waargenomen, waardoor o. a. wasohgoed op verren afstand werd weggevoerd, wnarvnn eenige stukken niet terecht kwamen. Overigens sohyut het, dat er geene onheilen hebben plaats gehad. Den 26sten Februari van dit jaar ontdekten twee politiebeambten op de quni d' Austerlitz te Parijs on der een z.eil, dat tot bedekking diende van een hoop zakken, het lyk van een jongen in die buurt; de knaap was blykbuar geworgd. Overal zooht men de schuldi g/B en men heeft ze eindelijk gevonden Dezer dagen stonden zij terecht voor het oorreotioneel gerechtshof der Seine. Gelukkig dat de zaak, hoe treurig ook, niet zoo misdadig is als men in 't eerst algemeen onder stelde. De beide schuldigen, zoons vnu werklieden en de een twaalf, de ander dertien jaar oud, waren speel makker» van den vermoorde. Zoo vermaakten zij zich op zekeren dag met wegkruipertje te spelen, toen zy op eens den verslagene, die zich had verborgen, bo ven op den hoop zakken bemerkten. Die hoogte etor- meuderhar.d in te nemen was het werk van een oogeu- blik. Meester van het terrein, grepen zij huu makker ieder, zonder hel minste opzet, bij een punt van zijn cacheuez, de knaap struikelde, doch ofo niet weder op te staande doek had zich zoo vast om zijn hals gesloten, dat hij ountiddelijk was gestikt. Vrcesaelijke toestand voor de knapen, die zich daar eensklaps in tegenwoordigheid van een lijk bevinden. Als instinct matig schuiven zij het ouder het zeil en verwijderen zich, na elkaar plechtig altijddurende geheimhouding te hebben beloofd. Eerst na verloop van eenige weken en nadat het. onderzoek geruimen tijd had geduurd, kwamen zij dan ook tot bekèntenis. De rechtbank qualificeerde het feit van aanslag door onvoorzichtig heid en sprak beide knapen vrij, echter tevens gelas tende, dat zy tot hun twintigste jaar iu een gesticht tot verbetering zonden worden geplaatst. Een aantal invloedryke personen in Noord-Ameiika richtten onlangs het verzoek tot den gezant van dc Vereenigde Staten te 's-Hage, den heer Birney, om voor hen eenige Hollandsche koeien van de beste soorten aan te koopen. De heer Birney heeft nu, naar wij vernemen, in Noordholtnnd een uitmun tende collectie verkregen en dit vee is thans naar New-York verzonden met de stoomboot, die den 3n dezer van Botterdam derwaarts vertrok. Dagbl Bij het onderzoek van de definitieve oorlogsbe- grooting voor 1879, in de afdeeliugeu der tweede kamer, klaagden sommige leden dat zoo weinig tijd was gelaten tusscheu dc indieuiug der voordracht en het sectieonderzoek. Vrij algemeen was men van oordeel dat vaste rtgelii.g van onze nationale defensie dringend wordt gevorderd. Jaar iu jaar uit worden millioenen schats aan ons dcfeusieweztu besteed, maar blijvende grondslagen voor reorganisatie eu eenheid van plan ontbreken. De verderfelijke invloed vau dit gemis aan stelsel op weêrverinogeu en finaucicu is, bij de herhaalde wisseling vau ministers van oorlog, maar nl te dikwerf gebleken. Vaak bb ken groote offers te vergeefs gebracht. Deze toestand mag niet bestendigd worden. Eene eindbeslissing omtrent de priucipieele vrageu onzer defensie achtte men urgent. Waardeerden sommige leden dat do minister bij de indiening van zijne eerste begrooliug niet dadelijk met groote beloften was voor den dag gekomen, vrij algemeen was men toch teleurgesteld dat de minister zijne denkbeelden omtrent de bekende gewichtige quaestien van onze landsverdediging niet had inede- g< dr« ld Noch omtrent de wenschelijkheid vau legtr- orgauisatie bij de wet, noch omtrent algemeene of persoonlijke dienst- of oefeupliolit, noch over het dislocatieplan, noch over de kosten voor de voltooiing van ons gebeele defensiewezen noodzakelijk, wordt in de memorie vau toelichting iets gezegd. Guarne stelde meu vertrouwen iu de kunde en de ervaring van dezen minister, zoowel wat legerbebeer als samen stelling eu leiding der troepen betreft, maar in den 'tegenwooïdigeu stand van zukeu is vóór alles noodig definitieve en volledige vaststelling van het systeem, dat by de organisatie onzer weerbaarheid zal worden gevolgd. Dal de tijd dpi minister heeft ontbroken is geen voldoende veroBfc^ÈttkUgiüg. Hy kwam aan het bewind met eene gevestigde meening. Men had dus recht te verwachten eene nadere uiteenzetting van d<; plannen der regeeriug. De zaak der latids- defensie behoorde tot zekerheid te komeu. Het tijdperk van overwegen en dralen behoort te worden afgesloten. Ook zy, die ditmaal den miuister de noodige gelden uiet wilden onthouden, waren van oordeel dat althans bij de volgende fcegrooting door de regeeriug een volledig inzicht vau de plannen omtrent onze defensie dient te worden gegeven. Terwijl verscheidene leden hunne ingenomenheid betuigden met de verzekering des ministers dat hij in alles strikte zuinigheid zou betrachten, meeuden anderen dat met die betuiging weinig in overeen stemming was eene strekking tot uitzetting der ge wone uitgaven, die men in het budget meende op te merken en het behouden van een aantal posten, die zonder schade voor ons defensievermogen voor aanzienlijke vermindering vatbaar zijn.- Wel is het eindcijfer ongeveer 1 miiliocn lager dan dat voor 1877, maar iu de gewone uitgaven is geen vermin dering, maar verhooging te bespeuren. Men vroeg voorts naar *8 ministers plannen ten aanzien van het militaire strafrecht en de strafrechts pleging en^ wees daarbij op twee feiten: lo. op het bekende voorval in Februari jl. aan de hoofdwacht te 's-Gravenhage. Sommigen m^endven dat onwettige straf of wel op onregelmatige w.$aè «Ötraf was opge legd. Was de straf wettig, dau meende men was herziening Van de- desbetreffend^ bepalingen nood zakelijk. Is zij op onregelmatige wijze opgelegd, dan vertrouwde men dat de minister de daad zal hebben afgekeurd en de verantwoordelijke personen daarop zal hebben gewezen2o. op het geval met een officier, -die overeenkomstig de strafrechterlijke bepalipgen zich iu arrest had begeven na verzoek om zijn zaak door den krijgsraad te doen onderzoeken, eu zich nu reeds een maund lang in arrest bevond, zonder dat aan het gebiedend voorschrift, dat binnen 24 uren twee officieren-commissarissen' zullen worden benoemd om den gearresteerde te hooren eu daarvau rapport le doen, was gevolg gegeven. Het Meinummer van de Vragen des Tijds bevat een artikel van mr. J. D. Yeegens. getiteld: //Leidslieden en volgers," waarin de staatknude van het thans regeereude liberale kabinet aan een door- loopende critiek wordt onderworpen. Wanneer dat kabinet eens mocht komen te vallen, dan zal, naar de meening vau den schr., geen overmaat van ijver en tooraelooze drift tot hervorming, maar veeleer onbedwongen neiging tot behdud, al te gewillige ouderwerping aan de routine, de oorzaak daarvan zijn. Het beleid van den minister Kappeyue onder werpt, zegt de schr., de volgzaamheid zijner aan hangers bij voortduring aan zware proeven. Al die proeven echter heeft het geduld der parlementaire meerderheid zegevierend doorstaan. Maar de natie is minder gedwee; onder een beter kiesstelsel zou zij hare veroutwaardigiug ongetwijfeld eerlang bij de stembus doen sprekeu. Kappeyue heeft niet alleen de vau kiesbevoegdheid verstoken massa der bevolking van zich vervreemd, maar ook, in 't bijzonder door zijne voorstellen tot partiëele wijziging der wetten op het hooger en middelbaar onderwijs, de geleerde wereld in het harnas gejaagd. Dal is gebleken uit de scherpe critiek van zijn beleid, in het Januari nummer van de Gids door prof. Buys geleverd, waariu hem o. a. de woorden werden toegevoegd „Het getal vau uwe parlementaire triomfen is legio, maar de reeks uwer nationale triomfen moet nog geopeud worden.* De aanhangers van Kappeyue mogen zich dan ook verheugen, dat de geletterden hier te lande niet uitsluitend toongevers zijnzij oefenen iu Nederland wel grooteu invloed uit, maar het overwicht is toch aan de zijde van den geldzak, eu de gegoede klassen kunnen Kappeyne veel ver geven, zoolang hunne voorrechten door regeering en vertegenwoordiging worden geëerbiedigd. De oplos sing' van het raadsel, wuarorn Kappeyue's beleid door de meerderheid van Kamer en kiezers zoo ge duldig wordt verdragen, is te vinden iu beider besef, dat de privilegiën van het kapitaal in zijne handen veilig zyn. Dat betoogt de schr. nader aau de hand der door het kabinet ingediende finantieele voor stellen. De houding der regeering met betrekking tot de grondbelasting is sohiqr voorbeeldeloos zwftk en weifelend geweest. De suoftessie-belasting heelt zij tot de reohte lijn uitgebreid, sonder het recht van overbedeeling af te schaffen. Uitgaande van het denkbeeld, dat nienwe bronnen van inkomst voor de schatkist noodig zijn, wt zij nieuwe belastingen voor op de effecten eu op de goederen in de doode hand, waarvan de eerste in de afdeeliugen der Kamer betrekkelijk gunstig ontvangen is. Dit wordt door den schr. vooral toegeschreven aan het feit, dat de finantiëeie voorstellen der regeering niet hel karakter dragen van eene eigenlijke belastinghervorming. De bezittende klassen kunnen niet betwisten, dat 's rijks middelen voor het öogenblik eenige versterking be hoeven, en zij gevoelen, dut de boog te sterk ge spannen zou worden, door de nyvere klassen nog zwaarder te belasten. Zij willen zich dan ook eene verhooging van lasten, door ben te dragen, getroosten, mits de nieuwe belasting feene noodbeiasting zij, die kan worden ingetrokkeu, zoodra de staat der fiuautiën het zal toelaten. De schr. wenscht echter aan de effecteubelasting niet dat karakter te zien toe gekend. Die belasting moet van blijvenden aard zijn, en daarvoor is men gewaarborgd, wnuitper zij niet wordt ingevoerd, zonder dat gelijktijdig een begin wordt gemaakt met de opheffing der evenredige registratierechten, die, eens afgeschaft, uiet zoo ge makkelijk zullen worden hersteld. Het minimum, waarmede de voorstanders van belastinghervorming, naar de opvatting vau Jen schr., genoegen zouden kunnen nemen, is geformuleerd iu het wetsontwerp tot herzieuing der registratiebelasting, door den minister v. d. Heim koft vóór zijn aftreden iuge- diend, en thans door den beer v. Houten opuieuw by de Tweede Katner aanhangig gemaakt. Dit voor stel strekt tot codificatie en vereenvoudiging der wetgeving op de registratie en tot afschaffing van het recht der overbedeeling, van het obligatierecht en van eene menigte heffingen van gerechtdyke akten als anderszins, inet behoud vau matige vaste rechten, die geen bezwaar opleveren. Het verlies voor de schatkist, uit de auimetuiug van dit voorsteL-te wachten, bedrnugt ongeveer 1,700,000byAu- schnffing dezer heffiugen kan echter de effectenjie- lasting zonder eenig bezwaar tot de hypotheohiye en uudere schuldvorderingen wordfen uitgebreid, waardoor hare opbrengst bdèngrijk zou stijgen, De schr. erkent, dat de voorstanders van belasting hervorming thans zoowel in de Staten-Generaal als onder de kiez-ws iu dc minderheid zijn. Toch kuunen zij, iloor eene zelfstandige bonding legen dc regeering aan te nemen, reel invloed uitoefenen. Wanneer zij zoowel tegenover de regeering als tegenover de leiders der verkiezingen een eigen standpunt innemen en hunne medewerking van de inwilliging van een minimum van eischcn afhankelijk stellen; warneer zij b. v. besluiten het voorstel tot invoering eener effectenbelasting te ondersteuben, mits daaraan alsnog een partiëele afschaffing der evenredige registratie rechten wordt verbonden, en anders bet te bestryden; wanneer zij weigeren te stemmen op zoogenaamd liberale kandidaten, die alleen antiolerikaal zyn, maar geen waarborgen van wezenlijke vrijzinnigheid opleveren, dan kunnen de vruchten van hunne zelfstandige bonding hun op den duur niet ontgaan. De hervormingsgezinden zijn hier te lande maar al te dikwijls bezweken voor den sirenenzang der ver zadigde bourgeoisie, die wel wil heersohen maar niet hervormen, en den steun der oprechte liberalen tegen de kerkdijken tracht te verkrijgen, door op hun vrees voor reactie te specnleeren. De hervormings gezinden eohter hebben op politiek gebied weiuig le vreezeu en weinig le verliezen. Weinig te vreezen, omdat in Nederland de twee voornaamste kerkelijke richtingen, ondanks alle schijnbare oyalitiën, iu waar. heid onverzoenlijk zijn. Weinig te verliezen, omdat eene regeeriug als de tegenwoordige het beginsel van hervorming oneindig meer benadeelt, dan eenig kabinet van kerkelijke kleur zou kuunen doen. De natie wordt io steeds toenemende mate afkeerig van het beleid van den heer Kappeyne, en indien hy zijn verleden verloochent eu het beginsel van hervorming met voeten treedt, dan blijft aan de hervormings gezinden niets anders over, dau elke gemeenschap met hem op te zeggen, iedere verantwoordelykheid voor zijne handelingen vau zich af te werpen, en ten minste te wakeu, dat, wanneer het land conser vatief moet worden geregeerd, dit niet geschiede onder liberale vlag. Een handelaar in wilde diereu, de bekende heer Hagenbeek te Hamburg, voert sedert eeuigen tijd geen wilde beesten, maar wilde menschen iu. Dezer dagen zyn met de Hamburgsche stoomboot Ibis te Harre aangevoerd dz bewoners, mannen, vrouwen en kinderen, van de eilanden gelegen nabij Kaap Hoorn, de zuide lijke spits van Amerika. Zij behooreu lot de Teschc- rehs, een nomadische volksstam, die ongeveer op ge- lijkeu trap staan met het redelooze vee. Met die zonderlinge exemplaren van het meuschelijk geslacht zal hij een reis door Europa ondernemen. Een vergissing van eeu telegranfbeambte te Boston gaf onlangs aanleiding tot een tragiseh-coinisch voorval. Hij telegrapheerde naar Springfield (Massaehustes) een verzoek om voorbereidende maatregelen te nemen ter ontvangst van 20 gevangenen (prisonersDe afzender hnd eohter geschreven persons (personen). Toen weini ge uren later het tooneelgezelaohap, dat vooruit per telegram in het hotelkamers had willen bespreken, te Springfield aankwam, werden de heeren artisten dan ook aan het station door eenige politieagenten ont vangen en ware de opheldering niet spoedig gekomen, de tergissing kon een zeer noodlottig gevolg hebben gehad. Terechtzitting van ^Maandag 5 Mei 1879. KantourechterMr. J. H. van MlEROF. Ambtenaar van het Openbaar Ministerie Mr. W. C. A. SCHOLTEN te Botterdam. VEROORDEELD: T. M. en J. M., arbuiders, wonende te Zevenhui zen, de le tot eene boete van 3*— of gevaug. van één 'dag, de 2e tot eene boete van 10.— of gevaug. van twe.e d^gen, met verbeurdverklaring vau de opbrengst van de gevangen haas, zijnde één gulden, wegcus in den Eendrachtapolder onder de gemeente Zevenhuizen te zamen en iu vereeniging op ongeoorloofde wijze (met de hand) en iu ge sloten jachttijd bemachtigen van een haas H. S., arbeider, wouende te Zevenhuizen, tot eene boete van 3.— of gevang, van één dag wegens in het veld, buiten openbare wegén eu voetpaden, onder de gemeente Nieuwerkerk a/d LTsel in gesloten jachttijd toelaten dat de hond, dien hy bij zich had, eeu haas opspoorde eu dreef; C. van den B. eu D. van den B., arbeiders wonende te Waddiuxveen, iider tot twee boeten van f 6.-^- of gevang, van twee dagen voor iedere boote met verbeurdverklaring van de gebezigde zegeu en vau de opbreugst vau de gexangen visch, zijnde 35 cents, wegens te zamen vereeniging dus nachts visschen met een zegcu den Zuidplaspolder onder de gemeente Waddiuxveen,zouder voorzien te zyn van eene vischacte en van een sohriftelyk bewijs van vergunuiug vau den eigenaar of rechthebbende van het visch wateri C. de J. eu D. visschers, wonende te Rötu- 3

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 2