Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. den. 1879. N° 2296. 'B. V iW, »opers, t. EIWEG, IBAHE usen voor [PEN. BUITENLAND. Vrijdag 16 Mel. oterij. BuitenlanM Overzicht. ?r Eerste ANDAG opinff T, ten spoedigste BIJ Popp’s IVATEIl liet ontstaan UITTREKSEL ÜIT HET VERSLAG VAN DEN TOESTAND DER GEMEENTE GOUDA. 1878. naar aanleiding I Irinkk later te ann- .igste standen n een ruim en WOONHUIS, en, Zolders en 8 met Zolder. nder No. 271 t franco brie- koopingen in ■e zeer groote GOUDSCHE COURANT. In het Fransche ministerie is weder een ernstig verschil van gevoelen geweest over het oirtwerp tot reorganisatie der prefectuur van politie, wat ui verband staat met de veiligheid van de kamers bij den terug* keer in Pangs. De oonaken van het geschil liggen natuurlek dieper. De ministers zijn het eens in de beginselen, maar verschillen steeds over de toepassing. Men segt, dat in een lateren ministerraad, vooral op aandrang van den heer Grévy het verschil is bygelcgd. Wat er van is, zal spoedig blyken, daar heden de kamer bijeenkomt. irbg J Behalve den terugkeer der kamers naar Parys wacht k Ho/-Ta*tarl> door een goe- ik van U neb my en mijns hare tanden :h openbaarde; i tandvleescb- ibakslncht nit linderde. Uw als het beste gevallen, en ik itvinding van len wensch te l worde opdat maar vooral Jwe bemoeiin- TEl^BACH. ■n ryn g.ve.ligd fn winkelier op de E. van Santen I i. (blauwe poroe- Snabilió, apolh,; Canwenhoven; te bij E. Noord jj re jn.terdam bij F. Cl., apotheek; te te Schoonhoven naar aanleiding van het door de Regeering in gediende Wetsontwerp tot aanleg en verbetering van eenige werken ten behoeve der binnen- landsche scheepvaart daarop wordt aangedron gen, dat aan-den Waterweg tusschen Amsterdam en Rotterdam geene andere richting worde ge geven dan die, welke loopt onmiddeilijk langs of door de kom der gemeente Gouda. 2 April. Afstand van een stak grond aan het Jaagpad aan den Heer W. Hoogendyk Wzn. 30 April. Besluit om de bad- en zwemin richting des zomers gedarebde eenige uren daags kosteloos open te stellen. I 30 April. Afwijzing vta nachtwakers 21 Mei. het Frausche ministerie nog eene politieke discussie. De heer Lockroy van de uiterste linkerzijde zal de regeering interpelleeren aangaande hare algemeeue politiek, dat wil zeggen, hij zal haar een afgebakend programma vragen van hetgeen zij van plan is te doen. Vindt het ministerie Waddington dan de juiste formule, waaronder zich althans het grootste deel der linkerzijde kan vereenigen, dan is zijn bestaan voor aanmerkelijken tijd verzekerd. Het valt echter niet te ontkennen, dat die formule bij de uiteen- loopeude meeniugeu iu deu boezem der republikein- sche partij moeilijk is te vinden. In afwachting van hetgeen de regeering doen zal heeft de uiterste linkerzijde gisteren in eene vergadering hare eischen hooreu ontwikkelen door den heer Clemenceau, den - nog vrij jongen volksvertegenwoordiger, die, toegerust met al de eischen van een volksleider in goeden zin, bestemd schijnt om in Frankrijks geschiedenis eene groote rol te spelen. Hij eischte vrijheid van druk pers vrijheid van vereeuiging en vergaderingeene algemeeue regeling van het onderwijs, opheffing der leilru d* obe'dience, die nog aan vele niet geëxami neerde onderwijzers recht geven onderwijs te geven; verkorting van den verplichten diensttijddienstplicht voor de leerlingen aan de seminariënvolkomen scheiding van kerk en staatde inkomstenbelasting, en toepassing van het vrijhandelsstelsel. Bij de be handeling van ieder punt voegde hij eene uitvoerige criliek van hetgeen de regeering tot hu toe had gedaan, wat hem leidde tot de conclusie, dat het hoog tijd wordt dat de regeering eene beslist repu- blikeinsche politiek gaat voeren, wijl anders scheuring te vreezen is tusschen de republikeinen zelf. Men zal dus de regeering het vuur na aan de scheenen leggen. De Minister van Onderwijs heeft in de Belgische Kamer zyn rede ten einde gebrachthij verdedigde opnieuw het neutraal onderwijs en de neutrale onder wijzers tegen de beschuldiging van ongodsdienstigheid en toonde aan dal de uitvoering van de wet van ’42 bij de rechterzijde had bestaan in het onder mijnen van de staatsschool ten voordeelen van de kloosterschool; ook nu ontbrak het niet aan staaltjes van verregaande onverdraagzaamheid eq heerschzucht bij de geestelijkheidnamen en plaatsen moest de Minister soms verzwijgen om deu toestand der onder wijzers Biet ónmogelijk te maken. Door de belastingscommissie van den Duitschen bondsraad is reeds een besluit genomen, omtrent van het tarief. Het zal met eene onbeduidende ver andering bij den Rijksdag worden ingediend, en daar vermoedelyk nog vóór het einde dezer week in behandeling worden genomep. Het ontwerp op de tabaksbelasting is mede naar de commissie van acbt-en-twiutig verwezen. Daar zullen de plannen wel eenigen tijd blyven hangen en dit te eer, omdat se werkelijk niet met voldoende zorg zijn samengesteld. Zeer bêgrypelyk is dus, dat de rijkskanselier, die niet tot iu het oneindige op zijne inkomsten wachten kan, op het denkbeeld is gekomen, de voorloopige tariefwet in te dienen, die nu allereerst behandeld worden zal. Oók uit Italië verneemt m$n nu, dat het voor loopige handelsverdrag met Frankryk weder voor den tijd van zes maanden zal worden verlengd. Generaal Cialdini zal de onderhandelingen leiden. De behandeling van het ontwerp over den aanleg van nieuwe spoorwegen is inmiddels ten gevolge a an een voorstel der regeering eenigermate vertraagd. De algemeeue beschouwingen waren bijna ten einde, toen de minister Depretis het voorstel deed, om het net niet iu 18-, maar in twintig jaren te voltooien, maar daarentegen onderscheidene lijnen voor dringend noodzaktlijk te verklaren, die in het oorspronkelijke ontwerp in de klasse stonden der lynen, die uitstel kunnen lijden. Dit voorstel moet nu eerst weder in de afdee- lingeu worden onderzocht en daarna kunnen de algemeeue beschouwingen worden voqrtgexer. De proclamatie van den Czaar vau Rusland aan de bevolking van Oost-Rumelië heeft allerwege een zeer guustigen indruk gemaakt, en men vertrouwt, dat de ontruiming zal kunnen plaats hebben, zonder aanleiding tot ongeregeldheden te geven. Alle maat- I (Vervolg.) De Commissie belast met bet ontwerpen van en het herzien der plaatseljjke Verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd, werd in de raadsvergadering van den 27n September vernieuwd en samengesteld als volgt: Voorzitter: De Burgemeester. Leden, de Heeren: W. J. Fortuyn Droog- leever, Mr. P. P. P. Kist, Mr. H. J. Kranen burg en Dr. A. Lnüten. In het personeel der gemeente-ambtenaren en bedienden hadden de volg, veranderingen plaats. Op 20 November overleed de Heer Dr. G. P. Büchner, le Stads-Geneesheer, die in ver schillende betrekkingen aan de Gemeente vele goede diensten heeft bewezen. In zyne plaats werd tot In Stads-Geneesheer benoemd de Heer dr. A. Romeyn alhier. Ter voorziening in twee vacaturen der be trekking van Stads-Geneesheer hadden bij het einde van het jaar nog geene benoemingen plaats gevonden. De betrekking van stads-apotheker, openge vallen door het overlyden van den Heer F. H. Roeloffs in 1877, werd den 12n Maart 1878, opgedragen aan den Heer T. R. Cannegieter te Monnikendam, die den In Juli in functie trad. De Directeur der bad- en zweminrichting L. van der Hejj verkreeg op zyn verzoek eervol ontslag uit zyne betrekking. Hjj werd den 28 Mei door J. M. Groenendaal vervangen. De betrekking van brugwachter op de Haven by de Noodgodsteeg, werd na het overlyden van S. Linthorst waargenomen door zyne weduwe. De volgende verordeningen werden door den Gemeenteraad vastgesteld Verordening op de heffing van schoolgelden op de Openbare Lagere Scholen. Besluit tot wyziging der Verordening voor de Openbare Gezondheids Commissie van 27 Dec. Besluit houdende regeling van het getal der Openbare Lagere Scholen benevens de vakken waarin daarop onderwijs wordt gegeven van 27 December. Onder de voornaamste in den Gemeenteraad behandelde onderwerpen zyn te rangschikken De hierboven vermelde verordeningen. het Kohier der Plaatseljjke Directe Belasting op de Inkomsten, de rekeningen en begroetingen voor de on derscheidene instellingen van liefdadigheid en andere, de Gemeenterekening, de Gemeentebegrooting, en verder de volgende 18 Januari. Besluit tot uitbreiding van het hulppersoneel aan de openbare Tusschenschool. 18 Jan. Toekenning eener subsidie van 500 aan het Departement Gouda" der Nederland- sche Maatschappij ter bevordering van Nijver heid voor de alhier te honden feestviering bij gelegenheid der algemeene vergadering van ge noemde maatschappij in de maand Juli. 1 Febr. Besluit tot aanstelling van eenen Leeraar in het hand- en rechtlijnig teekenen en het boetseeren aan de Burgeravondschool ter vervanging der tydelyke assistenten voor genoemde vakken. 19 Febr. Besluit tot verhooging der jaar wedde van den Stads-Apotheker. 19 Febr. Verhooging der toelage van den onderwijzer in de gymnastiek voor het doen schoonhouden der schóól op de .Spieringstraat. 2 April. Vaststelling van een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaa), waai' het verzoek der het salaris van den bediende der Stads-apotheek. 21 Mei. Intrekking vaa het besluit van 23 Oct. jl. tot bet leggen eener loopbrug over de Usselhavensluis. 28 Mei. Vaststelling dar voorwaarden voor de aan de Heeren J. de'Vries Robbé en A. A. Kaptijn te verleenen concessie tot aanleg en exploitatie eener waterleiding, waarvan de behandeling in de zitting van 21 Mei werd aangevangen. 21 Jnni. Toekenning van pensioen aan Joh. de Gruijl, eervol ontslagen nachtwaker alhier. 19 Jnli. Inwilliging van het verzoek der Heeren J. A. Biezenaar en J. F. van Catz tot het op hnnne kosten vernjenwen van het beuk- werk van den stoonibeukmolen aan het Veer stal, onder voorwaarde datde termijn gedurende welken deze molen aan he* ia verpacht, op den bestaanden voet met 10 jaren worde verlengd. 19 Jnli. Toekenning van pensioen aan J. van der Wolf, eervol ontslagen opzichter van het Proveniershuis. 19 Juli. Afwyzing van het verzoek van den Kerkeraad der Christelijk Gereformeerde Ge meente alhier om haar bet Kerkgebouw op de Oosthaven in gebruik af te staan voor bare godsdienstoefeningen. 19 Jnli. Afwyzing van het verzoek van den pachter van den tol op het Amsterdamsche en Goudscbe Rijpad om eenige tegemoetkoming in ----- ---- de kosten van toezicht op het vee, dat hy op V°"g’L°?lW" ;ïeff_e“.de »oork»pige invoering het rijpad laat weiden. 13 Augustus. Mededeeling van het afwijzend j antwoord van Z. E. den Minister van Binnenl. Zaken op de adressen van Burgemeester en Wethouders houdende verzoek om Rijkssubsidie voor de oprichting en instandhouding van een gymnasium volgens de nieuwe Wet op het Hooger onderwijs, en om uitbreiding der alhier bestaande Ryks-Hoogere Burgerschool tot eene school met vjjfjarigen cursus. 13 Aug. Inwilliging van het verzoek van L. Erberveld en C. P. W. Dessing tot het leggen van bindten in eenen mnur van het gebouw der Hoogere Burgerschool. Wordt vervolgd.) >n te stellen. Afwijzing v( om verhooging hanuer bezoldig! Besluit tot verhooging van 21 Mei. Intrekking vaa het besluit van 23 Usselhavensluis.

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 1