Nieuws- en Advertentieblad Ur Gouda en Omstreken. I N9 2301. 1879. BUITENLAND.' Woensdag 28 Mei. ij SCHOUW. Nationale Militie. Bultcslandscli Overztclit. if I; ONDERZOEK van de VERLOFGAN GERS der MILITIE TE LANDE. UITTREKSEL UIT HET VERSLAG VAN DEN TOESTAND DER GEMEENTE GOUDA. 1878. r F i ■I de groote rragsn GOUDSCHE COURANT. onderhoud in het kar. buiten de stad wer- dde diepte gehouden, er en daar ingevoegd, agen voorzien. BURGEMEESTER en WETHOUDERS ran Gouda, Gelet op art. 1 der Verordening op het zuiver houden van Wateringen, Slooten en andere Wateren, die aan bijzondere penonen loebehooren. Brengen ur kennis van de eigenaren der perceelen gelegen aan de Wateren en Slooten lang» de Boek* kade en tuaschen dtze en de Jan-Verzwollen-wetering, dat op Woensdag den 4n Juni e. k. over die Wateren zal worden gedreven eeneSchouw, teneinde te onderzoeken of ze behoorlijk gezuiverd zijn van drijvend vuil en andere stoffen, die de doorstroomiug van het water kunnen belemmeren of stank of scha delijke uitdampingen veroorzaken en welke zuivering door en ten koste van gezegde eigenaren behoort te geschieden. Gouda, 26 Mei 1879. Burgemeester en Wethouders vooruoemd, VAN BERGEN IJZEN DOORN, De Secretaris, BROUWER. De BURGEMEESTER van Gouda brengt ter algemeens kennis, dat iugevolge art. 138 der Wet op de Nationale Militie, van den 19u Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), de Inspectie der Verlofgangers voor de gemeente Gouda, is bepaald op Maandag den 16den Juuij 1879, des morgens ten 11 ure, op de Stadsiimmerwerf aan de Turfmarkt alhier. Dat daAraan behooren deel te nemm de Verlof gangers der Nationale Militie, van de lichtingen 1875. 1876, 1877 en 1878, die vóór den In April II. in bet genot van> onbepaald verlof zijn gesteld, (daaronder ook begrepen dezulken, die tot eene an dere gemeente behooren, doch thans in deze Gemeente woonachtig zijn), met uitzondering alleen van hen die, casu quo, iu de maand Juny e. k. in werkelijke dienst moeten komen. Voorts worden de Verlofgangers opmerkzaam ge maakt a dat zij, volgens art. 140 der genoemde wet, ter inspectie behooren te verschynen in uniform gekleed en voorzien van de Kleeding- en Uitrustingstukken, hun bij het vertrek met verlof medegegeven, van hun Zakboekje en van hunne Verlofpas. b. dat zg, volgens art. J 30 der Wet, worden ge acht onder de wapenen te zijn, niet alleen gedurende dtii tijd dien bet bedoeld onderzoek duurt, maar in het algemeen wanneer zij in uniform zijn gekleed, zoadat zij, die ongeregeldheden als anderzins plegen bij hel gaan naar de plaats voor het onderzoek be paald, gedurende het onderzoek en bij het naar huis keeren, te dier zake zullen worden gestraft volgens het crimineel wetboek en het reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk hier te lande, bij genoemd art. 130 toepasselijk verklaard. c. dat hij die door ziekte niet kan verschijnen, een attest van een Geneesheer of Heelmeester, door deu Burgemeester geviseerd, moet overleggen, en d. dat degene, welke zonder vergunning absent is, volgens de wet met arrest zal worden gestraft. Go*dat den 28n Mei 1879. De Burgemeester voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. (Ferwlg.j Het Jaagpad langs de Gouwe moest ingevolge uitnoodiging van de betrokken Polderbesturen op onderscheidene plaatsen aanmerkelijk worden verhoogd. De schoeiingen te Boskoop hadden door aanvaringen veel te Ijjden, een gev,olg van den sterken stroom in bet smalle gedeelte der Gouwe in die Gemeente bij het inlaten van water door Rijnlands stoomgemaal alhier. Tengevolge van tijdige Voorziening van onzen kant en van de zjjde van Bloemendaal’s Pol derbestuur, werd op den 30 November eene doorbraak van het JaagpiM tusschen Gouda en Waddinxveen voorkomen^ Door een en ander was, het afgeloopen jaar zeer kostt De grachten binnen el den op de daarvoor bepa De kaaimuren werden i hersteld en van nieuwe rollagen voorzien. Ver nieuwd werden tot aan d« laagwaterljjn de vol gende kaaimurenaan de Jernzalemstraat over eene lengte van 19,40 meter, aan het Korte Raampje ter lengte van 73,40 meter, aan de Turfmarkt van 230, aan het Nonnenwater van 16 en bij de Spijkerbrug van 6 meter. F’ -.-•«- bracht lan; langs het Wachterstraat over 15 meter Turfeingel over 60 meter. Wachterstraat en bjj de aanlegplaats der Stoom- ipaalde zich tot voeg-, ivins herstellingen aan lodge beweegbare brug gen werden nieuwe metalen aan de bewegings- De kosten Jaagpad 5017,91 aan materialen en 1438,73 arbeudahwnent ratr dit hav»» »«»rt«i, in het toot- en najaar voor. waaronder tevens de sluizen begrepen zjjn, 4213,40* aan materialen en f 2097,49 aan ar beidsloonen voor de bruggen 1756,96* aan materialen en 901,58 aan arbeidsloonen. Aan de haven werden geene buitengewone werken uitgevoerd. De kosten van het gewone onderhoud zjjn begrepen onder de hiervoren voor havens en vaarten opgegevene. Aan het gebouw hadden belangrijke herstel lingen en vernieuwingen van goten en houten buitenlijsten plaats, terwijl tengevolge van het verzakken van het gebouw de afvoerbuizen der goten met de leidingen moesten worden gewij zigd. Het gebouw werd voorts gegrondverfd. Op de begraafplaats weid een nieuw hektus schen de afdeeling voor Protestanten en die voor Katholieken aangebracht. De toestand is bevredigend. Voor het onderhoud werd uitgegeven ƒ254,56 aan materialen en 417.75 aan arbeidsloonen. TOESTANDEN WELKB INVLOED KONKEN riTOEFKNKN OP DB VOLKSGEZONDHEID. Ter bevordering der openbare reinheid worden voortdurend de uoodige maatregelen genomen. Deze hebben zich in het afgeloopen jaar hoofd zakelijk bepaald: tot het ververschen van het water iu de stadsgrachten door schuringen, tot het uitbaggeren en schoonhonden der vaarten, zjjlen, slooten en andere wateren, tot het opba len van de haardasch bij de ingezetenen, tot het rioleeren van een gedeelte der in de Gemeente aanwezige zjjlen, zooals onder het, verige hoofd stuk reeds is medegedeeld. Op het reinigen der slooten en wateren aan particulieren toebehoorende, en der goten en urinoirs wordt aanhoudend toegezien. De verwijdering der vuilnis van de straten, wegen en pleinen is aan eenen pachter opge dragen, terwjjl de inwoners bovendien verplicht zjjn de straten vóór hunne huizen rein te houden. De van Gemeentewege verzamelde haard- en kolennsch wordt aan particulieren verkocht. De opbrengst heeft de kosten van het ophalen in het afgeloopen jaar gedekt. De bepalingen der Wet tot voorziening tegen besmetteljjke ziekten worden zoo streng moge lijk in toepassing gebracht. De gezondheidstoestand was gedurende het jaar 1878 over het algemeen minder gunstig dan in het vorige jaar. Volgens de mededeelingen van den oudsten Siads-Geneesheer kwamen er in de eerste maan den van het jaar catarrahle en rheumatische koortsen,voor, gepaard met maag- en darmlij- den, door welke complicatie onderscheidene lij ders aan colliquatieve diarrhee overleden. De zomermaanden kenmerkten zich door wei nig ziekten, terwijl in de laatste maanden «fes jaars wederom de catarrhale en rhéumatische ziekten de overhand hadden. Sporadisch hebben zich enkele gevallen van typhus, febris typhoïdea en in Augustus van cholera nostras vertoond. In de maand December werd door den Inspec teur va» het Geneeskundig Staatstoezicht in deze provincie eene mazelenepidemie alhier geconsta teerd. Bjj het einde van het jaar was zjj toe nemende. De groote sterfte onder de kinderen moet, volgens de meening van bovengenoemden ge neesheer, evenals in vorige jaren voornamelijk worden toegeschreven aan gebrekkige verple ging bij de mindere klassen, waardoor velen aan ontsteking der ademhalingswerktuigen en sleepende diarrhee bezweken. Echte angina diphtberina werd door gezeg den geneesheer niet waargenomen. Tusschenpoozende koortsen deden zich vooral In de gemeente zjjn twee begraafplaatsen de Algemeene Burgerlijke en die der Israëlieten. Op de Algemeene Burgerlijke begraafplaats werden 658 lijken ter aarde besteld in eigen graven 13 huurgraven U klasse 8 2” 20 3® 593 kosteloos 8 Op de begraafplaats der Israëlieten werden 16 lijken begraven. Aan het einde van het jaar bevonden zich in het Gasthuis 9 mannen en 12 vrouwen. Van de verpleegden werden 90 personen ge neeskundig en 21 personen heelkundig behan deld. In den loop van dit ja werden 34 personen meer verpleegd dan in 1877. Van de in het Gasthuis aanwezige badin richting werd door 223 personen (158 mannen en 65 vrouwen) van buiten het gesticht gebruik gemaakt. In 1877 werden aan de inrichting 180 baden genomen. Tot geneesheer van het gesticht, aan wien tevens de behandeling der zieken in de andere gestichten is toevertrouwd, werd door den Ge meenteraad benoemd de heer Dr. A. Romeijn, ter vervanging van den Heer Dr. G. P. Büch ner, die, zooals hiervoren gemeld is, den 20n November overleed. Het getal recepten voor het Gasthuis gereed gemaakt bedroeg 2080. Wordt vtrvolgd.) De aaiistanuile scheuring lunchen gematigde en geavanoeerile republikeinen in Fribikrgk heeft reeds hare voorteekeuen. De senator Scherer, gernimm' tijel medewerker van Ze Temps, neemt afsch-id van dal blad. Hij erkent, dal zijn besluit niet het gerolg is van verschil van gevoelen orer de groote vragen Nieuwe houten schoeiingen werden aange- igs den Groeneweg over 76,60 meter, Bolwerk over 27,50 meter, langs de en langs Jen De schoeiingen langs den Turfeingel, de booten aan de Vest vorderden bovendien belang rijke herstellingen. De bruggen werden naar behooren onderhou den. Dit onderhoud bej verf- en leerwerk, bene’ houten dekken. Bij somr toestellen aangebracht. De kosten van onderhoud bedroegen voor het aan materialen en 1438,73

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 1